55 Albert Heijn goedkoper PRIJSVERLAGINGEN 66 32 45 45 39 25 25 39 21 25 29 29 19 34 12 22 56 33 ALBERT HEIJN Kerkelijke Diensten Moderne vorm van een onde vinding Uit„Peel en Maas" is nummer jf me* Geld. Rookworst Gerookt Vet Spek Mager Ontbijtspek Mals Rookvlees Gelderse Ham Chocohagel Witte Hagel Zaanse Beschuit Grote Snijkoek Kleine Snijkoek Daisy Biscuits Pepermunt-Ballen Haverstropitten Maizena Zelfr. Bakmeel Zuivere Slaolie Krenten Hele Siam Rijst Zachte Zeep ZAANSE KOEKEN maakt U het leven zaten, zo schrijft men dan verder. Waar kan men niet vrij vertrek ken, als men maar niet meer dan zijn eigen bezit mee neemt? Dat kan hier ook. Maar... men vergat, dat de bedrijven met wat daar op wa?, nog niet hun bezit was, daar zij nog niet hadden be taald, of een schuldbekentenis ge tekend was. Toch wilden zij deze goederen meenemen. Vandaar de „razzia's" op deze goederen. Dat er 24 hun bedrijf voor een appel en een ei moesten verkopen, is logisch, als men een bedrijf over doet met alle schulden,die erop zijn, er bij. Dit hebben de schrijvers toch wel niet gedaan. Twee hunner heb ben zelfs naar huis geschreven zeer goed tevreden te zijn over de ver knop en de overdracht van hun be drijf hier op de fazenda. Verder heeft elk lid, wat vertrok, zijn vroeger gestort kapitaal, of zelfs nog meer ontvangen bij de overdracht van zijn bedrijf. En dat terwijl er zoveel schuld op zat, dat de nieuwe eigenaar zwaarder werd belast, dan hij, die het bedrijf over deed. Toch gingen deze nieuwe eigena ren ook. in zee met de „contracten als een doodvonnis,'. Zo hebben dan deze mensen in enkele jaren hier gratis (alleen wat moeilijkheden, die elke emigrant krijgt) de zo be langrijke ondervinding opgedaan. Over hun nieuwe woonplaats kunnen en willen we hier niet oordelen. Wel staat voor ons vast, dat hun slagen voor een zeer groot deel te danken zal zijn aan de er varing, hier op de fazenda opge daan. De ervaring, welke zij zelf als zo belangrijk aangeven voor emigranten. Financiële opzet In bedoeld artikel zegt men: „Nog nooit is een coöperatie onder zulke gunstige financiële om standigheden begonnen." Dit zou dan moeten blijken uit: „Alle leden hadden hun bezittin gen in geld of inventaris in deze coöperatie gestoken, er waren er bij van 70—80 en zelfs over de f 100.000" Men zegt er echter niet bij, dat er boven de f 60.000 in totaal drie waren en het gemiddelde van de gestorte kapitalen of kapitaals- waarden niet aan de f 20.000 kwam maar hier nog belangrijk onder bleef. Dan wordt hoog opgegeven over de 100.000 crusseiros, die de Staat St Paulo per lid als subsidie gaf. Deze ontving de coöperatie per emigratie-gezin voor het plaatsen van bedrijfsgebouwen voor de coö peratie en de boerderijen, maar wat blijft hier van over voor melkfa briek, meelmagazijn, werkplaatsen, kerk, school enz., als de bedrijven al 60.000 cruseiros of meer per bedrijf aan gebouwen plaatsten De Nederlandse lening van 2.5 millioen kwam te laat, volgens de schrijvers, maar, dat zullen we afwachten. De gunstige betallngsconditie's, waarvoor