W Verlies van cultuurgrond ernstig SPORT Venray let op uw saeck! BUITENLAND Kringstudiedag der L.L.T.B. Bnreau PLC. voor Limburg Teeltvcrg. vroege aardappelen Vastenavond ORGELIIOEKJE! Zaterdag 13 Februari 1954 No. 6 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT 'T unuenTirti/i KLEDING WINT 'T PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WPPffRIAH VflHR VRNRAY RN HM^tTRFKRlV ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ÏYCEIVDLAU V VC,iVI\rt.I E,1Y UIHO 1 nUaDlK PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venr.j f 1.45 In de loop van 50 jaren is de bevolking van onze gemeente meer dan ver-drie-dubbeld. Van een klein landelijk dorpje met een ontzaglijk grote kerk, zijn we uitgegroeid tot een kleine stad, waar men de splitsing in de parochies ieder moment verwacht, met een krans van kerkdorpen, met een kilometers lang wegennet en met allerlei voor zieningen, die men 50 jaren geleden voor onmogelijk hield. Met de groei van Nederland heeft Venray in tegenstelling met vele andere plaatsen gelijke tred ge houden. Dat kwam o.a. doordat we hier beschikten over nog te ontginnen grond, waardoor uitbreidingsmoge lijkheden bij de vleet voorhanden waren. Nu is dat allemaal heel anders geworden. We zijn onze laatste restjes ontginningsgrond aan het uitgeven en dan is het op. Hierbij steken we dan nog gunstig af bij de overgrote rest van de Neder landse gemeenten, die een dergelijk grondareaal al lang niet meer hebben. En nu we in het nauw komen te zitten, nu er geen grond meer is voor woningbouw etc., nu blijkt ook welke fouten er in het verleden zijn gemaakt. Fouten, die Venray kostbare grond hebben gekost en in de toekomst nog zal kosten. We hebben reeds eerder in dit blad betoogd, dat als de kring gesloten is, die voor Venray-kom wordt gevormd door Gasstraat- Akkerweg-Oostsingel- O. Oostrum- seweg- S t. Anthoniusstraat- Groene- woldsepad-Langeweg en Overloonse weg, dat men dan op zijn tellen moet gaan passen. In deze kring zijn reeds prachtige cultuurgronden opgeofferd moeten worden, omdat men in het verleden zonder verder nadenken een of andere weg daardoorheen heeft geprojecteerd. We vergeten schijnbaar maar al te gauw, dat iedere ha land, die verdwijnt voor huizenbouw of anderszinds, niet terug te winnen is of het moet kapitalen gaan kosten. Wat een ha Vredepeelgrond kost, is waarschijnlijk zeer moeilijk te becijferen, omdat de ontginning over vele schijven loopt, maar in ieder geval loopt dat in de duizen den guldens en erg beste grond heeft men dan nog niet. Nu heeft men hier nog het grote geluk dat er iets voor terug kan komen, terwijl men dat elders niet heeft. Trouwens deze vergeetachtigheid ziet men in geheel Nederland. Terwijl men van de ene kant millioenen uitgeeft voor de winning van grond, gaan aan de andere kant duizenden ha goede cultuur grond verloren voor uitbreiding van steden en dorpen. Natuurlijk als het niet anders kan, houdt alles op, maar als het wel anders kan, dan mag en moet men deze mogelijkheid ook aanpak ken, want de behoefte aan cultuur grond stijgt ieder jaar en zal nog grote consequenties met zich bren gen. Wanneer men dus uitbreidings plannen gaat maken, gaat komen tot kernvorming of wat dies meer zij en in de gemeente Venray moeten deze op verschillende kerk dorpen en ook nog bij Venray-kom tot stand komen dan zal men ernstig dienen te overwegen of men inderdaad wel juist doet door goede cultuurgrond op te offeren, wanneer op een andere plaats slechtere grond ter beschikking is. Men