SPORT YENRAY helpt HONTENISSE BINNENLAND Kerkelijke Diensten Het was voor de familie de Bruijn (vader, moeder en 6 kinderen) te Hontenisse Woensdag een grote dag. In Febr. j.l. werd hun kruide nierswinkel en woning door het kolkende water van de dijk ge spoeld, zodat slechts puin en fun damenten na de stormnacht de plaats aangaven, waar eerst hun winkel en huis gestaan had. Zij zelf waren hals over kop ge vlucht, toen het geweld van het water over de dijk van de grote Kruispolder stortte, en toen zij er terugkwamen, waren dat de droeve resten. We kennen het verhaal, want ook in Venray hebben we iets dergelijks meegemaakt. Maar dra waren de plannen klaar voor een nieuwe winkel en woning, maar niemand wist hoe het zat met de financiën. Dank zij echter de actie: „Venray helpt Hontenisse" kon de familie de Bruijn toch bouwen, omdat Ven ray zich garant stelde door haar ruime giften en gaven voor de eventuele tekorten. Dat was dan ook de oorzaak, dat tie plannen van deze familie als eerste van alle watemoodgevallen werden goedgekeurd en begonnen kon worden met de bouw van het nieuwe pand. En Woensdag was dan de grote dag, dat de familie de Bruijn van hun evacuatie-adres konden over- huizen naar een keurige nieuwe' winkel en woning, die nu niet óp de dijk was herbouwd, maar aan de voet er van, omdat men nu eenmaal de les heeft geleerd. Bij die gelegenheid waren uitge nodigd het comité „Venray helpt Hontenisse" in de persoon "van de heer Colsen en het Gemeentebe stuur van Venray, vertegenwoordigd door de heer Burgemeester. Het gezelschap, vergezeld van hun dames, werd 's morgens op het Ge meentehuis ontvangen door B. en W. van Hontenisse. In de middag werd dan een bezoek gebracht aan de nieuwe woning, waarbij de Bur gemeester van Hontenisse nog maals zijn dank uitbracht voor alles wat Venray heeft gedaan voor Hontenisse en zijn inwoners. Deze vlugge wederopbouw, aldus de Bur gemeester, is mogelijk geworden, dank zij uw spontane hulp en zo zgn er meerdere gevallen, waarin deze eerste hulp dubbele hulp heeft betekend. De Burgemeester van Venray werd de sleutel der woning aange boden en meteen kleine toespraak opende hij het nieuwe gebouw. De heer Pastoor van Lamsweer- de zegende vervolgens de woning in, die gratis keurig werd ingericht door V. en D. uit Venlo, als atten tie van de Venlosche burgerij. In een bijeenkomst met de Raad der gemeente werd de gehele hulp actie nog eens besproken en aller- wege toonde men zich uiterst dank baar voor wat Venray heeftgedaan in deze benarde tijd voor Honte nisse. Wat de wederopbouw van deze plaats betreft, deze is zeer goed gevorderd. De gaten in de dijken zijn niet alleen gedicht, maar de dijken zelf zijn verzwaard en ver sterkt en de onder water'gelopen percelen hebben gelukkig nog wat opgebracht, een meevaller, die men aanvankelijk niet had verwacht. De versteviging van de dijken vraagt op allerlei gebied om veran dering en oplossing (waterlossingen etc.) maar men hoopt binnen twee jaren alles wederom te hebben op gebouwd. Dat voor die snelle wederopbouw de hulp van Venray een der grondslagen was, is ook op deze dag weer eens door de burgerij van Hontenisse op uitdrukkelijke wijze naar voren gebracht. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 335 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen J. M. RUYTEN TANDARTS geen spreekuur op Vrijdag 11 en Zaterdag 12 December Spoedgevallen naar Tandarts J. Vullinghs. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan liet Postkantoor Venray en het daaronder behorende ambts gebied werd gedurende de maand November 1953 ingelegd f 44.558.34 en terugbetaald f 66.343.44. St Nicolaas in Venray Onder grote belangstelling, vooral van de zijde der jeugd werd, Zondag middag St Nicolaas plechtstatig ingehaald en gehuldigd in onze ge meente. Prompt 2 uur arriveerde de H. Man op het Gemeentehuis, waar Hij welkom werd geheten door de Heer Burgemeester, die tevens vertelde, dat de jeugd van Venray zich dit jaar, afgezien van enkele klachten, zeer goed heeft gedragen. De H. Man antwoorde met enkele korte woorden, waarin hij dank bracht voor het welkom en de beste wensen uitsprak voor de gemeente Venray. Vervolgens begon St Nicolaas zijn rijtoer door Venray, een rijtoer die werd opgeluisterd door Venrays Harmonie. Ook de Schutterijen ver leenden hun belangloze medewer king. Torenbouw Men schijnt in Den Haag eindelijk in te zien, dat de St Petrus-Banden zonder toren, feitelijk geen kerk is. En zo is na een lange tijd van onder breking, nu wederom overleg ge pleegd over de opbouw van de Venrayse toren. Een speciale studie commissie van Monumentenzorg en andere daarbij betrokken instanties hebben onlangs een bezoek gebracht aan de St Petrus Banden en het schijnt, dat nu aan Ir. Kayser te Venlo opgedragen is, een nieuw schetsplan te ontwerpen, waarbij gedacht wordt aan de toren, zoals we die tot aan de verwoesting gekend hebben, n.l. met een hoofd toren en vier zijtorens. Intussen is bevestiging van een en ander niet te krijgen. PATRONAAT opgelet Zondagavond om half 8 precies is voor alle jongens van de drie groepen een toneelavond die hoofd zakelijk verzorgd wordt door de juvenisten van het Juvenaat in Venray. Deze toneelavond is een St. Nicolaas verrassing. Om half 3 tot kwart over 4 komen de jongens van groep 1 bijeen om te spelen, en van kwart over 4 tot kwart over 6 de jongens van groep 2. Op 't eind van elke groep zal de nieuwe Adventskrans in gebruik worden genomen met een korte Adventsoefening in plaats van het lof. Zelatricen missiegenootschappen De zelatricen moeten, als het nog niet gebeurd is, de nieuwe boekjes van „de Kleine Apostel" (December nummer) dadelijk afhalen bij Mej. Truus Custers Langstraat, en ze zo spoedig mogelijk rondbrengen. De contributie van 1953 van de ver schillende Missiegenootschappen, die door enkele zelatricen nog niet is opgehaald, moet deze weken geïnd worden. Derde Orde-mededelingen Zondagmorgen na de Hoogmis van 9 uur en Zondagmiddag om 4 uur (let wel: 4 uur buitenkerke lijke vergadering in San Damiano, waar definitief onze prefect zal gekozen worden. U kunt dan ook uw enveloppe nog inleveren, zo u dit nog vergeten hebt of er in verband met de Sinterklaasdrukte geen tijd voor gehad hebt. Het is des middags om 4 uur, daar de leden, die naar de Advents- con f eren tie willen in de paterskerk, dan tegelijk daar naar toe kunnen gaan. Pijlsnel Trefzeker Het is sympathiek, iedere enve loppe. die er binnen komt vanaf vier cent tot f 10.— toe. De actie slaagt goed. Er zijn van de 2700 enveloppen wel slechts een 100 terug, maar dit is dan ook van mensen, die hun volle medewerking geven. Als we ze opgehaald hadden, zouden we zeker vele vergeten enveloppen ontvangen hebben, maar iedere terugbezorging weer een attentie Zondag is voor allen, die de envelop hebben ingeleverd een uit voering in de Aula van het Gym nasium. Men kan ook gerust nog meer toegangsbewijzen krijgen op vertoon van uw entree-bewijs, maar kinderen zonder geleide worden niet toegelaten. Ook hoop ik, dat nog velen hun vergeten enveloppe meebrengen en voor die gave krijgt u vrije toegang. Zondagavond half 8 „HANS WORST" ten bate v.d. Gezinszorg in de aula vh. Gymnasium Nieuwe koster Tot opvolger van de heer Antoon Vermeulen als koster van de Sint Petrus Bandenis benoemd de koster van de kerk te Oostrum de heer G. Peeters. De heer Vermeulen is op eigen verzoek eervol ontslag verleend, waardoor het kosterschap, dat bijna een eeuw in handen was van de familie Vermeulen in andere han den is overgegaan. Rechtbank Roermond Voor de rechtbank'te Roermond stond terecht: De 18-jarige mijnwerker J. S. te Horst, die zo roekeloos met zijn fiets over de weg Horst-Venray jakkerde, dat hij mej. v.d. V., die hem