Gunstige vooruitzichten voor de varkensinarkt ALBERT HEIJN Spanje - een paradijs voor touristen! f1rtmealefAN5,2en qirsc,5ó6°52 weekblad VOOR VENRAY EN OMSTreKEN PRIji^PEr'k W aftt AAl/f lP2™mbuüfn°Veniaj f 145 Naar Spanje De fooi heeft een taai leven. Veel meer dan één millioen voor het Rode Kruis. Zaterdag 22 Mei 1954 No. 20 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT' lü PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN v.unrcv.nc if Yé EEN RIJK BEZIT De Nederlandse varkensinarkt heeft het laatste anderhalf jaar ren zeer opmerkelijk verloop ge kend. Dit is voor een gedeelte toe te schrijven aan het feit, dat deze markt sinds het vrijlaten van de prijsvorming voor zware varkens in November 1949 weer wordt ge-1 kenmerkt door het optreden van de zgn. varkenscyclus. Hieronder verstaat men perio dieke wisselingen in het aanbod van varkens (tegenwoordig binnen een tijdsverloop van 2 a 3 jaar) als gevolg van het gezamelijk rea geren van de varkenshouders op het rentabiliteits-verloop (bij lage prijzen voor slachtrijpe varkens weinig fokzeugen en bij hoge prijzen veel fokzeugen aanhouden.) Zo bleek het aanbod van varkens gedurende de tweede helft van 1953 buitengewoon groot. Dit plaatste de Nederlandse re gering, die de rentabiliteit van deze productietak in het kader van haar landbouwpolitiek intact wenste te houden, voor bijzondere moeilijk heden. Bij de uitvoer van bacon naar het Verenigd Koninkrijk, welke zoals bekendgesubsidieerd wordt en in handen is van de overheid, was Nederland van November 1952 tot en met December 1953 gebon den aan een contract van 35.000 ton. De hoeveelheid bacon, die in 1952 aan het Vee- en Vleesaankoopbureau het commerciële orgaan van de regering werd aangeboden, was evenwel zo groot, dat gevreesd moest worden, dat de met Enge land gecontracteerde leveringsmo gelijkheden onvoldoende zouden blijken te zijn. Bedrijfschap greep in. Het ligt nog vers in het geheu gen, welke maatregelen het Be drijfschap voor Vee en Vlees heeft genomen om het aanbod van ba- convarkens in geregelde banen te leiden. Voor baconvarkens geldt een garantieprijs. In Mei 1952 werd het Bedrijfschap evenwel door de re gering gemachtigd zich bij de uit betaling van de bacon te baseren op een prijs, die 5 cent per kilo boven resp. beneden de garantie prijs lag. In December 1952 werd deze prijs uitslag nog vergroot tot 10 cent. Het voordelige verschil, dat ont stond omdat de overheid toch de garantieprijs bleef uitbetalen, werd ten behoeve van de varkenshouderij gereserveerd. Ook de zeer rendabele uitvoer van ham in blik naar de Verenigde Staten en van „luncheon meat" naar Engeland, geraakte anderhalf jaar geleden in moeilijkheden. Deze export was om meer dan één reden aantrekkelijk. De ham-export naar Amerika brengt dollars op (in '51 en '52 resp. voor 60 en 71 millioen gul den) de export van „luncheon meat" betekent een goede afzetmogelijk heid voor de vette delen van het varken. Bovendien betekende de opkomst van de vleeswaren-industrie een verruiming van werkgelegenheid; immers de productie van onze vleeswaren is nl. veel arbeidsinten siever dan die van bacon. Als gevolg van het toenemende aanbod daalde de prijs van het varkensvet evenwel zozeer, dat de ham-export naar de Verenigde Staten zijn rendabele basis dreigde te verliezen. De regering heeft op dit punt ingegrepen door de margarine- industrie te verplichten varkensvet door de margarine te mengen. In Januari 1953 kregen de ham men-exporteurs het recht, naar rato van hun omzet een zekere hoeveelheid vet tegen een gesubsi dieerde prijs toegewezen. Door deze typische maatregel heeft de overheid de varkensmarkt voor een ernstige inzinking weten te behoeden. Meer in het algemeen heeft het Bedrijfschap de vraag naar var kensvlees gedurende de tijd van 't ruime aanbod nog trachten te be vorderen door de invoer van rund en schapenvlees, welke aan een vergunning is onderworpen, binnen bepaalde grenzen te houden. Dit samenstel van