Vroede Vaderen vergaderden Venray's Kanalen plan Loop der bevolking van Venray in 1953. aannemers in het zilver. Zaterdag 9Uanuari 1954 INo. 1 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f CONFECTIE VAN Vsk EEN RIJK BEZIT PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFK'RI AH VOOR VFNR&Y FN OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- QROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 VV Cé Cr IV DL# AU V V I EJY i IVC#I\.ErIl PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray 1.45 De laatste vergadering van het oude jaar bracht niet veel leven in de Raad. Een tamelijk droge agenda, waar weinig van te maken was. De heren Maas en Fr. Janssen ontbraken op het appèl. Uit de ingekomen stukken bleek dat Ged. Staten geen bezwaar had den tegen een kermis op het Veulen, tegen het geven van een hypotheek aan W. van Gendt, tegen verhuring van de Gasfabriek en aan- en verkoop van grond. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Grond-aankoop Bij de restauratie van de weg Oostrum-Oirlo zijn indertijd bepaal de stukken gronden gekocht voor deze revisie. Nu blijkt echter, dat nog een stukje vergeten is, zodat de weg feitelijk over particuliere grond loopt. Om dit euvel op te heffen heeft de Gemeente de eige naars (de erven Kusters) gevraagd om deze grond te verkopen. Voor een hele gulden was men koopman en daartegen kon de Raad geen bezwaar maken. In Castenray was hetzelfde geval. Daar was een woningwetwoning door de Gemeente gebouwd op grond van anderen. Dat kan niet en dus wil de Gemeente die grond kopen voor f 1.25 per M2. Ook daar had de Raad geen bezwaar tegen. Door de Gemeente is indertijd overgenomen de kavel in de Paters- straat van W. Verschuuren. Een zekere Gooren bleek interesse te hebben hier een huis te bouwen en vroeg of hij deze kavel kon over nemen. Dat gebeurde inderdaad maar de buitenwereld kwam niet te weten tegen welke prijs. Men kan de geheimzinnigheid ook wat te ver doordrijven. Scholen Twee nieuwe scholen moeten worden ingericht. En zo langzamer hand druppelen de aanvragen bin nen om steun. Zo deze vergadering ook weer. De aanvragen, die door de Inspectie reeds waren goedge keurd, kregen ook hier alle mede werking. Verkopen van hout Ieder jaar opnieuw krijgt B. en W. toestemming van de Raad hak hout, turfslijk e.d. te verkopen. Ook dit jaar werd om die toestemming gevraagd en hoewel men er niet op tegen was, meende men van de andere kant, dat men onder deze titel wel wat al te grote trans acties pleegde af te doen. Zo zei de heer ODENHOVEN, dat hij toch graag een limiet zag. Als men onder hakhout gehele bossen gaat verstaan, dan lijkt dat wel een beetje te bar. De VOORZITTER kon zich echter niet herinneren dat er bossen ver kocht waren. Wel is er eens wat mijnhout verkocht, maar daarmede konden B. en W. en Staatsbosbeheer de hoogste prijzen halen. En daar gaat het om. Als er bossen ver kocht moeten worden, dan zal de Raad zeker om toestemming ge vraagd worden. Daar had men toen maar vrede mee. Volgens de bioscoopwet mag niemand onder de 18 jaren naar de film. B. en W. kan echter ieder jaar opnieuw ontheffing verlenen van dit verbod, met toestemming van de Raad. Zoals ieder jaar gebeurt, zo ge beurde ook nu, de Raad gaf zonder meer die toestemming, zodat ook jongeren dan 18 jaren in 1954 een bioscoopje kunnen pikken, mits die films ook als zodanig zijn gekeurd. Hypotheekverlening De nieuwe industrie