Zuivelfabriek maakte goede zaken! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIjlRra?KWARTAALCf tP2S,raBu»fn°Venr«y f 1.45 Vooruitgang ook in 1952 FEUILLETON 'n Actrice zonder schoenen. Uit „Peel en Maas" Pas op de kleintjes... BEL BIJ BRAND 3 9 2 ZATERDAG 18 JULI »53 No. 29 VIER EN .ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF „De 4035 koeien van de 1012 leden der Coöp. Zuivel fabriek Venray, leverden in 1952 13.085.060 kg melk, die in genoemde fabriek verwerkt werden en waarvoor aan de leden toen werd uitbetaald f 2.751,244,76, terwijl er nog bijna twee ton in een spaarpotje is achtergebleven". Hierop komt in het kort de gehele balans en exploitatie rekening neer van de Zuivelfabriek, die ook hiermede weer bewees, Venrays grootste industrie te zijn. En het was in een lange, lange vergadering, dat deze balans en exploitatierekening, Zaterdag jl. nog eens terdege werd uiteengerafeld en toegelicht. Zo wist de directeur de heer Kroon te vertellen, dat behalve de 13mil- lioen kg melk nog een half millioen kg. was aangekocht en in de fabriek verwerkt is. Aan de C.Z.N.Z. in Roermond, die o.m. de export van de melkproduc ten verzorgd, werd ruim 5 millioen kg boter, volle melk en melkpro ducten geleverd voor een totaal be drag van 2,7 millioen gulden. Via venters en slijters werden 3 millioen kg melk en melkproducten verkocht, die f 754.927,10 opbrachten. Tenslotte werd aan de leden in de vorm van ondermelk, karne melk, melkpoeder en spoeling ruim 2 millioen kg terug geleverd voor bijna 2 ton. De boterproductie teruggelopen. Werden hier in 1951 nog bijna 400.000 kg gemaakt, nu waren er nog geen 300.000 kg. De opbrengst liep dan ook terug van anderhalf millioen tot f 1.278.204,23. De kwaliteit is echter nog steeds vooruitgaande wat wel bleek uit het feit, dat de boterkeuring in Roer mond, Venray als een der 5 fabrie ken van de 58 begiftigde met de medaille. De betere kwaliteit der melk, een grondiger reiniging van de bussen, het zuivere melken der koeien en het vermijden van de voersmaak zijn daar allen debet aan. Melkpoederproducten -•-Werd er minder boter gemaakt, de melkpoederproduclie is echter goed vooruitgegaan. Werden in 1951 ruim 1 millioen kg melk verpoederd, in 1952 was dat ruim 3,5 millioen kg melk, waar uit 388.384 kg poeder verkregen werd. Over de melkopbrengst was de heer Kroon tevreden. Terwijl in het gehele land de melkopbrengst met 7 pet was teruggelopen, was ze in Venray 1 pet hoger geworden. Ook het vetgehalte ligt goed. Als men rekent, dat het landelijke ge middelde 3,65 pet bedraagt en het Limburgse gemiddelde 3,51 pet, dan slaat Venray met een gemiddeld vetgehalte van 3,57 pet geen slecht figuur. Met inbegrip van het onverdeelde melkgeld komt de gemiddelde prijs die het vorig jaar de boer voor zijn melk kreeg dan ook neer op f 6,31 4 per kg vet of f 22,52/9 per 100 kg melk. De ondermelkprijzen zijn hoog, omdat de melkptijzen zeer hoog waren in 1952. De teruglevering van ondermelk naar de leden liep dan ook vorig jaar terug. Een vlucht voor de Russen J. Vaszary. 