De ontsluiting van het Zuiden. Meisjes, Studie dag BUITENLAND Kerstnummer 24 Dec. Nieuwjaarsnr 31 Dec. Maandagavond 21 Dec. Maandagavond 28 Dec. Balans-opruiming Maandag 28 Dec. 12 uur Uit „Peel en Maas" Jonge Boeren en Tuinders Kring Venray. Nachtmis De ontginning der Tredepeel ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 No. 51 VIER BH ZEVENTIGSTE JAAR GING f ONDERVINDT 'T Si® KLEDING WINT T PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFFFU AH VOOR VFNRAY FN OM^TRFÏCFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 CCIlDLAU V UVJIV V Efillvii I uH UlVlO 1 IvEflvEfil PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Industrialisatie in Limburg en Brabant vraagt verhoogde mo rele en geestelijke weerbaarheid van de bevolking in het Zuiden. Het is 'n goede gedachte geweest van de K.A.B. om in de Brabantse hoofdstad een congres „De werk gelegenheid en het Zuiden" te houden, waar alle economische, sociale en geestelijke aspecten, verbonden aan het scheppen van nieuwe werkgelegenheid voor de provincies Brabant en Limburg zijn belicht. Het is immers duidelijk, dat aan het gehele complex van maatrege len, dat nodig is om de bevolking van deze streken aan de slag te houden, problemen verbonden zijn, welke de gehele mens aangaan. Daarom is het niet voldoende, alleen de sociale en economische factoren onder de ogen te zien, maar dient vooral ook de „werking in de diepte, inde geestelijke mo gelijkheden van de Katholieke mens in het Zuiden", zoals prof. dr Zee gers, directeur van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, het noemde, bezien te worden. De economische problemen van de werkgelegenheid. Uit het betoog, dat de econo mische adviseur van de K.A.B., drs P. Bogaers, tijdens dit congres hield, sprak de grote zin voor de wérkelijkheid, welke bij de Katho lieke Vakcentrale heerst. Spreker noemde de grootse ont wikkeling, welke in Brabant en de kop van Limburg op industrieel gebied is ingezet, nog slechts „het einde van het begin". Het grote werk komt nu pas en om volgens de juiste gegevens te werk te kunnen gaan, zal het zeker noodzakelijk zijn, dat behalve ken nis van de open werkloosheid, ook een beeld wordt verkregen van de verborgen werkloosheid, welke heerst op boerderijen en samen hangt met de sterke bevolkings- -aanwas. Daaruit zal juist eerst de behoef te aan werkgelegenheid kunnen spreken. Uitbreiding van de werkgelegen heid vraagt echter een ontsluiting van het Zuidèn. zowel te land als te water en mentaal door flinke scholing. In vele richtingen moeten snelle verbindingswegen komen, waardoor gebieden als de Peel, de Langstraat het land van Heusden en Altena, de Kempen, het land van Maas en YVfaal en het stroomgebied van de Djnkel uit hun isolement verlost worden. Van niet te onderschatten bete kenis noemde drs Bogaers het, dat er een gunstiger vervoersgelegen- heid over water komt, want vele industriën hebben groot belang bij open vaarwater. (Zie hierover ons artikel over het doortrekken van het Wil- helmina-kanaal) Hiernaast bepleitte spreker, dat aan de wegen industrie-terreinen in gereedheid worden gebracht. Ook aan de ontwikkeling van 't vakonderwijs zal grote aandacht moeten worden geschonken. In Nederland gaat 55 pet van de jongens als ongeschoold arbeider de fabrieken in, maar in het Zui den is dit percentage nog groter. Er bestaat in deze provincies een grote achterstand zowel in dag als avondonderwijs, in M.T.S.