Detailhandel nog in de klem SPORT St Jozef B^STTSTu^E8F1\mE1EvFAN5.?en^ScS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRuiRproKWARTiALCflP2™mBuufa°vrDE^EfNir45 Uit„Peel en Maas" Een Bouw-Pastoor schrijft: ALBERT HEIJN? r Zaterdag 13 Maart 1954 No. 10 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG KLEDING WINT 'T CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT PEEL EN MAAS Lange werktijden - een sociale misstand - en totaal onvoldoende beloning deze door een „koude sanering" d.w.z. door afsterving, in het leven worden geroepen? Hoe men het economisch beeld van Nederland na de oorlog ook bekijkt, men kan het er over eens zijn, dat er de laatste jaren is ge streefd naar een verbetering in de toestand van de minder betaalde beroepen van voorheen. De sociale gedachte, die in onze dagen zoveel belangstelling geniet, heeft daartoe de stoot gegeven. Het aanvaarden van een recht op een minimum-loon voor ieder, die een nuttige bijdrage levert tot de productie, heeft er toe geleid, dat men in allerlei bedrijfstakken en 'collectieve arbeidsovereenkomsten steeds een minimum loon stelt, dat de werkgevers moeten eerbiedigen. Ook het college van rijksbemidde laars als een officieel erkend insti tuut geeft aan dergelijke overeen komsten haar medewerking. Nu is zeer dikwijls in het verleden te zeer de nadruk gelegd op het behoefte-elenment, op het sociale aspect, zonder dat men in voldoende mate rekening heeft gehouden met de economische gevolgen. Hoe hoog of hoe laag men het loon ook stelt, er moet een zekere productie tegen over staan, die het offer van het uitbetaalde salaris weer dekt. Daar om is er een zekere reactie geko men op dat systeem met minimum lonen, welke heden nog voortduurt en er op gericht is, de lonen door premies of stukloon meer aan een minimum-prestatie te binden. Maar bij dit alles blijft men zich vast klemmen aan een zekere bescher ming van de werknemer, die als economisch zwakkere gemakkelijk de dupe kan worden van een fou tieve loonpolitiek van de werkgever. Er zijn voor- en tegenstanders van een systeem van minimum be loning, maar in de praktijk wordt er rekening mee gehouden, niet al leen in'vakverenigingskringen, maar ook door de overheid. Meten met twee maten Zonder met cijfers aan te komen, kan ieder, die zijn ogen openzet, constateren, dat veel détailisten een kommervol bestaan leiden. Het is bijvoorbeeld een algemeen aanvaard verschijnsel, dat man en vrouw beiden in het bedrijf werkzaam zijn. Samen verdienen ze dan evenveel, of dikwijls nog minder, dan een geschoolde werknemer. Die werknemer geniet altijd nog tal van socialevoorzieningen, zoals bv. eventueel de kinderbijslag. Beiden moeten ze evenveel belas ting betalen, leert de theorie. Dui delijk is in het bovenstaande geval de détailist al in het nadeel, Toon dit met cijfers aan, zal men zeggen. Ook dat is mogelijk. In de verzamelde cijfers van het econo misch Instituut voor de Middenstand ligt de bevestiging van het boven gestelde. Terwijl wij een periode achter de rug hebben, waarin de conjuctuur gunstig was en dus over 't algemeen in het bedrijfsleven winsten werden gemaakt, konden bv. in het goede jaar 1951 noch de kruideniers en slagers, noch de textielhandelaren tot een positief economish resultaat komen. Bij de schoenhandelaren bedroeg dat resul taat nog minder dan één procent. Sociale misstanden Dit zijn cijfers, die gepubliceerd werden over bedrijven met gemid deld een zeer behoorlijke omzet. Voor de deelnemende kruideniers aan het onderzoek bedroeg