Meisjes, Verbod tappen sterke drank op Maandag 1$ Januari a.s. Allemansmarkt. Toezicht op krankzinnigen Kleetmaketii a. ïïlit 1 GESLOTEN Suikerbieten voor siroop NIEUWE Burgerlijke St J. v. 0| Ve al drnki en al artikeli De Burgemeester van Venray herinnert aan het bepaalde in art. 126 der „Algemene Politieverorde ning Venray", waarbij het verboden is op Maandag 18 Januari a.s. (Allemansmarkt) na een uur des namiddags in localitelten, waarvoor vergun ning is verleend tot verkoop van sterke drank in het klein, sterke drank te koop aan te bieden, te verkopen, te verrui len. af te leveren, ter beschik king te stellen, ten geschenke te geven, te gebruiken of toe te staan, dat aldaar sterke drank verbruikt wordt. Bij overtreding zal onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 11 Januari 1954. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN. De Burgemeester van Venray herinnert de ingezetenen aan de inhoud van artikel 3 der wet van 27 April 1884 Stbl. 96. tot regeling van het Staatstoezicht op krankzinnigen, waarbij is bepaald, dat hij, die een krankzinnige verpleegt, over wien het Staatstoezicht zich uitstrekt, gehouden is hiervan aangifte te doen aan de Burgemeester der ge meente van zijn werkelijk verblijf, binnen tweemaal vierentwintig uur na de aanvang der verpleging. De aandacht wordt in het bijzon der erop gevestigd, dat de aangifte niet alleen moet geschieden voor de krankzinnigen buiten gestichten verpleegd, maar ook voor idioten, onnozelen en dergelijke stille krank zinnigen, en, hetzij bij bloedver wanten of betrekkingen verzorgd worden. Hij, die nalaat de bovenbedoelde aangifte te doen, wordt gestraft van ten hoogste driehonderd gul den. Venray, 9 Januari 1954. De Burgemeester voornoemd A. H. M. JANSSEN. Der Schweinefürst Het gemengd koor Polyhymnia bracht j.l. Zondag teOverloon, haar operette voor het voetlicht getiteld: „Der Schweinefürst". Hoewel men voor Overloon op een grotere publieke belangstelling van het publiek had gerekend, werd het stuk met dusdanig veel vaart en élan gebracht, dat het publiek zo enthousiast was, dat men de slotscène wegens aanhoudend ap plaus herhaalde. Al zal dan de finantiële zijdervan deze uitvoering niet aan die ver wachtingen voldoen welke men er van dacht, wij zijn er toch an over tuigd, dat door dit optreden ook in Overloon, thans de poort wijd open gegooid is voor een volgende operette en dat men hiervoor thans reeds een zekere goodwill heeft gekweekt. Vastenaovend Langzaam maar zeker gaat het op Vastenaovend aan en zo links en rechts begint men al wat voor bereidingen te treffen. De Raad van Ellef zit intussen al lang te piekeren over een en ander maar het staat nu wel vast, dat het circusprogramma wat op 30 Jan. a.s. in Circus Mök geboden zal worden, al zijn voorgangers verre overtreft. Dan is men druk bezig met speuren naar een Prins. Zijn we goed ingelicht, dan zijn er een twintigtal candidaten en nu is de vraag maar wie van die twintig het zal worden. Hopenlijk zal Circus Mök de oplossing brengen. Verschillende bedrijven zijn al be gonnen met de wagens voor de optocht. Nu heeft men nog tijd ge noeg en kan men in een verloren uur veel doen en men loopt boven dien niet het gevaar alles in de laatste dagen te moeten opknappen. Voor hen die eventueel nog inlich tingen wensen te hebben zal binnen kort een aparte vergadering ge houden worden, waarover nog nadere mededelingen volgen. In Oirlo is Zondagavond de eerste