-op leiding, uitgebreid nijverheidsonder wijs en uitgebreid technisch onder wijs. In het belang van de werkge legenheid zal er, wat dit betreft, veel veranderd moeten worden. De K.A.B. heeft bij de volvoering van dit alles aldus drs Bogaers een grote taak Beroepskeuze-voorlichting, per soonlijkheids-vorming en stimu lering van studie, alsmede gods- dienstig-zedelijke vorming behoren tot het terrein van onze Katholieke Arbeiders Beweging. Sanering sociaal leven Prof. drs G. Zeegers, directeur van het Katholiek Sociaal Kerke lijk Instituut voerde aan, dat het gehele Zuidelijke platteland gezien moet worden als een sociaal sa- neringsgebied. Immers, de verstarring van het maatschappelijk leven in dit gebied waar de dynamiek van het leven langs de mensen heengaat, waar zij niet loskomen van de binding aan woonplaats en beroep, vragen een sanering van het sociale leven. Al moge het dan waar zijn aldus de Nijmeegse hoogleeraar dat tot op heden de industriële ontwikkeling de bevolkingsgroei heeft bijgehouden, belangrijke ge bieden hebben nog geen voor de industrie gunstig klimaat en dreigen daardoor heel spoedig te gaan ver kommeren. Deze streken zijn sociaal-cultureel gezien, achterlijk, als men de wo ningtoestanden, de vorming en de scholing, de lage begaafdheid we gens gebrek aan ontwikkeling en de stroefheid in de verplaatsing, hetzij naar elders in het binnen land, hetzij naar het buitenland, in aanmerking neemt. Bijzonder zwaar ook weegt het probleem van de groeiende kleine boerenbevolking, die geen plaats meer kan vinden in de agrarische sector en zich door een zekere traagheid van geest niet richt naar de industrie. De hoogst belangrijke toename van de industriële capaci teit, welke zich in deze gebieden zal voltrekken, kan echter, zo be toogde Prof. Zeegers, leiden tot een mentaliteitsverandering, welke ernstige gevaren teweeg kan bren gen voor geloof in de duurzame waarden en de eigen tradities. Gezien deze omstandigheden zal alles gedaan moeten worden, om de bevolking mobiel te maken voor eigen toekomst. Industrieel klimaat vergt geestelijke en morele ver sterking Het plan van actie, wat van dit congres is uitgegaan bevat een beroep op de regering en volksver tegenwoordiging alsmede op rijks-, provincie- en gemeentebesturen om in verschillende opzichten hun volledige steun te geven aan de uitbreiding van de werkgelegenheid in het Zuiden. Bijzonder nadrukkelijk echter heeft prof. Zeegers erop gewezen, dat allen in Brabant en Limburg, die godsdienstig en cultureel leiding geven, een levenstaak hebben om het onvermijdelijke veranderings proces een gezonde en doeltreffende vorm te geven. De stedelijke levensfeer zal met de industrialisatie in het Zuiden doordringen en zal de bewoners van de Zuidelijke provincies eoxifrosy teren met alle elementen van de industriële beschaving. Het is zonder meer duidelijk, dat prof. Zeegers er met deze woorden op heeft wilen duiden, dat de gees telijke en morele weerbaarheid van Brabanders en Limburgers versterkt zal moeten worden, wil het Zuiden bestand zijn tegen de funeste in vloeden welke verbonden zijn aan het industriële klimaat. Thans is er reden voor bezorgd heid in dit opzicht want door de sociale verstarring welke in deze gebieden heerst is de bevolking zeker niet opgewassen „tegen de penetratie van de vele stromin gen die het industriële leyèxi aan kleven. Het mag echter gelukkig geacht worden, dat dit thans, nu de indus trialisatie van het Zuiden nog in het stadium van groei verkeert, reeds ingezien wordt. Want thans kunnen doeltreffende maatregelen genomen worden om de vergroting van de morele en geestelijke weer baarheid in Brabant en Limburg gelijke tred te doen houden met de uitbreiding van de industriële capa citeiten in deze gebieden. Benelux Een belangrijke stap is ingezet tot verwezenlijking van de Benelux. Al zal er nog heel wat water door de Rijn