aJWéaft NEDERLAND IN DE WERELD. De vele aspecten der emigratie naar Australië Onze Speculaas op U ut êótakam Assurantiekantoor voor al nw verzekeringen Pater-Rector Ant. Tillemans door autobus gedood Onze oud-dorpsgenoot Pater Ant. Tillemans. M.S.C., rector van het rectoraat der Paters Missionarissen van het H. Hart te Overhoven- Sittard is Maandagmiddag op de Rijksweg nabij Nieuwstadt door een verkeersongeval om het leven ge komen. Pater Tillemans bevond zich met zijn rijwiel op het rijwielpad langs de Rijksweg tussen Nieuwstadt en Susteren, toen hij ter plaatse de Rijksweg wilde oversteken om aan de overkant de weg naar Holtum in te slaan. Bij deze richtingverandering heeft de pater blijkbaar niet gelet op een achter hem uit zuidelijke richting komende autobus van de heer V. uit Echt, welke mijnwerkers ver voerde. De chauffeur van de bus heeft nog getracht de noodlottige aan rijding te vermijden door naar links uit te wijken. Deze manoeuvre mocht echter niet baten. De rector werd ongeveer twintig meter mee gesleurd, totdat de bus in 'n grep pel tot stilstand kwam. Pater-rector moet op slag dood geweest zijn. Het stoffelijk overschot was zwaar verminkt; het rijwiel werd totaal vernield. De chauffeur van de auto bus treft geen schuld. De overledene werd op 13 Juni 1883 te Venray geboren en op 19 December 1908 priester gewijd. Na de eerste wereldoorlog kwam hij naar Sittard waar hij werkzaam was in de Michielkerk, in de kerk van Stadbroek en later met de andere paters missionarissen van het H. Hart zijn intrek nam in het klooster te Overhoven. Twee jaren was hij econoom van het klooster Driehuis-Westerveld om daarna de opdracht te krijgen om in Eindhoven te Tivoli een kerk te bouwen. In Augustus 1948 keerde hij als rector naar het klooster te Overhoven terug. D.L.S. CONTRA DE NIEUWE ZONDAGSWET De Diocesane Limburgse Sport bond is, onder voorzitterschap van Mr. Starmans, in Sittard bijeen geweest voor de algemene jaarver gadering. In het afgelopen jaar is het aan tal leden met 4000 toegenomen, de D.L.S. nu ruim 31 duizend leden telt. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. Mej. A. Rooden uit Valkenburg werd 2e secretaresse. Staande de vergadering werd 't volgende telegram met betrekking tot de nieuwe Zondagswet aan mi nister Beel verzonden: Het bestuur van de Diocesane Limburgse Sportbond is van oor deel: ten eerste: talrijke door de bond en de 461 aangesloten verenigim gen met 31.689 leden in de provin cie Limburg te organiseren en in het verleden steeds georganiseerde provinciale en internationale sport- feesten en manif estaties door de Zondagswet ernstiglgeremd worden en ten dele onmogelijk worden; ten tweede: enige interpretatie van de huidige Wetstekst moet en zal leiden tot nivellering en ver arming van het volksleven, speci aal van de Limburgse jeugd; verzoekt dringend die stappen te ondernemen, welke kunnen leiden tot zo spoedig mogelijke wijziging van vermelde wet. al dat gepraat over margarine 1 Wordt jij er één cent wijzer van? Probeer dan maar eens die kersverse margarine van De Gruyter. Dat scheelt je minstens 4 cent per pakje door 10°/o kortingwelke soort je ook neemt. Plan«n*a kor«n<J INGEZONDEN MEDEDELING. Elke reden is een goede reden! Uw gevoelige keel, Uw kriebelhoest vormen een uitstekende reden om KING te kiezen. Ook Uw buurman kiest KING, zij het om een geheel andere reden: bij zijn zware taak is immers de opwek kende, verkwikkende werking van KING onontbeerlijk. Een derde kiest KING om de bijzonder fijne smaak en... met recht! Er zijn talloze goede redenen, waarom de mens steeds weer naar de natuur zuivere KING grijpt. Daaruit blijkt hoe veelzijdig en hoe