k RANG Begroting 1954 onder de loupe I ,46 fCiest de De dwergen van tUH tl vechten vóór Uw voordeel Ingezonden Mededeling 't Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. Üe itotSHOp&Urttf. van ctemste ta/uj. Ysselsteyn waterleiding Gymnastiekzalen Wetenschappelijk ontwikkelingsplan De Raad der Gemeente begon in deze laatste raadsvergadering aan haar beschouwingen over de be groting 1954. Als woordvoerders van verschil- 'ende fracties spraken de heren Veraart, de Bruyn, Fr. Janssen en II. Odenhoven. Het is nog niet zo heel lang ge leden, dat men nog geen algemene beschouwingen vooraf gaf bij de begrotingsbehandeling. Wat in deze vergadering ten berde werd ge bracht, toont duidelijk aan het grote nut van dergelijke beschouwingen. Moeilik De heer VERAART opende zijn beschouwing met de opmerking, dat het voor een raadslid niet meevalt ren duidelijk inzicht in de begro ting te krijgen, temeer, daar de vorm, waarin deze gegoten is, in vergelijking met andere gemeenten, niet in het voordeel van Venray uitvalt. Bovendien is de te late komst daarvoor, ook weinig animerend. De beste behandelingsmethode rou zijn, dat specialisten ieder een deel zouden behandelen, waardoor dan tevens het comité-generaal (de bespreking vooraf) zou kunnen ver vallen, wat ook staatsrechtelijk een onding is. Verder is de Raad geen accoun tant, die de cijfers moet controleren, maar heeft zij slechts ten doel de begroting te controleren op het bomende beleid, voor zover dit beleid geld inbrengt of kost. Het beleid in een gemeente zou men kunnen omschrijven als het dienen van het natuurlijk belang der gemeentenaren, voor zover zij zelf het niet kunnen. En om dat „dienen" mogelijk te maken is het nodig, dat voornaamste kenmerken van structuurverandering onzer gemeen te, waardoor we bijzonder kwets baar zijn, zeker als de geestelijke weerbaarheid niet toeneemt. Afge zien dan nog van de materiële eisen, welke deze structuurverandering eist, zoals nijverheidsonderwijs aanleg van industrieterreinen enz. En dan tenslotte is een voornaam kenmerk van Venray, aldus de heer VERAART, de nog immer heer sende woningnood. Al is er enige verruiming gekomen, de nood is en blijft nog steeds te groot en ook hier zal naar verandering gestreefd moeten worden. Beroep op het Rijk Als men zich nu afvraagt wat gedaan kan worden, dan wordt aller eerst op de financiële kant gewezen. We zitten met een tekort, dat door uitvoering van wegen en verlich-1 tingsplan nog aanmerkelijk zal stijgen. Er zal dus een beroep moeten worden gedaan op de regering, om meer subsidie en geldelijke steun bij de uitvoering van die plannen, welke noodzakelijk zijn om de groei en bloei onzer gemeente te bevor deren. Dit beroep zal uiterst drin gend moeten zijn en zal het aller grootste beleidspunt vormen van de toekomst. Dat men het daarbij niet moet laten bij nota's, maar ook persoonlijk bezoek aan Den Haag dringend gewenst is, was een aan sporing over het nut waarvan spreker zelf uit ervaring kan mee praten. Dat men daarnaast nu eindelijk gekomen is om door middel van zgn. plannen het toekomstige beleid beter en concreter uit te stippelen, 'men de i noemde deze spreker een gelukkig de feit, waardoor het contact met de Venrayse gemeenschap in deze tijd J Overheid ook een meer reële basis Dansen En tenslotte wil spreker een enkel woord wijden aan het dansen, hoe wel dit een punt is, dat niet ter competentie van de Raad is. Maar z.i. gaat het niet langer aan, het maar aan het toeval over te laten hoede Venrayse jongelui het dansen leren. Spreker is van mening, dat hier voor gelegenheid moet bestaan in