de ge middelde omzet f 79.000; voor de slagers f 87.000, In de genoemde branches heerste voor de détaillis ten in het beschouwde jaar bepaald een ongunstig economisch klimaat. Bij tal van bedrijven van geringere omvang zal de toestand nog ongun stiger zijn geweest. Nu wordt er wel opgemerkt, dat juist kleinere bedrijven betere resultaten behaal den, om dat daar minder lonen be hoefden te worden uitbetaald. Wanneer dit juist is, zien wij daarin een nieuw bewijs van be drijfseconomische ziekte inde détail- handel. Alleen door zelf zo hard te werken, dat men één of meer werk krachten kan uitsparen, mag een détaillist zijn bedrijf nog gezond noemen. Sociaal is dit niet verantwoord, omdat niet alleen het gezin, maar ook de ondernemer daar lichamelijk aan ten gronde gaan. Terwijl over al en op allerlei gebied lange werk dagen en nachtarbeid als een sociale misstand worden gezien, acht men hetvanzelfsprekend, dat een winke lier des avonds om tien of elf uur nog zijn boeken bijwerkt of zijn voorraden moet aanvullen, omdat hij anders zijn brood niet kan ver dienen. Het wordt zelfs als een deugd gezien. De regering heeft een uitgebreide dienst voor arbeidsbemiddeling en werkverschaffing in het leven ge roepen, toen door een over-aanbod van arbeidskrachten de loontrekker in zijn bestaan werd bedreigd. Wij hebben daarentegen nimmer een actieve regeringspolitiek gezien, die gericht was op instandhouding van een gezonde detailhandel. Moet Beneden peil Elke onderneming kan slechts bestaan, wanneer er naast slechte ook goede jaren bestaan, waardoor de minder goede tijden worden ge corrigeerd. Door de typisch eenzij dige overheidspolitiek in de afge lopen jaren, die er op gericht was de prijzen voor de consumptie-arti kelen laag te houden, zijn de winst marges voor détaillisten steeds laag gehouden. Prijsbeheersing en maximale winstpercentages, die steeds te laag waren, hebben de bedrijfsresultaten voor détaillisten beneden peil ge houden. In de verstreken jaren werden winsten boven de f 80000 zelfs extra belast. Men heeft een omzetbelasting systeem in het leven geroepen, dat er practisch op neerkomt, dat de détaillist deze belasting uit de nor male winst moet betalen, waardoor zijn bedrijfsresultaten worden ge drukt. Voor een deel van de consumptie-artikelen is die omzet belasting afgeschaft, maar het andere deel van de détaillisten ziet deze heffing nog dagelijks als een boete op haar bedrijf, De regering heeft min of meer toegezegd tot een heffing bij de bron over te gaan, maar zij schijnt daarbij zoveel „technische bezwaren" te moeten overwinnen, dat de détailhandel deze elke maand weer met mil- iioenen moet betalen. Stygende lasten Over het algemeen zijn de kosten voor elke onderneming na de oorlog gestegen, Toenemende sociale lasten, publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, werkloosheids verzekering enz. Bij gelijke of nog geringere winstmarges dan voor heen heeft dit in het bijzonder de détailhandel in de knel gebracht. Gedurende enkele jaren na terug keer van de vredestoestand heeft men de détailhandel aan winst marges gewend, die gebaseerd waren op de grote kooplust van het publiek, op de inhaalvraag, die abnormaal was. Nu het getij begint te keren, dienen de bakens te wor den verzet. De regering scheppe een gunstig economisch klimaat voor de detail handel, die ook zelf haar maat regelen zal moeten nemen om tot een behoorlijk economisch resul taat te geraken. Over het algemeen wordt er te weinig rekening gehouden met de sterk gestegen