St Maas drukte bakkers bediende J.M. VLOET - MM BUITENLAND Emigranten uit Limburg Aan een aantal Venrayse zaken lieden hebben wij enkele vragen voorgelegd. Het betroffen hier de volgende branches: speelgoed, goud en zilverwerken, chocolade en sui kerwerken, sigaren en sigaretten, schoenen, textiel, radio's luxe ar tikelen, stoffeerderij-artikelen, meu belen, huishoudelijke artikelen, glas- en aardewerk. Wij hebben hen de vraag gesteld hoe hun StNicolaasverkopen zijn ge weest en of in het algemeen grote of kleine bedragen werden besteed. Van de 12 door ons gevraagde zaken, was het antwoord van 11 goed, van een zeer goed. Over de be steedde bedragen zijn alle winkels tevreden. Zowel in de goedkopere als in de duurdere artikelen is een behoorlijke omzet behaald. Wel is de algemene indruk, dat het pu bliek hier dus voor het grootste deel Venrayse mensen nog meer dan vroeger op kwaliteit en duur zaamheid ging letten. In winterartikelen, zoals pantof fels, laarsjes, winterjassen, dekens, is de omzet slecht geweest, waar aan het buitengewoon goede weer wel debet zal zijn. Opmerkelijk is ook, dat in de schoenenbranche voor het merendeel schoenen zijn gekocht voor jongelui van 2 tot 16 jaar, waar ook weer uit spreekt het verlangen naar een goed en bruikbaar geschenk. Over de luxe-artikelen is men zeer goed te spreken. Zo wordt nog na druk gelegd op de verkoop van Gero-artikelen, die dit jaar meer dan vorige jaren gevraagd schijnt te zijn. De meubelbranche had in tegen stelling tot het vorig jaar een op leving. Er werden zelfs zeer dure stukken aangekocht. Door enkele zakenlui werd ge klaagd, dat men dit jaar verschil lende stukken had gemist, waarvan men zeker wist, dat ze niet betaald waren. Het gilde derlangvingerigen groeit dus ook ieder jaar. Verder hebben we de winkeliers gevraagd naar hun oordeel over de winkelopenstelling tot's avonds 9 u. Over het algemeen is men van oor deel, dat juist in de avonduren het meeste wordt verkocht. Er worden zelfs getallen opgegeven van 20 pet overdag, 80 pet 's avonds, maar even goed vindt men de cijfers andersom. Nu is het natuurlijk zo, dat men rekening moet houden met het weer, wat dit jaar wel bijzonder gunstig was. Tenslotte is aan enkele mensen gevraagd hoe het stond met de kopers van buiten Venray en men is hierover over het algemeen goed te spreken. Zowel uit Noord-Brabant als van de Maaskanten is er bezoek geweest en is er veel verkocht. Het ontbreken van een winkel week of een dergelijke attractie voor de bezoekers wordt echter wel be treurd. Men vraagt zich af waarom dat wel elders kan, maar niet hier. Het feest van Sinterklaas is niet meer wat het was. de romantiek, helaas, komt er niet aan te pas. De Sint komt met de trein, en krabbelt langs de baan om op een spoorterrein zo wat voor gek te staan. Die goede brave Sint rijdt niet meer op het, dak neen, aller kind'ren vrind komt in de cineac Heus, het wordt al te dwaas met 't oude kinderfeest en voor Sint Nicolaas is 't kind niet meer bedeesd, In drommen trekt de jeugd naar een of andere zaal, en 't doet het kind geen deugd dat schreeuwerig kabaal. Wat bleef er van de pret in 't ouderlijk gezin, waar 'tkind nog blij was met wat speelgoed naar zijn zin? De jeugd, finaal verwend met kostbare cadeaux, is vroeg reeds malcontent, blasé, bedorven, voos. Kom, vader moeder, kom, herstel de oude sfeer, en in zijn ouderdom gedenkt u 't kind met eer! Bermuda De Bermuda-conferentie is ver lopen in een sfeer van zeldzame rust. Zeer tot ergernis van honder den journalisten die zich er over be