SPORT MM-KOUM Een onmisbaar werk 5.50 R.K. Handelsavondschool BUITENLAND Reünie oud-U.L.O.-leerllngen Heden Zaterdag 29 Aug. wordt in zaal Wilhelmina een Reünie van oud-U.L.O.-leerllngen gehouden. Op deze Reünie zal tevens af scheid worden genomen van den WelEd. Heer Revis als hoofd van deze school, in verband met zijn benoeming tot leraar aan de Kweek school te Nijmegen. Behalve als hoofd der R.K. U.L.O. heeft de WelEd. Heer Revis ook algemene bekendheid verworven als spreker in diverse bijeenkoms ten, maar vooral zijn kwaliteit als opvoeder der jeugd trad meerdere malen op de voorgrond. Zijn algemene populariteit moge o.a. blijken uit het feit dat meer dan 200 oud-leerlingen op deze avond tegenwoordig zullen zijn. Op deze besloten avond zal de heer Revis een klein cadeau worden aangeboden als blijvende herinne ring aan de Reünie van zijn leer lingen. Er zullen op deze avond o.a. aan wezig zijn: de H.E. Heer Deken, de Edelachtb. heer Burgemeester, het Schoolbestuur en de leraren. Het geheel zal het karakter dragen van een gezellige avond. Extra aanbieding lste keus 1 paar 3.25 nu 2 paar voor Verkrijgbaar in Speciaalzaak BEGIN SEPTEMBER worden de lessen aan bovengenoemde school hervat. Herhaaldelijk blijkt ons, dat er Venrayse Middenstanders zijn, die niet op de hoogte zijn van het bestaan dezer school, welke door hun plaatselijke afdeling in stand wordt gehouden. Na jarenlang stuwen in die rich ting door het schoolbestuur is de oude „Handelcursus" uitgegroeid tot een 3-jarige Middelbare Handels avondschool, door het Rijk erkend. Het eindexamen-diploma der school geeft derhalve vrijstelling van het z.g. Middenstandsexamen. WELK VOORDEEL biedt deze school boven allerlei andere „op leidingen Op de eerste plaats: GEDUREN DE DRIE JAREN ontvangen de leerlingen 12 uur per week onder wijs in die vakken, welke in hun later leven als zakenman- of vrouw onmisbaar zijn. Deze kennis wordt grondig aangekweekt, dus niet zoals bij menige andere vluchtige opleiding. Van het aangeleerde blijft de leerlingen wat bij, ook nh het examen. Op de tweede plaats: de leerlingen behoeven zich niet te onderwerpen aan het Middenstandsexamen. Op het einde van het derde leerjaar moeten zij zich weliswaar aan een school-examen onderwerpen. Doch dit is voor vele niet zo'n grote struikelblok als het Algemene examen voor het Middenstands diploma. Op de derde plaats: DE ONKOS TEN zijn niet zo hoog als bij een privé-opleiding. Het schoolgeld is betrekkelijk laag. MIDDENSTANDERS begrijpt een gedegen opleiding is nood zakelijk: laat Uw kinderen, jongens of meisjes, daarom die school bezoeken, waar men de tijd en 3e moeite neemt de leerstof in breedte en diepte te overwegen en te be handelen. De opgedane kennis moet een stuk geestelijk eigendom worden, niet „aangewaaid" maar „ingeprent." Daarom kijken de erkende Mid denstandsopleidingen niet op de eerste plaats naar het examen maar zij maken hun leerlingen vooral klaar voor hun toekomstige taak. Dat examen komt van zelf wel!- Belangstellenden worden verwe zen naar de advertentie in dit blad. Meldt uw leerlingen spoedig aan Oproep aan de Christelijke moeders Nu de scholen weer beginnen en de kinderen volop genoten hebben van hun vacantie, dacht 't bestuur van de christelijke moeders, dat nu de tijd gekomen is, om met de moeders, vooral van de grote ge zinnen, eens een dag uit te gaan. Ons plan is, 8 Sept. 