KLEDINGMAGAZIJN speciale kóópfo önqeëmtaiude spótpipzen ruimt op - vanaf II Juli 4.50 30-40% korting Zoekt Uw voordeel, 10% korting niet speciaal geptifsde WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Schoolonderwijzer-Koster Joannes Deenen BEL BIJ BRAND 3 9 2 Uit „Peel en Maas" Gevonden: Geslaagd: KAMGAREN Costuums TWEEDJASSEN HEREN-COLBERTS Zomer PANTALONS Jongens COSTUUMS Heren overall's Manchester broeken 18.50 Werk- en Overhemden Damesmantels Toppers 16.50 Popline regenjassen en mantels 65.- Gabardine mantels en jassen JAPONNEN Damesschorten Verpleegstersschorten LEDIKANTEN 33.75 37.50 Klein behuisd DEKENS 3.25 DAMESKOUSEN 1.95 NIJLONS vanaf 3.25 ZATERDAG 11 JULI 1953 No. 28 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS nRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. SI2 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 IV Een merkwaardige figuur in de rij van titularissen was b.v. Jacop Jans Cuypers in de zeventiende eeuw. Voor het Venrayse land was dat en bleef dat ook na 1648 irl de Spaanse tijd. Afkomstig uit een welgestelde familie in Overloon en blijkbaar toegerust met meer dan gewone geestelijke vermogens had hij het tot een hoge. graad van ontwikkeling weten te brengen. Zijn familierelaties bleven ook niet zonder invloed op zijn maatschap pelijke loopbaan; die betekenden voor hem „aanbeveling", „intro ductie", „getuigschrift van goed gedrag" en kruiwagen, dat ligt voor de hand voor iedereen, die in de wereld wat heeft rondgekeken. Een gefortuneerde pastoor in Keulen was zijn oom en een zwager van hem was pastoor in Beesel. Jacop Jans Cuypers begon zijn loopbaan als landbouwer, winkelier, herbergier en vrachtrijder. Hij ver kocht o.m. ook schoolboekjes. Oorlogstoestand bracht hem ech ter ook al eens aanzienlijke schade toe en noodzaakte hem zelfs te vluchten van Overlo ,n naar Venray. Maar daarna metterwoon geves tigd in Beesel, onder de hoede van zijn zwager, begon hij het winkel bedrijf opnieuw en ging zich daarbij op het bijenhoudcn toeleggen. Al spoedig stond hij met het gemeentebestuur van Beesel op goede voet. Dat legde hem geen windeieren. Allerlei opdrachten van dat bestuur voerde hij uit in Nij megen, Bruggen, Cruchten, Gülick, enz. Vooreerst leverde hem dat goed wat op en tweedens bezorgde het hem bovendien het koerierschap van enige adellijke families, die op een handige vertrouwde persoon gesteld waren voor het overbrengen van berichten, boodschappen brieven en wat dies meer zij. En wij kennen immers ook het spreek woord van de duivel en de grote hoop. Wie al veel heeft, krijgt ge woonlijk almaardoor bij. Wie niets heeft, raakt dat „niets" ook nog kwijt. Avontuurlijk schijnt Jacop Jans ook wel geweest te zijn. Naderhand wer Jacop Jans Cuypers koster in Oostrum. Toen moest hij vanzelf c aarbij gaan schoolmeesteren, wat ook tot het kosterswerk gerekend werd. Maar die functie van koster schoolmeester bleef hij toch niet lang waarnemen! Uit het voor gaande begrijpen wij wel, dat hij, op het moment als hij iets begon, ook al tevens iets meer winst gevends op het oog had Bovendien, avontuurlijkheid gaat al licht gepaard met wisselvallig heden. Niet alles valt altijd mee. Niet elke verandering is vanzelf verbetering. Zo gebeurde het ook wel, naar het schijnt, dat hij soms van welgesteldheid in min of meer berooide toestand raakte. In ieder geval, zijn capaciteiten bleken hem financieel van meer nut te kunnen zijn dan het koster- schoolmeesterschap hem opleverde. De Heerlijkheid Spraeland-Oostrum stelde hem aan als haar Richter bode (zoiets als gerechtelijk deur waarder) en het gemeentebestuur van Venray nam hem in dienst voor allerlei administratieve werk zaamheden. Daarbij bleef hij in Oostrum toch ook nog een winkel aanhouden. Financieel schijnt het hem toen wel voorspoedig gegaan te zijn. Een andere merkwaardigheid is, dat het koster-schoolmeesterschap in Oostrum tweemaal werd waar genomen door een vrouw, eens in de zeventiende eeuw, en ook nog eens in de achttiende eeuw. Vermoedelijk zullen dat wel ge vallen geweest zijn van dezelfde soort als in de geschiedenis aange duid worden met de naam van de beruchte „Regententijd". Niet zelden werd bijv. een kind in de wieg of e n andere persoon zonder enige geschiktheid met een