klaagden, dat er zo weinig bekend werd gemaakt over de besprekingen. Ook was het maar een sober com muniqué waarin de Grote Drie be kend maakten, dat er overeenstem ming bereikt was over een confe rentie met Rusland, begin Januari in Berlijn. Men noemde 5 en 6 Januari. Het lijkt echter hoogst on waarschijnlijk, dat reeds op die datum de conferentie mogelijk zal zijn. Na de presidentsverkiezingen im mers, zullen de Fransen een nieuwe regering moeten vormen en alge meen wordt aangenomen, dat daar de nodige tijd mee gemoeid zal zijn. Ondertussen is echter reeds dui delijk geworden, dat aan de con ferentie van de Grote Vier ver scheidene grote gevaren vastzitten. Daar is allereerst de vrees van West-Duitsland in de tegemoet komende houding van Frankrijk tegenover de Sovjet-Unie een ge vaar ziet voor de verbreking van de eensgezindheid van het Westen. Reeds eerder is op dit gevaar ge wezen toen bleek, dat Frankrijk uit een toenadering van Rusland tot het Westen de hoop putte, dat aan verdere uitvoering van de Europese Defensie Gemeenschap geen gevolg meer gegeven zou worden. Anderzijds hebben de Russen een troef in handen waarmee zij kansen hebben om verdeeldheid te zaaien tussen de Westerse mogendheden, Er valt immers niet aan te twijfelen, dat de Russen op de conferentie van Berlijn, wederom zullen komen met voorstellen voor overleg met Communistisch China. In tegenstelling tot Amerika, dat een bespreking met Communistisch China blijft weigeren, tonen Fransen en Engelsen wel bereidheid hiertoe. Blijven de Amerikanen volharden in hun weigering, dan zal de con ferentie van de Grote Vier op niets uitlopen en de schuld daarvoor toe geschreven worden aan de Ver. Staten. De Russen zullen dan uit bazuinen, dat zij hun goede wil ge toond hebben, maar dat Amerika niet vatbaar is voor overleg. Vooral Frankrijk dat met het oog op de oorlog in Indo-China gunstig gestemd is voor overleg met com munistisch China, zal dan verwij derd raken van Amerika terwijl de Engelsen ook niet in een betere verhouding tot de Amerikanen zul len komen te staan. Zo gezien wordt de vreugde die terecht gekoesterd wordt over een zekere mate van overeenstemming die thans tussen Oost en West een conferentie mogelijk gemaakt over schaduwd door pessimisme om de vele angels en klemmen die aan deze bespreking vast zitten. Perzië Belangrijk nieuws in deze laatste weken van 1953 is ongetwijfeld, dat Perzië besloten heeft de diploma tieke betrekkingen met Engeland weer te hervatten. Daarmede maken de Perzen, dan een van de grootste misslagen van de in ongenade ge vallen Mossadeq ongedaan. De moeilijkheden rond de Anglo- Iranian schijnen dus een oplossing tegemoet te gaan. Dit stadium was in feite al bereikttoen Engeland de nationalisatie van de Perzische olie industrie erkende. Maar Mossadeq voelde er niets voor om met de Engelsen aan een tafel te gaan zit ten en alle problemen te regelen. Hij wilde van geen vergelijk weten maar stelde daarvoor in de plaats de aanmatigende eis, dat de Engel sen 49 millioen pond op tafel legden om wat hij noemde de „verplich tingen" aan Perzië te voldoen. Dat hieraan door de Engelsen geen gevolg werd gegeven is dui delijk. Gevolg hiervan was, dat Mos sadeq de diplomatieke betrekkingen verbrak en de reeds kommervolle levensomstandigheden van de Per zen nog meer verslechterde. Nu slaat premier Zahedi van Perzië voor de moeilijke taak om wat Mossadeq met zijn halsstarrige eigenzinnigheid kapot maakte, te herstellen. De installaties in Abadan zullen weer in bedrijf worden ge steld, maar er kan