's morgens om 8 uur te vertrekken en dan een auto-tocht te maken door ons mooie Zuid-Limburg. We hebben de kosten zo laag mogelijk gehouden n.1. f 2.50. Zij die hieraan wensen deel te nemen worden verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij het bestuur, de dames: J. Bloemen—Verhaegen Jansen—van Daal V. PijlsDrenth. Meisjes, die willen helpen, door de moeders op deze dag te ver vangen in het huishouden, gelieve zich eveneens op te geven bij het bestuur. Mijnenveld ontdekt Toen R. te Leunen, aan het Laagriebroek aan het ploegen was, ploegde hij een mijn van Duits fabrikaat naar boven. Met een mestvork legde hij deze opzij. Zo heeft hij er die middag nog 7 naar boven gehaald en opzij gelegd. - Dat deze mijnen nog niet ongevaarlijk waren bewees wel het feit, dat de ontsteking (slaghoedje en slagpijpje) nog helemaal niet geoxideerd waren. Het mag wel een wonder heten, dat deze in de loop der jaren niet ontploft zijn, daar er reeds vanaf direct na de bevrijding vee op dit weiland heeft gelopen. Eerlyke vinder De landbouwer v, T. uit Merselo, verloor deze week, op weg naar de Rips, een portefeuille met een bedrag van ruim f 800,Zoeken en nasporingen werden gedaan, echter zonder resultaat. Aangifte bij de politie volgde. Maandagmiddag kreeg hij echter bericht van de Burgemeester van Boekei, dat een van zijn inwoners aangifte had gedaan van de vondst der portefeuille. Bushalte te Ysselsteyn Zeer tot genoegen van de Yssel- steynse bevolking en ook van andere reizigers, is men van gemeente wege bezig met het bouwen van een halte-huisje aan de grote weg VenrayDeurne. Aanrijding Zaterdagavond botste op de Maas- heseweg een bromfietser tegen een fietser, waarbij J. zo kwam te val len, dat hij met hersenschudding in het Ziekenhuis moest worden opge nomen. De verkeerspolitie stelt een on derzoek in. Geslaagd Te Helmond slaagde aan de Tech nische School voor het diploma Machinebankwerker, M. Kruysen, Overloonseweg 9- Voor het diploma vakbe kwaamheid Herenkapper slaagde J. M. W. Voermans. Melkerscursus In Ysselsteyn slaagden voor de melkerscursus, georganiseerd door de Zuivelfabriek Venray de dames: D. van Berlo, A. In 't Hulst, A. Kuypers, J. Lemmens, T. Nijssen, L. Slangen, J. v. Soest en R. v. d. Ven. Verder slaagden de heren: H. en M. Claessens, J. Peters, L. v. Rijs- wijck J. Verlinden en M. Volleberg. Aanbesteding Voor de bouw van een Silo met maalderij, mengerij en drogerij voor rekening van de N.C.B. te Deurne kwamen de volgende cijfers te voorschijn. H. v. Heeswijk. Best f 104.865 Bredase Beton Mij. f 106,565 De Condor, Amsterdam f 111.000 Dura, Heerlen f 117.000 J.P.A. Nelissen, Venray f 117.110 H. Luters, Deurne f 119.270 Coopmans, Deurne f 121.470 COVAS-vergadering Maandag hielden de leden van de COVAS een kringvergadering in hotel de Zwaan, waarop o.a. de levering der suikerbieten werd be sproken. Eind September, begin October moeten de eerste geleverd worden en men hoopt de levering in 9 termijnen af te kunnen werken. De stand van de bieten mag men gunstig noemen, door de vroege inzaai en weinig vergelingsziekte wordt een goed product verwacht. Zoals bekend, heeft de COVAS nu ook behalve aandelen in Putters- hoek, ook aandelen in Dinteloord gekocht. Het kwantum wat voor Puttershoek, is gecontingenteerd ligt tussen 30 en 45 millioen, voor Din teloord tussen 8 en 15 millioen ton. Het voorlopige saldo over 1952 1953 bedraagt bijna drie ton, maar