heilzaam de werking is van KING-pepermunt. waaraan de Natuur haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen heeft geschonken. HONDSDOLHEID NADERT ONZE GRENS Premie op dode vossen. De hondsdolheid, die sedert 1923 niet meer in ons land werd waar genomen, is zover in West-Duits- land doorgedrongen, dat op het ogenblik tegen deze gevreesde ziek te de grootst mogelijke waakzaam heid is geboden. In de afgelopen weken is honds dolheid nl. tot op 20 kilometer van onze Oostelijke grenzen geconsta teerd. Het Nederlandse Ministerie van Landbouw heeft daarom op iedere gedode volwassen vos een premie van f 10 gesteld en op elke vos van minder dan twee maanden oud een premie van f 5. Het is nl. gebleken, dat het ziek teverwekkende virus door het in het wild levende dieren verspreid wordt en wel in hoofdzaak door vossen. Aangezien de vossenstand in ons land niet aanzienlijk is, bestaat er geen reden voor ongerustheid; de getroffen maatregelen dragen ook dan uitsluitend een voorbehoedend karakter. De invoer van honden uit West- Duitsland is van nu af alleen mo gelijk, indien bewijs kan worden overgelegd, dat de dieren kort ge leden tegen hondsdolheid ingeënt zijn. Alle warmbloedige dieren eveneens de mens zijn gevoelig voor het ziekteverwekkende virus. Overbrenging geschiedt hoofdzake lijk door de beet van een geïnfec teerd dier. De eerste symptomen bij honden en andere dieren uiten zicli in een afwijkend gedrag, zoals veranderde eetlust, ronddolen, drang tot bijten en verandering van stem. In een later stadium treedt ver lamming van slikorganen op, ge paard met een speeksel-ontwikke ling en gevolgd door verlamming van de onderkaak (tong hangt uit de bek). Tenslotte treedt verlamming van de achterste ledematen op. Hondsdolheid bij dieren eindigt in de meeste gevallen met dedelijke afloop. Bij de mens leidt deze ziekte, mits een tijdige behandeling is in gesteld, zelden tot de dood. Optelsom van individuele mogelykheden en moeilijkheden legt een beslissend gewicht in de schaal voor de toekomst van het Australisch Gemeenebest. Het probleem der assimilatie van verschillende zijden betracht door EMIL SCHUL, redacteur van het Algemeen Nederlands Persbureau, die in gezelschap van een aantal Nederlandse journalisten, onlangs een bezoek aan Australië bracht. II Voor Australië is het werk van de migratie dat van „Nation Buil ding". Tot die bouw van de natie komt men niet als slechts het aan tal der immigranten van belang zou zijn, als die aantallen alleen maar zouden leiden tot de vorming van nationale groepen, van kolonies van meerdere groepen minder heden. Men wil in Australië geen immi granten, men wil nieuwe Austra liërs. Men wil een werkelijke ver menging, een ineengroeien van de nieuw aangekomenen en de eigen bevolking. Dat zal op de duur moeten leiden tot veranderingen in de Australische aard en het Australische karakter, tot een omvorming, tot de groei van een nog sterker en beter Australië. Dit betekent, dat deze nog zo jonge staat, met een jonge voor de immigranten geheel andere cultuur, met zijn nog zo insulaire instelling, zeer zeker wèl zal varen bij een kennismaking met de cul tuur, de levensstelling en gewoon ten, de ervaring, vakkennis en karakter-eigenschappen, die door de immigranten worden binnenge bracht. Ook en niet in de laatste plaats door de Nederlanders. Nu is het zeker niet juist als de Nederlandse emigrant de borst op zet en zegt: Wij missen hierAin Australië zoveel, wij zullen het de Australiërs wel eens leren. Wij geven toe, dat de immigrant vaak veel zal missen. We spraken vele Nederlanders, die ons zeiden, dat het zo moeilijk om werkelijk kennissen en vrienden te vinden, die nu