zeker niet ver wacht worden, dat deze direct weer op vroegere sterkte kunnen gaan werken. Bovendien zal het Perzië veel moeite kosten om de vroegere afzetgebieden weer te heroveren, want inmiddels zijn vele landen elders olie gaan betrekken. Voor de Russen is het hernieuw de contact van Perzië met Engeland een slag in het gezicht want al hun intriges om het bezit van de Per zische olie zijn nu uitgespeeld. Israël De premier van Israël David Ben Goerion heeft zijn functie neer gelegd. Na een leven vol verdiensten voor de Zionistische beweging en vele omzwervingen, trekt de thans bijna zeventigjarige Ben Goerion zich terug, om zijn memoires te schrijven. Voor het jonge Israël be tekent zijn heengaan het verlies van, een onvermoeid strijder voor de rechten van de Joodse staat. Zijn opvolger Mosje Sjaret be schikt echter over eigenschappen, welke van veel belang zullen zijn in verband met de moeilijke ver houding waarin Israël thans staat tot de Arabische Staten. Opgegroeid in een Arabisch dorp, kent Sjaret de mentaliteit van de Arabieren beter dan Goerion en weet hij ook meer begrip op te brengen voor hun houding. Als Mi nister van Buitenlandse Zaken heeft hij reeds verscheidene malen ge toond een sterke persoonlijkheid te zijn. Wat hij echter op Ben Goerion tegen heeft, is, dat hij wel de daad kracht met hem deelt maar niet de wijsgerige inslag. Meer dan de helft vertrekt zonder voorbereiding Meer dan de helft van het aantal emigranten afkomstig uit Limburg vertrekt zonder voorbereiding naar het nieuwe vaderland. Zo is althans het beeld over 1952 en 1953. In 1952 emigreerden 1825 Limbur gers naar landen buiten Europa, en 200 personen naar Europese landen. In de eerste helft van 1953 emigreerden 807 Limburgers. Ver wacht wordt, dat het aantal emi granten van 1953 dat van 1952 zal overtreffen. Australië en Canada zijn de lan den, welke het meest in trek zijn. In 1952 emigreerden naar Australië 743 Limburgers en naar Canada 592. Voor de eerste helft van 1953 bedragen deze cijfers respectievelijk 246 en 346. Om de Limburgse emigrant beter op zijn toekomst voor te bereiden, werkt de Kath. Limb. Emigratie Stichting, welke einde 1952 werd opgericht. Ter verwezenlijking van dit doel werden in het afgelopen winter seizoen op elf verschillende ge meenten in Limburg 15 cursussen gegeven met 466 deelnemers. Voor dit winterseizoen zijn ongeveer 20 cursussen in voorbereiding of reeds begonnen. In tegenstelling met de vorige cursus worden thans ook lessen gegeven in plattelands gemeenten in Zuid-Limburg. Bij wijze van proef zullen in 1954 ook enkele „zomer-cursussen" worden georganiseerd. Overtuigd van het voortreffelijke werk, dat deze stichting verricht, stellen de Gedeputeerde Staten van Limburg aan ce Provinciale Staten voor om voor dit werk evenals verleden jaar een subsidie van f 7000 te verlenen. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM VUURWAPENWET Het Hoofd van de Plaatselijke Politie te Venray vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat de verleende bijzondere machti gingen tot het voorhanden hebben van een vuurwapen hun geldigheid op 1 Januari 1954 verliezen. Vóór 1 Januari a.s. dienen aan vragen van nieuwe machtigingen ter gemeente-secretarie, afdeling I, te worden aangevraagd. Bij gebleken overtreding zal na genoemde datum onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 4 December 1953. Het Hoofd vd. pl. Politie A. H. M. JANSSEN Gouden Priesterfeest. Op 19 December a.s hoopt onze oud-dorpsgenoot de Zeereerw. Pater Benvenutus (in de wereld Arnoldus