Vergadering Gemeenteraad Venray Bij het afscheid van de oude Raad Veulen eigen kermis. Overzicht van 4 jaren. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 No. 35 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ÜPEEL EN MAAStsS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRT AD VOOR VFNRAY FN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 DBADLrtU VUUK VC131U3I HUI VJlVlO 1 lYEdYEdl PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venray f 1.45 De laatste vergadering van de thans zittende Raad was er een zonder vuurwerk, zonder grootse feiten. De korte agenda werd „op de sloffen" afgedaan en was de Voorzitter op het einde van de vergadering niet gekomen met zijn prachtig overzicht over het werk van deze Raad, dan zou in een klein uur deze laatste zitting zijn afgelopen geweest. De voornaamste kwestie van deze vergadering was het rapport Jeuken-Loenen. Zowel Jeuken als Loenen hebben in 1947 gebouwd. Zij zijn echter met bouwen begonnen, zonder dat de formulieren voor het aanvragen van de Rijksbijdrage volgens de financieringsregeling waren inge diend. Volgens betrokkenen waren deze formulieren op het gemeentehuis in Venray, zelfs na lang aandrin gen-niet te krijgen en heeft de ar chitect ze later uit Bergen moeten meebrengen. Toen de formulieren echter zo laat werden ingediend, besliste den Haag, dat geen Rijksbijdrage werd gegeven, zodat betrokkenen een schade lijden van circa f 10.000 elk. Indertijd hebben zowel Jeuken als Loenen bij de Raad een verzoek ingediend om schadevergoeding, daar een en ander zou zijn gebeurd door de nalatigheid van de ge meente, die niet gezorgd had voor de betreffende formulieren. B. en W. stelden toen voor, dit verzoek af te wijzen, daar hun in ziens de gemeente geen schuld had. De Raad wilde echter eerst zelf een onderzoek instellen en benoem de daartoe een commissie, die deze gehele zaak maar eens moest on derzoeken. Dit onderzoek heeft intussen langer geduurd als men aanvanke lijk meende, omdat de commissie alle betreffende mensen moest horen. In deze vergadering kwam dan de commissie met haar rapport op tafel, waaruit bleek, dat ondanks minutieus onderzoek niet is ach terhaald kunnen worden, aan wie en door wie indertijd de formulieren op het gemeentehuis zijn aange vraagd. Er is dus in geen geval komen vast te staan, dat de gemeente in deze schuld heeft en zij moet dus adviseren, om het standpunt van B. en W. te handhaven. De heer VAN HAAREN gaf van een en ander nog eens duidelijk uitleg en ook uit zijn woorden bleek wel, dat betrokkenen geen recht of aanspraak op vergoeding van Gemeentewege kunnen doen gelden. Zij hebben het risico genomen te gaan bouwen, zonder dat er for mulieren waren en moeten dus de gevolgen dragen. Iets anders is, of het wel juist is dat het Rijk hier een dergelijke halstarrige houding aanneemt. Hier wordt zuiver op grond van formaliteiten, nl. het inleveren van betrokken formu lieren, deze mensen een strop bezorgd van f 20.000, terwijl deze mensen toch volkomen ter goeder trouw hebben gehandeld. Het is de Commissie wel duidelijk geworden, dat deze mensen inder tijd maar is geadviseerd te beginnen de zaak zou gemakkelijk in orde komen. Men heeft dat toen geloofd en er was ook geen reden om dat niet te doen. Nu zijn ze daarvan de dupe. Spreker moet op grond van het onderzoek de aanspraak op schade vergoeding afwijzen, maar wil daarnaast toch zeggen, dat de Commissie er voor is, dat van Gemeentewege er alles voor gedaan zal worden, om de Minister in deze tot andere gedachte te brengen. Want deze is de lachende derde. Hij heeft twee woningen bijgekre- gen en hiervoor niets hoeven te betalen. Hadden de mensen een maand gewacht met bouwen en eerst de formulieren ingediend, dan had hij f 20.000 moeten betalen. Spreker vindt daarom de Minis teriële houding niet juist, temeer omdat in de toenmalige verorde ning stond, dat te laat ingediende verzoeken om rijksbijdragen afge wezen konden worden, dus niet per se