Stille One »De H. SI ,,De fyëth Verplichte inenting Candidaatstclliög voor dc Provinciale Staten Uit„Peel en Maas" jke Stand Venray ADVERTENTIËN Vergade Vastelaove: raekenin P. H. Ron Notaris Bert inscharen v, GEVONDEN Bruin lederen motorkap, Relouw, Kruisstraat 7; portemonnaie met inhoud, damesglacé, kinderhand schoen, wanten, sleutel en dames- por temonnaie, Kazerne; wollen handschoen, Cuppen, Langeweg 5; kinderbroekje, H. Stevens, Lange weg 28; herenglacé's. Mommen, St Antoniusstraat la: bruine centuur, wollen want, dameshoed, Camps. Oostrum D 7a; gouden armband, J. Jacobs, Veltum L 85; Broche. Theuws, Langeweg; glacé, Post kantoor; beenpijpen, Wijnen, Maas- heseweg NW 46b; rose sjaal, Geurts, Buitenweg 4; damesglacé, JansB79 Maashees; damessjaal, Rommen, Vlakwaterweg 5; beursje met geld, Kolkweg 8. Achtergelaten in winkel zwarte dames glacé's, Fa van den Munckhóf, Grote straat. Missie-zelatricen De Missie-zelatricen van de Pauselijke Missiegenootschappen worden verzocht de boekjes van ,,De Kleine Apostel" die ze over hebben, zo spoedig mogelijk in te leveren bij de hoofdzelatrice, mej. Ria Schreurs, Stationsweg. En dan moet ook dè contributie van de Voortplanting des Geloofs opge haald worden, als dit nog niet gebeurd is, zo nodig in 2 of meer termijnen, als dat voor de leden beter uitkomt. Verloofdencursus Woensdag j.l. is de verloofden cursus wederom gestart. Ruim 90 jonge dames en heren nemen deel aan de cursus, die onder leiding staat van Pater Licinius Verbij. STILLE OMGANG Mannenwerk Geen mens zou kunnen uitdenken, wat door omstandigheden is ont staan: de Stille Omgang in Am sterdam. Wie zou het in zijn hoofd halen om tienduizenden mannen van alle kanten van Nederland in de vroege vóórnacht naar de hoofdstad te brengen; hen daarna stil voort gaande door de binnenstad te leiden en na een Mis in een der kerken weer op terugreis te sturen, voor dat het eerste licht aan de lucht komt? Zo iets denk je niet uit. Daarom is het zo zeldzaam. Zo iets groeit uit harde vervol ging enerzijds en taaie geloofs belijdenis anderzijds. Daarom zit er voor ons zo veel in. En daarom is die stille omgang zo'n pracht- gebed en zo'n prachtwerk voor onze mannen. Wie het nooit heeft meegemaakt, kan er niet over oordelen. Het is een vreemd gedoe: na je werk week, op de avond van je vrije Zaterdag naar Amsterdam reizen, daar een paar uur rondlopen door het donker en de nacht en het onzekere Maartse weer, dan een nachtmis in een vreemde kerk en dan weer retour naar station Venray. Daar begin je niet zo maar aan. En daarom is de Venrayse groep deelnemers tot heden niet zo groot geweest. Maar die eenmaal mee is geweest die zie je geregeld weer terug. Dat worden liefhebbers. En daaruit blijkt, dat het een aan trekkelijk werk is, die Omgang. Dit jaar gaat Venray en Omstreken weer op eigen gelegenheid. De streek van Venray, van waaruit een extra trein vertrekt, kan daar om een paar honderd nieuwe deel nemers verwerken. Maar die eerste keer kom je er niet zo gauw toe. Daarom sporen we langs deze weg onze mannen in en om Venray nog eens stevig aan om zich over be zwaren heen te zetten en mee te doen aan de jaarlijkse geloofs- en gebedsmanifestatie in de hoofd stad. Het is echt MANNENWERK. Het is een echte godsdienstige daad, want het brengt een offer mee: je weekend-rust, je nachtrust, je reisgeld. Het is een daad van innerlijke overtuiging en stil gebed, want alle uiterlijks ontbreekt. Daarom echt MANNENWERK. Daarom iets voor onze MANNEN en JONGE MANNEN. Denk er niet over, maar doe het. De nacht voor Venray en om streken is van 13 op 14 Maart a.s. Derde Orde mededelingen Zondag