10 De oudeheer had tegen de Russen ontkend, dat hij de eigenaar van de villa was en de concierge wist dat en zij waren bang, dat deze het verraden zou. Blij waren zij al als zij daags uit hun eigen voorraden zoveel mee kregen, dat zij er een soepje van konden koken. De oude heer sloofde zich nog uit, door voor de concierge hout te hakken en 't huis in orde te houden. Het -,vas aandoenlijk te zien, met hoeveel geestkracht zij deze misère ondergingen. Zij klaagden nooit. Zij troosten ons. Je mag niet verbitteren. Bid den wij niet iedere dag het Onze Vader: Uw wil geschiede Je mag dus niet morren, als dit de wil van de Heer is. De oude heer schoof me een oude blikken doos toe, waarin wat tabak zat van een verdachte kleur. „Als het u belieft, draai een sigaretje. Ik wilde het niet aannemen, maar hij stelde mij gerust, hij had tabak in overvloed. „Weet u, er komen veel Russen hier op het postkantoor. Ik verza mel de peuken, die zij in het trap penhuis weggooien. Zo heb ik altijd tabak." Toen wij afscheid namen, haalde hij een handvol van de tabak, deed die zorgvuldig in krantenpapier en drukte mij dit pakje met geweld In 1950 was het 38 pet in 1951 23 pet. en in 1952 16 pet. Men moet er echter aan denken, dat voor de varkensmesterijondermelk onont beerlijk is. Melkverbetering De straatprijs voor melk in 1952 was nog steeds gebonden, maar in April van dit jaar verkreeg men eindelijk na 12 jaren de vrijheid. Maar met de vrijheid alleen is men' er niet. Dat blijkt wel uit de grote aankopen, die de Regering dit jaar moet doen bij boter, kaas en melkpoeder, waardoor o.a. 1953 wel eens niet zo gunstig zal zijn als het afgelopen jaar. Men moet dus zo rationeel mogelijk boeren. De zuivel fabriek helpt daarin met verschil lende melkerscursussen. In 1952 werden in Oirlo, Merselo, Venray en Maashees, 68 candidaten getest op hun kennis van het melken. Onder toezicht van de Rijkszuivel- consulent zijn er veeverplegings- wedstrijden gehouden in Maashees en in het Broek. De runderhorzelbeslrijding is een ander punt op haar programma, waaraan jammer genoeg nog maar 330 van de 1000 leden aan deel nemen. Het scheren van melk- en jongvee gaat beter vooruit. Werden in 1948 668 dieren geschoren, in 1952 waren het er 4276. T.b.c-bestrijding Door de provinciale Gezondheids dienst is voorgesteld, inplaats van over drie jaren, reeds dit jaar te komen tot een t.b.c.-vrij maken van dit gebied. Op 25 Juni j.l. waren hier in Venray nog 9 bedrijven met 29 reageerders. In het Noord-Brabantse gedeelte, wat hoort onder Venray, nog 26 bedrijven met 75 reageerders. De mogelijkheid is dus wel aan wezig. Bovendien zal voor het Lim burgse gedeelte door de'fabriek nog een extra premie van f 30 of f 40 worden gegeven. De mogelijkheid zal onderzocht worden of de Bra bantse leden ook van deze extra premie kunnen profiteren. Het ligt verder in het voornemen, na de t.b.c.-bestrijding te komen tot een algehele bestrijding van de abortus bang, het besmettelijk ver werpen. Dit zal waarschijnlijk ook landelijk of regionaal gebeuren. De inenting voor mond- en klauwzeer zal practisch wettelijk verplicht worden. De betaling van de enting loopt over de fabriek. De fabriek geeft voor iedere melkkoe f 1, subsidie. GUNSTIG JAAR Zoals al uit bovenstaande cijfers blijkt, was 1952 inderdaad een zeer gunstig jaar De onkosten waren lager als 't jaar daarvoor, al zijn f 96.000 voor ionen, f 27.000 voor de venters en f 100.000 voorde melkrijders, nog altijd behoorlijke posten. Zo is het mogelijk, dat er over 1952 nog een post van f 196.776.04 onverdeeld melkgeld op de balans voorkomt. Een aardig bedrag, over welke bestemming deze vergadering te beslissen had. Het voorstel van het bestuur werd goedgevonden, waardoor de helft contant wordt uitbetaald en de helft van dit bedrag wordt bij geschreven op de ledenlening. Dit betekent, dat ongeveer 75 ct. per 100 kg. melk contant zal wor den uitbetaald en dat de leden lening zal aangroeien tot een be drag van f 248.209.56. MELK-CONTROLE Wat de melkcontrole-vereniging betreft, kon men in 1952 een geluk kige vooruitgang bespeuren. Ruim 80 procent van de dieren staat