'&dAatjk r Ouderdomspensioen voor iedereen Hoornloze koeien op een moderne potstal. HET VOOR DE HUISVROUW MOKKABOONTJES Uit„Peel en Maas" Gemeenteraadsvergadering Zaterdag 27 Maart 1954 No. 12 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS W g^0TEENSTR^TV2E8 firTmEaLEF'S,2EN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJ^mTKWARTAA^f r2™mBuufn°VM™EfNlT45 De Sociaal-Economische Raad adviseert inzake de wettelijke ouderdomsverzekering Bij aankoop van 250 gram koffie of een busje Oploskoffie een doosje chocolade voor halve prijs Deze aanbieding is geldig t/m 30 Maart 1954 KOFFIE Goudmerk 250 gr. 275 cc. Zilverroodmerk 250 gr. 254 cc. Blauwmerk 250 gr. 240 cc. Oranjemerk 250 gr. 224 cc. Coffeïne-vnje koffie pak 300 cc. Oploskoffie busje 300 cc. Gemalen koffie mee mouckoffie pak I25cc. MET 1 0% KORTING Het advies van de Sociaal- Economische Raad inzake de toe komstige ouderdomsvoorziening brengt ons een belangrijke stap dichter bij de verwezenlijking van hetgeen de overheid al enige tien tallen jaren voor ogen heeft gestaan sedert zij besloot tot invoering van de Invaliditeitswet. Hoewel de voorzieningen inge volge de sociale verzekeringswetten in het algemeen gelijke tred hadden gehouden met de stijging van lonen en prijzen in de jaren na 1940 was de toch al karige ouderdomsuitke- ring krachtens de Invaliditeitswet daarbij sterk achterop geraakt. Terstond na de bevrijding dan ook heeft de regering besloten tot een nieuwe wettelijke regeling van de ouderdomsuitkering. Het was duidelijk, dat de voorbereiding van een dergelijke belangrijke wet enige jaren in beslag zou nemen. De toestand van de ouden van dagen was echter zo nijpend ge worden, dat een voorlopige voor ziening noodzakelijk werd geacht, hetgeen heeft geleid tot de invoe ring in 1947 van de Noodwet Ouder domsvoorziening. Aanvankelijk zou deze noodrege- ling gelden voor drie jaar. Inmid dels echter is zij tweemaal verlengd en wel tot 1 October 1955. Het ziet er thans naar uit, dat een verdere verlenging niet meer nodig zal zijn, wanneer althans regering en Kamers zich met het advies van de S.E.R. kunnen verenigen. De werkingssfeer van de nieuwe regeling De S.E.R. adviseert de wettelijke ouderdomsverzekering van toepas sing te doen zijn op de gehele bevolking, dus zo wel voor loon- trekkenden als zelfstandigen in be roep of bedrijf en voor degenen, die uitsluitend uit vermogen een inkomen genieten. Zij allen dus zullen ongeacht de hoogte van hun inkomen onder de regeling vallen, tot premiebetaling verplicht zijn en uitkering kunnen ontvangen. Voor het in de verze kering opnemen van niet loontrek- kenden heeft de S.E.R. zich onder meer laten leiden door de ervaring, opgedaan bij de uitvoering van de Noodwet, waarbij schijnt gebleken te zijn. dat de behoefte aan een wettelijke voorziening nauwelijks geringer is dan voor de loontrek- kenden. Een en ander betekent, dat bij aanvaarding van het voorstel ook werkgevers straks onder deze pen sioen voorziening zullen vallen. Overigens is deze kwestie van de werkingssfeer één van de punten geweest, waarover in de S.E.R. geen eenstemmigheid heeft bestaan, Bij het advies is dan ook gevoegd een minderheidsnota van drie hoog leraren, die zich niet kunnen ver enigen met het uitstrekken van de werkingsfeer over niet loontrekken- den. Zij vrezen, dat dit uiteindelijk zou kunnen leiden tot een systeem van staatspeusionering. Hierover zal waarschijnlijk in de Kamer nog een hartig woordje worden gespro ken. De hoogte van het pensioen Uitgaande van het huidige loon- en prijspeil wordt voorgesteld een ouderdomspensioen van f 1260. per jaar voor echtparen en van f 756 voor ongehuwden bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Deze pen sioenen liggen iets boven de huidige uitkeringen van de Noodwet. De S.E.R. meent, dat in