eigen sfeer, in eigen plaats en onder goede leiding. Dat te bevorderen moet ook op het programma voor de toekomst komen. Zuinigheid De heer de BRUYN wees in zijn beschouwing ook op de grotere uit kering, die Venray van Den Haag moet krijgen i.v.m. de toestand van de gemeentekas. Ook hij was vol daan over het opstellen der plannen en vertrouwde eveneens op een zo spoedig mogelijk wetenschappelijk onderzoek naar Venray's mogelijk heden. Bij een verdere bespreking van het wegenprogramma, drong spre ker aan top uiterste zuinigheid en een nauwkeurige bestudering van de urgentie van de uit te voeren werken. Als de gewone dienst alleen al per jaar met 2 ton extra belast wordt voor Venrays wegen, is dat wel noodzakelijk. Dan zou spreker gaarne zien, dat minder urgente plannen werden bewaard voor tijden, dat Venray een groter arbeidsreserve heeft. Gevarieerd woningtype Over het bouwprogramma, neer gelegd in het woningplan, kon spre ker tevreden zijn, mits B. en W. blijvend de aandacht er op zullen vestigen, dat er nog meer moet komen. Een meer gevarieerd woningtype is een andere eis, die spreker stelde, evenals de vervanging van krot woningen, nu daarvoor de mogelijk heid is. Een persoonlijke wens is tenslotte de opruiming van café Hulsman in Oostrum, wat nu niet bepaald een waardige entree vormt van ons dorp. Voor wat het onderwijs betreft, sluit spreker zich aan bij de heer Veraart, waarbij ook hij nog alle nadruk wil leggen op de 2e meisjes school. Plannen De heer Fr. JANSSEN had aan de woorden van zijn voorgangers weinig toe te voegen. Alleen wilde hij nog eens de nadruk er op leg gen, evenals de andere sprekers, dat een late indiening van de be groting weinig waarde meer heeft voor de raadsleden. Hij verzocht derhalve om in de toekomst deze nu eens op tijd te laten verschijnen. Wat de opstelling van de plannen betrof, daarover was hij zeer te vreden, omdat zodoende het beleid bepaald kan worden. Ook hij vroeg om met de meeste nadruk, zowel schriftelijk als mondeling, Den Haag te bewerken, om de Rijksbijdrage in het tekort te vergroten. Critiek De heer ODENHOVEN was ook al niet tevreden over de late komst van de begroting. Ook hij had vol belangstelling de plannen gezien, die waren opge steld, waarmede hij zich in het al gemeen wel kon verenigen. Hij kon zich echter niet verenigen met het feit, dat de stamriool op de Overloonseweg, pas in '56 gereed zou worden gemaakt, terwijl de Julianasingel en andere nog nieuwe straten voorgingen. Trouwens hij vond, dat aan de wegen in het Noorden wel zeer weinig aandacht was besteed. Het verlichtingsplan was ook mooi. maar zou het niet dienstiger zijn, eerst te zorgen, dat alle in woners van Venray electriciteit kregen. Al zijn er dan plannen, spreker meende, dat er voor de Raad nog vele vraagtekens in de begroting overbleven. Om maar te noemen het Henseniusbeeld, wat nergens stond, alsmede de oplossing van de bus naar het station, allemaal financiële vraagstukken, waarop de begroting geen antwoord geeft. kent. Daaruit leert men de behoef ten en noden kennen, die mede het beleid bepalen voor de toekomst. Kenmerken van Venray Als eerste kenmerk noemde de heer VERAART de grote opper vlakte en de sterke geografische verdeeldheid onzer gemeente, welke het bestuur daarvan zo moeilijk maakt. Als tweede, nauw verwant aan het eerste, het agrarisch element van de gehuchten en de steedse, industriële richting van de kom, waardoor verschillende groepen, sterk afgetekend, naast elkaar staan, hetgeen de bestuurbaarheid even eens moeilijk maakt. Het derde kenmerk is volgens de zelfde spreker, het katholicisme