SPORT Venray helpt Hontenisse Weg-fatsoen! PANG Meisjes, o Hontenisse dankt Venray Canada kondt plaats voor Nederlanders Oilóia[ ^udU Üe petsnapaung. pan M BUITENLAND Wie heet Gooren Sociaal onderzoek o.a. m VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Ml PEEL ËN MAAS Üi DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFPïfRÏ AH VHOR VFNRAY FN OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 WE.LADLAU V UUI\ VLl^HAÏ E#l> UiVlO 1 I\E,IVOi\ PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Het is alweer een half jaar ge leden, dat het Zuid-Westelijke deel van ons land werd getroffen door een van de grootste rampen uit onze Vaderlandse Geschiedenis. Maar de stormvloed van die gedenkwaardige Februaridagen, heeft een stortvloed van milddadig heid losgeslagen, niet alleen in ons land, maar over de gehele wereld, waardoor toch een deel van het leed van de zo zwaar getroffen bevolking van die streken gelenigd kon worden. Ook in Venray is men toen niet achtergebleven maar heeft men spontaan de handen in-een-geslagen om te helpen in de grote nood en wat we hier nog nooit gezien heb ben, zagen we toen. Dat in een collecte bijna twintig duizend gul» den werd bijeengebracht en dat de giften aan kleren, dekens, bedde- goed. lijfgoed en levensmiddelen verschillende schoollokalen vulden. Doordat verschillende inwoners van Venray afkomstig zijn uit Zeeuws Vlaanderen, werd in dit gedeelte van het rampgebied een plaats gezocht, waarvoor Venray nog eens speciaal zou opkomen en de keus viel op de gemeente Hon tenisse, die vooral langs de Schelde monding zo zwaar was getroffen. En zo zagen de verbaasde mensen uit deze streek reeds enkele dagen na de ramp een grote karavaan Venrayse wagens Hontenisse bin nenrijden, met al de goede gaven van Venrays bevolking. Het kleine parochiehuis puilde weldra uit metal het kostbare goed en een deel van de school moest nog als pakhuis in gebruik worden genomen. En dat is een begin ge weest van de stroom goederen, die naar Zeeuws Vlaanderen trok, waardoor daar veel nood en leed kon gelenigd worden. Was het een wonder, dat de Burgemeester van die plaats even als zijn getroffen gemeentenaren feitelijk niet goed wist wat hij moest doen. Deze spoedige hulp, die inderdaad dubbele hulp was, had men nooit verwacht, terwijl men een dergelijke hoeveelheid en van zulk een kwaliteit niet voor mogelijk had gehouden. Er zijn nu 6 maanden verlopen, waarin het herstel van de zo zwaar getroffen polders, dijken en huizen in de Gemeente Hontenisse geluk kig vlot is verlopen. En hoewel nog lang niet alles aan de kant is, meent het Gemeentebestuur van Hontenisse echter niet langer meer te moeten wachten, om Venray officieel dank te komen zeggen voor die onverwachte, maar toch zo wel kome hulp. Daartoe zal de Burgemeester van Hontenisse Vrijdag a.s. vergezeld van zijn echtgenote, secretaris der Gemeente en een wethouder een officieel bezoek brengen aan Venray, waarin hij in een raadszitting de dank van Hontenisse komt over brengen. Om 6 uur nm. zal in Lunchroom Verheugen de kennismaking zijn met het Venrayse Gemeentebestuur, leden van het comité Venray helpt Hontenisse, wereldlijke en geeste lijke autoriteiten. Om half 8 zal een plechtige Raad zitting worden gehouden op het Gemeentehuis, waarbij via deze op roep allen worden uitgenodigd, die hun steentje hebben bijgedragen aan het welslagen van deze actie. Men krijgt daar dus geen offici ële uitnodiging voor, maar is voor zover de plaats het toelaat, welkom. Bovendien zal de gehele Raadzitting nog buiten per radio te volgen zijn. In deze Raadszitting zal 't woord gevoerd worden door de beide heren Burgemeesters en zal ten slotte het restant van de geldelijke bijdragen worden overhandigd. Venray's Harmonie zal vervol gens nog een serenade brengen, waarmede dan officieel