Kleine oorzaken, grote gevolgen Over een veel voorkomende veeziekte FEUILLETON 'n Actrice zonder schoenen. Uit „Peel en Maas" Gevonden: Kerkeljjke Diensten Zaterdag 23 Januari 1954 No. 3 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT 'T urtUtltTinwi w* KLEDING WINT 'T PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT g^0TEENsTRlATV2E8fTEaLEvFa NSi?EN G.ëS™ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het afgelopen jaar zag men weer in vele weilanden vee lopen, dat in het geheel geen gezonde indruk maakte. De dieren waren kennelijk ziek. In plaats van een mooi glanzend haarkleed stonden hun haren over eind, waren dof en verkleurd, ter wijl bij nadere inspectie de huid strak en weinig soepel (plankerig) was, vooral op de flanken. Dergelijke dieren maakten een lusteioze indruk, ze vraten noch herkauwden en stonden afwezig te staren. Veelal ook waren door bloedar moede de oogleden aan de binnen zijde niet helder rood, maar vaal rood, tot zelfs bijna grijswit. Toch stonden deze dieren niet altijd in een schrale weide, integendeel. Vaak was er een mals en ruim voldoende grasbestand, doch 't leek, dat de dieren het gras niet lustten. Soms zelfs zochten ze de slechtste en hardste graspollen uit, bepaal den zich tot onkruiden langs sloot kanten of hekken, of vraten boom bast. Het gevolg was dalende melk- gift, slechte groei en zelfs verma gering en verminderde vruchtbaar heid. Wat is nu de oorzaak van dit vreemde verschijnsel, dat de koeien ondanks voldoende gras van ogen schijnlijk goede kwaliteit, toch zo in conditie achteruitgaan De „kleine" oorzaak Ofschoon een ziektebeeld als boven omschreven, bij andere kwalen in bijna gelijke vorm kan optreden, is de kans groot, dat in de meeste gevallen sprake is van gebrek aan sp orenelementen Van deze voor de dieren onont beerlijke, mineralen is, in tegen stelling tot de hoofdelementen zoals stikstof en fosfor slechts een uiterst geringe hoeveelheid no dig om een normale ontwikkeling van plant en dier te verzekeren. Van vele sporenelementen is reeds bekend, dat ze onmisbaar zijn voor het vee en zo veroorzaken koper en cobaltgebrek ziekteverschijnse len, zoals die hierboven beschreven werden. Oorzaak en bestrijding. Komen zulke dieren nu op stal, dan verdwijnen de verschijnselen soms vrij snel, vooral wanneer een mineralen bijvoeding wordt gege ven, maar in de loop van het vol gende wei-seizoen komt de ziekte toch weer terug. Daarom is het zaak, tijdig door een dierenarts te laten vaststellen of er werkelijk sprake is van spo renelement-gebrek. Door 't ingeven van een mineralen-drankje kan hij dit vrij zeker hepalen. Is dit het geval, dan kunnenveel moeite en kosten bespaard worden door tijdig een koper- en cobaltbe- mesting aan het weiland te geven. Het ligt immers voor de hand om dergelijke tekorten in de voeding via de bodem te bestrijden. Op die manier wordt het kwaad „in de wortel" aangetast. Door een passende bemesting is het zeer goed mogelijk, de gehaltes Een vlucht voor de Russen J. Vaszary. 35 Zij weten het niet, dat je met de hel geen overeenkomst of verdrag kunt maken. Dat de schoonklinken de leuzen de schandelijkste leugens bedekken. Dat het doodvonnis, dat er over onschuldigen werd geveld, op een goede dag naar hun eigen hoofd terugkaatst. Dat men de grootste gemeenheid, de grootste vernieling van de wereldgeschiede nis voorbereid had, uit lafheid, of domheid, of zwakte. In Hongarije wist ieder kind, wat men op de westerse conferenties niet wist, of niet weten wilden. Wij hoorden prettige verslagen, vol goede verwachtingen over de reis van Engelse