is de eerste Zondag van de maand en dus: Maandvergade ring. Er is echter 's middags geen vergadering, vanwege de lijdens meditaties. Ik hoop echter, dat alle trouwe leden wel de moeite zullen doen om 's morgens te komen. De vergadering is om kwart over tien in de Paterskerk. Wilt u nu reeds noteren, dat Don derdag over een week Pater Servu- lus Ridder komt spreken over Franciscaanse levensstijl! Dus Don derdagavond 18 Maart 's avonds om 8 uur in San Damiano! PATRONAAT Zondag begint het patronaat voor de verschillende groepen op de ge wone tijd. Maar om kwart vóór 5 is voor de jongens van groep 1 en ook van groep II een speciale kruiswegoefening in de Grote kerk, waar niemand aan mag ontbreken. Dit is elke Zondag in de Vasten tijd. Groep III begint pas om 8 uur om alle jongens in de gelegenheid te stellen de lijdensmeditatie bij te wonen. Maandagavond om 7 uur huisvlijt- club. Er wordt op die club geen contributie meer gevraagd. Wel moeten de jongens al 't materiaal zelf kopen, maar de prijs zal zo laag mogelijk gehouden worden. Ontwikkelingsavond Zondag, na het lof van 7 uur, zal in zaal van Gassel te Veulen, een ontwikkelingsavond gehouden wor den door Pater Boonen van de mis sionarissen vari Scheut. Toegang gratis. Personen onder de 17 jaar worden niet toegelaten. Bezoekt allen deze avond. Hij is zeer leerzaam. U zult van een even tueel beseek geen spijt hebben. Moeder-retraite Van 23—26 Maart wordt in Roer mond een retraite gegeven voor moeders. Men geve zich op bij de be stuursleden van de K.A.V. of bij Pater Domitius. Bioscoop-Commissie Op 24 Februari 1954 werden in de gemeentelijke commissie van toezicht op de bioscopen beëdigd de heren H. A. A. Swiiste tot voorz.: Koppers, hoofd der school, lid en Pater Solanus Janssen o.f.m., lid. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Venray en het daaronder behorende ambtsge bied werd gedurende de maand Februari 1954 ingelegd f 66.788.84 en terugbetaald f 47.577.16. Gunning Bij onderhandse aanbesteding is aan aannemingsbedrijf Gebr. Jans sen gegund het bouwen van een nieuw rail-kappengebouw voor de Staatsmijn Hendrik. De kosten zijn begroot op f 340.000. Deken H. J. Haenraets veertig jaren priester De H. E. HeerH. Haenraets, Pas toor-Deken van Sittard herdenkt op 28 Maart a.s. zijn 40-jarig pries terfeest. Vanwege de vastentijd zal de viering op Zondag Beloken Pa sen plaats hebben. Deken Hanraets werd geboren te Venray op 14 Juni 1887. In 1914 priester gewijd te Roermond, werd hij in dat zelfde jaar benoemd tot kapelaan te Horst, Zeven jaar later werd hij in Venlo kapelaan aan de St. Martinuskerk, aan welke pa rochie hij elf jaren verbonden bleef; in 1932 werd hij aangesteld tot Rector der St. Nicolaaskerk aldaar. In 1935 werd hij pastoor-deken van Sittard. Handboogsport. Op de binnenbanen van de Hand boogschutterij De Batavieren te Venlo (Ven) werd een nederlaag- tournooi gehouden, waaraan door zes verenigingen deelgenomen werd. De vereniging St Oda uit Venray wist de Batavieren de grootste nederlaag toe te brengen en behaal de hierdoor voor een jaar de wis selbeker, welke hiervoor geschonken is door de doelhouder van de Ba tavieren. In 1952 heeft St Oda deze beker ook gewonnen. De uitslag was 929 punten voor de Batavieren en 971 voor St Oda, dat dus met 42 pnt. meer de beker behaalde. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat op Donderdag 11 Maart a.s. des namiddags 2 uur in het Con sultatiebureau, Merseloseweg la, alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen de pokken voor de kinderen, wo nende in de kom der gemeente, die het consultatiebureau voor zuige lingen dan bezoeken Bovendien zal voor dit doel nog zitting worden gehouden op Don derdag 11 Maart a.s. om 3 uur nam. te Leunen in café A. Martens K 8; om 3.20 uur nam. te Castenray in*.de school; om 3.40 uur nam. te Oirlo in de Meisjesschool; om 4 uur nam. te Oostrum in de school. Men wordt verzocht precies op tijd aanwezig te zijn. Trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangetekend, moet worden meegebracht. Om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat de inenting met goed gevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen, die op 4 Maart geënt zijn, terug komen op 18 Maart a.s. en die op 11 Maart geënt zijn, terugkomen op 25 Maart a.s., op dezelfde plaats en hetzelfde uur als boven aange geven. Volgens de Inentingswet moeten de kinderen, voordat zij de leeftijd van een jaar bereikt hebben, worden geënt. De kinderen moeten op de dag der enting 3 maanden oud zijn en gezond. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag 9 Maart 1954 zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op die dag kunnen van des voor middags negen uur tot des namid dags vijf uur bij de Voorzitter van het Hoofdstembureau ter secretarie der gemeente Horst worden inge leverd lijsten van candidaten als bedoeld in artikel G 1 der Kieswet. Elke lijst moet worden onder tekend door ten minste 25 kiezers, voorkomende op de kiezerslijst van een gemeente, gelegen binnen de kieskring Horst. Achter de naam van ieder der ondertekenaars moet de gemeente vermeld worden, op welker kiezerslijst hij voorkomt. Tenzij een ondertekenaar voorkomt op de kiezerslijst der gemeente, waar liet hoofdstembureau is ge vestigd, wordt bij de inlevering der lijst overgelegd een verklaring van de burgemeester, dat die onder tekenaar is opgenomen in het kiezersregister van zijn gemeente. Een kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De namen der candidaten worden op de lijsten geplaatst in de volg orde, waarin de ondertekenaars aan hen de voorkeur geven. Op dezelfde lijst mogen de namen van ten hoogste 20 candidaten worden geplaatst. ""De naam van een candidaat mag niet voorkomen op meer dan één lijst. Een candidaat wordt op de lijst vermeld met naam, voorletters, jaar en datum van geboorte, als mede woonplaats en adres; de voorletters mogen geheel of ten dele door de voornamen worden vervangen. Gehuwde vrouwen en weduwen worden op de lijst vermeld, hetzij met de naam van haar echtgenoot onderscheidenlijk overleden echt genoot, onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord, hetzij met haar eigen naam, gevolgd door de woorden „echtgenote van" onder scheidenlijk „weduwe van" of een afkorting van deze woorden en de naam van haar echtgenoot onder scheidenlijk overleden echtgenoot. Aan de naam van een ongehuwde vrouw wordt het woord „mejuf frouw" of een afkorting van dit woord toegevoegd, tenzij het betreft een vrouwelijke candidaat met een adellijke titel of praedicaat. Bij de lijst wordt overgelegd een schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomende candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstel ling op deze lijst. Indien de candi daat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, is de verklaring niet aan enig formulier gebonden en kan zij ook telegrafisch geschieden. De inlevering der lijst geschiedt persoonlijk door een kiezer, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing binnen de kieskring, waarin de lijst wordt ingeleverd. Indien de kiezer niet is opgenomen in het kiezers- register der gemeente, waar het hoofdstembureau is gevestigd, legt hij tevens over een verklaring van de burgemeester der gemeente, waar hij in het kiezersregister is opgenomen, dat hij bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing bin nen de kieskring. De candidaten kunnen bij de inlevering tegen woordig zijn. De voorzitter van het hoofdstembureau of het door deze aangewezen lid stelt een bewijs van ontvangst ter hand aan degene, die de lijst inlevert. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente, af deling II, kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der candidaatstel ling. Verder wordt de aandacht ge vestigd op artikel X 6 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die een lijst, als bedoeld in artikel G1 inlevert wetende, dat zij voorzien is van handtekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing waar voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handtekeningen geen vol doende aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende, dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verklaring, een voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld in artikel G 1, heeft ondertekend. Venray, 4 Maart 1954. De Burgemeester voornoemd, A.H.M. JANSSEN Ongevallen Ten gevolge van de gladheid kwamen enkele dames uit Maashees zodanig te vallen, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. Amerikanen komen op Soesterberg „Het Amerikaanse „Squadron", dat dit jaar naar Nederland komt, zal waarschijnlijk omstreeks Sep tember op Soesterberg, de kern der Nederlandse luchtverdediging, worden gestationneerd. Het komt met Amerikaans per soneel, zal volkomen paraat ge organiseerd zijn èn geregeld met het maximum-aantal vliegtuigen in de lucht verschijnen. Het halve jaar, dat ons zijn komst scheidt, is nodig voor voorbereidingen van verbindingsapparatuur, enz." Koffie en thee weer duurder Met ingang van Woensdag j.l. zijn de prijzen van de koffie en thee opnieuw verhoogd. De thee zal 6 centen per pakje van 100 gr duurder zijn. de koffie 22 cent per 250 gram. Deze verhoging is een gevolg van het prijsverloop op de wereldmark ten. waar de stijging minstens het dubbele bedraagt. Koffiebranders en theepakkers zagen zich daardoor voor de noodzakelijkheid gesteld de detailprijzen opnieuw te herzien. EXPORT VAN EIEREN WORDT BEDREIGD Het West-Duitse ministerie van voedselvoorziening en landbouw schijnt voorbereidingen te treffen voor een aanzienlijke verhoging van 't invoerrecht op eieren, die 'n ware ramp zou betekenen voor de Neder landse pluimveehouders. Bij een prijs aan de grens van 10 cent per ei zou aan invoerrechten 3,5 cent geheven gaan worden (thans be draagt het invoerrecht in dit geval 1,5 cent). Bij een invoerprijs van 12 cent per ei zou er 4 cent bij komen (thans bedraagt in dit geval het invoerrecht 1,8 cent). Deze dras tische verhoging van het invoer recht wordt voorbereid op aandrang van de Duitse pluimveehouders. De Nederlandse pluimveehouders zouden door dit alles ernstig ge dupeerd worden. Misschien zouden ze in het najaar, wanneer de Duitse eierproductie volkomen ontoerei kend is, weinig nadeel hiervan ondervinden. Maar in de overige maanden zou de Nederlandse eier uitvoer naar Duitsland ongetwijfeld aanzienlijk kleiner worden. De rendabiliteit van de Neder landse pluimveehouderij zou dan danig in de knel geraken, aangezien West-Duitsland in de laatste jaren ongeveer 85 pet van de Nederlandse eierexport voor zijn rekening neemt. In Nederlandse landbouwkringen durft men zich amper af te vragen, wat dit betekenen zou voor vele kleine boeren, die een groot deel, soms het grootste deel van hun in komen moeten verdienen met het houden van kippen. Ook voor ons land als geheel zou de verhoging van dit