zitting. Daar zullen de spurriemök- ken Peer van Baokel zijn kunsten laten tonen. Onderscheiding Dinsdagmiddag werd de heer B. Kruysen de zilveren medaille uit gereikt van de L.L.T.B. wegens zyn verdiensten voor de organisatie, waarvoor hij sinds 1914 de ver zekeringen afsluit en wier afdelings secretaris hij al die tijd is geweest. Deze onderscheiding werd hem uit gereikt door de Voorzitter van de afd. Verzekeringen der L.L.T.B. de heer Joosten in tegenwoordigheid van de directie en bestuursleden van de afd. Venray der L.L.T.B. KVP vergadering A.s. Dinsdagavond belegt de KVP afdeling Venray, een zeer bijzondere avond, waarmede ze dan tevens be wijst, dat ze ondanks de stilte, die rondom haar hangt, nog vol leven is. Deze avond, waarover de leden nog afzonderlijk bericht krijgen, verdient wel aller aandacht. Koude op komst Koopt nu uw Wollen en Gestikte Dekens. Wij hebben nog voor U 'n enorme sortering tegen de oude prijzen, zonder verhoging. THOMASSEN Geslaagd te Utrecht voor het practijk-examen Leerlingenbesluit N.O. smidsvak de heer Piet Custers, Langstraat. Vry willige Brandweer Door de Vrijwillige Brandweer werd in 1953 41 maal uitgerukt door allarmering voor de navolgen de branden en hulpverlening: 7 binnenbranden 7 uitslaande branden 5 bosbranden 6 heidebranden 9 schoorsteenbranden 1 stroobrand 3 loos alarm 1 stormweer 1 overstroming 1 assistentie buiten de gemeente Verder diverse oefeningen, circus- en kermisterreinwachten. De schade, grotendeels door ver zekering gedekt, bedroeg in totaal f 85.655.—. Dekenaal Soc. Char. Centrum De tweede oriëntatie-avond zal gehouden worden op Donderdag 21 Januari a.s. in Lunchroom Ver heugen te half acht. Mej. Mr. A. Hommes uit Maas tricht, Directrice van het Inter parochieel Centrum te Maastricht zal die avond spreken over: Maatschappelijk werk en Charitas in deze tijd Op deze avond zal worden belicht, hoe het maatschappelijk werk alle ten dienste staande middelen ge bruikt, om daardoor de evenaaste zo goed mogelijk te kunnen helpen. Speciaal de psychische weten schap is van practische betekenis geworden. Parochie Leesbibliotheek is vanaf heden verplaatst naar de oude ambachtschool, thans Patro naat aan de Merseloseweg. Geopend: 's Zondags van 11 tot 12 uur v.m. 's Woensdags van 7 tot 8 uur n.m. 's Zaterdags van 4 tot 5 uur n.m. Speciaal voor kinderen School Ysselsteyn wordt uitgebreid De R.K. Lagere Jongens- en Meisjesschool te Ysselsteyn zal worden uitgebreid. Werd deze school het vorig jaar reeds met enkele klassen vergroot, thans blijkt dat de lesruimte wederom uitbreiding nodig heeft. Ook zal het onder wijzerskorps vergroot moeten wor pen. De huidige school heeft reeds 7 leerkrachten. voor costuums en mantelcostuums Nieuw bestuur Rode Kruis Op de Woensdagavond gehouden vergadering van het Ned. Rode Kruis bleek, dat deze afdeling nu 1300 leden telt. Ook financieel was men tevreden, daar alleen reeds een huis-aan-huis-collecte ruim f 1400 had opgebracht. In deze vergadering werd o.m. ook een nieuw bestuur gekozen, daar de heren Laurensse als voor zitter, Stuivers als secretaris en J. van Opbergen als penningmees ter aftreden en zich niet meer her kiesbaar stelde. Dr. Adriaansen, de nieuwe school arts, werd als voorzitter gekozen, terwijl verder in het bestuur nu zitting hebben de dames Boone kamp, van Dongen en de heren Bartels, Colsen, Nelissen en Winkes. Namens de colonne bracht de heer Campsteijn dank aan de aftre dende