kosten. En het meest noodzakelijke is wel de be ëindiging van de heffing van om zetbelasting bij ketaillisten. Deze kleinhandelaren zijn als contribuanten voor deze heffing niet geschikt. Dat is nu zo lang zamerhand wel duidelijk! Hoeveel zaken moeten er sluiten vóór het in Den Haag door zal doordringen? van 5 Maart 1904 De prachtige koperen Arend van de parochiekerk, die tentoon gesteld was op de kunsttentoonstel ling te Dinant, werd door de Re dactie bij zijn terugkeer te Venray, welkom geheten. Op 3 Maart verwoestte het vuur de woningen van Hub. van Bekerom en Hendrikus Willems op den Heuvel. Tot Directeur van de Staf- muziek der Schutterij „Het Zand- akker", werd benoemd de heer W. Laurensse. De bouw van een pastorie te St Anthonis werd opgedragen aan Gerard Ambrosius te Venray voor de som f 6490 zonder bijlevering van stenen en andere metsel- materialen. De veldwachter Fila, maakte 27 Februari te Oirlo een ruime vangst van 17 „plakkers". P. Odulphus de Haas O.F.M., hield op 27 Februarie eenfeestpre- dlcatie op St Matthias teCastenray. - J. MaasAchten, Frontespies- straat opende een winkel in sigaren en tabak. van 17 Maart 1890 10 Maart vergaderde de ge meenteraad van Venray. Uit ver slagen van Hoger onderwijs bleek, dat de Maria-inrichting (klooster Minderbroeders) 14 en het gym nasium 116 leerlingen had. Een feestcommissie werd in gesteld ter viering van het 40-jarig bestaan van „Euterpe". Kolossale drukte heerste er op de Markt van 12 Maart. 330 runderen stonden aan de lijn. Bij de op 15 Maart gehouden aanbesteding voor het bouwen van een landbouwerswoning voor Math Verheijen, Veulen, was Chr. Wijn hoven de laagste inschrijver voor f 983, zonder bijlevering van stenen. van 18 Maart 1899 Het 200-jarig jubilé van de kapel te Smakt, werd gevierd. Op 1 April zouden te Rome, de H. Priesterwijding ontvangen, fr. Athanasius van Rijswijck O.Carm, en Willem Muijzers M.S.C. Op 16 Maart overleed de be kende Scheije Maan (Hermanus Evers). De laagste inschrijvers voor de te bouwen woning van P. J. Siebers aan de Hoenderstraat, waren Gerard Potten (timmerwerk) f 378, M. Roffers (pleisterwerk) f 43,50, Jac. v. Well (glas-en verf- werk) f 19,50. van 19 Maart 1904 J. H. H. Lennards werd alhier benoemd tot 2e brievenbesteller in volle dienst. Op de veemarkt besteedde men voor biggen 7 tot 10 gulden per stuk. van 19 Maart 1898 Op 3 Maart vergaderden de onderwijzers. Th. Verbeek hield een lezing „Inspanning, maar geen over spanning". De Venrayse Klederdracht was vertegenwoordigd op de tentoon stelling van nationale klederdrach ten te Amsterdam. De Rijksarchi varis te Maastricht kocht daarvoor een compleet vrouwencostuum bij de Wed. Slits. Architect Dr. P.J.H. Cuypers, aanvaardde het erevoorzitterschap van de Venrayse Bouwvakbond. Op 16 Maart hielden de heren studenten de jaarlijkse bedevaart naar de Smakt. Iiakert-Schaesberg Ook Rectoraat Kakert (gemeente Schaesberg) heeft sinds 16 Nov. 1952 een nieuwe kerk. Het heeft nog steeds een caféhuis als recto raatshuis en had voordiende daar- achterliggende danszaal tot kerk. Dit moest veranderen, omdat er zoveel gebouwd werd en nog ge bouwd zal worden, dat het vroegere getal van 280 woningen wordt ge bracht op 600. Met de nieuwe kerk hebben we nu vanzelf een verenigingslokaal, zelfs consultatiebureau en biblio theek. Dit alles zou onmogelijk, gebleken zijn zonder de kwartjes actie die ons de grootste helft deed toevloeien van bouwsom met in ventaris. Op het verlanglijstje staan nog, naast kleinere dingen van in