G. CUSTERS T.b.c.-vrije Veemarkt fa. v.d. Hunckhof haarden en Kachels BUITENLAND 'n<-Belangrijke Mode-gebeurtenis in de Korte Molenstraat 25 jaar geleden Marshall-steun voor onderzoek geestelijke gezondheid en productie in het Zuiden £mqzaam maat zeket komt de winter! Gebr. Lucassen, Leunen Telefoo?60 «5 Maandag 14 September Woningverbetering en -splitsing Schrijf- en Tekenartikelen voor School en Kantoor zorgt er voor West-Duitsland De eclatante overwinning van de Christen-Democratische Unie van Adenauer bij de West-Duitse ver kiezingen heeft in de wereld een zucht van verlichting doen opgaan. Maar al te duidelijk immers waren millioenen zich ervan bewust, wat er bij deze verkiezingen op het spel stond. Het ging om het behoud of verlies van West-Duitslandvoor het Westen, om de handhaving of onder gang van een Christelijk Duitsland. In tegenstelling tot de verwach ting bleek, dat de socialisten na hun vooruitgang bij de landdag verkiezingen in 1949, '50 en '51 het niet tot een meerderheid wisten te brengen, die Adenauer kon ver slaan. De socialisten schijnen de top yan hun vooruitgang te hebben bereikt. Ongetwijfeld heeft de populariteit van Adenauers persoon sterk bij gedragen tot het succes van de C.D.U. Viel deze partij bij de Land dagverkiezingen van 31 pet in 1949 terug tot 25 pet, zij herstelde zich bij de jongste verkiezingen met een absolute meerderheid. Het percen tage liep op tot 45,2 pet. De socialisten, die een stijging ontwikkeling beleefden, gingen van 29,2 pet in 1949 over op 35,3 pet doch zakten weer op 6 September tot 28,8 pet. De liberale partij, welke sinde 1949 winst boekte en van 11,9 pet op 15,9 pet kwam, onderging een teruggang en kwam op 9,5 pet. De conservatieve Duitse partij, welke met C.D.U. en liberalen de regeringscoalitie uitmaakte, leed ook een nederlaag. Deze teruggang van de coalitie partijen uitgezonderd de C.D.U. maakt een nieuwe regerings coalitie zeer waarschijnlijk. De neo-nazi's en de communisten hebben bij deze verkiezingen de grootste verliezen geleden. De neder laag van deze partijen en het veld winnen van de C.D.U., pleiten voor de groeiende democratische gezind heid van de West-Duitsers. Tevens heeft de belangrijk toe genomen aanhang van de C.D.U. als partij van Protestanten en Katho lieken genoegzaam bewezen, dat het Duitse volk een principiële politiek in meerderheid voorstaat. Dat al de schone beloften van de Russen voor de hereniging van Duitsland geen enkele invloed heb ben gehad op de West-Duitse kie zers, vindt zijn verklaarbare reden in de gebeurtenissen van de 17de Juni. De onderdrukking en verachting van de volkswil door de Russenlen deOost-Duitse]marionetten-regering welke toen zo scherp aan de dag traden, hebben voor eens en altijd aan de West-Duitsers getoond, wat vrijheid in de ogen van de Sovjets betekent. Dat Ollenhauwers pogingen ter verkrijging van een meerderheid voor zijn politiek van een neutraal Duitsland schipbreuk leden, was een logisch gevolg van de omstandig heid, dat West-Duitsland zich alleen niet opgewassen acht tegen de druk van de Sovjet-Unie. De stembusuitslag van de West- Duitse verkiezingen heeft de op het Westen afgestemde politiek van Adenauer bevestigd. De vrije wereld ziet hiermede een van de belang rijkste vestingen tegen het opdrin gende rode gevaar voor zich be houden. Joego-Slavië De kwestie Triëst is weer in het middelpunt van de belangstelling gekomen. Sinds jaren betwisten Italië en Zuid-Slavië elkaar de rech ten op dit gebied. Aanvankelijk werd gemeend, dat Zuid-Slavië weer tot het standpunt van 194G was gekomen, volgens welke het gehele ■gebied aan het land van Tito zou moeten worden toegevoegd. Tijdens een rede op enkele kilo meters afstand van de Italiaanse grens verklaarde Tito echter voor stander te zijn van internationali satie van haven en