aldaar rustig tegemoet reed aanreed. Mej. v.d. V. brak, tenge volge van de val een been. Eis f 50 subs. 25 dagen hechtenis en 3 weken hechtenis voorwaardelijk. Door het niet verlenen van voor rang aan de motorrijder v.d. H. ontstond op de St. Servatiusweg te Venray een botsing, waaraan de 53-jarige winkelier P. B. te Venray schuldig was. Zowel v.d. H. als B. sloegen tegen de grond. v.d. H. bekwam ernstig letsel aan een been terwijl B. een sleutelbeen brak. Eis f 60 subs. 40 dagen hechtenis. Vergadering van St Eloy In de gehouden ledenvergadering van de R.K. Metaalbewerkers, werd o.m. de pensioenfondsregeling voor de metaalindustrie behandeld. Ver der de propaganda betreffende de ledenactie's die komen gaan. Het omzetten van de spaarkas in een reiskas werd aangehouden tot de volgende vergadering. Een ledenwinst van 24 over de laatste 2 maanden wat zeer bevre digend. De Districtsbestuurder v. Aken, behandelde de werkklassificatie die mettertijd in de metaalindustrie wordt ingevoerd waardoor de thans bestaande vakgroepen, (geschoolden geoefenden en ongeschoolden) komt te vervallen en in plaats hiervan 6 werkklassen zullen verschijnen, waarin de 700 functies die de metaal industrie kent zijn ondergebracht. Het bestuur werd aangevuld met de heren Cor Oudenhoven, Over- loonseweg, Henk Waayenburg Wil- helminastraat en Frans Kuipers Hoenderstraat. Gaat Stationsbus verdwynen De exploitatie van de bus van Venray naar OostrumStation schijnt van dien aard te zijn, dat de exploitant niet langer wenst door te gaan. Zoals bekend, is reeds het vorig jaar bij *de begrotingsvergadering gezegd, dat deze lijn niet meer rendabel is, zeker niet nu de twee treinen elkaar in Vierlingsbeek kruisen. Toen is besloten, dat de exploitatie geheel voor rekening zou zijn van de exploitant, maar de uitkomsten van dit jaar schijnen van dien aard te zijn, dat ook dit niet meer mogelijk is. Geruchten als zou de oude paar dentram weer terugkomen tram- loods is er nog en een oude tram schijnt hier of daar nog als kippen- kooi te fungeren zijn overdreven, men verwacht dat hiervoor een andere oplossing gevonden zal worden. Opgelet voor zwijntjesjagers De laatste week zijn er verschil lende gevallen van fietsendiefstallen aangegeven bij de Rijkspolitie. Zo verdween in Ysselsteyn een gepar keerde fiets, en ook in Venray-kom zijn al enkele mensen de dupe ge worden van zwijntjesjagers, die niet gesloten fietsen spoorloos doen ver dwijnen. Men is dus gewaarschuwd en sluit dus ook overdag Uw ge parkeerde fiets af. K.A.B.-ers vergaderden Voor een zeer slecht bezochte vergadering van de Venrayse K.A.B. hield Pastoor Berden uit Blitters wijck een interessante lezing over de jeugdproblemen. Hierin schetste hij de gevaren, waaraan de jeugd in deze moderne tijd is blootgesteld en wees hij de ouders op hun plich ten om het kind vooral in zijn moeilijke jaren terzijde te staan. Vooraf had voorzitter Schoester met vreugde de stichting van de Sociale School herdacht en het vele andere werk wat door de K.A.B. in het afgelopen jaar ten bate en ten behoeve rvan de leden heeft gedaan. Hij kondigde een St. Nicolaasmiddag aan, die heden gehouden wordt. Tot leden van de kascommissie werden gekozen de heren Arts en Verblakt. Pater Flavius overleden In het Gymnasium I.C. overleed Maandag Pater Flavius Visschers O.F.M. De overledene werd geboren op 28 Aug. 1890 te Vessem(N.