Boom) van de Orde der Minder broeders Capucijnen, zijn Gouden Priesterschap te herdenken. ZEw. is de laatste jaren werk zaam in het Capucijnen-klooster „Emmaus" te Grave. Pater G. Kemps C.S.Sp. naar Guadeloupe Onze oud-dorpsgenoot Pater G. Kemps van het klooster der paters van de H. Geest te Baarle-Nassau- Grens, is benoemd voor het diocees Basse-Terre (eiland Guadeloupe, Kleine Antillen). Onder dit diocees, dat is toevertrouwd aan de paters van de H. Geest, ressorteert ook het Frans gedeelte van het Neder lands-Frans eiland Sint Maarten; het Nederlands gedeelte hoort ker kelijk onder Curagao en wordt ver zorgd door de Nederlandse pater L. de Barbanson O.P. Pater Kemps is bestemd voor de Franse sector vanhet eilandje, waar pater J. Verstappen C.S.Sp. uit Oirlo, reeds enige jaren werkzaam is. In de onderwijsinstuten en voor culturele verenigingen, is pater Kemps in Nederland jarenlang op getreden als Gezelle-kenner en de clamator. O. en O. De derde avond van dit seizoen wordt gegeven in de aula van het Gymnasium op Dinsdag, 15 Decem ber a.s. door de Toneelgroep Hioob te Venray, die voor het voetlicht zal brengen het rauw-realistische drama „De Martelgang van Kromme Lindert" van de tien jaar geleden door de Gestapo vermoordde schrij ver A.M. de Jong. Hioob was voornemens dit spel te brengen omstreeks half Nov., maar bewaarde de première na een uitnodiging van O. en O. om voor haar leden op te tredentot 15 December. Wij zijn benieuwd, hoe dit spel, dat door Hioob in het Venrays dialect zal worden gebracht en zich afspeelt ergens achteraf in de Peel, zal worden ontvangen. Ongetwijfeld zal de Venrayse groep haar uiterste best doen, om zich haar voorname plaats bij het Limburgse Amateurtoneel ook thans weer waardig te tonen. Gezien het zeer precaire gegeven, waaruit de schrijver zijn felle drama opbouwde, is de toegang op uit drukkelijk verzoek van het bestuur van Hioob voorbehouden voor volwassenen. Rode Kruis Op Vrijdag 18 December a.s. zal in het Luxor-Theater alhier, door de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis een filmavond worden verzorgd welke toegankelijk is voor de leden en andere belangstellenden. Vertoond zal worden de Warner Bros film „Dr. Ehrlich's Geheim zinnige Kogel" een meesterlijk film werk en een onvergetelijke presta tie van Edward Robinson. Genoemde film zal episode's weer geven uit het leven van „Dr. Ehr- lich" de strijder voor een gezonde mensheid. Tevens zullen gedurende de voor stelling, welke om 8 uur aanvangt, diverse colonne-leden van de plaat selijke afdeling een korte demon stratie geven betreffende de eerste hulp bij ongelukken, waarna er ge legenheid is inlichtingen in te win nen en zich eventueel op te geven voor de plaatselijke Rode Kruis- Colonne. Kerstactie voor zieken Volgende week zullen de propa gandisten van de K.A. weer bij allen aankomen, om giften in ont vangst te nemen voor de zieken uit de parochie. Met Kerstmis zul len ze dan hun jaarlijks kerstpakket ontvangen van hun gezonde mede parochianen. We verwachten, dat U deze actie even ruim zult steunen als andere jaren. Ernstig ongeluk Op de Deurneseweg gebeurde Zaterdag een ernstig ongeluk. Door onopgehelderde oorzaak botste de motorrijder van Ass uit Ysselsteyn tegen het raadslid Maas uit de Heide, die op een bromfiets reed. Beiden kwamen ten val en liepen daarbij dusdanige verwondingen op, dat de ontboden geneesheer over brenging naar het ziekenhuis nood zakelijk achtte. Ven ray's Gemeenteraad Op excursie bij Inalfa te Utrecht Ter kennismaking met de nieuwe industrie, die