de Fazenda gekocht is, hebben tot resultaat, dat de boer op ongeveer dezelfde voorwaarden zijn bedrijf kan kopen. Als argument om weg te gaan, noemen de schrijvers dan eensklaps de zelfstandigheid, die men thuis, in Holland gewend was, maar in Brazilië verloren ging, omdat ze daar eerst knecht moesten worden. Hierin heeft men gelijk, maar van deze boeren zei er geen enkele iets. toen ze zelf het geld in de zak konden steken op het einde van de maand, wat ze als loon en kindertoeslag kregen uitbetaald. Hierbij waren er, die 3 tot 4000 Crs per maand kregen en toch was het bij deze mensen nooit ge noeg. „Hiermee is veel geld van de fazenda verdwenen" CIJFERS Over cijfers hebben we het hier boven reeds gehad. Over de cijfers van ingekomen en vertrokken personen zullen we het niet hebben, maar die welke de schrijvers opgeven, zijn er ver naast. Voor belanghebbenden zijn de juiste cijfers verkrijgbaar. Wel zouden we dit willen stellen: laten we aannemen, dat het half om half is, dan willen we hen er hier aan helpen herinneren, dat deze vertrokken helft, bij 't aan gaan van de Ned. lening geheel vrijwillig op een algemene verga dering deze lening hebben aanvaard met alle gevolgen van dien. Zij hebben de gelden ook ontvangen. Willen zij deze nu misschien dan ook aan Nederland terug betalen of moeten wij daar voor opdraaien en zijn we dit dan christelijk en moreel verplicht Over cijfers van de opbrengsten, waar men ook getallen van noemt, willen wij hier niet verder schrij ven, daar deze bij de Nederlandse Regering en de K.N.B.T.B. volledig bekend zijn. CONCLUSIE Dat het op de fazenda niet ge makkelijk gaat, dat de lasten er zwaar zijn enz., willen wij gaarne erkennen en dat „mensen met geld en karakter enz." er in enkele ja ren boven op zijn. durven wij niet te zeggen. Maar dat de lasten hier al lager zijn geworden, dat er op het ogenblik niet meer met verlies wordt gewerkt, dat weten we zeker. Zelfs het afgelopen jaar zou de coöperatie met de achtergebleven leden reeds winst gemaakt hebben als er niet zo'n groot verlies was geleden aan de vertrokken leden, welke niet hun schulden betaald hebben en deze aan ons hebben overgelaten. Wij zijn niet van plan om nog verder op deze dingen in te gaan. Men kan hier kranten over vol schrijven en dan is men nog niet verder, maar als men hier mensen, die hun plichten willen doen, gaat bekladden en als dit gebeurd door mensen, die ons nog voor zwaar dere lasten hebben geplaatst door zelf hun plichten niet nakomen, dan voelen wij dit als een plicht, om hier éénmaal een antwoord op te geven. Geachte lezers, wat U verder over deze zaken denken wilt, staat U vrij. Wij zijn niet plan om reclame te maken en wie gelijk heeft, zal de toekomst verder wel leren. We hopen, dat de adspirant-emi- grant, die de waarheid zoekt, nu niet nog meer in de war zal raken, maar dat hij nuchter en zakelijk de diverse mogelijkheden bekijkt en dan een besluit neemt. Maar als hij een besluit neemt, laat hem dan hier ook aan vast houden en niet voor een kleinig heid of moeilijkheden