nu onder controle, waardoor het lan delijke gemiddelde ver geslagen wordt. Verschillende dieren konden in het stamboek worden opgenomen: 21 in Ks, 109 S en 140 R. Maar met dat al is er f 784 te kort in kas en de fabriek, die reeds een subsidie geeft van f 2.50 per dier, voelt er weinig voor om de rest ook nog bij te lappen. Dit zullen de leden dus zelf moe ten betalen. K.I. De Kunstmatige Inseminatie is in Venray een groot succes, zowel wat de resultaten betreft, als wat de financiën te zien geven. Er is een voordelig saldo van f 4583, dat op een ledenlening zal worden geschreven. In 1952 is het aantal leden van de K.I. aangegroeid van 667 tot S54. 90.5 pet. van de dieren zijn drachtig geworden, een zeer hoog cijfer evenals de 60 pet., die reeds van de eerste inseminatie drachtig werden. Trouwens de onderscheidingen die de verschillende stieren behaal den, wijzen op het prachtig fokma- teriaal. Voor de toekomst zal het nodig worden om een nieuw gebouw op te richten waarheen ook de administratie, stalling etc. zal wor den overgebracht. Of daarvoor gro te investeringen nodig zijn en aan sluiting van naburige fabrieken noodzakelijk is, bijv. in kringvorm, wordfernstig bestudeerd. Hierover zullen deleden tezijner- tijd nog wel meer horen. Uitbreiding fabriek. De uitbreiding van de fabriek waarbij o.m. meer opslagruimte voor melk komt, waardoor bv. ook de ondermelk verzuurd terugge leverd kan worden staat reeds jaren op het programma. Nu is het er dan eindelijk van gekomen. De gunning is geschiedt aan het aannemersbedrijf Ponje te Handel, voor f 117.200. Op de vraag uit de vergadering, waarom hier geen Venrayse aan nemers waren ingeschakeld, die toch ook ingeschreven hadden, werd van bestuurszijde geantwoord dat men dit aan de architect had overgelaten, die reeds meerdere malen tot volle tevredenheid met- deze aannemer had gewerkt. Bij deze uitbreiding zal de fabriek zelf nog eigen materiaal leveren als de technische installatie, rolba- nen, kannen-wasmachines, bascules tanks, monsterkasten enz., waar in de hand. De mensen van de GPU kwamen mij niet voor een verhoor halen die morgen. In de middaguren evenmin. Inplaats daarvan kwam ons het hoofd van 't postkantoor opzoeken, een eerste luitenant. Hij was een jongeman met een stralend humeur hij glimlachte voortdurend. Hij had gehoord, dat er Hongaarse kunste naars gekomen waren en nu wilde hij met hen kennis maken. Hij zelf was, volgens zijn zeggen, in het burgerlijke leven bankdirecteur in Bakse. Ik schrijf: volgens zijn zeg gen, want je wist nooit wanneer en waarom de Russen logen. Hij was de eerste Rus, die ons op een vriendschappelijke manier tegemoet kwam, sprak wat gebro ken Duits, zodat we elkaar ten minste enigszins konden begrijpen. Hij zei zeer verbaasd te zijn over de verhoudingen in Europa en zijn grotere cultuur. Hij prefereerde die cultuur en het Europese leven. Hij was erg prettig. Mijn vrouw vond hem iemand van goeden wille en vriendelijk van aard. Daarom gaf zij hem te ken nen, dat het bij ons in Europa geen gewoonte was bij de conversatie de dames op de dijen te slaan. Mensen van zekere beschaving snuiten over het algemeen hun neuzen niet in hun hand. Zij hou den zelfs hun nagels schoon en ze kloppen op de deur, voordat zij ergens binnenkomen. Andrejew Andrejewitsck bleek een goede leerling, hij klopte steeds voordat hij binnenkwam. Maar op zeker terrein wilde de opvoeding niet lukken. Met alle geweld wilde hij van ons adressen van nonnenkloosters krijgen, hij vond het idee zo leuk, om op nonnen geweld te kunnen plegen. Als hij Gods naam hoorde, spuwde