Wet Vervreemding Landbouwgronden Uit „Peel en Maas" Aardappels daalde in popnlariteit. VOOR DE HUISVROUW HET TWEEDE PAKJE THEE 25 CENT GOEDKOPER 2T. P. Joannes v. RljswUck O.Oarm. student te Rome. 28. P. Wilhelmus Muysers M.S.C student te Rome. 29. P. Ambrosius Dautzenberg O.F.M. Cap., missionaris in Afrika. 30. J.H. Wismaps, student te Gro ningen. 31. P. Gulielmus Potten O.P. te Huissen. 32. Joh. v. Aersen M.S.C. diaken. 33. Innocentius VerrietOP student 34. Bentivolius Haenraets O.F.M., diaken Weert. 35. Terentius Potten, student Wychen. 36. Franc. Poels -Camps, theolo gant te Roermond. 37. Laur. Poels—in't Groenewolt, theologant Roermond. 38. Henricus Tillemans, student apostolische school te Immensée (Zwitserland). 6 Januari 1900 De Zeereerw. Heer Fr. Geurts C.M. uit Maashees, werd door Paus Leo XIII benoemd tot vicaris apos- tolicus in het vicariaat Sché Ly (China). Op Nieuwjaar verkondigde de pastoor van Venray, dat in 1900 de Parochiekerk 500 jaar bestond. Er zou een heilige Missie gepreekt worden. De Fanfare Euterpe trok op 1 Januari met een vrolijke mars door Venray's straten en bracht ovaties aan de autoriteiten. Het Corps Vrijwillige Brand weer telde 72 manschappen. Als bestuursleden van de so ciëteit Burgerlust werden gekozen W. Wijnhoven en L. Sassen. 7 Januari 1899 Op 2 Januari werd teMerselo het gouden jubilé van de 77-jarige heer J. Arts als voorzanger in de kerk gevierd. Aan de jubilaris werd een prachtige wandelstok met in scriptie in zilver aangeboden. De Venrayer J. J. de Haen, onderwijzer te Kerkrade, werd als zodanig benoemd te Meerlo. „Besproken" muzikanten ver klaren per advertentie op erewoord, dat zij in de Nieuwjaarsnacht geen baldadigheden in de paterskerk had den gepleegd. 8 Januari 1898 De St Vincentiusvereniging publiceert het jaarverslag 1897. Er waren 19 werkende en 23 honoraire leden. President was J. J. Smits, secretaris Th. Eug. Kruytzer. Tot bestuursleden van de so ciëteit Euphonia werden gekozen: Dr. Ellerbeck, Henri Trynes, T.A.L. Beel, Alph. Vermeulen, Hub. Kraij- kamp. Plannen bestonden tot oprich ting van een Kruisverbond én een coöperatie broodbakkerij. De Redac tie schrijft: wij vermeen en, dat het een evenmin als het ander alhier slagen zal. De kapelaan van Meerlo werd door een drietal vlegels lastig ge vallen, zodat hij in een nabijzijnd café moest vluchten. 9 Januari 1904 - De totale bevolking van de gemeente Venray bedroeg op 1 Januari 1904 3080 mannen en 3238 vrouwen of 6318 zielen tegen 6307 op 1 Januari 1903. De Venrayse bakkers vermin derden de prijs van het brood met 2 cent en brachten die op 32 cent per 9 pond De boeren van de Beide gingen tegen aller verwachting in een coöperatieve windgraanmolen bou wen. De postbone W. Kircliner te Venray werd benoemd tot brieven besteller te Nijmegen. Op 18 Januari zou P. H. van Soest 50 jaar Rentmeester zijn van het Kasteel te Geijsteren. Kapelaan J. P. J. Litjens uit Wanssum werd Pastoor te Cauberg. Land- en Tuinbouw Een geslaagd experiment Twee eigenaars van kostbare en bekroonde Zeeuwse paarden onder namen een experiment, toen zij enkele jaren geleden de vloeren van hun paardenstallen met matten van rubber lieten bedekken. De grote beweeglijkheid van de paarden, hun forse afmetingen en zware hoefijzers stellen aan de stal vloer bijzonder hoge eisen. De jaarlijkse schade, die door de achterbenen aan de bakstenen of cementen bodem werd