Inalfa uit Utrecht wil een industrie-ruimte gaan bouwen met een oppervlakte van 6500 m2. Het is duidelijk dat alleen deze bouwerij al reusachtige bedragen zal kosten. Maar daar komt verder nog bij, dat de gehele fabriek moet verhuizen en ook dat schijnt een lieve duit te kosten. Om een en ander te dekken heeft deze nieuwe industrie aan de ge meente een lening gevraagd onder eerste hypotheek. Hoe groot, hoe lang en hoe breed, dat werd in geheime vergadering uitgeknobbeld. Uitbreiding Oostrum Aan de Wed. Jenniskens werd indertijd 255 m2 grond verkocht langs het spoor in Oostrum. Hoe wel aanvankelijk deze grondverkoop door Ged. Staten werd goedgekeurd, kreeg men later van die zijde be zwaren te horen tegen de voorge nomen bebouwing daar ter plaatse. Er werd nl. niet toegestaan, dat huizen worden gebouwd langs die parallelweg langs het spoor. Men heeft nu naar een andere oplossing gezocht en gevonden, doordat de Wed. Jenniskens grond aan kon kopen van particulieren. Ze heeft nu maar 165 m2 nodig van de Gemeente f 1.25 per m2. De Raad gaf zonder meer zijn toestemming. Transformator in Merselo Door de PLEM wordt t.b.v. de stroomvoorziening in Merselo een transformatorhuisje gebouwd. In verband met een overeenkomst van de Gemeente en de PLEM moet de Gemeente daar gratis grond voor afstaan. Aangezien de gemeente daar grond heeft, kan alles direct gebeuren. De Raad gaf haar fiat aan dit voorstel. Boerdery Zwartwater Een zoon van van Tilburg wil een eigen bedrijf gaan stichten, door afsplitsing van het bedrijf van zijn vader. Hij stelde daarom aan de Gemeente voor, dat hij een der schuren zou kopen met een ondergrond van 1 ha om die als woning te verbouwen. Later zou de Raad worden meegedeeld, hoe hij de splitsing zag van de ver pachte grond. De Commissie van Landbouw- aangelegenheden vond het goed en nu was de vraag wat de Raad er van dacht? Die dacht er heel weinig van, alleen de heer DE BRUIJN merkte op, dat men beter alles zou kunnen verkopen. De VOORZITTER wees er op, dat een boerderij van 31.5 ha nog al geld kost. Misschien dat uit deze splitsing later inderdaad verkoop zou kunnen volgen. De Raad ging dan accoord met deze afsplitsing. Gemeentelijke Bouwcredietregeling In de Gemeentelijke Bouwcrediet regeling is indertijd gesteld, dat voorschotten gegeven zouden wor den tegen dezelfde rente, als waar tegen de Gemeente dat geld moest lenen. Ged. Staten gaan met deze regeling niet accoord. Zij willen een vast rentepercentage zien, dat bij te grote schommelingen dan telkens bij besluit van de Raad gewijzigd zou kunnen worden. Dit zal inhouden, dat nu een percentage zal moeten worden opgenomen van 3V, pet. Loopt de rentestandaard op dan zal dus dit cijfer weer gewijzigd moeten worden. De heer VERAART vraagt zich af wat de beweegredenen zijn van Ged. Staten om dit vast bedrag te noemen. Volgens hem was de oude regeling uit sociaal oogpunt de beste, immers hieruit bleek wel degelijk, dat de Gemeente geen winst wilde behalen, maar alleen maar wilde helpen. De heer VAN HAAREN meent, dat de nieuwe regel alleen maar remmend zal werken. De VOORZITTER betreurt een en ander ook, maar Ged. Staten hebben geen motieven voor hun besluit genoemd en dus kan hier over niets medegedeeld worden. Aangezien er schijnbaar toch niets aan veranderd kan worden, gaf de Raad, zij het grommend, toestem ming. Dat gebeurde ook maar nu zonder mopperen bij het volgende punt. Ter financiering van de 