verband met de eventuele economische reper cussies van de invoering van een algemene ouderdomsverzekering ..voorshands" met deze uitkering moet worden volstaan. Wel wordt het wenselijk geacht, de hoogte van de uitkering, welke als een bodem pensioen wordt beschouwd, te kop pelen aan de kosten van het levens onderhoud. Zoals gezegd, wordt de nieuwe regeling gezien als een bodemvoor ziening en voorgesteld wordt dan ook de ouderdomsverzekering krach tens de Invaliditeitswet te hand haven, zij het met de mogelijkheid van vrijstelling voor degenen, die pensioenrechten kunnen ontlenen aan een ondernemings of bedrijfs pensioenfonds, zoals dat ook in verschillende bedrijfstakkenbestaat. Na vijf jaar geen aftrek meer Een van de grootste bezwaren, die steeds tegen de Noodwet Ouder domsvoorziening zijn aangevoerd, was wel de bepaling, dat slechts uitkering werd toegekend aan de genen, wier eigen inkomsten bene den een bepaalde grens bleven, terwijl daarnaast, al naar de hoogte van het inkomen beneden deze grens, een groter of kleiner deel daarvan op de Noodwetuitkering in minde ring werd gebracht. Indien het voorstel van de S.E.R. in deze wordt gevolgd, zal dus niet alleen een ieder ongeacht de hoogte van het eigen inkomen voor uit kering in aanmerking komen, maar zal na een overgangstermijn van vijf jaar geen aftrek meer wor den toegepast. Gedurende deze overgangstijd zal de aftrek jaarlijks verminderen met dien verstande, dat voor de bereke ning van de aftrek f300.buiten beschouwing zal blijven. De financiering en de premieheffing De S.E.R. acht het wenselijk de financiering van de verzekering te doen geschieden volgens het omslag stelsel. Dit zowel op grond van eco nomische overwegingen als ook omdat in een stelsel, waarbij de pensioenen zullen worden aange past aan het welvaartspeil, finan ciering door middel van het kapi taaldekkingssysteem moeilijk te verwezenlijken is. Een en ander betekent onder meer dat door de jongeren wordt betaald voor de ouderen. Geschat wordt, dat voor het opbrengen van de uitkeringen een heffing van 5,5 pet van het inkomen van de verze kerden nodig zal zijn. De premie heffing zal slechts geschieden tot een maximum inkomen van f 6000 per jaar. Wordt de voorgestelde overgangstermijn van vijf jaar aan vaard, dan zal gedurende die ter mijn volstaan kunnen worden met een premie van 4,2 pet. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat de premie door de verzekerden zelf verschuldigd is. Voorzover zij loontrekkend zijn, wordt door de S.E.R. geadviseerd eenlooncompen- satie te geven ter hoogte van de verschuldigde premie. Als compen satie voor de werkgevers wordt daartegenover voorgesteld de Ver eveningsheffing, welke thans 4 pet bedraagt, te laten vervallen. De uitvoering van de verzekering Deze is naar de mening van de S.E.R. niet mogelijk door bedrijfs tak gewijze opgebouwde organen, maar zal moeten geschieden door een centraal uitvoeringsorgaan, in welk verband wordt gedacht aan inschakeling van de Rijksverzeke ringsbank. De premie-inning zal in opzet ge schieden door de belastingdienst, waarbij voor de in loondienst zijnde verzekerden de werkgever zal wor den ingeschakeld. Ten aanzien van de zelfstandigen wordt blijkbaar getwijfeld aan de mogelijkheid om in alle gevallen de premie binnen te krijgen. Over wogen wordt namelijk om beneden een zekere grens (bv. f2000. voor de gehuwden) van premie-inning af te zien en tussen f 2000 en f 3000 inkomen per jaar met een lagere geleidelijk tot het algemene niveau opklimmende premie te volstaan. In deze gevallen zou de niet betaalde premie voor rekening komen van de overheid (en dus van de overige verzekerden). (Ook ten aanzien van dit punt was de Sociaal-Economische Raad niet eenstemmig in zijn advies) In andere gevallen dan de hierboven genoemde zal voor