veroorzaakt, was niet alleen kostbaar, maar bo vendien leverden de gaten, gevuld met urine en mest, gevaar op voor rotstraal en andere hoefaan- doeningen. Bovendien is het zo, dat een paard zeker zulke gevoelige benen heeft als b.v. een koe, waardoor een betrekkelijk zachte vloer van groot belang is. Een en ander rechtvaardigde die proefneming ten volle, al bestond de kans, dat een vloerbedekking, die in de veestal zeer bevredigt, in •en paardenstal ook al wordt ze daar volgens een geheel andere constructie gelegd niet voldoet. De onderneming had echter uit stekende resultaten en stemt nog dagelijks tot volle tevredenheid. Geringere onderhoudskosten en betere hygiënische condities en als nevenfactor vermindering van het lawaai in de stal, makende hogere uitgaven verantwoord. Momenteel worden ook voor de paardentransporten de vloeren met succes toegepast. De bedekking van de houten wagenvloer is bovendien gemakkelijk te reinigen. Wel is het zo, dat deze nieuwe toepassing voorlopig voorduurdere paarden aantrekkelijk is. Met dit experiment is echter een mijlpaal geplaatst op de weg naar «en volkomen solide en hygiënische vloer voor elke paardenstal. De wet Vervreemding Landbouw gronden is gepubliceerd in de Nederlandse Staatscouranten heeft daarmede kracht van wet gekregen. De tot standkoming van deze wet heeft nogal wat voeten in aarde gehad, maar wat is nu het uitein delijke resultaat De cultuurgrond werd voor het tot stand komen van deze wet verkocht tegen de prijs van 1940. Dat was de thsorie. De practijk was echter geheel anders en de bedragen die onder „tafel" ver dwenen bij de verkoop van grond, toonde wel duidelijk aan, dat de waardebepaling van 1940 totaal verouderd was. Verkoop van grond Voor de prijs van cultuurgrond gaat de nieuwe wet uit van de netto pachtwaarde. Deze vindt men door de bruto pachtwaarde van de grond te verminderen met de lasten. De bruto-pachtwaarde op haar beurt vindt men aan de hand van bedrijfsuitkomsten. Aangezien men van deze laatste op dit moment nog niet over voldoende cijfers beschikt, zijn met de afkondiging van de wet, bij algemene maat regel van Bestuur, normen vastge steld, die de Grondkamers in hun gebied nog nader zullen uitwerken. In die normen wordt b.v. voor goede zandgrond een pachtwaarde vastgesteld van f 60.— tot f 100. per ha. Elke Grondkamer zal dus tussen deze grenzen voor goede zandgrond zijn eigen normen moeten stellen. Bij de kapitalisatie van de netto- pachtwaarde mag voor bouw en grasland een rentevoet gerekend worden van 23/131/* pet. Het juiste percentage geeft ook weer de Grondkamer. Voor tuinbouwgrond ligt het percentage van 4V,57t pet, terwijl voor de waardebepaling van boomgaarden een andere berekening plaats heeft, welke door de Grond kamer nader zal worden geregeld. Veronderstel men heeft 10 ha, waarvan de Grondkamer de pacht waarde heeft vastgesteld op f 60. terwijl aangetoond kan worden, dat er f 5.lasten per ha op de grond drukken. Dan zal de verkoop prijs zijn, bij een rentepercentage van 3 pet. (door de Grondkamer vast te stellen) 10 ha x f 55. (60 5) is f 550.zijnde 3 pet. is f 18.333.33, afgerond dus f 18.500. Verkoop van gebouwen Bij de bepaling van de verkoop prijs van de gebouwen wordt even eens uitgegaan van de pachtwaarde. Ook nu zijn daar echter voorlopig normen voor vastgelegd en wel die betrekking hebben op een middelmatige inrichting (1) en