weer om te draaien en een andere weg kiezen. Want geloof dit gerust, emigreren is pionieren, ploeteren en offeren. Geachte Redactie, onze dank voor de verleende plaatsruimte, verder aan allen vele groeten van Uw oud dorpsgenoten W. JEUKEN, J. NABUURS. Fazenda Ribeirao. van 7 tot IS Februari PAROCHIEKERK VEN RAY Parochie-slagzin: Beter een goed voorbeeld dan schone en geleerde woorden. Priester vd. week: kap. v. Leipsig. Zondag: 6 uur lm. v. parochianen; 7 uur lm. Petronella Franssen- Beclet, best. d.d. buurt; 8 uur lm. Gertruda Barents-Verhagen; 9 uur kindermis; 10 uur Hoogmis voor overl. fam. v. Kessel-Linders; 3 uur kinderlof; 7 uur Rozenhoedje en Lof Maandag: H. Johannes de Matha 6.30 zielemis v.a. overl. parochianen; 7 uur leesmis Wilhelmina Willems- Vermeulen, best, door K.A.V.; 7.30 lm. Joh. Muis. best. d. Mannenkoor; 8 uur best. jrd. Frans Aerts; 7 uur zielelof en Rozenhoedje; 8 uur korte verg. vd. H. Familie, daarna Maria- avond in patronaat, ook v. gezins leden en leden v. Chr. Moeders. Dinsdag: H. Cyrillus v. Alexandrië 6.30 lm. zek. intentie; 7 uur leesmis Arnoldina Poels; 7.30 lm. Johannes Muis, best. door kantoor Nelissen; 8 uur best. jaard. Piet Schols. Woensdag: 2de der 7 Woensdagen t.e.v. St. Jozef; H. Scholastica; 6.30 lm. zek. int.; 7 uur lm. Johannes Claessens, Theodora Bistervels, Jo hanna Fleurkens en overl. familie; 7.30 lm. Henri Oudenhoven en overl. fam.; 8 uur gest. jrd. Peter van Meijel (1H); 9.30 uur pl. huwelijks mis voor bruidsp. Coenders-Stoks; 7 uur Rozenhoedje, Lof en verering reliquie van St. Jozef. Donderdag: 6.30 lm. Petronella Franssen-Beclet; 7.15H.Sacraments hoogmis; 8 uur gest. jrd. prof. Ant. van Dijck en ouders (1H). Vrijdag: versch. van O.L. Vrouw te Lourdes; 6.30 lm. Arnoldina Poels 7 uur lm. A. Coolen en echtgenote; 7.30 lm. Petronella Loonen; 8 uur gest. jrd. Joh. H. P. Janssen (lkl). Zaterdag, Zeven stichters der Ser- vietenorde, 6.30 O. L. Vrouwhoog mis; 7 u. lm. A. Verheggen; 7.30 best. jaard. Jan vd. Bogaart en echtg.; 8 uur gest. jaard. Mathijs Smits en Theodora Poels (1H) 9 u best. jaard. A. Wismans en Gert. Gooren; 7 uur; Marialof en Rozen hoedje; 7.45 Jeugd-H. Familie. VELTUM: 7.30 leesmis. Katechlsmug: de kinderen van de 3e en 4e klas leren deze week de 30e en 31e les. Godsdienstcursus 18jarigen. Deze week is de cursus Dinsdag- en Woensdagavond om 8 uur in de Muloschool voor de meisjes en Donderdagavond om 8 uur voorde jongens. PATERSKERK VENRAY Vijfde Zondag na Driekoningen; 5.45 lm.; 6.30 v. overl. fam. Hoede- makers; 7.45 voor Peter Johannes Geurts; 9 uur Hoogmis; 't Com municeren begint achteraan; eerste collecte v.d. paterskerk, 2de v.d. biss. noden; 4.20 gez. Vespers, 5 uur Kruiswegoefening. Maandag: H. Joannes de Matha; 7 uur H. Mis voor overl. moeder; 7.30 v. Hubertus Janssen en echtg.; 8 uur voor Eleonora Maessen. Dinsdag: H. Cyrillus; 6 uur uit stelling van 't Allerheiligste; 7.30 Hoogmis; 7.30 lm. v. Hub. Janssen en echtg.; 8 uur Hendrik Holtackers; 6.30 Lof waarna verering van de reliquie van St. Antonius. Woensdag: H. Scholastica; 7 uur H. Mis voor Joh. Sijbers; 7.30 voor overl. fam. Coenders-Stoks; 8 uur voor José Kremer-Vullinghs. Donderdag: feest vd. verschijning der H. Maagd te Lourdes; 7 uur H. Mis v. overl. dochter Christina; 7.30 v. Johan Muis, best. d. kantoor personeel Nelissen; 8 uur v. Wilh. Willems-Vermeulen, best. d. buurt. Vrijdag: Zeven H. Stichters van de orde der dienaren vd. H. Maagd. 