invoerrecht een slag zijn. In 1953 voerde Neder land naar West-Duitsland produc ten uit met een totale waarde van 1100 millioen gulden. De waarde van de naar Duitsland uitgevoerde eieren bedroeg meer dan 200 mil lioen gulden, dus bijna 20 percent van de totale export. Tijdens de Carnaval overleden De 45-jarige mijnwerker D. uit Simpelveld geraakte in de nacht van Maandag op Dinsdag in een zodanige roes. dat hij waarschijnlijk tengevolge hiervan, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen nog de zelfde nacht overleed. D. was met enkele vrienden op stap om carnaval te vieren. Na ver loop van tijd geraakte hij echter in een roes. Zijn vrienden wilden hem bij zijn positieven brengen door hem schoenen en kousen uit te trekken en zijn voeten in koud water te houden. Toen dit geen resultaat had, werd de dronken kameraad op een kruiwagen gelegd en naar zijn woonhuis gebracht. Hier is hij in de loop van de nacht overleden, zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een groot gezin. Bijna zeven ton van voetbalpool De Engelse kruidenier John Jen kins uit Wallasey is Dinsdag 61.244 pond (ongeveer 700.000 gulden) rijker geworden. De 59-jarige Jenkins heeft dit fortuintje in de voetbalpool ge wonnen. Hij waagde een six pence (ongeveer dertig cent) aan zijn gokje en noemde acht voetbalwed strijden op, die in gelijk spel zouden eindigen. Zijn voorspellingen waren juist. Op een vraag wanneer Jenkins naar Londen dacht te gaan om het geld in ontvangst te nemen, ant woordde hij: „En mijn klanten dan? Die zullen me ln de winkel ver wachten.... en ik zal zorgen, dat ik er ben ook." Longkanker door uitlaatgassen Lord Lucas of Chilworth, lid van het Britse Hogerhuis, heeft aange drongen op strengere toepassing van de wet, waarin het voortbren gen van te grote hoeveelheden uitlaatgassen door motorvoertuigen, strafbaar wordt gesteld. Lord Lucas is namelijk van mening, dat de snelle toeneming van het aantal gevallen van longkanker in Groot- Brittannië „schijnt te wijzen op een nieuwe en belangrijke factor, welke het ontstaan dezer ziekte in de hand werkt", en hij meent, dat deze factor verontreiniging van de atmosfeer door uitlaatgassen af komstig van diesel- en benzine motoren, zou kunnen zijn. Lord Lloyd, onder-minister van Binnenlandse Zaken, die namens de regering antwoordde, zeide, dat de lucht boven Groot-Brittannië ,niet in sterke mate door uitlaat gassen wordt verontreinigd". Valse munter voor Beethoven en Napoleon Parijse rechter toont begrip Een jonge Parijse artist had twee geweldige ambities: hij hoopte, ten eerste, dat het Parijse publiek hem eens uitbundig zou toejuichen na een grandiose vertolking van het vioolconcert van Beethoven.Hij ver langde voorts, een monumentale biografie over Napoleon te schrijven Justin Pollet, zo heette de jongen, koesterde dus wel hoge idealen. Hij is de enige niet, zonder twij fel. Maar hoevelen hebben hun illusies moeten prijsgeven, omdat de harde noodzaak van te moeten leven hun niet toestond het bewijs van hun talenten af te wachten. Justin Pollet kende deze moeilijk heid. Wilde hij als reclametekenaar wat hij was, zijn brood verdienen, dan vergde dat zoveel tijd, dat Beethoven en Napoleon nimmer aan bod zouden komen. En zo besloot Pollet op eenvou dige, minder tijdrovende manier aan geld te komen. Hij ging het zelf maken. Niet te veel, niet om het geld. Nee, alleen om te kunnen studeren en te schrijven. Twaalf jaar heeft Pollet met rustige regelmaat bankbiljetten vervaardigd. Hij tekende elk bank biljet met de uiterste zorg. Aan dit werk wijdde hij zich in de och tend, waarna hij 's middags dan viool studeerde