kamerleden in Hongarije. Tegelijkertijd wisten wij nauwkeurig, hoe deze zelfde Engel sen door de Russen ergens op een grote weg geheel naakt uitgekleed werden. De boeren, werkzaam op 't land hadden de Engelsen voor een pak slaag moeten behoeden. Wij begrepen uit de Londense conferentie, dat Hongarije nog op een zeer lange termijn geen hoop behoefde te koesteren. De onderdanige kruiperigheid van de rode regering maakte het 't Russische geweld mogelijk, om de het land en de wet schendende plannen door te voeren, onder de schijn van wetmatigheid. De zaken welke het binnenland betroffen, werden de Moskouse agenten in de van sporenelementen in het gras omhoog te brengen tot boven de grens, die gebreksverschijnselen te weeg brengt. Men kan hiervoor het gezuiverde kopersulfaat kiezen of koperslak- kenbloem, dat als bijproduct van de koper-raffinage naast koper en cobalt nog andere elementen bevat. Een gift van 200 kg koperslakken- bloem per ha. gestrooid in Febr. of Maart zal voor twee jaar vol doende zijn. Voor de rest van de stalperiode is overigens het geven van extra mineralen aan te raden om de dieren in zo goed mogelijke conditie te krijgen bij de aanvang van het nieuwe weideseizoen. Het is ook mogelijk om grasland op koper te doen onderzoeken. Ook bepaling van het cobaltge- halte van de grond is reeds moge lijk, doch bij de beoordeling van de daaruit verkregen cijfers zijn er nog vele mogelijkheden. Aangezien hier nog onvoldoende ervaring mee is opgedaan, zal de praktijk voor de herkenning van cobaltgebrek bij vee althans voor lopig geheel zijn aangewezen op de methode van de dierenarts. Wat betreft koper, kan men de oorzaak van gebreksziekten bij het vee ook wel bepalen door grond- analyse, al is de methode die de dierenarts toepast ook in dit geval betrouwbaar. Ir. S. Kingma, Rijkslandbouw- consulent voor Oostelijk Gelderland, deelde onlangs mede, dat van onge veer 1000 op koper onderzochte willekeurige graslandmonsters uit de Graafschap Zutphen 51 pet. van de monsters een zeer laag koper gehalte hadden, terwijl slechts in 11 pet. voldoende koper aanwezig was. De verklaring van dit weinig rooskleurige verschijnsel, die zich vooral op de lichte gronden van Nederland openbaart, is niet een voudig, Tot voor 10 of 15 jaar kende men de verschijnselen van sporenelement-gebreken vrijwel al leen in de akkerbouw op pas ont gonnen gronden. Ook op de Veluwe zijn gebreks ziekten bij het vee, veroorzaakt door koper- en cobaltgebrek, de laatste jaren veelvuldig aangetrof fen. Van den Brink beschrijft iii- „Landbouwvoorlichting" van Juni, 1953 dat over de gehele Veluwe verspreid, cobaltgebrek door vee artsen werd geconstateerd. Bemes ting met koperslakkenbloem deed de koper- en cobaltgehalten van het gras echter spoedig oplopen tot een zodanige hoogte, dat er voor tekorten bij het vee geen gevaar meer bestond. Het resultaat was dan ook dat de ziekteverschijn selen geheel verdwenen. De diepere oorzaak van het gebrek Door een toenemende intensive ring van het graslandgebruik, door gebruik van sterk gezuiverde kunst meststoffen, door een geringer krachtvoedergebruik en door ver beterde methoden om gebreks ziekten aan te tonen, komen sporenelement-gebreken in de vee stapel de laatste jaren veel meer hand gespeeld. Langzaam maar zeker werd een meerderheid, die anti-gezind was, wettig door de laatste verkiezing van November 1945, in 't parlement gebroken. De Kamerleden werden buiten wet en recht om, naar gevangenis sen gevoerd en hun plaatsen door rode huurlingen ingenomen. Met de schandelijke medewerking van de rode regering werd