a.s. Maandag JUBILEUM EXCURSIE GESLOTEN SPORT Gouden jubilarissen bij de minderbroeders 7 September gaan wij op dan is ons modehuis De fiü{zen kunnen dalen Thunderjet zet Peelboerderij in brand De volgende dag. Dinsdagmiddag 1 uur zijn wij weer present en geheel tot Uw dienst. Het gezamenlijke personeel. KORTE MOLENSTRAAT HOEK ZIEKERSTRAAT Het hoogtepunt van prijsstijging in de wereld voorbij Na het einde van de vijandelijkheden in Korea hebben vele zakenmensen, die gedwongen zijn grote goederenvoorraden aan te houden, zich afgevraagd in hoeverre er een prijsdaling zou volgen. Een grote prijsinstorting van strategische goederen zoals tin en rubber, is niet gevolgd. Wel kwam er aanvankelijk enige reactie, doch later trad hier en daar een herstel in. Het uitblijven van een scherpe prijsdaling in tal van sectoren moet stellig worden toegeschreven aan de ruime productie van vele goederen, waardoor tegen constante prijzen aan een sterk gestegen vraag kon worden voldaan. Voor de toekomstige economische ontwikkeling in de wereld is de komende prijs ontwikkeling uiterst belangrijk. Hoe ziet deze eruit Waardoor zal zij worden beheerst Wanneer wij schrijven dat er over 't algemeen een tendens tot prijs daling in de wereld is, zal menige huisvrouw in Nederland ongelovig het hoofd schudden. Toch is dit het geval. Uit commerciële berichten van nog geen twee weken citeren wij een daling van de suikerprijs op Cuba, verlaging van de grond- stofprijzen voor margarine in ver schillende landen, o.m. Duitsland, teruglopen van de prijzen voor kantoen en graan in de Verenigde Staten. Uit andere verslagen en mede delingen constateert men overal in de grondstofgebieden groeiende voorraden, die meestal door rege ringen worden opgekocht om economische moeilijkheden, zoals werkloosheid, te voorkomen. Zo garandeert de regering van de Ver. Staten de graanprijzen en de katoen opbrengst. Men kent uit berichten de garantie van de franse regering voor de wijnoogst, die onder hevig verzet werd afgeschaft. De rubbervoor- raden in de wereld zijn zo groot, dat de synthetische productie overal wordt stopgezet. De productie van aluminium is sinds het uitbreken van de laatste wereldoorlog ver drievoudigd, die van synthetische vezels verdubbeld. Men moet zich wel verwonderen, dat er nog geen instorting aan het prijsfront heeft plaats gevonden. Toch zijn daarvoor goede redenen te vinden. De voornaamste daarvan is wel dat zich bedoelde grote voor raden meestal bevinden in landen met sterke valuta, terwijl ook in déze centra het meeste prijssteun wordt verleend. Andere landen, die zeer gehavend uit de oorlog kwamen, hebben in de laatste jaren hun aankopen in het buitenland gemi- niseerd om hun munt te versterken. Men temperde de consumptielust van de bevolking of verbood een voudig de import. De weg terug Wanneer de monetaire positie van vele landen weer beter wordt, zoals die van Engeland en Neder land, gaan deze staten de import van gecontroleerde goederen weer verruimen, waardoor prijssteun wordt geboden aan de voorraad- landen. Stap voor stap keert men terug tot een liberaler handels politiek in Europa, tot een hoger welvaartspeil, waardoor de her- bevoorrading van een uitgeputte wereld zich langzaam voltrekt en grote schokken in de prijsbeweging worden voorkomen. Vele industrieën hebben in de afgelopen jaren geworsteld met onvoldoende voorraden. Zij werden hiertoe enerzijds gedwongen door een regeringspolitiek, anderzijds door een slechte likwiditeitspositie. Beide remmen verdwijnen. Rege ringen verminderen hun invloed op de commerciële gang van zaken, financiële moeilijkheden worden opgeruimd. Deze politiek van voorraadherstel Op Maandag a.s. 7 September, zal het 50 jaren geleden zijn, dat de Eerw. Pater Martinianus Briels, Titus Plekker, Gustavus Ammerlaan en Balduïnus de Goede, hun intrede deden in de Orde der Franciscanen. Op die dag, 7 Sept., zal er voor be langstellenden van 11 tot 1 uur ge legenheid zijn in het Gymnasium om de Jubilarissen