eens over andere zaken weten te praten dan over weddenschappen en ra ces. Velen misten het gemeenschaps leven, dat zij in ons land kenden schudden het hoofd als er gesproken wordt over de andere drankwetten, over de voor een Nederlander merkwaardige slui tingsuren der „pubs", die in tal van staten verschillend zijn over het gerèn naar deze „pubs", waar men in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk glazen bier naar binnen wil werken. Velen misten bij de Austalische landbouwer de liefde voor het land, zoals onze landbouwer die kent. Anderen misten de Nederlandse krant. Niet omdat hij hier een krant in de Engelse taal moet lezen, maar omdat hfj in het alge meen het gehalte minder vindt, omdat er te vaak nog die insulaire instelling uit spreekt en omdat die krant naar zijn smaak dikwijls te veel sensatie bevat, verhalen en beeldfeuilletons, die hij liever niet onder de ogen van zijn kinderen laat komen. Het zou evenmin juist zijn als de Australiër al dat andere van buiten Australië, minder goed of onbelangrijk zou vinden. De Neder landse emigrant zal veel missen, omdat hij in Australië vaak niet aantreft wat hij gewend was. Hij zal veel dingen anders vinden. Veel dingen ook, die in de toekomst anders zullen worden. Het wezen der assimilatie Die veranderingen, die omvor ming, in de nabije en veel meer in de verdere toekomst, vormen de wezenlijke betekenis van de assi milatie. Daaraan wordt door Australië alle aandacht besteed. In dit ver band mogen we eraan herinneren, dat men in elk der zes staten en in het Australian Capital Territory een „Good Neighbour Council" (goede nabuur vereniging) of een „New settlers Ieauge heeft. Dit zijn de coördinerende lichamen, waarin vertegenwoordigers van de kerken, van vrijwillige organisaties, van de departementen en samenwerkende particulieren, zitting hebben. Zij werken samen door middel van een door de regering van het gemenebest benoemde coördinator voor vrijwillige activiteiten op het gebied van de assimilatie. Deze assimilatie met betrekking tot de migratie, ziet men als het proces van het inbrengen van nieuwe „settlers" in de eigen be volking, op een wijze, dat het beiden voordeel brengt. Dat wil zeggen, dat van de immigant niet wordt verlangd dat hij zijn levens instelling en gewoonten in over eenstemming brengt met die van de Australiër. Nóch dat van de Australiër wordt gevraagd zijn wijze van leven te veranderen en zich te voegen naar de manieren en gewoonten van de immigrant. Heel duidelijk zegt men bij het werk van de „Good neighbour councils", dat de assimilatie een proces is van geven en ontvangen, een „two-way"-proces. Het vraagt van weerskanten geduld en begrip, De immigant moet trachten zich eerst een juist beeld te vormen van gewoonten en tradities in het nieuwe land. Hij moet daarvoor respect hebben, zoals de Australiër dat zal moeten hebben voor de immigrant. Zoals de emigratie een zaak is van het individu, dat altijd iets van de pionier in zich zal moeten hebben, zo is ook de assimilatie een belangrijk onderdeel van de emigratie een zaak van de individuele emigrant en de indivi duele Australiër. De kracht van een natie wordt gevormd door de kracht en sterkte van het gezins leven. Het zijn juist die gezinnen, Nederlandse en Australische, waar van een goede assimilatie in de eerste plaats afhankelijk is. Kleine dingen zyn belangrijk Het zijn meestal kleine dingen, die leiden tot wrijvingen, misver standen en spanningen. Het zijn ook vaak kleine zaken, die zo be langrijk zijn voor de Nederlandse emigrant, die het in die eerste periode zo heel moeilijk heeft in liet voor hem nog vreemde land, Pratend met de Nederlandse man nen en