ventaris, een toren met klokken en een orgel. Zonder hulp van buiten het rec toraat, zal dat alles droom blijven, omdat er momenteel geen sluitende exploitatie te krijgen is, dus zeker niet kan gespaard worden voor buitengewone dingen. Intussen heel hartelijk dank aan de deelnemers aan de kwartjesactie voor het bereikte resultaat. Giro: 102080. L. SANGERS, Rector. WIELRENNEN Morgen staan we dan wederom aan het begin van 't nieuwe seizoen voor onze wielrenners. Guus Wilmsen, is zo als we al weten overgegaan naar de Amateur klasse, en is lid geworden van een van Nederlands grootste en beste wielerclub, nl. de „Tour en Wieler club Maastricht", die bijna honderd leden telt. Morgen staan al deze renners te Beek op het bekende „Adsteeg circuit" aan de start, om uit te maken, wie zich kampioen mag noemen van deze Wielerclub. We zien hier alle Limburgse grootheden aan de start verschijnen, renners, die allen al vele mooie prestaties op hun naam hebben. Voor het eerstin de geschiedenis van de Venrayse wielersport zal dan ook eens een Venrayse renner tussen al deze grootheden van start gaan. Na een lange rustperiode is Wilm sen nu 14 dagen in training en heeft hij de smaak al weer aardig te pakken. En op de vraag wat hij Zondag dacht te presteren, ant- woorde hij ik zal fietsen zo goed als ik kan. We zien dus vol ver trouwen de uitslag tegemoet. Guus, doe je best, zorg steeds vooraan te zitten en heb gerust maling aan al die bekende namen. Namens alle wielerfiefhebbers wensen we je veel succes toe. S.V.V.-nieuws Zondag zal van eindelijk weer eens een volledig voetbalprogram ma afgewerkt worden. En al direct staat er voor Venray de wedstrijd van dit seizoen voor de deur, nl. tegen Arcen. Hier zal dan beslist worden wie de meeste aanspraak op de kampioenstitel heeft. Het zal ongetwijfeld een spannen- Hier volgt weer een aantal lage prijzen: /'X.'-'--' Heerlijke Jams per pot 69-53-41 Appelstroop per beker 69-39 Pindakaas per grote pot 85 Witte Hagel 200 25 Zalm, Fancy Pink, moot per blik 95 Sardines in olijfolie per blik'vanaf 36 Tomatensoep m. rijst per pot 54 Hele Siam-Rijst droogkokend 500 gr. 56 Spaart Albert Heijn s Boffie-strips en Panorama-plaatjes. U vraagt nog waarom omdat 1 bij Albert Heijn de prijzen steevast lager zijn dan waar ook 2 Albert Heijn nooit en te nimmer tornt aan de kwaliteit en daardoor zorgt voor de beste voeding voor ons gezin 3 bij Albert Heijn de sortering zo uitgebreid is, dat iedere huisvrouw daar alles van haar gading vindt. 4 Albert Heijn het leven niet alleen goedkoper maakt, maar met zijn vele extra aanbiedingen, albums. plaatjes en strips voor kinderen, voor jong en oud de kruidenier ij I'm Zaterdag 20 Maart EDAMMER KAAS .1yl jong500 gram I 1 T" GOUDSE KAAS i0/l iong500 gram I GOUDSE KAAS *AQ belegen en extra belegen 500 gram iHv Een van de goede dingen in het leven Als tandarts Kelck uren achtereen in gespannen be zig is geweest, komt hem een ogenblik van verademing toe. Even de rugstrekkenen, voordat de volgende patient plaats neemt, rustig ge nieten vanzijnkopkrach- tige, geu rige Boiti e -koffie. .Daar komt h\j van bij! BOFFIE: het woord voor de lekkerste KOFFIE. ■-J. U ket tere*. de wedstrijd worden. Arcen bijna zeker kampioen als zij deze wed strijd winnen en Venray zal moeten winnen om gelijk te komen met Arcen. Bovendien zal Venray er een eer in stellen ook dit jaar ongeslagen te blijven op eigen terrein. En het was juist Arcen, dat in 't seizoen '51'52 Venray de laatste thuis nederlaag toebracht. Daarom zorgt er voor