maatregelen heeft tot resultaat gehad, dat de Nederlandse varkenshouderij de moeilijkste periode van de varkens cyclus zonder al te ernstige schok ken heeft weten te passeren, dit in tegenstelling bijvoorbeeld tot België, waar de varkensprijzen op 't diep tepunt van de cyclus tot een zeer laag peil zijn gedaald. In het najaar van 1953 bleken de moeilijkheden reeds voor een deel overwonnen. Dit werd bevorderd door het feit, dat het aanbod van varkens tijdens het najaar steeds minder groot is waardoor de prijzen worden aangetrokken. De hierboven genoemde prijsuitslag voor bacon varkens behoefde dan ook niet langer te worden toegepast. De marktsituatie veranderde zelfs zo zeer, dat het Bedrijfschap na eerst gedurende ongeveer een maand de garantieprijs te hebben betaald er 25 October toe over moest gaan de overnameprijs 5 cent boven de garantieprijs te stellen. Sinds 15 November bedraagt de „swing" zelfs 10 ct. zodat de boer thans 10 ct. per kg. meer dan de garantie prijs voor zijn baconvarkens krijgt uitbetaald. De leveringsmogelijkheden van bacon aan het Verenigd Koninkrijk bleken ook ruim voldoende. In de loop van de zomer was nl. van Engelse zijde bericht ontvangen, dat aanvullend op het contract van 35.000 ton nog 7.500 ton zou kunnen worden geleverd. Het contract van 35.000 ton was tegen het eind van November pas uitgeput; de hoe veelheid van 7.500 ton is toen in het contract van 1954 opgenomen. Leveringsmogelykheden De onderhandelingen voor dit contract vonden eveneens in het najaar van 1953 plaats. Aangezien het Verenigd Koninkrijk zijn eigen baconproductie de laatste jaren sterk had opgevoerd, waren van Nederlandse zijde de verwachtingen ten aanzien van het nieuwe contract aanvankelijk niet al te optimistisch. Dit voor ogen houdende waren de resultaten van de onderhandelingen echter alleszins bevredigend. Het nieuwe contract, dat onze regering met het Verenigd Konink rijk heeft afgesloten, houdt n.l. in, dat Nederland van 8 December 1953 tot en met 31 December 1954 35,500 ton bacon (incl. de boven genoemde 7.500 ton) kan leveren tegen de prijs van 237/6 sh. per cwt (d.i. f 248.70 per 100 kg bereide bacon). Voor het jaar 1955 is eveneens de levering van 28.000 ton overeen gekomen, terwijl voor de eerste negen maanden van 1956 reeds de afname van 21.000 ton werd toege zegd. De export van de vleeswaren is zich eveneens gunstig blijven ont wikkelen. De ham-export naar de Verenigde Staten b.v. heeft in 1953 meer dan 117 millioen gulden aan dollars opgebracht. De vooruitzichten voor dit jaar zijn veelbelovend. Even afgezien van een tijdelijke prijsdaling, die als gevolg van de normale sei zoensprijsfluctuatie de komende maanden misschien kan optreden, behoeft men niet de minste vrees te koesteren, dat de varkensprijzen dit jaar zullen dalen. Integendeel. De dekkingenstreek- proef voorspelt, dat er in 1954 minder slachtrijpe varkens aan de markt zullen komen dan in 1953. Plaatst men hier de gunstige afzet mogelijkheden van ons varkens vlees op de buitenlandse markt tegenover, dan kunnen er voor het Bedrijfschap voor Vee en Vlees hoogstens problemen ontstaan, die juist tegengesteld zijn aan de moeilijkheden in 1952 en 1953. Denemarken ondervindt de moeilijk heden van het krappe aanbod nu reeds en heeft om aan zijn export- verplichtingen jegens het Verenigd Koninkrijk te kunnen blijven vol doen de uitvoer van varkensvlees naar „derde" landen moeten ver bieden. De varkenshouderij vormt in Nederland naast de melkvee- en de pluimveehouderij één van de peilers, waarop de rentabiliteit van het gemengde bedrijf op de zandgron den rust. De eierprijzen zijn de laatste maanden sterk gedaald en de gunstige ontwikkeling op de varkensmarkt komt dus op een gelegen tijdstip. In dit verband moge er misschien nog op worden gewezen, dat de varkenshouders zelf er toe kunnen bijdragen deze toestand te besten digen door de productie zo gelijke lijk mogelijk over het jaar te verdelen. Een regelmatige voor