Twee plden Venray s Vroede Vaderen vergaderden ORGELHOEKJE! Zaterdag 30"Januari 1954 No. 4 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT W PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN vk EEN RIJK BEZIT druk en uitgave firma van den munckhof WFFKRI AH VOOR VFNRAY EN OMSTREKEN èSXtPSEFVSESiR ?.c» p; QROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 Vf CCIYDLHU V VJVJIX VljnJVA I C#1Y WlviO 1 IVlJlVEfll PRIJS PER KWARTAAL f 1.2 mm. ABONNEMENTS- 25 Bulten Venray f 1.45 Nieuwe Gemeente-ontvanger Winkelsluiting weer op de agenda Grond voor woningen op de kerkdorpen Na de opening van de vergadering gaf de VOORZITTER een overzicht over het afgelopen jaar, dat z.l. voor Venray tot vele en goede dingen had gebracht. Zo waren in de Vredepeel 150 ha grond ontgonnen, waardoor mede in 1953 27 kavels aan jonge boeren konden worden verkocht. In de Merselose Peel waren 131 ha gereed maar door de aan leg van het vliegveld zal het aantal kavels worden teruggebracht tot 11. Peelplan Zuid is voor het grootste deel verkocht, zodat mede door de credietregeling Boerderijbouw van de gemeente, ln de komende jaren door de boeren zelf gebouwd kan worden. Woningbouw In 1953 zijn gereed gekomen 15 woningwetwoningen ln de kom, 6 in Ysselsteyn, terwijl de bouw van 58 andere in de kom en Leunen, 4 in Ysselsteyn werd voorbereid. Door particulieren werden 12 woningen nieuwgebouwd, 3 bedrijfspanden met woning, 9 boerderijen en 23 bedrijfs ruimten. 16 Woningen werden herbouwd, 10 bedrijfsruimten met woning, 6 boerderijen en 1 bedrijfsruimte. Hersteld werden 8 woningen, 4 bedrijfspanden, en 5 boerderijen. Verbouwd, verbeterd en gesplitst werden in de particuliere sector 10 woningen, 4 bedrij f spanden, 1 boer derij en 4 bedrijfsruimten. Op dit moment zijn nog 24 particuliere woningen in aanbouw en van 20 zijn de plannen nog in Maastricht. Scholenbouw Voor de Scholenbouw is 1953 een goed jaar geweest. In dat jaar werd gewerkt aan, of kwamen klaar de school in Oostrum, de Nijverheidschool, de Ulo, de scholen op de Heide, Oirlo en Ys selsteyn, de scholen in Venray-kom. Door de gestichten werd gebouwd zoals het kinderpaviljoen aan het Ziekenhuis, de uitbreiding van Jeruzalem de voltooiing van Sint Eugène in St Anna, alsmede de uitbreiding in Servatius. Openbare werken heeft vele wegen hersteld en heeft daarnaast 47 km rijwielpad opnieuw geëgaliseerd. De industrialisatie heeft een groei te zien gegeven van bestaande be drijven, terwijl Condor en Inalfa nieuwe namen zijn van fabrieken, die beginnen in Venray. Al met al was de VOORZITTER tevreden over het afgelopen jaar, maar verheelde niet, dat het ko mende nog vele problemen zou brengen, waarvan de oplossing des te moeilijker is, omdat de stand van de gemeentekas niet florissant is. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De in 1952 opgerichte kwekerij voor de gemeentebossen nabij de Ballonzuil, had te veel last van onkruid enz. en nu stelde B. enW. voor de kwekerij daar op te heffen en over te brengen naar nieuw ontgonnen grond in de Vredepeel wat zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Hetzelfde gebeurde met het plan om G. Fleurkens en H. Janssen uit Ysselsteyn totaal 1030 M2 grond te verkopen aan de Puttenweg f 1 per M2 om daar binnen twee jaar een woning op te bouwen. GARANTIE. De verschillende gemeenten moe ten garant blijven voor de Water leiding-Maatschappij naar rato van het aandelenbezit. Eerst was die garantie ruim drie millioen, nu de zaak echter gewel dig wordt uitgebreid, moet