Venrays vroede vaderen vergaderden. Meisjes, De vaststelling van de loonsverhoging Industrie-vestiging. Waarheen met Hensenius Dure muziektent De Vredepeel gedeeltelijk verkocht. De nieuwe Raad bleek er Dinsdag zin in te hebben en ondanks de tamelijk ..droge" agenda, word het een zeer geanimeerde vergadering, waarin men van zijn hart geen moordkuil maakte. De notulen van 1 Sept. jl. wer den onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het waren allen goedkeuringen van Ged. Staten van genomen Raadsbeslui ten tot aan- en verkoop van grond en het uitlenen van f 2400 aan het Kerkbestuur te Ysselsteyn. Salaris-verbetering. Ged. Staten willen het Koninklijk besluit, wat verbeteringen wil aan brengen in de financiële positie van het burgerlijk Rijkspersoneel en van het personeel van onderwijs-inrich- gen, van overeenkomstige toepas sing verklaren voorde secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand. Ingevolge de Gemeentewet, moet de Raad zijn mening zeggen over dit ontwerp-besluit. Die mening is gauw gezegd, want niemand deed zijn mond open,, dus waren er geen bezwaren. Evenmin voor de door de Kon. besluit voor gestelde verbeteringen in de sala rissen van het hoger en lager personeel, alsook in de lonen der gemeente-arbeiders. Rechtvaardigheid... Voor zover men heeft kunnen nagaan, bezit de gemeente een schuld aan een Duitse familie Von and zu Westerholt, sinds 1876, groot f 795.42, waarvoor jaarlijks f 27.84 rente moet betaald worden. Het Ned. Beheers-instituut, wat die schuld in handen heeft, wil deze nu afkopen en vraagt hiervoor f 500. Het gemeentebestuur voelt hier wel wat voor, omdat men zo van deze schuld afkomt. De heer Fr. JANSSEN meent, dat het Beheers-instituut wel raar omspringt met het eigendom van andere mensen. De gemeente heeft een schuld en 't is niet meer dan rechtvaardig, dat die familie, al heeft ze dan von und zu vóórhaar naam, die schuld geheel betaald krijgt. De heer VERAART zou eerst de redenen willen zien vastgesteld, waarom het Beheers-instituut tot deze vermindering overgaat. De VOORZITTER weet alleen te vertellen, dat het Beheers-instituut namens de Regering die zaken van Duitsers behandeld, die door de Wet in handen van het Rijk zijn gekomen. Over 't ontstaan van deze schuld was niets te vinden. Aange zien een en ander niet in handen komt van de Duitse familie, die intussen toch al lang genoeg rente van haar geld getrokken heeft, meent hij er geen bezwaar in te zien, de f 500 te betalen in plaats van f 795,42. Na enig debat vraagt de heer Fr. JANSSEN hoofdelijke stemming, maar krijgt alleen de heer VER AART mee, zodat dit voorstel is aangenomen. Muziekkiosk duurder. Voor de muziekkiosk, die nieuw is aangeschaft, stond indertijd 7500 gulden op de begroting. Deze post werd goedgekeurd. Toen men ech ter de kiosk ging aanschaffen bleek het „instrument" f 700 duur Zij toonden hun bewijzen in het Russisch geschreven en voorzien van zegels en zeiden ons heel goed te kennen. Wij waren betrouwbare elementen. Toen sprong uit de winkel, uit de groep van de gevangenen, een man naar voren. Het was een toneelfotograaf die mijn vrouw herhaaldelijk gefoto grafeerd had en steeds met krui perige nederigheid ons had bediend. „Houdt die mensen vast! Het zijn bekende fascisten!" gilde hij uit alle macht. De Rus verstond hem niet en duwde hem terug de winkel in. Toen hij