zich in Venray gaat vestigen nl. de metaalwaren-indus trie Inalfa te Utrecht, zijn deze week de Venrayse vroede vaderen op bezoek geweest in Utrecht, waar ze niet alleen de fabriek hebben bezichtigd, maar ook hebben kennis gemaakt met de bedrijfsleiders en het personeel. De komende week gaan de leer lingen van de Ambachtsschool op excursie om de mogelijkheden in deze industrie eens nader onder de loupe te nemen. Repetitie's Venray's Dameskoor Maandag uur in 't Hert. Venray's Mannen koor Zondag 13 Dec., kwart over elf. K.A.V. De K.A.V. kwam in vergadering bijeen, waarin o.m. Pastoor Berden, uit Blitterswijck, enkele interessante dingen te vertellen had. Mevr. Janssenv. Daal, nam op deze vergadering afscheid als pre sidente en werd als zodanig op gevolgd door Mevr. Toonen—v.d. Voort, Vlakwater, die evenals andere sprekers de scheidende presidente hartelijk dank bracht voorliet door haar gedane werk, t.b.v. de arbei dersvrouwen. Als aanvulling in het Bestuur werden verder gekozen de dames Deriks Langeweg, ArtsVerlcoeijen Hoenderstraat, Boom-Jacobs Lange weg en Custersv.d. Geer School straat. Dat de K.A.V. nog steeds groeit in ledental, bewees de mede deling, dat reeds meer dan 250 dames lid zijn van deze bond. PATRONAAT Morgen, Zondagavend om half 8 precies, worden alle jongens ver wacht, want dan is de maandelijkse attractie. Men moet zoals gewoon lijk behalve de contributie iets extra meebrengen. De jongens van groep 1 moeten om half 3 bijeen komen om te spelen, die van groep 2 om half 5. Op 't einde zal een korte adventsoefening gehouden worden bij de adventskrans. De grotere jongens worden aange spoord naar de adventsoefening in de kerk of naar 't lof te gaan. Alle jongens van 't patronaat vanaf 14 jaar ongeveer, worden zeker 's morgens om half 9 op St Servatius verwacht voor de jeugd- mis. MORGEN JEUGD-MIS voor alle jongens boven 13 jaar Morgen Zondag is erin de Kapel van St Servatius de maandelijkse Jeugd-mis voor alle grotere jongens vanaf 14 jaar ongeveer. Door samen te bidden,.te zingen en te antwoor den en samen zoveel mogelijk te communie te gaan, leren de jongens van de Zondagsmis het hoogtepunt van de week te maken. De H. Mis wordt opgedragen voor de geeste lijke en tijdelijke belangen van de jongens. De jongens moeten onge veer half 9 bijeenkomen op het terrein van St Servatius nabij de Kapel. Operette „Der Schweinefürst'' Na geslaagde repetities in de afgelopen weken, heeft het Gemengd Koor Polyhymnia gemeend reeds thans er toe over te kunnen gaan om een generale repetitie te houden van de door haar in studie geno men operette „Der Schweinefürst", waarover wij reeds eerder bericht ten. Op deze voorgenomen generale repetitie, welke alleen op uitnodi ging toegankelijk is, zijn o.a. bestuursleden van diverse vereni gingen uit de omtrek, waarmede Polyhymnia momenteel onderhan delt over het geven van een op voering der operette, uitgenodigd. Van de zijde van het publiek blijkt, dat men zeer veel belang stelt in deze operette, gezien de grootsheid van opzet, waartoe in een plaats als Venray wel enige durf nodig is. Polyhymnia heeft echter reeds bij de vorige operette blijk gegeven het haar gestelde doel met de nodige vaart en elan na te streven, en daarbij wel enige risico's te durven nemen. Toneeluitvoering Zondag 10 Jan. a.s. zal de Jonge Gemeenschap met medewerking van de Jonge Boeren aan het Veulen een toneeluitvoering geven. Er zal worden opgevoerd: „Een Pierrot treedt op" spel in drie bedrijven, door Rosita Peters. Jaarvergadering van Z.N.L. verzekerden Deze