bestuursleden voor hun werk. Veclitparfcy om een pad Te Merselo, werd op wrede wijze de Zondagsrust verstoord. Na de hoogmis namelijk, hebben de gebrs. van R. hun 50-jarige buurman een aframmeling gegeven. De aanlei ding was een eigen weg, die langs beider eigendommen loopt en over de breedte van deze weg was een meningsverschil ontstaan. Zaterdag reeds was deze kwestie besproken, maar toen was het niet tot een handgemeen gekomen. Daar mee werd gewacht tot na de hoog mis. M. moest zich onder dokters behandeling stellen, terwijl de Rijks politie tegen de gebrs. v.R. proces verbaal opmaakte. „Pro Ecclesia" voor Th. de Ponti OIRLO. Onze vroegere dorps genoot, de heer Th. de Ponti, jaren lang hoofd der School in Nieuw Dijck, thans aldaar als rustend nog steeds woonachtig, is door Z.H. de Paus begiftigd met het Gouden Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice' als beloning voor de talrijke aan Kerk en Staat door hem bewezen diensten. CASTENRAY. Door de toneel club „Vondel" is besloten om op Dinsdag 2 en Zondag 7 Febr. het toneelspel van Ben Heuer „Maria Goretti leeft" op te voeren. Gezien het succes wat dit toneel spel in andere plaatsen heeft ge had, kan men ook hier op een avond van goed toneel rekenen. Ongeluk in Leunen In Leunen werd een kleine meisje door een personenwagen gegrepen, toen zij onverwacht de weg over stak. Zij werd met zware hersen schudding in het ziekenhuis opge nomen, terwijl de wagen veel schade opliep doordat hij bij het uitwijken tegen een boom opbotste. WANS SUM. Maandagavond om half 9 zal de heer Gerrits Sluys voor de motorclub uit Wanssum en genodigden theorielessen geven. Ongeluk Toen het zoontje van de familie van P. Woensdagmiddag met zijn autoped aan het spelen was reed hij pardoes het trottoir af met het noodlottige gevolg, dat de 5-jarige knaap ten val kwam. Met een ge broken enkel werd hij naar een dokter gebracht. Van ladder gevallen Tijdens werkzaamheden viel de heer M. L. uit Oostrum van een trapladder en brak beide polsen. Aantal nieuw te bouwen woningen niet boven de 65.000 per jaar. Arbeidsmarkt in bouwbedryf reeds overspannen. Vele Eerste Kamerleden kunnen, zoals blijkt uit het voorlopig ver slag op de begroting van Wederop bouw en Volkshuisvesting, niet meedoen aan het uitoefenen van druk op de regering om het aantal nieuw te bouwen woningen nog belangrijk op te voeren boven de thans voorgenomen 65 duizend per jaar. Er is nu reeds zulk een over spanning van de arbeidsmarkt in de bouwbedrijvigheid, en zo grote afstand tussen het aantal in aan bouw zijnde en gereed gekomen woningen, dat de daaraan verbon den nadelen ernstige gevolgen hebben. Wanneer men er op let, dat naar thans voor het eerst bekend ge maakt, het tekort op 1 Januari 1953 ongeveer 100.000 woningen groter was dan eind 1945 en men denkt aan de achterstand van tal van gemeenten, waar van inlopen daarop nog geen sprake is, dan ligt hun inziens de verwachting voor de hand, dat na 1960 niet in verschillende, doch in vele gemeen ten nog geruime tijd daarna het woninggebrek zal voortduren. Enkele leden betogen evenwel, dat met een bouw van 65.000 wo ningen per jaar het inlopen van het woningtekort nog te langzaam zal geschieden en dat dit aantal tot 75.000 dient te worden verhoogd. Mgr. P.J.M. Jenueskens Benoemd is tot kanunnik van het kathedraal kapittel van het bisdom Roermond als opvolger van wijlen mgr Th. M. A. M. van der Marck de hoogeerw. heer mgr. P. J. M. Jenneskens, algemeen