Ontwerp nieuw Henseniusbeeld Criminaliteit in Limburg. Vliegveld in de Peel „Kajotters en Ouden van dagen" BUITENLAND ORGËLHOEKJE! Zaterdag 27 Maart 1954 No. 12 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN vh EEN RUK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WRRKRT A Ti VflflR VPNRAY RN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- QROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 HCtlVISLiAU V UU1\ V CllKA I EflV UiViO 1 IvGIVCn PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venrajr f 1.45 latESi t Er is In ons blad, in de gemeen- teraad en ook elders, jarenlang op aangedrongen, dat het verwoeste beeld van Hensenius terug zou moeten komen. Hoewel aanvankelijk het scheen, of al deze verzoeken geen resul taat zouden opleveren, toch kon de heer Burgemeester op een van de laatste raadsvergaderingen van het vorig jaar mededelen, dat er inder daad een nieuw beeld zou komen. En hierboven vindt U dan het ontwerp van het nieuwe beeld van Hensenius, dat de nagedachtenis zal moeten levendig houden van deze grote Venrayenaar. Ter opfrissing van het geheugen volgen hieronder nog enige bijzon derheden over Hensenius. Voor verdere gegevens verwijzen we naar de levensbeschrijving, die wij gaven in ons blad van 8 November 1949. Hensenius werd te Venray ge boren in 1601. Zijn naam is ver- latiniseerd, zoals in die dagen ge bruikelijk was. Zijn Nederlandse naam is Hensen. Hij volgde de Latijnse School in Den Bosch en trad later in België in bij de Pa ters Jezuïeten. Daar werd hij de naaste mede werker van de grote geleerde Bol land, wiens leerlingen Bollandisten werden genoemd. Deze heeft de grondslagen gelegd van een ge schiedenis der Heiligen, de zg. Acta Sanctorum, maar het was Hensenius, die dit werk niet alleen voor een groot deel heeft veran derd en op een beter wetenschap pelijke basis heeft gebracht, maar die, ook gezien de gebrekkige ver bindingen van die dagen, ontzag gelijk veel hiervan heeft voltooid. Naast zijn kennis der geschiedenis was hij een talen-fenomeen en beschikte hij over een enorme fei tenkennis. Bovendien had hij een grote lichaamskracht en we zien hem op 70-jarige leeftijd nog naar Rome reizen te voet. Wat van hem bekend is, getuigt dat hij een geestig en fijnbesnaard mens was. Hij stierf op 80-jarige leeftijd in 1681. Over het postuur van Hensenius bestaan twee lezingen: 't Eerste wijst hem aan als een kleine, ta melijk robuuste man, met een vol, rond gezicht. Dit leidt men af, uit een getekend portret, wat o.a. nog te vinden is op het Dekenaat in Venray. Het oude beeld heeft dit portret schijnbaar als leiddraad gehad, want de gelijkenis tussen de kop op het oude beeld en deze tekening is opvallend. Een vraag is, of dit portret, dat van Belgische-zijde afkomstig is, inderdaad Hensenius is. Er bestaat echter ook nog een andere natuurlijke lezing, namelijk dat Hensenius lichamelijk zeer groot was, met lange ledematen, verder dat hij een mager gezicht had met een volle baard. Het Is naar deze laatste gegevens, dat de beeldhouwer van 't nieuwe beeld, de heer R. Stultiëns uit Maastricht, het nieuwe beeld ont worpen heeft. We zien hier inderdaad Hensenius als een lange, goed gebouwde priester, in de kleding volgens de oude archiefstukken de Jezuïten in die dagen hebben gedragen, de bonnet en de schoudermantel. In zijn hand houdt hij een der delen van de Acta Sanctorum. Zoals bekend is, zal het beeld niet meer terugkomen op het Hen- seniusplein, maar geplaatst worden op een „rotonde", die gevormd zal worden door de viersprong Juliana- singel en Kolkweg. Het beeld zelf, dat na goedkeuring zal worden uitgevoerd in een nog nader te bepalen steensoort, wordt 3 Meter hoog, het voetstuk circa 1 Meter. In verband met de ruimte op het plein, moet het beeld zo groot mogelijk worden. De sokkel ofwel voetstuk heeft men met opzet zo klein gehouden, maar de ogenschijn