7 uur uit dankbaarheid; 7.30 tot z. int. (R.); 8.30overl. fam. Roelofs- Drenth; 6.30 Kruiswegoefening. Zaterdag: Mis v.d. zesde Zondag na Driekoningen; 7 uur H Mis v. Grada Emonds en overl. familie Emonds-Hanssen; 7.30 t.e.v. 't H. Hart van Jezus (R); van 38 uur biechthoren. PAROCHIE OIRLO Vijfde Zondag na Driekoningen; algem. H. Communie vd. parochie; 6.30 H. Communie uitreiken; de vroegmissen om 7 uur en 8.30; 10 uur de parochiemis met volks zang; 3 uur aanbiddingsuur, Ves pers v.h. H. Sacrament, Rozenkrans en Lof; eerste collecte is buiten gewone collecte, 2e voor 't Bisdom. Maandag: best. Hoogmis uit dank baarheid. Dinsdag: 7.30 gest. jrg. Mathias Beurskens en Johanna de Mulder. Woensdag: 7.30 best. jrd. Hendrika Peelen. Donderdag: 7.30 Hoogmi» t.e.v. O.L. Vr. van Lourdes best. door de fam. Rongen. Vrijdag: 7.30 maandstond voor Willem Michels. Zaterdag: 7.30 maandstond voor Christiaan Hellegers; biechten van 57 uur; 7 uur Marialof. A.s. Zondag H. Familie afd. man nen. PAROCHIE OOSTRUM 5e Zondag na Driekoningen; 7 u. H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H. Missen; 34 uur maand, aanbiddingsuur. Maandag: 7.30 best. zm. voor vr. Verblakt. Dinsdag: 7.30 H. Mis t.e.v. OX.Vr. van Oostrum. Woensdag: 7.30 best. zm. voor de overl. fam. CampsVerhoeven; 7.30 rozenkrans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag: 7.30 H. Mis uit dank baarheid. Vrijdag: 7.30 best. zm voor de overl. fam. BroekmansBovee. Zaterdag: 7.30 H. Mis tot zek. Int.; 7.30 Marialof. PAROCHIE YSSELSTEYN Vijfde Zondag na Driekoningen; 6.30 lm.; 8.15 lm. vd. parochie; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis uit dank voor een gebedsverhoring; na de Hoogmis H. Familie vd. jongens; 2.30 Lof. - Maandag: 7.30 maanddienst voor Maria van Lipzig-Willemse. Dinsdag: 7.30 lm. voor Johannes Coenen en Elisabeth Kamps, Woensdag: 7.30 gez. H. Mis voor Hendrika Derks-Munsters. Donderdag: 7.30 lm. uit dank vd. fam. Puts. Vrijdag: 7.30 lm. uit dankb. v.d. fam. Claessens-Muijzers. Zaterdag: 7.30 lm. uit dankb. vd. fam. Classen-Baeten; 6 uur Maria- Lof- PAROCHIE LEUNEN Vijfde Zondag na Driekoningen; 7 uur H. Mis vd. overl. fam. Thoonen- Willemsen; 8.30 H. Mis vd. parochie; 10.15 hoogmis voor Antoon Martens (jaarg.); 3 uur maandelijks Aan biddingsuur; maandcollecte voor onze kerk. Maandag: 7.30 gez. jaarg. Maria Thijssen-Verlinden. Dinsdag: feest vd. H. Apollonla, patrones tegen tandpijn en andere lichaams- en zielekwellingen; 7.30 H. Mis voor Henrica Loonen-Weijs; 9 uur hoogmis vd. levende leden vd. Broederschap vd. H. Apollonian na d£ H. Missen verering Relikwie. Woensdag: 7.30 gez. jrg. Antoon Vostermans. Donderdag: feest vd. verschijning van O.L, Vr. van Lourdes; 7.30 gez. jaarg. voor Hendrikus Bom en Gertrudis Beclet. Vrijdag: 7,30 lm. voor Johanna Loonen-Cruijsen. Zaterdag: 7.30 gest. jrg. Theodor en Willem van Opbergen en overl. ouders; biechten van 56 en van 6.30—7 uur; 7 uur Lof t.e.v. O.L. Vr, PAROCHIE CASTENRAY 5de Zondag na Driekoningen, on der de H. Missen de mnd. buiten gewone collecte voor de kerk: 10 uur hoogmis voor de parochie, waarna processie door de kerk, om 2.30 aanbiddingsuur. Maandag 7.30 gez. maanddienst voor Piet Thielen. Dinsdag 7.30 gest. lm. vd. leden vd. Brigida-Broederschap, 9.30 gez, H. Mis v.d. huwelijksinzegening van Gerard Seijkens en Gertr. Vollen- berg en van Martin Vollenberg en Anna Seijkens. Woensdag 7.30 lm. voor Piet Philipsen, 8.30 gez. H. Mis voor de overl. fam. Seijkens-Vollenberg. Donderdag feest van O.L. Vrouw Verschijning te Lourdes, 7.30 gez. H. Mis overl. fam. vd. Water. Vrijdag 7.30 5de vd. zesw.-dienst voor Jan Houwen. Zaterdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. van Altijd. Bijstand, t.i.v. hen, die hiervoor offeren, 7 uur Broederschapslof t.e.v. O.L. Vrouw v. Altijd. Bijstand. RECTORAAT HEIDE Vijfde Zondag na Driekoningen; 7.30 lm. Hendrik Heesen; 10 uur Hoogmis tot int. v.h. Apostolaat des Gebeds; 2.30 Lof waarna Congre gatie voor de meisjes v. 1425 jaar. Maandag: 7.30 overl. fam. Ver- meulen-Gellings. Dinsdag: H. Cyrillus. 7.30 bijz. int. Woensdag: 7.30 Leonardus Potten en Peter Litjens. Donderdag: feest vd. versch. van O.L. Vrouw te Lourdes; 7.30 lm. Huberta Janssen-Gellings. Vrijdag: 7.30 gez. jaarg. v. Lamb. Pouwels. Zaterdag: 7.30 Lamberdina Spee en overl. dochters. RECTORAAT SMAKT Zondag: 5e Zondag na Driekonin gen, 6.30 lm. v. een overl.; 7.30 lm. v. overl. fam. Coppes-Drabbels; 10 uur hoogmis v. overl. fam. Basten- Bonants. Om 3 uur lof. Maandag: 6.30 lm. v. overl. fam. Hendriks- v.d. Winkel; 7.30 lm. om uitkomst in moeilijke zaak. Dinsdag: 6.30 lm. v. de Z.E. Heer Pastoor Sprolders; 7.30 lm. v. zegen in een gezin. Woensdag: 4e van de 9 Woens dagen ter voorbereiding op 't feest v. St Jozef. 6.30 lm. v. genezing van ziek dochtertje; 7.30 gez. H. Mis ter ere v. St. Jozef. Donderdag: 6.30 lm. ter ere van O.L. Vrouw en St. Jozef. 7.30 lm. tot zekere intentie. Vrijdag: 6.30 lm. v.d. gelovige zie len, 7.30 lm. v. Theodorus de Haart. Zaterdag: 6.30 lm. ter ere van O.L. Vrouw v.d. berg Carmel. 7.30 gez. H. Mis tot intentie v.d. bruid Mia Rutten besteld door de Maria Congregatie. 57 biechtgelegenheid 7 uur Maria lof. RECTORAAT VEULEN Vijfde Zondag na Driekoningen; 7 uur gel. tot Communiceren; 7.30 lm. v. Gerardus Martens, echtg. en 1 overl. kinderen; 10 uur hoogmis tot bijz. int.; na de middag 2.30 Lof; na het Lof H. Familie vd. vrouwen en jonge meisjes. Maandag: 7.30 lm. t.e.v. de H. Gerardus Majella tot int. van een huisgezin. Dinsdag: 7.30 lm. vd. vervolgden Woensdag: 7.30 lm, v.d. overl. fam. Spreeuwenberg-Philipsen. Donderdag: 7.30 lm.v. vr. Clephas Vrijdag: 7.30 lm. v. Joh. Nabuurs Zaterdag: 7.30 lm. v. Jac. Verbugt en