doorging met schreeuwen, kreeg hij een trap. Daarmede gaf de Rus ons te kennen, dat wij konden doorgaan. Wij waren echter nauwelijks honderd meter verder toen de Rus achter ons aan rende. „Stoj Hij greep ons bij de armen sleepte ons terug. Blijkbaar had de toneelfotograaf zich op een of andere manier ver staanbaar kunnen maken. De Rus duwde mij tussen de anderen de winkel in. Buiten praatte mijn vrouw opge wonden tegen de tolk en tegen de Rus. Zij smeekte hem mij vrij te laten. Ik wendde me tot de toneel fotograaf. „Waarom heb je dit gedaan?" „Ik heb niets gedaan". „Dat is wel waar", zei de man in oen uniform van een postbode. "U heeft deze heer aangegeven als een fascist. U hebt de bewakers zo ver gekregen dat zij achter hem aan gingen en de heer arresteerden". „Waarom hebt u dit gedaan?" „Zij hebben mij ook gevangen ge nomen". der. Desalniettemin werd ze gekocht terwijl B. en W. nu om de resteren de f 700 kwam vragen. De heer Fr. JANSSEN was niet tegen het kopen van de kiosk als zodanig, maar wel was hij tegen de handelwijze van B. en W. In begin Augustus is deze kiosk gekocht, toen wist men dus dat het f 700 meer zou kosten, maar eerst vier vergaderingen naderhand komt men met dat bedrag op tafel. Het geeft zo'n idee: nou ja, die f 700 moeten ze ook nog goedkeuren, het ding is er toch, dus dat kan wel lije... Ook de heren van HAREN en ODENHOVEN vonden het minder prettig dat de Raad zo behandeld werd. De VOORZITTER wees er op, dat de Gemeente hier niets aan kon doen. Bij het opstellen der begroting was de prijs inderdaad f 7500, maar de goedkeuring van Ged. Staten van deze post had zo lang op zich laten wachten, dat-intussn de prijs geste gen was tot f 8200. B. en W. hebben toch gekocht, omdat de toestand van de oude meer dan ellendig was. Misschien dat er eerder mee geko men kon zijn, maar over het alge meen heeft de Raad niet te klagen. De heer Fr. JANSEN was het met dat laatste niet helemaal eens, maar toen de VOORZITTER plech tig beterschap had beloofd, was het wat hem betreft wel in orde. Anders was het met de heer ODENHOVEN die ondanks plechtige beloftes, toch hoofdelijke stemming vroeg, maar ook netjes alleen bleef staan met tegen stemmen. Venray-Oost. Nu binnenkort begonnen wordt met de opbouw van huizen langs de nieuw aan te leggen verbin dingswegen tussen Kolkweg en Oud Oostrumseweg, is verbreding van de Kolkweg nodig. Met de bewo ners van deze weg is onderhandeld en tot overeenstemming gekomen. Ook de Raad wil geen spaak in het wiel steken en keurt de aan koop van de verschillende stukjes grond aan die weg zonder meer goed. Engels bij het koken. Op de Landbouwhuishoudschool wil men Engels in het leerplan opnemen. De eerste jaars der pri- mairen zullen naast lessen in het koken dus ook les in de Engelse taal krijgen, mits de Raad deze uitbreiding van het leerplan goed keurt. Aangezien ook de Inspectie ach ter dit plan staat, geeft de Raad gaarne ook zijn toestemming. Herbouw en nieuwbouw Barents wil zijn door oorlogsge weld verwoeste woning opbouwen, maar vraagt naast de Rijksuit kering nog f 2500 eerste hypotheek aan de gemeente. Van Gendt gaat een nieuwe wo ning bouwen en vraagt daarvoor f 7500 ter leen. In beide gevallen geeft de Raad zonder meer toestemming voor 't verstrekken der hypotheken. Scholen. De twee nieuwe jongensscholen zijn bijna klaar en moeten nu wor den ingericht. De Raad wordt ge vraagd oni medewerking te ver lenen, ingevolge de L.O.