Er kan gebouwd worden SPORT Jongvee kenring anncn ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 No. 40 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS EI^'R™N SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PWjlRra?KWAWTAALCM^25lmBuitMi0Vm«7Ef'?4S Verkoop gronden Vredepeel Twee en twintig boerderijen op stapel „moe RAV \4-®6MrtS!iWANAAU. Toen door de snelle voortgang van het ontginningswerk in de Vredepeel, gevolg van de nimmer verwachte aanvoer van arbeids krachten, een zeer grote voorsprong werd verkregen op het gedachte schema voor het gereed komen van de gronden, moest de gemeente noodgedwongen overgaan tot inzaai van de gereed gekomen kavels. Van meerdere zijden en niet in het minst van de kant van de Vredepeelcommissie werd aange drongen op snelle uitgifte van de gronden, wanneer een grotere mogelijkheid voor boerderijenbouw zou zijn verkregen. Deze grotere zekerheid kwam, toen van rijkswege een subsidie regeling werd vastgesteld, waaraan de Raad direct aansloot door het vaststellen van een credietregeling boerderijbouw. Uitgangspunt daarbij was de ver koop van kavels in hun geheel aan de gegadigden, met de verplichting om daarop, zodra een toewijzing plaats vond, een boerderij te stich ten. In het voorjaar 1953 waren 30 kavels geheel gereed gekomen en van één kavel een gedeelte. De Vredepeelcommissie stelde voor om zo spoedig tot uitgifte over te gaan, dat nog in de loop van dit jaar de gronden door de verschillende kopers zouden kunnen worden aangepakt. Vasthoudend aan de regeling welke met betrekking tot de Vrede peel destijds met de gemeenten Vierlingsbeek en Oploo werd aan gegaan is tot de Grondkamer het verzoek gericht om de verkoopprijs van de betreffende kavels te bepa len. De prijzen werden vastgesteld variërend tussen f 850.en f1600. per ha. 50 ha, geschikt voor de aanleg van weidegronden, werden uitgezocht voor toewijzing aan de te stichten kerk, dienende voor verpachting aan de verschillende landbouwers in de Vredepeel. Vervolgens werd aan de hand van de bedoelde regeling het aantal kavels bepaald waarop de gemeen ten Oploo c.a. en Vierlingsbeek recht hebben. Voor de verdeling onder de drie betrokken gemeenten kwamen in aanmerking 25 kavels, welke zouden toevallen aan: Venray 17 stuks Oploo c.a. 3 stuks Vierlingsbeek 5 stuks Door de gemeentebesturen van Oploo en Vierlingsbeek werden aan de Vredepeelcommissie de gegadig den voor de aan die gemeenten toegedachte kavels opgegeven, welke gegadigdep later door een kleine commissie uit de Vredepeel commissie werden gehoord. De gegadigden voor de aan Venray toegedachte kavels werden in samenwerking met de Commissie voor Landbouwaangelegenheden gehoord en de financiële positie van al de gegadigden werd nage gaan. Vervolgens heeft de loting plaats gehad tussen de geschikt bevonden kopers. Als gevolg van een en ander werd thans het voorstel gedaan tot verkoop van in totaal 22 kavels, tegen de door de Grondkamer ge schatte prijzen. VOORWAARDEN Er wordt verkocht met de ver plichting: 1. minimaal 15 pet. van de grond- kosten direct te betalen; 2. om over het niet betaalde ge deelte van de koopprijs een rente vergoeding te betalen van 31/» pet. per jaar; 3. om bedoeld restant aan de gemeente te betalen uit de te zijner tijd door de gemeente onder hypo thecair verband te verstrekken gelden wanneer tot de bouw van een boerderij wordt overgegaan, de verplichting inhoudende om dan van de gemeente hypotheek te nemen of het gehele restant aan de gemeente te betalen. 