een einde gekomen is aan een der grootste acties, die in Venray ooit is onder nomen De eenmaal gelegde band tussen de beide gemeenten Hontenisse en Venray zal echter nog lang hiervan getuigenis afleggen „De Canadezen zien de toekomst der immigratie uit Nederland met een realistisch optimisme tegemoet" aldus ir. B.W. Haveman, commis saris voor de emigratie, die na een reis van een maand door Canada per KLM is teruggekeerd. „Ik heb in Ottawa met Canadese immigratie-autoriteiten het pro gramma voor 1954 besproken en bovendien een soort verkennings reis gemaakt door gebieden, die in ontwikkeling zijn en die het meeste perspectief bieden voor Nederlandse emigranten". „Wel tevreden", zeide ir. Haveman te zijn over de besprekingen. Naar bekend, zijn na de oorlog in totaal 80.000 Nederlanders naar Canada geëmigreerd. Het jaarlijkse percentage is geleidelijk gegroeid. Verleden jaar hebben zich 21.000 Nederlanders daar gevestigd en dit jaar wordt verwacht, dat eenzelfde aantal ons land zal verlaten. Nog steeds worden landbouwers ongelimiteerd toegelaten, alsmede alle directe bloedverwanten van alle categorieën immigranten. Anders is het gesteld met de overige catego rieën, die ir Haveman rangschikte onder de verzamelnaam van „niet- landbouwers". Tot aan het begin van dit jaar hadden de Canadese autoriteiten de verhouding tussen deze twee groepen 1 op 1 gesteld, doch dat is reeds vervallen. Dit be tekent echter niet, dat „niet-land bouwers" nu maar ongelimiteerd /Werden toegelaten. Van te voren wcr-dt bezien of men deze adspirant- immigranten kan plaatsen. ,,ln Canada kan overigens ieder een .terecht, die bereid is met zijn har^ ete werken, wanneer hij een v'eei 1". vervolgde ir Haveman. onderg-'ellectuele beroepen liggen 2ij 'Ös de kansen niet opge- ons. .t vlier doet zich de moeilijk den -'• v3r.dat de immigrant voor Vade" jec*e uitoefening van zijn werk dus rreweg de meeste gevallen de de Hi lSe taal zeer ëoed moet be- ion. Jongemannen, die al jaren lang tevergeefs pogen te emigreren, kunnen natuurlijk proberen hun verloofden vooruit te sturen, b.v. als hulp in de huishouding. Is het meisje eenmaal in Canada, dan mag hij ook volgen om met haar te trouwen". Emigranten bezocht Met veel voldoening sprak ir Haveman over zijn bezoek aan Nederlandse emigranten in Canada. Zij maken het over het algemeen zeer goed. In de gebieden, die in ontwik keling zijn, kunnen in de toekomst naar het zich laat aanzien veel Ne derlanders worden geplaatst, niet alleen boeren, doch ook nering doenden, zoals bakkers en slagers. Ir Haveman heeft deze gebieden bezocht: Peace River district Alberta, Swan River district in Manitoba en Rainy River district in Ontario. Er is met de bromfiets al heel wat gesold, in figuurlijke zin dan. De moeilijkheid zat uiteraard in de beslissing, of deze in zo korte tijd populair geworden vehikels gerang schikt moesten worden onder de fietsen dan wel onder de motoren. Dat was ook inderdaad niet zo heel eenvoudig. Uit verkeers-technisch en veilig heidsoogpunt immers is hun snel heid eigenlijk te laag om zich tus sen het snelverkeer op de grote rijweg te kunnen voegen en te hoog voor het veel langzamer be weeg op de fietspaden. De bromfiets valt bij beide cate- goriën uit de toon en men kan zelfs zeggen, dat ze beide soorten van verkeer enigszins ontwricht. De practijk is anders, zoals men nu ziet, dat de bromfiets zowel de grote rijweg als het fietspad op haar manier onveilig maakt. Binnenkort echter gaat het ge wijzigde wegenverkeersreglement in, dat ook de bromfiets haar „sta tus" zal geven. Dientengevolge wordt zij dan ge lijkgesteld met haar zwakkere zus, de fiets en zal als algemene regel het rijwielpad haar domein zijn. En dat een pak van het hart van alle bromfietsers zonder beperking van de maximum-snel heid. Daar wordt