vrouwen hebben we bij herhaling daarvan gehoord. Het is weer de vronw, die het meest ge troffen wordt door die moeilijkheden in het leven van alle dag, in wezen vaak kleine moeilijkheden. Maar zij wegen zoveel zwaarder in een nog vreemd land, waarin zij zich aan vankelijk zo alleen kan voelen. De man past zich door zijn meerdere omgang met de Australiërs in zijn werk, in het algemeen vlugger aan wat betreft de taal, de gewoonten en het dagelijks gebeuren. De vrouw alléén met haar kin deren en vaak weinig comfortabel gehuisvest van een eigen wo ninkje of deel van een woning spreken we in dit verband nog niet eens en dikwerf alleen op een heel kleine omgeving, of geheel op zichzelf aangewezen, heeft het heel wat moeilijker. In Hobart, de hoofdstad van de staat Tasmanië, woonden we een bijeenkomst van de „Gooi Neigh bour Council" bij. De voorzitter van de organisatie en de vertegenwoordiger van het Gemenebest hielden er redevoe ringen, waarvoor we alle waar dering konden hebben. Maar vóór wij werden gevraagd ook wat te zeggen, sprak nog heel eenvoudig en kort de presidente van de plaat selijke vrouwenorganisatie. Zij had een bos tulpen meegebracht. Zij sprak over de kleine dingen van alle dag, die juist voor de nieuw aangekomen vrouw zo van belang zijn. Allerlei hulp, een goede raad, een uitnodiging eens een kopje koffie te komen drinken, een be zoekje. Kijk, dan voelt de Nederlandse vrouw, die alles achter zich heeft gelaten, haar familie, haar vrienden en kennissen, haar plaatselijke kerk gemeenschap, haar bakker en slager en nog zoveel meer, zich in de aan vang minder alleen. Dan krijgt dat vaak fnuikende heimwee minder gelegenheid ongehinderd binnen te stromen. Meer dan één Nederlandse vrouw en moeder heeft ons gezegd hoe belangrijk die hulp en die belang stelling is. Meer dan één Neder landse vrouw bleek ook na twee jaar verblijf in het nieuwe land, nog dagelijks met dat heimwee te moe ten vechten. Met hetgeen wij hiervoor zeiden wordt een wezenlijk begin met de assimilatie gemaakt. En met alle waardering voor het werk van de assimilatie in groter ver band, zeker noodzakelijk, werd het die avond in Hobart nog eens duidelijk," dat die assimilatie een zaak van het individu is. Het fijnste en voordeligste. VELTUM L 67 Tel. 395 Wordt vervolgd Leerplicht wordt verlengd In Nederland zal men, evenals in België, moeten komen tot een ver hoging van de leerplichtige leeftijd. Dit deelt minister Cals in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer mede. Op het departement van O., K. en W. wordt thans be zien welke gevolgen, zowel opvoed kundig als maatschappelijk, aan een dergelijke verhoging zijn verbonden. Bij de behandeling van de nota Rutten zal de minister zijn stand punt nader uiteenzetten. Gevolgen van de strenge winter Nu de voorjaarswerkzaamheden op de landbouwgronden in Limburg zijn begonnen, blijkt welk een grote schade de jongste vorstperiode aan de landbouwproducten heeft toege bracht. Vele percelen tarwe, gerst en koolzaad zijn door de strenge vorst vernield. Een groot aantal akkers zal moeten worden omgeploegd en opnieuw moeten worden ingezaaid met haver of zomergewassen. Standbeeld voor Mgr Poels Het voor Heerlen bestemde stand beeld voor mgr H.A. Poels, dat werd vervaardigd door de beeld houwer Wim van Hoorn uit Ams terdam, zal op tweede Pinksterdag worden onthuld tijdens een bonds dag van de Limburgse Credo Pugno clubs, welke te Heerlen wordt ge houden. Vele autoriteiten zullen de plech tigheid bijwonen. Het standbeeld wordt op het Emmaplein geplaatst in de schaduw van Heerlen's oude Sint Pancratiuskerk. Met een „ton" nog niet uit de brand De gemeente Holten heeft op haar