klaagt wel eens dat op de kerkdorpen zo weinig animo bestaat voor grond-afgifte en al zijn deze klachten voor een deel gerecht vaardigd, men moet ook niet ver geten, dat het hier juist dikwijls prima gronden betreft, die geen enkele boer op het ogenblik zonder dwang zal afstaan, zeker niet als men elders slechtere stukken heeft liggen. Laten we er voor waken fouten in het verleden gemaakt ook nu weer te herhalen en waardevolle cultuurgrond weg te nemen, die we later met vele kosten en met zeer grote moeiten slechts ten dele terug kunnen winnen. Regeren is voor uitzien... zeker in deze niet alleen voor Venray, maar voor heel Neder land belangrijke kwestie. BERLIJN In de eerste week van de Ber- lijnse conferentie scheen het, of Molotow het initiatief zou nemen en of de westelijke drie in de ver dediging waren geraakt. Dat was ook aanvankelijk zo. Men vergete niet, dat Molotow toen kwesties aansneed, waarin alle mogendheden veel belang stellen: uitbreiding van de handel, overleg over beperking van de ontzaglijk dure, moderne bewapening en tot vredelievende aanwending van de atoomenergie en... als eerste punt de verhouding tot Peking. De Amerikanen kunnen er niet toe overgaan, om de regering van Mao Tse-toeng te erkennen en zeker niet, zolang in Korea geen vrede, doch alleen 'n bestand bestaat en zolang de rode Chinese regering de beschuldiging van agressivitèit niet door daden heeft weerlegd. Maar de Ver. Staten hebben er wel veel belang bij, dat contact met Peking wordt onderhouden om in Korea de situatie te normaliseren. De Britten willen graag zaken doen met het nieuwe China, maar niet minder goede betrekkingen onderhouden terwille van India, dat immers een lange gemeenschappe lijke grens heeft met 't opkomende Chinese rijk. En India is een be langrijk lid van het gemenebest. De Fransen hopen, dat China kan tussenbeide komen in indo-china, waar zij naar een bestand verlangen om zich terug te kunnen trekken, als onder leiding der V.N. een nieuwe regering voor het gehele gebied van Vietnam gekozen kan worden door vrije verkiezingen. Dus: de gewestelijke drie hadden alle gaarne aan Molotow willen vragen, te Peking te bemiddelen. CHINA Rusland wist dat en 't wist ook, dat het China een groot plezier deed, door er op aan te dringen, dat dit als één der Grote Vijf werd erkend Dus stelde het een conferentie voor van die Grote Vijf... met Mao en niet met Tsjiang Kai-sjek als vertegewonordiger van china. Dat konden de amerikanen nu weer niet aanvaarden, wel een wat uitgebreider conferentie over Korea en indo-china. Molotow ging toen over tot zijn plan voor een internationale ont- wapenings-conferentie. De anderen zeiden, dat de assemblee der V.N. reeds zulk een permanente verga dering is. Beide voorstellen werden echter niet geheel verworpen. Men kwam er deze week op terug in beperkte en geheime besprekingen. Indien zij tot iets leiden, bijv. tot het besluit langs diplomatieke weg voprt te gaan met het overleg, of misschien leiden tot latere confe renties, dan is dat zeker 'n succes voor Molotow, al heeft 't westen hem de hand toegestoken. En men vergete niet, dat de Rus onder druk staat van de Chinezen, die mee willen gaan tellen. DUITSLAND Ten aanzien van Duitsland even wel is de russische minister door het westen in het defensief gedre ven. Eden had een prachtig sluitend plan voor algemene verkiezingen onder internationale controle en met medewerking van de admini straties van oost- en west-duits- land. Hij ging zo ver, dat hij ver kondigde, dat