stromen, voordat de nationa le parlementen van Nederland, Bel gië en Luxemburg hun officiële goedkeuring hebben gegeven, toch houdt de ondertekening van het protocol inzake een gemeenschap pelijke landspolitiek door het comité van ministers van Beneluxlanden een grote belofte in voor de toe komst. Temeer, daar niet de amb telijke weg gevolgd wordt, maar met onmiddellijke ingang tot een gemeenschappelijke handelspolitiek zal worden overgegaan, dus voor uitlopend op de ratificatie door de parlementen. Hoe het protocol practisch zal moeten worden toegepast, is nog' niet bekend, dat wordt nog uitge werkt. De ministers hebben in be ginsel al wel besloten tot vrijmaking van het kapitaal verkeer en de open bare aanbestedingen. Bij de volgende vergadering op 28 Januari zal de practische uitwerking van het pro tocol besproken worden. Zo eindigt 1953 met een voor de Benelux vruchtbare vergadering; wij hopen, dat ook 1954 de practische verwezenlijking van de Benelux aan zienlijk nader zal brengen. Grote Drie Met een weinigzeggend commu niqué aan de pers is de conferentie van de Grote Drie op Bermuda af gesloten. De Ver. staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben Ruslands uit nodiging tot een viermogendheden- conferentie aanvaard, in de hoop, dat dit gesprek tot de eenheid van Duitsland en de onafhankelijkheid van Oostenrijk zal leiden. De Westelijke Drie hebben maat regelen besproken om de defensieve krach van de Noord-Atlantische Bondgenootschap te perfectioneren. Zij zien in de verdere ontwikkeling van een Verenigd Europa, met in begrip van Duitsland, de beste kans op veiligheid welvaart en evenwicht. De Drie streven ernaar de Oost- Europese volkeren op vreedzame wijze van hun juk te bevrijden; geen enkel land ter wereld hoeft bevreesd te zijn, dat het Westen zijn samen gebalde^ kracht ooit zal gebruiken voor onrechtmatig geweld. Dit zijn de belangrijkste conclusies die president Eisenhower, Winston Churchil en president Laniel, na hun vierdaagse conferentie op Ber muda hebben bekend gemaakt. Geen woord echter over het hoe en wanneer Moeten wij daaruit concluderen, dat de Grote Drie het ook zelf niet weten In ieder geval is het internationale politieke leven zo ingewikkeld, met zoveel haken en ogen door de grote tegenstelling tussen de communis ten en de Vrije Wereld, dat het voor de gewone man onmogelijk is er werkelijk diep in door te dringen. Begin Januari gaan de Grote Vier aan het confereren, waarbij Duits land en Oostenrijk wel de hoofd schotel van de besprekingen zullen uitmaken. Het lijkt ons vooralsnog onmog&i4i!?aiit deze conferentie po sitieve „uitaten te verwachten. Het i'en heeft aan West- Duitslari ^egezegd, dat de Duitse belangen. >t als politiek ruilobject zullen.-- -3en gebruikt. Duitsland dus gs ^plon in 't politiek schaak- spel! li Het isde uitgesproken bedoeling vaiv .ev^esten, dat Duitsland als gelijkwaardig partner in de Euro pese gemeenschap wordt opgeno men. - tegenover staat de ge dachte^ ^van de Sovjet-Unie, die Duitshfna voorlopig als een soort vacuum, een neutraal gebied wil zien, m.a.w. een bufferstaat tussen Oost en Vr°st. Van dezê tegenstelling een oplos sing te verwachten zonder de West- Duitslandse belangen aan te tasten, is o.i. niet mogelijk. Betere kans maakt Oostenrijk, dat al tien jaar op het beloofde vredesverdrag wacht. Verwacht zal echter kunnen wor den, dat de Sovjet-Unie tijdens de conferentie een poging zal doen om de Europese Defensie Gemeenschap te torpëderen. Amerika In. een indrukwekkende rede voor de algemene vergadering der Ver. Naties heeft president Eisenhower een groots plan ontvouwd, dat niet minder wil, dan een internationaal