nieuwbouw, die doelmatig en modern is ingericht (2). De Gronpkamers kunnen echter deze cijfers weer wijzigen, naar gelang de toestand in hun rayon. De vastgestelde prijzen zijn dan A. voor woningen bij bedrijven 1 2 kleiner dan 10 ha 225 300 van 1020 ha 275 375 van 2050 ha 425 575 van 50 ha en groter 450 600 B. voor bedrijfsgebouwen bij be drijven 1 2 tot 20 ha f 40 p.ha f 55 p.ha. 2050 ha f 35 p.ha f 50 p.ha. 50 ha en groter f 30 p.ha f 40 p.ha. Aan de hand van deze pachtnor men, die dus door de Grondkamer iets gewijzigd kunnen worden, krijgt men de waarde van de gebouwen door kapitalisatie met maximaal 30, voor het woongedeelte, dat nieuw en modern is of door kapitalisatie met 20 voor middelmatige woning. Voor bedrijfsgebouwen worden in beide gevallen als kapitalisatie factor aangehouden resp. 20 en 15. Stel dat een nieuwe boerderij verkocht wordt met eveneens nieuwe bedrijfsgebouwen. De boer derij is 14 ha groot. Wat moet deze nu kosten. Het woongedeelte kost: 375 x 30 is f 11.250 Bedrijfsgebouwen kosten: 50 x 15 x 14 is f 10.500 Als de pachter een slecht landge- bruiker is vervalt ook zijn voor keursrecht. f 21.750 Op zijn hoogs.t mogen de boerderij en bedrijfsgebouwen dus kosten f 22 000. De Grondkamer heeft dus blijkens bovenstaande een zeer grote macht. Zij stelt binnen het raam van de door het Besluit gegeven normen, weer regels vast en volgens deze regelen zal verkocht moeten worden. De Grondkamer zal echter geen goedkeuring aan de verkoop geven, wanneer door deze verkoop een ondoelmatige verkaveling of ondoel matige ligging van de gronden t.o.v. de bedrijfsgebouwen ontstaat. Zij zal ook waken tegen de vor ming van kleine onrendabele bedrijven, terwijl de verkoop van land aan hen, die hun hoofdberoep buiten de landbouw hebben zal worden beperkt. De verkoop krijgt haar toestem ming ook niet als hierdoor land van gebouwen wordt gesplitst zodat een goede exploitatie zowel van het land als van de gebouwen wordt geschaad. I Zij waakt verder over het voor keursrecht van de pachter. Deze moet echter een pachtovereenkomst hebben, die 6 jaar loopt voor los land en 12 jaar voor behuisd land. Zij kan dit voorkeursrecht niet handhaven, wanneer familieleden in de rechte lijn van de eigenaar of diens pleegkinderen kopen wil len. Evenmin geldt dit voorkeurs recht bij verkoop aan Gemeente, Staat of ander Overheidslichaam. Nederlanders eten veel minder aardappels dan vroeger. Het verbruik van aardappels in Nederland is in de jaren na de oorlog aanzienlijk achteruit gegaan. Voorzichtige schattingen wijzen ex- op, dat de consumptie per week per hoofd is teruggelopen van 2'/4 kilogram tot 2 kilogram per hoofd, in de hoofdstad zelfs tot ls/4 kilo gram per hoofd. Om hierin verandering te brengen wil men „Lord Potato" een groots offensief doen openen, om weer de graag geziene gast te worden op elke tafel. De heer J. B. Glotzbach, directeur bij het bedrijfschap aardappelen, zaaizaden en pootgoed, acht tal van factoren aanwezig, welke de popu lariteit van de aardappel beïnvloe den. Om te beginnen wijzigde de smaak van het publiek zich. Er is bij de kookaardappel een opmerke lijke verschuiving van smaak ge constateerd van de „oude" kruime- rige aardappel naar de nieuwere, vastere soorten. Voor de oorlog had de kruimige aardappel, „afkoker" of niet, de voorkeur, terwijl thans de eigen heimer kruimigen de bintje (vast) ongeveer dezelfde plaatsen op de