4. op straffe van ontbinding van de koopovereenkomst, om, wanneer wordt medegedeeld, dat tot boer derijenbouw kan worden overge gaan, ter plaatse binnen verloop van één jaar een boerderij te stichten. Op advies van de Vredepeel commissie zal bij verkoop van de kavels 2 en 3, waarvan geen weide grond te maken is, tevens bij elke kavel een gedeelte van kavel 16 worden verkocht, welke kavel zeer geschikt is voor de aanleg van wei waardoor de beide kavels tot volwaardige boerderijen worden gevormd. De kavels zijn toegewezen aan 1 slechts gedeeltelijk gereed 2 niet uitgegeven 3 niet uitgegeven 4 M. Cornelissen Overloon 16.56 ha 5 Wed. J. Poels. Merselo 14.26 ha 6 A.L.M. Poels, Merselo 14.26 ha 7 P. Heidens, Holthees 14.26 ha 8 M. v.d. Zanden, Merseld 14.26 ha 9 A. Lemmens, Ysselsteyn 14.26 ha 10 Kerk 14.45 ha 11 nog niet uitgegeven 12 H. Nabuurs, Oploo 13.86 ha 13 G. J. Arts, Zwartwater 13.85 ha 14 J. v. Keijsteren, Oploo 13.86 ha 15 L. H. Arts, Merselo 12.46 ha 16 Kerkegrond 13.85 ha 17 A. L. Weerts, Overloon 12.35 ha 18 P.A. Ermens, Oploo 11.06 ha 19 H. Arts St. Antonis 10.30 ha 20 H. Loenen, Leunen 14.60 ha 21 J. Arts, Merselo N 18 14.25 ha 22 Kerkgrond 14.25 ha 23 G. Janssen Groeningen 14.23 ha 24 Wed. Bloemen Maashees 14.12 ha 25 J. Jenniskens Maashees 14.03 ha 26 Kerkgrond 15,19 ha 27 J.G. Muijsers, Oirlo E 46 15.08 ha 28 J.G.W. Pubben, Merselo 15.13 ha 29 J.G. Derikx. Ysselsteyn 15.00 ha 30 J. Berentsen, Oploo 14.30 ha 31 Kerkgrond 14.10 ha De mening van de Raad Bij de behandeling van al deze plannen in de Gemeenteraad wees de heer Fr. JANSSEN er op, dat hier toch wel grote besluiten ge nomen moeten worden. Voor enkele tonnen wordt hier verkocht en met alle respect voor het werk van Vredepeelcommissie en Landbouw- commissie, moet het hem toch van het hart, dat een niet-deskundig raadslid feitelijk niet goed weet wat hij doen moet. Het zal wel nodig zijn, maar het maakt al een gekke indruk, dat de toekomstige eigenaars al aan het ploegen zijn, terwijl de Raad nog niet eens weet, wie de stukken krijgen, tegen welke prijs en hoe een en ander is verdeeld etc. etc. Hij zou liever gezien hebben, dat de toelichting eens een week vroeger kwam, als staande de vergadering, want zo krijgt een niet-deskundige nooit een kans om zich behoorlijk te oriënteren. Deze zelfde bezwaren bracht ook de heer VERAART naar voren. De heer VAN HAAREN had uit de toelichting vernomen, dat de verhouding Venray-Rest ongeveer stond als 2/3 tot 1/3. De namen op het lijstje geven echter een andere indruk. Daar is de verhouding zowat 1/2 tegen 1/2. Hoe is dat mogelijk. De heer DE BRUIJN zou willen weten, wat B. en W. van plan is te doen, om krepeergevallen te voorkomen, zoals in Peelplan-Zuid. Uit het antwoord van de VOOR ZITTER bleek, dat de te late toe lichting buiten de schuld van de Gemeente lag. Onderhandelingen met belanghebbende instanties, G.S., boerderijbouw e.d. hadden langere tijd