aangezien Puttershoek nog al flink wat af wil schrijven, zal er weinig overschieten. Over dat laatste punt zal echter nog een hartig woordje gesproken worden. De kosten voor de COVAS bedragen f 0,62 per 1000 kg. Patronaat Deze Zondag komen de jongens van groep 1 en 2 na het lof van 5 uur nog gezamenlijk bijeen. In September beginnen de groepen weer op de gewone tijd, want dan verwachten wij, dat alle jongens die lid zijn steeds trouw elke Zondag komen. Dinsdagavond en Vrijdag avond om 7 uur sport-avond. RAADSVERGADERING en WETHOUDERSVERKIEZING Op Dinsdag 1 Sept. om 6 uur nam. zal de nieuw gekozen Raad van Venray bijeen komen. De agenda vermeldt o.a. de wet houdersverkiezing en de keuze der verschillende commissies. Uit de agenda blijkt verder dat door de gemeente geen voorschot ten mogen gegeven worden op mogelijke bijdragen van het Rijk, een raadsbesluit dat reeds eerder is genomen. Dit is door Ged. Staten niet goedgekeurd. Dienstplichtigen-retraite Dinsdagavond 1 September begint in Venlo, op „Manresa" om half 8 de retraite voor de jongens die dit jaar of het volgend jaar in miliaire dienst moeten gaan. Vertrek om tien vóór 6 met de Zuid-Ooster of op eigen gelegenheid met de fiets. Men moet meenemen: handdoek, zeep, kam enz. Zij die lid zijn van een vakbond moeten hun contributie boekje meenemen. In Venlo moet men zoveel betalen als afgesproken is. Jongens die zich nog niet voor deze retraite hebben opgegeven moeten, als zij eraan deel willen nemen, zich vóór Zondagavond op geven bij Pater Domitius. Ernstig ongeluk Dinsdag reed op de Leunseweg de landbouwer L. uit Leunen met zijn bromfiets tegen de ZE. Heer B. uit Sevenum, professor te Rol due, eveneens op een bromfiets gezeten. Laatstgenoemde moest in ernstige toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. Deze Zondag wordt Uw aandacht weer eens gevestigd op het Retraite- werk in onze Parochie. Een onmisbaar werk, zoals de Bisschoppen en ook de Pausen de laatste 50 jaar voortdurend getuigen. Op z'n tijd heeft iedereen eens 'n retraite nodig. Dan zal hij bewuster zijn leven richten op zijn eeuwig doel, bewuster zal hij ook met Chris tus verbonden gaan leven. Er zijn helaas zoveel sleur-Christenen, zo veel naam-Katholieken ook in ons mooie Limburg. Voor de jonge mannen en de meisjes betekent het goed volgen van een retraite dikwijls iets ge weldigs in hun leven. Ze worden dan de goede richting ingestuurd, een blijde toekomst tegemoet, als vrucht van het besef, dat het leven geen amusant is, maar het vervullen van een schone door God uitge stippelde taak en roeping. De onkosten aan het volgen van een retraite verbonden zijn voor veel mensen helaas de reden, dat zij moeilijk op retraite kunnen gaan. Anderen willen niet en zij zouden zelfs niet gaan als zij geld toe kregen. Voor de eerste groep is de Retraite penning opgericht om hen finantieel in staat te stellen die grote weldaad van een retraite te ontvangen. U kunt die Retraitepenning steu nen door Uw bijdrage als donateur; U kunt ook lid worden van de Retraitepenning en door jaarlijks Uw contributie te betalen, behoeft ge als'ge zelf op retraite gaat slechts de helft van de onkosten van het retraitehuis te betalen. Dezer dagen is U een circulaire aan huis bezorgd met een invul- strook: U kunt daarop invullen of U idee hebt ook eens een retraite mee te maken; verder of U Retraite penning voortaan wilt steunen als donateur