markt hebben. De voorkeur voor de vaste aard appel is waarschijnlijk ook een ge volg van de geringere afval bij het schillen, omdat de vorm ronder en de ogen of pitten minder diep zijn. Deze aardappel kookt gemakke lijker en neemt aan tafel minder vet op, hetgeen bij de gewijzigde smaak veelal als een voordeel be schouwd wordt. Een tweede punt is de veran dering van de aardappel verbouw, die door de oorlogsomstandigheden werd veroorzaakt. Op het ogenblik wordt de grote massa van het aardappelverbruik gevormd door de soorten „eigen heimer", „bintje", „eersteling", „rode ster" en „furore", waarvan de beide laatste soorten voorname lijk tegen het voorjaar aan de markt komen. Eexx derde oorzaak achten vele deskundigen de betrekkelijke on verschilligheid van de handel om de huisvrouw van behoorlijke aard appelen te voorzien. De kennis der soorten is bij de huisvrouwen, als gevolg der teelt veranderingen en het gebrek aan keuze in en na de oorlogsjaren, zeer gering. Men koopt tegenwoordig veelal „aardappelen" en klaagt alleen een beetje als ze niet naar wens zijn. Maar ook als de huisvrouw wel belangstelling voor de soorten heeft, dan kan zij soms nog haar keus niet bepalen, omdat de groenteboer zelf weinig notie van zijn waren heeft en maar een naam noemt, zonder dat de vlag de lading dekt. De huisvrouw is dan achteraf toch niet tevreden en doorgaans krijgt dan het product de schuld, hoewel het alleen maar onoordeel kundig verkocht en gekocht is. Gelukkig wordt bij de handel steeds meer ingezien, dat het wel degelijk loont om zich voor de aard appelverkoop in te spannen. „Heer" worden. De aardappel moet „heer" wor den. Dat wil zeggen, dat hij niet langer onder valse vlaggen mag varen, onberispelijk* van uiterlijk moet zijn en in gedistingeerde vorm in de winkel en op tafel moet ver schijnen. Kortom, de aardappel moet zijn naam weer eer aan gaan doen. „Van de grond af aan", dus te beginnen bij de teler, moet de aard appel een troetelkind worden. Goede pootaardappelen, goede keuze en bemesting van de akkers en een goede ziektebesti-ijding, doch daarnaast ook een goede methode van oogsten en opslaan, vormen samen de basis voor een goed product.' Maar daarmee zijn we er nog niet. De verkoop en de verkoop methoden naar soort en kwaliteit behoeven aanzienlijke verbeterin gen. Het wordt daarom belangrijk van de aardappel in zekere mate een merkartikel in kleinverpakking te maken. Voordat de aardappel in de winkel komt, moet hij gesor teerd en gewassen worden en daar na verpakt. Behalve betere waarborgen voor de verbruikers vloeien hieruit een meer persoonlijk karakter van het product enerzijds en een voordeliger gebruik anderzijds voort. Het gewassen product immers bezorgt de huisvrouw minder afval en geen vuile handen. Door sor tering zijn exemplaren met uiter- gebreken verdwenen, zodat het uiterlijk ook in ongekookte staat er smakelijker uitziet. Van een doorgaans dagelijks terug kerende kleine ergernis kan de „heer" aardappel of in interna tionaal begrip „lord Patato" gaat dan ook in het offensief. Het aardappel-studiecentrum zorgt voor verhoging van de kennis bij de kleinhandel. Op tentoonstellingen en bij andere gelegenheden tracht men de huis vrouw te bereiken om haar in te lichten over de mogelijkheden met de aardappel op de dis. De belangstelling van de zijde der huisvrouwen hiervoor was bij Brand's „Up" Brand's Edel Pils Brand s Edel Malz Om het nieuwe jaar met een extra'tje te beginnen, krijgt U bij aankoop van een pakje thee (100 gram), soort naar keuze Deze aanbieding is geldig t/m 12 Januari 1954. GEBROKEN THEE Goudmerk 100 gr. 90 ct, Zilverroodmerk 100 gr. 78 ct. Blauwmerk. 