de nieuwe eenheids regering ook geheel vrij zou zijn in het bepalen van haar buiten landse koers. Zij zou de verdragen, door oost- of west-duitsland gesloten, kunnen verwerpen of aanvaarden. Het plan heeft indruk gemaakt in oost-duitsland, omdat er uit bleek, dat het westen niet bij voor baat vasthield aan de europese defensiegemeenschap. In Bonn was men wat bevreesd, in de steek te worden gelaten. Als Molotow er op ingegaan was, dan zouden beide bestaande regiems in Duitsland ten dode zijn opgeschre ven geweest. Doch Molotow kon niets aan vaarden, hij weet zeer wel, dat het regiem van Grotewohl niet steunt op de volkswil en dat de commu nisten in west-duitsland niets be tekenen. Dat een hereend Reich dus wes telijk zou zijn georiënteerd. Hij wilde de oost-duitse commu nisten niet opofferen. Dus verlang de hij, dat de twee duitse regerin gen onder elkaar een oplossing zouden zoeken voor samenwerking en hereniging. In hun eigen zones zouden zij de verkiezingen moeten controleren, zodat de uitslag dan wel bij voor baat zou vaststaan, wat de rus sische zone betreft. De voorlopige regering, die de stemming moest organiseren, zou worden samengesteld door de twee parlementen uit de zones. Dus niet zoals het westen wil de eerst verkiezingen en dan een voorlopige regering. Neen, eerst een regering, die voor de helft uit communisten moest bestaan en dan zou die moeten laten stemmen. Molotow wilde geen eenheid, maar hoogstens een accoord tussen de twee bestaande delen. Als het westen dan Grotewohl erkende, wilde hij wel Adenauer erkennen. De Rus was op de terugtocht. Het succes van het westen werd nog groter, toen bleek welk een eenheid erop dit punt bestond. Geen ogenblik kreeg de Rus de kans om Bidault te schelden van Eden en Dulles. OOSTENRIJK De Oostenrijkers waren nogal optimistisch inzake de conferentie en hoopten op het vertrek der vreemde troepen. In deze zouden de Grote Vier tenminste tot ont spanning kunnen komen. Maar er zijn weinig dingen, die er op wijzen, dat Moskou zijn troepen geheel wil weghalen. Doet het dit, dan mogen Russische soldaten ook niet meer door Hongarije en Roemenië trek ken en het gehele Donaubekken zou moeten worden ontruimd. Op economisch gebied zou aan Wenen nog wel een concessie ver leend kunnen worden, door deel neming bijvoorbeeld in de honder den Russische bedrijven in Neder- Oostenrijk, die als voorheen Duits bezit door de Sowjets zijn genaast. Gehele onafhankelijkheid zal er nog wel niet komen. Of Oostenrijk op het laatste moment al hard schreeuwt dat het neutraal blijft, zal weinig baten. Dinsdag werd in Venray voor de eerste maal een studiedag gehouden voor de besturen van Boerenbonden uit de Kring, alsmede voor de Boerinnenbonden en Jonge Boeren bonden. De studiedag, die onder leiding stond van het Kringbes tuur*, werd gehouden in zaal Schaeffers. Na opening door de heer Rutten, sprak het Tweede Kamerlid de heer v.d. Zande uit Eerssel over de vele problemen van de landbouw. In een vlotte rede, ruimschoots met humor ver nengd, toonde spreker duidelijke aan het verschil van levenswijze tussen nu en vijftig jaren geleden en hij vroeg zich af, hoe deze geweldige ontwikkeling mogelijk is geweest. Vond dat eenerzijds zijn oorzaak in de uit breiding van de techniek, van de andere kant moest de samenwer king van de landbouwers in bonden en coöperaties aangewezen worden als de grootste factor van deze omwenteling. Doch voordat de landbouwers in bonden en anderzinds tot samen werking kwamen was er een lijdens weg