elke niet be taalde jaarpremie de uitkering met 2 pet worden verminderd. Afgewacht zal nu dienen te wor den in hoeverre het voorstel van de S.E.R. door regering en Sta ten- Generaal zal worden overgenomen. Eerst dan zal het mogelijk zijn nauwkeurig te bezien welke gevol gen de nieuwe regeling zal hebben voor de in verschillende bedrijfs takken bestaande pensioenvoor zieningen, M b« moeilijk- |VI p C DC heden, ofwel i voorraad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. BEL OP BIJ BRAND No. 392 van 26 Maart 1898 Jac. Buggems te Leunen, vond bij het afbreken van een oven een pot met ongeveer 600 gouden en zilveren munten, dagtekenende uit het laatst van de 18e eeuw. Het perceel behoorde tot voor enige dagen aan de gezusters Camps te Leunen. De heer Schellings—Verheugen die jaren lang in Amerika vertoefde, ging een machinale broederij met hoenderpark aanleggen. Bij het vee van Mart. Janssen „op het Stepke" brak mond- en klauwzeer uit. V. Fonck besteedde het ver groten van zijn werkplaats aan; laagste inschrijver voor metselwerk was E. Oudenhoven voor f 262, voor timmerwerk P. Spee voor f 165. Op 19 Maart werd fr. Benti- volius Haenraets te Weert, sub diaken gewijd door Mgr. J. Hafman O.F.M. De coöperatieve roomboter fabriek „De Eendracht" te Blitters wijck, verwerkte in het afgelopen boekjaar 210.173 liter melk. van 26 Maart 1904 Op 20 Maart vergaderde de Hanze afd. Venray. Kapel. Smeets sprak een inleidend woord. „Deze week zullen de leerlingen van het Pensionaat en het Gym nasium vertrekken om de Paas- vacantie in de schoot hunner familie door te brengen". Aldus de redactie. Bij de aanbesteding van een woning bij het station Oostrum, voor Th. Camps schreef G. Am- brosius in voor f 4200, J. Ponjé te Bergen voor f 3950. Tot secretaris van de plaat selijke commissie der ongevallen wet werd benoemd H. Trynes. De timmerlieden stelden hun loongeld op 18 cent per uur. Kunstmest is voor de moderne landbouw onmisbaar, maar stal mest is dat ook. En er zijn omstandigheden, waar onder men dan met kunstmest géén en met stalmest wél vrucht baarheid verkrijgen kan. Dat komt omdat stalmest, wat men noemt, een organische stof is en kunst mest niet. Heeft men nu humusarme, dat is bacteriënarme gronden, ja, dan komt men, wanneer men zo'n soort gronden vruchten wil doen dragen met kunstmest niet meer toe. Dan is de zaak, om over grote hoeveelheden stalmest te kunnen beschikken. Aan deze omstandigheid nu dankt het enorme veebedrijf op het land goed „Gorp" onder Hilvarenbeek, eigendom van de textiel-industrie van Puyenbroek te Goirle, zijn be staan. Een redacteur van de Helmond - se Courant was nieuwsgierig ge worden naar dit bedrijf, toen men hem vertelde, dat op dit moderne bedrijf het vee niet op zogenaamde Hollandse stallen is ondergebracht, maar op doodgewone, ouderwetse potstallen. Terugdraaien van de klok, zoals dat ook in de kippenhouderij het geval is, waar men de dieren laat leven boven de mest, die zij zelf produceren, omdat in de mest ont stane schimmels de hennen gezond houden? o „Neen, dat is primair onze opzet niet, aldus de bedrijfsleider van dit landbouwbedrijf. Onze bedoeling is: zoveel moge lijk goed stalmest te maken voor de 400 ha. nieuwe grond, die wij hier een jaar of vijftien geleden, onder de ploeg hebben genomen. Het hele landgoed „Gorp" heeft een oppervlakte van circa 1500 bunders. Ruim 1000 ha. daarvan zijn bossen. De rest is half bouw en half weiland. Er zijn 240 stuks rundvee: het zwartbonte Hollandse, waarvan 120 melkkoeien. Uit eigen fok is er een prachtige stal veelal dragende jonge vaarzen, een hele lichting pinken en al wat heel jong grut. Vele grotere boeren laten hun vee tegen de lente kalven. Dat wordt hier niet gedaan. Het hele jaar door kalven hier koeien. Tussen haakjes: het bedrijf is bij de