Nog slechts een week Opruiming rr^, Zie onze Etalages Dè(9, (ft De arbeidsmarkt in Venray Vraagt bij ons eens prijs fuuuninq va Wentay Het proces H. Jonas gaat voort. Meisjes, Thans kunt U nog profiteren van de vele koopjes en 10% korting op alle niet speciaal geprijsde artikelen. GROTÊSTRflPT 24-TEL.5I7-VENRPU SPORT Soeor Marie Christine Gezondheid: Een zegen! 8 m&dusft G. DE MULDER - LEUNEN T.b.c.-vrije Veemarkt Maandag 20 Juli Voor feestje groot of klein HIEUWT KEUKEN - - L_ Handboogsport Dat het op de schietbanen van de handboogschutterij De Eendracht aan het Veulen, gespannen heeft, bewijst de uitslag. St. Oda en St Joris die steeds om de hoogste eer hebben gestreden staan thans gelijk in punten. Het vorig jaar was het St Oda die de sterkere bleek. Op 23 Augustus zal de beslissing vallen te Castenray, alwaar om de hoogste eer gestreden zal worden. De uit slag van het 2e Districts-concours, dat Zondag j.l. gehouden werd, is als volgt: Ere afdeling. Ie zestallen: le pr. St Joris Leunen, 222 pnt.; 2e pr. St Oda Venray, 214 p.; 3e pr. St Hu- bertus Merselo, 208 p; 4e pr. De Eendracht Veulen, 205 p.; 5e pr. St Anna Venray, 193 p.; 6e pr. StAn- tonius Halfweg, 191 p.; 7e pr. De Batavieren Castenray, 180 p.; 8epr. Ons Genoegen, Ysselsteyn, 179 p.; 10e pr. De Rare Schutters Overloon 163 p. Klasse A: le pr. Willem Tell I Oirlo, 204 p.; 2e pr. St Oda 13 177 p.; 3e pr. St Hubertus II, 171 4e pr. St Joris II, 171 p.; 5e pr. Ons Genoegen, 169 p.; 6e St Sebastiaan Heide, 168 p.; 7e pr. StAntoniusII 165 p.; 8e pr. St Agatha I Ayen, 156 p. 9e pr. De Rare Schutters II 154 p. 10e pr. Diana II, 137 p. Klasse B: le pr. St Oda 3,167 p.; 2e pr. De Eendracht2,162 p.; 3e pr. Griend tsveen, 161 p.; 4e pr St Anna 2 152 p.; 5e gr. Willem Teil 2, 141 p.; 6e pr. St Oda 4, 129 p.; 7e pr. De Batavieren 2,127 p.; 8e pr. St Jozef Holthees-Smakt 125 p.; 9e pr. St Joris 3, 83 p.; 10e pr. St Antonius 3 69 p. Klasse C: le pr. St Sebastiaan 2, 159 p.; 2e pr. Ons Genoegen 3, 145 p.; 3e pr. St Anna 3, 101 p.; 4e pr. Griendtsveen 2, 92 p.; 5e pr. St Hubertus 3, 90 p.; 6e pr. De Een dracht 3, 80p.; 7e pr. Willem Teil 3 55 pnt. Klasse D: le pr. St Agatha 2, 137 p.; 2e pr. De Rare Schutters 3 110 p.; 3e pr. Ons Genoegen 4, 54 p.; 4e pr. St Hubertus 4, 53 p. Personele prijzen: le pr. H. van Aarssen 24 p.; 2e pr. H. Swinkels Leunen, 4x5; 3e pr. J. Janssen Overloon 5 x 4; 4e pr. W. Heidens Leunen 5x3; 5e pr. J. Wolters, Ayen 4 x 2; 6e pr. A. Cuijpers, Cas tenray 4x1. Het 3e Kringconcours zal ge houden worden te Castenray op de schietbanen van De Batavieren en wel op 23 Augustus. Vrijdag overleed in het het kloos ter Jeruzalem op bijna 71-jarige leeftijd Zuster Christine, door jong en oud in Venray bekend als de Zuster van de Bewaarschool. Zuster Christine is in Leeuwarden geboren, van waaruit zij enkele jaren later naar Duitsland ver huisde. In 1908 werd zij in het klooster Jerusalem in Venray ge profest. Haar hele zusterleven heeft zij in dienst gesteld van de kleintjes, voor wie zij meer dan veertig jaren lang een tweede moeder is geweest, die met veel tact en liefde de kleine peuters heeft bezig gehouden, ge vormd en de overgang naar de „grote" school heeft vergemakke lijkt. Eenvoudig als zij was heeft zij haar taak in stipte plichtsbetrach- De ontwikkeling van de arbeids markt in deze streek over 1953 toont aan, dat er een verruiming van de werkgelegenheid is. Daarvoor zijn twee voorname factoren te melden, nl. de seizoenarbeid en de toename van de werkgelegenheid in bouw en metaalnijverheid. De werkloos heid daalde daardoor