echter aan toege voegd, dat het verboden is met een zodanige snelheid te rijden, dat bij het passeren de andere fietspadge bruikers meer hinder dan nodig ondervinden. Het zou de bromfietsende ge meente sieren, wanneer zij dit ver bod opneemt als een appèl op het burgerlijk fatsoen van de wegge bruiker, in casu de berijder van de bromfiets. Dat zou voor bepaalde bromfietsers ook geen overbodige luxe zijn. Wij willen de goeden in genen dele te na spreken, doch ook zij zullen moeten toegeven, dat som mige „brommers" op het fietspad een ware verschrikking zijn voor de fietsers. Zij gaan te keer op een manier en met een snelheid, alsof zij het monopolie op het rijwielpad hebben. En die arme sukkel van fietser met zijn slakkengangetje telt eenvoudig niet mee bij hen. 1$ in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op'de naam Rang op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje" Het maatschappelijk fatsoen op de weg vereist, dat men niet alleen geen gevaar voor de veiligheid van zijn medemensen veroorzaakt, doch ook zo weinig mogelijk ongerief, en aldus het genot van de andere weg gebruikers ongerept laat. Een onjuist en onbehoorlijk ge drag op de bromfiets is voor zeer velen een ergenis en kan een gevaar worden, vooral nu met ingang van Augustus alle bromfietsen op het fietspad zullen zijn aangewezen. Voor het overige geldt, wat hier gezegd is, natuurlijk voor iedere weggebruiker, Of men nu voet ganger, bromfietser, motor- of wiel rijder, of automobilist is, wie op de weg niet bedacht is op de rech ten en belangen van anderen, is een onsociaal wezen. Als iedereen daar eens wat meer aandacht en ernaar handelde, zou er een hoop verkeersellende en narigheid minder kunnen zijn. Want aan wat wij zouden willen noemen „weg-fatsoen" ontbreekt in ons land nog wel een en ander, geen enkele categorie van weggebruikers uit gezonderd. «AMERIKA Als belangrijkste resultaat van de conferentie van Washington populair genoemd „Het Kleine Bermuda" kan gezien worden, het besluit van de ministers van Buitenlandse Zaken van de weste lijke Grote Drie, om de Sovjet Unie uit te nodigen, voor bespre kingen betreffende Duitsland en Oostenrijk, in het begin van de herfst. In de internationale pers, wordt erover getwist, of dit besluit voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, een overwinning voor Amerika of een zege voor Frank rijk en Engeland genoemd moet worden. Zo men weet, was Foster Dulles gekant tegen een conferentie van de Grote Vier. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken voelde niets voor een dergelijke bespreking, omdat hij meende, dat na de ongeregeldheden in Oost Duitsland en de troebelen in andere satellietstaten, de tijd was aange broken om de Russen de wet te gaan voorschrijven. Desniettemin hebben de Amerikanen nu toch toegestemd in een treffen tussen de Grote Vier. Weliswaar zal dit geen ontmoe ting worden tussen de staatshoof den van deze landen, maar zullen de Ministers van Buitenlandse Zaken zich rond de conferentietafel scharen. Hetgeen op zich niet minder belangrijk behoeft te wor den beschouwd als een ontmoeting van de leiders dezer staten. Vooral niet nu in de Sovjet-Unie nog niet gesproken kan worden over een „staatshoofd". Molotof, die, als deze conferentie zal plaatsvinden, Rusland vertegen woordigt, heeft echter in het ver leden bewezen een slecht gespreks partner te zijn over zaken het Westen en Rusland betreffende. De Amerikanen hebben dus wat toegegeven door toe te staan in de conferentie. Maar zij hebben onge twijfeld een overwinning behaald in het opstellen van een agenda voor de besprekingen Churchill was van mening, dat een conferen tie met de Russen niet volgens een agenda zou moeten zijn. De besprekingen zouden dan een meer ongedwongen karakter hebben en het Westen zou bovendien