-wet, voor de volgende bedragen. Alle smeekbeden van mijn vrouw, waren tevergeefs. Zij huilde. Voet gangers, die haar herkenden, ston den in groepjes om haar heen. Zij troosten haar. „Huil niet, mevrouw. In een paar dagen komt uw man zeker vrij" Zij wisten wat deze paar dagen voor ons zouden kunnen betekenen. Wij zouden elkaar voor goed kwijt kunnen raken. Na een uur werden de gevangenen vier aan vier opgesteld. Mijn vrouw schikte zich eveneens in een rij, zij wou met ons mee, maar een Rus duwde haar aan de kant. Van verre volgde zij de troep. Wij werden een binnenplaats binnengebracht van 'n huurkazerne, die wonderlijk genoeg onbeschadigd gebleven was. Mijn vrouw moest buiten de poort blijven. Gelijk de andere G.P.U. koman- danturas, huisden zij ook hier waar een heel huis was. Op de binnenplaats stonden vijf tot zeshonderd man. Alle zes ver diepingen van de huurkazerne waren vol gevangenen. „Dan zullen er vast wel weken en weken voorbij gaan, voordat ik aan de beurt zal zijn om verhoord te worden. En mijn vrouw maar buiten wachten op straat. Hoe lang zal de arme het kunnen vol houden?" „Waar is de fascist, die juist aan gegeven is? En waar is zijn aan brenger?" Beiden traden wij uit de rij. Wij werden naar de eerste ver dieping gebracht. Mijn aanbrenger moest op de gang wachten terwijl ik verhoord werd. Drie officieren zaten met een tolk aan tafel. Binnen luttele mi nuten waren mijn zakken omge keerd. Niets anders was er in dan Dr. Poelsschool: nieuw meubilair f 1817.10 leermiddelen f 6280.75 Henseniusschool: nieuw meubilair f 1817.10 rivisie oude banken 1400. leermiddelen f 6176.35 En tenslotte voor rivisie banken van beide scholen f 5081.50. De Raad verleent de medewer king, maar de heer Fr. JANSSEN wilde, dat hierbij 't Kerkbestuur gewezen zou worden op de plaat selijke middenstand, die een en ander misschien zou kunnen ver zorgen. Dit werd toegezegd. Woningbouw in Leunen en Ysselsteyn. Op de eigendommen, die de ge meente onlangs in Leunen aan kocht voor woningbouw, zouden twee particulieren graag bouwen en vroegen derhalve om grond te kopen. Tegen f 1—per M2 kunnen ze de bouwgrond inderdaad krijgen. Twee bouwlustigen in Ysselsteyn kregen ook de volle medewerking van de Raad voor de aankoop van grond. Bij een en ander werd na tuurlijk uitdrukkelijk bepaald, dat in de kortst mogelijke tijd hierop ook inderdaad huizen moeten ver rijzen. J. de Bruijn moet grond missen aan de Oud Oostr. weg in verband met de uitbreidingsplannen van de gemeente. Hij kan zich bij dat ge mis neerleggen, mits de gemeente ruilt met een stuk grond aan de Jan Hensenstraat, groot 990 M2. De Raad vond dat zonder meer goed. INDUSTRIE. Een gasfornuizenfabriek wil haar bedrijf overbrengen van Eindhoven naar Venray en in afwachting van de bouw van een nieuwe Industrie hal, wil dit bedrijf alvast beginnen in de oude gasfabriek, waarvan echter een gedeelte is verkocht aan Steenhouwerij de Groot. Deze is echter bereid een gedeelte weer te onderverhuren, zodat niets in de weg ligt. En de Raad wilde ook niets in de weg leggen, dus dat was alle maal koek en ei. Dan is er nog een tweede indus trie, die hier naar toe wil komen en een industriehal wil bouwen met een oppervlakte van 6000 M2. Daarvoor heeft de gemeente deze industrie 2 ha. bouwterrein aange boden, gelegen