van 184 personen einde Maart tot 132 per sonen einde Juni. Het vorig jaar lagen deze cijfers heel wat ongunstiger, nl. 411 en 321. Van de 112 werklozen zijn er 59 werkzaam in DUW-verband en 19 in de gemeentelijke werkvoorzie ningsregeling verband, de rest is geheel werkloos. Er blijken nog steeds openstaande aanvragen te zijn, maar deze' betreffen voor namelijk zeer vakbekwame en/of jeugdige arbeidskrachten. Vergelijken met hetzelfde tijdstip in 1952 is het totaal aantal werk lozen over alle leeftijdsklassen sterk verminderd. De werkloosheid bij de vrouwen is practisch hetzelfde gebleven. Nog steeds staan 12 vrouwen als werk loos ingeschrevén. Daarnaast staan nog 28 aanvragen open, voornamelijk voor huispersoneel. In het afgelopen kwartaal bleek de ^bemiddeling van jeugdige ar beidskrachten geen problemen te bieden. Metaalnijverheid en bouw: nijverheid hebben nog steeds open staande aanvragen. Voor oudere mannen valt het niet zo erg mee. Van de ingeschreven werklozen zijn er 43 pet ouder dan 40 jaren, hoofdzakelijk afkomstig uit de landbouw en ongeschoolden. Tegenover vorig jaar is dit per centage gestegen met 6 pet. O— Zoals uit bovenstaande blijkt, is dus het gehele beeld van de Ven- rayse arbeidsmarkt niet ongunstig. De prognose van de arbeidsmarkt in Venray had geschat, dat per 1 Juli 354 mensen werkloos zouden zijn. Het zijn er 132, dus men zou niet mogen klagen. Maar we moeten niet vergeten, dat deze maanden nog altijd zeer gunstige cijfers lieten zien, door de seizoenarbeid in de landbouw en de vorig jaar niet te verwachten verhoging van de bouw-activiteit, die op allerhande terreinen nog doorwerkt. Daarnaast mogen we zeker niet vergeten, dat in de zogenaamde vrije objecten in de Peel nog steeds arbeiders staan, die daar door hun ting vervuld en menig man en vrouw denkt heden nog steeds dankbaar terug aan de vreugdevolle dagen bij zuster Christine doorge bracht. Na de bevrijding is zij niet meer in de Bewaarschool teruggekeerd, maar bleef in de naaikamer van uit de verte het werk onder de kleinsten van Venrays jeugd met alle aandacht volgen. Een kortstondige ziekte, waarbij zich een ernstige kwaal plotseling openbaarde, heeft een einde ge maakt aan dit schone religieuse leven. Velen hebben Zondag nog een kort bezoek gebracht aan de een voudige rouwkamer in het pensio naat. Maandag j.l. werd haar stoffelijk overschot begraven op het kloosterkerkhof. Moge zij rusten in vrede. vak niet thuis horen, maar die omwille van werk of het te ver dienen loon, daar toch gaan wer ken. Dat heeft zijn gunstige kant, in zoverre, dat er in de kortst moge lijke tijd gelegenheid is voor onze boeren om er zich te vestigen en op de tweede plaats, dat daardoor het officiële werkloosheidscijfer wordt gedrukt Maar in zich is het niet juist, temeer omdat deze objecten speci aal bedoeld waren voor werkloze landarbeiders; een bedoeling, die nu terwille van de snellere ontgin ning, niet altijd in het oog wordt gehouden Vergeten we daarnaast niet, dat- de komende maanden honderden jongelui de scholen gaan verlaten, al of niet met vakdiploma's, waar van het kleinste deel wel verder zal studeren, een ander deel thuis werk zal vinden, maar het overgrote deel om werk zal aankloppen en dus het bovenstaande cijfer ongunstig zullen beïnvloeden. De emigratie, die terugloopt, ook in Venray, kan dit overschot niet opvangen, het zal voornamelijk het bedrijfsleven moeten doen. En al is er vraag in de bouw vakken en vootal in de metaal nijverheid, Voor zover wij het kun nen beoordelen, zal er voor velen geen plaats