20 particuliere woningen in Venray- Oost, de 14 boerderijen in Peelplan Zuid en verschillende andere woningen, die met de genoemde regeling worden gebouwd, moet de Gemeentegeld lenen. In verband met de opname-datum is bovendien noodzakelijk een voorlopige kas geldlening aan te gaan. De lening bedraagt f 600.000 k 31/, pet. met een looptijd van 40 jaren. De kas geldlening idem f 600.000. Woningnood De heer van der Sterren opende de rondvraag met de opmerking hoe het mogelijk is, dat in Oirlo al drie maanden een woning leeg staat. De VOORZITTER antwoordde, dat dit een beleidskwestie is van B. en W., maar dat hij toch wel uitsluitsel wil geven. De eigenaar weigerde dit huis te verhuren aan de mensen, die B. en W. er graag in zouden hebben. Toen is het huis gevorderd en de eigenaar heeft tegen deze vordering beroep aan getekend bij Ged. Staten en dezer dagen zal vanwege Ged. Staten een onderzoek ter plaatse worden ingediend. De heer DE BRUIJN vroeg de uiterste clementie bij de huurver hoging voor noodwoningen, en kreeg de toezegging, dat er zo clement mogelijk gehandeld zou worden. Verkoop ontglnningsgronden De heer WIS MANS vroeg of de Gemeente er aan dacht dat de kopers van ontginningsgronden deze gronden vrij van lasten zouden krijgen zoals recht van registratie en enkele belastingen. Zo niet, of de gemeente dan bereid was deze mensen te waarschuwen, dat der gelijke verzoeken konden worden ingediend. Die toezegging werd gedaan. Stationsweg en verlichting De heer VAN HAAREN had ge zien, dat de hoek van de Stations weg aardig werd opgeknapt en hij vroeg zich af, waarom niet meteen de rest van de tuinen ook op de juiste grootte werden gebracht. Dan behoefde men dat later weer niet te doen, terwijl de kapotte hekken en hagen dan gingen ver dwijnen. Uit het antwoord van de VOOR ZITTER bleek, dat de ontruiming van de hoek reeds was goedgekeurd maar dat de rest van de plannen nog in Den Haag en Maastricht bekeken werden. Om daarop al vooruit te lopen, vond de Voorzitter te gevaarlijk. De heer STEEGHS had kwade zin en liet dat ook duidelijk merken. Hij verweet B. en W. dat men maar altijd en eeuwig over lichtpunten op de Kerkdorpen kon praten, maar dat er niets gebeurd. Nu Casten ray één lamp gekregen heeft, meent men dat de rest maar rustig kan worden weggelegd. Doch zo is het niet, ook die andere lampen zijn dringend hard nodig en hij zou nu eindelijk wel eens willen weten, wanneer die lampen er komen, De VOORZITTER vertelde dan, dat de heer Steeghs de zaak toch wel te simpel voorstelt. Ook B. en W. zitten met de lichtpunten op de kerkdorpen, maar de kosten zijn nog steeds te hoog en dan krijgt men nu eenmaal geen toestemming van Ged. Staten. Er zal een oplos sing moeten gevonden worden, maar hoe, dat weet de gemeente nog steeds niet. De gehele materie heeft ons volle aandacht. De heer ODENHOVEN vroeg, of er geen verzoek was binnen geko men van de bewoners van Hiept en Zwarte Klef, om aangesloten te worden op het electrisch net. Dat klopte volgens de VOORZIT TER, maar deze plannen zijn op nieuw in bespreking met de PLEM aangezien er door de Raad van Commissarissen een nieuw plan was opgezet, waardoor een gunsti ger financiering gevonden kan worden, wat èn voor de mensen èn voor de gemeente zelf voordelen heeft. Tenslotte beantwoordde de Voor zitter de schriftelijke vragen van de heer Fr. Janssen, waarvan men elders in dit blad uitgebreid het antwoordt vindt op vraag