Het witte goud vloeit weer Uit„Peel en Maas" Foor de Politierechter Peel-vliegveld aanbesteed Oorlogsschade Zaterdag 17 April 1954 No. 15 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT 'T yk KLEDING WINT 'T PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN Viife EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WRPIfRI ATI VflflR VPNRAY P1V HM^iTPFK'K'N ADVERTENTIEPRIJS 8 cl. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 812 GIRO 1S06S2 YV EuIvDDHU V VJWTV VE11I\HI EiiY UIVIO 1 UEIYEilY PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venr«j f 1.45 Profiteert Venray daar genoeg van? Het is nog geen vijftien jaren geleden, dat in de buurt van Horst in een boerenfamilie de grootste ruzie ontstond, doordat een van de grote jongens geld wou hebben om enkele hectare slechte bosgrond te kopen. Vader noemde zoonlief krankzinnig en toen tenslotte toch de centen op tafel moesten komen en zoonlief toch de grond kocht, liep diezelfde vader met het idee, dat zijn zuurverdiende centen wel op de meest deskundige manier te grabbel werden gegooid. Nu komt zoonlief zijn oude vader soms halen in een slee van een auto en de tijd is al lang voorbij, dat vader zich zorgen maakt over zijn geld, want ieder jaar opnieuw beleeft hij mee de stroom van het witte goud, de opbrengst van de asperges. Dit is geen sprookje, maar wer kelijkheid. Even werkelijk als het feit, dat de steeds groter wordende stroom asperges, die ieder jaar wordt afgeleverd, ieder jaar meer geld opbrengt en ieder jaar opnieuw aan honderden mensen een goed stuk brood verschaft. Ondanks het feit, dat er nog steeds velen rond lopen met het idee, dat het zo nooit kan blijven gaan. Zij vergeten dan een ding, dat de vraag naar asperges ieder jaar nog groter wordt en dat de export ieder jaar belangrijk toeneemt, omdat de asperges in plaats van een luxe artikel een volksvoedsel is geworden, ondanks de hoge prijzen. We hebben de laatste twintig jaren gezien hoe Maasdorpen zich intensief op de aspergesteelt hebben toegelegd en welke resultaten daar zijn behaald. Kleine bedrijven, die feitelijk ten dode waren opgeschre ven, hebben hier een behoorlijke opbrengst van gekregen en daar de aspergesteelt in het oogstseizoen veel werk vraagt, ligt hier een grote mogelijkheid voor opgroeien de gezinsleden om productieve arbeid te verrichten. De gemiddelde opbrengst van 1 ha asperges is ongeveer 3500 kg. Berekend tegen de gemiddelde prijs ligt de bruto-opbrengst zo tegen de f 5000 per ha, waarmede we zeker niet hoog gegrepen hebben. Dat betekent dat hier in Venray het vorig jaar toen er 54 ha asperges waren, ongeveer f 270.000 is ontvangen. Is dit de financiële zijde van de aspergesteelt een kant die men zeker niet in het gemengde klein- boerenbedrijf moet vergeten; er is ook nog een sociaal-economische kant aan deze hele geschiedenis. Het is zo, dat een ha asperges naar schatting 2100 arbeidsuren vraagt en daar een asperge-gebied tien tot twaalf jaren blijft liggen, betekent dit dat 1 ha minstens 21000 arbeidsuren zal vragen. Dus 54 ha 1.134.000 arbeidsuren, voor de komende 10 jaren. Wat dat be tekent in een streek waar men de latente werkloosheid onder de boerenjeugd tamelijk hoog schat, is voor iedereen te begrijpen. Maar wat niet te begrijpen is, is dat hier zo weinig gebruik ge maakt wordt van deze teelt. Boven genoemde oppervlakte van 54 ha is ten opzichte van de lichte gron den die we hier hebben, zeer weinig. En toch zijn die lichte gronden zeer geschikt en toch meent men dat er arbeidskrachten voldoende zijn. Waarom dan niet mee geprofi teerd van dit witte goud, zoals de aspergesteelt zo karakteristiek wordt genoemd Er is toch behoor