stad van Triëst en dat het achterland bij Zuid-Slavië behoort te worden ingelijfd. Deze verklaring stemt overeen met een reeds vroeger door Zuid- Slavië geuite wens, de eenheid van het gebied te bewaren. De Italianen staan een oplossing van de moeilijkheden voor via een plebisciet en een deling van het gebied. Intussen heeft Amerika zich op een weinig tactische manier ge- distancieerd van het in 1948 door de Westelijke mogendheden ken baar gemaakt standpunt, dat het gehele gebied bij Italië gevoegd moet worden. Foster Dulles noemde dit stand punt dezer dagen geen wet van Meden en Perzen. De Italianen hebben van deze ver klaring wat vreemd staan kijken, ofschoon zij reeds lang zijn afge stapt van de opvatting, dat het ge bied van Triëst integraal aan hun land teruggegeven moet worden. Een argument voor het loslaten van deze zienswijze van 1948 door de Ver. Staten kan gevonden wor den in de gewijzigde verhoudingén. Op het tijdstip van bekendmaking van het Westerse standpunt, stond Italië aan de vooravond van beslis sende verkiezingen en was Tito nog een trouw vazal van de Sovjet- Unie. Sindsdien heeft de situatie in Italië zich geconsolideerd en maakte Tito een zwaai van Oost naar West. De Amerikanen wilden zich graag van hun eenmaal ingenomen stand punt verlost zien om Tito gunstig te stemmen voor het Westen. Omtrent de beweegreden van de activiteit van Zuid-Slavië rond Triëst tast men min of meer in het duister. Is Tito's oplevende interesse voor Triest een poging indruk te maken op zijn landslieden? Of wil de Zuid-Slavische dictator aan de Sovjet-Unie duidelijk maken, dat hij geen vrees meer koestert PUBLICATIE No. 5 was ongetwijfeld de feestelijke opening van het (toenmaals) zo moderne mode huis van Gebrs. Voss op Zaterdag 22 September 1928. Duizenden dames uit Nijmegen en omgeving waren uitgeno digd en kwamen kijken, alléén maar kijken, want die dag werd niets ver kocht. Bij die gelegenheid werd de thans zo bekende slagzin .Eerst kijken bij Gebrs. Voss" geboren, die tot ver bui ten Nijmegen zou uitgroeien tot een begrip voor betere dames- en kinder kleding tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Vanzelf had de zeer modieuze openings collectie mantels en japonnen veel be kijks. Modieus! Wanneer wij nu de afbeeldingen van die modieuze modellen uit die dagen nog eens zien, dan moeten wij consta teren dat de mode sindsdien wel wat veranderd is. Het is haast niet te ge loven dat onze moeders zo gekleed gingen. Het was de begintijd van het korte kapsel (bobbed-hair) en de klok- hoed waarin het hoofd nagenoeg ver dween. De korte rokkenmode had let terlijk haar hoogtepunt (kniehoogte) bereikt. De taille was tot op de heupen afgezakt. Het rokje kort en het ..lijfje" buitensporig lang. De lange jumper en de casaque deden met de vleeskleurige kousen haar intrede. De platte slanke lijn was mode. Het corset had bij de jonge generatie afgedaan. Dat alles is verleden tijd en de dames zijn die mode allang vergeten. Niet ver geten zijn zij het modehuis Gebrs. Voss. het trefpunt voor de Vrouw, die voor aantrekkelijke prijzen modieus gekleed 25 jaar te Nijmegen UITSLUITEND GEVESTIGD TE NIJMEGEN KORTE MOLENSTRAAT HOEK ZIEKERSTRAAT wil gaan. kwaliteit en prima coupe weet te waarde ren en een prettige omgeving en bediening prefereert. Dat toenmaals het nieuwe modehuis zich onmid dellijk en blijvend in de belangstelling van de dames mocht verheugen bleek wel uit de uitbreiding die al spoedig dringend noodzakelijk was en binnen het jaar, op Zaterdag 28 September 1929 tot stand kwam Sindsdien zijn 25 jaar verlopen en her denken wij in deze maanden dankbaar de gehechtheid van de dames uit Nij megen en omgeving aan het modehuis Gebrs. Voss. gedurende die tijd. Wij meenden dan ook niet beter te kunnen doen dan in plaats van een algemene receptie, de dames te doen delen in en te laten profiteren van ons jubileum. Wij willen dit doen ten eerste door het GRATIS aanbieden van een interessante jubileum - modeshow. Ten tweede door, vanaf 21 Sep tember gedurende een maand, bij aankoop van 'n artikel boven f 10.