overl. kinderen; Biechtgel. van 5.306.30 uur; 7.30 Lof t.e.v. Maria. Accolieten: Wim Clephas en Wirn Smedts. Kerkpoetsen: Lena Jacobs en Annie Spreeuwenberg. Heden z.g. charitas-zondag. Als er geen strenge vorst is onder beide H. Missen preek over de moderne charitas in deze tijd en onder beide H. Missen de tweede collecte voor het sociaal charitatieve werk. Vorig jaar heeft de collecte op de charitas- zondag f 96 opgebracht. Wij hopen en verwachten dat deze collecte thans minstens evenveel zal op brengen, ook als er onverhoopt geen predikatie zou kunnen zijn. Denkt aan Christus woord dierbare ge lovigen: „Daaraan zullen allen her kennen, dat gij mijn leerlingen zijt, dat gij elkander liefhebt". 's Avonds 7 uur in z^al v. Gasselt spreekbeurt door aalm. Ronken uit Heerlen over „Veranderingen in het gezin in verband met de moderne tijd". Wij verwachten op deze avond niet alleen de ouders, doch alle volwassenen, want de problemen die besproken worden gaan ieder een aan. Komt echter op tijd. Dit op uitdrukkelijk verzoek vd. sbreker Steunt ons ook geestelijk, door op deze Zondag zoveel mogelijk de H. Mis bij te wonen en tot deze intentie de H. Communie op te dragen. Land- en Tuinbouw In de twintiger jaren dook voor het eerst de gedachte op om een combinatie van borstelmachinerie en stofzuiger te gebruiken voor de reiniging van melkkoeien en ander vee. De tijd bleek toen niet rijp en de vinding raakte over het algemeen in het vergeetboek. De geweldige ontwikkeling van het gebruik van electriciteit op de agrarische be drijven heeft de verwerkelijking van deze oude opzet overal mogelijk gemaakt en de moderne vee-reini ger zal ongetwijfeld een zeer populair gebruiksvoorwerp worden in de stal. Dit niet in het minst, omdat het apparaat volledig past in de stal- hygiënische idealen van onze tijd. Het reinigen van het vee met de befaamde borstels en roskammen is een zeer onaangenaam karwei door de inspanning van het werk, het rondvliegend stof en de warmte van de stal, omstandigheden, die deze arbeid tot een onfrisse, on aangename en voor de gezondheid schadelijke bezigheid maken. De moderne vee-reiniger bestaat uit een stofketel met motorkap, waaraan door een bevestlgings- drukknopinrichting, slang en riemen soliede zijn bevestigd. Het licht metaal is onaantastbaar voor vocht en dampen en is tevens roestvrij. Men draagt de reiniger aan een draagriem of kan opgehangen worden aan de staartlijn. Verschil lende rubberborstels schenken het apparaat een ruime bruikbaarheid voor elke vorm van reiniging. Demonstraties hebben aange toond, dat van een ogenschijnlijk schone koe een zak vol stof, huid schilfers en losse haren werd ge zogen. Deze nieuwe uitwerking van een oud idee zal de veehouder van onze tijd veroveren, Er zijn nog diverse andere aspec ten aan de moderne vee-reiniging, waarover laten kan worden ge sproken. van 9 Februari 1895 De Fanfare gaf met medewer king van het zangerskoor op 3 Februari een concert. van 10 Februari 1900 De redactie wijdt een gevoelvol „In Memoriam" aan Mgr. F.A.H. Boermans, bisschop