te doorlopen, waarvan op dit moment menig jonge boer totaal geen notie heeft. Hij meent niet beter of het is altijd zo geweest en het altijd ook wel zo zal blijven. Aan de hand van duidelijke voor beelden toonde de spreker aan, dat dit geen wet van Meden en Perzen is. Dat de katholieke boer op dit moment niet alleen geestelijk maar ook materieel rijker wordt in zijn organisaties is een taak van jaren geweest, een taak, die het nage slacht zal moeten overnemen. Maar het schijnt, dat de jongeren zich weinig daarvoor interesseren. Wil men veel van wat gewonnen is behouden, dan zal men ernstig aan politiek moeten doen, een opgave, die de meesten schijnbaar te moeilijk achten. Maar niet te moeilijk acht men de critiek, die er komt als er teveel belasting geheven wordt, als men niet gratis kan emigreren e.d. als pachtover eenkomsten e.d. niet precies zijn zoals men die graag wil en als een Landbouwschap er komt, zonder dat men ook maar iets weet van de samenstelling en de ontwikke ling. Voor dat alles is ontwikkeling nodig, studie en dieper inzicht. Het onderwijs is voor de landbouwers zodanig, dat men alle richtingen in kan en waarom wordt hiervan niet meer gebruik gemaakt Ook over emigratie sprak de heer v.d. Zande, waarbij hij nogmaals aandrong op een goede en juiste voorbereiding. Na het vlotte betoog van deze spreker, sprak Pastoor Berden uit Blitterswijck over de verhouding van gezin tot bedrijf. Spreker moest tot zijn spijt concluderen, dat het in meerdere boerengezinnen zo was, dat het bedrijf het gehele gezin opeiste, dat er voor een gezond gezinsleven geen plaats is, omdat dat allemaal ondergeschikt wordt gemaakt aan de groei en de bloei van het bedrijf, inplaats van juist andersom. Het bedrijf moet dienen voor een gezonde ontwikke ling van het gezin en gezinsleven. Met sprekende voorbeelden onder streepte de spreker zijn betoog, waarvoor uit de vergadering grote belangstelling bestond. Na deze studie-middag, die o.m. werd bezocht door de heer Deken, de heer Burgemeester en practisch alle pastoors der kerkdorpen, werd aan de aanwezige besturen in de Huishoudschool een koffietafel aangeboden, terwijl er daarna een film werd vertoond. Deze eerste studie-dag voor de Kring is wel in de smaak gevallen en vergissen wij ons niet, dan is men vast be sloten hiervan een traditie te gaan maken. te VENRAY Henseniusplein 16 Telef. 416 BEKENDMAKING Op Maandag 15 en Dinsdag 16 Febr. voorm. van 912 uur bestaat er wederom gelegenheid een bij zondere teeltvergunning voor de teelt van vroege aardappelen aan te vragen. Telers, die in het bezit van een vaste teeltvergunning A met een totale bedrijfsgrootte van maximaal 5 Ha. cultuurgrond, kunnen een vergunning krijgen van na-cultuur groenten (spruiten, bonen, bloem kool). Voor land- en tuinbouwers, niet- bedrijfsgenoot A en bedrijfsgenoten A, die volgens de Mei-inventarisa tie 1953, een bedrijf hebben groter dan 5 Ha., bestaat gelegenheid om een bijzondere vergunning aan te vragen voor de teelt van vroege aardappelen zonder na-cultuur. Men kan ook schriftelijk of tele fonisch bovenvermelde aanvragen indienen. Tot slot vermelden wij nog enige sluitingsdatums: Aanvragen erkenning bedrijfsge- noot B, al of niet met uitbreiding (nieuwe aanplant) boomgaard: 1 Maart 1954. Aanvragen overschrijving van teeltrecht tussen aangeslotenen A) overschrijving boomgaarden (tussen aangeslotenen B): 15 Maart 1954, De P.B.H. H. EMONTS. Zo staan we dan vlak voor het Prinsenbal, dat gewoonlijk 't beste teken is. dat Vastenavond