nodig dan was voor zien. Van de andere kant drong de tijd, i.v.m. inzaai. Want de Vrede peelcommissie kon eisen dat de Gemeente zou inzaaien. Om aan' dit bevel te ontkomen, had men degenen, die na onderzoek van de verschillende commissies geschikt waren gebleken als toekomstig koper verlof gegeven om te begin nen, echter onder uitdrukkelijk beding, dat een en ander nog door de Raad moest worden goedgekeurd. De verhouding tussen Venray en de rest is inderdaad iets anders als 2/3 staat tot 1/3. Maar uit de Brabantse liefhebbers zijn er enkele, die reeds nauwere relaties hebben aangeknoopt met Venrayse meisjes, zodat die ^verhouding toch wel in orde is. Bovendien waren er zeer weinig liefhebbers uit Venray, zodat men met deze verhouding tevreden mag zijn. In verband met de weinig lief hebbers uit Venray zouden B. en W. voor willen stellen om de kavels 2 en 3 uit te geven aan liefheb bers uit Brabant, zodat dan ook het hele complex gronden meteen uitgegeven kan worden. Zoals reeds is gezegd, mag nie mand „voorlopig" bouwen in de Vredepeel, om er in te gaan wonen. Eerst als definitief gebouwd wordt mogen de mensen er zich vestigen. Hiervoor zijn alle kopers gewaar schuwd. Al is het waar, dat voor een bui tenstaander een en ander misschien wat vlug is gegaan, zodat oriënte ring moeilijk is, deze hele zaak if al zoveel jaren gaande en is al z< dikwijls besproken, zowel in de Raad als in de pers en bij verschillende instanties, dat nadere toelichting niet nodig zal zijn. Hij bracht daarom het voorstel van B. en W. in stemming om ka vels te verkopen en B. en W. te machtigen de kavels 1, 2, en 3 aan Brabanders te verkopen. Zonder hoofdelijke stemming vond de Raad dit goed. Wegen De heer ODENHOVEN zou graag zien, dat nu de Vredepeel practisch zelfstandig gaat worden, ook de toegangswegen zouden worden ver beterd. In het plan zelf zijn prach tige wegen, maar de verbinding met Venray en met Brabant is nog allerberoerdst. Kan hierover op korte termijn iets naders medege deeld worden? Ook de heer Fr. JANS SEN hoopte dat hiermede begonnen kan worden, Misschien dat Samenwerking met de Rips tot resultaat kan hebben dat de verbinding met de Rips al direct wordt opgeknapt. Alleen naar de Bosch al scheelt dit ruim 6 km. De VOORZITTER deelt dan mede dat inderdaad plannen zullen wor den opgesteld. Vliegveld Uit Peel en Maas had men kun nen lezen, dat plannen bestonden voor een vliegveld en hij kon mede delen dat dit juist is. In de Peel zal een vliegveld komen en in ver band hiermede zal ook wel de hele aanleg van wegen etc. nog nader besproken worden. (Naar wij uit gewoonlijk goed in gelichte bron vernemen, zal het vliegveld zowel op grondgebied van de Gemeente Deurne, als op dat van Venray komen te liggen. Van beide gemeenten zal ongeveer 300 ha grond daarvoor worden bestemd. Naast de Gemeentebossen zal ook een deel van de Meerselsepeel voor de aanleg van het vliegveld worden bestemd. Officiële bevestiging niet te krijgen). strijd tegen Wilhelmina 2 uit Weert. Een tegenpartij van formaat. Indien een heel goede wedstrijd gespeeld wordt, dan kan een gelijk spel be haald worden. Wij mogen niet on vermeld laten dat het tweede in een uitwedstrijd met 12-1 wisten te win