en 's avonds in de leeszaal aan zijn studie over Napo leon werkte. Hij volstond met vier of vijf bil jetten per week. Als een gevolg van de geleidelijke waardevermin dering van het geld, zag hij zich echter na verloop van tijd genood zaakt van biljetten van 500 francs over te gaan op biljetten van 5000 francs. Dit alles ging jarenlang goed, tot hij onlangs een fatale fout be ging. Zijn verloofde, Yvonne Vas- seur, liet hij de rekening van de kruidenier betalen met een biljet, dat maar nauwelijks droog was. Ze vloog tegen de lamp en bij de huiszoeking die daarop volgde, deed de politie toen ontdekking van de merkwaardige combinatie: materialen voor de vervalsingen, een vioolconcert van Beethoven en een levensgroot portret van Napo leon. Kijk, voor zo'n geval toont men in Parijs begrip. De openbare aan klager zelf pleitte voor de laagst mogelijke straf. Justin Pollet kreeg een voorwaardelijke veroordeling, met een proeftijd van vijf jaar en moest aan de Bank van Frankrijk de symbolische som van één franc als schadevergoeding betalen! En het zou ons niet verwonderen als eenimpiessario en een uitgever reeds bij hem hadden aangeklopt, R.K. MANNEN! U blijft in den nacht van 13 op 14 Maart toch niet thuis? Allen op naar Amsterdam om hulde te brengen aan Christus Koning. Koopt nu uw kaartjes. van 9 Maart 1895 De gebroeders Antoon en AIphons Hendriks, resp. 11 en 9 jaar oud, geraakten op 2 Maart in een bijt van het ijs op de Paterskoel. De jongste overleed. Paters Minderbroeders van Venray gingen een missie preken te Afferden. G. Toebos, vertegenwoordiger van een der voornaamste huizen (in Kaas) biedt alle soort kaas aan. van 10 Maart 1900 De Redactie herinnert de lezer aan twee zilverenpriesterjubilea, dat van de gemoedelijke Eugenius Cornelisse, oud-rector van het Gym nasium, de lector, de ijverige biecht vader en dat van de joviale Caeles- timis Hamers, de geliefde zanger, de talentvolle en beroemde redenaar, Oud-kapelaan E. Janssens, pastoor te Linne ging op 13 Maart zijn zilveren priesterjubilé her denken. Tot beschermheer van „Het Zandakker" werd ter vervanging van wijlen Mart. Janssen bij accla matie op 4 Maart gekozen de heer Hubert Janssen. - Wegens gezondheidstoestand vroeg de heer J. Derksen, hoofd van de school te Oostrum, tegen 1 September eervol ontslag. van 11 Maart 1899 - Na een ziekte kon Pastoor Hillen zijn verheven bediening niet meer waarnemen. - Te S wol gen—Tienray werd op 5 Maart plechtig de dag herdacht, dat pastoor J. B. Maessen, vóór 25 jaar was geïnstalleerd. P. Serafinus van Berlo O.F.M., hield de feest- predicatie. - M. Janssen was 35 jaar veld wachter te Wanssum. - Gerard Hoeijmakers bericht de opening van een cajé op 12 Maart in het huis van de heer Kemps in de Schoolstraat. van 12 Maart 1898 - De stationschef F. Janssen, werd overgeplaatst naar Zevenaar. In zijn plaats werd benoemd M. Smits te Voorburg. - Te Meerlo had de provinciale stierenkeuring plaats. De eerste prijs behaalde de stier van Jac. van den Munckhof te Venray. - Te Boxmeer werden succesvolle proeven gehouden tot oprichting van een steenfabriek voor de heer Trynes te Venray. van 12 Maart 1904 - De heer Hubert Janssen stelde zich candidaat van de provinciale Staten, district Horst. - P. Terentius Potten zou 13 Maart de diakenwijding, P. Sigfri- dus Ellerbeck de subdiakenwijding ontvangen. van 2 Maart 1895 - Bericht wordt het a.s. zilveren priesterfeest van P. Victorinus Sieben. gardiaan. Van de 25 jaar was hij 22 jaar Overste. Hij was vicariusin Venray 18821886, gar diaan in Venray 18891895, vicarius te Venray 1898—1901, gardiaan te Venray vanaf 1901, zodat hij