no. 1. Vraag no. 2 was of B. en W. kon mededelen of de doorbraak naar de Grote Kerk, via het pandKruysen, inderdaad doorgang zou vinden en zo ja, wanneer er dan aan wordt begonnen. Hierop was het antwoord van B. en W., dat deze doorbraak er in derdaad komt. Men betreurt het, dat reeds zolang gewacht is, maar men zou gaarne zien, dat tegelijk met de bouw van 't pand Kruysen, deze doorbraak verwezenlijkt zou kunnen worden, aangezien een en ander een grote besparing op kan leveren. Men wacht dus op de wederopbouw van dit pand. Daarna ging de Raad in besloten zitting. Op 1 Januari 1953 telde de gemeente Venray 18.215 inwoners, namelijk 9214 mannen en 9001 vrouwen. Door geboorten zijn er 221 mannen en 232 vrouwen bijgekomen. In 1952 waren de getallen resp. 262 en 249. Niet alleen zijn de mannelijke baby's dit jaar dus verslagen door de vrouwelijke, maar het aantal geboorten is teruggelopen van 511 tot 453. In 1953 hebben zich in Venray gevestigd: 434 mannen en 404 vrouwen, zodat het evenwicht tussen mannen en vrouwen hersteld is, In 1952 waren de cijfers resp. 444 en 407. Hieruit blijkt dus, dat het aantal vestigingen in 1953 is teruggelopen tegen 1952 namelijk van 851 tot 838. Overleden zijn in 1953: 72 mannen en 80 vrouwen, tegen resp. 73 mannen en 62 vrouwen in 1952. Er waren dus 17 doden meer in het afgelopen jaar. Vertrokken zijn 436 mannen en 408 vrouwen, in totaal 844. In 1952 waren daarvoor de cijfers resp. 465, 406 en 871. We hebben dus meer blijvertjes gekregen. Het einde van het lied is dus, dat alles bij elkaar 147 mannen en 148 vrouwen meer in Venray dan op 1 Jan. 1952. Dientengevolge is de bevolking toegenomen met 295 mensen en bedraagt het aantal inwoners 18.510. Het aantal huwelijken dat op het gemeentehuis voltrokken werd. bedroeg 123. Dat de emigratie een groot deel van de vertrokken mensen op haar rekening krijgt, blijkt uit onderstaand vertrekstaatje: Nieuw Zeeland 17 mannen 8 vrouwen Canada 17 13 Australië 14 12 U.S.A. 1 1 Brazilië 1 Totaal 50 mannen en 34 vrouwen. Het is al meer dan 25 jaar ge leden, dat in ditzelfde blad een oproep verscheen, waarin de heren aannemers van Venray en omgeving verzocht werden op 28 Nov. 1928 te verschijnen in Café Oudenhoven om te komen tot oprichting van een Aannemersbond. Reeds in 1920 hadden enkele van de Venrayse aannemers zich op initiatief van de toenmaals bekende Pater Cassianus Hentzen aange sloten bij de Diocesane Bond. Maar hiervan was het hoofdkantoor te Roermond en al hadden de grote problemen ongetwijfeld de volle aandacht, de specifiek Venrayse moeilijkheden dwongen een andere weg te zoeken. Na een aanbesteding in Yssel- steyn toen men zo onder elkaar dat alles weer eens besprak kwam men er toe om bovenge noemde advertentie te plaatsen en die vergadering te houden. Op 18 Nov. 1928 was het een hondenweer, maar desondanks kon een der initiatiefnemers, de heer A. H. Martens, op die vergadering toch verschillende aannemers wel kom heten. Pastoor Thielen verklaarde zich staande de vergadering accoord met de oprichting van een Venrayse afdeling en toen de vergadering ten einde was hadden alle aanwe zigen zich als lid opgegeven. Als bestuur werd gekozen: A. H. Mar tens, voorzitter; H. Oudenhoven Lzn. secretaris; M. Veldhuizen, Maashees, penningmeester; Th. Vissers, Wans- sum en Th. Verstraelen, Overloon, commissarissen. Heden leven nog de volgende leden die zich bij deze oprichtings vergadering opgaven: P. Wijnhoven en Th. Maassen, Venray; A. Pijpers, Leunen; H. Dinghs, Castenray; Gielen en Ar's, Merselo; Veldhuizen, Maashees; Th. Vissers, Wanssum; W. Lichteveld, Overloon en Gebr. Kersten, Overloon. In de eerste jaren ontwikkelde zich de jonge vereniging voor spoedig. Men had aldra ingezien, dat men alleen staande onmogelijk de scherpe concurrentiestrijd zou kunnen winnen en dat samen werking ook op andere terreinen alleen maar voordeel kon brengen. Anderen daarentegen voelden niets voor organisatie en de verplichtin gen die men als lid nu eenmaal heeft. Zo ontstond al dra een strijd tussen georganiseerden en onge organiseerden, totdat de Bond ingreep en bepaalde, dat voortaan niet ingeschreven zou worden op werken waarop ook ongeorgani seerden inschreven, een maatregel, die de toestemming van de Over heid had. En daarmede was het pleit van de ongeorganiseerden be slecht. Voor andere plaatsen had het Venrayse voorbeeld aanstekelijk gewerkt en zo zien we langzaam maar zeker o.a. in Boxmeer en Bergen eveneens afdelingen ont staan, waardoor weldra geheel Noord-Limburg practisch alleen georganiseerde aannemers kende. Een der eerste besluiten was, om geen bestekken meer te kopen als ze na de besteding niet volledig werden gerestitueerd, terwijl ook een gezamelijke loonregeling werd ingesteld, waarover echter veel te doen is geweest en waaraan niet altijd de hand is gehouden. Een bestedingsregeling, die werd ont worpen, heeft echter maar korte tijd geleefd en weinig resultaat te zien gegeven. Doch niet alleen het zuiver zake lijke gedeelte werd besproken, al heeft de bond in de crisisjaren veel goed werk kunnen doen. Ook en vooral was het streven gericht op betere samenwerking, op een nauwer contact onderling, en beter begrip, waardoor men elkaar ging zien als collega's en niet als con currenten. Tot dat doel o.a. werden jaarlijks excursies georganiseerd zowel in binnen- als buitenland, excursies die later zijn uitgegroeid tot vacantie-reisjes, waarvoor altijd groot animo bestaat. Zo zijn dan 25 jaren voorbij ge gaan met up en downs met moei lijkheden en plezierige dingen. Onder de oorlog verboden, wisten de leden de eenmaal gelegde band te bewaren en na de oorlog heeft de Bond ook voor de wederopbouw van Venray en door een goede samenwerking met de warknemers veel kunnen bereiken. Het feest van de herdenking wordt groots gevierd. Zo is er hedenmiddag een receptie in Zaal Wilhelmina, terwijl voor de leden en genodigden morgen een feeste lijke bijeenkomst is, waar het wel en wee der afgelopen jaren de revue nog wel eens zal passeren. Dat de belangstelling er groot zal zijn, daaraan valt niet te twijfeien. De Venrayse aannemers, waaronder we dan alle aangeslote nen bij de Bond verstaan, vormen een kleine groep werkgevers, met het grootste aantal werknemers in deze streken. Hoewel men van industrie moei lijk spreken kan, zijn zij het toch geweest die Jarenlang de meeste arbeiders van Venray tot patroon hebben gediend en daardoor ook op dat terrein hebben bijgedragen tot een bloei van onze gemeente. Door de heer F. Janssen is in de laatste Raadsvergadering o.a. schrif telijk de vraag gesteld: „Is Burgemeester en Wethouders „iets naders bekend omtrent het „zgn. Kanalenplan, zoals dit was „afgedrukt in „Peel en Maas" „van 19 December j.l. Is Uw Col- „lege mede van oordeel, dat voor „de toekomstige industriële ont- wikkeling van Venray een scheep vaartverbinding, zowel