directeur van de Katholieke Actie en directeur van het Vrouwelijk Jeugdwerk in het bisdom Roermond. Directeur Willems van Landbouwbelang overleden In het St. Laurentius-ziekenhuis te Roermond overleed na een lang durige ziekte Donderdagochtend vroeg in de leeftijd van bijna 60 jaar, de heer J. Th. W. Willems uit Maasniel, directeur van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Land bouwbelang" van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond. zeer voordelig bij Ernstig ongeval te Horst Op de provinciale weg, even voorbij het kerkdorp Castenray, kwam Maandagavond 'n luxe auto, bestuurd door W. uit Horst door de daar beruchte bocht toen een andere luxe wagen met grote vaart wilde passeren. Waarschijnlijk door een verkeerde berekening reed deze tweede wagen op de andere in, duwde hem opzij en tegen een boom. Daarna sloeg de auto uit Horst over de kop. De gevolgen waren ernstig. De naast W. gezeten passagier, zekere W. uit Horst, werd door de voorruit ge slingerd, van de twee andere passa giers brak de bestuurder een been. Van de andere wagen werd de bestuurder tegen de weg gesmakt waar hij bewusteloos bleef liggen. Bij hem werd een armbreuk gecon stateerd. De drie gewonden werden naar het ziekenhuis te Horst ver voerd. Van de twee nieuwe wagens is slechts een ruïne over. Toon Hermans op jacht naar Limburgse cabaret-artisten Voor de eerste keer is Toon Her mans op jacht gegaan naar ca baret artisten. Zijn jachtterrein lag hierbij te Heerlen, waar Zondag middag de artisten in de dop uit geheel de Limburgse Zuid-Oosthoek graag gestrikt wilden worden door jager Hermans. Hoe graag Toon Hermans dit ook gedaan zou hebben, zijn Lim burgse jacht heeft niet meer resul taat gehad dan op de drie vorige plaatsen in ons land. Was op elk van deze jachten de buit ronduit één candidaat artist, in Heerlen was dit ongeveer hetzelfde, ten minste, wanneer de verwachting van de 19-jarige Miepje Publick- huizen in vervulling gaat. De herkansing welke Miepje van „de grote Toon" kreeg, duiden wel in deze richting. Immers wat accordeonisten, zangers, mondhar monica virtuozen, imitators en declamatrices niet vermochten n.l. om het „stenen" hart van Hermans te vermurwen, dat kreeg Miepje Publickhuizen klaar met haar be vallige balletdans. De overige debutanten een twintigtal hoewel niet hoopvol gestemd over een eventueel optre den bij het gezelschap van hun pro- vinciegenoot, zijn evenwel met meer vertrouwen in eigen talenten naar huisgegaan, omdat Toon Hermans dan toch van velen maar gezegd had, dat ze wel artlstenbloed bezit ten. Nederland in 1953 de grootste eieren-exporteur tér wereld. Voor 314 millioen gulden geëxporteerd. De Voorzitter van de Nederlandse Pluimvee Federatie, kon mede gedeeld worden, dat Nederland er dit jaar voor het eerst in is ge slaagd met een totaal-export van 1644 millioen eieren de grootste eieren-exporteur ter wereld te wor den en Denemarken, tot dusverre in het bezit van de prioriteit op dit gebied, naar de achtergrond te drin gen. Bovendien heeft Nederland het voordeel in het komende jaar, nu het handelscontract tussen En geland en Denemarken expireert, vrije toegang te krijgen tot de En gelse markt, welke per 1 April zal worden geliberaliseerd. Volgens nog zeer officieuze berichten zullen de invoerrechten binnen redelijke gren zen worden gehouden. De totaalwaarde van de export bedraagt de Nederlandse pluimvee producten in 1953 b\jna 314 