vergadering werd o.m. be legd ter verkiezing van een twee tal bestuursleden-vertegenwoordi gers der verzekerden. Gekozen werden de heren H. Schols, Venray en J. Bekkers, te St. Odiliënberg. Zonder tot contributieverhoging behoeven over te gaan werd het aanvullingsfonds A.F. uitgebreid met de volgende verstrekkingen: a. Een tegemoetkoming van 50 pet in de kosten van brilleglazen. b. verlenging van de opnameduur in gevallen waar dit medisch nood zakelijk is, voor opnamen in Rust en Herstellingsoorden van rust- behoevende moeders. c. Verhoging van de bijdrage tot f 1.- per dag, voor uitzending van kinderen naar Kindertehuizen. d. Verhoging van de reeds be staande tegemoetkoming van f 2.- per dag in de kosten van Sanato- riumverpleging. e. Een belangrijke verkorting van de wachttijden van de onder b en c genoemde verstrekkingen. Voor het komende jaar overweegt het bestuur wederom enkele belang rijke uitbreidingen van het Aan vullingsfonds, o.a. een verhoging van de tegemoetkoming in de kos ten van brilleglazen t.b.v. kinderen tot 14 jaar met 25 pet. Deze uit breidingen zullen met een geringe premieverhoging gepaard moeten gaan. In April van dit jaar startte het Z.N.L. met de werkzaamheden voor het Bedevaartfonds. De belangstel ling voor dit werk werd eerst voor goed gewekt in de dagen dat voor de eerste keer een 200 tal kinderen naar Lourdes uitgezonden werden. Hiervan waren er 20 van de Z.N.L. Mits het aantal deelnemers zich blijft uitbreiden, mogen wij ver wachten, dat we in het volgende jaar pl. m. 50 zieken mee kunnen zenden. In tegenstelling met verleden jaar mag de groei van het aantal ver zekerden dit jaar belangrijk ge noemd worden. Van 1 Januari 1953 tot heden, bedroeg de aanwas n.l. ruim 3500 zielen. Het aanvullingsfonds boekte een aanwas van ruim 5000 zielen. Tengevolge van de enorme ver hogingen der kosten voor Genees kundige hulp, speciaal met name de kosten van ziekenhuisverpleging zal een drastische premieverhoging voor de Vrijwillige verzekering met ingang van 1 Januari a.s. niet te vermijden zijn. Mede in aanmerking nemende de belangrijke vermindering der Rijks subsidie voor het jaar 1954 moet gerekend wórden met 'n verhoging van pl.m. 25 pet. der huidige premie. K.A.B.-congres over werkgelegenheid In den Bosch werd Donderdag een door de K.A.B. georganiseerd congres gehouden, waarin de werk gelegenheid in het Zuiden aan een nader onderzoek werd onderworpen. De toestand in de Zuidelijke provincies was volgens mededelin gen op dit congres, zorgwekkender dan waar ook. Tot 1962 zal in Noord-Braband en Noord-Limburg de werkgelegenheid met 1/3 moeten toenemen. Er werd op aangedrongen, dat men zich met plannen tot „open breking" van dit gebied, niet alleen zou laten leiden door cijfers van dit ogenblik, maar ernstig rekening zou houden met de cijfers tot 1970. Gewaarschuwd werd voor de vele sociale en culturele gevaren, die een industrialisatie met zich brengt. 1-Iet tijdig doen aanpassen aan deze verandering van de honk-vaste bevolking is dringend noodzakelijk. Het wegen- en kanalennet werd eveneens onder de loupe genomen. Naast andere werd aangedrongen op spoedige totstandkoming van de weg Helden-Ysselsteyn-Vredepeel- Oss-Zaltbommel en de weg Venlo- Eindhoven-Antwerpen. Ook werd genoemd een verbinding van het Wilhelminakanaal met de Maas (ongeveer Helmond-Venray. Kunstmatig anthraciet De kolenpositie in Europa, voor namelijk wat betreft anthraciet, vertoont over het algemeen geno men, geen gunstig beeld. De Nederlandse Staatsmijnen zullen nu, zoals, men dezer dagen