van Roermond, die op 3 Februari overleed. Plannen bestonden om de kerk te Merselo te polychromeren. van 11 Februari 1899 Talrijke voorbereidingen voor de Vastenavondviering werden aan gekondigd. Op 7 Februari overleed te Horst, Anna Gertruda vd. Munckhof van 13 Februari 1904 Op 11 Februari vergaderde de Gemeenteraad. Voor het bouwen van een liefde gesticht te Haps, schreef voor f 21.220 in, de heer G. Ambrosius. Watersnoodschade en landbouw De Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, heeft Dinsdagmid dag te Breda onder leiding van haar voorzitter, de heer G.G. de Waard vergaderd. Deze zeide in zijn inleidend woord dat de watersnood getroffen land bouwers in het gebied der maat schappij zeer ontstemd zijn over het feit, dat in de agrarische sector zo goed als geen definitieve normen voor schadevergoeding bekend zijn. Voorzover die wel bekend zijn, is men daar bovendien zeer geheim zinnig mee. Men vraagt zich af, of zich bij de afwikkeling van de wa tersnoodschade, het drama wederom gaat voltrekken, dat men bij de af wikkeling der oorlogsschade kent. Dit zal volgens spreker echter door de georganiseerde landbouw met loodje per stuk -79- 500 gram 100 gram -34" 100 gram -49" 100 gram -49- 260 gram -49~ 200 gram -29' GROTE ROL 14 stuks .29" per stuk per stuk -25- 250 gram .29- 200 gram 33 200 gram -33- per pak J&r 500 gram 2tr hele fles Q J-S54*fïJ 100 gram -w- 100 gram 25- droogkokend 500 gram 64 500 gram -36- 30% GROTER, EN... TOCH DEZELFDE PRIJS per bus niet worden getolereerd. „Wij wen sen te weten, waar we aan toe zijn" aldus spreker. „Vooral met het oog op het komende voorjaar, wanneer grote kapitalen moeten worden geïnvesteerd". Extra-uitkering voor steuntrekkers In verband met de prijsstijgingen van enkele primaire levensmiddelen zal in de loop van de maand Febr. aan degenen, die steun ontvangen van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg een extra uitkering worden gedaan. Voor gezinnen zal deze bedragen f 2 en voor alleen-wonenden f 1. Ten aanzien van de kostgangers is reeds eerder een andere voor ziening getroffen. Eventuele verdere maatregelen zullen afhankelijk zijn van de ont wikkeling der prijzen van de pri maire levensmiddelen. Record aantal emigranten naar Australië Het m.s, Sibajak van de Kon. Rotterdamse Llóyd is Dinsdag 2 Februari met het record-aantal van 1020 emigranten uit Rotterdam via het Suez-kanaal naar Australië vertrokken. Het grootste gezin op deze reis, emigrerend onder het bekende Pater Maas-schema, is dat van de fabrieks arbeider T. H. Smolders uit Riet hoven, die met vrouw en 13 kinderen van 1 tot 13 jaar naar Mel bourne vertrekt. Voor degeestelijke verzorging der katholieke emigranten gedurende de reis is aan boord Pater J. R. H. M. Loeff, uit Valkenswaard, die over een half jaar naar Nederland terugkomt. Als voorlichtingsambtenaar na mens de Nederlandse regering maakt de heer G. H. P. Schraven, van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Venlo, de reis mee.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2