jongens, dat deze zo be langrijke wedstrijd in uw voordeel te doen beslissen. Het zal er ontzettend druk wor den en daarom komt niet op het laatste nippertje, want dan is de stroom niet te verwerken en de kans op een goede plaats wordt dan klein. Het vierde speelde Zondag tegen de koploper Brughusia en wonnen verdiend met 31 en daar Tienray in Geysteren verloor, is de kans op het kampioenschap weer terug ge keerd en hebben zij de kans in eigen handen. Voor Zondag zijn alle overige senioren elftallen vrij. Volgende week vieren we het feest van de Patroon der Kerk, nl. van St Jozef. Van die eenvoudige timmerman, die door God werd gekozen de Voedstervader te zijn van de Ver losser der wereld. Een stille eenvoudige man, die vele zorgen heeft gekend in zijn leven, maar onopvallend zijn plicht deed in het kleine Nazareth, waar hij na omzwervingen en ontberingen zich eindelijk weer kon vestigen. In de H. Schrift vinden we prac tisch niets van deze heilige, maar zo tussen de regels door, wordt zijn figuur geschetst als dat van een man vol zorg en liefde voor zijn vrouw en kind. Wij hier in Venray kunnen ons gelukkig prijzen een van de weinige bedevaartsoorden te bezitten, waar in St Jozef vereerd wordt. Een bedevaartsoord, dat past bij deze eenvoudige man, is de Smakt. Honderden zullen weer gaan naar het kleine kapelletje, waar zijn beeld staat en waar hij wacht om te hel pen, nu de maand Maart weer is aangebroken. En hij zal helpen, want hij kent de noden van het meisje en de jongen, die al zo lang wachten op een woning. Hij kent de noden van vader en moeder, die zorg hebben over hun kinderen, hij kent de lasten van het huwelijk en de vele moeilijkheden waarmede de huidige gezinnen te maken hebben. Hij kent alle noden en moeilijk heden en zal gaarne voorspreker zijn bij zijn Kind, dat hij dertig jaren mocht leiden in Zijn aardse leven. Wij van onze kantzuilen van Hem moeten leren de eenvoud, de rein heid en de liefde, die in de tegen woordige tijd zo dikwijls ontbreken en daardoor oorzaak zijn van vele conflicten. En we zullen zijn voorbeeld moe ten volgen, door God weer midden in ons leven te plaatsen, zoals St Jozef steeds heeft gedaan. Want daar ligt uiteindelijk aller mensen eindbestemming. Met een huwelijk, waarmede de meeste schone verhalen een einde nemen, begint de wonderlijke ge schiedenis van St Jozef van de Smakt. Toen de Baron v. Makken, Albert v.d. Boye en Neerijssche in het huwelijk trad, bouwde hij in 1699 een kapel ter ere van Sint Jozef. De kapel kwam in het gebied van de heer van Vierlingsbeek en Venray, omdat, zoals de stichtings oorkonde vermeldt: „de inwoonders van het geheugt Smakt onder de heerlijcheidt en parochie Venray so verre afgeseten sijn van deselve parochie...." Waarom heer Albert vd. Boye deze kapel bouwde en ze aan Sint Jozef toewijdde, vermeldt de oor konde niet. Te opvallender is het feit, dat in die dagen de verering voor Jezus Voedstervader nog maar weinig verspreiding had gevonden in de lage landen. De baron van Makken was dus wel vooruit op zijn tijd. Hij wilde wellicht door deze daad zijn jong gezin onder de beschermingstellen van Hem, aan wie de veiligheid van Jezus en Maria werd toever trouwd. Dit vermoeden vindt een beves tiging in 't feit, dat vooral onder de titel „Beschermer van het huis gezin" Sint Jozef in de loop der eeuwen in Smakt werd vereerd. De eenvoudige kapel ten gerieve van „de inwoonders van 't geheugt Smakt" gebouwd, trok spoedig de aandacht van het volk uit 't land van Peel en Maas. Het leek wel, of de