berichtte, een nieuw product op de markt brengen, nl. synlhraciet, een kunstmatige anthraciet. Dit is echter niet de enige poging welke momenteel wordt onderno men om de tekorten aan anthra ciet te dekken. De Rotterdamse Kolencentrale is er thans toe over gegaan een nieuw product te im porteren, dat geschikt is voor alle soorten haarden, kachels en centrale verwarmingsketels. Het betreft hier een kunstmatige Engelse anthraciet Phurnacite ge naamd. Deze Phurnacite werd reeds lang voor de oorlog in Engeland gefa briceerd en de productie bedraagt momenteel 350.000 ton per jaar. Deze bestaat uit samengeperste fijne kool, waaruit de slechte be standdelen, zoals teer, gas etc zijn verwijderd. De eerste partij van 500 ton is thans te Rotterdam gearriveerd. De inkoopprijs is gelijk aan die van de duurste Wales-industrie, maar de mogelijkheid bestaat wel, dat de winkelprijs lager wordt, indien met steun van de regering verkocht kan worden. Maaswater kan uitkomst brengen voor uitdrogende gronden in Nrd. en M.-Limburg Voor de verdrogende zandgronden in Midden- en Noord-Limburg ten Westen van de Maas een uitsté kend landbouwgebied met sterk vooruitstrevende en kundige boeren is een goede waterhuishouding een kwestie van leven of dood. Sprekend blijkt dit uit het cul- tuurtechnisch-waterstaatkundig on derzoek, dat door een subcommissie van de Agrarische Commissie voor Landbouwbelangen in Limburg is uitgevoerd. In dit deel van de pro vincie met een totale oppervlakte van honderd duizend ha, waarvan 80 duizend ha landbouwgronden zijn, heeft slechts 12,5 pet een goede waterhuishouding. Van de 80 dui zend ha behoren 50 duizend ha tot de middelmatig verdrogende gron den 6400 hectaren zijn ernstig ver drogend en 12 duizend ha vallen onder de regelmatig verdroogde gronden. Uit deze cijfers.blijkt over duidelijk de. grote omvang van de verdroging. Om de landbouwers de benodigde waterhoeveelheid te leveren en hier door de productie sterk te verhogen, is het cultuurtechnisch-waterstaat- kundig onderzoek er van uitgegaan, dat het benodigde water verkregen moet worden uit de beken, door het water in de wintermaanden te ver zamelen, maar vooral door water- aanvoer van buiten dit gebied, n.l. uit de Maas. Eieren aanzienlek goedkoper De eieren, die het hele jaar duur zijn geweest, zijn gedurende de laatste weken aanzienlijk in prijs gedaald, voornamelijk tengevolge van de verminderde export naar Duitsland en de hogere eierproduc- tie. Het sterkst zijn wel de grote eieren teruggelopen. Op de Barneveldse markt werd eergisteren 4 cent per ei minder be taald dan 2 weken geleden en 6,4 cent minder dan vijf weken geleden. De prijsdaling van kleine eieren is ook aanzienlijk. Te Barneveld was er tussen 26 November en thans een verschil van drie cent. Rente van de postspaarbank In de Tweede Kamer heeft mi nister Algera verklaard, dat er ten aanzien van de rentepolitiek der Rijkspostspaarbank steeds overleg wordt gepleegd met de particuliere banken. Er is een gemeenschap pelijke regeling. Intussen wil de minister trachten te bevorderen, dat het rentegevend wordt verhoogd van f 2500 tot f 10.000. Oorlog in Venray Zaterdag 19 Dec. a.s. om half vier zullen in de omgeving van Venray, wederom geweerschoten knallen, wanneer de Nationale Reserve van Overloon een „aanval" zal onder nemen op Venray. De Nat. Reserve van Venray zal echter op haar post staan en trach ten de „aanvaller" te weerhouden. De „aanval" door Overloon zal geschieden vanaf de Heide via Vlak water, alwaar de eerste schermut selingen verwacht kunnen worden. De verdere gevechtshandelingen zullen zich tegenover het ziekenhuis voltrekken. Daar verwacht kan worden, dat gedurende deze aanval gewonden en eventueel „doden" zullen vallen zal de plaatselijke Colonne van het Ned. Rode Kruis eveneens op het strijdtoneel aanwezig zijn, om de gekwetsten naar een noodzieken huis te vervoeren voor eventuele geneeskundige behandeling. Gevraagd per 1 Januari a.s. goed op de hoogte met banket. Wegens dienstpl. d?r tegenwoordige. Brood- en Banketbakkerij Henseniustr. 