behoefden afgewezen te worden. In een geval als dit, waarin zo duidelijk de goede trouw van de betrokkenen uit kwam, had hij nooit tot atwijzing over moeten gaan. Ook de heer Fr.JJANS SEN meent dat deze mensen de dupe zijn ge worden van ambtenarij en verzoekt B. en W. alles in het werk te stellen, om alsnog voor deze men sen hulp te krijgen. De VOORZITTER gaat natuurlijk met de conclussie van het rapport mee, zij onderstreept de mening van B. en W. Van de andere kant zal hij graag al het mogelijke doen om in deze zaak nog iets te berei ken bij de Minister, hoewel hij zich niet verheeld, dat dit zeer moeilijk zal zijn, omdat een Minister van een eenmaal genomen beslissing moeilijk terug zal kunnen komen. Hoewel de heren STEEGHS en ODENHOVEN in het begin een andere mening waren toegedaan, waren ze door het gesprokene nu inderdaad overtuigd, dat er een andere mogelijkheid niet meer open stond en ook zij vroegen om een 'nieuwe behandeling bij de Minister. Daarmede werd deze zaak, die al meer dan een jaar gelopen heeft nu afgedaan. Zonder hoofdelijke stemming ging de Raad met de afwijzing van B. en W. accoord. Veulen eigen kermis. Voordien had de Raad enkele in gekomen stukken (goedkeuringen van Ged. staten van genomen raads besluiten) voor kennisgeving aan genomen. 650 M2 grond a 75 cent per m2 werd verkocht aan G. Fleurkens te Ysselsteyn, zodat hij daarop een woning kan gaan bouwen. De vervoerskosten voor een kind naar de Protestants Chr. school te Boxmeer, werden toegewezen. Verschillende inwoners van het Veulen hebben verzocht met ingang van het volgende jaar voortaan op het Veulen zelf een kermis te kunnen houden. De Raad gaat daarmede accoord en zo zal de eerste Zondag in Sep- iember voortaan voor de Veulense kermis worden gereserveerd. Bouwregeling voor particulieren. De heer Fr. JANSSEN begon de rondvraag met B. en W. te wijzen op een krantenknipsel, waarin ver meld stond, dat alle gemeenten van Noord-Limburg zich verenigd had den om te komen tot een gezame- lijke bouwregeling voor particulie ren. Hij wist wel, dat de gemeente Venray voor zich een dergelijke regeling had, maar van aansluiting met andere gemeenten wist hij niets. Verder zou hij graag weten, hoe het zat met een stuk grond, dat de Raad indertijd heeft toegewezen aan de Wed. Jenniskens te Oostrum. Op de eerste plaats is dat gehele Raadsbesluit door B. en W. op „eigen houtje" zodanig veranderd, dat de mensen niet kunnen bouwen en op de tweede plaats is er nu, meer dan een jaar na datum, nog steeds geen behoorlijk bescheid. Uit het antwoord ven de VOOR ZITTER blijkt, dat inderdaad plan nen bestaan vooreen bouwregeling in de Noord-Limburgse gemeenten. Plannen dienaangaande zijn reeds binnen, maar door zijn ziekte zijn die blijven liggen.; Het krantenbe richt is dus wel voorbarig. De Raad zal mettertijd hierover nog te beslissen krijgen. Het geval van de wed. Jennis kens te Oostrum is totaal in de war gestuurd door de Planologische dienst, die op dat stuk geen huis wil hebben. B. en W. hebben een klein plan voor Oostrum opgesteld en ter goedkeuring ingestuurd. Komt dit terug, dan kan een en ander nader bekeken worden. Tot zolang kan ook B. en W. niets doen. Dan ook eerst kan men zien, wat met dit raadsbesluit gedaan kan worden. De mensen zijn hiervan op de hoog te gesteld. Gronduitgifte Vredepeel De heer CUSTERS vraagt hoe het staat met de uitgifte van boer derijen in de Vredepeel. Het wordt de hoogste tijd, indien men voor het volgend jaar nog wil ploegen en zaaien. Wethouder PUBBEN antwoordt, dat de uitgifte in de Vredepeel- commissie reeds besproken is en dat daar ook reeds de prijzen zijn vastgesteld. Men hoopt eerstdaags met plannen dienaangaande op de tafel te komen. Onderhoud grindwegen De heer CUSTERS wil verder wijzen op de grindw eg over het Hoogriebroek naar Oirlo, die bij de laatste manoeuvres „de doodslag" gekregen heeft, zo ellendig slecht is hij nu, verder de weg naar Slan gen en verschillende andere wegen. Hij doet een