nu niet lang meer zal duren. En inderdaad, over veertien dagen is het zover, dat de zaak gaat draaien en al is er gemompeld, dat door allerlei oorzaken, ook dit jaar dit feest niet door zou gaan, de tekenen wijzen wel op wat anders. Daar is op de eerste plaats het Prinsenbal, dat vanavond in Zaal Wilhelmina gehouden wordt. Er behoeft niet veel op gezegd te worden Van andere jaren is bekend, hoe gezellig en plezierig dit bal is, welk een prima stemming er heerst en welk een fleurig geheel de aanblik biedt van de honderden gecostu- meerde mensen in de danszaal. Dat zal ook dit jaar weer het geval zijn. In ieder geval heeft de Boerenkapel de laatste weken zo'n best zitten repeteren ook voor de nieuwste dansen, zodat daar voor ieder wat wils geboden wordt. Dan is deze week een belangrijke vergadering geweest, n.l. van de optochtcommissie, een vergadering waarin rechtstreeks contact gezocht en gekregen wordt met het Venrayse publiek. Daar worden op de eerste plaats de wensen en verlangens naar voren gebracht, die men ten opzichte van de Vastenaovend heeft en op de tweede plaats de optocht zelf onder de loupe genomen. Laten we volstaan met te zeggen, dat men over het algemeen best tevreden was met de huidige gang van zaken en, dat er al een buiten gewoon groot aantal wagens en groepen zich staande de vergadering opgaf. Wel een bewijs, dat men de schade van het vorig jaar in wil halen. Voor verdere deelnemers en lief hebbers hebben de a.s. Zondagen weer de gewone zittingen plaats van de adviescommissie, die steun geeft bij plannen en graag opgave heeft van verdere deelnemers. Een aansporing om toch zoveel mogelijk mee te doen aan de op tocht het grootste evenement van de Vastelaovend zal wel over bodig zijn. Dat er geen kapitalen mee gemoeid zijn, bewijzen de ver schillende ontwerpen die men heeft en die toch aardig zijn. En nu houden we er mee op. In de week voor Vastelaovend, is ook de Vastelaoveskrant weer verkrijg baar, hoe en wanneer wordt nog nader bekend gemaakt, maar dat hij aardig zal zijn en een goed over zicht geeft van wat gebeuren gaat, dat kunnen we wel verklappen. Zij die buiten de gemeente wonen en dit blad willen ontvangen, ge lieve dit zo spoedig mogelijk op te geven onder bijsluiting van 25 cent aan postzegels. Handboog Vrijdag j.l., had de eindwedstrijd plaats van de winter-competitie, welke in zaal Schellen werd ge houden en waaraan door 16 zestallen werd deelgenomen. Omdat dit meer beschouwd werd als een oefening, werd besloten de prijzen vast te stellen op een wijze, waaraan elk zestal evenveel kans had, n.l. het zestal, dat gemiddeld per blazoen het hoogst boven het gemiddelde schoot van de punten, welke het in 1953 in de drie districts- coneoursen geschoten had. Voor deze wedstrijd waren door de zaalhouder twee bekers beschik baar gesteld, welke beide gewonnen werden door de jongste vereniging uit ons District, n.l. St Sebastiaan Heide. Er werden 6 x 25 pijlen ge schoten, dus 150 pijlen. De uitslag was als volgt: le pr. St Sebastiaan H m. 2360 pnt.; 2e pr. St Sebastiaan I 2789 pnt. 3e pr, Willem Tell I 2889 pnt. 4e pr. St Oda I 3312 pnt. 5e pr. St Oda II 2666 pnt. 6e pr. St Joris I 3053 pnt. 7e pr. Diana I 2537 pnt. 8e pr. St Anna I 2805 pnt. 9e pr. St Antonius I 2915 pnt. 10e pr. St Hubertus I 2956 pnt. 11e pr. Willem Tell II 1596 pnt. 13e pr. De Eendracht I 2483 pnt. 13e pr. Diana II 1433 pnt. 14e pr. St Antonius II 1705 pnt. 15e pr. De Eendracht 1286 pnt. 16e pr. St Joris II 1674 pnt. De extra-prijs voor de hoogste