lijke disharmonie tussen beeld en sokkel, wordt afdoende ondervan gen door de verhoging van het plantsoen, waarin het beeld komt te staan. ^Hierdoor bereikt men dus, dat het beeld in zijn geheel hoger komt en dat het geheel zijn gewicht in de ruimte krijgt en zwaar genoeg wordt van volume, om het pleintje op bescheiden wijze te beheersen. Van verschillende proeven en schetsen is bovengenoemde consep- tie uitgekozen en zijn we goed in gelicht, dan is dit ontwerp door de verschillende instanties reeds goedgekeurd. Al met al moeten we niet ver geten, dat nevenstaande nog altijd maar een ontwerp is en dat de jonge beeldhouwer, als hij gaat kappen, nog alle mogelijkheden heeft. We vonden een onzer mede werkers bereid naar aanleiding van bovenstaande foto iets te vertellen over de voor velen misschien nog wat vreemde vormgeving. Het eerste wat ons zal opvallen bij 't zien van deze foto is, dat deze Hensenius een zo geheel andere is dan die we van voor de oorlog ons nog kunnen herinneren, binnen z'n hekje, op het naar hem ge noemde plein. Welke van de twee is nu de ware? In het bovenstaande hebben we al kunnen lezen over twee lezingen. Maar wat doet dat er eigenlijk ook toe. Onze dankbare herinnering jegens onze dorpsgenoot richt zich immers niet zozeer op de uiterlijke, toevallige gelaatstrekken, als wel op de innerlijke kwaliteit, het karakterbeeld van de man: de gees tige en fijnbesnaarde, de grote geleerde, die een woord had mee te spreken in zijn tijd. Nu meen ik, dat ge het met me eens zult zijn, dat van dit alles niet veel terug te vinden was in het vroegere monumentje, dat maar zeer weinig of geen allure had. Ook zult ge het tenminste hierin wel met me eens zijn, dat onze nieuwe Hensenius, zoals hij daar staat, lang geen onbetekenend burgermannetje is, maar „iemand", een „man", waarvoor je, zoals men zegt, opzij gaat en je petje voor afneemt, met andere woorden „ie mand, die boven ons uitsteekt". De „innerlijke" grootheid van een mens zit niet vast aan 'n bepaalde neus, 'n lange of korte baard enz. en zeker niet aan een glad en lief tallig gezicht (al zouden de zeep-, pasta- en crême-advertenties ons dat bijna doen geloven). Als de moderne kunst iets goeds heeft, dan is het zeker wel dit, dat ze afgerekend heeft met het van de Renaissance afkomstige natura lisme; de al te grote aandacht voor het uiterlijk schoon; met de, van de romantiek nog overgebleven sentimentaliteit; met de laffe niets zeggendheid van de 19-eeuwse pro ducten. Terwijl wij nog een beetje vast geroest zitten in die „goeie, ouwe tijd", zoekt de moderne kunstnaar eigentijdse vormen, die in staat zijn van dat „andere", van datgene wat achter de uiterlijke schijn, de oppervlakkige trekken ligt, uit te drukken. De uitdrukkingsvormen, die de kunstenaars daarvoor vinden, leg- gens soms heel ergens de nadruk; versterken sommige trekken, ver soberen andere partijen, die in dit geval van bijkomstig belang zijn, wijken af van zogenaamde „schone proporties", of van vroeger als al gemeen geldende, anatomische normen. Dit alles met geen ander doel (en laten we dat Igoed onthouden) geen ander doel dan om zoveel mogelijk tot uitdrukking te bren gen, dat wat ik zo juist noemde: „het andere", d.i. het hogere, het diepere. Dat is immers altijd en overal het doel der kunst: ons oven het oppervlakkige, de sleur van het alledaagse uit te heffen en niet na te bootsen en te copieëren, de bui tenkant der dingen, die ons nau welijks nog ontroeren kan. Dat er nu in het ontwerp voor onze Hensenius door de kunstenaar wel iets bereikt is van dat alles, staat voor mij vast en zal ook wel toegegeven moeten worden door allen, die zich weten los te maken van verouderde en zeker minder goede opvattingen omtrent kunst. Die de moeite willen doen om over het nieuwe en dus „vreemde" heen te komen. Laten we bij deze foto vooral niet vergeten, dat het nog maar