dringend beroep op B. en W. een beroep dat gesteund wordt door de heer Steeghs en Wethouder Pubben om toch te komen tot het stofvrij maken van de grindwegen. Het is zo geen doen meer. In de afgelopen 25 jaren is het verkeer geweldig toegenomen. Het snelverkeer stelt andere eisen, maar de wegen liggen er nog net zo bij als vroeger. Het kost de gemeente ieder jaar een hoop geld aan onderhoud, en de mensen buitenaf moeten maar stof blijven slikken. Al zal het zijn, dat een stofvrij maken de gemeente aan vankelijk op vele kosten jaagt, naderhand moet hier winst in zitten. De VOORZITTER antwoordt, dat reeds plannen zijn opgesteld en naar Maastricht zijn verzonden. De vraag is nu maar of hiervoor subsidie gegeven wordt. We zijn er allen wel van overtuigd, dat dit inderdaad de beste oplossing is en we hopen dan ook dat Maastricht subsidie geven zal. Bossenkap Nadat de heer VAN HAAREN gewezen heeft op de slechte bus verbinding met Oirlo, waarvan hij hoopt, dat B. en W. dit nog eens onder de' aandacht van de Zuid ooster zal brengen, vraagt de heer STEEGHS waarom achter Merselo verschillende bossen, die z.i. al lang kaprijp zijn, niet gekapt worden, nu het hout wat opbrengt. De VOORZITTER weet te ver tellen dat Staatsbosbeheer hier heer en meester is i.v.m. vroeger gegeven subsidies. Hij wil in ieder geval de gemaakte opmerking onder hun aandacht brengen van deze heren. En dat was het einde van deze laatste vergadering. Op verzoek van de heer Fr. JANSSEN ging de Raad in ge heime vergadering, maar voordien gaf de Voorzitter een uitgebreid overzicht over de afgelopen vier jaren, waarvan wij hier in ons blad een kort resumé geven. Na de laatste Raadsvergadering gaf de Burgemeester een uitgebreid overzicht van het wel en wee onzer gemeente in de afgelopen zittings periode. Een kort uittreksel daar van moge hieronder volgen. Op 1 Jan. 1949 had Venray 17.035 inwoners. Op 1 Jan. 1953 was dit aantal vermeerderd met 1180 tot 18.215 inwoners. Woningbouw. In de afgelopen 4 jaren werden 56 prefabs door de gemeente ge bouwd, alsmede 6 woningen van het systeem van Breda, terwijl naderhand hieraan nog werden toe gevoegd 97 woningen en 4 duplex woningen, terwijl er nog een 100- tal binnenkort zullen volgen. Voor particulieren werd de ge meentelijke bouwcredietregeling in het leven geroepen, via welke stichting thans 28 bouwplannen zijn ingediend. Door particulieren werden in de afgelopen 4 jaren 42 woningen ge bouwd, terwijl 73 Woningen werden herbouwd en 35 boerderijen gereed kwamen. Onderwijs. Gereedkwam de St Petrus Ban den-school, terwijl met de bouw van de Hensenius- en Dr. Poels-school goede vorderingen werden gemaakt. De bouw van scholen in Oostrum, Castenray, Oirlo en Heide kwam gereed, alsmede de uitbreiding van de scholen in Ysselsteyn en Mer selo. De B.L.O.-school kon dank zij de genomen Raadsbesluiten beginnen. Voor de Meisjes-Ulo, die door het Kerkbestuur van de Zusters Ursu- linen werd overgenomen, werd on derdak gezocht door uitbreiding van de bestaande Ulo, een uitbrei ding, die binnenkort haar beslag krijgt. De Huishoudschool werd gebouwd en in gebruik genomen, evenals de kapitale Nijverheidsschool. De Middelbare Meisjesschool en het Gymnasium voor meisjes kreeg door de herbouw van Jerusalem weer uitbreidingsmogelijkheden. Kerk- en kloosterbouw. Naast de opbouw van Jerusalem, waarvan de twee nieuwe vleugels binnenkort gereed zijn, kan gewe zen worden op de uitbreiding van het Gymnasium I.C., waarbij tevens de opleiding voor broeders daar werd ondergebracht. Bij de herbouw van Jerusalem werd tevens een oplossing gevon den voor de tuinmuur, waardoor de verbreding van de Maasheseweg in* de toekomst mogelijk wordt. Verder werd gebouwd het rust huis St Oda aan de Merselosoweg, St Servatius bouwde een nieuw ziekenhuis en ketelhuis, terwijl de bouw van een nieuwe wasserij goede vorderingen maakt. St Anna bouwde naast 'n nieuw ketelhuis de paviljoens StEugène, St Bernard en Vincent, alsmede een nieuw