zijn. En dat terwijl met het gereedkomen van de ontgin ningen ook daar langzaam maar zeker een teveel komt aan arbeiders. Ook dit verslag geeft dus als zo vele van zijn voorgangers weer eens te meer de noodzaak aan voor in dustrievestiging, een terrein, waar op we het laatste jaar jammer genoeg zo weinig goed nieuws hebben kunnen melden. Hoewel zij nog geruime tijd beraad had kunnen houden heeft Mevr. Jonas, die optreedt als eiseres in het onderhand langdurig proces om de schilderijen van haar man, nu reeds door haar advocaat een antwoord ingediend op het verweer schrift van Huize Servatius, wat deze inrichting onlangs voor de tweede maal hebben ingediend. Zoals is bekend, is Huize Serva tius tussen beide gekomen in dit proces, wat Mevr. Jonas voert tegen de organisators van de tentoonstel ling van werken van haar man, in zijn Venrayse tijd gemaakt. Via deze organisators „Venray Vooruit", wordt door eiseres het eigendomsrecht betwist op de werken, van degenen, die deze schilderijen afstonden en omdat 't merendeel der schilderijen uit Huize Servatius afkomstig was, heeft deze inrichting om interventie gevraagd. Hierop is reeds eenmaal door eiseres geantwoord, waarop Huize Servatius voor de tweede maal haar argumenten naar voren bracht. De eiseres, mevr. Jonas, is nu wederom van mening, dat Serva tius weinig nieuwe gezichtspunten toont en deze gehele interventie alleen bedoelt als een nodeloos rekken van dit proces. Zij bestrijdt dan allereerst dit recht van interventie, omdat h.i. Venray Vooruit reeds met dezelfde argumenten is gekomen. De weduwe Jonas bestrijdt verder de door Huize Servatius aangevoer de argumentatie als zou deze in stelling recht hebben op deze schil derijen, omdat deze totstand zijn gekomen als een soort arbeidsthe raphie. De eiseres voert namelijk aan, dat de wet een dergelijk soort eigendoms-verkrijging niet kent en blijft bij haar bewering, dat haar man, alleen al door het feit, dat hij in Servatius was opgenomen, onbekwaam was om te handelen en te schenken en dat het feit, of hij geestesziek ofwel gemoedziek, aan deze handels-onbekwaamheid niets afdoet. Huize Servatius mag dan Henri Jonas als een sympathieke figuur afschilderen, dit heeft deze inrich ting toch niet weerhouden haar verplegers met schilderijen van Jonas te laten leuren. Zij had de door Jonas geschilder de stukken kunnen kopen, toen hij ontslagen werd, maar dat is niet gebeurd. De eiseres bestrijdt tenslotte nog maals de bewering, als zouden de schilderijen nooit verborgen zijn gehouden, maar openlijk ten toon zijn gesteld in gangen en zalen van Servatius. Moge dat al waar zijn in Servatius zelf, dat toch ook maar voor een zeer klein gedeelte van het publiek open staat, er zijn tientallen schilderijen in het bezit buiten de inrichting, wat eiseres dan aantoont met een viertal krantenknipsels, waarin beweerd wordt dat nog vele schilderijen niet achterhaald zijn. Resumerend komt eiseres tot de conclusie, dat deze gehele interven tie onnodig is, het Nederlandse krankzinnigenwezen tot ver over de grenzen in discrediet brengt en vraagt zij om uitspraak in de hoofdprocedure tussen Venray Vooruit en mevrouw Jonas. Beseft men de wijde strekking dezer waarheid beter, dan na herstel van ziekte of ongeval Herstel Maar..,, als dit uitblijft en één van onderstaande begrippen tast bare waarheid wordt Blind of slechtziend doof of slechthorend spraakgebrek defect aan hoofd of romp amputatie of belemmering ledematen defect aan hart, ademhalingsorganen, maag e.d. geestelijke defecten epilepsie diabetes rheuma. Dit zijn de