de ga rantie ook hoger worden en wel tien millioen. En ook hiertegen was geen bezwaar. AMBTENAREN SALARISSEN. De nieuwe loonronde heeft ook voor de ambtenaren allerlei conse quenties. Om nu tot een behoorlijk overzicht te komen van de salaris sen heeft B. en W. een nieuwe regeling in het leven geroepen, waarmede dan alle veranderingen tot heden zijn ondervangen. Met de daarin aangebrachte wij zigingen ging de Raad accoord, evenals met de veranderde Kinder bijslagregeling, die een volgend punt van de agenda was. Alleen hoopte de heer ODENHO- VEN, dat er nu zo langzamerhand een einde kwam aan alle veran deringen, daar de agenda's van de Raadsvergaderingen voor de helft altijd hadden bestaan in wijzigin gen var. ambtenaren-salarissen, wat echter door de VOORZITTER werd bestreden. Deze maatregelen aldus de Voorzitter waren het gevolg van wijzigingen, die ook in het bedrijfs leven zich voltrokken. MIDDENSTAND. De Regering heeft ook bij de nieuwe salarisregeling weer de classificatie toegepast en B. en W. zouden graag zien, dat de Raad bij de Regering aandrong op het laten vervallen van dit systeem, dat hun inziens volkomen verouderd is. Zij had in de toelichting ver schillende argumenten daarvoor opgenoemd, maar ook gezegd, dat in de steden grotere concurrentie bestaat tussen de middenstand en het daardoor in de stad goedkoper is. Met dit argument konden de middenstands-vertegenwoordigers niet accoord gaan. Zo wees de heer Fr. JANSSEN er op, dat dit argument in een be paald geval wel op zou gaan, maar dat daar tegenover andere feiten stonden, waaruit precies het tegen over gestelde bleek. Hij meende in dit argument weer eens de tendens te zien, die overal wordt toegepast, namelijk de middenstand maar als zondebok te gebruiken. Hij meende dat Venrays middenstand toch wel heeft getoond ook op het gebied van concurrentie, service en keuze zijn mannetje te staan en vond een dergelijke opmerking misplaatst. Ook de heren van HAREN en VERHEUGEN waren dezelfde me ning toegedaan, waarop de VOOR ZITTER zich haastte deze uitdruk king ongelukkig te noemen en al3 niet ter zake dienende, waarna de vrede werd hersteld. Afscheid Gemeenteontvanger Het voorstel om aan F. R. Ver- maaten met ingang van 1 Februari op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen wegens het bereiken van de pensioen gerechiigde leeftijd werd door de Raad goedgekeurd. In zijn dankwoord bracht de VOORZITTER ln herinnering de le Juli 1910 toen de heer Vermaaten als ambtenaar ter secretarie werd aangenomen en de le Aug. 1916 toen hij als gemeente ontvanger werd aangesteld. In de afgelopen 44 jaren heeft de heer Vermaaten, aldus de VOOR ZITTER, zich doen kennen als een plichtsgetrouw en betrouwbaar ambtenaar, die vaak tot diep in de nacht steeds heeft gewerkt voor de gemeente, wiens snelle groei mede door zijn werk mogelijk werd. De VOORZITTER kondigde aan dat heden Zaterdag om 11 uur vm. officieel afscheid genomen zal wor den. Winkelsluitingswet Goed geteld zijn er al vier ver anderingen aangebracht in de des tijds door de Raad der Gemeente opgestelde aanvullingen in de nieuwe winkelsluitingswet. Hoewel men telkens meende de eisen zo klein mogelijk te gesteld te hebben en de grenzen zeker niet te bulten gaan Is blijkens schrijven van Minister de zaak nog niet in orde. Op de eerste plaats wil hij Zaterdags de winkels dicht om 6 uur van October tot Maart. En verder moeten de zgn. 21 dagen gewijzigd worden, omdat hieronder ook de sluitingsuren voor de kermissen moeten vallen. Daar om