in deze streek. Dit eist een nauwe samenwerking tussen burgerlijke en geestelijke Overheid, waarvan de oen de zorg heeft voor het natuur lijke, de andere voor het boven natuurlijke leven van de aan hun toevertrouwde mensen. Deze zorg vloeit dikwijls in elkaar over, speciaal als men denkt aan jeugdzorg, bejaardenzorg, gemeen schapshuis, speelterreinen. Spreker heeft soms de indruk gekregen, dat nu bepaalde plannen en initiatieven op bovengenoemde terreinen verzanden, omdat de een de ander de eer en het werk wil gunnen, waardoor er niets gebeurt. Een vierde kenmerk van Venray is de kinderrijkdom, als gevolg van de grote gezinnen. Ook dat ken merk stelt zijn eisen, want grote gezinnen, vragen ook weer grote woningen, vragen eerder steun en eisen extra voorzieningen voor de jeugd. Een ander kenmerk is de maat schappelijke omvorming door de krijgt. Maar al is een uitbreidingsplan gereed, al is er een wegen- en ver lichtingsplan, een van de meest ge wenste plannen is toch de ontwikkelingsprognose waarin op wetenschappelijke ge gevens de toekomst wordt aange geven van onze gemeente. Dit plan zal zo spoedig mogelijk opgesteld dienen te worden, opdat daardoor het toekomstige beleid niet alleen mede bepaald kan worden, maar zelfs doorgevend is. Daarnaast zijn nog vele wensen te vervullen, moeten zelfs nood zakelijk vervuld worden. Venrays jengd eist o.a. beter en meer kleuter onderwijs, zeker in de kom. De oude school in de Paters- straat, mag alleen in uiterste nood zaak gebruikt worden, maar liever zag spreker de bouw van'n nieuwe meisjesschool annex kleuterschool. Voor de oudere jeugd wenst spreker gymnastieklokalen enspeel terreinen Men voorkomt daarmede misdra gingen. Daarnaast denkt spreker aan recreatieoord, aan zwemgelegenheid in Venray zelf, waardoor beter en gezonder tijdverdrijf in eigen om geving kan bevorderd worden. Spreker waarschuwt er voor dit alles niet op te vatten als fantas tische utopiën. Hij meent, dat zeker voor Venrays jeugd, deze voor zieningen dringend nodig zijn. Andere punten op zijn program ma als leeszaal, ziekenauto en toneelzaal zullen in de toekomst ongetwijfeld nog besproken worden, alsmede de waterleiding in Yssel steyn. Begroting kan niet eerder In zijn antwoord op de begrotings beschouwingen ging de VOORZIT TER allereerst in op de critiek der sprekers over het al te late ver schijnen van deze begroting. Uit zijn betoog bleek, dat de be groting 1953 nog steeds niet is goed gekeurd, waardoor een opstelling van de nieuwe begroting practisch niet mogelijk is. Na beloofd te hebben in de toe komst desondanks de meeste spoed te zullen betrachten, noemde de VOORZITTER het tekort aan dek kingsmiddelen een van de punten, die het meest de aandacht hebben van B. en W. Dat over deze kwestie met Den Haag voortdurend overleg zal worden gepleegd en met de meeste nadruk werd toegezegd. Dat het B. en W. ernst is met het vastleggen van het toekomstig beleid, daarvan moge, aldus spreker, de plannen getuigen, die reeds aan de Raad zijn voorgelegd en die welke nog worden opgesteld. Niet alleen gebeurt dit ter nadere inlichting van de raad, maar ook om in toekomstige begrotingen een beter overzicht te hebben en een vlotter samenstelling mogelijk te maken. Uit het betoog van de heer Ver aart was naar voren gekomen, dat het beleid van de gemeente was, het dienen van het natuurlijke be lang der gemeentenaren, voor zover zij datzelf niet kunnen. Spreker kon met deze stelling in zoverre accoord gaan, indien dui delijk werd gemaakt, dat het par ticulier initiatief hier ook een grote rol in speelt. Geestelijke en wereldlijke