-Br.) Hij trad in de orde der Minder broeders in Septemberl910en werd priester gewijd te Weert in 1917. Pater Flavius werd door zijn overste aangewezen als leraar en volgde daarvoor de college's in de wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Leiden. In 1923 werd hij tot leraar be noemd aan het Gymnasium alhier. Hier heeft hij bijna 30 jaren zijn krachten gegeven voor de opleiding der studenten, terwijl aan hem tevens was opgedragen de leiding over de technische outillage van het Gym nasium. Na de bevrijding bleek hij teveel van zijn krachten gevergd te hebben bij de wederopbouw en moest hij ophouden met les geven. In Venray stond deze eenvoudige Franciscaan bekend als de Pater van de kindermis, die hij jarenlang in de parochiekerk deed. Onder de natuurliefhebbers en vissers was Pater Visschers zeer goed bekend, daar hij een kenner was van Venrays natuurschoon en een enthousiast visser. Het stoffelijk overschot van Pater Flavius is Donderdag bijgezet op het kloosterhof alhier. Fancy Fair In Oirlo zet men het nieuwe jaar jaar goed in met een grote Fancy Fair. waarvan men verwacht, dat de geldelijke opbrengst de kas van de Voetbalclub weer zal versterken. Het zal er te doen zijn op 3 Jan. Nadere mededelingen hierover vol gen nog. V erkeer songeval In de Paterslaan gebeurde Don derdagmiddag een ernstig ongeluk. Het zoontje van de familie T. liep spelenderwijze onder de luxe auto, bestuurd door K. Met beenbreuk en verschillende verwondingen werd de kleine overgebracht naar het Zieken huis. Gouden feest te Oostrum Woensdag was er feest bij de eier- vereniging te Oostrum en wel een gouden feest. Door bestuur en leden werd dit 50-jarig jubileum op bescheiden wijze gevierd. De dag werd begonnen met een hoogmis om 9 uur. 's Middags werd een excursie gemaakt naar het proefstation te Horst, waaraan door ruim 90 leden werd deelgenomen, die allen zeer voldaan waren, 's Avonds waren bijna alle leden met de dames bijeen in café Linders, waar een koffietafel werd aange boden. Toen de heer H. Goumans, voor zitter, de feestvergadering opende, waren er ca 150 personen aanwezig. Hier werd een kort overzicht ge geven over de voorbije 50 jaar, van de Eiervereniging Oostrum, die in 1903 begon, toen door enkele leden de eieren in minder dan 10-tallen werden aangevoerd en de jaaromzet niet veelbetekende. Deze jaaromzet is gegroeid, zodat in 1952 een be drag van ruim f 320.000 werd uit betaald. Door de Directeur der C.V.V. werden gelukwensen overgebracht en werden nog enige nuttige wen ken gegeven, vooral tot de aanwe zige dames gericht. Door de heer Minnen werd een enthousiaste feestrede! uitgesproken. DUURDER TELEFONEREN Volgend jaar wordt het telefone ren duurder, dat wil zeggen de lo cale gesprekken. Ingaande Maart gaan deze gesprekhen in plaats van 3, vier cent kosten. Het tarief voor gesprekken bin nen een kring van 25 km. wordt verlaagd, voor gesprekken die kor ter duren dan vier minuten. Gesprekken in het interdistrict- verkeer, buiten een kring van 25 km. worden verlaagd als zij minder dan zes minuten duren. Het abonnementsgeld wordt voor taan bepaald door het aantal aan gesloten abonné's van de hele sec tor. In kleine plaatsen betaalt men dus in 't algemeen meer dan nu voor zijn abonnement. Communisten zetten pater F. Spruit O.F.M. uit China Het Provincialaat der Francis canen te Weert, heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat pater Floren tine Spruit veilig en behouden te Honkong uit communistisch China is aangekomen. Pater Florentinus Spruit vertrok eind 1939 als 27-jarig priester naar China. P. Florentinus was de laatste Ne derlandse missionaris van Luanfu die nog in Communistisch China werkzaam was. Van de Francis caanse missionarissen verblijft nu alleen mgr Quintinus Pessers, apost. prefect van Kiangohow, in zijn missie. Maar alles wijst er op, dat ook de dag voor hem zal aanbreken, dat hij het land zal worden uitgezet. Fatlma-Ioterij een succes De grote Fatima-loterij van bouwpastoor Haan uit Brunssum, is een groot succes geworden. 