verdwijnt nu de latere sluiting op de Zaterdag vooi Moeder- en voor Vaderdag. Zo luidde althans het voorstel. Maar in forse draf trokken ver schillende Raadsleden ten strijde. Daar was allereerst de heer Fr. JANSSEN, die zich afvroeg, waar voor iets valt te zeggen, maar waar om hier wel en bij de classificatie niet. Maar waarom waren feitelijk de adviezen nodig van een Kamer van Koophandel en de plaatselijke Middenstandsbond, als Den Haag zich hiervan niets aantrok evenmin als van de plaatselijke omstandig heden. De heer VERHEUGEN had bij de 21 dagen Bevrijdingsdag zien staan en Koninginne-verjaardag. Hij was er van overtuigd, dat geen enkele middenstander op die dagen langer open zou houden. Waarom feitelijk? Maar wel zouden verschillende zaken de Zaterdag voor Moeder-of Vader dag open willen blijven evenals de Vrijdag voor Pasen. Laat dan die eerste vervallen en de laatste aan nemen. De heer VAN HAAREN had tot zijn verbazing gezien, dat de Zater dagen voor de kermissen als volle dag voor de gehele gemeente telden maar dat was zijns inziens, onjuist. Als het in Oirlo kermis is. is de opheffing van de winkelsluiting op de voorafgaande Zaterdag alléén voor Oirlo van belang en niet voor Merselo en elders. In plaats, dat daardoor 9 dagen van de 21 verlo ren gaan, worden het er nu maar 2, dus we houden nog 7 dagen over. Maar afgezien daarvan, had de heer van Haaren nog een ander voorstel. Men is er roerend over eens, dat den Haag in deze klein zielig is. Maar in feite hebben we met den Haag niets te maken. De gemeente is autonoom wat winkel sluiting betreft en al is het bil voorbaat zeker, dat de Kroon eens tussenbeide zal komen, toch moest men de oude regeling tot dan maar vasthouden, dan is alvast een jaar gewonnen en die dan leeft, die dan zorgt. Aangezien de gehele Raad wel zin had ln een dergelijke paleis revolutie, liet men de zaak maar blauw-blauw en zullen we afwach ten wat de Kroon beslist. Tot zo lang geldt de bestaande regeling. Nieuwe ontvanger 14 Candidaten hadden zich ge meld voor de oproep voor gegadig den naar het ambt van gemeente ontvanger. 5 Daarvan voldeden aan de gestelde eisen. B. en W. hadden een voordracht gereed gemaakt waarop twee Venrayse ambtenaren stonden t.w. de heren J. M. van den Heuvel en J. M. Wijnhoven, en nodigde nu de raad uit om hieruit de nieuwe gemeenteontvanger te benoemen. De heer Fr. JANSSEN had geen bezwaar tegen belde candidaten, die hij niet eens kende. Maar hij vroeg zich toch wel af, of onder de andere drie geen betere waren. Hij kon dat niet beoordelen, omdat ook hij die mensen nooit gezien had, maar hij vreesde dat B. en W. dat eveneens niet had. De VOOR ZITTER antwoordde dat inderdaad die mensen niet hier waren ge weest, maar dat men wel informa ties had. Van de twee candidaten kende men de kwaliteiten omdat ze uit het eigen corps kwamen. Bovendien zou de opengevallen plaats niet ingenomen behoeven te worden door een nieuwe. Dit laatste deed de heer STEEGHS opmerken, dat er dan in het verleden toch altijd een ambtenaar teveel is geweest. De heer VERAART informeerde dan nogmaals of B. en W. ook met de andere candidaten geen kennis had gemaakt en dus alleen afgingen op informaties, waardoor men dus inderdaad moeilijk beoordelen kon of van die 5 deze 2 nu de geschiktste waren. De VOORZITTER was van me ning, dat men aan simpele kennis making ook weinig had, men wist dan nog weinig van de capaciteiten, Daarvoor waren informaties nodig en op grond hiervan hadden B. en W. bovenstaande voordracht opge steld. Men