1 Tel. 472 S.V.V.-nieuws De altijd moeilijke uitwedstrijd tegen Tiglia is toch een kleine over winning geworden voor Venray. Met de rust was de stand nog dubbel blank. 20 minuten in de tweede helft nam Tiglia uit een vrije trap de leiding. Het zag er donker uit voor Venray en wat lang niet had willen lukken kwam nog vrij onverwachts. Een paar min. nadat Tiglia de leiding genomen had maakte Venray verdiend gelijk. Vijf minuten voor tijd werd het win nende doelpunt gescoord. Zo bracht Venray toch beide puntjes mee. Zondag weer een uitwedstrijd, tegen F.C.V. uit Venlo. Het eigen aardige van deze wispelturig spelen de club is, dat zij in vijf thuiswed strijden nog niet verloren heeft, vier gewonnen en een gelijk gespeeld. Zal het Zondag haar eerste thuis nederlaag te slikken krijgen, of zal het ongeslagen record van Venray sneuvelen In ieder geval kan Venray op zware tegenstand rekenen en een hard werkend F.C.V. zal moeilijk te overwinnen zijn. Een gelijk spel ligt dan het meest voor de hand. Om niet meer achterop te raken bij Arcen zou toch gewonnen moeten worden. Het tweede kwam ook met een kleine overwinning van Gennep thuis. 21. De laatste tijd is Venray 2 er goed in en werden grote overwinningen behaald. Zondag komt Blerick 2 op bezoek, een pretendent voor de bovenste plaats. Deze mag, om niet uit run ning te raken voor de bovenste plaats, niet verliezen van Venray 2. Dit is juist iets voor Venray om dergelijke leiders een poets te bak ken. Het zou mij niet verbazen als het een gelijk spel wordt of mo gelijk zelfs een kleine overwinning voor Venray 2. Het derde speelde uit tegen Ys selsteyn en bleef in het goede spoor door een overwinning mee naar huis te brengen. Het vierde stuurde Blitterswijk 2 met een 31 nederlaag huiswaarts. Het derde en vierde zijn Zondag beide vrij. In dit blad staat een advertentie, dat Woensdagavond om 8 uur een lichtwedstrijd gespeeld wordt, tegen Kimbria uit Maasticht. Degene die een van de beste centervoors, Pie Rondag aan het werk wil zien, komt Woensdagavond op bezoek. De hele ploeg van Kimbria, welke vorig seizoen kampioen werd en bijna promoveerde, staat bekend als technisch zeer goed en maakt ook dit jaar weer de beste kans om kampioen te worden. Heden Zaterdagavond acht uur, Contact-bijeenkomst bijP. Schellen, Langstraat. P.D.V. DE ZWALUW De leden worden er aan herinnerd, dat het morgen de laatste dag is voor het opgeven van de duiven voor de a.s. tentoonstelling. Morgen avond 13 December moeten deze bij G. Janssen zijn ingeleverd. Liefhebbers, welke in Horst aan dé tentoonstelling wensen deel te ne men, kunnen zich nog tot uiterlijk morgenavond opgeven bij G. Janssen Voor de tentoonstelling in Venray op 30 en 31 December moeten de duivinnen op Woensdag ingezet Janssen, Johaiua OVERLEDEN: Eurlings, Joai terbroeder, Lea Derks, ElisaH Peters G.J.H., ONDERTROUW Visser, Ferh boekhouder, Bi Sibilla G„ 21 Peters, Jan li Deurne enWij»< .G„ 19 jr, Wfo Peeters, Aljic merman, Oveü» Maria N.G., 201

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2