SPORT UITSLAG STATEN VERKIEZING Rijksbijdragen moeten groter worden Waar ligt 5 grote Koninginnedag BELMGRIJK Zaterdag 24 April 1954 No. 16 VIJF IEN ZEVENTIGSTE JAARGANG f O ONDERVINDT Vé PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN Yè EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WPPKRI AH VOOR VPNR4Y PTV OM^TRFIfPN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 »»CEaDL,ftU V UUn E,l* 'JWIO 1 RCIVCPi PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bollen Venray f 1.45 Oorzaken van begrotingstekorten? Het refrein van onze gemeente begroting begint eentonig te wor den: ieder jaar is het tekort groter en ieder jaar hoort men, dat het volgend jaar nog wel erger zal zijn. Nu zijn er mensen, die dat heel normaal vinden en er zich bitter weinig om bekommeren, want het Rijk zal immers wel bijbetalen, of het wil of niet. Hoofdzaak is voor hen, dat die of die weg klaarkomt en dat daar of daar een electrische verlichting zal verschijnen. Maar menig ander vraagt zich toch met bezorgdheid af, waar dit heen moet en wat nu feitelijk de oorzaken zijn van deze steeds maar groeiende tekorten, aangezien een en ander toch niet normaal is het einde onherroepelijk de lasten zal moeten dragen. Rijksbijdrage te laag Als een der hoofdoorzaken van de telken jaren groter wordende tekorten kan men beschouwen de regeling van de financiële verhou ding tussen Rijk en Gemeente. Het zal intussen wel iedereen bekend zijn, dat de gemeenten in Neder land om haar taak te kunnen ver vullen, daardoor financiële bijdragen krijgen van de Regering, daar hun eigen middelen ontoereikend zijn. In de jaren 1948—1952 werd deze financiële verhouding geregeld door een noodvoorziening, terwijl thans een nieuw wetsontwerp is ingediend, dat zal gelden voor 1953 tm. 1955. Deze laatste regeling kent twee Rijksuitkeringen t.w. een algemene uitkering en een belastinguitkering. Het zijn deze uitkeringen, die voor Venray te laag zijn, want bij deze uitkeringen gaat men uit van cijfers die in 1948 zijn opgesteld, toen een bijzondere uitkering noodzakelijk werd, o.a. in verband met het nood lijdend worden der Gemeente. Bovendien heeft men als uitgangs punt de vervangende uitkering voor de ondernemingsbelasting in 1950. In 1948 moest men zoeken naar een nieuwe basis voor het gemeen telijk financieel beheer, waardoor in de toekomst het mogelijk zou worden zonder verdere bijzondere hulp van het Rijk de inkomsten en uitgaven weer in evenredigheid met elkaar te brengen en de noodlijdend heid zou worden opgeheven. Want de bijzondere uitkering is als niets anders bedoeld als een medicijn voor een zieke, die daardoor weer gezond moet worden. Maar in 1948 toen men nog mid den in het herstel en de opbouw zat kon met de beste wil van de wereld geen zuivere basis gevonden worden om deze bijzondere uit kering vast te stellen. De bedragen, die de Gemeente alleen al uit de oorlogsschade zou terugkrijgen liepen in de duizenden, maar een definitieve afrekening waarin nieuw voor oud e.d. behoor lijk in verwerkt was, was natuurlijk onmogelijk te krijgen noch te schatten. Zo is het dus heel goed verklaar baar, dat na een definitieve af rekening van een of ander protest de uiteindelijke resultaten een heel andere en voor het overgrote deel droevig beeld gaven, waardoor de gewone rekeningen een onver wachte schuldenlast nog eens extra te dragen kregen. Immers het Rijk vergoedde lang niet alles en wat overbleef voor rekening der Ge meente, moest op de gewone reke ning worden overgebracht. Trouwens heden ten dage heeft de Gemeente nog verschillende pro jecten onderhanden, waarbij met geen mogelijkheid te bepalen is, wat nu feitelijk de definitieve afreke ning zal zijn. Toch moesten al deze bedragen in 1948 worden vastgesteld en ge schat en werd tenslotte een bijzon dere uitkering vastgesteld van f 126.000 per jaar. Dit bedrag is er mede oorzaak van, dat we b.v. dit jaar komen tot een uitkomst van f 21,85 Rijks bijdrage per inwoner, een bedrag wat te klein is gebleken om de be groting in evenwicht te houden. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat het dus dwaas is een dergelijke basis te blijven handhaven, omdat nu wel blijkt, dat de patiënt hier allerminst beter en gezonder van wordt. Men kan hoogstens zeggen, dat zijn begrafenis wat langer wordt uitgesteld... en dat kan en mag in dit geval zeker de bedoeling niet zijn. Belastingen De ondernemingsbelasting is ver dwenen en daarmee verloor de Ge meente een aardig potje, waaruit verschillende tekorten kon worden aangevuld. Het Rijk heeft toen voor deze verdwenen ondernemingsbelasting een vervangende uitkering in de plaats gesteld, die echter uitgaat van een gefingeerde opbrengst in 1950. Op zich is daar niets op tegen, mits de verhoudingen in een ge meente dezelfde blijven als in 1950. Is dit niet het geval dan zou ook de ondernemingsbelasting, als ze was blijven bsstaan, een andere op- Gemeente automatisch meer minder gekregen hebben. Nu kunnen we ons afvragen de toestand in onze Gemeente i zelfde is gebleven als in 1950. menen met recht te mogen zeggen, dat dit niet het geval is. Venray is in die korte tij de ondernemingsbelasting groter revenuen uit dien ontvangen hebben. van cijfers en moet veranderen. van de begrotings-tekorten kar. men wijzen op de structuur-veran dering onzer gemeente. De gemeente moet omschakeler van landbouw op industrie, wal met zich brengt o.a. de stichting en instandhouding van een am bachtsschool, waarvoor ontzaglijke offers gebracht moeten worden. Deze begroting noemt al een be drag van f 33.410 voor dit jaar en hoe hoog zullen de kosten nog worden Verder moest er een industrie terrein komen, waarin Rijk en Provincie wel bijdroegen, maar dat de Gemeente zelf toch bijna 40 duizend gulden extra heeft gekost, terwijl voor verdere uitbreiding gerekend wordt op f 25.000. Industrialisatie eist verder wo ningbouw, aanleg van nieuwe wij ken en straten in versneld tempo, riolering en verlichting. Eist verdere uitbreiding van ander onderwijs-mogelijkheden en zo zijn er talrijke uitgaafposten aan te wijzen, welke door de karakter wijziging van onze gemeente zeer belangrijk zijn gestegen of nog zullen stijgen. Het is dus dringend nodig, dat het basis-bedrag per inwoner, wat het Rijk geeft als vergoeding, aan merkelijk wordt verhoogd. Gevolgen Dit laatste kan inderdaad gebeu ren, maar daaraan zijn verschillende moeilijkheden verbonden. Op de allereerste plaats eist het Rijk waarschijnlijk dat de Gemeente een of andere belasting invoert. Bv. bouwterreinbelasting en verder dat de kapitaalsuitgaven niet overtrof fen worden door de kapitaalsuit gaven over het laatste jaar van een bepaald groep gemeenten van over eenkomstige grootte. Nu zal over die belasting wel heen te komen zijn, al blijft ze minder prettig, maar of de laatstgenoemde norm nu zo zuiver zal werken is natuurlijk een grote vraag. De ontwikkeling en de activiteit van gemeenten scheelt onderling veel en het is dus practisch wel onmogelijk om een groep gemeen ten te vergelijken waarvan bv. de een geen oorlogsschade, geen indus trievestiging etc. heeft, de ander daarentegen