ging toen tot stemming over en de heer van de Heuvel werd benoemd met 15 stemmen voor en 2 blanco. Hierna werd de nieuwe gemeente ontvanger in de raadzaal geleid om daar de eden af te leggen. Hij werd gefeliciteerd door de VOOR ZITTER, terwijl hij op zijn beurt dank bracht voor de benoeming. Boerderijbouw ln Peelplan Zuid De heer van der STERREN had enkele schriftelijke vragen gesteld. De eerste daarvan luidde of B. en W. van oordeel was dat de boeren, die momenteel in Peelplan Zuid bouwen voldoende op de hoogte zijn van de financiële verplichtingen en tevens of zij weten welke tege moetkomingen er zijn van Rijk en Gemeente. Het antwoord luidde: dat met de verschillende bouwers de financiële consequenties diepgaand zijn be sproken. Zo heeft de gemeente duidelijk aangegeven, welk deel zij zelf moe ten kunnen financieren, terwijl de cultuurtechnische dienst hen op de hoogte heeft gesteld van de Rijks subsidie. Afschrift van deze bedragen heeft de gemeente nu opgevraagd, maar nog niet ontvangen. Als die binnen zijn, kan de aanvraag voor hypo theek klaar worden gemaakt. De eerste termijn van de nieuwe bouw kan ruimschoots betaald worden uit eigen geld, daar zij zelf 15 pet van de grond- en bouwkosten dienen in te brengen. De heer v.d. STERREN meende, dat dit wel een zeer eenvoudige voorstelling van zaken is. Rijks subsidies zullen die mensen wel krijgen, alsmede de gemeente-hy potheek, maar wanneer? Ze zullen zeker de eerste termijn uit eigen geld kunnen betalen, maar dan De gewone gang van zaken is, dat als de bouw klaar is, de Rijkssub sidie komt en dat dan eerst de hy potheek wordt verleend, maar in die tijd zijn 5, 6 andere termijnen al lang vervallen en wat dan? Hij is van mening, dat deze men sen in zware geldnood komen zitten als de Rijkssubsidie niet vlotter afkomt als gewoonlijk en de ge meente tenminste niet gedeeltelijk vast het geld van de hypotheek verstrekt.' De VOORZITTER beloofde dan een en ander eens onder de loupe ie nemen om genoemde moeilijk heden te voorkomen. Verhoging subsidies. De tweede vraag van de heer vd. STERREN hield in, of er geen oplossing gevonden kon worden voor de moeilijke financiële om standigheden, waarin vele fanfares en harmonieën in onze gemeente verkeren, alsmede andere culturele verenigingen. Het antwoord van de VOORZIT TER kan men samenvatten in de opmerking, dat, zolang de gemeen te slecht bij kas is, ook de vereni gingen slecht bij kas zullen zijn, omdat de gemeentelijke subsidie niet bepaald hoog is. Verhoging van subsidie zal ech ter moeilijk gaan, in verband met de noodtoestand van de gemeente kas. Een oplossing zal dus voorlo pig wel niet aan de orde zijn. De heer vd. STERREN meende echter, dat door toestemming voor bals enz. wel geld gevonden zou worden, maar de VOORZITTER sneed verdere discussie af door te vertellen, dat dit chapiter op een andere plaats besproken moet wor den. Industrie-uitbreiding. Vraag no. 3 was, of B. en W. zouden willen bevorderen, dat een bestaande industrie zodanig kan worden uitgebreid, dat hierdoor 60 mensen aan het werk worden ge steld, waarbij dan tevens het vraagstuk van de woongelegenheid voor die industrie tot oplossing wordt gebracht. Deze vraag hadB. en W. lichte lijk verbijsterd. Als zij met alle mogelijke moeite vreemde industrie aantrekken, dan zullen zij daar naast graag een bestaande helpen uitbreiden. Maar dan dient men ook dergelijke aanvragen in te dienen. Dat die industrie zich tot het gemeentebestuur wendt, dan komt de zaak vanzelf in orde. Wat de