begroting van 1954 een tekort van ruim een ton. Grappenmakers hebben Maandagnacht een grote ton op de stoep van het gemeentehuis geplaatst met daarop een opschrift van de volgende inhoud. „De gemeente uit de brand, de „ton" is bij de hand." De ton trok 's morgens toen de ge meente-arbeiders en schoonmaak sters bij het gemeentehuis kwamen grote belangstelling. Een van de arbeiders heeft de ton verwijderd en achter het gemeentehuis ge plaatst. De grap werd door de burge meester goed opgevat. Deze schen king heeft de gemeente echter niet de nodige soulaas verschaft, want de ton was leeg. DE GELDBOETEN HOGER. De Tweede Kamer heeft Dinsdag zonder debat en met algemene stemmen een wetsontwerp aange nomen, waardoor de geldboeten, die de rechter mag opleggen, eens zo hoog kunnen worden als vol gens de vooroorlogse, nu nog gel dende wetten, is toegestaan. Het verdubbelen van de maxima is nodig geworden door de stijging van de prijzen en het dalen van de waarde van de gulden. Daardoor stonden vaak de maxi ma van de geldboeten niet meer in de goede verhouding tot de maxima van de gevangenisstraffen. Bovendien werd het soms moei lijk om door een boete het gelde lijk voordeel weg te nemen, dat een overtreder van zijn overtreding had gehad. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Goedkope financiering v. auto's motoren, tractoren, enz. Hypotheken met lage rente. Kantoor Oostsingel 12 Tel. 462 VENRAY K.V.P. Limburg won 26000 leden De Limburgse KVP heeft 26.000 nieuwe leden gewonnen, aldus meldt „De Opmars". Uit het jaarverslag van verleden jaar bleek, dat het aantal leden was teruggelopen tot 27.579. Op 31 December j.l was het aantal echter weer gestegen met 14.163 leden. Sindsdien zijn er nog 12.000 nieuwe leden ingeschreven, zodat het leden tal der K.V.P. Limburg thans weer meer dan 53.000 bedraagt. Volgens „De Opmars" heeft de Partij van de Arbeid in 1953 een verlies van 1600 leden geleden. Duizend meter diep in Limburgs bodem Bij de boringen naar kolen nabij Neer in Midden-Limburg door de Belgische firma Deilman, is mende 1000 meter diepte gepasseerd. Dezer dagen had men, toen men bijna deze diepte had bereidt, een kolenlaag van 1.20 meter dikte aangetroffen. Tevoren werden reeds dunnere lagen aangeboord. ROERMOND, ST JOZEF Een bouwpastoor schrijft ons Na de bevrijding zijn in Roer mond ruim 1200 nieuwe woningen gebouwd. Voorbij de aloude „Scheidïngs- weg" achter de Kapel in 't Zand, de richting van het nieuwe Mijngebied VlodropHerkenbosch, werd tegelijk met de nieuwe woon wijk „de Kemp—Roermond", de nieuwe noodkerk van de St Jozef- parochie gebouwd. Al 631 katholieke gezinnen vra gen hun geestelijke verzorging van deze kerk. Binnen enkele maanden komen er nog ruim 200 woningen klaar voor evenzoveel of meerdere gezinnen. Een te grote primitiviteit en zich behelpen -in een jonge parochie gemeenschap met straks ongeveer 1000 gezinnen, schept het gevaar, dat „De Kerk" zich niet kan ont plooien en verdrongen raakt. Waarachtige burgerzin, diepe godsdienstigheid, scheppend ge meenschapsleven, zal zich ook hier moeten vormen rondom een Kerk en Parochie-Centrum. Ons Kerkbestuur staat voor de onherroepelijk noodzaak te bouwen tijdig te bouwen. Het is de diocesane Kwartjesactie die door haar buitengewoon subsi die-regeling voor iedere nieuwe pa rochie op providentiële wijze deze lasten verlicht. Zolang wij in Limburg elkanders lasten dragen, is het grootste ge bod van het Christendom vervuld en begint ergens weer iemand weer het oude volksliedje te zingen: Mins gaeftj detdjer lang laeftj Detdjer riek en zalig waertj. H. ADAMS, Pastoor. Giro: 102080.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 4