of als lid. Zondag komt de propapandiste die invulstrook ophalen, die ge in gesloten envelop aan haar moet meegeven, liefst met Uw eerste bij drage of een kleine extra- gift voor de Retraitepenning. Koning toerist als lachende derde In Valkenburg is weer zoals de laatste jaren telkens tegen het einde van het seizoen een prijzen oorlog tussen de touringcarbedrijven uitgebroken. De prijzen van vele uitstapjes naar Duitsland, België en Luxem burg zijn drastisch verlaagd. Zelfs worden reducties van veertig pet genoteerd. Koning Toerist volgt deze oorlog als lachende derde. Rykslandbouwconsulent voor Noord-Limburg Per 1 October is ir. J. van Hijfte, landbouwconsulent voor Noord- Limburg, in gelijke functie benoemd te Oss. Als nieuwe Rijkslandbouw- consulent voor Noord-Limburg is met ingang van dezelfde datum ir. J. Knapen benoemd. 145.000 bezoekers van Oorlogsmuseum Overloon Het oorlogsmuseum te Overloon heeft dit jaar tot nu toe 145.000 bezoekers getrokken, die uit alle delen van Nederland, maar ook uit het buitenland kwamen. Het totale aantal bezoekers sedert de oprich ting is een half millioen. Philips naar Nijmegen Na een langdurige besloten zitting heeft de gemeenteraad van Nijme gen Woensdagavond met 32 tegen 4 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om aan de N.V. Philips te Eindhoven negen ha. bouwterrein te verkopen aan de Mollenhutseweg in het Zuid-Oosten van de stad, nabij het dorp Hatert, niet ver gelegen van het Maas- en Waalkanaal. De grond wordt ver kocht tegen f 1.50 per ca. Boven dien zal de gemeente Nijmegen aan Philips gelegenheid moeten geven, indien hiertoe de noodzaak blijkt, voor rekening van Philips een spoorlijn aan te leggen, die aan sluiting geeft op de grote spoorlijn. Op 1 September 1955 zal de fabriek, naar men hoopt, klaar zijn. Boven dien verstrekt de gemeente Nijme gen aan Philips een geldlening van drie millioen gulden tegen 2.76 pet. Tenslotte heeft de gemeenteraad besloten een voorstel van B. en W. te aanvaarden om voor de gemeente Nijmegen een lening aan te gaan van 2V, millioen gulden, ook tegen 2.76 pet. Personenauto in volle vaart tegen vrachtwagen Een Belgische auto, bestuurd door een zwager van de eigenaar, de heer S. uit Sint Truiden in België, is Woensdagmiddag in volle vaart op de Bergerweg bij Sittard tegen een vrachtwagen gereden, komende uit de richting Einighau- sen en bestuurd door N. uit Schin- nen. Zes personen werden gewond naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, onder wie de wiel rijder L. uit Born, die by het onge luk werd betrokken. Felle brand te Borne Door een tot nog toe onbekende oorzaak is er een felle brand uit gebroken in een spinnerij en weverij in Borne, in de provincie Overijssel, Hoewel de brandweer uit Hengelo, Enschede, Almelo en Borne ge zamenlijk het vuur bestreden, gingen er toch kostbare machines verloren en werd er een schade aangericht van meer dan een millioen gulden Werk naast onderricht In Oss heeft men het plan op gevat om in een fabriek per half September een aantal meisjes aan te nemen voor halve dagen op de afdeling verpakking. Naast haar werk zullen de meisjes, die veertien en vijftien jaar oud zijn, de andere halve dagen onderricht krijgen op de huishoudschool. Jongen door stroom gedood Woensdag ontving de familie Beurskens te S walmen, de droeve tijding, dat haar 19-jarige zoon Mar- tien te Arnhem, tengevolge van een ongeval werd