geluk te wensen. De Liturgische kroning, volgens het ritueel der Franciscanen, door de Hoog Eerw. Pater Provinciaal wordt 4 wegens bijzondere omstan digheden uitgesteld tot Zondag 20 Sept. en zal dan plaats hebben in de Paterskerk. Pater Martinianus Briels is de oudste van de jubilarissen. Hij werd op 27 September 1883 te Tilburg geboren en trad in de orde der Franciscanen op 7 Sept. 1903. In 1910 werd hij Priester gewijd, waarna hij werd aangewezen als leraar aandeR.K.H.B.S. in Heerlen, welke school toen juist door de Minderbroeders aldaar begonnen was. Na het behalen van de akte M.O. tekenen, werd hij leraar aan de inrichting en hij bleef in die functie daar tot 1938. In dat jaar werd hij benoemd tot leraar aan het Gymnasium I.C. hier ter plaatseendeed daarmede tevens zijn intrede in het Venrayse leven. Hij had voordien in Heerlen en Sittard, in verschillende officiële functies het Limburgse culturele leven gediend. Ook in Venray bleef hij ondanks het stijgen der jaren en de vele lessen, die hij hier moest geven, belangstellen in het culturele leven van Venray. Zo werd hij lid van de schoonheids commissie van Venray Vooruit, ad viseur van Hioob, en lid van de plaatselijke welstandscommissie. Als bestuurslid van de bond van Limburgse architecten waren zijn bemoeienissen met de wederopbouw der kerken in ons gewest zeer vele. Nu hij gepensioneerd is en van een welverdiende rust mag ge nieten, blijft hij desondanks actief werken in al deze verenigingen en zijn adviezen worden immer op hoge prijs gesteld. Pater Gustavus Ammerlaan werd geboren op 17 Maart 1884 in Vrijban, een plaatsje onder de rook van Delft. Na zijn priesterwijding wijdde hij zich aan de zielzorg o.a. in Venray, Megen en Wychen, tot hij geroepen werd tot verschillende bestuursambten in zijn orde. Zo was hij vicarius van 19161919 te Wychen, van 1919 tot 1925 in Megen, van 19251927 te Nieuwe Nieuwdorp en gardiaan van 1927 1928 in Hoogcruts. Na van 19281933 nogmaals vi carius te zijn geweest, werd hij over geplaatst naar Venray, waar hij tot Rector van St Servatius en St Anna werd. benoemd. In stille eenvoud heeft hij beide zware taken vervuld, tot 1947, toen zijn werk wat werd verlicht en hij alleen Rector van St Anna werd. Zijn priesterlijk werk onder de verpleegden, wordt dankbaar ge memoreerd in beide inrichtingen, heden. Door talrijke kunstmatig veroorzaakte effecten kan men een prijsdaling tegengaan of een con sumptie bevorderen. Bovendien moet in bepaalde sectoren de politiek van prijsbeheersing nog worden opgeheven; bijvoorbeeld in Neder land de huurstop. Andere landen kunnen nog vele subsidies prijs geven, zoals Engeland. Toch zal de geschetste tendens tot gevolg hebben dat ook aan het loonfront meer stabiliteit zal worden waargenomen. Dit zal o.m. van invloed zijn op de bereidheid tot loonsverhoging in Nederland. In het algemeen zullen door deze gang van zaken de regering in de weste lijke landen minder moeite hebben een juiste begroting op te stellen, waardoor een bijdrage wordt ge leverd tot herstel van de financiële stabiliteit. vooral dat in de bange oorlogs- en bevrijdingsdagen, toen Pater Am merlaan trouw op zijn post bleef. Pater Titus Plekker is Amsterdammer van geboorte, waar hij op 29 Sept. 1884/t levens licht zag. Na zijn priesterwijding in 1910 werd hij leraar aan het Venrayse Gymnasium, wat hij gedurende al die tijd ook is gebleven, al heeft hij hij van 19171919 in verband met bepalingen omtrent bevoegdheden tot het geven van onderwijs, nog in Heerlen les gegeven. Pater Titus, Mon Prère Titi, zoals hij bij jong en oud der studenten bekend is, is in al die jaren Venray er geworden, die het lief en leed van Venray heeft meegemaakt en nog vele jaren hoopt mee te maken. Honderden leerlingen heeft hij mee mogen opleiden voor het H. Priesterschap en heeft hij de schoon heid van de Franse taal bij mogen brengen. Als vicarius van de klooster gemeenschap en conrector van het Gymnasium, is ook zijn stem in de gang der zaken van