lijke voorlichting te krijgen bij de Rijkstuinbouwconsulenten. Er is zelfs bij het Borgstellingsfonds geld te krijgen, er is goed plantmateriaal en op veilingen e.d. is men in de weer om via pak- en opslagmetho den de asperges te kunnen be waren waardoor grote prijsverschil len worden opgevangen. Venray telt ongeveer 250 bedrij ven van 1 tot 5 ha en 275 bedrijven van 5 tot 10 ha, waarvan in het bouwplan ongeveer 66 pet. gereser veerd is voor granen, 11 pet. voor aardappelen. Nu de prijs van de granen blijft zakken, bovendien nog steeds be dreigd wordt door de Amerikaanse surplus-voorraden, kan dit cijfer rustig wat worden teruggebracht zonder de zelfvoorziening in gevaar te brengen, waar dan het vrij komende gedeelte kan gereserveerd worden voor aspergesteelt, Is men dan soms beangst voor de vraag naar dit artikel Maar was men dat vijftien jaren geleden ook niet en is het niet zo dat de bewijzen er liggen, dat ieder jaar de opbrengst en naar kg. en naar geld beter is. Is het niet zo, dat men nu al weet dat de gehele oogst van 1954 behoorlijk geld op zal brengen en aan de man komt en dat terwijl er toch weer hon derden ha bijgekomen zijn Vergeten we niet al te vlug dat aspergesteelt een van de weinig uitwegen is voor het arbeidsover- schot in de agrarische sector en al is dan nog steeds niet vastgesteld hoe groot dat overschot wel is in Venray, men toeh veilig aan kan nemen, dat hier nog rustig enkele tientallen ha voor deze teelt be stemd kunnen worden. Want 50 ha leveren een millioen extra arbeids uren op. Wordt het daarom dan niet eens hoog tijd dat nu men met de voor bereidingen moet beginnen voor de asperges op menig Venrays klein boerenbedrijf aan deze teelt wel eens extra aandacht besteed mag worden en zo mogelijk in het plan moet worden opgenomen. Niet alleen de boer zelf, maar ook voor de boerenzoon die met geen geweld het land ruilt voor een fabriek en tenslotte de gehele gemeenschap zal er wel bij varen. En al zullen ongetwijfeld hier geen sleeën van wagens gaan rondrijden, de weg naar meer welvaart zal zeker worden ingeslagen. van 23 April 1904 De heer A. Schilleman van Venray legde met gunstige uitslag examen af voor de Rijkskweek school te Maastricht. De oud-student van Venray, P. Bernardlnus Klumpen, werd te Rome consultor voor de commissie tot codificatie van het kerkelijk recht. Dr. Janssen constateerde al hier op 18 April een geval van pokken. G. J. H. Peeters van Well werd burgemeester te Bergen. Op 1 Januari 1904 telde Venray 3081 mannelijke en 3237 vrouwelijke of 6318 inwoners. van 23 April 1893 Op 20 April slaagden voor de onderwijzers-akte te Maastricht, alle vijf candidaten van „Jerusalem", nl. de dames M.M.H. Stoffels, Th.C. Beukers, G.C.M.H. Keller. E.J. van Pelt, C.R.V. Muilen. Veldwachter A. Millen, her dacht 22 April de dag, waarop hij voor 45 jaren in dienst trad. De wielrijdersclub Ramos hield op 17 April haar eerste clubtocht. Louis Wijnhoven kondigt de opening aan van zijn nieuw café aan het Henseniusplein. van 22 April 1899 T. A. L. Beel te Venray werd eervol ontheven van zijn verplich tingen als provinciale veearts in het gewest. Uit De Maasbode neemt de Redactie een artikel over: Enkele bladzijde uit de Geschiedenis der Franciscanen. De kinderen van Venray, Leu nen, Merselo, Smakt en Oostrum, deden 16 April hun eerste Heilige Communie. Op 17 April vierden de leden van de Boerenbond het patroons feest van Sint Isidorus. Dinsdag 18 April arriveerden ongeveer 160 dames pensonnaires en op 21 April 121 heren studenten om in de flink opgefriste lokalen met vernieuwde ijver de studie te hervatten. 