gedood. Man uit Reuver vermist Woensdag werden aan de Maas oever te Belfeld, een hoopje kleren en een bromfiets aangetroffen. Na onderzoek door de Rijkspolitie bleken deze voorwerpen het eigen dom te zijn van zekere J. F. uit Reuver. Deze was Maandag op de gebruikelijke tijd van huis gegaan naar zijn werk te Reuver, doch Dinsdagmorgen was hij daarvan nog niet teruggekomen. Hij was Maan dag helemaal niet op zijn werk ge weest. Direct werd met dreggen begon nen, doch tot op heden zijn deze pogingen zonder resultaat gebleven. De vermiste is 39 jaar oud en on gehuwd. Boter en kaas naar Rusland Het Nederlandse In- en Verkoop bureau van de Zuivel (I.V.Z.) zal 2500 ton roomboter en 1750 ton kaas aan Rusland leveren in ruil voor tarwe. Nederland en Rusland hebben op het ogenblik geen handelsverdrag, doch met een monetaire overeen komst, op basis waarvan ruiltrans- acties als de onderhavige worden tot stand gebracht. Zo ging het ook met 150.000 vaten zoute haring aan Rusland, waarvan de eerste ver scheping dezer dagen zal geschieden. Het I.V.Z. is in zekere zin een ge zamenlijke afzetoiganisatie, die op verzoek van producenten zuivel producten kan overnemen. De voorraad kaas van het I.V.Z. bedraagt op het ogenblik 3000 ton. Catechisten van de Euch. Kruistocht verlaten Limburg. Medio Sept. zullen de catechisten van de Eucharistische Kruistocht, die bijna 15 jaar lang in het bis dom Roermond zijn werkzaam ge weest,-waar zij een zeer belangrijk apostolaat hebben uitgeoefend, gaan verlaten. De centrale was gevestigd op de Proostdij te Meerssen. Daarnaast werkten zij in Maas tricht, Hoensbroek, Brunssum, Roer mond, Geleen, Venlo, Blerik, Gen nep, Tegelen en Valkenburg. Zij hadden daar voornamelijk de leiding van de katholieke gezins zorg, het jeugd- en wijkhuiswerk. Deze stichting van wijlen mgr. Frencken, werd reeds kort na haar oprichting in het bisdom Breda in 1928 ook gevestigd in 't aartsbisdom en het bisdom Roermond. Toeristen misdragen zich in de St Jans-Basiliek te Den Bosch Heel Den Bosch is diep veront waardigd, zo meldt de Volkskrant over het ergerlijke vandalisme, dat „toeristen" in de kathedrale basi liek van Sintjan hebben bedreven. De plebaan van de St Jan, mgr. J. van Susan te heeft zijn nood ge klaagd bij zijn parochianen. Hij heeft hen in de kerk tijdens een preek op de hoogte gebracht van hetgeen er gebeurt, wanneer de touringcars, bemand met vacan- tiegangers op het plein bij de ba siliek komen parkeren. Met de feestmutsen nog op, zo werd geconstateerd, trekken som mige gezelschappen de kathedraal binnen. Men krast met messen en spijkers obscene woorden op banken en biechtstoelen en men heeft 't zelfs bestaan het hoogkoor met rot fruit te bekogelen. Het altaar moest worden schoongemaakt, daar het anders niet meer voor de dienst was te gebruiken. Men heeft gezien, dat een vrouw in aanstoot gevende kleding, op de tombe van het hoogaltaar gezeten, een sinaasappel verorberde en dal anderen hun meegebrachte boter hammen op de altaartrappen zaten op te eten. Stukjes van kaarsen, welke met tientallen bij de kaarsenbakken zijn te vinden, werden als projectielen gebruikt om de Mariakapel mede te besmeuren. Vooral de biechtstoelen blijken bij deze vandalen in trek te zijn. De ergerlijke taferelen, welke zich daar soms afspelen, zijn zodanig, dat zelfs het vermelden er van ongepast zou zijn. Men ziet er zelfs geen enkel be zwaar in om met