aan de Nieuwhuis- weg Noordzijde. Alhoewel de naam en de aard van 't bedrijf nog verzwegen moeten worden, zegt B. en W. in de toe lichting, dat, wanneer eenmaal tot vestiging wordt overgegaan, een zeerjgezond bedrijf in Venray komt, waarin naast 140 mannelijke krach ten ook nog enkele vrouwelijke werk zullen vinden. B. en W. stellen voor dit terrein te verkopen voor 50 ct per M2. De heer Fr. JANSSEN zou graag in het koopcontract zien vastgelegd, dat binnen twee jaren gebouwd moet worden, terwijl anders de koop ongeldig zal zijn. De heer ODENHOVEN vindt het wel geheimzinnig, dat geen namen bekend gemaakt mogen worden en dat niemand iets weet, maar hoopt maar dat er geen atoombommen of iets dergelijks gemaakt zullen worden, maar dat inderdaad nu eens spijkers met koppen geslagen zullen worden. De VOORZITTER hoopte ook dat de fabriek er zou komen. Over atoombommen behoefde men zich niet ongerust te maken en de clausule van „binnen 2 jaren bouwen" zou hij inderdaad opnemen in het verkoopcontract. Vredepeelverkoop Elders in dit blad vindt U een verslag over de verkoop van de kavels in de Vredepeel. Als controle-commissie voor de rekeifing van inkomsten en uitgave onzer gemeente over 1952 werden aangewezen de heren Derckx, Ver heugen en Fr. Janssen. Grondmanipulaties M. Voermans, Vlakwaterweg had destijds bij zijn boerderij 7.5 ha van de Gemeente in pacht. Toen hij zijn boerderij wilde verkopen, heeft hij de Gemeente gevraagd of de nieuwe eigenaar ook de pacht kon overnemen, waarop de Gemeente bevestigend heeft geantwoord al hoewel zij enkele stukken terug zou nemen die zouden dienen als vervanging voor hen, die in de kom grond moeten missen door woningbouw. Maar de rest, 3.65 ha zou de nieuwe koper over kunnen nemen in pacht. De boerderij werd op die voorwaarde verkocht, maar toen de Gemeente Voermans de pachtontbinding wou laten tekenen, weigerde hij dit. Derhalve vroegen B. en W. verlof om bij de Pacht- kamer ontbinding aan te vragen van de pachtovereenkomst. Verschillende Raadsleden snapten kennelijk niets van deze houding. Zo vroegen de heer Janssen, van Haaren en Steeghs nadere inlich tingen, maar de VOORZITTER kon weinig anders vertellen, als wat hierboven staat. Dan besloot de Raad toch maar accoord te gaan met het voorstel van B. en W. De rondvraag leverde een hoop wegenklachten. De heer HOUBEN vroeg om sin tels op de schoolweg aan 't Veulen. Antw.: Komen er voor de winter op. Dezelfde spreker wilde 't stuk van Slangen naar van Staveren ook opgeknapt zien. Antw.: Plan nen zijn klaar, maar geen geld. Afwachten wat G.S. doet. De heer WIS MANS had de weg langs de Kampen, het boveneinde van de Timmermansweg en de weg naar Griendtsveen op zijn lijstje staan. Hij kreeg ten antwoord, dat een en ander reeds lang een punt van gesprek uitmaakt i.v.m. sub sidies enz. Men hoopt hierover bin nenkort nader nieuws te brengen. Bejaardenzorg. De heer VERAART hield zijn maiden-speech, waarin hij de hoop uitsprak, dat naast de vele plannen door de Voorzitter in de laatste Raadsvergadering aan de leden ter oplossing voorgelegd, ook zou toe gevoegd worden het probleem van bejaardenzorg. Hoe de toestand in Venray was, wist spreker niet, maar aangezien de toestand in andere plaatsen zeer urgent was, zou hij gaarne op korte termijn van B. enW. horen, hoe de toestand in Venray was, en wat men met dit probleem denkt te