bepaalde zeer lucratieve baan begiftigd, die dan door een ander zogenaamd werd waargenomen als „regent" of „regentes", wat veelal gepaard ging met erge knoeierijen. De „regent" of de „regentes" stak dan de baten in de zak, vooral hoe meer hoe liever. Vroeger (ook tegenwoordig is dat nog niet „uit de mode") heeft het er soms „raar" naartoe gegaan om aan „zat-van-die te komen. Nog niet „uit de mode", misschien zou men het zelfs wel ultra „modern" kunnen noemen. Gaat „hogerhand" niet voorop Neem eens de belas tingen. Hoort men nog ooit spreken van de eisen van vroegere theorieën: dat een belasting „rechtvaardig" moet zijn, dus allereerst niet in strijd mag komei met het natuur recht? Maar eerlijk duurt immers het langst om rijk te worden Echter, alles is betrekkelijk. Het koster-schoolmeesterschap in Oos trum kan een boterham aangeboden hebben en ook dat weinige kan voor deze of gene wel aanlokkelijk geweest zijn maar kansen op „zat-van-die bood het geenszins. Dat zullen wij in volgende hoofd stukken nog wel nader aantonen. Wij herhalen nu nog eens: men kan een zaak nooit volkomen be grijpen zonder de voorgeschiedenis te kennen. Zover wij nu met onze beschrij ving gekomen zijn, is Joannes Deenen nog een kind, dat met de hulp van zijn moeder en van andere familieleden in de nagelaten boeken en plaatwerken van zijn vader kijkt en naar de scholen „Onder de Boog" in het dorp gaat. Lindert Lemmen spint nog ijverig wol, kostert dapper voort en, nouja, dat hoort er ook bij, schoolmeestert ook wel een beetje gedurende de wintermaanden. In de zomermaanden moest hij den boer op voor de klandizie. In die tijden werden in het Venrayse land veel schapen ge houden naast de vanouds be oefende vlasverbouw. Velen van de thans levenden herinneren zich natuurlijk nog heel goed de toen toch al sterk achter uitgaande schapenhouderij rond het jaar 1900. En denken dan ook dadelijk aan de „Schaopskompenie" van enige Venrayse notabele fami lies. Die „Kompenie" was immers destijds een van de dorpsglories aan de beugelbaan van „Tiele- Marten", zoals een andere, het best Venray's bier, waarvan een fijn proever bij zijn eerste teug welbe- hagelijk verklaarde, dat hij er zich met plezier een stuk in de kraag van zou drinken, enz. Die schapen houderij behoorde van nature bij de Peel, zoals ook het turven, het bijenhouden en de boekweitteelt. Veel van die „glories" is verdwenen. De wolspinner-koster-schoolmees tersperiode van Lindert Lemmen (17941823) was, evenals de vol wassen leeftijd van Andries Deenen en de jonge jaren van Joannes Deenen, bijzonder rijk aan grote gebeurtenissen op verschillend gebied. Maar uiteraard ging dat geestelijk langs iemand als Lindert Lemmen heen zonder hem (zijn geest) te beroeren. Om grote ge beurtenissen waarlijk te kunnen beleven, moet een mens een ont wikkelde geest bezitten. In de wintermaanden liet hij zijn spoel lustig snorren tot gezellig accompagnement, terwijl zijn scho lieren moeizaam zaten te spellen, en keek waarschijnlijk verlangend uit naar Pasen. Officieel waren door nieuwe wet gevingen de onderwijstoestanden wel veranderd, althans op papier; in werkelijkheid bleef in de meeste streken, en zeker in het Venrayse land, alles zijn oud sukkelgangetje gaan, hoewel anderszins bijna heel Europa zwoegde onder de beroerin gen van de nieuwe tijd. Wat betekende zo'n nietigheid als een kinderschooltje nou ook, zeg nou eens zelf Volgens de wet was het lager ol&ierwijs een openbare zaak geworden met benoemings recht in handen van het gemeente bestuur, en onderwijzers moesten in het bezit zijn van een examen diploma. Dat gold nu ook voor het Limburgse land (eerst Spaans, daarna Oostenrijks geweest). Gold! Maar wie trok er zich iets van aan? Gestimuleerd door de „Maatschap pij tot Nut van het Algemeen" hadden Jonas Hendrik van der Palm (Agent van de Nationale Opvoeding, 1799) en Raadpensionaris Rutger Jan Schimmelpenninck (1806) de eerste Wet op het Lager Onderwijs tot stand gebracht, die tot 1857 van kracht is gebleven. Maar waar Wordt vervolgd. 