de hoed op en een sigaar in de mond de kerk te betreden. De verontwaardiging in de Bra bantse hoofdstad is algemeen en maatregelen zullen dan ook niet uitblijven. Vermindering van de koffiesmokkel Sinds Maandag is in de West- Duitse Bondsrepubliek de prijs van de koffie verlaagd. Na lang aandringen heeft de re gering tot deze stap besloten om mee te helpen een einde te maken aan de koffiesmokkel, welke na de oor log vooral langs de West-grenzen nabij Aken reusachtige vormen had aangenomen en de Bondsrepubliek een schade van millioenen marken berokkende. Rukwind doet feesttent in elkaar zakken Kinderen onder zeil bedolven. In Berg aan de Maas, waar het jaarlijkse oogstfeest werd gevierd, dreigde Maandag een paniek te ontstaan, toen een rukwind de grote feesttent de lucht deed vliegen. Dit gebeurde tijdens een feest voor de jeugd. Er werd een ballonwedstrijd gehouden en toen het plots begon te regenen, vluchtten vele kinderen de feesttent binnen. Een rukwind trok de tent omhoog, waarna het tentzeil met opleggers en 't ander houtwerk plat op de grond viel. Een der aanwezigen wist nog de electrlsche verlichting uit te scha kelen, waardoor mogelijk brand door kortsluiting werd voorkomen. Het heeft lang geduurd voor de kinderen en volwassenen onder 't enorme tentzeil uit konden kruipen en bleek dat er slechts lichte ver wondingen waren opgelopen. Alcohol oorzaak van 81 pet. der verkeersongevallen In 1952 werden in ons land 6112 onherroepelijke vonnissen wegens overtreding van de Wegenverkeers wet uitgesproken. Niet minder dan 5004 ofwel 81 pet van deze vonnissen vielen we gens het onder invloed van drank rijden. Bovendien werden nog 367 von nissen uitgesproken wegens het doorrijden na een aanrijding. Deze cijfers tonen op duidelijke wijze aan hoe noodzakelijk 't werk is van de V.A.S., dit is de Vereni ging voor Alcoholbestrijding bij Snelverkeer. Zware vliegtuigbom opgevist Tegen het einde van de oorlog is in het Ganzediep bij Grafhorst in de gemeente IJsselmuiden (Ov.) een Engelse bommenwerper neer gestort. Handelaren in oude metalen hebben dezer dagen wrakstukken van het toestel opgevist. Daarbij bevond zich ook een bom van 1800 kg. Aanvankelijk had men er geen erg in, welk een gevaarlijk projectiel dit was, want men ging op de bom staan en zelfs viel het gevaarte een keer uit de takels in het water terug. De rijksopruimingsdienst heeft de bom nu gedemonteerd. Volgens de leden van deze dienst was dit de derde bom van 1800 kg., die door hen in Nederland onschadelijk werd gemaakt. Meer kolen uit Limburgse mynen. De kolenproductie bij de Neder landse Steenkolenmijnen bedroeg in de afgelopen maand 1.071.400 ton. Dit is bijna 40.000 ton meer dan in Juni. De gemiddelde dag productie bedroeg in Juli 40.700 ton, tegen 39.800 ton in Juni. „Dan ga ik maar" Het emigrantenschip „Waterman" zou Dinsdag met bijna 800 jonge Nederlandse vrouwen en mannen o.w. vele verloofde paren naar Nieuw Zeeland vertrekken, toen opeens een 19-jarige emigrant met zijn bagage van het schip af de kade opliep. Tegen de douaneamb tenaren zei hij „Ik heb een inzinking Ik ga niet mee...." Wees nu verstandig", zeiden de ambtenaren, „als je niet mee gaat heb je er morgen spijt van en kun je helemaal niet meer emigreren". Maar de jonge man hield voet bij stuk. Er werd lang en breed gesproken en met een zoet lijntje trachtten de omstanders, die allengs een grote groep waren gaan