een betere indruk kunnen krijgen over de huidige verhoudingen in Rusland. Maar Amerika wilde niet in het wilde weg praten. Voorlopig kunnen we tevreden zijn met de overeenstemming, welke bereikt is tussen de Westelijke Drie. Het wachten is nu op het verzenden van de uitnodiging aan de Russen. INDO-CHINA Generaal Navarre, Frans opper bevelhebber in Indo-China, heeft er op aangedrongen, dat zijn plan voor de vorming van „mobiele reserves" geheel wordt uitgevoerd. De generaal heeft daarbij aange voerd, dat het zelfs bij inschakeling in de strijd van deze reserves zeer de vraag zal zijn of met succes kan worden opgetreden tegen de acht mobiele divisies welke de Vietminh na afloop van het regenseizoen in de strijd zullen brengen. Met deze woorden heeft generaal Navarre duidelijk gemaakt, dat de strijd in Indo-China hopeloos wordt, als de hulp, zowel van Frankrijk als Amerika, niet aanzienlijk wordt uitgebreid. Om dezelfde reden heeft Bidault de kwestie Indo-China ook te berde gebracht tijdens de conferentie in Washington. De Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft er daar op aangedrongen op de con ferentie, welke na een bestand in Korea gehouden zal worden, te spreken over Indo-China. Foster Dulles wil daar echter niet aan omdat, zoals hij het uitdrukte, Indo- China geen aangelegenheid is van de Verenigde Naties. Een hoogst bedenkelijke opvatting als men de consequenties overziet van de Chinese troepen, welke vrij zullen komen na de oorlog in Korea. Reeds thans ontvangen de Vietminh in versterkte mate hulp uit China. Welke vormen zal deze hulp wel gaan aannemen, als de Chinezen in Korea niet meer behoeven te vechten En wat doet dan Amerika Zal het volstaan met het zenden van materiële hulp, of zal het, evenals bij het uitbreken van het conflict in Korea de wereld op roepen troepen te zenden naar het gebied van Indo-China Nogmaals, het standpunt van Foster Dulles is wel heel erg vreemd. Het is beter in dit stadium reeds aan Peking beperkingen op te leggen betreffende de strijd in Indo-China dan wanneer dit ge- wapender hand zal moeten gebeuren na afloop van de oorlog in Korea. ITALIË Alcide de Gasperi is er wederom in geslaagd een Italiaanse regering te vormen. De energie, waarmede deze hoogbejaarde staatsman ook thans weer de taak voor een rege ring op zich genomen heeft is bewonderenswaardig. Vooral nu hij zich gedwongen zag, een regering te vormen na een uiterst geringe meerderheid bij de verkiezingen van de Christen-Democraten. Het is een uiterst wankel kabinet, dat de Gasperi door deze omstandig heden in elkaar kon timmeren. Alleen de Christen-Democraten maken er deel van uit. Het zal zeer moeilijk regéren zijn met dit kabinet. Maar het is te verwachten, dat de Gasperi als zeer ervaren politicus zich door de moeilijkheden zal weten heen te slaan. Dat hij de rode vloedstroom zal weten te bedwingen om daar mede Italië ten volle te behouden voor het Westen. Gooren is een echt Noord-Lim burgse naam. Volgens sommigen wordt hij afgeleid van Gregorius, volgens anderen van Joris of Geor gius. Sinds enige jaren ben ik bezig met een stamboom-onderzoek van mijn familie. Daarvoor zijn vooral doodsprent jes en andere gedachtenis plaatjes erg welkom. Ik zou daarom op alle lezers een beroep willen doen. Als U kunt, doet U mij een groot genoegen door zo'n prentjes te sturen voor mijn verzameling. Desgewenst stuur ik U de prentjes weer terug. Mijn adres is: Pater Dagobert Gooren ss.ee. Paters der Heilige Harten. N. Ginnekken Post Bavel (N.B) Nieuws uit Venray en Omgeving De regering heeft een opdracht verstrekt aan drie onderzoekings instituten, om een sociaal onder zoek in te stellen in enige gebieden die met het oog op de maatschap pelijke en culturele ontwikkeling bijzondere aandacht behoeven. Deze instituten zijn het instituut