100 gr- 72 cc. Oranjemerk 100 gr- 66 ct. Groenmerk 100 gr- 62 ct. Chinachee 100 gr. 84 cc. Zakjes thee doosie 2D st. 90 ct. diverse gelegenheden reeds over weldigend groot. Drie „aardappelwasbedrijven" werken naar Amerikaans voorbeeld thans in Nederland, kennelijk met groot succes. Er wordt naar gestreefd om in vijf jaren tijds alle kookaardappels in gewassen toestand bij de consu menten te brengen. Staatsmgn Beatrix in wording Naar het zich laat aanzien zal men in de eerste helft van 1955 in het midden-Limburgse Vlodropveld kunnen beginnen met'de boorwerk- zaamheden voor twee schachten ten behoeve van de toekomstige Staats mijn Beatrix. Deze boorschachten zullen ongeveer op de plaats, waar thans de verkenningsboring ten be hoeve van de Beatrix wordt uitge voerd, worden aangelégd. Zij krijgen een nuttige diameter van 5.60 meter. De huidige verkenningsboring in het Vlodropveld, welke nauwkeurige gegevens zal verschaffen over de kwaliteit van de door de Staatsmijn Beatrix te winnen kool vluchtig heid, wasbaarheid etc. wordt in middels voortgezet tot een diepte van 1200 meter. Houwer stortte in mijnschacht In de nacht van Zondag op Maan dag is in de Limburgse mijnindus trie het eerste dodelijke ongeval van dit jaar gebeurd. Bij werkzaamheden in de ladderafdeling van schacht I op de Staatsmijn Emma te Tree beek stortte de 44-jarige schacht houwer J. H. K. uit Nuth, in deze schacht. Hij werd bij zijn val op slag gedood. K. was gehuwd en vader van vier kinderen. In 1953 lieten in totaal 24 perso neelsleden van de Limburgse mijnen het leven tijdens hun werk; van hen waren er 13 werkzaam bij de Staatsmijnen en 11 bij de particu liere mijnen. In 1952 bedroeg het aantal dodelijke mijnongevallen 19 (Staatsmijnen 14 en particuliere mijnen 5). Dodeiyk verongelukt Maandagochtend is op het stations emplacement te Boxtel, ongeveer 200 meter van het station, de 56-jarige spoorwegbeambte H. D. uit Boxtel vermoedelijk door de gladheid ter plaatse met het hoofd tegen de trein gevallen en na aan komst in het ziekenhuis overleden. De heer D. was gehuwd en vader van vijf kinderen. ONRUSTBARENDE STERF TE ONDER DE BIJEN Limburg „verboden gebied" Tijdens een te Hilversum gehou den lezing heeft de heer J. v. Dijk, hoofdbestuurder van de Ned. Im- kersbond, medegedeeld, dat de bijenstand in Nederland onrustba rend terugloopt, terwijl er geen verbetering wordl verwacht. Hij zeide, dat door het steeds uitge breider toepassen van bespuitingen ook talrijke bijenvolken het slacht offer worden. Er is bovendien nog een nieuwe tegenslag bijgekomen. Men heeft in Limburg namelijk geconstateerd, dat vele bijenvolken zijn aangetast door een mijtziekte, die de lucht wegen van de dieren aantast. De imkers is dan ook aangera den geen bijenvolken in Limburg te kopen en omdat de ziekte besmettelijk is de eigen volken niet naar Limburg over te brengen. Men wil er thans bij de regering op aandringen het houden van bijen onder de jongeren te gaan stimuleren door het geven van voor lichting. In de afgelopen driejaar hebben niet minder dan 12.000 imkers hun bedrijf gestaakt.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2