de fleur van de natie opgehangen, personen die niet van nazidom beticht kon den worden, daar zij als hun vijan den de laatste jaren in concentra tiekampen opgesloten waren ge weest. Iedereen, die in de toekomst eventueel een hindernis voor de Russische- expansie kon vormen, moest vernietigd worden. Nu kwam voor het eerst in zijn ernstige vorm het plan naar voren Hongarije te ontvluchten. Wij bestudeerden de mogelijk heden. De kaarten kwamen erbij te pas. Bij voorbaat stond het vast dat wij de weg te voet moesten afleggen. Degenen, die uit het westen wa ren teruggekeerd en deze stap al bitter berouwd hadden, raadden ons allen aan de grens bij Szen- gotthard te passeren. De Engelse zone in Oostenrijk was daar maar twintig kilometer verwijderd. In een nacht kon je deze weg afleggen, in het gelukkig ste geval. Daarentegen werd deze grens het strengst bewaakt. Mijn neef had vrienden in de buurt van Szombathly. De grens was maar een paar kilometer van hen af. Wij kregen de raad om bij deze plaats een vluchtpoging te onder nemen. Alleen moesten wij daar een vijftig kilometer van de Rus sische bezettingszone in Oostenrijk voor dan vroeger. Niet alleen op de zandgronden is dit het geval, doch evenzeer op de veengronden in Westelijk Nederland en Z.W. Friesland is er sprake van koper gebrek. Hier kent men het ver schijnsel van weide-diarrhee, een ziekte die gepaard gaat met abnor maal lage kopergehaltes in het bloed. Ook hier is koperbemesting een goed geneesmiddel, ofschoon soms het kopergehalte van het gras niet eens abnormaal laag is. De een of andere nevenoorzaak schijnt de dieren te belemmeren het koper uit het gras voldoende op te nemen. De mogelijkheid, dat ook hier cobaltgebrek invloed uitoefent, wordt momenteel nagegaan. Uit engelse onderzoekingen is wel bekend, dat overmaat van een ander sporenelement, Molybdeen, vooral in klavers voorkomend, een der nevenoorzaken is. Het staat echter te bezien of deze factor voor Nederlandse omstandigheden van invloed is. Door het kopergehalte via be mesting extra hoog te maken, zal er toch nog voldoende koper kun nen worden opgenomen om de dieren gezond te houden. Conclusie Uit een en ander móge blijken, dat, ofschoon aan sporenelementen dikwijls een te invloedrijke rol wordt toebedacht, de toestand ten aanzien van de koper- en vermoe delijk ook de cobalt-situatie van vele gronden in ons land niet bijzonder gunstig is. Het is te hopen, dat door samen werking tussen de wetenschappe lijke onderzoekers en tussen de praktijkadviseurs, zowel dierenarts als landbouw-voorlichter, de vele problemen op het gebied der sporen element-bemesting in verband met de veevoeding, spoedig worden opgelost tot voordeel van de boer. Van de andere kant zal men zich zelf op de hoogte dienen te stellen van de vorderingen, die op dit gebied zijn gemaakt, en zonodig de gegeven adviezen in praktijk brengen. Slechts op deze wijze zal ons hoogproductieve vee op peil kunnen blijven en eventueel zelfs nog worden verbeterd. Ir. H. Scheltinga. 23 Januari 1904 Anga publiceert een gedicht: In de kloosterkerk. - 17 Januari vergaderden de be sturen van de zes boterfabrieken te Venray met de heer J. v. Weyden- Claterbos, zuivel-consulent in Lim burg. De besprekingen gingen over 'n op te richten stoomzuivelfabriek. Uit een bericht van De Maas bode citeert de Redactie: In Cas- tenray schijnt 't te wemelen van kerkdieven. Binnen een half jaar werd vier keer in de kerk inge broken. Pastoor C. van Boekei te Blit- terswijck overleed bijna 92 jaren oud. Hij was pastoor te Geijsteren geweest en sinds 1870 te Blitters- wijek. 