252.402 personen uit heel Nederland hebben een greep gedaan naar de twee auto's, welke de twee hoofd prijzen waren van deze loterij ten bate van een Fatimakerk in de Limburgse mijngemeente. Maandagavond laat heeft de trekking plaats gevonden. De twee auto's zijn terechtgekomen in Rot terdam. De Ford Consul ter waarde van f 6800 werd gewonnen door mej. Tiny Bloekpoel, pedicure, wonende in de Krekelstraat 4b te Rotterdam. De Volkswagen ter waarde van f 4900 werd gewonnen door de heer G. Le Sage uit de Bernhard Gerwinstraat 23a te Rot terdam. De heer Le Sage is huis bediende in hotel Atlanta te Rotter dam. Het kamerameublement werd gewonnen door de 22-jarige Gijs Driessen uit Venlo, die nog onge huwd is. Ruim 400 andere personen zijn of worden nog gelukkig ge maakt met andere prijzen, w.o. bromfiets, fietsen, wasmachine, kampeertent, horloges enz. enz. Zelfs de heer Dohmen, voorzitter van de Ned. Katholieke Mijnwer- kersbond, kreeg een prijs, n.l. een trainingspak. Post op Tweede Kerstdag Op Tweede Kerstdag zal een post bestelling worden uitgevoerd. Op Zaterdag 2 Januari wordt de post dienst uitgevoerd als op andere Za terdagen. Wethouders stemmen op zichzelf De raad der gemeente Best heeft per 1 September tot wethouder der gemeente Best benoemd de heer J. van der Sande. Deze benoeming geschiedde na een herstemming tus sen deze candidaat en het raadslid A. van de Ven. Blijkens de uitslag der herstemming hebben beiden zich niet van stemming onthouden. De Kroon heeft geoordeeld, dat de uitslag van deze steming geacht moest worden beide raadsleden per soonlijk aan te gaan en dat huu stemmen op de uitslag van invloed kunnen zijn geweest. Ingevolge art. 52 de Gemeentewet heeft de kroon haar vernietigd. Vijf dodelijke ongevallen te Eindhoven Nadat enkele verkeers ongevallen Zondag drie doden in Eindhoven hadden gekost, is dit aantal Maan dagavond nog met een vermeerderd, terwijl een bedrijfsongeval een vijfde dode heeft gekost. Mevr. M.J.H. is op de Boschdijk met haar fiets in botsing gekomen met een vrachtauto, waardoor zij ter plaatse overleed. Bij de N.V. Philips is 's nachts een schoonmaker, de 47-jarige P.M., van een vijf meter hoge brug ge vallen. Hij overleed onmiddelijk. Kleuter onder stadsbus toen moeder met de fiets viel Op de Haagdijk, midden in het Bredase winkelcentrum is gisteren middag een tragisch ongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan een bijna 2 jaar oude kleuter. Mevrouw van B. uit Breda had twee kinderen van resp vier jaar en 22 maanden bij zich op de fiets. De oudste zat achter en de baby voor op het rijwiel. Door een nog onop gehelderde oorzaak kwam de moe der te vallen op het moment dat een stadsbus haar passeerde. De baby schoot in de val van de fiets en kwam onder de bus terecht. Het kindje werd ernstig aan het hoofd gewond. Op weg naar het zieken huis is de kleine aan de bekomen verwondingen overleden. Peelarbeiders helpen Sinterklaas In het D.U.W.-kamp teSevenum, Woensdag in tegenwoordigheid van enkele hogere functionarissen van deze Rijksdienst en van ver tegenwoordigers van het departe ment voor Maatschappelijk"Werk 'n bijzondere Sinterklaas-plechtigheid gehouden. Allerlei speelgoederen, die door in het kamp verblijvende arbeiders zijn vervaardigd met daar toe door de DU W-leiding verstrekte middelen, zijn overgedragen aan een comité, dat deze artikelen als Sinterklaas-surprises zal doen toe komen aan kinderen uit behoeftige gezinnen in het omringende Peel- land. Met deze vrijetijdsbesteding is vorig jaar begonnen. Zij is toen zo wel bij de bevolking in zó goede aarde gevallen, dat de actie dit jaar een nog veel groter omvang heeft aangenomen. De arbeiders werken overdag in de Peelontginningen en zijn voornamelijk uit Nijmegen en omgeving en de noordelijke pro vincies afkomstig. Bij mist overdag groot licht Tegen het wettelijk voorschrift, dat bij dichte mist overdag met groot licht dient te worden gereden, wordt volgens de A.N.W.B. nog ge regeld gezondigd. Weliswaar hebben recente steekproeven van de ANWB uitgewezen, dat het percentage auto mobilisten, dat zich aan deze regel houdt, inmiddels van 10 pet geste gen is tot 30 a 40 pet, doch dit demonstreert tevens, dat