melkhuis. Het verpleeg stershuis werd belangrijk uitge breid. Het Ziekenhuis bouwde 'n nieuw kinderpaviljoen en de paters Car- melieten kwamen met de klooster- bouw op de Smakt gereed. De kerk op het Veulen kon dank zij de gemeente-subsidie als eerste nieuwe |kerk in ons Bis dom, gereed gekomen, terwijl ook die in Oirlo wederom werd opge bouwd. Met de bouw van de kapel in Oostrum is de wederopbouw der kerken gereed, al missen we in ons landschap nog al te zeer de torens. Openbare gebouwen en nutswerken Het nieuwe postkantoor mag dan uiterlijk niet schoon zijn, de in richting zelf voorzag in een drin gende behoefte. Het waterpompstation in de Breeheide luidde een nieuwe periode in voor de watervoorziening van onze gemeente. De regeling voor het verlenen van een bijdrage in de kosten bij het maken van onrendabele aan sluitingen op het electriciteitsnet zorgde er voor, dat dit net belang rijk werd uitgebreid. Diverse buurt schappen konden hiervan profiteren. Aangelegd werden 3.5 km. riool leiding, terwijl een deel van de grote stamriool klaar kwam. De vloeivelden werden belangrijk ver beterd en verschillende nieuwe duikers aangebracht, waardoor de waterverontreiniging werd opge heven. Door invoering van vuilnisem mers werd de gemeentereiniging belangrijk verbeterd en uitgebreid. Wegen In de afgelopen vier jaren werden vernieuwd en verbeterd: Hofstraat, Grotestraat, Patersstraat, Hoender straat, Oude Oostrumseweg, Oost singel, Kard. v. Rossumstraat, Mgr. Nolensstraat, Charles Ruysstraat, Wilhelminastraat, Landweertweg, Akkerweg, Tuinstraat, Bongerdstr., Gasstraat, Heuvelstraat, Kerkpad, Bontekoestraat, Deken Thielenstr., Eindstraat, Smakterweg en Geijs- terseweg, terwijl plannen klaar liggen voor de Julianasingel, Post- straat, Kolkweg en Maasheseweg. Voor de zandwegen werd over gegaan tot aanschaffen van een wegschaaf, die met behulp van de DUW tientallen kilometers van ons 400 km lange zandwegen in orde brachten. Tientallen km rijwielpaden werden eveneens opgeknapt, o.a. door de invoering van de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling, waardoor minder validen toch kunnen werken. Ontginningen De Vredepeel kwam ook tot ont ginning en 630 h.a. cultuurgrond en 230 h.a. bosgrond is de gemeente daardoor rijker geworden. Een rijk dom, die nieuwe mogelijkheden schept voor onze jonge boeren. De ontginning van de Meerselse Peel is eveneens begonnen. Met de ontginningen is tevens gezorgd voor een behoorlijke ontsluiting door de aanleg van vele km. wegen in het ontgonnen gebied. De boerderijbouw in Peelplan- Zuid heeft vele zorgen gegeven, nu echter het Rijk subsidies toestond, was Venray een der eerste die hiervoor in aanmerking kwam. De credietregeling boerderijbouw, door deze Raad in het leven geroepen, zorgt dat het de bewoners van Peelplen Zuid mogelijk is onder billijke voorwaarden de gronden nu in eigendom te krijgen en daarop een boerderij te stichten. De groenvoorziening in onze gemeente werd geregeld door de vaststelling van een beplantings plan. Industrie In de afgelopen 4 jaren werden pogingen gedaan industrie naar Venray te trekken, overtuigd als de Raad was van de bittere nood zaak hiertoe. Het industrieterrein werd met steun van het Rijk be langrijk uitgebreid en verbeterd, alsmede aangesloten op gas, elee- triciteit en waterleiding. Succes mocht men boeken met de vestiging van de N.V. Fr. Beeren en Zoon, tricotage fabrieken; Blitta, stalen ramenfabriek en Darnell, cosmetische artikelen. Bestaande industriën werden be langrijk uitgebreid, zoals de Zuivel fabriek Venray; Mulders ketel- fabriek en Custers Machinewerk plaats. Wederopbouwplannen In deze zittingsperiode werden de wederopbouwwerkzaamheden aan de gemeente overgedragen. Een welstandscommissie werd ingesteld. Het herbouwplan Venray werd aan gepast aan de nieuwe voorschriften van de Wederopbouwwet, terwijl een nieuw wederopbouwplan voor Venray-kom en Oirlo gereed kwam. Verschillende wijzigingen werden aangebracht in het uitbreidingsplan in hoofdzaken, terwijl voor Venray Oost een uitbreidingsplan in onder delen werd vastgesteld. Andere belangrijke besluiten. werden door de Raad genomen. Zo werd door grondruil in het Vlakwater de stichting van een wandelpark in de toekomst moge lijk. De omzetting van de veemarkt in een t.b.c.