wel. De ene gemeente vindt een kapitaalsuitgave dringend noodzakelijk, de ander niet. O.i. is het niet mogelijk hiervoor behoor lijke vergeljkingen te vinden. Zeker niet voor een gemeente als Venray welke op een keerpunt staat. Ter wijl ze bovendien zwaar belast is door de gevolgen van de oorlog. Een andere eis, die gesteld is, is dat men voor een aantal jaren reeds nu het beleid gaat bepalen. De plannen van B. en W. reeds eerder in dit blad gepubliceerd geven aan dat de Gemeente inder daad deze weg heeft ingeslagen en dat men dus van plan is om ver hoging van Rijksbijdrage te vragen. Dat dan over genoemde punten nog wel eens een hartig woordje gezegd zal worden, ligt in de aard der verwachtingen. Zo kan het echter ook moeilijk langer. We zijn nieuwsgierig wat het oordeel van de Raad zal zijn over deze materie bij de a.s. begrotings behandeling. Een oplossing zal immers gezocht moeten worden, wil het einde inder daad niet de lasten dragen en de moeilijkheden ieder jaar nog groter worden. '50 01 '54 •50' '54 '50 O CQ '54 '50 c W '54 CS P '54 CS s '54 '50* 3 '54 3 '54 3 '54 3 (U '50 '54 LU '50 '54 De Zwaan 659 628 1 4 - 2 8 5 127 3 7 2 2 63 13 27 7 2 M.U.L.O-school 573 451 1 3 - 4 8 7 108 3 24 6 45 7 14 2 2 Meisjesschool 649 530 - 3 2 3 2 7 70 3 11 4 1 77 6 41 4 2 Ambachtsschool 455 540 2 4 4 5 3 10 95 1 3 6 - 79 9 27 4 4 Patersstraat 638 547 - 3 4 2 3 9 167 2 13 4 48 16 30 6 6 Veulen 202 218 - 3 - - 5 9 4 1 1 2 Leunen 446 459 2 7 5 17 18 18 2 12 3 11 1 2 Castenray 204 255 - 3 1 1 26 11 - 1 2 1 1 1 Oirlo 424 433 57 68 1 11 1 6 3 3 4 3 1 Oostrum 400 409 2 10 4 5 6 4 27 9 76 42 2 48 4 9 4 3 Merselo 421 405 - 6 2 3 10 8 15 1 10 5 3 3 1 Heide 229 240 1 1 3 4 7 4 2 1 1 2 1 2 Ysselsteyn 386 449 1 4 1 2 3 10 10 12 6 1 10 3 4 Totaal Venray 5686 5614 45 119 19 33 105 103 641 28 176 81 6 390 64 162 30 22 Dictatoriale houding niet gewenst We moesten nog eens wat dieper ingaan op wat door mensen die het weten kunnen werd verkondigd op dat Congres voor geestelijke volks gezondheid. De dictatoriale houding van heel veel ouders werd de grondfout In onze opvoeding genoemd. Dat is zo'n houding van: Ik zal die kinderen wel eens naar mijn hand zetten; zij hebben maar te luisteren. Dat steeds maar verbieden en ge- bieden en onverbiddelijk dreigen P SO In 1950 werden uitgebracht in Venray bij de verkiezing van de Provinciale Staten: KVP 6362 98,10 pet PvdA 64 1.99 pet Weiter 29 0.44 pet Prot. Chr. 30 0.46 pet Kieskr. Horst, prov. Limburg en 't gehele land (met vergelijkende cijfers van 1950) K.V.F. P.v.d.A. A.R.enC.H. C.P.N. K.N.P. Kkr. Horst 28724—25690 7670—438 2120—208 Limburg 293005—254837 44417—21210 7308—7413 4758—8387 Nederland 1680788—1529009 1565004—1243455 1083654—1098346 283344—329089 54753—31984 (Het tweede getal betreft de Statenverkiezing van 1950) Van de 590 Statenzetels in het gehele land bezet de K.V.P. er thans 186, P.v.d.A. 181, A.R. 69, C.H. 64, V.V.D. 49, C.P.N. 24, K.N.P. 2, overige verdeeld over verschillende partijen en partijtjes. In percentages: K.V.P. 31.5, P.v.d.A. 29.4, A.R. 10.7, C.H. 9.7, V.V.D. 8,8, C.P.N. 5.3, K.N.P. 1. met straf en de toom Gods, kan geen flinke karakters kweken, wel angstige kinderen en later geestelijk onvolwassenen zonder zelfvertrou wen en zonder enig initiatief. De kinderen gehoorzamen alleen als er op hun gelet wordt en stie- kum proberen ze toch te doen wat hun verboden wordt. De angst voor straf of strenge berisping, maakt hen leugenachtig en onbetrouwbaar. Zo zal het hun ook later ontbreken aan voldoende verantwoordelijk heidsbesef. Als de