in Oos telijke en Westelijke richting „noodzakelijk is Indien U dit „bevestigend zou kunnen beant woorden en indien het juist zou „zijn, dat van de zijde van enkele „Brabantse gemeenten en indus triële kringen actie wordt ge voerd in deze richting, is ook „Burgemeester en Wethouders „van Venray dan bereid om deze „actie met alle kracht te onder steunen Het antwoord van B. en W. luidde Omtrent de bedoelde kanalenplan- nen is ons niets met zekerheid bekend, officieel is onze gemeente daarin niet gekend geworden. Wel weten wij, dat meerdere plannen schijnbaar naast elkander bestaan, in hoofdtrekken met el kaar overeenkomend, doch afwij kend voor wat de urgentie aangaat. Het enigste, dat wij toevallig in een vergadering te horen kregen, is, dat met het aanleggen van een kanaal oost-west rekening wordt gehouden bij het aanleggen van een vliegveld in de Meerselsepeel. Nadere inlichtingen kunnen wij omtrent deze plannen dus met de beste wil van de wereld niet geven, omdat ons alles ook slechts bekend is uit de kranten. Een andere kwestie is echter of ons college van oordeel is, dat voor de toekomstige ontwikkeling van de industrialisatie van Venray een scheepvaartverbinding noodzakelijk is. Dat de aanwezigheid van een waterverbinding van groot belang kan zijn bij de ontwikkeling van een gemeente kunnen wij direct toegeven, doch of zulks noodzake lijk is durven wij niet te zeggen. Al te dikwijls merkt men immers, dat waterverbinding alleen voor een enkele industrie noodzakelijk is en voor de meeste andere van geen belang is, daarop geen prijs wordt gesteld,, omdat wegvervoer en spoorverbinding meer worden gewaardeerd. Een antwoord op bedoelde vraag zal eerst gegeven kunnen worden wanneer zekerheid bestaat omtrent de richting waarin zich de industri alisatie van onze gemeente zal bewegen of zal moeten bewegen om de grootst mogelijke vruchten af te werpen. Daarop zal eerst een antwoord kunnen worden gegeven wanneer een deskundig onderzoek heeft aan getoond, welke wenselijkheden of mogelijkheden er voor onze ge meente ten deze zijn. In de eerstkomende vergadering hopen wij omtrent dat onderzoek nadere inlichtingen te kunnen geven en denken wij een uitvoerige nota aan U te kunnen aanbieden. In geen enkel opzicht zou het verantwoord zijn een actie, als door de heer Janssen bedoeld, niet te steunen, zulks zou, op zijn zachtst uitgedrukt, dom zijn. Op een der gelijke steun zal dan ook natuur lijk gerekend kunnen worden. Het zal onze gemeente alleen goed kun nen doen, nimmer kunnen schaden. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur H. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 39 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Venray en het daaronder behorende ambts gebied werd gedurende de maand December 1953 ingelegd f71.651,64; Terugbetaald f 49.965, BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouder* der gemeente Venray brengen hierbij ter openbare kennis, dat door de Raad dezer gemeente bij zijn be sluit van heden, no. 766, medewer king ingevolge de Lager Onderwijs wet 1920 is verleend aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St Petrus Banden te Venray, voor de aanschaffing van meubilair en leer middelen ten behoeve van de onder zijn bestuur staande Dr Poelsschool en Henseniusschool. Venray, 29 December 1953. Gunningen boerder|Jbouw in Peelplan-Zuid Door het architectenbureau v. d. L.L.T.B. werd aan de volgende aannemers