doen. Dit werd door de VOORZITTER toegezegd, die opmerkte, dat een plaatselijke commissie reeds plan nen in studie had dienaangaande. Hensenius en zijn standplaats De heer van HAAREN gooide een knuppeltje in het hoenderhok met de opmerking, dat hij in Peel en Maas gelezen had, dat Hensenius zou terugkomen, maar als stand plaats de Julianasingel zou krijgen. Dat hij terugkomt, vond spr. van zelfsprekend, maar de toegedachte standplaats streed tegen zijn in nerlijke gevoelens. En daarmede waren de poppetjes aan het dansen. De ene helft bleek geen mening te hebben en de andere helft van de Raad was zowel voor als tegen het beeld op het Henseniusplein. De VOORZITTER gaf uitleg van de toekomstige standplaats, die zal komen op de Julianasingel, maar zo, dat het beeld de Poststraat in kijkt en het Henseniusplein op, zo dat er dus nog altijd enige binding met zijn oude plaats is, maar men kwam er niet uit. De commissie van openbare wer ken had dit goedgekeurd, maar het lid ODENHOVEN maakte meteen duidelijk, dat hij 't alleen gedaan had, indien de naam van 't Hen seniusplein dan maar zou veran deren. Kort en goed, men heeft de zaak maar zolang in de ijskast gelegd en als het beeld er eenmaal is, dan zal deze kwestie nog wel eens aan de orde komen. Los goed. De heer DERICKX vroeg of de nieuwe jassen voor de wegwerkers wat papieren. Onder anderen de reis-permissie. En een doos siga retten, die ik van mijn vriend had gekregen. Toen zij vernamen, dat ik schrijver en toneeldirecteur was, keken ze wat vriendelijker. Zij boden mij een stoel aan. Een van de officieren presenteerde mij een sigaret uit mijn eigen doosje, stak vervolgens de doos in zijn zak. Zij informeerden waarom ik aan gebracht was. Ik zei, dat ik er geen idee van had. „Mijn aanbrenger is toneelfotograaf, het ismogëlijk.dat hij om een onbekende reden kwaad op mij is". Een paar andere vragen werden nog gesteld, toen werd meegedeeld, dat ik kon gaan. „Maar hij, die u aangegeven heeft, zal het bitter be rouwen". Toen ik de gang in kwam, keek de toneelfotograaf mij vragend aan. Ik had geen tijd hem in te lichten, een Russische soldaat had hem al bij de nek genomen en de kamer ingegooid. Ik ging de trappen af, de binnen plaats over en wilde de poort uit gaan, toen twee Russische soldaten met grote snorren protesteerden: „Nye! Nye!" Zij wenkten mij terug te gaan in de rij. Ik probeerde hun duidelijk te maken, dat ik vrij was. Zij wilden me niet laten gaan. Tot mijn geluk kwam op dit ogen blik een van de officieren de gang op en riep iets naar beneden in de hof. Ik schreeuwde naar hem, dat zij mij niet door wilden laten. Hij zei iets in het Russisch en de poort ging voor mij open. Mijn vrouw zat op de rand van het trottoir en huilde. Twee onbe kende vrouwen stonden bij haar en die op de begroting stonden, ook inderdaad werden uitgegeven. Het antwoord was: Ja. De heer DE BRUIJN zou graag zien, dat verschillende los-arbeiders een vaste aanstelling bij de ge meente zouden krijgen. Antw. Een en ander zal bij de volgende begro ting bekeken worden. De heer Fr. JANSSEN meende, dat het tijd werd, dat de restanten puin zo links en rechts in het.dorp worden opgeruimd, zodat stads parken en eigengemaakte banken gaan verdwijnen. Verder zou hij de stukken minstens 8 dagen van te voren in huis willen hebben en stelde daarom voor het reglement van orde te wijzigen in die