hij. Met deze twee dingen heeft hij mijn vrouw dermate ge ïrriteerd, dat zij hem, na een twee daagse poging tot opvoeden, maar een oorvijg toediende. Andrejew grinnikte vrolijk. De klappen nam hij niet zwaar op. De hartelijkheid van de concierge familie nam echter met de dag af. Blijkbaar hadden zij niet gedacht dat deze gedwongen gastvrijheid zo'n lange tijd zou duren. Vermoe delijk kregen zij er spijt van, dat zij in de geestdrift van de eerste dag ons te eten gegeven hadden. Nu was het bijna vanzelfsprekend, dat zij ons ook verder van alles aanboden. Weliswaar kregen wij slechts een bord groentensoep, maar na de derde dag ging dat niet meer zo van harte. De vrouw van de concierge maak te opmerkingen over onze langge rekte gevangenschap. Merkwaardig zij keken er de Russen niet op aan maar ons. De vierde dag lieten zij ons een voudigweg er buiten, toen het etenstijd werd. Zij gebruikten hun middagmaal in de keuken, terwijl wij binnen zaten te lezen. In de namiddag kwam de tolk mij halen en bracht me in 't huis van de GPU voor het afnemen van een verhoor. Mijn vrouw had mij op het hart gedrukt, met de Rus sen over het eten te praten. Oo zijn minst moeten zij voor onze kost zorgen nu wij hun ge vangenen zijn. De kapitein met de leren jas nam mij het verhoor af. Plet ver hoor stelde me enigszins teleur. Het druiste tegen alles in wat ik tot nu toe over de GPU gehoord had. Als inleiding hield de kapitein een kleine redevoering, die de tolk op de volgende wijze vertaalde: van de prijzen op het ogenblik moeilijk zijn te zeggen, maar wat alles ongeveer om een ton zal draaien. De ijs-bereiding heeft men vaar wel gezegd. De gehele outillage was zwaar verouderd en moest men nieuwe machines aanschaffen, dan zou men waarschijnlijk niet meer uitkomen. Men heeft toen ook hierin coöperatief samengewerkt en een fabriek in Sittard daarvoor ingeschakeld. Zo is dus aan ,,'t Sneeuwklokje" een droevig einde gekomen, maar daarvoor is „Sibena" in de plaats gekomen. Nieuwe bestuursleden In deze vergadering werd afscheid genomen van de oude heer Ram- baghs uit Castenray, die na 40 jaren bestuurslid te zijn geweest van de Zuivelfabriek, nu zijn plaats afstond aan zijn zoon Piet. Hem werd dank gebracht voor het vele werk voor zijn rayon in die veertig jaren gedaan. Voor Oostrum kwam II. Goumans in de plaats van J. Loonen, die door drukke werkzaamheden elders, hier zijn werk aan anderen moest overlaten. Hij blijft echter advi serend lid, waarop nog wel eens een beroep zal worden gedaan. Voor Leunen werd G. Jenniskens herkozen. In de Raad van Commissarissen werd Hub. Janssen, Venray. als lid herkozen. Zowel door voorzitter Asselbergs als de heer Deken werd in deze vergadering de overleden oud-direc teur R. Lemmens herdacht. Verwachtingen over 1953. Aan het slot van de vergadering gaf dan nog de heer Loonen een kort overzicht van zijn verwachtin gen voor dit jaar. Naar zijn mening zouden de re sultaten niet zo goed zijn als in 1952, omdat verschillende landen door importbeperkingen, hoge ta rieven enz. de export van de Hol landse melkproducten remmen. Hierdoor is het al nodig geweest dat de Regering verschillende malen partijen kaas, boter en melkpoeder heeft moeten opkopen, waardoor de prijzen voorlopig wel laag zul len blijven. Intussen is men echter aan alle kanten nieuwe markten aan het zoeken en wat de toekomst brengen zal is moeilijk te zeggen. Het zal nodig zijn dat de organisaties op hun quivive zijn en vooral dat de organisaties sterk staan. Daarvoor is nodig dat de leden blijven samen werken, want uit samenwerking alleen is dit grootse