kinderen in alles zo erg kort gehouden worden, leren ze nooit van hun vrije wil een goed gebruik te maken. Waar ze niet meer onder het commando van de ouders staan en min of meer op eigen benen moeten staan, daar zullen de.grotere jongens en meisjes er dikwijls niet veel van terecht brengen, zeker als ze in een minder goede omgeving verzeild raken. Wat hun niet geleerd wordr, dat is immers: op eigen benen kun nen staan ook in moeilijke omstan digheden en in een minder goede omgeving. Ook niet te slap opvoeden De vorige keer heb ik niet veel gëzegd over die dictatoriale hou ding van de oudérs. Eerlijk gezegd was ik er eerst zelf van geschrokken. Ik dacht dat het beter was als de ouders de teugels strak aanhaalden. En inderdaad zijn er heel wat ouders tegenwoordig die veel te slap op voeden. Die niet veel meer te zeggen heb ben over hun kinderen, terwijl ze nog pas op de 5e en 6e klas van de Lagere School zijn. Uit hun bruta liteit tegenover hun ouders blijkt genoeg, dat die ouders hun kinderen niet aan zich hebben weten te bin den door wederzijdse liefde en ver trouwen. De kinderen nemen dan niet aan wat de ouders hun zeggen. En tenslotte zeggen de ouders, als ze alle invloed op de grotere kinderen kwijt zijn en hen vrij hun gang laten gaan: „Ik ga er ook niet mee vechten". Dat laatste moeten ze zeker ook niet doen. Ze hadden in het begin de kinderen meer moeten opvoeden met goedheiden toch ook met vaste hand. Vooral Uw taak niet af schuiven op de school Wat ik de vorige keer zei, blijf ik volhouden. De grote fout ligt niet zozeer hierin, dat de ouders te streng opvoeden, zeker niet in deze streek, maar dat ze te weinig op voeden. Ze schuiven hun taak voor het grootste deel af op de school en op het onderwijzend personeel. En dan werken ze ook nog heel slecht mee met de onderwijzers of onderwijzeressen. Of werken soms zelfs tegen. Die klacht heb ik dik wijls gehoord. En op .5 Januari van dit jaar heeft de Paus zelf deze gemakzucht van de ouders aan de kaak gesteld in een toespraak tot leraren op middelbare scholen. Wat de Paus ervan zegt Letterlijk heeft hij toen gezegd: Het is ontoelaatbaar, dat zovele ouders geloven aan hun plichten ten opzichte van hun kinderen te hebben voldaan, wanneer ze hen naar school hebben gestuurd. Ten onrechte menen ze een groot deel van hun verplichtingen op de onderwijzers te kunnen afschuiven. En dan spannen ze zich er niet •ens voor in om nauw met de onder wijzers samen te werken. Dit geldt vooral voor de lagere school, maar ook voor de middel bare, aangezien de opgroeiende jongeren op dit ogenblik zich be ginnen te bevrijden van de onder worpenheid aan de ouders. En om dat het dikwijls gebeurt, dat zij de leraar uitspelen tegen de vader en de school tegen het ouderlijk huis. Dit is nog maar één punt onder vele andere, dat aantoont, dat de samenwerking tussen ouders en leraren standvastig en hecht moet zijn. Het gezin moet de sterkste steun voor de onderwijzer zijn in alle opzichten. PAEDAGOOG Vrijdag 80 April 's Morgens op het Sportterrein aan de Leunseweg Voetbaltournooi tussën de leerlingen van de St Petrus Banden-, Dr Poels- en Hen- senius-school en de 7e en 8e klasse der Petrus Banden-school. Voor de jeugd van 3e, 4e en 5e klasse zijn er op het terrein Leunse weg diverse spelen, o.a. mastklim- men, zaklopen, eierlopen, handicap race enz.; 2 uur n.m.: autopedrace voor de 3e, 4e en 5e klasse op 't Desselke. Verder zijn er 's middags nog 3 filmvoorstellingen voor de jeugd in het Luxor-Theater. De aanvangs- uren worden nog nader bekendge maakt; 8 uur