nen van Venlose Boys 2. Met wat minder goals en een kleine over winning zijn wij Zondag al te vre- den. Het derde begon met de traditio nele nederlaag tegen America 2. Nu komt Horst 4 op bezoek en ligt een overwinning in 't verschiet. Wanneer komt er voor het derde eindelijk eens een kampioenschap? Het is noodzakelijk, om een goede verbinding tussen de verschillende elftallen te hebben, dat het derde in de eerste klas onderafdeling uit komt. Mogen wij daarop rekenen jongens. Het vierde begon goed, door in een uitwedstrijd te beginnen met een 4-2 overwinning op F.C.E.B. 2. Nu gaat de reis naar Lottum om daar het tweede te bekampen. Dit wordt een zeer zware opgave, doch het vierde werkt en vecht zich door de moeilijkhedenheen. Kan dit Zon dag weer, dan is er winst in Lot turn te behalen. Alle elftallen veel succes. S.V.V.-nieuws Door de interland Noorwegen Nederland was de competitie voor een Zondag onderbroken, morgen echter draait zij weer op volle toeren. Venray gaat de gevaarlijke reis naar Cuyck ondernemen. Het vorig sei zoen leed men daar een onverwachte nederlaag. Hopelijk wordt er nu beter opgepast. Voor het eerst zal Venray vermoedelijk compleet aan de start verschijnen, al moet ons van het hart, dat wij verschillende jeug dige spelers de laatste wijdstrijden graag zagen spelen, en hopen dan ook dat zij nog enkele kansen zul len krijgen om te tonen wat zij waard zijn. Indien morgen flink wordt aange pakt, dan kan gerekend worden op een Venrayse overwinning. Om bij I.V.O. en Arcen niet achterop te ge raken moeten de puntjes mee naar Venray gebracht worden. Het tweede heeft een thuiswed te MerseloenOirlo Maandag werden te Merselo de jongveekeuringen gehouden, waar voor grote belangstelling bestond. De jury, die bestond uit de heren Lemmens, Inspecteur NRS, W. Venner, Hoofdass. Rijksveeteelt- consulent, H. Wismans en H. Camps, waren na afloop zeer tevreden over het aangevoerde materiaal. De uit slagen waren: mans; If Rosa M. Dinghs; 2a Kaatje idem; 2b Tilly idem; 2c Marta, M. van Rijswijk. Rubr. 4. Vaarzen geb. voor 1-10- 51. Voldoende uniformiteit, la Tony G.Peters; lb Marleentje, J.Zanders: lc RoosP. Steeghs; 2a Annemieke, P. Rongen; 2b Juliaan, G. Classens; 3a Mientje 5, J. Vissers; 3b Hetty, P. Rongen. Rubr. 5. Vaarzen geb. voor 1-2- 52. Goede kopnummers. la Maria, P. Janssen; lb Truusl.L. Willems; lc Hermana,B.Janssen; ldCatrien, H. Linders; le Anna 1, J. Willems; If Gretha, J. Zanders; 2a Anna 1, L, Willems; 2b Nelly, A. Seykens; 2c Truus 3, E. Martens; 2d Anna 3, H. Linders; 2e Riky, P. Rambaghs. Rubr. 6. Vaarzen geb. voor 15-3- 52. la Annie, G. Vullings; lb Betsie, J. Willems; Toke H. Linders; ld Riky 2, M. v. Rijswijk; le Mientje 1 Th. Nelissen. Rubr. 7. Pinken geb. v. 1 Mei'52 la Gert je, M. Dinghs; lb Jo van J. Willems; lc Marie, G. Classens; ldCobie 3, P. Steeghs; Ie Bertha2, P. Rambaghs; 2a Bertha 4, H. Nab- ben; 2b Anna 2, P. vd. Ven; 2c Toosje I, L. Willems; 2d Doortje 1, J. Vissers; 2e Elly, P. vd. Ven. Rubr. 8. Pinken, geb. v. 1-11-52. la Bertha, J. Classens; lb Nelly 2, P. vd. Ven; lc Pollie, M. Dinghs; ld Kaatje, B. Janssen; 2a Mina 2, wed. H. vd, Pasch; 2b Antje 1, H. Nabben; 2c Gerda, G. Vullings; 2d Nelly, P. Janssen; 3a