8 Juli 1893. De Vennootschap „de Jong, Trynes en Compagnie" te Leeu warden maken haar ontbinding be kend. Deze week heerste in de Peel onder Venray een zeer hevige en lang aanhoudende brand, waarbij grote partijen turf verloren gingen. Veel vlees werd aangeboden: rundvlees voor 25 cent per pond 11 Juli 1903 Op 6 Juli hield de Gemeente raad van Venray een openbare vergadering. De geloofsbrieven van de laatst gekozen gemeenteraads leden: Jan Arts, wethouder, Martin Poels, wethouder, P. J. Derks en L. Janssen werden in orde bevon den. In beginsel werd goedgekeurd aan het Kerkbestuur te Oirlo een subsidie te verlenen tot herstel van de kerktoren. Tot kantonnier van de nieuwe grindweg naar Merselo werd be noemd Th. van Dijck te Merselo op een jaarwedde van f 300. Mej. Chr. Olfers vestigde zich te Venray als verloskundige. Frater Innocentius Verriet, O.P., slaagde te Utrecht voor het Staatsexamen tot toelating tot de Universiteit. De Venrayer Th. Camps, klerk bij de P.T.T. te Rotterdam, slaagde voor het Telegraaf-Radikaal. Mathijs Tacken werd als laagste inschrijver voor f 268 het bouwen van een schuur aan de Draal gegund ten behoeve van M. Goumans, slager. Piet Ewals verwierf zich met 94 punten in 32 schoten de titel van koning bij de handboogschut terij „St Hubertus" te Merselo. Piet Janssen te Merselo werd benoemd tot onderwijzer te Bel trum op een jaarwedde van f 500. Stuk uitlaatpijp, Bonants.Veltum L 16; zwarte rozenkrans, kenteken bord (16-86), doos inh. 6 paar nylon kousen, ceintuur(stoffen), Rijks politie kazerne; lederen portemon- naie met inhoud, J. Willems St Antoniusstr. 10; gele kanarie, vd. Kaay, St Jorisparkl; zilveren rozen krans, Smits, Broekweg 9; heren armbandhorloge, Wmr. Oostdijk, Kon. Marechaussee; jongenswind jack en poppenwagen, Swaghoven Broekweg 15; bos sleutels, J. de Bruin, Hoenderstraat 37b; zilveren rozenkrans, wed. Michels School straat nw 7; mnntbiljet, Verheijen Akkerweg; portemonnaie inh. 42 ct, mondharmonica „Picolo" J. Claessen Leunen K 71; rood kindermanteltje Th. Kessels Kruisstraat; muntbiljet van f 1, Bosman Kempweg 4; hegge- schaar, R. Oudenhoven, Oude Oostr. weg 20; pakje schroefjes 3/4-5, Verbeek, Maasheseweg 19; munt biljet van f 1, E. Kroon, Maashese weg 3; bruine glacé-handschoen, W. Boom Langeweg; zwarte hond, C. vd. Heuvel Merseloseweg; duimstok J. Hulsman, Oostrum Cll; kinder- want, Hendriks Oostrum C38; jon genssportriem, A. Linders, Frans Michelsstraat; zwart kinderschoen tje, B. Franssen, Wilhelminastraat 11; gouden kettinkje met kruisje, Wmr. Dijkman, Oostrum. Voor het diploma costumière slaagde te Overloon: Nellie Arts uit Merselo. Voor het diploma lingerie: Anny Gielen, Nellie Poels, Lies Tijssen, en Nellie Wismans, Merselo; Willie Creemers, Lia Creemers, en Mien Wijnhoven, Venray. Op 1 Juli slaagde voor costumière: Gon Peeters, Nellie v. Eisen, Tillie Denissen, Mia Hoedemaekers, Mien Wijnhoven, Truus Ingenpas, Lia Creemers, Willie Creemers, Tonny Pouwels, Venray. Voor lingerie: Willie Aerts, Miny Schaeffers, Loes Wijnands, Gerda Janssen, Maria Vermeulen, Venray; Maria Maas, Heide; Marietje Kroon, Marietje Relou, Mariet je Janssen, Anny Poels, Miep Tacken, Venray; Riek Koonings, Leunen; Martha Litjens, Merselo. THOMASSEN een en tweerijig. In kleuren bruin, blauw, grijs enz. Reuze sortering A *7 118.- 108.— 89.- 69.- Werkelijk af! En de prijs.... p? slechts sportief, vlotte dracht O O goede wolien stoffen, vanaf keus uit verschillende soorten PZf\ in prijzen vanaf met en zonder plusfour ongelooflijk, maar vanaf prima kwaliteit, ijzersterk 11 (TA reeds vanaf ll.OU uitstekende afwerking en.... pT pT absoluut niet duur lüi^ü degelijke kwaliteit, reeds vanaf BABY- EN HUWELIJKSUITZETTEN TEGEN SPECIALE PRIJZEN iets apar reeds vanaf pracht swaggers, iets aparts 18.50 verschillende kleuren spotprijzen, vanaf geheel dubbel 25.- met volledige garantie zuiver wol in alle moderne kleuren, slechts alle zomerjaponnen moeten weg fraaie dessins 1.65 grote maten, ruim model 3.95 Ipersoons stalen ledikant 15 jaar garantie iets prachtigs Divanbed 80x190 JfZ met spiraalmatras ^v»üU Opklapbed onverslijtbaar De oplossing Mantelbed De oplossing 36.50 Zomerdekens ie wol, 150x200 Wollen dekens yfi Cf\ fantasie 150x200 10>0U Wollen dekens iq gebloemd, 170x220 lO.— Gestikte dekens Zijde en satinet IQ e A ovenrek, 160x210 IO.OU Molton dekens flinke maat Flanellen bedlakens o reeds vanaf G.Zü met nijlon versterkt, pracht kwaliteit

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1