-vrije markt heeft niet die resultaten opgeleverd, die men gaarne zou zien. De stichting van het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum werd door subsidie mogelijk gemaakt. Het jeugdwerk werd bevorderd met belangrijke subsidies, terwijl ook de beschikbaarstelling van de oude Ambachtsschool van meeleven met de jeugd getuigde. De rechtspositie van het gemeen- tepersoneel werd door verschillen de Raadsverordeningen verbeterd. Belangrijke feiten in de afgelopen periode waren: het bezoek van H.M. de Koningin en Prins Bernhard in April 1950; het bezoek van H.M. de Koningin aan de Emigratie-cursus in Sept. 1952; het bezoek der Staten; de onthulling van het oorlogsmo nument; de derde Noord-Limburgse Land- Tuinbouw- en Middenstandstentoon stelling; de Wilma-Missie-tentoonstelling; zesde eeuwfeest van Oostrum als bedevaartplaats en 300 jaren Latijnse School in Venray. O— Den overzicht van al deze teiten en besluiten waren voor de Burge meester aanleiding voor zijn con clusie: We mogen tevreden zijn. Hij bracht daarom zijn dank uit aan alle leden van de Raad, voor wat gepresteerd is in het belang van de Venray se Gemeenschap en hij vertrouwde, dat de samenwerking, die tussen College en Raad gedu rende de afgelopen periode heeft bestaan, zal blijven bestaan, omdat deze samenwerking zoals dit overzicht wel aantoont resul taten oplevert. Hij sprak verder een woord van afscheid tot de scheidende leden, waarbij hij zich speciaal richtte tot Wethouder Reintjes, die sinds 1935 lid is van de Raad en daaraan zijn beste krachten gaf. Hij bracht dank aan het gehele gemeentepersoneel en hoopte en vertrouwde, dat, ondanks de slechte positie van de gemeentekas, met de Hulp van Boven, ook in de komende zittingsperiode weer veel hereikt zou kunnen worden voor onze gemeente. 0— Bij het afscheid van de oude Raad willen wij nog enkele opmerkingen maken: Het is traditie om bij het afscheid van de oude Raad even terug te zien. Al is het waar, dat verschil lende Raadsleden, die thans zitting hebben, ook in de komende vijf jaren weer hun plaats behouden, toch is er in September a.s. weer een nieuw begin, met andere, nieuwe mensen aan het roer. We vergeten zo gauw en in 1953 denken we er niet meer aan, dat toen de nu aftredende Raad in 1949 de plaatsen innam op de Raadszaal dat we toen nog in de bonnenperiode zaten en bonnetjes moesten inleve ren, voor vlees, koffie textiel en suiker. We denken er niet meer aan, dat toen onze wegen er hopeloos voor stonden en, dat de woningnood hemeltergend was. We vinden het vandaag aan de dag al weer heel gewoon, dat er een Ambachtsschool is verrezen, een model lagere school, die tot ver in den lande en daar buiten de be langstelling trekt. We denken er niet' meer aan, dat toen de huishoudschool hier en daar onder de meest primitieve omstan digheden moest werken en dat de B.L.O.-school een ongekend iets was. We kijken nu bewonderend naar de machtige machines, die in de Vredepeel de rogge binnenhalen, maar zijn al weer vergeten, dat in 1949 dit alles nog een woeste vlakte was. We zijn vergeten, dat toen in ver schillende uithoeken van Venray- kom en in Ysselsteyn geen electrisch licht was en, dat waterleiding een ongekende luxe was. We denken niet meer aan de bouw van honderden woningen, aan de aanleg van kilometers wegen, aan de uitbreiding van de industrie en het industrieterrein, want we heb ben alweer andere zorgen aan ons hoofd. We weten ternauwernood meer, dat door deze Raad dit alles in de afgelopen 4 jaren mede tot stand is gebracht en, dat weer vele nieuwe plannen op stapel staan. Dat de Peel verder ontgonnen wordt, dat er nieuwe scholen worden bijge bouwd, nieuwe