woonruimte betreft, voor de industrie wordt een bepaald contingent woningen gereserveerd, die nu opgegeven moeten worden. Dus directe opgave kan al veel nood verlichten. Woningbouw Veulen De heer HOUBEN had een schrif telijke vraag gesteld over de woning bouw op het Veulen, waar verschil lende gezinnen gingen vertrekken en uit andere kerkdorpen al kin deren naar school moesten worden gehaald om de leerkrachten te redden. Het antwoord daarop luidde, dat grondgebrek de hoofdfactor was, die woningbouw op het Veulen en op andere kerkdorpen tegenhield. Zo nu en dan lukt het nog een kavel peelgrond te ruilen, maar hiermede moet men ophouden, wil de Gemeente niet een keer voor moeilijkheden komen. Per slot van rekening worden hier kapitalen uitgegeven om jonge boeren kans te geven een boerderij te stichten en niet om aan woon ruimte op de kerkdorpen te komen. De enigste mogelijkheid is een uitbreidingsplan te maken, waar door de mogelijkheid bestaat op onteigening. Zulk een uitbreidingsplan is in de maak en is dit eenmaal tot stand gekomen, dan heeft men de wet bij de hand om grond te krijgen.'Eerst dan kan men de mensen dwingen. Het is jammer, dat tot deze maat regel moet worden overgegaan, maar een andere oplossing is er niet. En dan duurt het nog lang. Het uitbreidingsplan Veulen is in bewerking en zal zo spoedig mo gelijk worden klaar gemaakt. Ziekenauto Door verschillende leden, zoals de heren de BRUYN, VERAART en MAAS werd aangedrongen op de aanschaffing van een behoorlijke ziekenauto. Zoals het ziekenvervoer nu is, is het een gebrekkige ge brekkige geschiedenis, een plaats als Venray onwaardig. Al zal deze wagen misschien on rendabel zijn, een brandweer is dat ook, maar toch kan men deze in stelling niet missen. De VOORZITTER deelde mede. dat alsnog met het Groene Kruis contact zou worden gezocht over deze kwestie. Klein grut De heer de BRUYN vroeg naar de begroting Het antwoord was, dat er hard aan gewerkt wordt, maar nog niet met zekerheid gezegd kan worden, wanneer zij klaar is. De heer DERCKX wilde weten hoe het met de Rijksgoedkeuring is van de 58 woningen. Het ant woord hierop was, dat deze voor 15 Febr. hier zou zijn, volgens de berichten. De heer Fr. JANSSEN vroeg hoe het stond met de autobus naar het Station en met het geval Jeuken-Loenen. Het eerste geval is nog niet be slist. Er zijn geen inschrijvingen binnen gekomen en dus moet men een andere oplossing zien te krijgen. In het tweede geval bestaat goede kans voor een behoorlijke oplossing De minister heeft deze zaak weer onder handen. Een andere zaak heeft de minister ook onderhanden nl. de huurverhoging voor de nood woningen en wat daar het resul taat van zal zijn moeten we afwachten. Woningbouwvereniging De Woningbouwvereniging S int Oda had een schrijven gezonden naar de Raadsleden, waarin nog al enkele rare dingen over de ge meentepolitiek stonden. Aangezien een en ander beter in de minne geregeld kan worden, werden B. en W. uitgenodigd o.a. door de heer Verheugen om met het bestuur van genoemde vereniging maar eens te praten. En dat werd ook toegezegd. is soms een heel bedrag. Het zijn enkele pakjes shag of sigaretten en men kan er heel wat kruide- niersartikelen voor kopen. Maar soms is twee gulden ook een heel klein bedrag, o.a. als men dat moet betalen voor zijn lidmaat schap van de Kath. Volkspartij. Vergeleken met wat de Partij van de Arbeid van haar volgelingen vraagt is het een aalmoes. En gezien wat de communisten vragen, is het niets.... En toch zijn er mensen, die, als deze week de kwitantie aangebo den wordt voor hun lidmaatschap over dit Jaar, zeggenschrap mijn naam maar Men kan dan redevoeringen af staan steken en wijzen hoe, on danks alles, de K.V.P. toch 't een en ander heeft bereikt, hoe zelf al jaren voordelen plukken van wat K.V.P.