een ontwerp is en bij de definitieve uitvoering nog wel een en ander veranderen kan in den zin van grotere verdieping of zuiverder monumentaliteit. Ik hoop er nog wel eens op terug te komen, als het beeld geplaatst is. Moge dat nu spoedig zijn. M. Het Tweede Kamerlid, de heer Visch, is weer in zijn pen geklom men en heeft aan de ministers van Oorlog en van Landbouw, schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het<juist, dat het gemeente bestuur van Bakel en Milheeze tot op of omstreeks 20 Februari 1.1. nimmer betrokken is in of op de hoogte gesteld van de voorberei dingen, welke in het afgelopen jaar zijn getroffen voor het aanleggen van een militair vliegveld binnen het gebied dezer gemeente? 2. Indien het antwoord op vraag 1 ontkennend luidt, zijn de minis ters dan bereid mede te delen, op welke wijze en op welke data het gemeentbestuur van Bakel en Mil heeze in de bedoelde plannen is be trokken of daaromtrent op de hoogte is gesteld? 3. Indien het antwoord op vraag 1 bevestigend luidt, zijn de minis ters dan niet van oordeel: a. dat er in het afgelopen jaar terecht ongerustheid is ontstaan onder de landeigenaren en pach ters, daar dezen door het ge meentebestuur in onzekerheid moesten worden gelaten met be trekking tot de onteigenen gron den? b. dat deze ongerustheid thans terecht is overgeslagen in ont stemming, nu door de stichting tot het beheren van landbouw gronden is bekendgemaakt, dat op korte termijn, n.l. 1 April a.s„ een aantal percelen grond in eigendom zal worden gevorderd, waarbij reeds van tevoren vast staat, dat de kansen, dat gunstig zal worden beslist op eventuele bezwaarschriften, beslist zeer klein zijn? 4. Zijn de ministers niet van oor deel, dat een gedragslijn, als bij be vestigende beantwoording van vraag 1 tegenover het gemeentbestuur van Bakel en Milheeze is gevolgd, als mede het bewandelen van de weg van vordering op zo korte termijn en van zo formalistische aard als thans in het voornemen ligt, ge tuigt van weinig respect tegenover de gemeente en van weinig men selijk gevoel tegenover de be woners? 5. Welke maatregelen denken de ministers te nemen, ten einde de pijnlijke situatie, waarin het ge meentebestuur, grondeigenaren en pachters zijn gebracht, weg te nemen? 6. Kunnen de ministers mede delen, waarom voor het aanleggen van de startbaan de lage, bebouwde cultuurgronden zijn uitgezocht, ter wijl één km noordelijker nog on ontgonnen hogere heidegronden be schikbaar zijn? Het schone plan, In jeugdige harten ontsprongen, is uitgegroeid tot een volkomen geslaagde gestalte. In de voorbije maanden zag de Kajotterszaal een grote groepering ouden van dagen, driemaal per week, binnen haar muren. Het was daar een warme, l zellige drukte. De rook kon men snijden. In deze nevel van tabak en sigaren waren de mannen aan het billarten of kaarten, dammen of schaken. Sommigen kwamen bijeen om te bespreken de problemen van deze tijd of om te vertellen geestige anecdoten uit het grijs verleden. Men kende geen verschil in rang of stand, maar men zat broederlijk bijeen te genieten van de smakelijke koffie, welke enige jongedames ser veerden. Het hoogtepunt werd be reikt op Carnaval toen op een mid dag ook de vrouwen dit heiligdom van hun mannen mochten betreden. Onvergetelijke uren van muziek en zang, van voordracht en feest geschal. Thans heeft het voorjaar intrede gedaan, ook in de zaal van de Ka jotters. Het zachte weer houdt de mannen buiten, in de voorjaarszon. Daarom werd besloten het bejaar den centrum te sluiten tot de a.s vorstperiode. Maar wij mogen niet uiteengaan zonder meer. Daar is de kennismaking te mooi en te spon taan voor geweest. Wij moeten af- Dinsdagavond hield de Zeer Eerw. Heer Dr. H. Litjens, een inleiding over de Criminaliteit in Limburg, voor de leden van de Adelbert- vereniging in lunchroom Verheugen. Hij nam hierbij de bekende bro chure van