de situatie nog verre van bevredigend kan wor den genoemd. Zoals bekend, is er sprake van dichte mist, wanneer het zicht minder dan 200 meter be draagt. De A.N.W.B., die het verkeer her haaldelijk op het belang van dit veiligheidsvoorschrift heeft gewe zen, gaat thans een nieuwe methode volgen om de weggebruikers met nog meer klem hierop te attenderen. Met ingang van Maandag a.s. zal een groot aantal wegenwachten op hun gele zijspan en bord meevoeren met daarop de tekst: Bij mist over dag groot licht. Binnen enkele we ken zal het gehele corps met deze waarschuwingsborden, waarvan men een nuttig effect verwacht, zijn uitgerust. FRIES en GRONINGER groter dan BRABANDER en LIMBURGER. Het is met de lengte van ons volk een merkwaardig iets. Niet alleen dat de gemiddelde lengte van ons volk toeneemt, maar wij kunnen zelfs constateren, dat iedere provincie ook haar eigen gemiddel de lengte schijnt te bezitten, ten minste als men eens nagaat, hoe de gemiddelde lengte van de ge keurde recruten ligt. Van iedere recruut is de juiste lichaamslengte gemeten en dat doet men al sinds tientallen jaren. Men heeft nagegaan hoe de ge middelde lengte van de gekeurde recruten is, verdeeld naar de pro vincies waaruit zij afkomstig zijn. De uitkomst van deze indeling was des te merkwaardiger, omdat bleek, dat niet één provincie gelijk is wat betreft de gemiddelde leng te. Zelfs blijkt duidelijk, dat het verschil in gemiddelde lengte niet eens zo erg willekeurig over de diverse provincies is verdeeld. De recruten, die uit het Noorden van ons land afkomstig zijn, zijn veel langer dan zij uit 't Zuiden van het land. Friesland en Groningen staan aan de spits met een gemiddelde lengte van resp. 176.01 cm en 175.42 cm. Brabant en Limburg staan met hun gemiddelde lengte op de on derste plaats. Noord-Brabant met 171.82 cm en Limburg met 171.40 cm. In Limburg wonen dus klaarblij kelijk de kleinste mensen. Tussen onze Noordelijke en Zui delijke provincies in bewegen zich onze andere provincies, maar niet een is gelijk aan de andere. Kath. Consultatiebureau voor alcoholisme De R.K. Reclasseringsverenigin- gen en de plaatselijke afdelingen van de Dr Ariënsverenigingen te Arnhem en Nijmegen hebben in onderling overleg besloten tot het oprichten van een Medisch Consul tatiebureau voor Alcoholisme. Het bureau gevestigd te Nijmegen zal waarschijnlijk reeds in Januari met de werkzaamheden beginnen. Nederland eet meer fruit en rookt meer sigaretten 50 pet. minder koffie en thee dan in 1937 Het gebruik van koffie, thee en boter per jaar per hoofd van de be volking is in vergelijking met de helft gedaald. Het gebruik van si garetten en van fruit is toegenomen, aldus blijkt uit mededelingen van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Was in de jaren 1937 en 1938 het jaarlijkse verbruik van boter 5,5 kg per persoon, over 1952 was dit terug gelopen tot 2,5 kg. Van margarine was het gebruik in 1937 nog maar 6,6 kg per persoon per jaar, het geen is opgelopen tot 17,7 kg in 1952. De teruggang van reuzel is relatief al zeer groot: van 0,7 kg in 1938 tot 0,1 kg. in 1952, terwijl ook rund- en kalfsvet een terug gang laat zien en wel van 1,9 kg in 1938 tot 1,2 kg in 1952. Het verbruik van kaas en eieren verminderde eveneens. Het kaas- gebruik, dat in 1938 nog 7,5 kg per persoon bedroeg, was in 1952 slechts 5.9 kg. At elke Nederlander in 1937 nog 143 eieren per jaar, dit cijfer was over 1952 gedaald tot 100. Het suiker-verbruik vermeerderde van 25,6 kg in 1937 tot 35,2 kg in 1952. Verminderde het groenten- verbruik van 67 kg in 1937 en 1938 tot 61 kg in 1952, 't verbruik van fruit nam aanzienlijk toe wel van 38,3 kg in 1937 en 1938 tot 54,9 kg in 1952. Deze vooruitgang is voor namelijk te danken aan een grotere verkoop van vers fruit, n.l. van 18,2 kg in 1937 tot 37,6 kg in 1952. Van de dranken is alleen het ver bruik van