millioen gulden. Meer dan 28.000 mensen vinden in de pluimveebedrijven een be staan in welk getal niet berekend zijn de arbeidskrachten, die men voor het vervoer en de materiaal verpakking nodig heeft. Door de pluimveefederatie kon worden meegedeeld, dat de goede gang van zaken het verantwoord deed zijn, dat in Boxmeer nog dit jaar 'n coöperatief pluimvee-slacht- bedrijf wordt gebouwd dat 'n capa citeit zal kJijgen, welke tegen enkele honderdduizenden stuks aan voer zal zijn opgewassen. Nog voor het einde van dit jaar hoopt men de bouw te hebben voltooid. Opmerkelijk is, dat ons land als grootste exporteur, de kleinste con sument is. Er zijn door de 11 mil lioen Nederlanders niet veel meer dan 100 eieren per hoofd of ca 1100 millioen eieren in totaal gegeten. In de andere Europese landen is het eierenverbruik per hoofd minstens anderhalf maal zoveel en in Amerika zelfs viermaal zoveel. De pluimveehouderij komt het meest voor op onze 50.000 kleine gemengde boerenbedrijven op de zandgronden. Ongeveer de helft van van de ca 20 millioen leghennen, die onze pluimveestapel telt, is in Gelderland te vinden. De uitvoer van producten uit de pluimveesector in het Nederlandse exportbeeld heeft een waarde van 279 millioen gulden in 1953, of 3,4, resp. 3,7 procent, van de totale Ne derlandse export. Ook de export in slachtpluimvee is gestegen en wel van 35 millioen gulden in 1952 tot 48 millioen in 1953, t.w. met 36 procent. Bromfietsvraagstuk lost zichzelf op De Nederlandse Bromfietsbond heeft zich in een adres tot de Eerste Kamer gewend. In dit adres wordt onder meer betoogd, dat het brom fietsvraagstuk bezig is zich voor een groot deel zelf op te lossen. De berijders, zegt de Bromfiets- bond, raken met de bromfietsen vertrouwd, evenals de andere weg gebruikers. Bovendien heeft, dank zij het achterwege blijven van de verplichting tot rijbewijzen, ken tekenen, maximum snelheid enz. de bromfiets zich de laatste tijd ont wikkeld tot een veel betrouwbaar der vervoermiddel dan 't oorspron kelijke rijwiel met hulpmotor. De Bromfietsbond zegt verder, dat uit de statistieken blijkt, dat het on gevallen-percentage der bromfietsen de laatste tijd sterk dalende is. Het probleem van de rijwielpaden acht de bond daarentegen groeien de, aangezien deze paden niet zijn aangepast aan het intensievere en ongelijksoortige verkeer van thans. De verzekering van de Minister, dat bij de aanleg van nieuwe wegen met 't bromfietsverkeer rekening zal worden gehouden, lijkt de bond niet voldoende. Ook de reeds be staande rijwielpaden behoeven drin gend verbreding en Verbetering. Oudste herderin Roermonds bisdom overleden In de leeftijd van ruim 80 jaar is Donderdag te Wolder bij Maas tricht overleden de zeereerw. heer J.H.J. Haesen, pastoor van de St Petrus en Paulus.parochie aldaar. Wegens sterfgeval is ons kantoor Maandag 18 Januari A. VERHEGGEN v.d. Voort's Graanhandel Oostrum heden ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijek, D 67, Tel. 263. Bij moeilijk- en voor het lenigen van nood, waar Koffie en thee weer duurder Met ingang van Woensdag zijn de koffieprijzen weer verhoogd met circa 28 cent per pond. Ook de theeprijzen zullen met onmid dellijke ingang verhoogd worden met gemiddeld 30 cent per pond of deze zich voordoet. President Eisenhower deelde mede dat de regering in een poging om de afzet in het buitenland uit te breiden binnenkort een aantal han delsmissies zal zenden naar Europa. Azië