bureau voor atoomenergie onder toezicht van de Ver. Naties. De be doeling van Eisenhower is op deze wijze „de dag te verhaasten, dat atoomvrees verdwijnt uit de gees ten der mensen van Oost en West". Hij bespreekt de ontzagwekkende macht van de atoombom, die van de aarde en'woesternij kan maken; deze macht moet echter dienstbaar gemaakt worden aan de vooruit gang van de mensheid en niet aan haar vernietiging. Het programma, dat Eisenhower bij die gelegenheid indiende omvatte vier punten: 1 een onderzoek over de gehele wereld naar het meest doeltref fende gebruik van kernsplit sing- materiaal in vredestijd. 2 beginnen met het verminderen van de reusachtige vernietigende kracht van de atoombomvoor- raden ter wereld. 3 alle volken van alle landen in de gelegenheid stellen ervoor te zorgen, dat in deze verlichte eeuw de grote mogendheden meer belangstelling koesteren voor de menselijke noden en ver langens dan voor een bewape ning voor een komende oorlog. 4 een nieuw kanaal openen voor vreedzame besprekingen en een nieuwe benadering van de vele moeilijke vraagstukken, die moeten worden opgelost, zowel in openbare als geheime confe- renties. Eisenhowers voorstel ademt groot ids^lisme, maar of het te verwe- iglïlijken is in het huidige bestel, ;s;een grote vraag. Bij moeilijk heden ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mëvr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. Wij wijzen er onze adverteerders en medewerkers nadrukkelijk op dat PEEL EN MAAS zal verschijnen Wij verzoeken daarom beleefd doch dringend tijdige toezending van copy, als kerkberichten, aankondi gingen e.d. Voor het Kerstnummer zeker vóór voor het Nieuwjaarsnummer vóór ADVERTENTIES voor de moeten uiterlijk binnen zijn vóór Men gelieve hier ernstig rekening mede te houden, daar anders geen plaatsing kan worden gegarandeerd. Administratie PEEL EN MAAS 23 December 1893 Het pensionaat „der Eerwaarde Zusters Ursulinen" is bekend om de deugdelijke lessen in de Franse taal. De nog jeugdige Eleonora Straatman, slaagde voor Akte A Middelbaar Frans. Op de jaarmarkt van 20 Dec. stonden 280 stuks hoornvee aan de lijn. Men besteedde van f 100 tot f 215. De biggen gingen voor de prijs f7 f 10. 24 December 1903 P. Evaristus van Kroonenberg CLF.M., ontving eervol ontslag als prefect(rector) van het Gymnasium. Zijn opvolger werd P. Engelbertus Engels O.F.M., prefect te Megen. Pater Leander Rahder, die 7 jaar als professor werkzaam was te Venray, werd als zodanig overge plaatst naar Megen. De beroemde dorpsgenoot Dr. Poels trad 20 December te Rotter dam op als redenaar voor „Recht en Orde". Blijkens een statistiek woonden er in Venray 6306 mensen in 1094 woonhuizen. Van die 1094 huizen waren er 137 met een herberg, 33 met vergunning. Van iedere 46 in woners (vrouwen, kinderen en grijsaards medegerekend) was er dus een dranklokaal aanwezig. Op iedere 7 woningen had men dus één herberg. De oud-studenten van Venray, Eliseus van de Weijer O.Carm. en Polycarpus Lakkers O.Carm. werden subdiaken gewijd. In de nacht van 17 en 18 Dec. werd weer ingebroken in de oude kapel van Castenray.. De offerblok werd geledigd. De heer Wismans te Leunen, kreeg verlof tot oprichting van een broodbakkerij aldaar. DeVenrayer Henri Vermeulen, plaatsvervangend-onderwijzer te Af- ferden, werd benoemd tot onder wijzer te Dinxperlo. Het getal miliciens te leveren voor de lichting 1904 bedroeg. 