gedistilleerd toegenomen (1,45 liter in 1937 tot 2,23 liter in 1952). Het thee-verbruik liep terug van 1,2 kg 1937 tot 0,7 kg in 1952, doch de teruggang van koffie is groter, n.l. van 3.6 kg (gebrand) en 4,4 kg (ongebrand) in 1937 tot 1.8 kg (gebrand) en 2,2kg (ongebrand) in 1952", waaruit dus blijkt, dat het koffieverbruik sinds 1937 precies tot de helft is gereduceerd. Het bier- verbruik liep van 14.1 liter in 1937 terug tot 11,2 liter in 1952, doch was in 1949 nog lager, nl. 10,4 liter per persoon. In het gebruik van tabak hebben zich verschuivingen voorgedaan. Het aantal sigaren, dat werd gerookt, bedroeg in 1937 nog 174 per persoon, in 1952 maar 79. Het sigaretten- verbruik liep echter aanzienlijk op en wel van 506 per persoon in 1937 tot 913 in 1952 en tenslotte vermin derde het verbruik van tabak van 1,2 kg per persoon in 1937 tot 1 kg in 1952. S.V.V.-nieuws In een wel zeer matig gespeelde wedstrijd heeft Venray een 31 overwinning op Helden weten te behalen. Daarmede is dan ook alles in een keer gezegd. Wat een wed strijd Zo'n slappe vertoning hebben wij dit seizoen nog niet gezien. Voor Zondag een uitwedstrijd tegen Tiglia. Er zal daar heel anders aangepakt moeten worden om suc ces te hebben. Tiglia is een van de moeilijkste uitwedstrijden. Wel kan er gewonnen worden, maar dan moet er aangepakt en gespeeld worden met de overtuiging van te willen winnen. Het tweede deed het weer best. Ofschoon lelijk geplukt en gehavend konden zij toch in Tegelen tegen Sportclub Irene 3 met 61 winnen. Goed zo jongens. Ook voor Zondag een uitwedstrijd en wel tegen Gennep 2. Juist met Gennep 2 is er nog een appeltje te schillen. De eerste competitie wedstrijd werd op eigen terrein met 20 van Gennep verloren. Wij hebben voldoende ver trouwen in de capaciteiten van Venray 2 dat deze wedstrijd kan gewonnen worden. Het derde behaalde een royale overwinning op Hegelsom 52werd hier de uitslag. Voor Zondag een zeer zware uitwedstrijd naar Yssel steyn, deze kan echter gewonnen worden, als er van het begin tot het einde voor gevoetbald wordt. Het vierde was Zondag vrij, maar komt morgen weer. in het veld en wel teggen B.V.V. 2. Wij verwach ten ook hier een overwinning. BEUGEL-NIEUWS Woensdag j.l. kreeg Onder Ons uit Leunen „Kiek Oet" uit Sevenum op bezoek. Er werd in hoog tempo gestreden en Onder Ons A won verdiend met 53. Onder Ons A moest met een gelijkspel genoegen nemen 44. 16 December komen De Knippers uit Melderslo op bezoek. Als Onder Ons alles op alles weet te zetten, kunnen zij ook dan een overwinning behalen. Liefhebbers voor deze sport kun nen zich nog steeds opgeven als lid. PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzinS treef naar chris telijke idealen en wacht U voor modern heidendom. Priester v.d. week: Kap. v. Leipsig Tweede Zondag van de Advent 6 uur lm. voor parochianen; 7 uur lm. Gerard Janssen; 8 uur lm. voor parochianen; 9 uur kindermis Mar- garetha Pouwels-Kassing; 10 uur Hoogmis voor St. Nicolaasgilde; 2 uur Congregatie voor meisjes; 3 uur Kinderlof; 7 uur Rozenhoedje en Lof. ^Maandag: H. Ambrosius. 6.30 zielemis voor alle overl. parochianen 7 uur lm. overl. fam. Wijnhoven- Driessen; 7.30 uitvaart Arnoldina Poels; 8 uur uitvaart Leonard Lin ders; 7 uur zielelof en Rozenhoedje. Dinsdag: feest v. Maria Onbevlekt Ontvangenis. Dag van devotie. 6.30 lm. Antoon Poels en echtgenote; 7.15 lm. voorCongreganisten; 8 uur lm. voor parochianen; 9 uur Hoog mis t.e.v. O.L. Vrouw. Woensdag: H. Mis als gisteren. 6.30 lm. Piet Pouwels en echtg.; 7 uur lm. J. Peetcrs-Heesakker; 7.30 lm. Piet Duijf; 8 uur uitvaart Johannes Hoedemakers. Donderdag: H. Mis als Dinsdag. 6.30 lm. Willem Clephas en beide echtgenoten; 7.15 H. Sacraments hoogmis, leiding jongens; 8 uur best. jrd. Maria Tillemans-Verbeeten Vrijdag: H. Damasus. 