en Zuid-Amerika. Deze missies zullen onderzoeken, welke mogelijkheden er bestaan voor uitbreiding van de internatio nale handel in voedsel en katoen in de onmiddellijke toekomst. Naar hij hieraan toevoegde bereidt de minister van Landbouw, in overleg met de minister van Buitenlandse Zaken, besprekingen voor met de ministers van Financiën van andere landen. De bedoeling is van gedachten te wisselen over onderwerpen, verband houdend met het gebruik van over schotten en voorraden van agra rische producten. In één nacht f 23.000 vergokt. De recherche te Rotterdam heeft de 46-jarige boekhouder B. uit 6 cent per ons. Voor de duurdere Rotterdam aangehouden, die kans hooft rro7ion 1 n oon nacnl in tlUflO Gevraagd wegens ziekte der tegenwoordige Net meisje voor 6 halve dagen in de week in klein gezin. Adres bureau dezer kunnen worden gebracht tot 23 Januari Siroopfabriek GOUMANS Venray soorten kunnen iets grotere prijs verhogingen worden toegepast. Tot deze nieuwe prijsverhogingen is besloten in een Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Ver eniging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers. De prijs verhogingen zijn het gevolg van de sterk gestegen wereldmarktprijzen voor koffie en thee. Op 15 December 1953 werden de koffieprijzen reeds verhoogd met 16 tot 20 cent per pond. De thee- px-ïjzen werden eveneens in Decem ber 1953 verhoogd. Ter dood veroordeelde gearresteerd Het mag ongewoon zijn zijn, dat een ter dood veroordeelde zich bij de Politie aanmeldt, toch is dit Donderdag gebeurd in Noord-Lim burg en wel in de buurt van Arcen. waar de man gearresteerd werd. Bij een politiepost meldde zich een persoon, voorgevende te zijn de 35- jarige P.S., afkomstig uit Haarlem. Hij had geruime tijd in Duitsland verbleven... en was ter dood veroor deeld dooreen Nederlands Gerechts hof. Zondag-avondmis te Eindhoven Met toestemming van de bisschop van Den Bosch zal bij wijze van proef voorlopig iedere Zondagavond om half acht in de St Catharina- kerk te Eindhoven een avondmis worden opgedragen. Deze maatregel is genomen omdat een vrij groot aantal katholieken in Eindhoven, om een of andere reden (nacht dienst en dergelijke) moeilijk in de morgen de H. Mis kan bijwonen. Naar 2 millioen radiotoestellen Het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 Jan. j.l. 1.841.249 tegen 1.S30.753 op 1 December 1953. Op laatstge noemde datum waren er 488.437 aangeslotenen op het rijksradio- distributienet tegen 486.050 op 1 November j.l. Het Peelmijnveld In het kader van het onderzoek der Peelmijnvelden zal binnenkort ook te Beesel begonnen worden met een diepboring. De eerste boring van dit soort bij het huidige onder zoek wordt thans, zoals wij hebben gemeld, verricht bij Neer. De tweede boortoren zal ongeveer 200 meter buiten de kom van het dorp Beesel verrijzen. Ruim 12 millioen ton kolen De productie van de gezamenlijke Limburgse steenkolenmijnen is ver leden jaar 235.655 ton lager geweest dan in 1952. Zij bedroeg 12.296.646 ton tegenover 12.552.301 ton het jaar daarvoor. De hoogste productie, welke de Limburgse steenkolenmijnen ooit hebben bereikt, was die van 1937, die 14.321.000 ton bedroeg. Zekerheid voor alles Koningin Elizabeth van Engeland heeft op haar grote reis door het Britse Gemenebest in Australië een bezoek gebracht aan streken, waar vroeger kannibalistische stammen woonden. Volgens het Franse week blad Samedi-Soir wilden de auto riteiten ter plaatse liever