Dr. Havermans tot uit gangspunt, die aan de hand van cijfers, rapporten en eigen ervaring tot de conclusie is gekomen, dat de criminaliteit onder de katholieken in Limburg bijzonder hoog is. Dr. Litjens merkte allereerst op, dat men niet kan spreken van een hogere criminaliteit der katholieken in Nederland, maar wel van een hogere Limburgse criminaliteit, op grond van het feit b.v., dat in het katholieke Noord-Brabant- het ge middelde beneden het Rijksgemid delde ligt, in tegenstelling tot Lim burg. Spreker was van mening, dat het geloof als zodanig ook beter buiten de discussie kan worden gehouden, omdat dit de kwestie onnodig ver scherpt en moeilijk maakt. Verder kwam zijn betoog hierop neer, dat het hoge criminaliteits cijfer in Limburg iets gecorrigeerd kan worden t.o.v. andere provincies door enige invloed toe te schrijven aan de zgn. Dunkelziffem. Dr. Havermans ontkent deze in vloed. Onder de Dunkelziffern ver staat men cijfers van gevallen die niet ontdekt of vervolgd worden. Op grond van zijn ervaringen was spreker van mening, dat de politie hier strenger optrad als in andere provincies en, dat de intensiteit van de vervolging van alle delicten in Limburg beslist hoger ligt. Als Dr. Havermans beweert, dat de geestelijkheid van haar kant ook verschillende delict-vervolging voor komt, dan is nog altijd de vraag open, hoeveel dit er zijn en als er zijn van welke aard deze delicten zijn. Doch voornamelijk wijtDr. Litjens het hoge cijfer der criminaliteit aan de immigratie van vele vreemde elementen, die hier werk gevonden hebben. Verschillende andere onder zoekers zijn tot deze conclusie ge komen en ook in de cijfers die Dr. Havermans geeft, blijken er meer criminelen voor te komen bij de .vreemdelingen" dan de echte Lim burgers. Dr. Litjens wees er op, dat men met de criminaliteitscijfers voor zichtig moet zijn. De statistieken geven globale cijfers, maar als men dieper gaat speuren, dan blijken in Limburg de agressieve delicten, als weerspannigheid, zedenmisdrijf, diefstal en moord veelvuldiger voor te komen. En men kan zich af vragen of hier de levenslustige houding van de Limburger geen oorzaak van is. Als een andere oorzaak van de criminaliteit wijst Dr. Havermans op de grote gezinnen, maar Dr. Litjens is van mening, dat men zeker niet zo mag generaliseren. Er kon z.i. beter gesproken worden over maatschappelijk onaangepaste gezinnen. Uit zijn eigen onderzoekingen bleek, dat van 959 onmaatschap- AMERIKA Hoewel de strategische opvattin gen van Washington, waaraan nu de naam wordt gegeven van de „new look", zeker niet nieuw zijn, hebben zij aanleiding gegeven tot veel polemiek. Minister Dulles heeft er in een bekend Amerikaanse tijdschrift een artikel aan gewijd en president Eisenhower heeft er zich tweemaal over uitgelaten. Men wist, dat de V.S. bereid zijn, elk nieuw geval van agressie als in Korea te „vergelden" met atoom bomaanvallen op de grote mogend heid, welke men in Washington als de eigenlijke schuldige aanziet. Zou de strijd in Korea herleven dan aldus Dulles zullen de V.S. niet aarzelen, oorlog te voeren tegen China. Dat betekent dus, dat men de zwakke en kleine naties wil beschermen tegen een aanval van een Sowjet-satelliet, door eventueel de overheersende sow jet- staat te straffen. Rln Europa zou dus een aanval van Oost- op West-Duitsland kun- scheid nemen op een feestelijke wijze. Vrijdagmiddag a.s., dus 2 April, heeft de officiële sluiting plaats. Vrienden, wij verwachten U allen, zonder uitzondering. Tot slot nog een woord van op rechte dank aan de Kajotters, voor het beschikbaar stellen van hun zaal, en van de meisjes voor hun belangenloze hulpvaardigheid op deze middagen. Jongelui, ge hebt een zeer goed werk gedaan en een prachtig staaltje geleverd van op rechte liefde tot onze naaste. Namens alle ouden van dagen hartelijk dank. Aan de bejaarden wens ik toe, een prachtige