Overheid De samenwerking tussen belde overheden kon spreker niet anders als goed noemen. De problemen, waarmee beide te doen hebben, als jeugdzorg, patro- naatsbouw, torenbouw, kleuter onderwijs, nieuwe meisjesschool, zouden eerstdaags nog diepgaand met kerk- en schoolbestuur bespro ken worden. Wat onderwijs betreft moet men nimmer vergeten, dat het in Venray allemaal bijzonder onderwijs is, waarvoor dus 't betreffende school bestuur de verantwoordelijkheid draagt. De gemeente kan hier alleen maar stimuleren. Vergroting woningbouw In het plan voor woningbouw is gerekend op 157 woningen. Spreker heeft echter goede hoop, dat dit aantal nog vermeerderd zal worden in verband met industrie etc., zodat men de komende drie jaren op 200 woningen kan rekenen. Voor een meer gevarieerd woning type is ook B. en W. voorstander en hierop zal in de toekomst worden toegezien, om koloniebouw te ver mijden. Aan de af braak van café Hulsman zal aandacht worden besteed. Wetenschappelyk plan Wat de sprekers hebben gezegd over het wetenschappelijk onder zoek naar de mogelijkheden der gemeente, heeft B. en W. reeds in het verleden onderstreept. Er zijn onderhandelingen gaande met de Universiteit van Nijmegen, voor een dergelijk onderzoek en binnenkort hopen B. en W. hier over nadere mededelingen te kunnen doen. Andere plannen zullen, zoals reeds gezegd, nog worden opgesteld, zo o.a. een industrieel plan, maar B. en W. willen eerst de resultaten af wachten van het wetenschappelijk plan, omdat het toekomstig beleid voor een groot deel hiervan afhan kelijk moet zijn. Een dergelijk plan zal ook de entree bij de Overheid heel wat ge makkelijker maken, omdat de con clusies uit dit rapport dan bij onder handelingen kunnen worden ge bruikt. Kleuteronderwijs geeft vele zorgen, maar naar een oplossing wordt ernstig gestreefd. Met Schoolbestuur zal deze kwestie diepgaand besproken worden men hoopt tot een oplossing te komen, evenals met de kwestie 2e meisjesschool. Voor de gymnastiek is een oplos sing gevonden. Binnenkort zal het eerste plan voor de bouw van een gymnastiekzaal de Raad bereiken, terwijl de bouw van een tweede zaal ook dit jaar nog op het programma staat. Het is de bedoeling, dat deze zalen ook voor algemeen gebruik worden opengesteld. De toneelzaal moest spreker zeker voorlopig nog terugwijzen, naar het particulier initiatief. Waterleiding Ysselsteyn Wat de watervoorziening betreft in Ysselsteyn, kon spreker zeggen, dat staande deze vergadering het bericht was binnengekomen, dat Den Haag accoord ging met de aanleg van waterleiding in Yssel steyn. Plannen voor de financiële opzet zullen binnen drie weken ter secretarie zijn, waarna de Raad vanzelf de stukken onder ogen krijgt. Het is de bedoeling, dat hierbij tevens worden aangesloten de rest van het Veulen en peelplan Zuid. Spreker moest ook waarschuwen dat men wel eens klaagt over ge brek aan water, maar als er dan waterleiding is, er niet aangesloten wordt. DANSEN. De VOORZITTER onderschreef wat gezegd was over het dansen. De overheid is echter verplicht eisen te stellen, maar deze eisen konden tot heden niet worden in gewilligd. Er zijn besprekingen, o.a. met alle burgemeesters van Noord-Limburg, waarbij deze ma terie behandeld wordt. Over het resultaat daarvan hoopt spreker binnenkort iets nader te kunnen laten weten. WEGEN Dat het wegenplan grote offers vraagt, daarvan is spreker over tuigd. Men kan over de urgentie van de een of andere weg mis schien twisten) maar men heeft zoveel mogelijk getracht een juiste gang van zaken mogelijk te maken. Zeker, de wegen op dit plan kun nen niet voor „arbeidsreserve" be waard worden. Voor arbeidsreserve zijn er nog objecten genoeg, zoals ruilverka veling, herontginningen en ontgin ning van de Heidse peel. Dat de aanleg van het stamriool op de Overloonse weg laat komt, kan spreker niet zeggen. Men zal al eerst moeite genoeg hebben de aanleg van nieuwe wegen enz. bij te houden met riolering. Wat de Electrificatie betreft, hoopt men binnen 2 jaren geheel Venray van electrisch licht voorzien te hebben. Om dit te doen, behoeft men het ander niet te laten. Aan het einde van zijn beschou wing kon de Voorzitter niet nalaten op te merken, dat de eisen, die men tegenwoordig heeft, toch ook wel hoog liggen in verband met vroeger. Toen dacht men aan vele van die dingen helemaal niet. Maar de heer VERAART wees in zijn wederwoord erop, dat de tijden veranderen en wij ons moeten aan passen. Over het algemeen was hij tevreden over het antwoord op zijn beschouwing. Toch meende hij nog maals te moeten onderstrepen, dat de eerbied voor particulier initiatief en kerkelijke overheid niet zo groot moet zijn, dat er niets gebeurd. Stimuleren en initiatieven ontwik kelen moet een ernstige taak der gemeente zijn. E VARKENSWORST, 3g in een woord uitmuntend I 100 gram w f RIJST, droogkokend. Prima, ANANASBLOKJES, 'n ware tractatie 150 gram Mn P4K ieiia r tar eiir.4 ADVOCAAT, van roomverse eieren grote BANKETKOEKJES, heerlijk vers Vieha voor jan oudeifT.4 een zlH munic v colledrk Node/és met Bebi MaPas 7 uurfed 8 uunge 9.30 d w gedri I vinciize enkelfee eeuwe d maan Dirt u Aller|30 Swinfeel koormoi 8 uur Bi met ïeb WoJ T H. Mf i Kruijbu Bertlfl; Krent; oefen) Don I Siëniis Qes Petrun voor F maan Vripd en Viur Thielmt Meinng Zat J dus e|7.; O.L.TH BoomW :.30 tha Lof jtki -8 ior De beste waar én de laagste prijs BEJAARDEN-ZORG: Tenslotte wilde de heer VER AART nog eens duidelijk naar voren halen de zorg voor de bejaarden. Nu ook in Venray de verzorging van deze mensen in de gezinnen moeilijk wordt, is het dwingende noodzaak en getuigt het van de verschuldigde eerbied, als we zor gen, dat er ook buiten de gezinnen een goede verzorging komt. Dat de gemeente haar taak in deze moge verstaan. Een laatste vraag was dan, hoe het stond met het opmaken van de Maasheseweg, die nergens in 't wegenplan vermeld staat. Uit het antwoord van de VOOR ZITTER bleek, dat binnenkort het eerste gedeelte hersteld wordt, nu een behoorlijke oplossing van de hoek verkregen is. Zowel Maasheseweg als Stations weg waren indertijd gereserveerd als P.C.W,-werk, waar dus moge lijke werklozen op te werk zouden worden gesteld. Aangezien er nu echter geen werklozen zijn, vervalt dus dit herstel. Kerkelijke Diensten. van 16 tm 22 Mei PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzin: Beter een goed voorbeeld dan vele en ijdele woorden Priester v.d. week: Pater Domitius Vierde Zondag na Pasen. 6 uur lm. M. Voesten; 7 u. lm. Christina de BruijniWeerts, 8 uur voor de parochianen, 9 uur kindermis voor Carolina Janssen—de Bruijn, 10 u. hoogmis, 3 u. kinderlof, 5 u. ver gadering Chr. moeders, 7 u. rozen hoedje en lof. Maandag H.PaschalisBaylon: 6.30 zielemis voor alle overl. parochianen 7 u. lm. overl. fam. Kusters-Ouden- hoven, 7.30 voor Eduard Camps en Petronella v. Helden, 8 u. gest. jd. Cath. Heriswed. Verbunt(2k). Dinsdag H. Vinantius: 6de der 9 Dinsdagen t.e.v. St Antonius, ver ering der relikwie, 6,30 lm. Mathijs Goumans, 7 u. lm. Anna v. Bragt Brouns, 7.30 Huberta v. Meijel, 8 u, gest. jd. Johannes Nefkens en Elis. Sassen (sol.lkl), 9 u. pl.huwelijks mis bruidspaarKusters-Oudenhoven 9.30 pl. huwelijksmis bruidspaar Janssen-Muijsers. Woensdag, H. Petrus Caelestinus: 6.30 lm. Wilhelmus Jeuken, 6.30 Jos Hendrix, 7.30 vrouw Fr. S winkels, 8 u. gest. jd. Peter Ant. Poels en Petron. Janssen (lkl), 9 u. pl. hu welijksmis bruidspaar Broers— Geurtjens. Donderdag H. Bernardinus, 6.30 lm Wim Clephas. 