-, een blijvende herinnering te schenken. Deze zal bestaan uit een fraai uitgevoerde altijdduren de verjaardagkalender, waarbij op originele wijze een fijn batist zakdoekje met Brusselse kant is verpakt. Let op onze volgende publicatie waarin wij uitvoerige mededelingen zullen doen omtrent de GRATIS jubileum-show en het jubileum-geschenk. Wilt U er meer van weten, ga dan a.s. week naar ..'t Trefpunt" en bezichtig onze histo rische etalages. VOLGENDE PUBLICATIE: Uilnodiying aan iedere Vrouw I 5364 voor dit land en zich dus kan ver diepen in het oprakelen van oude twistpunten? Men zou het wel denken, nu Tito ook met Griekenland en Albanië overhoop ligt. Luxemburg Door de vele politieke gebeur tenissen van de afgelopen week is er weinig aandacht geschonken aan belangrijke schakel, welke werd af gesloten op de weg naar de een wording van Europa. In Luxemburg vond namelijk de ondertekening plaats van de Euro pese Conventie van de rechten van de mens. Om deze conventie rechts kracht te geven was een bekrach tiging nodig van tenminste tien landen. Als tiende land ratificeerde Luxem burg dit verdrag en maakte daar mee de conventie van kracht. Thans resten nog vijf landen, waarbij ook Nederland, welke de conventie moeten tekenen. Voor een verenigd Europa zijn thans de nor men geschapén, waarin de rechten van de mens verzekerd zijn. De historie geeft te zien, dat steeds bij het groeperen van een nieuwe samenleving de rechten van de mens werden geformuleerd. Nu Europa voor eenwording staat, is het van bijzonder groot belang, dat thans ook deze grondbeginselen van het recht in die nieuwe ge meenschap zijn vastgelegd. Want al mogen dan in de verschillende landen van Europa de rechten van de mens bescherming vinden in grondwet en wetgeving, deze na tionale verzekering van de primaire vrijheden bestaat of gaat ten onder met het wel of niet aanwezig zijn van de rechtsstaat. De internationale verbondenheid, waaruit de integratie zal voort komen, vergt, dat de rechten van de mens, zeker binnen het gebied der eenwording, internationaal zijn vastgelegd. Het Katholiek Bureau voor Gees telijke Gezondheidszorg heeft de beschikking gekregen over een aanzienlijk bedrag uit de Ameri kaanse tegenwaarderekening. Hiermee zal het een onderzoek kunnen instellen welke mogelijk heden de geestelijke gezondheids zorg kan bieden om de productiviteit in de Zuidelijke provincies op te voeren. Dit onderzoek zal beslissend zijn voor jaren, aangezien de Zuide lijke provincies in de naaste toe komst in steeds grotere mate betrokken zullen worden in de maatschappelijke veranderingen. Het belang van dit onderzoek blijkt uit de verwachtingen voor de nabije toekomst. De mannelijke beroepsbevolking zal in 1970 voor het gehele land zijn toegenomen met 37 percent, maar voor het Zuiden met liefst 70 percent. Hieruit wordt afgeleid, dat, terwijl in Nederland de uitbreiding van de industriële werkgelegenheid per jaar 21 percent hoger dient te zijn dan het gemiddelde in 19301950, dit percentage bijvoorbeeld in Brabant 61 zal moeten bedragen. Bij dit alles is de geestelijke gezondheid van het Brabantse en Limburgse volk van het grootste belang. De maatregelen van de komende jaren zullen nog generaties lang doorwerken. Datgene wat individueel en gemeenschappelijk waardevol moet worden geacht, dient daarbij in het oog te worden gehouden. De mogelijkheid om dit omvat tende plan ter hand te kunnen nemen, is het resultaat van een initiatief, dat geruime tijd geleden werd genomen door de kerkelijke en burgerlijke autoriteiten. Zij droegen