8 Elève's van „Jerusalem" be haalden te Maastricht de onderwijs- acte „zeer glansrijk". Op 28 April zouden 9 Zusters Ursulinen vertrekken naar Oost- Indië. 21 April 1900. Geplaatst werd een nieuw Gilde- lied voor Zandakkers Schutterij. In de Paasnacht (14 op 15 April) werden allerlei baldadig heden gepleegd, zo aan de woning van de landbouwer Poels aan de Landweerd. Ten herberge van de heer H, Poels—Camps had de aanbesteding plaats van 162 kerkstoelen voor de Paterskerk. De inschrijvingen wa ren per stuk als volgt: Jos. van Treeck f 6.75 G. Spee 6.70 Jan Janssen 6.65 Jos. Vollebergh 6.60 Gerard Ambrosius 6.45 Hubert Custers 5.80 Het werk werd opgedragen aan Hubert Custers. Gerard Ambrosius was met f 4289 de laagste inschrijver voor het bouwen van twee woningen te Venlo. tDe heer Sala, Rijksveerts al hier, constateerde te Oostrum een geval van miltvuur. Te Oirlo sprak de heer Corten Rijkslandbouwieraar te Sittard. 20 April 1895 Op 16 April ontstond een-begin van brand op het Raadhuis. De Weleerw. heer Derckx uit Blitterswijk droeg aldaar op 14 April zijn eerste plechtige H. Mis Pater Celestinus uit Venray ld de feestpreek. Ingezonden Mededeli Wees gerust royaal! Wat een troost voor een zieke: al die hartelijke vrienden, die hem niet vergeten. Wat worden hun bezoeken, hun kleine attenties nu dubbel op prijs gesteld! En... wat is het goed, dat die attenties zó dikwijls de naam KING dragen! De natuur zélf schonk aan KING haar edelste gaven. Daardoor betekent KING voor iedere zieke een volkomen onschadelijk en heilzaam middel ter opwekking en verkwikking. Wanneer het KING is, kunt U met een gerust hart extra-royaal zijn 16 April 1904. De heren J. en A. Verheugen behaalden op de wedstrijd voor komieke voordrachten te Helden een buitengewoon succes. 17 April zouden 53 jongens en 54 meisjes de eerste H. Com munie ontvangen. Op 12 April brak brand uit in de boerderij van Antoon Loonen te Oostrum. Alles werd een prooi van de vlammen. Het gebouw da teerde van 1492, toen het bewoond woond werd door Zusters Augus- tinessen. Te Vierlingsbeek brandden op 10 April vier woonhuizen af. 16 April 1898. Op 7 April hielden de onder wijzers een vergadering. De heer E. Kruijtzer sprak over „Vormleer in verband met het aanschouwings- onderwljs". 9 April brak brand uit bij de heer Antoon Berkens, bakker in de Patersstraat. De Eerw. heren Ka pelaans stonden aan de brandspuit te pompen en de Eerw. Paters hielden zich met het reddingswerk bezig. Er vertrekken hier weer ge regeld veel werklieden als boeren arbeiders naar „Pruises". Antoon Marcellis aan 't Over- broek was met f 797 de laagste inschrijver voor het verbouwen van een woning aan het Schoor. Met de steenhandel van de veldoven-bakkerijen te Castenray en aan het Schoor ging het flink vooruit. 15 April 1899 Voor de vacante betrekking van veearts te Venray solliciteerden de heren W. Gitzeis te Bemmel en L. Lonten te Yzendijke. De Handboogschutterij Diana vierde 10April haar 2jarig bestaan. President Joh. Gitzeis werd herko zen. Jan Poels werd beschermheer. De Boerenbond telde in Ven ray 212 leden. Wij hebben U vorige keer ver teld van de jongeman uit Horst, die volgens de politie zo dronken was, dat hij niet meer chaufferen kon. Hij moest daarom zijn sleutel tje afgeven en de wagen langs de weg laten staan. Hij zelf moest maar zien hoe hij verder kwam. Datzelfde mannetje kroop, toen de politie weg was, onder de motor kap en daar met een schroeven draaier aan het prutsen. En zie, de wagen liep, ook zon der sleuteltje. Maar hij had eenmaal pech, want bij de eerstvolgende bocht stond dezelfde politieagent en nu werd het een procesverbaal wegens dronkenschap. Dit maal kwam de zaak opnieuw voor de politierechter voor 't horen van getuigen. Nu