n.m.: Concert door Venrays Harmonie op de Markt. WIELRENNEN Zondag j.l. gingen onze renners, voor het eerst, na een lange rust periode weer van start, ditmaal te Roggel. Onder een stromende regen en een harde wind werd hier fel voor de overwinning gestreden. Wilmsen en ookTheunlssen, welke voor het eerst bij de senioren van start ging, kon men steeds in de voorste linie aantreffen, en menige premie verhuisde dan ook mee naar Venray. Tegen het einde van de strijd be gon Wilmsen iets af te zakken. Theunissen zette echter moedig door, en werd in de eindsprint met slechts een gering verschil geklopt en wist zo doende een eervolle derde plaats te bezetten. Wilmsen werd dertiende. Morgen gaat de reis naar Hingen. Veel succes. Nieuws uit Venray en Omgeving S.V.V.-Nieuws De wedstrijd tegen Tiglia is ge wonnen, en de zo begeerde puntjes zijn binnen en daarmede is dan ook alle goed van deze wedstrijd gezegd. Voor de rust zat er nog wat spel in en de twee doelpunten in deze periode aangetekend waren van goede kwaliteit. In de tweede helft hing er een zekere sloomheid over het elftal. Gelukkig was keeper Arts in goede conditie en kon enige keren ingrij pen, in situaties, die zekere doel punten schenen. Zondag komt F.C.V. op bezoek, het elftal, dat Venray de enigste nederlaag wist toe te brengen. Men is in Venray belust op een degelijke afstraffing, maar dan zal er uit 'n heel ander vaatje getapt moeten worden, dan Zondag j.l. Bovendien is F.C.V. de meest wispelturige ploeg. Zondag verloor zij met maar liefst 72 van het tot degradatie gedoemde Helden. Zondag komen zij echter op het veld, om de kampioen in spé een das om te doen. Jongens laat het niet zo ver komen, en zorgt er voor dat het ongeslagen thuisrecord van de laatste twee seizoenen niet te verliezen. Indien allen bezield zijn met de wil van deze wedstrijd te winnen, zal er ook gewonnen wor den. Het tweede ging zeer verzwakt naar Blerick en verloor met 81. Het derde behield haar kans op het kampioenschap door met 53 van Amerika 2 te winnen. Met nog 2 wedstrijden te spelen ligt het kam pioenschap voor het grijpen. Het vierde had vrijaf en behoeft Zondag wear niat ta spelen. ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Openstelling gemeente-bureaux Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat op 30 April a.s. bij gelegenheid van Kon inginne-ver jaardag, alle ge meentediensten en -bureaux de gehele dag voor het publiek ge sloten zijn. Venray, 22 April 1954. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat op 5 April 1954 is ingekomen een verzoek van Gielens, Gerardus Joseph herenkapper, wo nende te Venray, Heide L 36d, voor het verkrijgen van een verlof B voor de rechterbenedenlokalitelt van het pand Heide L 36d, groot 21.09 m2. Binnen twee weken na dagteke ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verlenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Venray, 14 April 1954. Burgemeester en Weih. voornoemd, A. H. M. JANSSEN, Burg. H. VORST, Secretaris Geslaagd Te Deventer slaagde voor het examen Landbouwhulshoudlerares, mej. Jo Reintjes, Steeg-Leunen. Sterrit voor moeders en vaders van Bond Zonder Naam Op Zondag 23 Mei ls weer de grote Sterrit, de dag dat de vaders en moeders van grote gezinnen een dagje uitkunnen. Pater Loop vraagt op dezen Zon dag automobilisten, die hun auto en hun persoon gratis voor dit doel ter beschikking stellen. Gaarne spoedige opgave bij Pro- mitricen. of Schoolstraat 16, Tele foon 758. 