de uitwerking daarvan op aan het Katholiek Bureau, dat daarin werd bijgestaan door een representatieve adviesraad. Deze raad zal bij de verdere gang van zaken een blijvende taak hebben; hij zal op grond van het vertrou wen, dat hij geniet en op grond van het contact, dat hij met de bevolking in de betreffende gewes ten onderhoudt, ernaar streven, dat bereikt wordt, dat deze bevolking niet enkel passief, maar ook actief bij de gang van zaken wordt betrokken. De raad is als volgt samengesteld: Prof. dr. A. H. M. Albregts, voor zitter; dr. A. J. H. Bartels, secreta ris. Voor Limburg hebben zitting in de raad: mgr. dr. F. J. Féron, vicaris-generaal van het bisdom Roermond; K. Roncken, pr., hoofd aalmoezenier van Sociale Werken, Heerlen; Th. Peters, lid van Ged. Staten, Oirlo-Venray; J. B. M. Veraart, psychiater te Venray; J Maenen te Heerlen; mr. F. M. J. Jansen, directeur der Staatsmijnen te Heerlen. Geniet van de gulheid der natuur, geniet van Galden Fiction Zorgt dat uw haarden en kachels voordien zijn nagoeien. Wij brengen een grote sortering in Alle merken voorradig en onder volle garantie. LANGSTRAAT 62a TELEFOON 428 voor huishoudelijk gebruik en kippenhokverlichting. Vraagt inlichtingen. Een gulden genieting-voor 80"cl Rijk, gemeenten en D.U.W. subsidiëren Met ingang van 1 October stelt de regering weer subsidies beschik baar voor verbetering en splitsing van woningen. Worden de verbe teringen of splitsingen tussen 15 November en 1 April uitgevoerd, dan komt daar nog bij 'n D.U.W.- subsidie van tfen hoogste een zesde deel der geraamde kosten. Ten slot te zal ook de D.U.W. subsidie voor schilderwerk, voor zover' dit wordt uitgevoerd tussen 15 November en 1 Maart, wederom worden toege kend. Voor woningsplitsing wordt per nieuw verkregen woning 60 pet der kosten vergoed tot een maximum van f 3500,Van dit bedrag komt twee derde voor rekening van het Rijk en een derde voor rekening van de gemeente. Voor woningverbetering bedraagt de premie 50 pet. der kosten tot een maxiumum van f 2800,Ook hierbij komt twee derde voor reke ning van het Rijk, en een derde voor rekening van de gemeente. De D.U.W.-subsidie, welke tussen October en April wordt verstrekt bedraagt een zesde van de totale uitvoeringskosten met een maxi mum van f 1000,voor een door splitsing verkregen woning en van f 700,voor een verbeterde woning De subsidie voor schilderwerk in de winter is opnieuw vastgesteld op 20 pet van de totale kosten. Foto Hoedemaekers Henseniusplein 6 Moordenaar nog steeds zoek De Duitse grensstreek is nog steeds verontrust door de gruwelijke moord, welke Woensdag 19 Aug. j.l. op een eenzame bosweg tussen Weeze en Kalbeek heeft plaats ge had. Een tot nog toe onbekende dader heeft het 15-jarig meisje Kath Gerritzma op gruwelijke wijze om het leven gebracht. De man heeft haar waarschijnlijk op de weg in het bos opgewacht en heeft haar met geweld het bos ingetrokken, waar hij haar door steken in de hals en op andere plaatsen in het lichaam doodde. De wijze waarop de dader te werk is gegaan wijst erop dat men hier te doen heeft met een persoon, die zeer gevaarlijk is voor de gemeen schap. De Moordkommision uit Düssel- dorf, die een uitgebreid onderzoek begonnen is en een drietal personen die los van elkaar op het ogenblik van de moord in de buurt moeten zijn geweest, zoekt, heeft nog steeds niet zoveel aanwijzingen ontvangen welke tot een resultaat leidden. Men meent dat de moordenaar naar Nederland is uitgeweken. Nader verneemt men, dat een zekere G. uit Hamburg Is gear resteerd, die er van verdacht wordt de dader te zijn van de lustmoord te Weeze. G. wordt ter beschikking gesteld van de politie te Venlo. Daarna volgt uitlevering van de verdachte naar Duitsland, waar G. voor de rechtbank zal verschijnen.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 3