7.15 H. Sacram. hoogmis leiding jongens, 8 u. gest. jd. Joh. Smulders echtg. Peter Gou mans (2kl). Vrijdag H. Mis vd. Zondag: 6.30 lm. Mathijs Verstralen en Hendrina de Bruijni, 7 u. Jan Pijpers en ovl. fam., 7.30 best. jd. Jan Vermeulen, Theodora Berkens en overl. kinder, 8 u. best hoogmis uit dankbaarheid. Zaterdag H. Mis v. O.L.Vr., 6.30 O.L.Vr.-hoogmis, 7 u. lm. Johanna Hoedemakers-v.Meijel, 7.30 z.i., 8 u. hoogmis vd. H. Kindsheid, 9 u. pl. huwelijksmis bruidspaar Vollebergh van Eijk. Meimaand: In Mei is iedere avond om 7 u. rozenhoedje en lof. Catechismus: de kinderen vd. 3e en 4e klas leren deze week de 49e, 50e en 51e les, de hoogste klas de 49e en 50e les. Veltum: Donderdag 7 u. leesmis. Zaterdag 22 Mei: KINDSHEID-FEEST A.s. Zaterdag wordt in het hele land en ook dus in Venray het jaarlijkse Kindsheidfeest gevierd, een dag dat de kinderen volgens de wens van de Paus eens heel bijzonder zullen bidden en offeren voor de Missie en voor de wereld vrede. Om 8 uur wordt een pl. H. Mis opgedragen in de Parochiekerk met algemene H. Communie voor de Missie. De vaste gezangen moeten door alle kinderen meegezongen worden. De kinderen zullen vóór de Offerande van de Mis hun spaarcentjes voor de Missie aan Jezus offeren in de enveloppe die dichtgeplakt fnoet zijn. Na de H. Mis zal het Missie-feestlied door allen gezongen worden. A.s. Zondag om 3 uur is er pl. Lof in de Parochiekerk met de zegening der kinderen waar ook de moeders met hun kleintjes ver wacht worden. Dan wordt gecollec teerd voor het aanschaffen van kleren voor een toekomstige Kinds heidoptocht. Voor het Kindsheid toneel zie elders in dit blad. Thuisfront Op Zondag 23 Mei komt in de Parochiekerk een aalmoezenier preken over het Katholiek Thuis front en een collecte houden voor de militaire tehuizen. Dit zo nood zakelijke soort van zielzorg onder onze jongens in militaire dienst moet nog meer de belangstelling krijgen van alle gelovigen, en hope lijk zullen velen dit werk meer gaan steunen door lid te worden van het Katholiek Thuisfront voor f 1.20 per jaar. Dames en heren die voor het Thuisfront actief willen gaan werken, kunnen zich in verbinding stellen met de heren Jac. van Osch, Akkerweg 4, Martens, Tuinstraat, Mevr. Keijsers, School straat of Pater Domitius. Daar kan men zich ook als abonné opgeven voor het mooie weekblad „Salvo" PATRONAAT Nu Zondag is er Oudersavond in onze zaal om half 8 precies. Het wordt een gezellige avond met een mooi programma, waar de ouders van onze jongens verwacht worden, 's Middags is er geen patronaat. Waarschijnlijk zal er wel een voet balwedstrijd zijn van de grotere jongens tegen een ander elftal, wat Zaterdagavond nog wel precies bekend sal worden gemaakt. IE Zotod H. Mep H. Mro< mis l. NelisfJ i Fam.pe: specift i Mal G Smitl e< Diij lr WtfiO van lta Doi30 vroua-ti Antoje. Vrljes Loong. Zafér H. Khn Kindf i klndaft beeltfid de HE dereMi tcewjh» zegeint Bie u. (O collei I huize 4e i Con J. Ciiei dersK preetes akkei MaP veeve Dik voorpn Wtb Vanq Do O.Li gen I 3e fa Vrijt* Michj H. M. kindj Zap vd. wis IB 4ek der BO en 8B0 heid?o kerkvc M*0 St lés bonrtg rus, c DiBO niusl ft TheiK Wj7. Linsha Do Willi Vi) dus Za' schol; 5—7j>r om 8 ZoJ 6.30 1 9.15! H. i fa H. 1 ledd D$ v.d. f v.d. Verl Vi Verl cell Zi 7.30 /if

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2