vormen, de ont moedigde jongeman weer aan boord te „praten". De jongen werd er verlegen van en keek hulpeloos rond. Toen zei hij opeens „nou vooruit, dan ga ik maar...." Onder luid gejuich werd hij daar na aan boord gebracht. PEEZIË Mossadeq is gevangen genomen, zijn minister van buitenlandse zaken bleek verdwenen, de overige leden van de regering werden gear resteerd en generaal Zahedi is thans premier van Perzië. Een groot vriend van Engeland is Zahedi niet. In de afgelopen oorlog was hij, evenals de in 1941 afgezette vader van de huidige sjah, pro-duits. Dat verhindert niet, dat de premier misschien thans pro amerikaans is en de vastgelopen besprekingen over de olie zal her vatten. Het land zou dan over genoeg geld kunnen beschikken om allerlei aangekondigde sociale her vormingen door te voeren. Natuurlijk zal Zahedi worden beschuldigd, in dienst van buiten landse belanghebbenden te hebben gestaan, maar geen regering te Teheran zou de nationalisatie van de oliebedrijven ongedaan kunnen maken. Onder de matigende leiding van de sjah zou dus inderdaad wel een betere periode in Pezië kunnen intreden. En de kans, dat het lahd in russisch vaarwater zou komen door zijn geschil met de V.S. zou dan tevens zijn verdwenen. Overigens moet men nog menig blijk van onrust verwachten, vooral als de sociale politiek van het nieuwe bewind zou teleurstellen. MAROKKO In Marokko liep de agitatie van de pasja's en calds onder leiding van de sterke man van Marrakesj snel naar haar ontknoping. De plaatselijke leiders en de machtige pasja van Marrakesj grepen naar de macht, zij benoemden een nieuwe sultan (tevens geestelijk hoofd) en lieten deze keuze door wetsgeleer- den in Fez bekrachtigen. Wettelijk is die onttroning niet bepaald en de Fransen hadden vol gens contract de oude sultan eigenlijk moeten steunen. Parijs verkeerde in grote verlegenheid, maar de generaals Juin en Guillau- me grote vrienden van de pro franse pasja van Marrakesj hadden deze combine beraamd om de sultan een toontje lager te laten zingen. Op het laatst konden zij de ontketende krachten niet meer de baas en offerden zij de sultan op. Het is best mogelijk, dat de nieuwe stroman van de machtige pasja's het de Fransen gemakke lijker maakt, te regeren. Maar het gezag van de sultan is zeer gering geworden. De vorst was eerst een verzamelpunt voor de nationalisten. Die kunnen nu bij komende onrust eerder uit de band springen. Boven dien is ook het gezag van Parijs flink gehavend. Het heeft de pasja' moeten volgen. De franse regering wil de oude franse functionarissen vervangen door lieden, die meer aan de leiband lopen van de minis ters en die opnieuw contact moeten zoeken met de bevolking. Een pikante bijzonderheid is nog, dat in de spaanse zone in het be gin dezer week het gezag van de nieuwe sultan nog niet was erkend. Blijkbaar wilde Madrid die erken ning „verkopen" in ruil voor meer invloed in het internationale Tanger en voor andere franse concessies. Generaal Franco tracht van de franse zwakheden te profiteren. FRANKRIJK Met dat al verkeert Frankrijk eigenlijk blijvend in een crisis. De regering van Laniël heeft massa stakingen niet kunnen voorkomen, maar ook haar bezuinigingen zeer onhandig aangekondigd. Dat de lieden in loondienst in Frankrijk veel meer directe belas tingen betalen dan boeren en koop lui is bekend. De eerste offers wer den echter van hen gevraagd. Dat praat de