schutter over 150 pijlen, werd ge wonnen door A. v. Ooi, van StOda met 648 punten. De personele prijzen werden be haald door: le pr. J. Arts St Oda 43 pnt. 2e pr. J. Thijssen Willem Teil 42 pnt. 3e pr. J. Wijnhoven St Anna 3x5 4e pr. P. v. Ooi St Oda 3x5 5e pr. H. v. Aarsen St Antonius 7x4 6e pr. Jos. Gielens Sebastiaan 6x3 7e pr. G. Gielens Sebastiaan 6x2 8e pr. L. Coopmans St Anna 5x1 9e pr. J. Pubben St Hubertus 39 p. 10e pr. H. Hendriks St Ant. 5x4 lie pr. A. Jacobs St Anna 5x3 12e pr. L. Heiligers Willem Teil 4x2 13e pr. H. Kleuskens Sebastiaan 4x1 14e pr. A. v. Ooi St Oda 3x5 15e pr. Jan Gielens Sebastiaan 37 p. 16e pr.J. Drabbels Sebastiaan 33 p. 17e pr. H. Moorrees St Ant. 22p. 18e pr. J. Heiligers Willem Teil 12 p. De Voorzitter dankte zaalhouder Schellen, voor het beschikbaar stel len van de zaal en tevens voor de geschonken bekers. Daarna dankte hij alle schutters voor de trouwe opkomst op de competitie-avonden en hoopte, dat deze wedstrijden zul len bijdragen tot bloei van de hand boogsport in ons District. S.V.V.-nieuws Gezien de invallende dooi is het heej. goed mogelijk, dat Zondag weer gevoetbald kan worden. Indien dat het geval is, komt Venray voor een zeer belangrijke wedstrijd te staan. Arcen, dat twee punten voor sprong heeft op Venray, komt hier op bezoek. Venray moet deze wedstrijd win nen om met Arcen gelijk te komen. Verlies zou bijna zeker verspelen van alle kansen op een eventueel kampioenschap zijn. Het is dus een zeer belangrijk treffen. Bovendien moet Venray nog een ander record verdedigen. Vorig en ook dit seizoen verloor Venray niet op eigen ter rein. Ook het derde speelt thuis en wel tegen Sevenum 3. De fraaie bovenste plaats welke het derde bezet, mag in deze wedstrijd toch zeker niet verloren gaan. Wij reke nen dan ook vast op een overwin ning. Het tweede en vierde is vrij. Wij laten hier de standen volgen van het 2e 3e en 4e elftal. Reserve 2e Klasse D. K.N.V.B. Wilhelmina 2 14 10 3 1 43-18 23 Blerick 2 12 10 0 2 36-14 20 Sp. cl. Irene 2 13 8 2 3 43-26 18 Wit-Zwart 2 12 8 0 4 42-27 16 Venray 2 14 6 4 4 52-26 16 Wilhelmina 3 13 5 5 3 35-25 15 V.V.V. 3 12 7 0 5 48-22 14 Wittenhorst 2 13 5 0 8 25-43 10 Venlose B. 2 12 2 1 9 19-72 5 Sp. cl Irene 3 15 1 2 12 26-63 4 Gennep 2 14 1 1 12 19-53 3 2e klasse R. Onderhfd. Limburg. Venray 3 9 7 1 1 41—17 15 America 2 8 6 2 0 28—11 14 Griendtsveen 7 5 1 1 24—16 11 Ysselsteyn 8 5 1 2 32—14 91 Hegelsom2 7 3 0 4 18—20 6 W'horst 2 9 2 0 7 11—24 4 Oostrum 2 8 1 0 7 21—38 2 Sevenum 3 8 0 1 7 11—46 1 J) 2 punten in mindering. 2e Klasse S. Onderafd. Limburg. Brughusia 10 5 4 1 42-29 14 Geysteren 9 5 3 1 25-18 13 Tienray 2 8 5 2 1 34-20 12 Venray 4 9 4 3 2 24-20 11 RKLVV 2 9 4 2 3 32-15 10 FCEB 2 8 1 2 5 14-22 4 Resia 2 8 2 0 6 15-25 4 B.V.V. 2 9 0 2 7 12-29 2 Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Geslaagd Voor het diploma typen slaagden de dames Roosje van Lipzig en Jos. Timmermans en de heer Clovis Evers. Verantwoording: Vorig bedrag f 17357,05 N.N. een Orgelpijpje f 10, N.N. f 10.