Gymnasium en de daarbij behorende klooster gemeenschap van beslissende in vloed geweest. Pater Balduïnes de Goede werd in Zijpe geboren, op 2 Febr. 1885. Hem werd opgedragen de studie van de Engelse taal en be haalde hierin de doctorale graad. Hij werd leraar in Megen en Venray. Toen de Mindebroeders in Leiden een H.B.S. oprichtten, werd aan hem de leiding hiervan opge dragen. Onder zijn leiding werden nieuwe gebouwen opgetrokken en breidde de school zich zodanig uit, dat toen zijn 25-jarig directeur schap werd gevierd, het leerlingen aantal was uitgegroeid van 24 tot bijna 500. Nadat de H.B.S. omgezet was in een Lyceum, legde hij in 1952 wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn ambt neer, maar zijn opvolger bleef hij steunen in de uitgebreide administratie. Naast zijn directeurschap en leraarsambt heeft deze ernstige priester zich toegelegd op de ziel zorg en is in Leiden, om zijn ziel zorgelijke bezigheden zeer geliefd. Uit deze korte levensschetsen blijkt wel, hoe deze 4 gouden jubi larissen ieder op hun terrein de orde de Minderbroeders tot eer strekten. Daf drie hunner ook voor de Venrayse Gemeenschap, zo veel hebben mogen doen, wordt aller- wege gewaardeerd, wat ook tot uiting zal komen a.s. Maandag. Vanaf deze plaats onze hartelijke gelukwensen en ad muitos annos. Vrijdagmiddag rond half 3 is een Thunderjet-straaljager van de vlieg basis Welschap te Eindhoven op oef en vlucht boven de Peel in het ongerede geraakt, zodat de piloot zich gedwongen zag om z'n toestel prijs te geven. Hij sprong per pa rachute bij Merselo van een hoogte van meer dan 2000 meter naar be neden. Het verlaten viiegtuig botste in „de Kwadestaart" onder Deurne tegen het dak van een boerderij, bewoond door J. Knijnenburg, waar door onmiddellijk brand ontstond. De hoeve ging nagenoeg geheel in vlammen op, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook de piloot had slechts gering letsel bekomen. De piloot, sergeant-vlieger L. Walraven uit Eindhoven, 26 jaar oud, is 'n goed uur na 't ongeluk de boer, die nu zoveel ongerief heeft, komen opzoeken. „Er deed zich 'n explosie voor in de motor," zo vertelde de piloot, „en terstond bleek het toestel niet meer te luisteren naar de roeren. Ik heb toen kalm overwogen wat me te doen stond en ik besloot te springen, gebruik makend van m'n schietstoel. Tijdens de sprong en rustig neerdalend bemerkte ik tot m'n ontsteltenis, dat ik in een bos ging terecht komen. Dit vooruitzicht en de reactie op he.t gebeurde maakte me gaandeweg angstiger." Tenslotte is de sprong prima gelukt en boer van Dijk uit Merselo had hem gauw gevonden en verder geholpen. De piloot had slechts hier en daar 'n schrammetje opge lopen. J. Knijnenburg, 32 jaar oud heeft die middag samen met z'n vrouw en 5 kleine kinderen zonder twijfel de meest dramatische ogenblikken van z'n leven meegemaakt. „Ik was met drie van de kinderen op het aardappelland, hier vlak bij de boerderij. We hoorden plotseling een vliegmachine te keer gaan en toen ik omhoog keek, dacht ik dat ik door het toestel verpletterd zou worden. Het kwam gierend op ons af. We kropen tegen de grond: de straaljager ging voorbij en scheerde het volgend ogenblik over het dak van onze boerderij. Terstond zagen we vlammen en rook. Het lawaai was verschrikkelijk." J. Knijnenburg ijlde naar huis, want in het brandende huis sliep nog een tweeling van 11 maanden. Maar daarvoor was al eerder red ding gekomen. Vóór de boerderij, bij de bloemenhof vol dahlia's had de moeder der kinderen het onheil zien naderen. Ze was zo hevig ge schrokken dat zij uren nadien nog niet tot zich zelf was. Maar toen ze haar kinderen in gevaar wist, kende zij geen bedenkingen. Zij forceerde de slaapkamerruiten omdat de achterdeur niet meer bereikbaar was en toen haar man de boerderij bereikt had, kon zij hem de twee kinderen al over reiken. Op zeer veilige afstand maakte de boer een nestje voor z'n twee ling in heide en buntgras en ging toen proberen nog iets van z'n levende