Weervoorspellingen in de boerenkalender Goede kansen in Australië ALBERT HEIJN RODE KRUIS 4" Koopt no Uw kolen! Edammer Kaas 113 Goudse Jong 124 Goudse Belegen 149 Goudse Oud 169 U laat mij toch niet in de steek?... Maak ons wéér paraat kasteel verzonken lag als straf voor de beestachtige losbandigheden en uitspattingen van de ridders van Spraeland en de vrouwen uit de omgeving, die zich ook niet hadden willen storen aan de wijze ver maningen en berispingen tegen het kwaad en de dreigende onheilen als straf daarvoor van de nieuwe tijd! Boontje kon immers nooit ont snappen aan zijn loontje! Wat won der, dat sommigen slecht gevaren waren met die spoorwegenaanleg in andere streken! Duivelsgeld! Hier zou het er velen ook wel naar vergaan, wacht maar eens! Niet waarom, maar daarom, dat families, die door die aanleg van spoorlijnen rijk geworden waren, daarna jaar op jaar achteruitgingen! Dacht men dan, dat hun tegenspoed van niets kwam Waren die af grijselijke spoken in de holle nach ten van storm, bliksem en donder dan geen duidelijke waarschuwin gen, dat „Hogerhand" niet wilde, dat zulke ijzeren gevaarten uit deze goede streken met hun geknars en hun vuren en hun zwarte rook wolken de landelijke eenvoud zouden verschrikken en verdrijven Die monsters over rails, die met grote snelheid de verdorven mannen en vrouwen rondvoerden om alles met hun slechte adem te verpesten Dat interesseerde Jan van Hou turn hij begreep wel, waarin die spook verhalen hun oorsprong vonden. Slot volgt, Hoe zal het weer deze zomer worden Land- en Tuinbouw Die regeninstallaties schijnen kostbaar te zijn bij het bestrijden van nachtvorsten. Alom is de vorst beschadiging van onze aardappels groot, maar wie het tijdig kon laten regenen, ontkwam aan deze schade. Naast de schade door nachtvorst, die de oogst, speciaal van de vroege aardappels enkele weken zal ver laten, moeten we straks rekenen op andere vijanden van onze aardappel, Vooral als het wat meer gaat regenen en de temperatuur loopt op, dan krijgen we van die broeien de vochtige warmte, die het optre den van de aardappelziekte in de hand werkt. Vooral ons meest ge teelde aardappelras Bintje is er zeer gevoelig voor. Men rekent, dat deze ziekte jaarlijks millioenen guldens schade doet aan onze landbouw. Gelukkig zijn er talrijke middelen waarmee deze ziekte vrij goed te bestrijden is. Men moet echter tijdig beginnen, dit is als het gewas de grond onder heeft. Gelukkig geeft de radio de juiste momenten aan, dat spuiten het meeste zin heeft. Men kan de van ouds bekende Bordeause pap gebruiken, verder Koperoxcloriden die ook onder diverse benamingen in de handel komen. De sterkte wordt bij elk middel opgegeven. Het zal dit jaar moeilijker zijn om aardappels voor pootgoed te selecteren. Door de nachtvorst schade vertoont het blad nl. ver schijnselen die niet altijd van ziekte verschijnselen te onderkennen zijn. Vooral bij de eerste selectie zal men daar last mee ondervinden, maar de later groeiende loofdelen worden wel normaal. Gras is er weer in overvloed en nu is het zaak dit gras ook zo goed mogelijk te gebruiken. Wie hierbij niet een vooropgesteld plan volgt, komt nu met veel te veel gras zitten. Met weiden alleen raakt het niet op en als men wil hooien, zou een zodanige oppervlakte gehooid moe ten worden, "dat er gevaar dreigt, dat men straks zonder weidegras voor de koeien komt te zitten. Voorweiden, spreiding der stik stofbemesting en oordeelkundig be weiden zijn hierbij goede hulp middelen. Gaat het nog niet met het be nutten van gras, ga dan eens na waar de fout gemaakt is, daar kan men volgend jaar van profiteren. Kijk ook eens hier en daar bij boeren die de hooi- en weidetech- niek beter onder de knie hebben. Daar valt nu in het seizoen wat te leren. Er zijn boeren die nooit zonder gras zitten. Denk bij het hooien vooral aan het winnen van goed hooi en hier bij zijn ruiters, vooral de dakruiters onmisbaar. Zij verlagen het risico en