23. Ook op cultureel gebied hebben we een belangrijk deel te vervul len. Er kan op dit gebied nog veel meer gedaan worden en het is daarom verheugend, dat we dit jaar op de Studiedag een afdeling zien optreden met een toneelstuk. De Jonge Boeren beginnen de dag met een hoogmis in de parochie kerk te Venray, welke tot intentie „der vervolgde geloofsgenoten in Oost-Europa" wordt opgedragen door hun geestelijk leider, Rector Joosten. Om 10.45 wordt de dag geopend met een inleiding van Rector Joos ten over: „Apostolaat in onze be weging". Drs Hutschemacker behandelt een onderwerp van algemeen belang: „Actueele problemen in land- en tuinbouw". In de namiddag brengt de afd. Sevenum een toneelstuk voor het voetlicht. Met deze dag, welke in de Wil- helmina-zaal gehouden wordt, zullen onze jonge boeren weer leerzame en belangrijke onderwerpen behan deld zien, wat hen zeker ten goede zal komen. Men verwacht dan ook, dat allen present zullen zijn. De Jonge Boeren- en Tuinders- verenigingen van de Kring Venray houden op Woensdag 23 December weer hun jaarlijkse Studiedag, wat nog altijd een van hun belangrijk ste bijeenkomsten is, welke zij hou den. De leiders van de Jonge Boeren wekken dan de leden nog eens op om hun activiteiten met goed moed voort te zetten en om met hun enthousiasme het nieuwe jaar in te zetten. Het winterprogramma is nu wel in volle gang en op vele'afdelingen zijn cursussen, lezingen en ontwik kelingsavonden, die er toe bijdra gen de algemene vorming van de jonge boeren te bevorderen. Telkens komen er nieuwe vraag' stukken, waarvoor de leden worden geplaatst, nu de technische ont wikkeling zulke vooruitgang toont. Ook de jonge boer moet zijn uiterste kracht inspannen om dit tempo te kunnen volgen. Een goede kennis zal ieder zich moeten verwerven, alvorens hij een eigen zelfstandig bedrijf zal kun nen beginnen. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur H. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 39 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Tijd voor Jolijt De KRO presenteerde onder deze titel Maandag voor een uitverkochte zaal haar revue. Berry Kievits, Gerad Walden, Henk Dorel, Chris tine Spierenburg, Hans Boda, Johny Ombach en zijn theaterorkest, brachten in vlot tempo aardige sketches, vrolijke muziek en melo dieën. Ook de ernst ontbrak niet. Berry Kievits herdacht de watersnood en de heer Hermans richtte een ernstig woord, over de positie van de KRO en de plicht der Ned. Katholieken, tot de aanwezigen. Al met al een zeer genoeglijke avond, waarbij het publiek hartelijk kon genieten van een beschaafden goed programma. We hadden van de KRO trouwens niet anders ver wacht. Hioob by O. en O. Dit jaar bracht O. en O. voor het eerst zo ver we weten een toneel voorstelling van de Venrayse Toneelclub Hioob in haar program ma. En gezien de resultaten van Dinsdagavond behoeft zij daar geen spijt van te hebben. Integendeel. Door de toneelclub werd gebracht het drama van A. M. de Jong, „De martelgang van Kromme Lindert", een stuk, dat zeer zware eisen stelde aan de spelers. Men had dit bekende drama geplaatst tegen een achtergrond van het Peellandschap, waardoor een dankbaar gebruik werd gemaakt van het Venrays dialect, dat het wonderwel deed in dit stuk. Dat de vertaling niet smetteloos was en wel juist in de hoogte punten, zoals de liefdesverklaring van Kromme Lindert, deed afbreuk aan het geheel, evenals het gekuiste einde, dat nu gewild en houterig aandeed. Een woord van lof verdient het spel van Johan de Bruijn, die een verscheurd mens als Kromme Lindert was, op uitstekende wijze op de planken wist te brengen. Trouwens verrichtingen van Joke Oudenhoven en Jan Janssen als schoonzuster en broer van Kromme Lindert dwongen ieders respect af. Dit amateurspel kon het beroeps evenaren. Dat Jac. Janssen als Pet de Zwerver een goed figuur zou slaan, was te voorzien, de rol is hem aan het lijf geschreven. Jammer