en dode have te redden. Het was niet veel, dat nog te redden was. De brandstoftanks van 't vlieg tuig waren geëxplodeerd, zodoende waren het huis, de bijgebouwen en de boomgaard oversprenkeld met de licht ontvlambare kerosyne. Zo is het te verklaren, dat 'n 300 kippen, 'n 15-tal varkens, de hond aan de ketting en de poes, alles in doodsnood rondrennend, verschroei den en stierven. Alle bomen van de jonge bongerd zijn ook verschroeid, het gras eronder eveneens. Meri begrijpt, dat er voor de Deurnese brandweer, die gauw genoeg met haar materiaal op daagde, niet veel meer te bereiken viel. Na een kwartier was het dak van de boerderij, gevuld met de hooi- en roggeoogst, al ingestort. Ook de prachtig uitgeruste brand weer van de vliegbasis Volkel de soldaten in prachtige asbest- pakken, kon niet veel meer uit richten: hier was het vuur een tè gemakkelijke kans gegeven. Overal rond de brandende puin hopen vond men nog resten van het geëxplodeerde vliegtuig, dat letterlijk in honderd stukken lag. De schade aan de boerderij is, zoals te begrijpen valt, zeer aanzienlijk. J. Knijnenburg heeft met z'n gezin en een weinig huisraad onder dak gevonden bij z'n enige buur man, een broer van hem. Motorsport De heer C. Janssen alhier, be haalde Zondagmiddag op de te Hel mond gehouden oriêntatie-rit met motoren de eerste prijs met 58 strafpunten. Deze zeer moeilijke 80 km lange rit liep van Helmond over Bakel, Mortel, Gemert, Erp, Vechel, Beek, Lieshout en Aarle-Rixtel. S.V.V.-NIEUWS Zondag trok S.V.V. naar Tienray, om daar te spelen in een tournooi georganiseerd bij gelegenheid van weg te ruimen. Na het opruimen van wat vergruisde bakstenen en verschroeide balken kregen we de weg vrij naar de slaapkamer en de garderobe van mijn vrouw. Daar was blijkbaar nog niemand voor mij geweest. In de hoek stond vrij wel onaangeroerd haar bed. Haar rode pantoffeltjes stonden er nog voor. In de lade van het nachtkastje vond ik tussen brieven, foto's, kriiieken, een gouden armband horloge en een gouden sigaretten doos. Oh, weldadige, vrouwelijke ach teloosheid. In de garobe had ons zoeken nog meer resultaat. Door het puin van het neerge storte plafond baanden we ons een weg naar de muurkasten. De deuren sloegen we in en kwamen zo bij de kleren en het linnengoed. Dameshoeden, schoenen, zijden en wollen stoffen, japonnen en tassen. Onder het wrak van de ge broken toilettafel ontdekten wij tussen dozen poeders, gebroken parfumflessen en lippenstiften, een gouden potlood en een gouden poe derdoos, bezet met brillanten. Dat was het resultaat van vele uren werken in een temperatuur van twintig graden onder nul. Toen dan ook de vrouw van de concierge naar boven kwam om ons op een warme kop thee te in viteren, namen wij de uitnodiging met grote vreugde aan. t Wij roerden net de thee op in de binnenkamer van de congierge, toen in de keuken een grove man nenstem sprak: „Ik kom van de politieke politie. Wij zoeken de huiseigenaar. Waar is hij „Binnen in de kamer" zei een kinderstemmetje. Het was het padvindertje, het zoontje van onze buren, die tegelijk met ons de keuken in gekomen was om zich te warmen, klaarblij kelijk was hij er niet op attent gemaakt, om mijn tegenwoordig heid geheim te houden. Ik keek rond, het kopje in de hand, waarheen ik vluchten kon. Door het raam was 't onmogelijk, daar zaten tralies voor. Uit de kamer kwam je in een klein op trekje, bewaarplaats van allerlei rommel. De deur stond half open. Ik had geen andere'keuze. Ik stap te in wat eigenlijk niet meer was dan een diepe kast. Ik had geen tijd de deur dicht te trekken. Verder er in gaan kon ik ook niet. Onder mijn voeten lag een zak met aardappelen, daarachter ston den kisten. Ik hoorde de man van de politieke politie naar binnen stappen. Als ik door een onverhoedse be weging lawaai zou maken, had ik mezelf verraden.. Ik stond daar in een pijnlijke houding, in de hand de hete thee en deed pogingen zelfs de adem in te houden. De man van de politieke politie wilde mijn vriend