6.30 lm. Gertruda Goumans; 7 uur lm. overl. fam. Derks-Gooren; 7.30 lm. Elisa beth Oudenhoven-Arts; 8 uur best. jaard. Anna Cath. Vink-Willems. Zaterdag: H. Mis als Dinsdag. 6.30 O.L. Vrouwhoogmis; 7 uur lm. overl. fam. Custers-Rutten; 7.30 best. jrd, Regina de Bruijn-Weiten; 8 uur best. jrd. overl. fam. Janssen- Kusters en dochter; 7 uur Marialof en Rozenhoedje; 7.15 Jeugd-H. Familie. Katechismus. Alle schoolkinderen leren deze week de 25e les. Veltum: Donderdag 7.30 lm overl. fam. GiesenBistervels. Triduum-Congregatie: Zondagmid dag 6 Dec. begint om 2 uur het Triduum voor alle congreganisten in de kapel van Jerusalem. Maan dagavond om 7.30 is oefening en preek en Dinsdagmiddag om 2 uur Sluiting en aanneming van nieuwe leden. Wij vertrouwen, dat alle Congreganisten aan het triduum deelnemen vooral in dit Mariajaar. Avondmis op 't feest van Maria Onb. Ontvangenis: Dinsdagavond (hoe laat wordt nog bekend ge maakt) is in de parochiekerk de avondmis. Wanneer men bij de avondmis wil communiceren mag men: 1) Heel die dag voor de H. Com munie geen sterke drank (b.v. genever, likeur) gebruiken; bier of wijn alleen tijdens de hoofdmaaltijd; 2) overigens tot drie uur voorde H. Communie alle voedsel gebruiken 3) tot één uur voor de H. Com- j gelegenheid; munie nog iets ken, behalve a]C(A PATERSKfljl Tweede ZomjJft 5.45 lm.; 6.301>\ Jezus (R); 7.45 v Bruijni-Weerts; c Communiceren' collecte vd. Pa^ Biss. noden; 5 q oefening met p^j Servatius Wijsetf Maandag: H.A] Mis voor Marfj voor Petronellaij dankbaarheid; j,3 fam. Baken-Bito gez. Vespers. Dinsdag: feestv Ontvangenis, Mis voor Gertriifl voor P. J. LitjëJs voor overl. fam^- voor Pater Casi^r uur Wilhelm»; voor HendrikaUie 4.15 pl. gez. Vepk 7 uur pl. Hoogtij- het Maria-jaar. Woensdag: ntf-, 6.30 voor de gorte bevalling; 7 utf Jeuken; 7.30v<xjr> Donderdag: njj 7 uur voor Petm- i voor overl. fam 4 Vrijdag: HJ< Mis voor Aniwl 7 uur t.e.v. Br. W.j een zalige do® Wilhelmina Geit® Zaterdag: vinlin van St. Francistijs voor Gerardus Petronella Litj® ouders; 4.15 v.d. 3e Zondaj biechtgelegenl Iedere dag weldoeners. Advei Wij vragen dere aandacht oefening op Z01 was er de eer.< weinig belangst* dat er velen vei wege de oefeninj kerk, maar tocfe zich ook in moeite willen g« kerkbezoek. Oofo men er 's ochten dan ooit. In de 3 toch anders vera Ayu Ter opening vï zullen wij ook avondmis celeta s avonds zeven u dat U aan het v« schop gehoor zul deze plechtige 1 jaar in te zetten genen die 's ochö behoorlijk tijd I11 kerk te gaan, nie Zij die 's moi| munie geweest zijl communiceren, a van nuchterblijvi in dit blad staan; De tijden van in de parochieta zo gezet, dat iedi genheid gesteld 1 Nog een verzc voor bloemen zoi van het Mariafe PAROCHI Eerste Zondag! Zondag v.d. Adve munie; 7 uur ie 8.30 de tweede H 10 uur; 3 uur aan pers v.h. H. Sa< en Lof; eerste gewone collecte; voor 't Bisdom. Maandag: 7.30 Stevens; 's av( 6 uur wegeni Onbevlekte Ontv; Dinsdag: feesl bevlekte Ontvai munie; 7 uur 8.30 tweede* H. opening vh. M< uur de pl. Hoogmis kunnen j communie gaan, men 's morgens is geweest en de H. Mis, dusvf is, d.w.z. niet heeft, water drinkt 3 uur Rozenkrans; Woensdag: 7.30 f Mart. Nelissen. Donderdag: 7.301 overl. fam. Classtf Vrijdag: 7.30 z» arme zielen van bï Zaterdag: 7.30w fam. Peters-Geurts A.s. Zondag alge« voor de H. Familie en jongelingen en Gebed verzocht va zieleboek. RECTORAA Tweede Zondag1 lm. tot zek. int.;I Janssen en overl hoogmis voor ovei Coppis; vandaag munie voor ons ree om 7 uur Lof e opening van 't 31* Maandag: 6.301 ouders en familie fam. Bonants-Wij* 7 uur preek en i Dinsdag: feest Ontvangenis van t.e.v. O.L. Vrouw;' Janssen en overl. c 7 uur pl. Avondmis Woensdag: 6.301 verkregen gunsten; in een gezin. Donderdag: 6.3- zalige levensstaat Martinus Bonants. Vrijdag: 6.30 int 1 St. Joseph; meest verlaten zi- Zaterdag: 6.301 7.30 gez. H. Mis t v.d. Berg Carmel: u*

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2