Berigita, M. Dinghs; 3b Mientje 6, J. Vissers. Rubr. 9. Kalveren, geb. tussen 1-1-52 en 1-3-53. la Dinie, G. Vul- linghs; lb Nolda 2, H. Creemers; lc Roza28, idem; 2aThea, M. Dinghs; 2b Roosje, A. Strijbos; 2c Joke 1, H. Linders; 2d Truus 4, E. Martens; 2e Antje 4, J. Willems; 2f Gerda, H. Linders; 2g Tiny, P. Rongen. Rubr. 10. Kalveren, geb. v. 1 Juni 1953. la Gerda, M. Dinghs; lb Siska, Th. Nelissen; lc Jenny, M. Dinghs; IdElzaidem; 2a Dora, Th. Nelissen; 2b Siska 4, idem; 2c Toosje, M. Dinghs. Bij de groep afstammelingen van Rubriek 1. Melkkoeien 2x of meer] een moeder werd E. Martens de Weer geen verantwoording! We hopen echter, dat de Pa rochianen van St Petrus-Banden ons bij de voort te zetten actie niet in de steek zullen laten. Indertijd zijn er in een gedeelte van de Parochie brieven bezorgd, waarin werd aangekondigd, dat leden van het Orgelfondscomité zouden aan kloppen voor 't kopen van een orgel pijp of orgelpijpje ten bate van het Orgelfonds. Deze actie wordt thans hervat. Wij verzoeken de Parochianen na ontvangst van zulk een brief van te voren in huiselijke kring eens te bespreken wat U geven wil. Dit om lang oponthoud bij bezoek der leden van het Orgelfondscomité te voor komen of ook om hun een tweede bezoek te besparen. Nu het winterseizoen gaat aan breken mogen wij de diverse ver enigingen in Venray nog eens vragen iets te organiseren, dat iets in het laatje kan brengen voor 't nieuwe orgel. Bouwt DAAROM allen mee aan UW ORGEL Gironummer 476604 Orgelfonds Venray gekalfd. Goede rubriek met soor- tige kopnummers. la Toosje, P. Pubben; lb Cato 1, J. Janssen We- verslo; lc Klaartje, J. Hendriks; ld Mietsy, Wed. M. Janssen; 2a Thea J. v. Veghel; 2b Mietje, W. Jennis kens; 2c Nellie, M. Emonts; 2d Rika Janssen, Weverslo. Rubriek 2. Melkvaarzen langer dan 6 maanden gekalfd. 1. Mietje, M. Emonts; 2a. Mietje 2, W. Jen niskens; 2b. Marie 5, H. Muysers. Rubriek 3. Melkvaarzen minder dan 1/2 jaar geklafd. Goede klasse, la. Truus, Wed. M. Janssen; lb Elsje 1, idem; 2a Klaartje 2, J. Hendriks; 2b. Annie, M. Emonts; 3a Toosje 1, P. Pubben; 3b. Mina, J. OsCh. Rubr. 4. Vaarzen geb. voor 1-7-51. Typische kopdieren. la. Anna 2, L. Arts; lb. Mietsy5,Wed.M.Janssen; lc. Klaartje 3, J. Hendriks; 2a. Mina 2, J. Muysers; 2b. Marie 9, H. Muysers; 2c. Nellie, J. v. Osch; 3a Elsje 6, J. Wilms; 3b. Marie 10, A. van Doorn. Rubr. 5. Vaarzen geb. 1-7 tm. 31- 12-51. Uniforme groep met goede kopnummers. la. Cato 5, J. Janssen, Weverslo; lb. Dina 1, H. v. Meyel; lc. Elsje 1, J. Muysers; 2a Leida 4, L. Arts; 2b. Rika 5,J.Janssen, We verslo; 2c. Betje 8, J. Wilms; 2d Marie 3, P. Pubben; 2e. Marie 2, J. v. Osch; 3a. Paula, M. Emonts; 3b Mietje 7, idem. Rubr. 6. Vaarzen geb. 1-1 tm. 30- 4-52; la. Dora 1, J. Wilms; lb Jana3 A. v. Hoof; 2. Mietsy 6, Wed. M, Janssen. Rubr. 7. Vaarzen geb. 1-5 tm 31- 8-52. Vrij soortige klasse, la Marta 2 H. v. Meyel; lb Elsje 7, H. Wilms; lc. Mia 5, M. Pubben; 2. Cobil, H. v. Meyel; 3. Klaartje 4, J. Hendriks. Rubr. 8. Vaarzen geb. 1-9 tm 1-2 52; la. Marta 1, H. v. Veghel; lb Mietsy 5, W. Jenniskens; lc Toosje, M. Arts; ld Thea 6, J. v. Veghel; 2a Liza, idem; 2b Anna 3, J. Muysers. Rubr. 9. Kalveren geb. 1-1 tm. 28- 2-53. 