zin. Hij kreeg ten antwoord, dat in de rondvraag geen voorstellen kunnen worden gedaan, waarop spreker be loofde volgende vergadering dit voorstel schriftelijk in te zullen dienen. De heer MAAS en zijn buren hadden schijnbaar last gehad, dat bij het dorsen van granen onkruid zaden e.d. bij hen over het erf vlogen, met alle gevolgen van dien. Hij vroeg om een een regeling bij het dorsen in de openlucht. Antwoord: Dit zal bekeken word en. De heer van HAAREN had ge hoord, dat in de gemeentewoningen op het Veulen zeer slecht drink water was, t.g.v. boorputten in moer. Weth. WINTELS meende, dat die kwestie was opgelost, doordat de Gemeente daar een regenput had laten maken. Maar de heer van HAAREN vond dit alleen een oplossing voor het waswater. Men heeft dan nog geen drinkwater. Het resultaat is, dat een en ander bekeken zal worden. De heer STEEGHS bracht de lichtpunten kwestie weer eens naar voren en merkte op, dat nu de kom een nieuw kiosk gekregen had van f 8000,voor de kerkdorpen mis schien een paar lichtpunten zouden overschieten. De VOORZITTER ging met zijn redenatie niet accoord, omdat de kiosk even goed voor de kerkdorpen was. Met lichtpuntenaanleg is men nu eenmaal afhankelijk van de PLEM en de kosten, waarvoor G.S. toestemming moeten geven. Met beide is al eens gepraat, maar tot heden zonder resultaat. Er zal echter nog eens aangeklopt worden. Dan had de heer STEEGHS nog een klacht en wel, dat de varkens bij de veemarkt, eerst van de Grote Markt verdreven werden, toen van de Kleine Markt en toen van het Henseniusplein, zodat deze beestjes nu in Schoolstraat, waar helemaal geen schaduw is, verkocht moeten worden. En dit is niet goed voor die koopwaar. Weth. WINTELS moest spreker gelijk geven. Het aantal kramerijen steeg met iedere markt en er was al besloten hier definitief een einde aan te maken. Naar schaduw voor de biggen zal gezocht worden. En dat was het dan voor ditmaal. Om goed acht uur stond de Raad buiten de deur. trachtten haar te troosten. Zij kon haar ogen niet geloven toen ze mij zag. Snikkend viel ze mij om de hals. „Laten we gauw weggaan", zei ik, want de nabijheid van de G.P.U.- verontrustte mij enigszins. Toen wij wat verder waren, ver telde mijn vrouw, dat een van de vrouwen, die bij haar hadden ge staan, haar het adres van een van onze vrienden had opgegeven, een bekend filmspeler, wonend in een villa op de Gellerberg. Die dame had mijn vrouw aangeraden daar heen te gaan voor onderdak. Daar wij geen keus hadden, be sloten wij deze filmspeler te gaan opzoeken. De hoofdverkeerswegen werden zorgvuldig vermeden; via kleine straatjes en stegen trokken we naar de Gellerberg. Boven op de berg was geen mens te bekennen. Verlaten straten. De meeste villa's in puin. Het verkre gen adres bleek vals. In die straat was geen huis met het nummer, dat de dame opgegeven had. Wij liepen aarzelend tussen de ruïnes. Zagen wij iemand dan in formeerden wij. Maar niemand ken de de filmspeler of 't huis waar hij zou moeten wonen. Iemand wees ons op een geheel vernielde villa. „Klop hier eens aan. Maar u moet hard tegen de deur slaan, zij wonen in de kelder en kunnen het nauwe lijks horen. De heer, die daar woont, kent iedereen op de berg. Hij zal u beslist wegwijs kunnen maken". Wij hielden ons aan zijn raad, Beukten een half uur tegen de deur, maar niemand kwam. Juist wilden wij onze vrnchteloze