genoeg was Truus Vollebergh als vrouw van Tilburg niet de oude venijnige vrouw. Het leeftijdsverschil bleef merkbaar, terwijl ze nog al eens op de souffleur moest werken. De heer Vermeltfoort heeft met zijn spelers in dit stuk bewezen, dat Hioob zowel wat spelkeuze als wat spelers betreft tot grote presta ties in staat is. Dat constateerde ook met genoegen de vele aanwe- gen, die hen bij monde van de heer Magry nog veel succes met dit stuk toewensten Dit jaar zal in de parochie kerken van ons bisdom om 12 uur de pl. Nachtmis gecele breerd mogen worden. We moeten dat zo verstaan, dat de 2 stille H. Missen die anders meestal direct na de Nachtmis komen, pas in de morgen gecelebreerd mogen worden. Kelder-slachtoffer Zaterdagnacht gebeurdê1 er in de Paterstraat een ongeluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Twee mannen, die 't door de Rijks politie was verboden in hun eigen auto verder te rijden, waren op zoek naar de telefooncel, om van daaruit hun familie waarschuwen. Lopende door de Henseniusstraat, meenden zij een binnenpad gevonden te heb ben naar de Paterstraat. Maar een van hen, V. uit Horst, die voorop liep, kwam daarbij in een daar nog open liggende kelder te vallen. Het duurde nog al een tijd voor dat hulp aanwezig was en voor het slachtoffer uit de kelder was ge haald. Met verwondingen aan been en hoofd werd hij naar het Zieken huis overgebracht. Kerkbanken Paterskerk Vorige week meldden wij, dat de nieuwe kerkbanken in de paters kerk met Kerstmis in gebruik zouden worden genomen. Door omstandig heden kan dit echter niet doorgaan. Wij vernemen nl. van 't aannemings bedrijf Verhoeven, dat eerst in Jan. een 20-tal banken geplaatst kunnen worden. Weg Vredepeel-Rips In het antwoord op het verslag van de rapporteurs, inzake de be groting voor 1954 van de provincie Noord-Brabant delen Ged. Staten van deze provincie mede, dat het plan voor de aanleg van het weg- vak Rips-Limburgse grens nage noeg gereed is. Met de aankoop van de benodigde grond zal binnen kort worden begonnen. Bovendien is een gedeelte van de weg Elsendorp-Rips gerecon strueerd, in verband met de aanleg van de weg Venlo-Venray-Zeeland- Oss-Zaltbommel-Utrecht. Het plan voor de reconstructie van het reste rende gedeelte van deze weg is gereed. Ook hiervoor zal de be stemde grond worden aangekocht. Nieuw Kerkdorp gewenst In de Vredepeel zijn thans 520 H.A. ontgonnen tot bouwland en zijn 32 H.A. gereed gemaakt voor de aan planting van bos. Inmiddels zijn reeds 353 H.A. uit gegeven, aldus het verslag van de commissie voor Agrarische Belan gen in Limburg. Een moeilijkheid wordt nog ge vormd door de omstandigheid, dat over de bouw van boerderijen nog geen zekerheid bestaat als gevolg van de hoge bouwprijzen. Voor 1953 werd hoor het rijk voor de bouw van 14 boerderijen in Lim burg subsidie verleend. Gezien het grote aantal elders nog te stichten boerderijen, zal volgens het verslag het door het rijk ter beschikking gestelde bedrag voor de volgende jaren aanmerkelijk moeten worden verhoogd om op korte termijn de bouw van een voldoend aantal boerderijen in de Vredepeel moge lijk te maken. Door de afgelegen ligging van het gebied, is volgens het verslag de oprichting van een nieuw kerk dorp gewenst. Heidse Peel wordt ook ontgonnen De gemeente Venray, diede laatste jaren grootseontginnigswerken uit voert in de Vrede- en Meerselse Peel, gaat ook de Heidse-Peel bin nenkort onder handen nemen. De uitvoeringen hiervan komen ook als de vorengenoemde Peel- gebieden in handen van de N.V. Grond-Mij Zwolle. De kampen in Ysselsteyn zullen zodoende wederom bevolkt worden.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1