zomer en tot ziens in de volgende winter. P. MAURITIUS O.F.M. pelijke gezinshoofden bijna 43 pet was veroordeeld. En daarom zou een detailonderzoek naar de omvang van de onmaatschappelijkheid in Limburg misschien kunnen uit maken of dit van invloed op de criminaliteit, zeker als Limburg met andere provincies zou blijken achter te staan in dit opzicht. Hetzelfde kan gelden voor de geestelijke volks gezondheid. Dr. Litjens zag in de hogere cri minaliteit in Limburg niet iets ver ontrustend, omdat zij niet berust op verwording van binnen uit. Het Limburgse volk is zichzelf gebleven, ondanks de lange grenslijnen, die chrimogeen werken. Maar wel zal die hogere criminaliteit een voor werp moeten zijn van voortdurende sociaal-culturele geestelijke zorg. Bovendien concludeerde Dr Lit jens, dat een hogere criminaliteit nog volstrekt niet zegt, dat ook de moraliteit er lager staat. Een hogere moraliteit is met een hogere crimi naliteit zelfs goed bestaanbaar. Na deze inleiding ontstond een levendig debat, waarin verschillende punten nog eens diepgaand werden besproken. Verantwoording: Vorig bedrag f 17698,67 J.V. teV. een orgelpijpje 10,00 Eierbond St Oda 22.00 Totaal f 17730,67 Bouwt U niet allen meer mee aan Uw Orgel Girronummer 576604 Ogelfonds Venray nen leiden tot een Amerikaanse vergelding jegens Rusland. Maar... deze mogelijkheid, zo hebben Dulles en Eisenhower uiteengezet, betekent niet, dat elke locale oorlog zal worden uitgebreid tot een wereld- krijg. Indien de V.S. het beter vinden, evenals in Korea, de strijd te beperken, kan dat ook. Doch... wie bepalen nu of een kleine oorlog zal worden omgezet in een grote? De atlantische bondgenoten hebben zich er ongerust over gemaakt, dat de V.S. zulks eenzijdig zouden gaan uitmaken. Gezien de snelheid, waarmee men in de lucht- en atoomoorlog moet reageren, is spoed belangrijk. Doch het is even goed aannemelijk, dat in locale oorlogen de oude wapenen zullen worden gebruikt, dat men atoom bommen niet zal durven aanwenden en dat er dus voldoende tijd is voor overleg. De vergelding zal echter auto matisch zijn, indien de V.S. zelf worden aangevallen. Eisenhower zal dan niet wachten op een besluit van het congres, dat alleen oorlog mag verklaren. Eisenhower en Dulles gaan verder: als Parijs of Londen zouden worden getroffen door een onverhoedse agressie, zullen de V.S. ook onmiddellijk toeslaan, op grodd van het Atlan tisch Pact. Dat Is zeer geruststellend voor de bondgenoten, maar het congres wordt zo voor het voldongen feit geplaatst, dat er dan oorlog is zonder oorlogsverklaring. De rege ring heeft er echter geen twijfel over gelaten, dat zij in die gevallen niet zal wachten, totdat het congres bijeen komt. De eventuele agressor zal dus niet kunnen hopen, dat de V.S. buiten de oorlog blijven, als een lid van het Atlantisch Pact of als een natie van het westelijke (Amerikaanse) halfrond wordt aangevallen. Daartoe hebben de V.S. bases nodig in de bevriende landen, zo klonk het. RUSLAND De Sowjet-Unie, die al heeft ge protesteerd tegen de militaire sa menwerking van de V.S. met Scan dinavië en Pakistan, heeft nu nota's gezonden met protesten aan het adres van Nederland, Turkije en Griekenland, omdat zij vliegvelden of havens beschikbaar stelllen voor Amerikaans personeel en materiaal. Eigenlijk heeft men hier alleen te doen met officiële protesten tegen de organisatie van het Atlan tisch Pact. Dit echter moet juist het nodige tegenwicht vormen tegen het hechte Sovjetblok, en dit machtsevenwicht is nodig, om het gevoel van veiligheid te verschaf fen, dat misschien kan leiden tot enige ontspanning. Geen der leden van de atlantische groep zal zich dus laten beïnvloeden door de nota's en ert evenmin ongerust over zijn het Antlantisch Pact dateert al van 1949 en van een nieuwe ontwikke ling is dus geen sprake. INDO-CHINA In Indo-China hebben de rebellen een