pogingen staken toen er een haveloze man met een rode das in de tuin verscheen. Hü keek ons een tijdlang wan Bij moeilijk heden ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. Verkiezing Hoofd-Ingelanden Waterschap Noord-Limburg Dinsdagmorgen had te Venray de verkiezing plaats van de Hoofd ingelanden van het Waterschap Noord-Limburg. De uitslag was als volgt: District Venray Pubben P. M. H., Merselo van Dijck P. J. H., Ysselsteyn Wismans P. J. G., Heide Poels A. H. P. N., Hofstraat Weijs P. J., Leunen Loonen A. M. Leunen Goumans H., Oostrum van der Sterren B., Oirlo Arts J. E. H., Merselo Jenneskens M. J. H„ Ysselsteyn Philipsen P. H., Castenray Janssen H. J. J., Henseniusplein. District Sevenum Haenen P. J.; Hoeijmakers P. M., Nabben E. F. M,; Weijs P. J.; Ver stappen L. District Helden Smeets A. L.; Willems P.; Beu- mers J.; Bos N. District Maasbree Grubben J. H. J.; Weijnen J. W.; Vaessen H. H. A.; Bruinen J. A. W.; Grubben A. W. District Grubbenvorst Titulair P. A. W. District Horst Gijsen Th. J. M.; Tacken J. Th. B.; van den Hombergh P. J.; Wil lems Th.; Heiligers A. H.; Gubbels B. G.; Hoeijmakers W. M. District Wanssum en Meerlo Kessels Th. H. L., Meerlo Rutten H. B., Wanssum. welke op 1 Januari 1944 moet in gaan in verband met de huurver hoging, heeft heel wat om het lijf gehad. Nadat werkgevers- en werkne mers-organisaties niet tot overeen stemming konden geraken, werd de beslissing over gelaten aan de regering. Maar de bewindslieden leek het niet wenselijk een bindende uit spraak te doen, waarom het loon- overleg werd teruggewezen naar de. Stichting van de Arbeid. Deze keer was er tevens een een commissie hooggeleerde des- deskundigen, welke werkgevers en werknemers over hun standpunt consulteerde. Weer konden werk gevers en werknemers het niet eens worden, omdat eerstgenoem- den vasthielden aan een verhoging van 5 pet en laatstgenoemden een minimum bepleitten van 6 pet. Weer werd de beslissing gelaten aan de Regering! De Regering heeft niet geaarzeld want zij stond uitermate sterk, doordat de drie deskundigen geko men waren met een advies, dat 4.8 pet loonsverhoging wenselijk en mogelijk was. Doordat de werkgevers dit be drag tot 5 pet hebben afgerond, hebben deze zich het stempel van redelijke en goedwillende mensen kunnen verwerven, terwijl de ar beiders, door te blijven staan op 6 pet zonder het advies der deskun digen achter zich te hebben, een ietwat onverantwoordelijke indruk hebben gemaakt. trouwend aan, toen barstte hij uit: „Zijn jullie het?... Leven jullie nog?" Het bleek, dat wij een oude be kende ontdekt hadden. Er was een tijd, dat wij elkaar vaak in gezel schap ontmoet hadden. Hij was directeur van een van de grootste lederf abrieken. Hij leidde ons het huis in. Dat wil zeggen, in de kelder. Het was het enige vertrek, dat nog bruik baar was. De conciergevrouw zette thee voor ons en gaf ons wat te eten. Ondertussen informeerden wij naar onze gemeenschappelijke ken nissen. Wij vernamen, dat zij of dood waren of gevangen genomen, of weggevoerd naar Rusland. De directeur vertelde, hoe hij zijn vrijheid had behouden. Zijn fabriek werkte namelijk voor de Russen. Daar zijn villa kapot geschoten was, was hij met zijn familie in het huis van zijn zwager getrokken. Het huis lag niet ver hier vandaan. Des middags ging hij gewoonlijk naar zijn eigen huis om met de concierge puin