arresteren, den kende mij tegenover zich te hebben. Hij kon zich dank zij legitimatie bewijs met foto legitimeren. „Wie bent u? En hoe komt u hier „Ik ben een vriend van de huis eigenaar. Hij vroeg mij een oogje op zijn huis te houden". „Wanneer „Lange tijd geleden. Vóór het beleg, toen hij op reis ging. „Waarheen „Dat weet ik niet". „Weet u dat niet Nu we zullen heeft een gunstige invloed op het prijspeil. Men mag verwachten, dat in de loop van dit jaar deze tendens zal zijn uitgewerkt. De moeilijk heden bij de grondstofafzet zullen dan toenemen. Een verdere stijging van prijzen zal dan ook uitblijven; het hoogtepunt is bereikt. Naar deflatie Het financieel herstel van de wereld schrijdt ook langzaam voort. Door bijzondere factoren is de financiële toestand van Frankrijk momenteel nog chaotisch. Dit mag men zeker niet zeggen van andere europese landen, zoals Nederland. De gunstiger posities van de lands- financiën in de wereld en de betere cijfers op de staten der nationale banken wijzen meer op een drang naar deflatie dan naar een verdere inflatie. Deflatie is een streven naar vermindering der geld-circulatie. Zij werkt prijsdalend. De versterkte positie van de nationale munten heeft daarbij het vertrouwen van het publiek in de geldeenheid her steld. Daarmee keert de begeerte naar sparen terug, die al te lang afwezig is geweest. Beide ver schijnselen werken een prijsdaling in de hand. Over het algemeen mag men voor de komende jaren een vèr- sterkte tendens tot geringe con sumptie verwachten. Daarmee heeft het prijspeil in de wereld zijn hoog ste punt bereikt en mag men een al dan niet snelle afbrokkeling verwachten. Ook in cijfers In Nederland kan men de vrij willige consumptievermindering hier en daar al in cijfers terug vinden. Onze positie als goedkoopte- eiland in Europa stimuleert de export, welke onze werkgelegenheid ten goede komt. Er is momenteel in commereiële kringen, die de binnenlandse afzet verzorgen, geen sprake van optimisme. Gelukkig maakt onze activiteit voor het buitenland veel goed. Uit het bovenstaande mag men zeker niet afleiden dat er algemeen sprake zal zijn van prijsdalingen in de toekomst. Politieke factoren kunnen snel wijziging brengen. Verruiming van de handel met staten achter het ijzeren gordijn behoort niet tot de onmogelijk- zien." Hij noteerde de naam en 't adres van mijn vriend. Daarna wendde hij zich tot de conciergevrouw. „Is er nog iemand in huis?" „Neen." „Waar leidt die deur heen?" De concierge-vrouw antwoordde rustig: „dat is een opslagkamer. Er staat allerlei rommel in". „Is daar iemand „Neen. Gaat u maar kijken" Er ontstond een korte pauze. Ik wachtte er op, dat hij naar de deur zou gaan om ze open te doen gooien. Maar het geschiedde anders. De halfgeopende deur en de rust van de vrouw hebben me gered. „Ik zeg het jullie maar, als je wat over je baas hoort, moet je het direct de politieke politie melden. De deur van de kamer werd ge opend en gesloten. Ik herademde. Wij besloten terstond terug te gaan, zodra de Rus terug was. Mijn vriend bracht de goederen, welke wij tussen het puin buit ge maakt hadden, met behulp van de concierge en zijn vrouw naar be neden. De concierge gaf mij nog enkele dingen die hij gevonden had. Kleren, schoenen, wat zilver, Wij maakten er twee grote bun dels van. i Eindelijk verscheen de Rus. Zijn tocht moet succesvol geweest zijn. Hij was stomdronken. Toen hij hoorde, dat ik byna gearresteerd was, verzekerde hy mij, terwyl hy me aldoor op de schouders klopte, dat ik niet bang hoefde te zyn, zolang ik bij hem bleef. Hy zou nog eerder de hele rode politie met zijn machinepistool uit roeien, als het nodig was, dan zyn vriend in de steek laten. Zijn door dronkenschap veroor zaakte vriendschappeiyke gevoelens wilde hy met kussen bezegelen. Daar ik mij niet liet kussen, kuste hij met betraande ogen mijn han den. „Kom myn duifjes, zei hy, waar is die verdomde politie." Ten teken van zijn strijdlust gaf hij in de keuken een serie schoten met