scheen die dron kenschap nog al mee te vallen, terwijl verder de verdediger handig het gepruts onder de motorkap uitspeelde, als zijnde nu niet be paald de gedragingen van een dronkelap. Aangezien hij voor dronkenschap was gedaagd en niet voor onge hoorzaamheid aan de politie, werd hij vrijgesproken. De jongeman uit Ottersum, die met een hakmes op Kerstbomen- jacht was geweest, was zijn hak mes kwijt en kreeg bovendien nog f 30 boete. De politie in Ottersum had ge durende de koude dagen van de af gelopen winter goed werk gedaan door controle te houden op honden, die buiten lagen en was hier nogal eens op mistoestanden gestoten. In kapotte kooien enz. lagen deze dieren in de ijzige koude en zo werden een drietal eigenaren op de bon geslingerd. Nu staat er echter in de hope loos verouderde dierenwet, dat een dier hierdoor pijn moet hebben, of dat zijn gezondheid benadeeld is en aangezien, dat noch de politie, noch de rechter uit kan maken, werden deze zaken aangehouden om een dierenarts te raadplegen. Dat intussen de eigenaren behoor lijk op hun brood kregen van de Officier, was wel te billijken, Ben fatsoenlijk mens laat zijn hond niet buiten in een dergelijk weer. De juffrouw uit Horst, die de handtekening namaakte van een winkelier in haar boodschappen boekje en zo deze nijvere man voor een f 70 had proberen op te lich ten, kreeg f 25 boete en 1 maand voorwaardelijk. De lummels, die in Arcen een Vastenavondpop hadden vernield en nog goede stukken hiervan, als een overall enz. maar hadden meege nomen, kregen respectievelijk 20 en 25 gulden. De jongeman, die in Venlo uit de bioscoop kwam en net zag, dat een ander de lucht uit zijn fiets banden liet lopen, en hem daarvoor prompt een harde klap verkocht, kreeg f 2.50 boete, omdat men nu eenmaal niet slaan mag, maar ongelijk kon men hem niet geven. Maar f 25 kreeg de Horstenaar, die een ander met een emmer te lijf ging en die kreeg wel ongelijk, want de gevangenisdeuren stonden al heel ver open. We zitten nu eenmaal niet in de middeleeuwen, toen dergelijk materiaal nog als strijdwapen werd gebruikt. En dan verscheen er een klein, zo te zien zielig menneke, dat in de buurten van Gennep had lopen bedelen. Maar toen de Officier eens zijn stukken nakeek, bleek dat zielige menneke al 31 keer veroordeeld te zijn en liefst 28 jaren van zijn lange leven op Rijkskosten had gelogeerd. En als men eenmaal zover is, dan behoeft men op geen pardon meer te rekenen. Dat bleek ook nu 3 dagen de bak in en 1 jaar naar de Rijkswerkinrichting. Moet U nog peultjes De Tilburgenaar, die met zijn auto over de kop vloog en na het ongeluk bleek een borrel gedron ken te hebben, kon zo'n beste ad vocaat niet hebben, of hij werd toch nog f 10U kwijt en 3 maanden ?ijn rijbewijs. En dan was er nog een hele was lijst van dronkelappen op de fiets of op de brommer. De Venlose po litie had zich schijnbaar de laatste maanden met verdubbelde ijver op deze delicten toegelegd, want al de slachtoffers kwamen uit Venlo. f 30 was hun loon en kwamen ze voor de tweede maal in successie dan is het gratis logeren geblazen in Roermond. Omdat het bier weer zo best is Te Breda heeft de onderhandse aanbesteding plaats gevonden voor de aanleg van het vliegveld „De Peel" onder Milheeze en Venray. De werkzaamheden voor de aan leg van de startbanen, parallelbanen en opstelplaatsen door de BABOV waren op f 3.478.000 begroot. De laagste inschrijver was de firma Heijmans te Rosmalen met een be> drag van f 3.380.000. Voor deze aanbesteding waren tien Nederlandse en vijf buitenlandse aannemersbedrijven uitgenodigd. Van de buitenlandse firma's schreef alleen de firma Larssen en Nielsen uit Denemarken in. De firma