26 Januari 1895 Een nieuwe school-commissie werd aangewezen bestaande uit Burgemeester, Pastoor Hillen, Wet houder van den Boogaart en de raadsleden Trynes en Poels. Te Merselo werd op 22 Januari zeer plechtig een gouden bruiloft gevierd. Op 24 Januari overleed Mevr. Johanna Tammerveld, weduwe van Dr. Willem Frederik Sassen en echtgenote van Willem van den Munckhof. 27 Januari 1900 Plannen bestonden om de kerk van Merselo te polychromeren. Rector Wijnhoven te Cas- tenray, tevens kapelaan te Oirlo, werd benoemd tot lid van het kerk bestuur en het armbestuur te Oirlo. De oudste zoon van Wed. Ant. Nelissen werd waarnemend koster in Oirlo, W. Laurensse, Langstraat richtte een boekbinderij, drukkerij en boekhandel op. 28 Januari 1899 De Redactie wijdt een gevoelig in Memoriam aan Pater Pacificus Pieters, die 22 Januari in het kloos ter overleed. Hij woonde sinds 1877 te Venray. De handboogschutterij „Diana" vierde op 22 Januari het feest van St Sebastiaan, patroon van de handboogschutters. Er werd in zaal Wijnhoven een drukbezochte toneel uitvoering gegeven. Wegens gebrek aan belangstel ling werd na een bestaan van precies één jaar de Bouwvakbond ontbonden. 29 Januari 1898 25 Januari werd alhier een Bouwvakbond opgericht met een 50tal leden. Tot bestuursleden van de Wiel rijdersclub „Ramos" werden geko zen de heren Jacob van de Voort, Louis Janssens en Henri Slits. Te Meerlo werd tot onderwij zer benoemd de heer Nijssen. door lopen, eer wij de Engelse zone konden bereiken. Wij aarzelden wat te kiezen. Tijd hadden wij nog genoeg, om dat wij op het warme weer moes ten wachten, om een minder zware tocht te hebben. Een groot probleem bleef nog, hoe wij de honderd en vijftig kilo meter tot de grens moesten gaan afleggen. Dat konden we moeilijk te voet doen, gezien de veelvuldige aanhoudingen. Mijn neef stelde voor ons per kar tot de grens te brengen. Zelfs dat was nog zeer riskant. Niet alleen, dat hij gevaar liep, paard en wagen te verliezen, maar hij zou met zijn gehele familie in de gevangenis terecht komen, als hij betrapt werd ons bij de vlucht be hulpzaam te zijn geweest. Wij aarzelden zo lang totdat er iets gebeurde, dat schijnbaar al onze berekeningen danig in de war stuurde. In het dorp kwam een commu nistische commissie aan, om het Duits sprekende deel der bevolking de zogenaamde Volksduitsers het land uit te zetten. Dat was het voorwendsel voor nieuwe roof en plundering. Er waren veel families van Duit se afkomst in het dorp, maar die hadden er zich al vierhonderd jaar geleden gevestigd. Behalve de vreemde klank in hun namen, wees niets meer op hun vreemde afkomst. Zij praatten geen woord buiten het Hongaars. Van deze mensen werd eenvoudig alles afgenomen, hun land, hun huizen, hun vee en dit alles werd overgedragen aan het communis tische canaille, dat met de com missie meegekomen was. De beroofden werd zelfs niet toegestaan hun kleren en de meest noodzakelijke dingen mee te nemen, witte keeshond, Philipsen, Gasstr. 10 br. geruite sjaal, Cals, Gr. straat 25 linnen laken, Janssen, Langstraat 25 rozenkrans, Arts, B.vd.Loostraat 14 blauwe kinderhandschoen en een broche, Dijkman, Oostrum C 24 sierspeld, vulpen, lens van rijwiel lantaarn en een paar zwarte dames- glacé's, Smits Leunse weg 16 vulpotlood, Moorman, Leunseweg 2 tas, inh. kinderspeelgoed, doosinh. kledingstukken, salonstok, (land- meterstok), Kazerne foxterrier, de Vocht, Schoolstr. 