resultaat kunnen groeien en door samen werking alleen kunnen ook toe komstige moeilijkheden overwonnen worden. En daarmede kwam een slot aan deze lange, lange vergadering, die door een vierhonderdtal leden werd bezocht. Van te voren was nog medegedeeld dat in de toekomst de uitbetaling van het melkgeld via de boerenleenbank zal lópen, voor diegenen die dat wensen. Deze regeling bestaat elders reeds lang. 18 Juli 1903. Op 12 Juli werd het jaarfeest van de H. Familie in de parochie kerk gevierd. Prof. Bartels van Roermond preekte. „Mijnheer de kapitein weet nu heel goed, dat ueen gentleman bent. Daarom wil hij ook als een gentleman behandelen. Maar eerst moet u uw erewoord geven, dat u de waarheid zult spreken. Bent u genegen, dat te doen Ik verklaarde, dat ik genegen was, dat te doen. Daarop schudde de kapitein mij de hand en bood mij een zitplaats aan. Allereerst informeerde hij, welke politieke partij ik met mijn schrij verij diende. Ik probeerde hem aan het verstand te brengen, dat bij ons de schrijvers geen politieke partijen dienden. Hij was daar ten zeerste verbaasd over en geloofde mij niet. „Litteratuur is politiek. Iedere schrijver is een politicus. U even eens". „Neen." „Dan hebt u dus aan politiek gedaan door de belangen der com munistische partij niet te dienen. U bent dus een fascist." Tegen deze bewijsvoering kon ik niets inbrengen. Toen ik vertelde, dat ik tijdens de oorlog in Duitsland gereisd had maakte hij daaruit op, dat ik een persoonlijke vriend van Hitler was en zijn heerschappij ondersteund had. Ik was niet alleen een fascist, ik was ook een nazi. Ik merkte heel bescheiden op, dat je Molotov op deze grondslag eveneens als nazi kon beschouwen, aangezien hij eveneens in Duits land van Hitier geweest was. Daarop zei de kapitein een hele tijd niets, merkte toen op, dat ik een heel gevaarlijke agitator was. Ik zag, dat piijn zaak er heel slecht voor begon te staan. Wat ik ook zei, steeds bleek eruit, dat ik de ergste vijand van de Sovjet- en geef tegelijk de kleintjes van alles het beste. Koop daarom Uw boodschappen bij Albert Heijn. Alle boodschappen! Het zal U opvallen hoe véél U in de loop van een maand bespaart. Leverpastei Linthorst per blik 31 Rlindvet wéér goedkoper, nu per 500 gram 59 Lucifers2 pak 35 Aardbeienjam Nieuwe oogst per pot 71 Carabiesjes 250 gram 59 Vermicelli grof 250 gram 19 Abrikozen 200 gram 49 Mandarijntjes op eigen sap per blik 85 Limonadesiroop per lies 130-110-89 Zomertoffee's 100 gram 19 Bessensapper (les 27 Pudding 7 smaken per pak 17 Peerdrups150 gram 25 Zalmnü per blik 9& Ontbijtspek 200 gram 57 B0FFIE KOFFIE - de koffie die iedereen zo lakker vindt, alléén verkrijgbaar bij Albert Heijn. De Venrayse muziekgezelschap pen oogstten op het festival te Meerlo, op 12 Juli, veel succes. Bij gelegenheid van zijn pa troonfeest op 15 Juli werd aan Burgemeester Henri Esser door „Euterpe" een serenade gebracht. De veemarkt op 15 Juli werd tamelijk schaars bezocht. De in Venray zo bekende Pater Caspar Seelen O.F.M. zou als mis sionaris naar Zuid-Chansi vertrek ken. Op 12 Juli werd liet feest van Sint Donatus met veel deelname gevierd. De jaarwedde van de postbode P. Pijnappels te Maashees werd met f 50 verhoogd. Unie was. „Hoeveel Duitsere hebt u tijdens de bezetting gedood „Geen enkele." „Ziet u, vanwege deze misdadige onverschilligheid van u, is uw land in deze situatie geraakt." Ik trachtte hem uit te leggen, dat ik een moord als misdaad en zonde beschouwde, onder alle om standigheden. Maar afgezien daar van is het geenszins de plicht van de burgerbevolking, de vijandelijke