rubrieken waarin duizenden Uwer landgenoten inge schreven staan bij de Nederlandse Vereniging A.V.O. Sociale zorg voor minder-validen te Amster dam. Duizenden landgenoten, die niet 'in aanmerking komen voor opne ming in het normale arbeidsproces. Niet alleen missen zij dus gezond heid, maar ook arbeid. En wat is groter vreugde dan gezond zijn werk te kunnen doen Vandaar het devies van de A.V.O. „Actio Vincit Omnia" oftewel „Bezigheid Overwint Alles" waar onder deze vereniging de belangen van onze minder-valide landgenoten behartigt, in de ruimste zin van het woord. Zo had het Centraal Arbeidszorg Bureau in samenwerking, met de ca. 80 plaatselijke afdelingen, de advies-bureaux, de door haar of met haar medewerking gestichte z.g. beschuttende werkplaatsen in 1952 in „zorg" 5931 minder- validen; waarvan 155 militaire-, 328 burger oorlogs-slachtoffers en 5548 andere minder-validen. Geplaatst werden 765 personen» van complete Huis- en Slaapkamers, Bedden, Matrassen, losse Ledikanten, Dressoirs, Schuiftafels, Rooktafels, Kapstokken, Rookstoelen verstelbaar met kussens, Stoelgarnituren, Keuken stoelen en tafels, enz. enz. Desgewenst op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Woninginrichting Patersstraat 21 Tel. 533 r"x A I fm\ Reparatie van alle merken. fx fm\ ILr I Verkoop op afbetaling en tegen inruil. VERHUUR VERSTERKER ELECTRO Telefoon 503 RADIO waarvan 456 in particulier bedrijf, in Overheidsdienst; 113 werden aan een eigen bedrijf geholpen 135 werden geplaatst in een be schuttende werkplaats, terwijl 33 personen aan permanente huis arbeid geholpen konden worden. Daarnaast werd nog aan 1915 personen andere hulp verleend, waarvan in 591 gevallen met gunstig resultaat. Ziehier, wat de A.V.O. ook in 1952 voor de minder-validen deed Medische zorg bevorderen, prothese voorzieningen regelen, beroepskeuze en studie-adviezen geven, toezicht op studie houden, vestiging in eigen bedrijven verzorgen, nieuwe arbeids mogelijkheden zoeken, uitkeringen bewerkstelligen, voorlichting geven omtrent beveiliging van machines, verstrekken van hulpmiddelen voor het verrichten van arbeid, opname in ziekenhuizen e.d. regelen, woon- en bedrijfsruimte zoeken, invaliden- wagens en andere hulpmiddelen verschaffen, medewerking verlenen voor verkrijging van vestigings vergunningen e.d., leveranciers en afnemers zoeken, sollicitaties onder steunen. Zoudt gij niet dit werk ter ophef fing en/of verbetering van het kruis, dat Uw minder-valide land genoten te dragen kregen, willen steunen Men is daartoe in de gelegenheid op Zondag 26 Juli a.s., wanneer ten bate van haar werk de A.V.O. haar Nationale Collecte houdt. Helpt door het dragen van een speldje het kruis mede-dragen Uwer minder-bedeelde landgenoten. Nieuwe kerk in gebruik In het gehucht Ven-Zelderheide te Ottersum. werd Zondag onder feestelijk vertoon de nieuwe kerk in gebruik genomen. Om 10 uur werd de eerste plechtige hoogmis in het nieuwe gebouw opgedragen. verhuurt Joh. Claessens glaswerk, bestek en porcelein. 10 JOJO De grote woningnood, De levenszorg vergroot. Bij grote kerkennood, Dreigt ernstig zielendood. Bij moeilijk heden ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. V ot Bescherming van Me Mevr. W. v.d. Munckh' Grote Straat 2s Mevr. M. v.d. Hombef Oostsingel b, Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Str Mej. T. Coenen, Patersstr Tel. 588; Mej. T. Paping, straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteien, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. PIJLS RUIMT OP

Peel en Maas | 1953 | | pagina 6