28 poederdoos in étui, Patersstraat 23 kinderbeurs, de Krijger, Langstr.41 w. kinderdas, Fr. Michelsstraat 13 muntbiljet, St Jozefsklooster witbr. hond, Janssen, Kruisstraat 6 3 muntbiljetten, Janssen, Kempweg9 portemon. m.inh. Lamers Langew.30 zilv. rozekr., Hogen hof, Overl.weg43 varken circa 100 kilo, Akkerweg 4a leren handsch. Voermans Langew.72 2 hondjes, vd.Munckhof, Langstr.60c handsch. en rozekr. Smits Broekw.9 doublé armb., Peters, Langeweg 36 schopm.steel, A.Verstegen, Overl.w. br.l. herenhandsch. Kruysen, Oosts, bankbiljet, Bonants, Deurn. weg 4 br. herenhandschoen, A. Peters, Timmerm.weg 63 Ysselsteyn rijwieltas, Verbruggen, Leunsew. 12 br.h.handsch., vdHeuvel Hoend.str94 gekl. vulpotlood en zilveren arm band, van Ass, Veltum L 14 klein jong zwartharig hondje, Swaghoven, Maash. weg 15 zilv. rozenkr.,Pouwels, Bontek.str.8 bruine das, Kroon, Maash.weg 3 Zij werden uit hun huizen gejaagd en de communisten gingen er dan in wonen. De totaal uitgeplunderde stum pers werden in wagons gestopt en naar Duitsland getransporteerd. Maar de geallieerde controlecom missie accepteerde deze mensen niet. Zo werden de ontheemden in Duitsland heen en weer gesleept, onder de bitterste ontberingen op de meest wrede manier. De nieuw aangekomenen wilden echter niet werken. Zij leefden er goed van totdat de voorraden op raakten. Daarna deden zij het vee voor een krats van de hand, alsook de landbouwmachines en werktui gen en alles op en verdwenen was, trokken zij weer naar een ander oord om opnieuw andere mensen ongelukkig te maken en tot den bedelstaf te brengen, alles onder goedkeuring van de partij. De komst van deze commissie en de naar het dorp gestroomde com munisten maakte het voor ons niet raadzaam om nog langer in deze buurt te blijven. Op een nacht werden wij per wagen weggebracht, elk naar een andere richting. Ik kwam in een klein dorpje, twintig kilometer verderop, mijn vrouw op een puszta, weer een twintig kilometer verder de andere kant uit. Het contact tussen ons beiden werd door Miklós gaande gehouden die een keer in de week, te voet, ons bezocht Daar, op mijn nieuwe woonplaats kreeg ik bericht van Miklós, dat er drie gewezen Hongaarse vlieger officieren uit Duitsland aangeko men waren, met het doel ons bij de vlucht over de grens behulpzaam te zijn. Mijn zuster, die naar Duitsland uitgeweken was, had de officieren Moordaanslag op Peelwerker Toen Zaterdag tegen het middag uur op de ontginning Horster Peel te America een 59-jarige putter N. uit Almelo, met een tiental andere arbeiders in een zogenaamd „put" stond te werken, werd hij op een moment, dat de opzichter even af wezig was, door een jongere mede arbeider Z. onverhoeds aangevallen en met een kapmes zo ernstig ver wond, dat hij direct naar het zieken huis te Horst moest worden over gebracht. Zijn toestand was zo zorgwekkend, dat hem het H. Oliesel moest worden toegediend, maar Zondagavond was het directe levens gevaar geweken. De dader is ge arresteerd. Margarine duurder De prijs van de merkmargarines wordt, van de zijde der fabrikanten medegedeeld, voor de consument verhoogd met vier cent per kilo gram, hetgeen voor de halfpond- pakjes dus neerkomt op één cent. Deze verhoging is geen gevolg van de loonronde, doch vindt haar oor zaak in de verpakkingen, die om hoog zijn gegaan. Aan gevolgen van aanslag overleden Maandagmorgen om zeven uur'is in het ziekenhuis St Annadal te Maastricht de 45-jarige mevrouw Heidendal uit Heer overleden. In de ochtenduren van Donderdag jj. was op haar door de 20-jarige L. uit Maastricht een aanslag ge pleegd. Zij werd daarbij in haar woning zwaar gewond. Eerst nadat haar dochter uit school was thuis gekomen werd de aanslag ondekt. Onmiddellijk werd zij toen naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij Maandag is overleden. De dader is inmiddels gearresteerd. Lichting 1953 zal twintig maanden dienen De duur van de eerste oefening voor de dienstplichtigen van de lichtingsploegen 1958 zal twintig maanden bedragen. Voor de groepen die behoren tot de opleiding voor reserve-officier of dpi. onderofficier en voordez.g. specialisten is echter een termijn van 24 maanden gesteld. Ook dein de toekomst aan de minister van Oorlog voor te stellen grootverlofs- regelingen zullen op het boven staande zijn gebaseerd. Nieuwe voorzitter KNBTB De heer G. W. Kampschöer is wegens gezondheidsredenen afge treden als voorzitter van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond. Tijdens de algemene huishoudelijke vergadering, welke Maandag te Den Bosch gehouden is, werd de heer C. G. A. Mertens, tot nu toe lid van het dagelijks be stuur van de KNBTB, tot zijn op volger gekozen. De nieuwe voorzitter werd op 15 Maart 1918 geboren. Hij bezocht een landbouwschool en verschillende cursussen en leergangen en was daarna landbouwer op een gemengd bedrijf van akkerbouw, veehouderij en fruitteelt. De heer Mertens is sedert 15 Juli 1952 lid van de KVP- fractie der Eerste Kamer. Voorts is hij voorzitter van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond en lid van het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw. Vlam in de pan In Oosterwolde brak Dinsdag- naar ons toegestuurd. Als bewijs hadden zij een kinder foto van mijn zuster bij zich, waar op zij een paar regels aan mij had geschreven. De officieren vonden ons spoor hadden de familie in Keve- Puszta opgezocht. Mijn neef verraadde onze schuil plaats niet, denkende met rode agenten te doen te hebben. Hij had de heren verzocht over een week terug te komen, in welke tijd er •misschien wel bericht van ons zou binnen zijn. Mijn neef liet het aan ons over, al of geen vertrouwen in die offi cieren te stellen. Miklós reikte mij de foto. Het was mijn zusje in haar eerste com muniejurkje. Op de achterzijde kende ik haar handschrift. Het briefje begon met mijn kindernaam en zij ondertekende met haar roep naam uit de jeugd. Het was buiten twijfel, dit brief je kwam van haar. Niemand buiten onze familie kende deze naampjes. Het stelde mij volkomen gerust omtrent de identiteit van de offi- eieren. Wie een dermate gewich tige opdracht van mijn zuster had gekregen, verdiende alle vertrou wen aan onze kant. Ik wilde deze zaak nu met mijn vrouw eens bespreken. Die nacht liep ik met Miklós naar Keve-Puszta. Wij kwamen voor het ochtend gloren aan. Niemand had ons ge zien. De volgende dag arriveerde mijn vrouw op een wagen. Trots de bezwaren van de fami lie aarzelden wij niet langer. Wij vonden het een gelegenheid, die niet gemist mocht worden. Wij besloten op de drie officieren te wachten en dan de sprong te wagen. ^Tijdens het wachten gingen wij middag brand uit in de grote boer derij van E. J. Doornewaard. De oorzaak was, dat de vlam in de pan sloeg. Het huis en een hooiberg met 25.000 kg hooi gingen in vlammen op. Het vee, 24 stuks en een ge deelte van de huisraad konden wor den gered. De boerderij was eigen dom van de Stichting Het Feithen- hof te Elburg. Verzekering dekt de schade. van 24 tot 30 Januari. PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzin: Beter een goed voorbeeld dan schone en geleerde woorden. Priester v.d. week: Pater Domitius Derde Zondag na Driekoningen; 6 uur lm.; 7 uur lm. overl. fam. v. Kessel-van Bergen; 8 uur lm. voor parochianen; 9 uur Kindermis voor Maria Hendriks-Janssen en dochters 10 uur Hoogmis Johannes Muis, best. door Mannenkoor; 3 uur kin derlof; 7 uur Rozenhoedje en Lof. Maandag: bekering v. St. Paulus. 