van zijn 25 priesterjaren er al 17 te Venray doorbracht. - De woning van de wed. Louis Vollenberg aan de Vier Uitersten, werd op 20 Februari een prooi der vlammen. Mej. A. van Oorschot uit Jerusalem" slaagde te Breda, voor het examen „nuttige handwerken". Oud-pastoor M. Verhoeven van Overloon, werd benoemd tot curator van de latjjnse school te Gemert. - J. Jeuken ging zich ten huize van A. Lemmens, Oostrumseweg als kleermaker vestigen. Op 23 Februari vierden Willem Lenssen en Francisca Claessens een zilveren huwelijksfeest. Bericht wordt de a.s. oprich ting van een stoomzuivelfabriek aan de Heide. van 3 Maart 1900 - Bij het te Weert gehouden Kapittel werden benoemd te Venray tot gardiaan, P. Liberatius Schee pers; tot vicarius, P. Victorinus Sieben; tot instructor, P.Eugenius Cornelisse; tot lectoren, P. Gijs- bertus Maas en P. Sylvester van Lijnschooten. Ten huize van zijn broer Hub. Custers in de Hofstraat, vestigde zich Josef Custers als huis- en decoratieschilder. J. M. Bekkers vestigde zich ten huize van de Wed. Baltesen te Leunen als Mr Kleermaker. van 4 Maart 1899 Op 25 Februari ontvingen de Eerw. Heren Frans Poels Camps en Laurens Poels in 't Groenewolt te Roermond, de tonsuur en de kleine wijdingen. Door Dr. J. Poels van Venray, districts-veearts te Rotterdam, werd een middel gevonden tegen de Kalf s ziekte. 3 Maart vergaderde de Ge meenteraad. van 5 Maart 1898 Op 27 Februari vergaderde de Boerenbond. De geestelijke adviseur, pastoor Hillen, wekte op tot een dracht en samenwerking. De gemeenteraad besloot op 4 Maart tot aankoop van 300 meter Brandspuitslang. De jaarwedde van de veldwachters werd gebracht op f 400. Een begin werd gemaakt met de beschildering van de Paterskerk, wat geschiedde door de heer Perey uit Venlo. De fanfare Euterpe en het zangerskoor bewezen op 1 Maart aan een van de oudste en ver dienstelijkste leden, Gerard Ver- heyen, de laatste eer. - De oud-leerling van het Gym nasium, P.Gijsbertus Trix, overleed te Maastricht plotseling. De heer H. Claassens werd benoemd tot brievengaarder te Maashees. Op 27 Febr. werd te Rousthouk (Bulgarije) tot priester gewijd, de Passionist Pater Bonaventura (Mar- tinus Verberkt). Hij genoot zijn op voeding in het Sint Jozefsgesticht te Venray en maakte zijn eerste studies aan het Gymnasium. Land- en Tuinbouw Vruchtbaarheid van de grond Als wjj over een vruchtbare grond spreken bedoelen wij hiermede grond welke in staat is vruchten voort te brengen, welke hoog zijn in opbrengst en kwaliteit. Zonder voldoende voor de plantenwortel op neembare stikstof, fosforzuur, kali en kalk zal het niet mogelijk zijn een goed gewas te telen. Van onze Nederlandse cultuur gronden methun verschillende soor ten en samenstelling wordt veel geëist. Dit is niet erg mits ook vol doende wordt gegeven. Hieraan hapert evenwel nog veel, hoewel er, vergeleken met de vooroorlogse jaren, wel verbetering is te be speuren. Teveel wordt er nog eenzijdig met stikstof bemest. Dit is begrijpelijk; men ziet immers spoedig resultaat! Het gaat echter niet alleen om de kwantiteit maar veeleer ook om de kwaliteit van een bepaald product en daarvoor moet ook voldoende fosfaat, kali en. kalk ter beschik king zijn. Er zijn b.v, nog veel gronden met een te lage fosfaat- en kalktoestand. Grondonderzoek wijst ons de weg hoe hierin verbetering is aan te brengen. Bedenk daarbij, dat meststoffen die naast het hoofdbestanddeel stik stof, fosforzuur, kali en kalk, neven bestanddelen bevatten, in zeer vele gevallen de voorkeur hebben. Wij denken b.v. aan Chilisalpeter (stikstof, natrium, sporenelemen ten) als stikstof meststof, aan Tho- masmeel (fosforzuur, kalk, mag nesium, sporenelementen) als fos faatmeststof en gebruiken de laag procentige kalizouten, patentkali als kalyneststof en sommige sporten kalkmeststoffen als kalkbemésting. R.K. Huishoudschool „Marianum" In de Huishoudschool zal a.s. Donderdag 11 Maart, 's avonds om half acht, een Oudersavond gehou den worden voor de ouders van de primaire leerlingen. Als spreker zal optreden de heer Th. van Steen, directeur van de Volkshogeschool „Ons Erf" te Berg en Dal. Het onderwerp: „Op de drempel van het leven" zal ongetwijfeld de volle belangstelling hebben van alle ouders van deze jeugdige leerlingen, en daarom zullen zij zeker deze avond aanwezig willen zijn. van 26 Febr. t.m. 4 Maart 1954 GEBOREN: Schulpen, Lucia G.M. Oostrum C 52a Hellegers, Antonetta Jan Poelsweg 1 Janssen, Martinus J.J. Smakt B 2 Goumans, Gertruda Henseniusstr. 5 Philipsen, Antonius Akkerweg nw 1 Zegers, Joseph J. Merselo M 106b Janssen, Albert M. St Servatiusw. 8 Potten, Peter Ysselsteynseschoolw. 6 Willems, Gerardus A.J. Leunen K 54 Claessens, Johannes Heidse Peelw. 1 S winkels Jacqueline Henseniusstr. 3 Voermans, Maria P. Leunen K 46 Muijsers, Jozef S.H. Merselo M 14 ONDERTROUWD: Simons, Antonius H., 28 jr, amb tenaar Posterijen, te Beesel en Sanders, Maria Th.W.H., 28 jaren, kraamverzorgster, Eindstraat 14 GETROUWD: Kessels, Hendrikus B., 16 jr, poe dermaker op een melkfabriek, Kruis straat en Dommeck, Johanna M., 21 jr, Gasstraat. Voederbietenzaad, 't beste is nooit te duur! Verleden jaar kocht ik 't voederbietenzaad bij een ander, het was veel goedkoper. Maar mijn be drijfsschade was enorm. Dus dat nooit meer! Ik bestel weer alles bij U, zegt W. v.d. Ven, Spurkt. Coopmans' Zaadhandel blijft toch 't meest betrouwbare adres, ook voor U! Wie heeft in Zaal Wilhelmina een verkeerde overjas meegenomen Hij kan zijn eigen jas tegen bet. d. adv. aldaar terug bekomen. Te koop partij biggen Clephas, Paardekopweg 10, Ysieltteyn Mathieu en Adje zusje gekregen wij n TRUUSJE Bij het H. Doopsel de namen Gertruda 1 hanna Maria. Hun dankbare ouder J. GOUMANS A. GOUMANS Tijdel. St. Elisabetziek Venray, 27 Februari 1! 13-14 Ma Lof te Oostrum om Vertrek extra trein Aankomst Amsterdai Te Amsterdam woi Stille Omgang gehoud H. Mis in de Krijtberi Vertrek Amsterdam Aankomst 9. Spoorkaartjes, progi missaaltjes vanaf hede dag 12 Maart uiterlijk f 8.50 verkrijgbaar Munckhof en bij Jac. Langstraat. van de te OOSTR Zondag 7 Maar Hoogmis, in eafé Algemene Verg Woensdag 10 nm. 2 uur, in het Bont Spreker: de Heer Th Onderwerp: kippenverzoi Trouwe opkomst vei HET Nog enne kiër wert innerd dat vur de Vastelaowsclub motte zien vur Mondag 8 bej A. Gommans, La wille ze nie blieve ligg gend jaor. Bij deze betuigen wij lijke dank aanj<&mili bekenden, Buurtverenij Heren Geestelijken, Ru Isidorus, VenraysHarm terij St. Anna en all gaven van hun belan ons 50-jarig huwelijksf Venray, Maart 1954 Vrede-Hoeve B 26. VERLOREN Dinsdag 2 Maart in a Meerlo naar Venray naar Castenray dames-armb Terug te bezorgen bij Friezen, A 49, Meerlo. te Vierlingsbi zal op Donderdag 11 nm. 3 uur, in café Gie loon, krachtens art. 1; toeslag publiek verkop Een nieuw Wc Winkélhu annex Kleern met tuin, gunstig gel dorp Overloon a.d. Vle: weg genummerd C 77a bekend Gemeente Maai A no. 2558, groot 8 ai eigendom toebehorend W. M. van Opbergen s Ingezet op f 97(0.— Te aanvaarden bij van de koopprijs op li Gelegenheid tot Zich te wenden tot Hofstraat of AntHuis Te koop best maalk J. Camps, D 19, Wai Te koop pootaardapf Bintje en Industrie, mangelvrort Groenkraag J. Reijnders, Lagrié

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2