6485 100 pet In 1954 kwamen de volgende cij fers uit de bus: KVP 7015 97.31 pet PvdA 162 2.25 pet Prot. Chr. 32 0.44 pet 7209 100 pet Uit bovenstaand blijkt dus, dat ook in Venray de K.V.P. ten op zichte van de verkiezingen in 1950 een achteruitgang boekte, terwijl de P.v.d.A. belangrijk steeg. De K.V.P. behoudt in Limburg in de Staten haar 39 zetels. Decommunisten en deprotestants- Christelijken verloren echter hun zetels, die overgaan naar de Partij van de Arbeid, welke haar drie zetels van de afgelopen periode met 2 zag vermeerderen. De Katholiek Democratische Bond houdt haar ene zetel. Voor de Staten kieskring Horst zijn gekozen: Th. Peters, Oirlo; J. Achten, J. Boots en H. Emonts, Horst. voor inzenders en adverteerders. In verband met de viering van Koninginnedag en Nationale Feestdag op Vrijdag 30 April, moeten berichten en advertenties vóór Donderdagmiddag 12 uur binnen zijn. Grotere advertenties Woensdagmiddag 2 uur. Patronaat Voordat we het zomer-seizoen ingaan, komen er eerst nog een paar mooie attracties, nl. op Zon dag 2 Mei, en een ouders-avond op Zondag 16 Mei. Blijft dus trouw naar het patronaat komen, anders weet Je niet wat er allemaal te doen is. En dan kunnen we ook voor de zomer een fijn programma opmaken. Nu Zondag is op de gewone tijd patronaat. De jongens van groep 1 en 2 kunnen er op rekenen, dat er nu Zondag ook gevoetbald zal wor den tegen elftallen van andere ver enigingen. Voetbalschoenen mee brengen. Dameskoor Zaterdag 8 uur repetitie. Zondag half 7 in Castenray, aan wezig zijn. Zang-Federatie Venray Op Zondag 25 April wordt het jaarlijkse federatieve concours weer gehouden van alle zangverenigingen in de gemeente Venray. Dit jaar ln het patronaat te Castenray. Zoals we de afgelopen jaren ge zien en gehoord hebben bestaat er bij de aangesloten verenigingen grote ambitie, om op dit festijn goed voor de dag te komen. Vele uren zijn er door de verenigingen aan repetitie's opgeofferd om een be hoorlijk figuur te slaan en om een goed rapport te krijgen. Vooral om dat door een deskundig jury-lid deze nummers beoordeeld worden. Dit alles beeft tot doel het cul turele peil van de vocale vereni gingen te bevorderen en hoger op te voeren in de gemeente Venray. Dit jaar zal er voor het eersteen nummer gezongen worden door al deze verenigingen samen, dus een groot Venray's gemengd koor. Ieder jaar is de federatie van zin* dit te herhalen. Alleen dit is de moeite reeds waard om te komen luisteren, wat deze verenigingen ge zamenlijk tot stand brengen. De aanvang is bepaald om 7 uur in het patronaat te Castenray. Oefening Rode Krnis-colonnes Heden Zaterdag zullen 6 Noord- Limburgse Rode Kruiscolonnes hier in Venray een gezamelijke oefening organiseren. Om 2 uur heeft de ontvangst van de afdelingen plaats op het gemeen tehuis, waarna défilé. Omstreeks half drie beginnen de oefeningen op het terrein tegenover het zieken huis. Kind tegen motor Zondagmiddag liep door tot nog toe onverklaarbare oorzaak het 3-jarig kind van de fam. Kruyzen op de Overloonseweg tegen een "pas serende motor. Hoewel de bestuurder nog po gingen deed om de kleine te ont wijken, slaagde hij daar niet ln. In zorgwekkende toestand werd de kleine naar het ziekenhuis over gebracht. Uitbreiding automatisch telefoonnet Donderdag j.l. is voor de aange- slotenen op automatische netten, waarvan het netnummer begint met 047.. (opgenomen in de sector- gidsen voor Venlo, Roermond en Venray), de mogelijkheid geopend, om de abonnné'sbehoren- de tot 't Technische District Zwolle (voor zover aangesloten op een ge automatiseerd net) langs automa-

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1