te ruimen en te trachten nog wat te redden van de waardevolle dingen, die er nog onder konden liggen. Toen wij het hier over hadden, sprong opeens mijn vrouw op. „Het geld, het gouden horloge, het gouden sigaretten-étui!" De directeur keek haar ver bouwereerd aan. Hij dacht dat zij krankzinnig geworden was, maar ik wist waar zij het overhad: Onze geredde kostbaarheden waren in de kleren van de zuigeling achter ge bleven. In de opwinding van ons twist gesprek met de Rus had geen van ons beiden er aan gedacht. Wie wist waar die familie uit Szeged met de zuigeling en onze kostbaar Pouwels; van Opber.'in-i en overl. êa. gest. jrd. ber Frans echtgenote? W oensdaya krans. 6.3üpo Simon Litfen kens-Nohr;H; lood; 8 uud. (1H); 9uu§u heid bij 25jeli Donder&igi vr. v. Gestbn H. Sacran^is, 8 uur geslpie Martin Jat). Vrijdag: es 6.30 lm. zekur Linders; V da 8 uur gest.uli; bunt (2kl).[ Zaterdaglcii 6.30 O.L. Yjmi Theodorusv- 7 Mathijs Jattfo men; 8 uiaar en Mariag Marialof en'idj- H. Familie a); I-I. Familieh), CONGRE&oi 4 Oct. gaanjre bedevaart str om 8 uur$rr H. Mis ifji. komst wonjht KATEcaje l de 3de en iferi de 6de en in mus. De lias 7e, 8e en8f TOTIES-i Deze kip verdiend van middag 12£oi PROCESSên zullen m] wt houden op ai wel om 6 ipr over de Ma id straat, Binr I We verzo la Straatprijs melk in Brabant verhoogd. De Zuid-Nederlandse Zuiverbond meldt, dat de Brabantse eonsump- tiemelk-commissie, vertegenwoor digende de verschillende organisa ties van standaardisatiebedrijven de centralen van Brabantse melkhandelaren, op grond van ver hoogde kostprijzen heeft besloten in Noordbrabant de „straatprijzen" van consumptiemelk en consump- tiemelk-producten met ingang van 4 October met een cent per liter te verhogen. De „straatprijs" van losse melk wordt hiermede gebracht op 23 ct. per liter. heden uithing. Het was niet waar schijnlijk, dat wij ze ooit terug zouden zien. Wij kenden niet eens de naam van de familie. Wij hadden slechts een vast punt: zij hadden het over hun verwanten in de Szallag-straat gehad. Mijn vrouw wilde onmiddel.ijk naar de Szallag-straat. Zij beweerde, aangezien zij toch maar een vrouw was, dat voor haar de excursie niet zo gevaarlijk zou zijn. De Russen maakten immers alleen jacht op de mannen. Zij zou wel gaan en de familie uit Szeged opsporen. Ondertussen arriveerde ook de vrouw van de gastheer; zij was op visite in de buurt geweest. Met ver eende kracht trachtten wij mijn vrouw van deze zinloze tocht te weerhouden. Maar zij hield maar vol, dat zij het zich nooit zou ver geven, als zij tenminste niet gepro beerd had ons resterend vermogen te redden. We konden haar niet terug houden. Besloten werd, dat ik met de directeur mee zou gaan naar de woning van zijn zwager en dat ik daar op mijn vrouw zou wachten. Mijn vrouw vloog direct weg. Wij wachtten tot het donker werd. De vrouw van de directeur, die vrij willige Rode Kruiszuster geweest was, camoufleerde mijn rechterarm in een gipsverband. Een gelukkig denkbeeld. Driemaal werden wij onderweg door de Russen aange houden. De directeur had voldoende aan zijn bewijs, dat hij voor de Russen werkte, ik werd gered door het gipsverband. De zwager van de directeur, die eens een zeer hoge staatsbetrekking had bekleed, ontving ons met grote vreugde en hartelijkheid. Toen hij mijn verhaal vernam,

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2