— N.N. le van 4 stortingen f 2,50 Gift f 5,— Offerblokken Parochiekerk f 24,13 Totaal f 17408,68 We zijn deze week van de regen in de drup geraakt, wat orgelpijpen betreft.En toch'verwachten we nog een bui, want van de 2000 orgel pijpen, die het nieuwe orgel zal be vatten zijn er nog maar circa 1000 verkocht. Dus nog voorraad genoeg. We denken aan een grote opruiming Korting is evenwel uitgesloten. Haast U! Haast U! Bouwt NU vooral mee aan Uw Orgel Girronummer 576604 Ogelfonds Venray PATRONAAT Wat verleden Zondag niet kon doorgaan, dat zal morgen zeker gebeuren, nl. om kwart over vier Zondag in het Patronaat voor alle jongens. Verder worden de jongens morgen Zondag allen verwacht in de Jeugd-H. Mis op St. Servatius, d.w.z. alle jongens vanaf 13 jaar; om half 9 bijeenkomen bij de kapel van St. Servatius. De huisvlijtclub is deze week weer Maandagavond om 7 uur. Morgen Zondag Jeugd-H. Mis voor jongens boven 13 jaar Morgen Zondag is weer de maan delijkse Jeugd-Mis voor alle jongens vanaf 13 jaar. Behalve de leden van de Jeugd-H. Familie worden zeker ook alle leden van de Jeugd verenigingen, nl. van Verkennerij, Jeugd-voetbal, Patronaat, verwacht met een of andere leider. Men moet om half 9 bijeenkomen bij de kapel van St. Servatius. VERLOOFDENCURSUS Ook dit jaar zal er in Venray een cursus worden gegeven voor ver loofden, waartoe diegenen toegang hebben, die nog dit jaar of voor de Vasten van 1955 hopen te trouwen. Deze cursus wordt gegeven door pater Licinius Verbij, en wel op zes achtereenvolgende Woensdagen te beginnen op Aswoensdag 3 Mrt. Verloofden, die de cursus willen meemaken, schrijven hun naam en duidelijk adres op een stuk papier, alsmede de tijd wanneer zij denken te trouwen, en werpen dit in de brievenbus van het Patersklooster. Zij zullen dan te zijner tijd nog bericht ontvangen. Rode Kruis Donderdag 18 Febr. a.s. om 8 uur 's avonds, zal in Zaal Verheu gen alhier, de uitreiking plaats hebben van de „Karl Landsteiner"- plaquette aan de heer M. Goumans Kerkpad; die reeds vijftien malen bloed gaf in de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis, ten behoeve van zijn medemensen. Op deze door het Rode Kruis ge organiseerde bijeenkomst, zal verder de Karl Landsteiner-penning wor den uitgereikt aan degenen, die reeds 5 x bloed gaven voor hun medemensen. Het zijn de dames: G. Greefkens P.Hoedemakers, M. Janssen Veulen; L. HendriksSchaeffers en O. Pljls. Verder aan de heren: M. Arts, Merselo; G. Asselbergs, Langstraat; G. Basten, H. Bongaerts, F. de Bruyn en H. Gerrats, I-Ioenderstraat; B. Buysen Leunen; G. Classens KI. Oirlo; H. Clephas, L.Kusters School straat; J. Daniëls, Kempweg; M. Eibers, Eindstraat; J. Evers, Sint Jorispark; C. Hendriks, F. Peeters en K. Truyen Tuinstraat; H. Jans sen en P. Michels, Merselo; H. Kersten, Stationsweg; P. Kruysen Kempweg; Broeder Metten, Paters klooster; Fr. v. Opbergen, Grote straat; W. Smits, Fr. Michelsstraat; P. Stoks en P. Willems, Leunse- weg; G. Swinkels, Overloonseweg; J. Thijsssen, Veulen; J. Wijnhoven, Henseniusstraat. Gevonden: Poederdoos, W. Clephas, Overl. weg 15; zwarte rozenkrans, mevc. Opymans, Pastoor Ruttenstraat 1; 1 paar schaatsen, A. v. Dijck, Overl. weg 16; vulpen, M. Janssen, Lang straat S3b; doublé armband, van Cuyk, Wilhelminastraat 6; blauwe wollen handschoen en wollen hals doek. Kazerne; spons, Th. Rumen, St Odastraat 6; zakmes, Heyns- broek C 2Sa Oostrum; blauwe want Dijkman C 24 Oostrum; heren glacé's, Th. Voermans, Buitenweg. STAMBOEK-KEURING N.R.S Wij brengen onder de aandacht van de veehouders, dat door het N.R.S. binnenkort wederom een inspectie zal worden gehouden'voor inschrijving van het rundvee in 't Stamboek. De veehouders kunnen hun aan melding hiervoor opgeven bij de secretarissen van de plaatselijke Fokverenigingen, onder opgave van de naam van de veehouder, naam van de betreffende koe en 't even tuele nummer R.v.J. Deze opgave kan gescliieden tot en met Dinsdag 16 Febr. a.s.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1