K.I. aangesloten en heeft verder, met toestemming, een Friese stier voor de lastige geval len. Hierdoor wordt een totaal be vruchtingseffect van 95 percent bereikt. MEER MEST DAN IN GROEPSTAL. Om de mest is het hier dus be gonnen. De potstal levert die meer dan de zogenaamde groepstal. Niet alleen meer in kwantitatieve zin, maar ook kwalitatief. Dat is uit een laboratorium-onderzoek ge bleken. De 120 koeien lopen bij koppels van 40 in een stal met drie boxen. De loopruimte van de gehele stal meet 90 bij 14 meter. Iedere koe( kan over een vrije ruimte van 9 M2 beschikken. Dat Is dus belang rijk meer dan op een Hollandse stal. Maar en dat is belangrijk de koe kan zich hier altijd bewegen gedurende die lange staltijd van ongeveer 200 dagen. Het is hier gebleken, dat het vee daardoor veel beter in conditie blijft. ZUIVER HOUDEN. De grote vraag van belangstel lenden is natuurlijk: hoe houdt men dat geval proper, hoe is de lucht op zo'n stal en wat de con ditie van de melk dezer koeien? Welnu, dat is allemaal zo zuiver als een zonnetje en dat is gemak kelijk te verklaren. Men spreidt iedere dag een over daad van gehakseld stro onder de dieren. Dat gebeurt 's morgens, wanneer de koeien gelucht worden. Dit luchten is vrijwillig, maar er is een algemene deelname dat was ook zo, toen het onlangs 16 graden vroor. De knechts gooien dan de stal deuren open en de koeien kuieren kalmpjes naar buiten, waar zij in een soort van ren wat rond kun nen neuzen. Middelerwijl wordt in de stal het korte stro binnengeblazen en ge-egaliseerd. Als de koeien terug keren. vinden zij een vloer van blank"stro. De frisheid van de stal wordt voorts in erge mate verhoogd door zijn enorme grootte: het is geen lage, slecht verlichte ruimte, maar een grote, hoge hal. En het melken? Dat geschiedt in een afzonder lijke ruimte, liggend naast de stal. HET MELKEN. Des morgens om half vijf vangen de melkknechts aan. De koeien worden dan bijeengebracht in de wachtlokalen. Een voor een betre den zij vervolgens een verhoging, waarop een ijzer-constructie is ge plaatst, welke sterk aan een paar denhoef stal doet denken. Daarin worden ze gemolken. Bij wijze van attractie krijgende koeien een lijnkoekje toegestopt. Maar dat is dan ook het enige krachtvoer wat hier van buiten 't bedrijf verstrekt wordt. De koeien gedragen zich als zoe te lammeren, ze verdringen zich voor het sluisje, waarlangs ze de melkstal kunnen bereiken en laten zich gedwee bedoen. Uier en spenen worden zorgvul dig gereinigd, alvorens de appara tuur der electrische melkmachines wordt aangebracht. De drie knechts nemen ieder 2 beesten tegelijk onder handen. Op deze manier slagen zij erin de 120 koeien binnen twee uur te melken. Om half zeven 's morgens is dat werkje al aan de kant. Dan zijn alle koeien weer terug op stal en gaat het voederen beginnen. HET VOEDEREN. Het vee van de „Gorp" wordt uiterst rationeel gevoederd. Men heeft analyses laten maken van alle op het bedrijf beschikbare voedingsmiddelen en aan de hand daarvan de kwantums bepaald. Er wordt dus geen gram overtol lig voedsel verstrekt. In hoofdzaak krijgen de koeien geënsilleerd ruwvoer, zoals gras, klaver, erwten, wat bieten en ver der hooi. Toen wij er waren reed een Far- mall-trekker met een wagen ge- ensilleerde erwten de voorstal op. De knechts maken die in enkele minuten leeg en de koeien tasten daarbij gretig toe. Er worden bieten, tientallen man den aan toegevoegd en vervolgens komt de hooiwagen langs en ont vangt iedere koe een passende hoeveelheid hooi. De „Gorp" produceert telken jare circa 300 ton van zulk hooi. Het drenken der koeien geschiedt geheel automatisch. In iedere box staan grote drinkbakken, waarin altijd vers opgepompt water aan het doorstromen is. De verzorging van het vee is er dus betrekkelijk gesproken een eenvoudig