geven een enorme werkbesparing. De hooitijd hoeft dan ook geen drukke tijd te zijn waarin men nauwelijks tijd vindt om te eten. Fosfaat-ammonsalpeter kan in'de zomer soms buitengewoon stimule rend werken op de grasgroei, beter dan stikstof alleen. Neem hiermee eens proef. Wij hebben opgemerkt, dat een bemesting met koperslakken bloem een goede invloed kan hebben op de hergroei van wei- en hooiland. Probeer dit ook eens, het is mo gelijk, dat ook Uw grond dankbaar is voor een koperbemesting, vooral indien dit nog nooit werd toegepast. Laat nu geen gras vertrappen, maar kuil het liever in als er te veel is. Toevoegen van melasse is zeker aan te bevelen. Van de zijde der kolenhandelaren wordt de aandacht gevestigd op het verkeerde begrip van „verhoging van kolenprijzen tijdens de sei zoenen". Het is nml. zo, dat op de kolen- prijzen, door de Overheid vastge steld,. Reducties worden verleend voor vervroegde afname en wel: Voor afname in Mei en Juni de hoogste reductie. Voor afname in Juli en Aug. een lagere reductie. In September en later betaalt men de volle prijs. Zie hiervoor de advertentie elders in dit blad. Waarom deze reducties Om de afname in de zomer, wanneer liefst niet aan kolen wordt gedacht, te stimuleren. In de boerenkalender zijn vele dagen gemerkt en van een toepas selijk rijm voorzien, een weerspreuk, gebaseerd op waarnemingen gedu rende honderden jaren. Lange tijd heeft men zijn schouders opgehaald over deze volkswijsheid, soms ten onrechte. De zo veel nauwkeuriger en systematischer waarnemingen van de meteorologische diensten zijn meer dan eens langs een andere, betere geplaveide weg tot dezelfde conclusie gekomen. Het grote verschil is natuurlijk, dat de wetenschap het hoe en waarom zoekt te verklaren, terwijl de volkswijsheid slechts wat over geleverd of waargenomen werd, in bondige vorm wil vastleggen, ten behoeve van het nageslacht. Het gehele leven van de boer is immers gebonden aan de seizoenen en zijn bedrijf is zeer afhankelijk van weer en wind, regen en zonne schijn, nachtvorst en dooi. In de vacantie staan trekker en kampeerder voor nagenoeg dezelfde problemen. Daarom hebben wij de spreuken bijeengebracht, die de verwachting van de komende weers omstandigheden tot uitdrukking brengen. Hoe zal het weer deze zomer zijn De koude, natte Meimaand belooft een goede zomer en een uitsteken de oogst: Een koude Mei, Een gouden Mei. Mei koel en nat Vult schuur en vat. De zomer zal goed zijn, wanneer het in Juni niet te veel regent: In Juni weinig regen Geeft een grote zegen. Als 't koud en nat in Juni is, Dan is 't hele jaar door mis. In Juni vallen ook enige lotsdagen, gewijd aan de zogenaamde „regen heiligen"; als het dan regent, meent men, kan 't dagen achtereen rege nen, zodat de oogst bederft: Regent het op Sint Medaar (Medardus 8 Juni) Dan regent 't nog zes weken erna. Als het regent met Barnabas (11 Juni) Dan zwemt de oogst in 'n waterplas. De regen van St. Jan (24 Juni) De oogst bederven kan.' Vroeger viel de warmste periode van het jaar in de tijd tussen 3 Juli en 11 Augustus, bij het opgaan van Sirius, de schitterendste ster van het sterrebeeld Canis Majorum (De Grote Hond); vandaar dat deze dagen de naam Hondsdagen dragen. Zijn de hondsdagen helder en klaar, Dan wijzen zij op een vruchtbaar jaar Geven de hondsdagen ons veel regen Dan gaan wij slechte tijden tegen. In de tweede helft van Juli breekt vaak een regenperiode aan, die bij vlagen tot het einde van Augustus voortduurt, veroorzaakt door de pressies uit het Westen, die in de randgebieden, waartoe ook ons land behoort, een omslaan van het weer met zich meebrengen. Als St. Margriet aan 't regenen is, Regent het zes weken gewis. (SintMargaretha: 20 Juli) Sint Magdaleen (22 Juli) Veel geween, Regent Sint Magdaleen, 't Regent dagen achtereen. Op een warme zomer volgt door gaans een strenge winter. Aan het einde van Juli en in het begin van Augustus zijn weer enkele lotsdagen, die over de komende winter wat te vertellen hebben: 25 Juli. Rond Sint Jacob warme dagen, Zal van kou en armoe klagen. 