eenvoudige heilige zich in dit onbeduidende plaatsje ihuisvoelde, zoals weleer in het palestijnse dorp Nazareth. Het aantal pelgrims bleef groeien. Twee eeuwen zijn voorbijgegaan en thans komen er jaarlijks van lente tot herfs duizenden uit heel Nederland, uit de Achterhoek en uit het Westland uit de Betuwe en uit Brabant naar dit enig pel grimsoord van St. Jozef. Voor veel pelgrims schijnt juist de landelijke rust van het dorp en de eenvoud van de kapel een grote aanrekkingskracht te zijn. Of komt men er niet om, zoals Paus Benedictus XV het uitdrukte in zijn Motu Proprio over de Jozef verering, in de School van Jozef te leren de vergankelijke goederen te beschouwen in het licht der toe komstige en eeuwige goederen. Voor de vaak zware lasten, waar onder tal van gezinnen gebukt gaan, wil men troost zoeken bij St. Jozef Jonge mensen komen er verlief den en verloofden en zij die nog zoeken naar een levenspartner. Ouders vragen er zegen over hun kinderen en ouden van dagen de genade van een zalige dood. Weer pelgrimeert men langs Venray en Vierlingsbeek. Mensen te voet, met fietsen en autobussen, maar allen dragen eenzelfde ver langen mee: steun te zoeken en hulp te vinden ln de devote gena dekapel te Smakt. PAEDAGOOG Ergerde ik mij reeds aan de twee eerste stukken van „paedagoog" 't derde maakt de maat vol. Al kan ik het met zijn betoog voor een ge deelte eens zijn, de manier waarop een en ander naar voren werd ge bracht, daarvoor ken ik slechts één woord: bah! Paedagoog speelt verstoppertje achter veel woorden zonder inhoud. De reden, die hij opgaf om zijn anonimiteit aannemelijk voor te stellen zijn zonder meer belachelijk. Hij mag dan beweren onder schuil naam te schrijven, voor de lezers is hij de grote onbekende. Laat hij als een man achter zijn woorden staan, laat hij de gevolgen van zijn „opvoedkundig betoog" openlijk onder ogen zien. Hij weer legt dat hij laf is en schrijft, dat hij niet nageschreeuwd wil worden op straat. Hoe wil Paedagoog dat rij men? Ik durf mijn naam achter een goede zaak te zetten, ik zou geen smakeloze uitvluchtjes gaan verzinnen om aan publiciteit te ont komen, ik zou trots zijn als men mij najoelde om iets dat goed en waarachtig is. Het gedeelte, waarin Paedagoog spreekt over dankbare vrouwen van drinkebroers, die hem zouden om helzen, is zeldzaam zielig. Paedagoog meent toch niet dat Peel en Maas alleen door achterlijken gelezen wordt? Ik vind dit een vergezocht smoesje, gebruikt om er gebrek aan durf achter te verbergen. Ik daag paedagoog uit om zijn naam bekend te maken. Anonimi teit is in bepaalde gevallen een prachtig wapen voor laffe mensen, een wapen, waarmee je zo lekker kunt vechten zonder risico. Maar ook een wapen, dat niet gehanteerd zal worden door een waarachtig man, die meent voor een goede zaak te strijden, Laat Paedagoog liever zijn op voedkundige krachten gaan aan wenden bij de wettelijke instanties om werkelijk iets van waarde te bereiken, laat hem gaan pleiten voor een maandelijkse dansavond of voor andere gezonde ontmoetings mogelijkheden en laat hem voor taan op een openlijke en frisse manier de strijdbijl zwaaien. Ik hoop, dat Padagoog mij zal antwoorden als een man en dat hij in zijn antwoord de gebruikelijke smoesjes en woordjes achterwege zal laien. Ik hoop ook, dat hij uit de duisternis zal treden om onder zijn eigen naam de toegeworpen handschoen op te nemen. Zo niet, laat hem dan zijn pen verbranden. Th. J. A. Voermans Kruisstraat 8a

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1