ziening van de markt versterkt onze positie zeer in het buitenland. Deze factor kan zelfs nog wel eens een grote rol gaan spelen, wanneer deze zomer de rantsoenering van vlees en bacon in Engeland wordt opgeheven en de invoer van vlees door de particuliere handel wordt hersteld 1 Msb. Tot de landen, die dit jaar het eerst in aanmerking komen voor de tourist en het doorbrengen van een korte of lange vacantie, behoort ongetwijfeld Spanje. Het is er van Mei tot eind September warm en men kan er kiezen uit klimaten als dat van Afrika, dat van de franse Rivièra (maar dan zonder de gevaarlijke föhn), de hete zomer van Castilië of dat van de verkoelende noordkust. Het is één der goedkoopste landen van Europa, het natuurschoon is overweldigend, het kent een rijke historie en men vindt er dus vele monumenten van zeer uiteenlopende aard, de bevolking is vriendelijk en de wegen zijn prima. Spanje verdient thans verre de voorkeur boven Frankrijk, België of Zwitserland, omdat de gemiddelde tourist niet meer dan ongeveer tien gulden per dag te verteren heeft en voor zulk een klein bedrag komt men in laatstgenoemde landen niet onder dak. Men zou Spanje kunnen verge lijken met een versnipperd paradijs. De heerlijkste plekjes en schoonstë kusten worden afgewisseld met dorre woestenijen en hoge gebergten, die echter op zichzelf het doorkruisen alleszins waard zijn, omdat de steen achtige rotsen een betoverend kleu renpalet vormen, dat zich afspiegelt tot in de blauwe en roodgetinte bergstroompjes. Wie dit land bereist, ontdekt tel kenmale nieuwe lustoorden, waar het goed toeven is in een koesteren de zon of de verkwikkende schaduw. En dat bereizen kan dan het best per auto of touringcar geschieden, want de geasfalteerde hoofdwegen voeren u rakelings langs de armste nederzettingen, de echte Spaanse dorpen, maar ook dwars door de rijke steden. Wie slechts een korte vacantie heeft, kan toch een goede indruk van dit land verkrijgen als hij er enkele dagen doorbrengt in het noorden; wie een week tijd heeft, kan zich verpozen aan de boorden van de Middellandse zee, waar Barcelona het centrum is van de Spaanse Rivièra. Van daaruit stellen vliegtuig en nachtboot hem in staat eens over te steken naar Mallorca.het „gouden eiland" waar 's zomers en 's winters een ideaal klimaat heerst. Op de bergen bij Barcelona vinden we het beroemde Montserrat en de stad zelve overweldigt de tourist door zijn wijde avenuen met palmen en fonteinen, oude monumentenen het hooggelegen museum van Cata laanse kunsten. De tweede stad van Spanje met het typisch Amerikaanse straten plan (recht toe, recht aan), is ge zelliger dan Madrid en grootser van aanleg, de pantoffelparade op de Als ik naar Albert Heijn ben geweest, zijn gezonde tractatie kost mij heus niet veel. de jongens er als de kippen bij. Zo'n stukje Daar ik al mijn boodschappen haal bij kaas is een tractatie voor ze. Leidse, Goudse, Albert Heijn kan er nog eens een extra tje Edammer, alles is even lekker en goed ver- op overschieten, want je koopt er de beste zorgd bij Albert Heijn. En zo'n voedzame, kwaliteiten voor veel mindergeld danwaarook. Huishoudjams 1 e soortper pot 69 Hippodrome Biscuits 250gram 39 Delicata Repen 5 smaken per stuk 22 Kersen op sap per blik 67 Elleboog Macaroni 250 gram 22 Holl. Witte Bonen 1 e kwaliteit 500 gr. 65 Havermout 500 gram 21 AH MargsrinGper pak 44 - 40 Spaart Albert Heijn's Boffie-Strips en Panorama-plaatjes Strip-album B0FFIE EN BUIKIE IN DE KNOOP 1.