het zekere voor het onzekere nemen en zij stelden een onderzoek in bij de be volking om na te gaan, of er wer kelijk geen menseneters meer be stonden. Het machtigste stamhoofd moest voor een commissie verschij nen, om op desbetreffende vragen te antwoorden. Menseneters Nee, die hebben we niet meer in onze stam". Werkelijk niet hield een van de ondervragers aan. „Geen sprake van. Voor alle zekerheid hebben we de laatsten verleden week opgegeten". Amerika's landbouw geraakt in nood In een speciale boodschap aan het Amerikaanse Congres heeft presi dent Eisehower Maandag verklaard, dat het agrarische probleem in de Verenigde Staten ernstig en inge wikkeld is, en dat er onmiddellijk maatregelen moeten worden ge nomen om de toeneming van de bedreiging voor het Amerikaanse landbouwprogramma tot staan te brengen teneinde economische nood in de agrarische gebieden in de Verenigde Staten te voorkomen. De president stelde in zijn bood schap voor om reeds bestaande over schotten aan agrarische producten ter waarde van 2,5 milliard dollar van de markt te houden met het doel prijsdaling tegen te gaan. Hij beval voorts aan het in de oorlog ingestelde systeem van verplichte steun voor de prijzen der agrarische producten aan het einde van het lopende oogstjaar af te schaffen en stelde het Congres voor toe te staan, dat de regering voortgaat met het gebruiken van de overschotten voor heeft gezien in één nacht in twee Rotterdamse speelholen een bedrag van f 23.750 te vergokken. Hiervan behoorde f 20.000 toe aan zijn werkgever, een handelsmaat schappij te Rotterdam. Dit bedrag was per giro binnen gekomen en in plaats van het op de bank te storten, zoals hem was opgedragen, stak de boekhouder het in zijn zak. Vorige week miste de directie het geld en de politie werd er in gekend. Oostenryk en Zwitserland door sneeuwval getroffen. Lawines eisen honderden slachtoffers. Naar schatting zijn tot dusverre 200 personen als gevolg van de lawines in Europa omgekomen, voornamelijk in Oostenrijk en Zwit serland. Duizenden huizen zijn be dolven. Een trein werd door een sneeuwmassa in een Oostenrijkse vallei gestort. In Oostenrijk zijn 31 personen omgekomen en 150 personen wor den vermist. In Zwitserland zijn tengevolge van tientallen lawines tenminste 18 personen omgekomen. Veel mensen zijn ernstig gewond. Men vreest, dat er een groot aantal vermisten is, daar gehele gezinnen door de sneeuw bedolven zijn. De zwaarste sneeuwstorm in het Noordoosten van de Verenigde Sta ten in vijf jaar, heeft tot nu toe 57 doden geëist. De medelijdende matroos 'n Matroos, die als krijgsgevan gene, twee jaren lang, in de ge vangenis had moeten doorbrengen, wandelde kort r.a zijn uitlevering eens door de straten van Amster dam. Op zijn weg ontmoette hij een man, die vogeltjes te koop had. Blijkbaar waren de diertjes pas kort te voren gevangen, want zij voelden zich volstrekt niet op hun gemak; de meeste fladderden schuw in de kooi rond en vlogen met zulk een grote kracht tegen de tralies, dat zij zich zelf verwondden; enkele zaten hijgend van vermoeidheid en met bebloede kop op de bodem van "t kooitje. Toen onze matroos de arme vogels in deze toestand zag, herinnerde hij zich hoe verschrik kelijk 't was, opgesloten te moeten zitten. Hij wist, dat bij ondervinding. „Hoeveel voor al die vogeltjes?" vroeg hij aan de vogelkoopman, Deze, denkende, dat de zeeman hem wilde foppen. want hij kon niet begrijpen wat een matroos met