dolle stakingen niet goed, die het land enorme schade aan fi nanciën en aan reputatie hebben toegebracht. Maar dat Laniël de offers van bekende belasting-ont duikers eerst later zou bekend ma ken, was ook een grote fout. Achteraf heeft hij tot overmaat van ramp dan weer de aangekon digde bezuinigingen ingetrokken en straffen voor stakers geannuleerd. Dat is nauwelijks nog „regeren" te noemen. Komt de kamer bijeen, dan loopt hij èrote kans te vallen. Ook al over de marokkaanse kwestie. Laniël doet dus veel moeite, om de kamerleden met vacantie te hou den om zo zijn leven te rekken. DUITSLAND Te Moskou ziet men in een over winning van Adenauer de zekerheid van West-duitse herbewapening binnen de Europese Defensie Ge meenschap. Het wil dat voorkomen door eenheid van het land aan te bieden in ruil voor ontwapeningen neutraliteit. Maar als daarvan de socialisten onder Ollenhauer profiteren, zullen die evenmin met Westen breken. Zij zullen het niet eens kunnen, maar wel gelijkgerechtigheid voor W.D. eisen in de Nato. De communisten hebben dus niet veel te winnen. Dat weten zij ook wel, ondanks al hun propaganda voor eenheid. Vandaar, dat zij Zon dag 'n nieuwe overeenkomst hebben gesloten met de regering van Pieck en Grotewohl, waarbij Oost-Duits- land een sowjetstaat wordt met gelijke rechten en met allerlei tegemoetkomingen op financieel ge bied. Zo moet het geschokte gezag der Oost-duitse regering worden hersteld. Dat de Russen hun zóne niet wil len „inbrengen" en hun partijge noten daar niet willen opofferen, is nu wel duidelijk genoeg. Duitsland blijft verdeeld. De handelsbetrek kingen zouden echter wel kunnen toenemen. S.V.V.-nieuws In het afgelopen weekend kreeg S.V.V. bezoek van de voetbal vereniging uit Stolberg, die met het eerste- en jeugdelf tal een tegen bezoek aan Venray brachten. Natuurlijk werd er ook gevoetbald en zo zagen we Zaterdagavond S.V.V. IStolberg I in een weinig aantrekkelijke lichtwedstrijd. Het bleek aldra, dat Stolberg geen tegenstander van betekenis was, wat trouwens ook wel uit de uitslag bleek n.l. 121 en, dat zette een domper op de hele wedstrijd. Zondags speelde de jeugd en hier gaven de gasten beter partij. Zij wisten met 31 te winnen. De Venrayse jeugd BI wist in Oostrum de Kringbeker te winnen met een uitslag van 32 tegen Oostrum BI. SW zal voor de competitie, die op 13 Sept. begint, nog enkele oefenwedstrijden spelen. Zo zal op 6 Sept. een wedstrijd gespeeld wor den tegen Sportclub Irene, terwijl Zondag wordt deelgenomen aan een voetbaltournooi in Tienray. Wandelen De wandelclub Servio van Huize Servatius ging Zondag naar Maas- bree en kwam natuurlijk, zouden we haast zeggen met de eerste prijs naar huis. De bekerkast zal bijna te klein zijn. Tafeltennis Deze week hield de tafeltennis- club haar jaarvergadering, waaruit wel bleek, dat er hoog nodig finan ciën moeten komen. De Red Stars zoals de tennis sers zich nu noemen zullen daar om een donateursactie beginnen. Verder werd besloten op 20 Sep tember a.s. een tournooi te organi seren, waarin iedere liefhebber kan deelnemen, daar in klassen gespeeld wordt. Opgave voor 13 Sept. bij J. Goumans Schoolstraat, of_J. Sassen Voor de->l ming bij* grafenis betuigen ii hartelijke ta lijken, St.# cauteren, nisonderne* keurige vtfj grafenisve» trekking i 16 nen - bij B. trekking schikking' binnen de»* dan verval

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2