Heijmans heeft ook de vliegbases Eindhoven, Volkel en Valkenburg aangelegd. De uitslag van de aanbesteding was: N.V. Aannemers- en Wegenbouw bedrijf voorh. firma J. Heijmans te Rosmalen f 3.380.000 Kon. Maatschappij Wegenbouw N.V. te Utrecht f 3.447.900 N.V. P. C. Zonen, Aannemers' bedrijf te Heemstede f 3.467.000 N.V. J. Strijland, Uithoorn f 3.560.000 N.V. Vissers Wegenbouw Drunen f 3.579.000 N.V. Hogenblrk Laren f 3*649!000 N.V. W. Rasenberg, Breda f 3.658.000 N:V. Aannemermij „N.B.M." te H. Reef te Oldenzaal f 3.736.000 Firma Blankenvoort f 3.750.000 Larsen Nielsen Denemarken f 3.874.000 De opdracht tot het aanleggen van een straaljagerbasis in de Ven rayse en Bakelse Peel is door het ministerie van oorlog gegund aan de N.V. Aannemings- Wegenbouw- mij Heymans te Rosmalen, bij 's-Hertogenbosch. De werkzaamheden zullen begin Mei een aanvang nemen. Een gedupeerde schrijft in de Helmondse Courant: In September 1944 werd schade aangericht aan mijn bezittingen, tegen welke schade ik mij verzekerd had en waarvoor door mij premie werd betaald. Vermoedelijk om een vlotte afwerking te bevorderen werd door" het Bureau Oorlogsschade de regeling der schade, althans gedeel telijk overgenomen. Ik heb verschillende heren op bezoek gehad om de schade te taxeren, om formulieren in te vullen enz. enz. Dat moet al veel meer ge kost hebben dan de schade, die ik heb geleden Maar na pl.m. 9 jaren „voorbe reiding" kreeg ik dan toch eindelijk een schadeafrekening ten bedrage van f 16, terwijl mij door de ver zekeringsmaatschappij was mede gedeeld, dat f 332,20 zou worden uitgekeerd. Dat moest dus op een vergissing berusten. Hoe kan het ook anders, er was nog „slechts" 9 jaar aan gewerkt! Ik heb daarover het betreffende bureau opgebeld (dat heb ik trou wens al heel vaak gedaan) en kreeg naar aanleiding daarvan een briefje d.d. 20 October 1953, dossier no. 9417 onderwerp: dossier 32 HS III E 10, in welk briefje mij werd bevestigd, dat ten onrechte f 16, was overge maakt, dat dit t.z.t. zou worden teruggevraagd en inmiddels een bedrag van f 249,15 was aange vraagd en via de Ned. Middenstands- bank zou worden uitbetaald. Dat is nu al weer 5 maanden geleden! Ik heb in die vijf maanden pl.m. f 1700 belasting moeten betalen en heb een regeling moeten treffen voor de resterende f 900 omdat ik die niet op tijd kon betalen en om dat anders dwangbevelen enz. zou den volgen. Is het nu niet méér dan treurig, dat dit zo moet worden behandeld. Moesten de ambtenaren var. het betreffende bureau zich niet scha men, dat zo'n onnozel geval binnen tien jaar nog niet behoorlijk af te werken is? Ik heb maar een klein bedrijf met weinig personeel, maar als ze mijn zaken zó behartigde, dan verzeker ik, dat ze al allemaal waren ont slagen en al pl.m. 10 jaar geleden. Men zal wel kunnen begrijpen, dat mijn geduld ten einoe is. Bedrijfsleven in Noord-Limburg De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Nrd.-Limburg brengt het volgende onder Uwe aandacht: Daar ons gebleken is, dat er bij velen vaak nog een verkeerde op vatting bestaat omtrent de te volgen procedure bij het aanvragen van een vestigingsvergunning, ministe riële verklaring, vergunning inge volge spertijdregeling, besluit alge meen vestigingsverbod etc. atten deren wij er langs deze weg de betrokkenen op, dat te allen tijde gratis volledige informaties ver krijgbaar zijn op de Kamer van Koophandel te Venlo, alwaar men tevens U behulpzaam zal zijn bij de aanvragen van een en ander. Naar Banneux De Boerinnen van Merselo, hebben besloten ter bedevaart te gaan naar O.L.Vr. van Banneux. De datum is vastgesteld op 20 Mei a.s.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1