legers te vernietigen. „In orde. Maar hebt u het Hon gaarse volk met uw schrijven er toe aangezet, deze oorlog te sabo teren, bruggen te laten springen en fabrieken in brand te steken." Ik bekende deze dingen niet ge daan te hebben. „Ik ben een mens, die op vrede is ingesteld. Ik houd er niet van, als er om mij heen gemoord wordt, de boel de lucht in vliegt of in brand gestoken wordt. Ik had het liefst iedereen daarvan weerhouden als ik liet gekund had" Daar werd hij razend van. Hij stelde vast, ik was niet alleen mis dadig, maar bovendien cynisch. Daarop nam het verhoor onver wacht een einde, doordat er twee soldaten een gramofoon binnen brachten en de kapitein wilde, dat zij een plaat afdraaiden. De tolk deelde mij tijdens de terugleiding mee, dat ik mij zijn inziens niet verstandig gedragen had. Ik had moeten zeggen, dat ik reeds lang een overtuigde commu nist was. Hij zei dat ook. Ik wilde daar niet op ingaan. Ik bedacht enkel, dat ik vergeten had te spreken over de verzorging van het eten. Het zou onder dergelijke omstandigheden ook niet gemakke lijk gevallen zijn, het te berde te brengen. Mijn vrouw durfde ik geen uit- Man bij vechtpartij doodgestoken In de nacht van Zaterdag op Zondag ontstond te Breda, een ernstige vechtpartij tussen de twee gebroeders A. contra L. en B. De gebroeders A. haalden honden zwepen om hun tegenstanders af te ranselen. Daarop trokL. het mes en verwondde een der gebroeders A. hiermee zo ernstig aan het hoofd, dat deze Zondagmorgen in 't zieken huis overleed. L. is 22 jaar endienst- plichtig. Om deze reden werd de zaak in handen gegeven van de Kon. Marechaussée. De dader werd zelf eveneens ernstig gewond. Diptherie in Eygelslioven Te Eygelslioven zijn de gevallen van diptherie plotseling zo ernstig toegenomen, dat men vreest voor een epidemie. Een geval met dode lijke afloop heeft zich voorgedaan. De kleuterschool is gesloten. voerig verslag uit te brengen. Ik vertelde haar, dat ze mij slechts onbetekende dingen gevraagd had den en dat ik dacht, dat alles wel goed zou komen. De concierge-familie vroeg ons weer niet voor het avondeten. Met een lege maag gingen we naar bed en werden hongerig wakker. De concierge-vrouw treuzelde ge woonlijk 's morgens nog een tijd lang in bed, voordat ze er toe kwam om op te staan. Geeuwend en zich krabbend onder hield ze zich met de dienstmeisjes, die ook al laat opstonden, er van profiterend, dat er niemand was, die bevelen uitdeelde en zij net zo lang in bed konden blijven als ze wilde. De concierge-vrouw was 15 jaar lang tweede meisje geweest bij de villabezitter. De goedgevigheid van haar bazen had het haar mogelijk gemaakt, dat ze trouwen kon. Ze kreeg alles van hen, meubels, uitzet. Zij stelden haar man als congierge aan. Zij waren steeds weldadig voor haar geweest. Maar thans, nu haar weldoeners in moeilijkheden ver keerden, had ze geen medelijden met hen. Integendeel, zij genoot met groot leedvermaak van hun lijdensweg. Het was de onbewuste haat van hen, die eeuwige dank verschuldigd zijn, die nu de vrije loop gekregen had. „Die oude nietsnut lanterfant de hele dag in de kelder", zei ze tegeh haar man. Als jij de Russen moet bedienen, laat hij zijn smoel ook niet zien. Maar er zijn er meer hier, die het werk stinkend vinden ze denken, dat we nog altijd leven in de oude wereld, toen alleen de arme mensen werken moesten. Maar daar is een eind aangekomen Als jij zo stom bent, het nog steeds voor hen in de broek te doen, dan zal ik ze wel aan het werk jagen. Nu zijn er geen verschillen meer. We zijn allemaal gelijk".

Peel en Maas | 1953 | | pagina 5