nieuw offensief ontketend te gen een geïsoleerde maar sterke stelling van de Fransen en hun Vietnamese bondgenoten. Men neemt aan, dat de rebellen winst willen behalen, hun positie willen verbe teren, voor het geval het tot een bestand zou komen. Daarna zouden zij geen nieuwe stellingen meer kunnen nemen. Misschien wil de rebellenleider Ho Tsji-minh ook aan Moskou en Peking tonen, hoe sterk hij is. Als Russen en Chinezen naar Genève gaan om met het Westen te confe reren over een wapenstilstand in Indo-China, wil hij meedoen en mee tellen. Het is nu al duidelijk, dat Peking misschien wel een staken van de strijd in Indo-China wil be vorderen (en het bestand in Korea bevestigen), mits het wordt erkend en wordt toegelaten tot de V.N. Voor het echter zo ver is, zal er nog wel het nodige gezegd zijn en gevochten, vooral in Indo-China. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor apoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen PERSONALIA. Tot adjunct-secretaris van de Coop. Eiermijn te Roermond werd benoemd de heer Ir A. Peters uit Oirlo. Voor het doctoraal examen in de Rechtsgeleerdheid slaagde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, de heer P. Jans te Overloon. Kleuterbureau In de afgelopen week heeft de nieuwe kinderarts Dr. Baal de kleuterbureaux overgenomen van Dr. Janssen. Voortaan zalDr. Jans sen alleen de zuigelingen contro leren. PATRONAAT Zondag is er patronaat op de gewone tijden. Om 5 minuten voor 5 is er Kruisweg voor de jongens in de Parochiekerk. Groep 3 begint pas na de Lijdensmeditatie, dus om 8 uur. Er is al begonnen met het oefenen voor toneelstukjes die op gevoerd zullen worden op de ouders- avond. Jongens die ook graag toneel willen spelen, moeten zich maar melden. V erlo of denr e trait e Meisjes, die verloofd zijn, kunnen nog een verloofdenretraite mee maken in Roermond, van 31 Maart tot 3 April. Opgave vóór Maandag avond uiterlijk bij Pater Domitius. K.A.B.-nieuws De Centrale jaarvergadering zal gehouden worden op Woensdag 31 Maart a.s. in café Linders te Oostrum. Trouwe opkomst verzocht. Nieuwe ramen In de Paterskerk "is men op dit ogenblik bezig nieuwe glas in lood ramen te plaatsen van de glazenier G. Franssen uit Meerssen. In de lange, smalle ramen boven de ingang komt het beeld van de patrones der kerk de Moeder van Smarten. De glazenier heeft ditmaal de zeven Smarten van Maria niet voorgesteld door zeven zwaarden door Maria's hart een afbeelding die we allen kennen maar heeft gebruik makende van de twee an dere smalle ramen, zeven engelen een zwaard dragend het beeld van Maria als het ware doen omlijsten. Reeds nu valt de kleurenrijkdom op van deze nieuwe ramen, die een aanwinst zijn voor de Paterskerk. Aan de gevolgen overleden De 87-jarige heer Th. uit Ayen- Bergen die verleden week "met ernstige brandwonden in het zieken huis te Venray werd opgenomen, is aan zijn verwondingen bezweken. De kleren van de man hadden vlam gevat bij het afbranden van een greppel langs de weg. Winter-Inspectie N.R.S. Bij de gehouden winter-inspectie FebruariMaart 1954, door het Nederlands Rundvee Stamboek, werden in het rayon van de K.I.- Vereniging „Venray" in totaal 108 dieren ingeschreven. Over de diverse fokverenigingen waren deze als volgt verdeeld: Wanssum en Blitterswijk 1 KS 4 S 3 R Geijsteren l S Oostrum 1 S 6 R Oirlo-Castenray 7 S 25 R Merselo 2 S 4 R Ysselsteyn 2 KS 4 S 18 R Venray-Heide- Leunen 1 KS 8 S 21 R Totaal: 4 KS 27 S 77 R De bestrijding van de asp erge vlieg De ernstige aantasting van het aspergegewas door de aspergevlieg heeft het indertijd noodzakelijk ge maakt enige maatregelen ter be strijding van dit schadelijke Insect verplicht te stellen. Deze verplichte bestrijdingsmaat regelenzijn vastgelegd in de A sperge- vliegwet 1948, die in een aantal gemeenten, waar de aantasting door

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1