werkje. Om zes uur 's avonds is alles aan de kant. Dan gaan de knechts naar huis, Een hunner komt tegen half acht het hooi nog wat bijvoegen en te elf uur komt de bedrijfsleider zijn nachtinspectie doen. Dat is alles. RESULTAAT. Wat zijn nu de tastbare resul taten van deze methode Allereerst krijgt de Gorp van dezelfde koe meer mest. Vervol gens levert een aldus gehouden koe 5 pet meer melk op dan wan neer ze wordt vastgezet op een Hollandse stal. Zij heeft hier sterker been werk, eenvoudig omdat de benen in be weging blijven. Er is daardoor ook een gunstiger algemene lichaams conditie. De koeien allemaal t.b.c.-vrij bevonden na een drievoudige con trole, zijn nooit verkouden. Hoesten hebben we er niet één horen doen in de drie uren, welke wij op deze stal doorbrachten. De dieren voelen zich bij een staltemperatuur van enige graden onder nul nog kiplekker. Ze schu wen eenvoudig geen kou. SCHOONHEI DSFOUT. Omdat de koeien op bovenom schreven wijze samenleven, kunnen zij haar hoorns niet houden. Men weet, dat het rundvee in zijn hoorn een geducht afweerwa- pen bezit. Wanneer men de dieren de hoorns liet houden, dan zouden ze elkaar in de ruime arena van deze stal verwondingen kunnen toebrengen en permanent onrust 1403*2$ op zo'n stal teweegbrengen. Verwondingen en onrust nu be vorderen de melkproductie niet. Er moest dus iets gevonden wor den op die hoorns. Eenvoudig is deze kwestie opgelost: de veearts komt de dieren verdoven en dan wordt de hoorn tot aan de wortel afgezaagd, zodat hij niet meer kan aangroeien. BELANGSTELLING. Deze moderne veehouderij trekt een heel jaar door grote belang stelling uit binnen- en buitenland. Iedere week is er een vaste dag waarop belangstellenden hier een excursie kunnen maken. Er zijn hier bezoekers geweest uit alle landen van West Europa, uit Noord- en Zuid-Amerika en zelfs uit Egypte. Dat komt omdat de stal in velerlei opzicht uniek is. Er komen in Amerika en bijv. ook wel in België soortgelijke en wetenschappelijk geleide bedrijven voor, maar geen, die zulke origi nele methodes in toepassing bren gen en weinigen, die zulk een om vang hebben. Dinsdag a.s. zal de Raad der Gemeente Venray in openbare ver gadering bijeen komen ter bespre king van verschillende voorstellen van Burgemeester en Wethouders. Zo wordt voorgesteld de stenen barak in Peelplan-Zuid wederom te verpachten aan de Fa. G. Stoks voor f 150 per jaar, voor de tijd van drie jaren. Voor de verbetering van de Kolkweg zijn verschillende stroken grond nodig. Nu wordt voorgesteld deze te kopen. Voorts worden aan enkele per sonen bouwgronden verkocht aan de Julianasingel, Oostsingel. Tuin straat en het Gussenstraatje te Leunen. Als iemand die op de zwarte lijst staat in een café komt, krijgt de betreffende kastelein een bon. Tenminste zo was het tot nu toe. Gezien de ervaring, stellen B. en W. nu voor, op de eerste plaats de dader zelf op de bon te zetten en dan de kastelein, waardoor dus het accent anders komt te liggen. Een ander voorstel is, om de leden van de Stembureaux in de toekomst niet f 5 maar f 10 ver goeding te geven. Woningnood. In de Woningruimtewet is be paald, dat de Kroon, na de gemeen teraad gehoord te hebben, een ge meente kan aanwijzen, waarop die wet niet meer van toepassing ls. Nu is ook de gemeente Venray gevraagd of de wenselijkheid er is woningruil vrij te laten of alleen voor sommige huizen. Het advies van B. en W. luidt afwijzend, daar er nog steeds een groot te kort is aan woonruimten. Verder nog aanvragen van scho len en hypotheken en beschikbaar stellen van f 5000 voor opruimen van krotten, het aangaan van een of meer kasgeldleningen in verband met de woningbouw. Tenslotte aanbieding begroting, plannen voor verlichting en wegen- verbetering in onze gemeente.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1