voor sociaal onderzoek van het Nederlandse volk, het katholieke sociaal kerkelijk instituut en het sociologisch instituut van de Ned. Herv. kerk. Voorts zal het Landbouw Econo misch Instituut door een begelei dend onderzoek enige specifieke problemen in de agrarische sector nader bezien. In de volgende volgorde zullen deze gebieden aan een onderzoek worden onderworpen: Zuidoost Drenthe, Zuid-West Bra bant, Noordoost Óverijsel, Noord oost Noordbrabant, Noord Limburg. Oostelijk Groningen. Zuidwestelijk Groningen, Oostelijk Westfriesland en Oostelijk Friesland. Over 't algemeen wordt de duur van het onderzoek voor ieder ge bied op ongeveer twee maanden gesteld. Het secretariaat voor de bemoei ingen van de departementen, welke bij dit onderzoek betrokken zijn, berust bij de heer G. Hendriks, departement van Maatschappelijk Werk. Verder worden plannen voorbe reid om de interdepartementale werkgroep voor de ontwikkelings gebieden, bijeengeroepen op initia tief van de minister van Maat schappelijk Werk, welke groep in Mei jl. voor 't eerst bijeenkwam, in het a.s. najaar om te zetten in een interdepartementale commis sie. Deze commissie zal zich waar schijnlijk ook gaan bezighouden met andere gebieden, waar van sociale achterstand sprake is. Bij moeilijk heden ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-Sangers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. Adverteerders worden verzocht uiterlijk Donderdags 'smorgens hun advertenties aan bureau Peel en Maas te bezorgen Ruitersport Te Meerlo had de kring-com petitie van de Landelijke Rui ter verenigingen van de kring Venray plaats. Er was weinig belangstel ling. De uitslagen waren: Dressuur, klasse B: 1. Meerlo; 2. Oirlo; klasse C: 1. Well; 2. Leunen II; 3. Meerlo II. Individueel, klasse A: 1. C. Nooren Well; 2. J, Lltjens, Well; 3. J. Cus ters, Meerlo; klasse B: 1 J. Keyzers Well; 2 J. Janssen, Meerlo: 3. A. Litjens, Wanssum; 4. Th. Loonen Oirlo; klasse C: 1. J.Toekook, Well; 2. L. Peelen, Meerlo; 3. J. Kessels, Meerlo; 4. J. Bisterveld, Venray. Springen-licht: 1. L. Sweemers, Well; 2. A. Cornelissen, Well; 3. A Bal tussen, Oirlo; 4. J. Arts, Meerlo. P.D.V. DE ZWALUW We zullen deze week, ondanks de weinige liefhebbers aan de eerste vlucht van de jonge duiven de uit slag toch vermelden. We kunnen wel zien dat de duiven zeer goed afkwamen, want de prijzen duur den amper 10 minuten. Jaap Ver stegen deed het in 't groot en ging met liefst 8 prijzen aan de haal. Uitslag Budel: 1 9 10 21 26 W. Lormans, 2 5 7 14 A. de Riet, 3 4 618 27 J. v. Leuken, 8 29 H. Crooymans. 11 12 13 15 16 17 20 22 J. Verstegen, 19 H. Peters 22 en 25 H. Vercauteren, 24 G. Janssen PI., 28 M. Kelders. Het bestuur verzoekt de leden dringend om hedenavond op de vergadering te komen, in verband met enige punten, welke van zeer groot belang zijn voor alle leden. Dus nogmaals komt allen en zorgt op tijd aanwezig te zijn. WIELRENNEN Zondag j.l. togen onze renners naar Someren, om daar de strijd met vele favorieten aan te binden, die allen op de overwinning ge brand waren. Bij de junioren reed Theunissen een zeer goede wedstrijd, alhoewel het jammer was, dat hij bij de ontsnapping van vier renners niet mee was. Hoe hü zich later ook inspande, om nog bij te komen, het lukte hem niet meer en moest met de 5eplaats genoegen nemen. Bij de Senioren reed Willems weer een van z'n beste wedstrijden. S teeds weer trachtte hij om alleen weg te komen, maar telkens zaten vier of vijf renners bij hem. Na met deze renners een halve ronde voorsprong te hebben genomen, moest ook hier de eindsprint de beslissing brengen en werd hij 2e. Zondag gaat de reis naar Roer mond, waar de beste renners van Limburg aan de start verschijnen. We wensen onze jongens veel succes en hopen dat zij in Roermond laten zien, dat men in Venray ook iets van fietsen kan. ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur H. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS VENRAY DONDERDAG 30 JULI: Consultatiebureau voor zuigelingen UIT DE KOM. Openstelling gemeentebureaux gedurende de kermis Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene ken nis, dat de gemeentesecretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger, het kantoor van gemeentewerken en het woningbedrijf op Maandag 3, Dinsdag 4, Woensdag 5 en Donder dag 6 Augustus a.s., voor het pu bliek uitsluitend zijn geopend van 1012 uur voormiddag. De uren, waarop aangiften inge volge de vleeskeuringswet geduren de de kermisdagen kunnen worden gedaan, zijn vastgesteld van 1011 uur voormiddag. Venray, 22 Juli 1953. Burgemeester en Wethouders vnd., A. H. M. JANSSEN, Burgem. H. VORST, Secretaris Successen voor muzikanten Dat de fanfares en harmonieën in deze streken zich weer langzaam herstellen van de oorlogswonden, blijkt wel uit de indrukwekkende lijst van successen, die in de afge lopen jaren weer geboekt konden worden. Maar een gloriedag als Zondag is er na de oorlog nog niet geweest. Op het Zondag jl. gehouden bonds- concours in Echt, speelden liefst drie muziekgezelschappen uit onze Gemeente. Dat was allereerst Venrays Harmonie, die voor de tweede maal in successie binnen enkele maanden eerste wist te wor den in de tweede afdeling, ditmaal met 288 punten. Leunens fanfare bleek ook haar tijd niet ijdel te hebben doorgebracht en wist in dezelfde afdeling ook een eerste prijs te halen met 275 punten. En tenslotte was daar de kerkelijke fanfare van Merselo, die in de derde afdeling verdiend 2de werd met 239 punten. Leunens fanfare bleek voor geen kleintje vervaard te zijn, want in de erewedstrijd haalde ze met 129 punten prompt de derde prijs. De muziekgezelschappen van Mer selo en Leunen werd een spontane ontvangst bereid. Venrays Harmonie was slechts gedeeltelijk aanwezig, omdat verschillende leden nog elders moesten musiceren. Doch ook de leden van dit gezel schap zullen in de bloempjes gezet worden en wel a.s. Zondag, wan neer de succesvolle muzikanten op het stadhuis zullen ontvangen wor den door het gemeentebestuur en door andere zuster-verenigingen de gebruikelijke gelukwensen zullen worden overgebracht. Straatcollecte Herwonnen Levenskracht Tijdens de kermisdagen zal Her wonnen Levenskracht haar jaarlijk se straatcollecte houden. Steunt dit goede doel ter bestrijding van de T.B.C. Naar de missie De Eerw. Zuster Lidronia in de wereld Gertruda Jenneskens, Vlakwaterweg van de Orde dei- Franciscanessen Missionaressen van Maria, is Woensdag via Brussel per vliegtuig naar de Belgische Congo vertrokken. Zuster Lidronia is al elf jaar in die Missie werkzaam geweest. Pomp op de Markt Venray is met de oorlog o.m. twee monumenten kwijt geraakt, het ene was dat van Hensenius, wiens toekomst nog altijd in dikke duisternis gehuld is, het tweede de pomp op de Grote Markt. Deze laatste was één natuurstenen blok waarin een of meerdere oude vaklui op vakkundige wijze een pomp hadden aangebracht en waar van ook het uiterlijk zowel voor vakman als kunstliefhebber een aardig accent gaf aan het nog altijd ietwat droge uiterlijk van dit markt plein. Deze klomp steen schijnt dermate gehavend uit de strijd te voorschijn zijn gekomen, dat herstel niet meer mogelijk was. Als surrogaat heeft men nu een bakstenen pomp neergezet op zijn oude standplaats, waar nog wel het een en ander van de oude pomp aan is verwerkt, maar waaruit in de toekomst het water via kranen be schikbaar komt. Geslaagd Te Eindhoven slaagde voor het diploma machineschrijven, de heer L. Linders, Overloonseweg. Te Nijmegen slaagde voor liet Rijksdiploma Electrogenisch lassen, de heer J. Hoex, Oostrum.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1