- PANORAMA-ALBUM 1.25 Een van de goede dingen in het leven Loods v. d. Plas zegt Een schip by een fllnkzeetjenaar JÊXvL'W f binnen brengen, ls een Inspan nend karweitje. - Het eerste wal ik doe als /ik dan aan de wal ben. is rustig zon verkwikkend kopje BofTie-koftie drinken. Ddér knap Ik van op. BOFFJE: het woord voor de lekkerste KOFFIE Ramblas duurt er tot vroeg in de morgen. Waar men geen winter kent Valencia brengt ons een overdaad van sinaasappels, rijstvelden en be toverende bloemen. Alicante is een bekende winterverblijfplaats, omdat het er... nooit wintert. Trouwens de gehele Middellandse zeekust kent slechts drie jaargetijden, waarbij de herfst ongemerkt in de lente over gaat. April 1954 was een uitzon dering, die gelukkig weer achter ons ligt Wie naar Madrid wil, moet niet in de zomer op reis gaan. Hij zou de daar dan heersende hitte niet kunnen verdragen. De temperatuur kan oplopen tot 40 gr. Celsius! De nachten daaren tegen zijn er soms ijzig koud. Ook het zuiden van Spanje kan het in voor- of najaar bezocht worden. Dan is het er echter ook onge looflijk mooi. En het is het meest karakteristieke deel van Spanje. Sevilla, eens de hoofdstad van een moors vorstendom, biedt de bezoe ker een ontelbaar aantal opmer kelijke gebouwen, waarvan het Alcazar uit de 14de eeuw, de kathe draal, het beroemde Giralda en de Torre del Oro (gouden toren) wel de belangrijkste zijn. Deze pitoreske stad kent een Feria, die het midden houdt tussen een veemarkt en het gezelligste carnaval op aarde. In Granada vinden we het moorse palels Alhambra, dat hoog op een berg ligt en elke bezoeker overwel digt door zijn ongelooflijke pracht. In geheel Andalusië kan men de oude spaanse zang en dans be wonderen. Het land rond Wie tijd (en geld) heeft om ge heel Spanje door te rijden en de belangrijkste plaatsen wil bezoeken, kieze zijn route over Bordeaux- San Sebastiaan naar Burgos (Fran co's hoofdstad in de burgeroorlog) waar hij eerst kennis maakt met de wereldberoemde gothische dom, waarin o.m. de merkwaardig dubbele trap. Dit is de geboorteplaats van de nationale held Roderigo Diaz de Vivar, bijgenaamd El Cid. Hij bezoeke Valladolid, waar Ferdinand en Is- bella huwden, Cervantes leefde en Columbus stierf. Via Madrid gaat het dan naar het zuiden en vervolgens langs de oostkust noord-Middellandse Zee, waar ge steeds het gezicht op houdt tot Sêtes in Frankrijk, brengt menig een in verrukking. De wegen zijn uitstekend en ook goed bebakend. Ontelbaar zijn de plekjes, waar ge ongestoord kunt picniccen. Neem er een fles wijn bij, ze kost slechts 30 cent per fles! Hotel en taal De hotels zijn goedkoop. Een twee persoonskamer in een groot hotel waar ge dus kunt beschikken over alle comfort als lift, badkamer, centr. verwarming en een keuken, die op de tourist is ingesteld, garage en... frans sprekend personeel komt u op een zelfde bedrag als een hollands hotel zonder deze luxe. Volledig pension kunt ge genieten voor gemiddeld f 10 per dag. U kunt zelfs veel goedkoper terecht, maar dan loopt u de kans vergast te worden op spijzen, bereid in on geraffineerde olijfolie en deze zijn voor Nederlandse magen ongeniet baar! Het voordeel van de betere ge legenheden is vooral de taal, want wie het Spaans niet machtig is, staat vooral de eerste dagen met de mond vol tanden. De gewoonten, de tijden, de gerechten zijn alle zo ver schillend van die in andere landen, dat een Nederlandse tourist zich niet spoedig wegwijs kan maken. Gelukkig kan men, vooral in het noorden en in de grootste steden, in hotels en winkels met Frans terecht. Spaans leren uit 'n boekje is onmogelijk als er geen leraar of voldoende tijd voor is; de juiste uit spraak van het Spaans is zo moei lijk, dat geen mens u zal begrijpen indien u met enkele geleerde zin netjes aankomt. Zelfs plaatsnamen verstaat men niet als wij die zonder spaanse tongval uitspreken. Hoe gaan we? Spanje vergt een visum en de kosten daarvan zijn onevenredig hoog. Maar wie dit er voor over heeft, kan in Spanje een vacantie genieten als nergens anders in Europa. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Het fooienstelsel heeft de laatste tijd nog al eens 't onderwerp van gesprekken uitgemaakt en heel wat meningen zijn er geopperd, om dat stelsel op een of andere manier te elimineren. Erg gemakkelijk zal dit wel niet gaan en zo hinderlijk als bijv. in de 18de eeuw is het toch nog niet. Dat vloeide toen echter ook wel voort uit bepaalde eigenaardige gewoonten bij het in dienst nemen van personeel, bijv. dienstboden werden gewoon gehuurd tegen een bepaalde huur, terwijl ze er dan op rekenen konden, dat de gasten idem zoveel aan fooien zouden schenken. Zo legde feitelijk de gastheer een belasting op de gast! En de dienstboden waren lang niet verlegen om een fooi te vragen en hun ontevredenheid ken baar te maken als deze niet groot genoeg was. Zodoende konden zegt een oud historicus bijv. in Den Haag de „herenknechts" gouden horloges dragen, zodat de heer zelf, om zich van zijn personeel te onderscheiden een zilver uurwerk bij zich stak. Het was op sommige plaatsen zelfs gebruik geworden, na een koffie-visite aan de bedienden een gulden te geven Geen wonder dus, dat het dienst personeel tot buitensporigheden verviel Was er een kaartpartij geweest, dan liet men na afloop het geld, dat men gewonnen had, voor het dienstpersoneel liggen! Ook de schippers en vrachtvaar ders deden mee. Heel gewoon werd hun vraag of er niet een fooitje overschoot, ook al hadden ze hun vracht dubbel en dwars betaald gekregen! Stopte men, na afloop van een diner, een bediende een paar „zest- halven" in de hand, dan liep men grote kans, dat deze je toevoegde: Ik ben gewoon een gulden te krij gen. Gelukkig is het heden ten dage •piet meer zo erg, al heeft de fooi zich, ondanks alle tegenkanting tenminste in ons land weten te handhaven. In de tweede helft van Mei doet het Rode Kruis een beroep op ons om het te steunen in zijn werk. Moeten wij daar nog iets aan toevoegen Wij zijn geneigd te denken, dat nu wel zo langzamerhand elke Nederlander weet wat zijn Rode Kruis doet. En dat wil dan tegelijkertijd zeg gen, dat elke Nederlander diep in de beurs zal tasten, als hem straks een bijdrage gevraagd wordt. Toch is het misschien goed nog eens de puntjes op de i's te zetten. Het Nederlandse Rode Kruis is een particuliere vereniging, die voor haar arbeid practisch geheel afhan kelijk is van giften en contributies. Het wordt dus volledig gedragen door de sympathie van het Neder landse volk. De leden in totaal bijna 500.000 brengen per jaar ongeveer f750.000 aan contributie bijeen. Om echter het omvangrijke werk te kunnen verrichten, heeft het Ne derlandse Rode Kruis veel meer dan één millioen gulden daarboven nodig. Duizenden vrijwilligers verrichten in het Rode Kruis belangeloos hun zegenrijk werk. Maar het kost in deze tijd nu eenmaal enorm veel geld om de colonneleden, die .hulp verlenen bij ongelukken en rampen, behoorlijk uit te rusten, om „welfare"-werk in de ziekenhuizen te verrichten, boottochten voor invaliden te or ganiseren en boeken en tijdschrif ten voor zieken te verzamelen en te verzenden. En dat zijn nog maar een paar van de onontbeerlijke taken, die 't Rode Kruis in onze samenleving verricht. Eenieder kent het werk van de bloedtransfusiedient, de hoornvlies- centra, de hulpposten langs de wegen en de strandposten bij de badplaatsen. Dat is allemaal werk voor de naaste en dus voor ons! Het Rode Kruis doet straks een beroep op ons. Laten we afspreken dat het véél meer dan één millioen wordt Mgr Jenneskens Deken van Maastricht Z.H. Exc. Mgr Dr J. H. G. Lem- mens heeft de Hoogeerw. heer Mgr P. J. M. Jenneskens benoemd tot Deken van Maastricht en Pastoor van de parochie van St Servaas. Mgr Jenneskens werd 23 Sept. 1891 te Meerlo geboren en is thans ruim 62 jaar oud. Hij studeerde aan het gymnasium te Rolduc en maakte ook daar zijn philosophische studies. Na de theologische studies te Roermond werd hij aldaar priester gewijd in 1918. Tot 1921 was hij kapelaan te Beesel. In het laatste jaar volgde zijn benoeming tot rector van de kweek school voor onderwijzeressen te Mook. Deze functie bekleedde hij tot in 1932, toen de Bisschop hem benoem de tot directeur van het katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk in het bis dom en tot diocesaan directeur van de Katholieke Actie. Beide functies bekleedde Mgr tot op heden.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1