1. Cato 2, H. v. Veghel; 2a Jana 5, A. v. Hoof; 2b. Jana 4, id.; 2c. Marie 3, M. vd. Zanden. Ook in Oirlo werd een jongvee keuring gehouden, waarbij als jury optraden dezelfde heren als in Merselo. Ook hier was men tevreden over het aangevoerde rundvee. De belangstelling was zeer groot. Voor de keuring werden afstammelingen van de K.I.-stieren bezichtigd, waarbij vooral de afstammelingen van de stier Jan 2, bijzonder op vielen. Hier waren de uitslagen als volgt: Rubr. 1. Afgekalfde vaarzen geb. voor 1-1-51. Onregelmatige rubriek. Goede kopnummers. la. Antje 3, J. Willems; lb. Canie 2, P. Steeghs; lc Jaantje, M. Dinghs; ld. Nelly, H. Linders; le Aafje, M. Dinghs; lf Antonia, B. Janssen; 2a. Dora 2, P. vd. Pas; 2b. Leentjel.J. Vissers; 2c. Corrie, H. Linders; 2d. Nora, P vd. Pas; 3a. Leent je 2, J. Vissers; 3b Toosje 1, H. Linders. Rubr. 2. Vaarzen geb. voor 1-4-51. la, Jetje 1, J. Maes; lb. Thea, J. Steeghs; lc. Wiesje, A. Strijbos; ld Antje, P. Steeghs; 2a. Liza, J. Steeghs; 2b. Grietje, J. Maes; Siska, M. Dinghs. Rubr, 3. Vaarzen geb. voor 1-9-51. Zeer goede rubriek. Goede unifor miteit en diepte, la Rika 1, E. Mar tens; lb Antonia 3, J. Wismans; lc Rosalien, H. Linders; ld Mietje 3, P. Steeghs; le Antonia 2, J. Wis- prijs toegekend. Rubr. 12. Groep van een eigenaar minstens 3 stuks: la H. Linders; lb L. Willems; lc P. Rambaghs; 2 J. Willems. Rubr. 13. Groep van een eigenaar minstens 5 stuks: la E. Martens; lb P. Steeghs; lc M. Dinghs. m Doe mee aan de PAROCHIE RETRAITE op „Manresa" in Venlo van 31 OCTOBER tot 3 NOVEMBER (van Zaterdagavond tot Dinsdag middag). De onkosten zullen zo laag mogelijk worden gehouden. Geeft U zo spoedig mogelijk op by de Parochie-geestelijkheid Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. VERCAUTEREN Telefoon 335 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen UIT DE KOM. EMIGRATIE-CURSUSSEN te VENRAY De Emigratie-cursussen hier ter plaatse zullen zeer binnenkort weer aanvangen. Voor hen, die wensen te emigreren is het van 't grootste belang een dergelijke cursus te volgen, om zich goed voor te berei den op de zware taak die hun te wachten staat. Het grote nut van een dergelijke cursus zal hun pas duidelijk worden wanneer zij in in den vreemde zitten. Nog ieder jaar komen er perso nen, die willen invallen als de cur sussen reeds gestart zijn. Hierdoor raken deze mensen reeds direct verachter. Om dit zoveel mogelijk te voorkomen, wordt eenieder, die plannen heeft te emigreren in de naaste toekomst, dringend aange raden zich alsnog, maar in ieder geval vóór 6 October a.s. aan te geven. Men moet er rekening mee hou den, dat in de loop van het jaar geen nieuwe cursussen beginnen. De eerstvolgende cursus na deze begint pas October 1954. Aanmelding bij P. J. Gerrits, Stationsweg 49 Venray Stroomlevering Ysselsteyn Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene ken nis, dat in verband met noodzake lijke werkzaamheden aan het hoog spanningsnet van de N.V. Prov. Limburgse Electriciteits-Mij. op Zondag 4 October a.s. de stroom levering aan de gemeente Venray, voor wat betreft het kerkdorp Ysselsteyn, van acht uur af wordt RGELHOEKJË! onderbroken. Behoudens onvoor ziene omstandigheden zal te circa achttien uur weer