-afgevaardigden wisten te be reiken op sociaal en economisch gebied, welk een grote belangen er op het spel staan, het baat alle maal niets Want zij offeren de K.V.P. op voor een paar pakjes shag, maar dat kan men niet openlijk zeggen, dat wordt bedekt met critlek op huurverhoging en belasting, met critiek op alles en nog wat, behal ve op hen zelf. Want wij zijn er mede oorzaak van als straks in de Provinciale Staten van Limburg geen Noord- Limburgers zitten om de specifieke belangen van deze streek te behar tigen, maar hun plaats is ingeno men door een andere partij Zij zijn er de oorzaak van, dat zo het Eerste Kamer-werk der K.V.P. verzwakt wordt en dat de anderen lachen, anderen, die heel wat meer betalen als f 2. Zij zijn er de oorzaak van, dat straks in de Tweede Kamer het verlies niet wordt hersteld en de Katholieke eenheid, waar millioenen ons om benijden, nog verder af brokkelt 1 Zij verkopen dat grote goed voor twee harde guldens.... Bij die mensen, lezer, hoort U toch niet bij Twee gulden is voor U een heel bedrag, dat is waar maar als U even nadenkt en Uw verantwoor delijkheid beseft, die U ook als Katholiek hebt, dan is de K.V.P. dat offer toch waard Toont dat dan, wanneer de kwl tantie's worden aangeboden, opdat ook Venray bij de groslijst-verkie zingen in grote getale zijn stem uit ^kan brengen en zó niet alleen de posnie der K.V.P., maar ook die van Noord-Limburg kan verstevigen l Venray's nienwe schilen. Verantwoording, vorig bedrag f 16661,40 Inlevering oude munten 15,90 N.N. per giro 'n orgelpijp 25. N.N. een gift 2, N.N. een orgelpijpje 10.— N.N. 10.— N.N. 10.— N.N. een orgelpijp 20, N.N. *0,— N.N. 2\ N.N. 50.— N.N. een orgelpijpje 10 N.N. 10.— N.N. 10,— N.N. een orgelpijp 25. N.N. 100.— N.N. 50.— N.N. een orgelpijpje 10. Totaal f 17094.30 Ondanks de strenge vorst zijn de orgelpijpen toch nog niet vastge vroren. Mogen wij bij ons verder huisbezoek ook op Uwe vrijgevig heid rekenen? Van verenigingen, die iets op touw willen zetten ten bate van het Orgel fonds, horen we niets. In elke ver eniging is toch wel iemand, die daartoe het initiatief kan nemen. Wie pakt het aan? Bouwt NU vooral mee aan Uw Orgel Gironummer 576604 Orgelfonds Venray Het heeft nog al wat voeten in de aarde gehad, voordat Venrny's jeugd en speciaal het manne lijke gedeelte daarvan na de be vrijding weer op behoorlijke wijze het voor ieder van ons noodzakelijke lager onderwijs kon volgen. De bevrijding van Venray bracht mee, dat een groot deel van de oude jongensschool aan de Schoolstraat werd verwoest en over het overge bleven deel in zodanig staat ver keerde, dat aan onderwijs niet ge dacht kon worden. Een reeds tamelijk „verzwakte" j barak uit de Endepoel bracht een voorlopige oplossing en toen men hier naderhand nog een stuk aan bouwde scheen het voorlopig wel te kunnen. Tenminste voor buiten staanders. De lijdende voorwerpen zelf echter zowël onderwijzers als leerlingen, waren met deze gebrekkige acco- modatie helemaal niet tevreden en zo werden aan alle kanten pogingen in het werk gesteld om uit deze noodgeschiedenis verlost te worden. Dat lukte voor een gedeelte toen Venray de hallenschool St Petrus Banden, kreeg toegewezen en inder daad ook kon verwezenlijken. Maar daarmede was men