6.30 zielemis v. alle overl. parochia nen; 7 uur lm. Maria de Lange- Cuppens; 7.30 lm. Frans Aerts; 7.30 sijalt. lm. v. lev. en overl. leden van Kleermakersbond bij 20-jarig bestaan; 8 uur gest. jaard. Leonard v. Dijk en echtg. Johanna Jennes- kens (3kl.)8 uur zijalt. lm. voor handboogschutterijen St. Anna en Diana; 7 uur zielelof, Rozenhoedje. Dinsdag: H. Polycarpus; 6.30 lm. zek. int. (D); 7 uur lm. Johannes Muis best. d.d. buurt; 7.30 lm. Hub. Custers en echtgenote; 8 uur gest. jrd. Peter Gommans en Elisabeth Jenniskens (2kl.). Woensdag: H. Joannes Chryso- stomus; 6.30 lm. Lamb. vd. Berg; 7 uur lm. Anna var» Bragt; 7.30 lm. Vincent Pijis; 8 uur gest. jrd. Frans Peters en Elis. vd. Waeter (1H). Donderdag: H. Petrus Nolascus; 6.30 lm. Jacq. Jeuken; 7.15 H. Sa cramentshoogmis, leiding jongens; 8 uur gest. jrd. Martin Wismans en echtgenote, Maria en Bernardina Wismans (2kl). Vrijdag: H. Franciscus van Sales. 6.30 lm. Anna Willems en zoon Hary Huisman; 7 uur lm. Petronella Franssen-Beclet; 7.30 lm. Johannes Muis, best. door Mannenkoor; 8 uur gest. jrd. Th. Droesen en echtg. Elisabeth en Anna C. Poels en kin deren (3kl). Zaterdag: H. Martina; 6.30 O.L. Vrouwhoogmis: 7 uur lm. overl. fam, Lensen-Jeuken; 7.30 lm. Joh. Muis, best. d.d. buurt; 8 uur Hoog mis zek. int. S.)9 uur pl. Huwe lijksmis v. bruidsp. Hanen-Willems; 7 uur Marialof en Rozenhoedje. VELTUM: Donderdag 7.80 lees mis. KATECHISMUS: De kinderen van de 3e en 4e klas leren deze week de 28e les; de hoogste klassen de 28e en 29e les. PATERSKERK VENRAY 3de Zondag na Driekoningen: de H. Missen 5.45, 6.30 voor Lodewijk Voermans- 7.40 voor Frans Janssen Jacobina Lenssen en dochter; 9 u. hoogmis vd, levende leden van de Franciscaanse Missiebond. Commu niceren begint achteraan. Ie coll. Paterskerk, 2de bijz. noden. 4.30 gez. Vespers, 5 uur Lof. Maandag, bekering van St Paulus 7 u. H. Mis voor Huberta Janssen- Gellings, als lid vh. Koordje; 7.30 beiden naar een ander dorp wonen. Miklós ging naar Budapest, om daar een vrachtauto zien te krijgen die ons naar de grens zou willen brengen. De week ging voorbij in pijnlijke en zenuwachtige afwachting. Wij kwamen vrijwel nooit bulten de kleine kamer van het boerenhuis waar wij ons ophielden. Na verloop van een week kwam Miklós eindelijk opdagen met een oude vrachtauto. Hij was heel kort bij ons, maar ging dadelijk door naar Keve-pustza om daar de nog steeds wachtende officieren te treffen. Drie dagen later kwam hij terug met de mededeling, dat de drie nog steeds niet aangekomen waren. Wij konden ons niet voorstellen, wat er gebeurd kon zijn. Er is hun wat overkomen, of zij zijn naar het westen terug gegaan, zonder zich verder met ons te bemoeien, be ledigd door het gebrek aan ver trouwen. Miklós probeerde ons te troosten Hij had van begin af aan niet ge loofd in het succes van deze onder neming. Misschien was het wel beter zo. Wij moesten geen onbe kende mensen vertrouwen. Wij werden zeer ter neer gesla gen. Deze gelegenheid was onze enige hoop en nu zagen wij alles in rook opgaan. Toen onze neerslachtigheid haar hoogtepunt bereikt had, draaide de vrachtauto, die op Keve-puszta zo lang gebleven was, nogmaals de hof binnen. Mijn neef sprong er af. Hij bracht de boodschap, dat een van de of ficieren aangekomen was. We moesten onmiddellijk meegaan naar Keve-puszta. Vanavond gingen wij op weg. De twee andere zouden wij dan in Szonbathely ontmoeten en dan ging het gezamenlijk maar weer verder. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1