worden inge schakeld. Belanghebbenden worden verzocht hiervan goede nota te nemen. Venray, 1 October 1953. Burgemeester en Wethouders vnmd. A. H, M.JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris Godsdienstcursussen voor 18-jarigen Dinsdagavond beginnen in Venray wederom de godsdienstcur sussen voor 18 jarigen, welke door de Bisschoppen is voorgeschreven. De lessen worden iedere Dinsdag en Woensdag gegeven in de U.L.O. school. Zowel de ouders, als de jonge mensen, die de lessen moeten volgen, hebben bericht gehad wan neer zij moeten komen, waarbij zo veel mogelijk rekening is gehouden met de wensen van de mensen zelf. Het zal niet nodig zijn om vooral de ouders nog eens aan te sporen hun kinderen steeds en op tijd naar de cursus te zenden. Het is de uit drukkelijke wens van de Bisschop pen, dat deze cursussen worden ge geven, om zo de jeugd nog beter de waarheden van ons H. Geloof te doen kennen. Iets wat in de tegen woordige tijd geen overbodige luxe is. Het is daarom vooral de taak van de ouders om toch te zorgen dat hun kinderen deze lessen bijwonen en blijven bijwonen. JONGEMANNEN Het is reeds aangekondigd dat heel binnenkort gelegenheid zal bestaan voor jonge mannen boven 18 jaar om één avond in de week een gezellige avond te hebben (de z.g. „Goudpluvier" van vóór de oorlog onder Pater Nielen z.g.) waar men zich goed kan amuseren door biljarten (4 biljarts zijn be schikbaar), tafeltennis, schaken, dammen, kaarten enz. Het zal zijn in de zaal van het patronaat maar het staat los van het jeugdpatronaat. Men behoeft zich jiiet te binden, men komt als men wil om een prettige avond te hebben. Er zal een kleine bijdrage gevraagd worden om de onkosten te bestrijden. Zo nu en dan zal er ook een soort ontwik kelingsavond zijn, waar gepraat en van gdeachten gewisseld zal wor den over onderwerpen, waar de meeste belangstelling voor is. Een mannelijk besluit Alle mannen zijn nog geen man nen in de ware zin des woords. Een man is iemand, die altijd en overal voor zijn overtuiging en voor zijn princiepes durft uit te komen. Man nen, die een retraite hebben mee gemaakt durven voor hun geloofs overtuiging, voor hun katholieke princiepen op te komen. Veel man nen zijn op dit punt geen mannen. Wilt gij een man zijn met manne lijke durf, neemt dan ook een man nelijk besluit en geeft U op voor de mannenretraite in Venlo. Van 31 October 3 November bij Pater Domitius, of bij den heer van Til- laert, Stationsweg. Ge zult er zeker geen spijt van hebben. Patronaat Heden, Zaterdagavond om 7 uur is voor alle jongens de ontspan ningsavond waar men al ze lang op heeft gewacht. 15 cent extra meebrengen. Morgen begint het patronaat op de gewone tijd. Er wordt nog eens de aandacht op gevestigd, ook van de ouders, dat de jongens van groep I en H verwacht worden naar het lof van 5 uur in de Paterskerk te gaan. Morgen is er in dat lof een feestpreek over St. Franciscus en de plechtige herdenking van zijn zalig afsterven, Dat is ook iets voor onze jongens, want de vrolijke en ridderlijke Frans heeft nog altijd veel te leren aan onze jeugd. Mijn Nylons koop ik bij PIJLS. daar heeft men steeds de grootste sortering.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1