slechts gedeel telijk uit de brand. Een prysvraag betekende echter de volledige ver huizing naar betere onderkomens. Door het Departement van Onder wijs werd een „prijsvraag" uitge schreven voor een schoolgebouw, dat aan zekere eisen moest voldoen. Aannemersbedrijf J.P.A. Nelissen in samenwerking met de Architect Mens uit Vught, dongen mee met een ontwerp en mochten inderdaad hun werken bekroond zien. De bouw van 5 scholen was de beloning en op het lijstje van de plaatsen, die hiervoor in aanmer king kwamen stond ook Venray. Na enig debat in de Raad waar men de Ministeriële bedrijvigheid in deze nu niet bepaald geslaagd noemde werd toch het aanbod aangenomen. Zo kon vorig jaar be gonnen worden met de bouw van 2 zesklassige scholen, de Dr Poels- school aan de Langeweg en deHen- seniusschool nabij de St Annakapel. Het is intussen al weer enige tijd geleden, dat de vlaggen in top gingen en nu staan de nieuwe scholen klaar om Venrays jeugd betere gelegen heid te geven het zo noodzakelijke onderwijs te volgen. Lacht en licht is wel het principe, waardoor de architect zich bij het ontwerpen van deze schooi heeft laten leiden. Een ruime hal op het Noorden geeft toegang niet alleen tot de zes klassen, maar ook de garderobes, WC's, dokterskamer etc., zodat alles is gegroepeerd om de hal, die even tueel nog te gebruiken is voor lezingen en vergaderingen. De leslokalen groot en ruim lig gen allemaal op het Zuiden, zodat het kleinste beetje zon nog altijd volop in de lokalen doordringt. De coloriet vloeren doen warm en geluiddempend aan en de frisse kleuren van het schilderwerk geven een heel ander beeld als de beton en de houten schotten in de oude noodschool. WC's en urinoirs liggen ookbinnen en zijn keurig uitgevoerd. De morsvrijedrinkfonteintjes zul len ongetwijfeld de aandacht trekken van de Jeugd, die hier iets nieuws kan ontdekken. De garderobe is heel eenvoudig gehouden. Drie grote kapstokken en een kleinere voor de ukkepuk- kies bieden ruimte in overvloed voor jassen etc. De leerbenodigd- hedenkamer is eenvoudig maar doel matig ingericht. De beide gebouwen zijn Ingericht met een oliestook-inrichting. die geheel electrisch wordt bediend en via tijdklokken en thermostaten de temperatuur in de gebouwen op de juiste hoogte houdt. Voor koud.- voeten en stinkende kachels i> dus geen plaats in de nieuwe school. Bomen en planten zijn doelbewust ook ingeschakeld bfj de versiering van de school. Rond het gebouw en de ruime speelplaats (bij beide liggen onge veer 700 m2 betomegels) zijn bomen en planten gepoot en niet alleen zal daardoor een groenstrook ontstaan, die in de toekomst alles op zal fleuren, maar tevens de jeugd het nodige respect zal bijbrengen voor de natuur. Zo is Venray dan twee soholen rijker geworden, die er inderdaad mogen zijn. Men kan het betreuren, dat men niet direct overgegaan is tot de bouw van 8-klassige scholen, de financiën en de toestemming van Den Haag ontbraken nu eenmaal. We mogen dus tevreden zijn. Dat een en ander voor het grote deel tot stand gebracht is door Venrayse ondernemingen met Ven rayse arbeiders is een reden temeer tot verheugen. Zij hebben een goed stuk werk geleverd en door hun werk het mogelijk gemaakt, dat bijna tien jaren na de bevrijding de Venrayse jeugd eindelijk verlost is van barak ken en andere noodmaatregelen en nu zal ervaren, dat normale tijden met normale dingen weer zijn terug gekeerd. Wat zeker voor het jongste deel der jeugd geen overbodige luxe is.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1