wijken worden aan gelegd. We kankeren over een zwembad en over een stadspark en vinden het vanzelfsprekend, dat ons dorp en onze gemeente in die jaren is uitgegroeid dat die groei op ver antwoorde wijze is opgevangen. Dat de resten van verwoesting en ver nieling zijn verwijderd en dat iets nieuws, iets beters daarvoor in de plaats is gekomen. Het is de vreemdeling, die na jaren Venray terug ziet, die ons het beste kan aanwijzen, wat er in die afge lopen jaren tot stand is gekomen. We zelf zien dat niet eens meer. Het is niet prettig nu Raadslid te zijn. Men heeft dan als vertegen woordiger van de Venrayse Gemeen schap vele en zware lasten te dragen, verantwoording te nemen zeker in deze tijd van opbouw en herstel, van uitbreiding en groei die soms niet te dragen zijn. Want er is nie mand die weet wat de toekomst brengen zal en of de gegeven ad viezen inderdaad die resultaten zullen hebben, die men op dit mo ment verwacht. Een raadslid van deze tijd, in onze gemeente, heeft heel wat meer ver antwoording dan zijn collega van voor de oorlog. We maken ook in onze gemeen schap een evolutie mee, die van zeer verstrekkende betekenis kan zijn voor de toekomst van onze ge meente. We moeten langzaam maar zeker omschakelen van landbouw op industrie, vanklein dorp naar middelgrote plaats. Dit alles brengt naast de nog steeds niet voltooide herbouw van wat verwoest werd, grote consequen ties mede. Consequenties, waarvan de draagkracht vaak moeilijk te overzien is. Voeg daarbij de dwingende voor schriften van Rijk en Provincie en het is duidelijk, dat het Raadslid maatschap geen sinecure is, voor wie zijn taak ernstig opvat. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS VENRAY DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen H. v.d. HOMBERGH, Arts hervat spreekuur Woensdagmiddag 2 uur. Voor spoedgevallen inlichtingen Oostsingel 6, Telefoon 393. Benoemingen Als opvolgster van Meester Gooren is benoemd aan de R.K. Lagere School te Oostrum, Mej. Kleuskens uit Leunen. Als opvolger van dhr.Vollebergh hoofd der school te Castenray, is met ingang van 1 Jan. 1954 benoemd dhr. Jan Peters uit Oirlo. Bedevaarten naar Oostrum Zondagmorgen hielden de leden van de Centrale K.A.B. hun jaar lijkse bedevaart naar Oostrum. De deelname viel wel tegen. Oud Aalmoezenier Loonen hield onder de H. Mis de predicatie. In de middag hield de Derde Orde een grote buitendag in Oostrum, waarbij in plechtige processie naar Trans Cedron werd getrokken, waar Pater Mauritius de grote bekente nis van Maria speciaal voor een Derde Ordeling in een enthousiaste preek schilderde. Tevoren waren de Derde Ordelin- gen welkom geheten door Pater Visitator. Na afloop van de plech tigheden werd een buitenkerkelijke vergadering gehouden, Bij beide bedevaarten zorgde Oostrums har monie voor de muzikale omlijsting. Kindervacantiewerk Zaterdag werd in Zaal Wilhelmi- na het Kindervacantiewerk 1953 officieel gesloten. Deze sluiting die door practisch alle aan dit werk deelgenomen kinderen en vele ouders werd bijgewoond, vond plaats in tegenwoordigheid van Deken Berden, vertegenwoordigers van het Gemeentebestuur en het Bestuur van het Dekenaal Sociaal Charita tief Centrum. Zowel door Deken Berden, als door dhr. L. Laurensse als Voorzitter van het Centrum werd dank gebracht aan de leiders en leidsters, die met verontnacht- zaming van eigen vacantie, dit werk tot zulk een goed einde hebben ge bracht en tevens vele moeders het werk hebben verlicht. Dank werd ook gebracht aan dhr. Schoester, de grote promotor van dit werk, benevens aan de vele zaken en instellingen, die door hun giften en gaven de jeugd nog eens extra hebben verrast. Deze dank werd ook uitgebracht door dhr. Schoester, die nog eens ten overvloede wees op het grote belang van het Kindervacantewerk. Aan het slot van de middag brach ten verschillende groepen jongens en meisjes korte voordrachten, die zij door dit werk hadden geleerd.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1