de opdracht verstrekt tot bouw van een boerderij in Peelplan-Zuid: Jan Waals, Asten, drie boerderijen resp. voor de som van f 41.230; f 41.859; f S8.W5. M. Arts, Merselo f 28.850 M. Theunissen en H. Gooren, Ys- selsteyn drie stuks resp. f 38.900; f 45.300; f 42.000 Gebr. Dinghs, Castenray f 44.200 J. H. Wilms, Nachtegaal f 44.186 P. Potten, Venray f 27.940. TERUG UIT KOREA Woensdag 30 Dec. keerde uit Korea terug Korporaal I Frans Kappel, die hiermede een einde maakte aan 13 maanden fronttijd in Korea. Met het Franse stoomschip Cam bodja kwamen de vrijwilligers in Marseille aan, waarna ze met de trein naar Roosendaal overgebracht werden. Korporaal Kapel is op 2 Dec. '52 naar Korea vertrokken en heeft daar met de andere Nederlanders de meeste tijd voor in de voorste linie's doorgebracht. Hij mocht op 28 Nov. jl. de wapenstilstand mee maken, maar de tijd daarna vroeg ook alle energie, omdat alle ma teriaal moest worden terugge bracht. Gevraagd naar zijn ervaring, vertelde hij, dat de tijd in Korea was zwaar gevallen. Een dergelijk toi aal verwoest land, waar de be woners onder de meest primitieve omstandigheden leven en wederop bouw een schier hopeloae taak is, maakt de stemming niet al te best. Hij was daarom blij naar Neder land terug te kunnen keren, waar een welverdiende vacantia hem wacht. HAZEPÊPER Voor een uitverkochte zaal pre senteerde de Raad van Elf Zaterdag j.l. haar eerste zitting van dit seizoen: Hazepèper. Met mede werking van de Boerekapel, de Kerkraadse Buuteredners de Tröt en der Willy, Graat en Bernerdien, werd een vlot programma gebracht waarom smakelijk werd gelachen. Voor Graat en Bernerdien, die dit jaar voor het eerst met een gedicht kwamen, waarin het wel en wee van Venray in het afge lopen jaar op dikwijls zeer aardige wijze onder de loupe werd genomen, was het zelfs een lustrum-zitting en behangen met het zilver der eremedailles moesten zij een daverend applaus in ontvangst nemen. Vorst Jan leidde alles rustig en kalm en de Boerekapel toonde zich een waardige hofkapel. De liedjeskeuze bracht zelfs zes spiksplinternieuwe liedjes, die er vlot ingingen. De keuze, die het publiek heeft gemaakt zal volgende week worden bekend gemaakt. Tenslotte waren er de traditionele hazen, die op originele wijze werden verloot. Al met al een avond met veel kolder en veel plezier en daar was het om begonnen. Het beroep op aller medewerking van de Vorst zal ongetwijfeld wel weerklank vinden. Intussen is de Raad van Elf reeds bezig met het engageren van alle mogelijke artisten voor Circus Mök, het grootste circus dat Venray ooit heeft bezocht. Wat daar uitgebroeid wordt zal einde Januari op de planken komen. En nu maar vast aan het raden wie de nieuwe Prins zal zijn. Frans de Eerste is als wenend standbeeld eervol ten onder gegaan en belooft een waardig opvolger te worden van Henseniu*. Vertrek van de heer Bosnians Per 1 Jan. heeft de heer Bos nians, leraar aan de Mulo-school te Venray ontslag geno en. Hij gaat Venray verlaten wegens zijn benoeming als leraar aan de Meis jes-Kweekschool te Nijmegen, ter wijl hij bovendien nog les geeft in Boxmeer. De heer Bosmans was een van de oudste leraren aan de Mulo- school van Venray. Wette dat? Hub de Jong is al volop an 't bouwe vur zienne wage aan de Vastelaovesoptocht. Geej ziet toch ok al planne an 't make? Nouw hedde de tied, straks mot 't hals ovver kop.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1