zyn machinepistool ten beste. Stukken plafond en pannen vielen op ons neer. Na hem met veel moeite gekal- weerd te hebben, konden we op weg gaan. Toen wilde hy zelf de beide bundels dragen. Vlak voor de deur bezweek hij onder de last. Wij hesen hem overeind en links en rechts zyn arm ingehaakt, de bun dels op onze schouders, gingen we op zoek naar de wagen. De Rus gaf ons veel te doen. Om beurten huilde en zong hij. Op een straathoek gooide hyzijn machinepistool weg en zei niet meer te willen vechten, Hy walgde van de oorlog en van het mensdom, Hy ging zich in een bos verstoppen en de hand aan de ploeg slaan. Met veel moeite lukte het hem van dit plan af te brengen. Eindelijk vonden we tussen de ruïnes de wagen. Nu was de koet sier nergens te vinden. Het ene paard lag op de grond. Wy dachten al dat het gestorven was, maar het arme dier haalde nog adem, maar kon echter van uitputting niet meer staan. Wy hielpen het beest op de benen en keken uit naar de koet sier. Na verloop van een uur kwam ook hy te voorschijn, eveneens stomdronken. De Russen hebben blykbaar een wonderiyk instinct juist die plaat sen te vinden waar brandewijn aanwezig is. Wij legden de officier in de wa gen, die viel onmiddellijk in slaap. Met de koetsier hadden we het moeilijker. Hij wilde met alle ge weld op een der paarden gaan zit ten en zo mennen. Dat moesten wel wel verhinderen, want onder zijn gewicht was de magere uitge hongerde knol beslist in elkaar gezakt. Ten leste lukte het ons hem op de bok te krijgen en zo aanvaardde we de terugweg. De twee paarden konden de wa gen nauweiyks de helling opzeulen. Ik was ervan overtuigd, dat ze het tot Hidegküt niet zouden uithou den, maar onderweg de geest zou den geven. Maar wonder boven wonder, elke waarschijnhjkheid werd door hen gelogenstraft. De tocht duurde wel is waar een eeuwigheid, maar laat in de avond konden we dan toch voor het huis in Hidegküt halt houden. X 4 Mijn vrouw nam met een kinder- ïyke vreugde de van onder 't puin weggehaalde goederen in ontvangst. Ieder stukje streelde ze en drukte het tegen haar hart. Maar haar enthousiasme luwde onmiddellijk toen wy vertelden van ons avontuur met de politieke po litie. „We zijn verloren. We kunnen geen ogenblik meer hier blyven, nu de politieke politie dit adres al kent. Het is absoluut zeker, dat ze hierheen komen, om naar ons te informeren. Dadelyk moeten wij weg. Daar hadden we geen van beiden aan gedacht, maar we zagen in, dat zij gelijk had. Mijn vriend die raadde ons af, nu al direct weg te gaan. De enige plaats waar jullie heen kunnen is Maria-Remate, het klooster. Maar daar kun je in de nacht niet aan komen waaien. Dat nachtelijk zwerven is op zich al gevaarlijk en het is ook niet waar- schijnlyk, dat zij reeds de eerste nach{ hier komen zoeken. Laten we de morgen afwachten. Ik zal 't wel voor elkaar krijgen, dat jullie onder Russisch geleide en veilig de weg kunt afleggen. Zo geschiedde het. De volgende morgen gingen we, na een onrustige nacht, onder de begeleiding van een Russische sol daat met een machinepistool naar Maria-Remate. De soldaat zou voor de begelei ding het gouden potlood krygen, dat de vorige dag gevonden was. Hij wilde 't potlood vooraf hebben en terwyl wij ons voor de tocht klaar maakten, had hy het ding al kapot. Zodoende was hy niet erg enthousiast meer om mee te gaan. Ik moest nu maar het potlood voor een fiets of een fototoestel omruilen. Toen hij hoorde, dat zijn voorstel onuitvoerbaar was, wilde hij ons halverwege in de steek laten. Daarop was ik wel genoodzaakt, hem fiets en fototoestel te beloven maar dan moest hy enkele dagen geduld hebben. Hy zei, dat niet te kunnen, daar hy de volgende week terug ging naar Irkutsk. Hy zette zich op een kilometerpaal, schreef met Russische letters zijn adres op een velletje papier. Deze handeling duurde wel een half uur. Er woei een ijzige wind. We hadden het ontzettend koud, we bevroren byna, terwyl de Rus

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2