zo'n verzameling zou willen doen, antwoordde, dat de hele partij voor vijf en twintig gulden te koop was. „Je vraagt te veel", zei de matroos, „zoveel geld heb ik niet meer over' Maar als de handel ernstig ge meend was, hernam de koopman, dan behoefde de matroos er ook lang niet zoveel voor te geven; voor een tientje kon hij ze allemaal krijgen. Dit ging en nauwelijks was de koop gesloten, of de zeeman opende het deurtje van de kooi, nam de vogels er een voor een uit en liet ze vlie gen. „Kerel, ben je gek riep de koopman. Toen de laatste vogel weggevlo gen was, zei de matroos: „Als je zelf eens een paar jaartjes achter de tralies had gezeten, zoals ik en je wist hoe plezierig dat is, dan zou je ook wel medelijden met die arme vogeltjes hebben. Te koop 100 tot 150 pullen W.x R.l. 400 droge schansen (struikhout) voeder- en suikerbieten w H. Muyzers, Heidse Peelweg 9, Heide hulpverlening aan bevlende landen Kath. Actie in ons Bisdom. Houdt 't oud In Limburg 1 Bouwt mee e ,t Houdt Lin van 8 t.m. 14 GEBOREN: Tanck Hendrina G. Janssen Johanna, Hermsen Wilhelmu Lenssen Johanna I Jaspers Peter, Der Groenen Henricus, Meijel Henriette vd. Vorle Johannes OVERLEDEN: Broersen Paulus Priester, Leunsewe Muis Johannes Bekkers Maria Chi kundig tekenaar, S Michels Maria Merselo M 117. ONDERTROUWD: Vollebergh Henri procuratiehouder tc Eijk Maria D. W. verzorgster, Lange Maessen Gerard werker, Hoensbro< Maria Th. G., 21 j: Coenders Hendr: broodbakker, Held en Stoks Gertruda Leunseweg. Kessels Hendril maker melkfafrfte straat en Domme 21 jr, Gasstraat. GETROUWD: van Kessel Goc tuinman, Overloons Petronella G„ 20 j Dankbet Voor de vel( belangstelling, bij de heropen Sigaren- en Si; zijn d'n Boog, lijke dank. Dankbet Voor de grote bi dens ons verblijf c hartelijke ontvang komst, zeggen v wederzijdse familii Gei PAROCHIE CASTENRAY Zondag 2e Zondag na Driekonin gen, kerkdeurcollecte voor de Me- misa; 10 uur Hoogmis v.d. Parochie; 2.30 uur Kruiswegoefening en lof, na het lof Derde Orde. Maandag: Feest van St Petrus Stoel te Rome. Heden begint de Internationale Bidweek voor de her eniging der kerken; 7.30 Gez. H. Mis tot intentie v.d. plaatselijke Rijvereniging. Dinsdag: Feest van de H. Ger- lachus; 7.30 uur 2e v.d. zesweken- dienst voor Jan Houwen. Woensdag: 7.30 Gez. H. Mis tot intentie v.d. Boerinnenbond. Donderdag: Feest v.d- H. Agnes. Algem. H. Com. voor sectie V vd. Familie, afd. Vrouwen. 7.30 gez. jaard. voor Piet van Rhee. Vrijdag 7.30 Gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. van Alt. Bijst. tot intentie van hen die hiervoor offerden; 5—6 biechten; 6 u. Lof en Rozen hoedje. Vandaag is de voor onze parochie vastgestelde dag van „de levende Rozenkrans". Van 99 uur onafgebroken Rozenkransgebed tot de vlg. intenties v.d. Bisschop: le Dat de ouders hun plichten stipt en blijmoedig mogen verrichten ten opzichte v.d. rijpere jeugd. 2e Dat de ouders in alles mogen meewerken met wat de Kerk doet ten opzichte v.d. rijpere jeugd. a.s. Zondag 2e collecte voor de Hiermede vervuil plicht U kennis O.L. Heer heden kortstondig doch het St. Canisius Nijmegen, in de 1 5 jaar, tot Zich geliefde zoontje TWAfs Antoon Jol J. L. Verh< J. Th. G. Marianne Paul Fam. Verfc Fam. Clae: Venray, 14 Janui De Engelen-Mis gedragen in de Pi St. Petrus-Bande Maandag 18 Jani waarna begrafei begraafplaats alc Bijeenkomst Juli; kwait voor negei FIRN VAN MUNCI VENI

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2