26 Juli. Als met St. Anna de mieren werken, Dan zal men 'n lange winter merken 4 Augustus. Is het heet op Sint Domijn (Dominicus) 't Zal een strenge winter zijn. In de Augustusmaand zijn overi gens weinig weerspreuken. De oogst is binnengehaald en nu is het niet meer van zo groot belang, hoe het nu verder in de herfst verloopt. De oogst geschoren, De herfst geboren. Het weer is de gehele maand September vaak constant, of prach tig weer, of veel regen. Als 't schoon weer is met St. Giel St. Egidius: 1 Sept.) Duurt het dikwijls tot Sint Michiel (29 September) Het weer van O.L. Vrouwe Geboort (8 September) Duurt gaarne zo vier weken voort, Aan het weer van de eerste herfstdagen meet men niet alleen de strengheid van de komende winter af, maar men begint reeds gevolgtrekkingen te maken voor de oogst van het volgend jaar. Is het weer met Mattheus klaar (21 September) 't Voorspelt goed oogst het.1 naaste jaar, Is die dag van veel nevel doortrokken, Dan komt een winter vol sneeuwvlokken. Uitbreiding van onze export gewenst De belangstelling voor emigratie in Nederland is nog onverflauwd. Slechts ziet men dalende vertrekcijfers voor Australië, terwijl die naar Canada nog steeds stijgen. De economische positie van „de nieuwste wereld", zoals men Australië wel noemt, is veel gevoeliger dan Canada. De welvaart vertoont er directe samenhang met de export prijzen en hoeveelheden van aangeboden wol, welk artikel 2/3 van Australië's uitvoer omvat. Na de oorlog heeft men de ontwikkeling van de industrie opgeschroefd, omdat de Australische regering het land een eigen industriëel apparaat wil schenken. Bouw van fabrieken wordt aange moedigd, invoer van eindproducten tegengewerkt met behulp van invoerrechten en invoerverboden. Men heeft in de oorlogsjaren teveel nadeel ondervonden van de grote afstand tussen Engeland en eigen huis. Geen wonder, dat er door die over-industrialisatie gebrek aan woonruimte kwam, terwijl de agrarische productie schade leed. De aangemoedigde immigratie werd niet afgestemd op het aanwezige industriëel apparaat, zodat er geen kapitaalgoederen genoeg waren voor al die werkkrachten. De bouw nijverheid was niet berekend op de plotselinge trek naar de stad en de nieuwe bewoners. Het gevolg van al deze omstan digheden gepaard aan een daling van de wolprijzen is een economische inzinking van korte duur geweest. Deze heeft de emigratie uit Neder land geschaad. In het algemeen werd in het jonge land de import van mensen afgeremd, zodat in 1952 per saldo 12.000 mensen min der hun voet voor het eerst in dit land plantten dan het jaar daarvoor. De ambitie in Nederland voor het land der kangoeroes daalde. Er waren zelfs terugkomers, die stellig Het is nl. van belang, willen de mijnen door blijven produceren, op tijd af te kunnen leveren. Kan in Nederland 's zomers niet voldoende afgezet worden, wordt er meer ge ëxporteerd dan goed is voor eigen voorziening in de winter. Natuurlijk helpt de handelaar een handje mee door voorraadvorming de mijnen in de gelegenheid te stellen om te spuien. Het publiek wil de handelaar ook wel van zijn voorraad afhelpen, vooral als dit voor hem een voor deeltje in de prijs oplevert. Maar wil de handelaar opnieuw aanvullen, dan hoort daar geld bij, omdat de mijnen zulks verlangen. Overigens begrijpelijk, want de voornaamste uitgave post „loon" bij de Mijnen duldt ook geen uitstel. Of het nu producent is, verbrui ker of tussenschakel, allen zijn van elkaar afhankelijk. Daar vandaan: Kolen Contant geen objectief beeld gaven van de werkelijke kansen aldaar. Op dit moment is het dieptepunt van de overhaaste expansie in Australië voorbij. Er is weer sprake van stijgende werkgelegenheid. Veel werkkrachten zijn afgevloeid naar de agrarische sector. Grote kansen Mits goed georganiseerd, kan de emigratie naar dit land met een geweldige toekomst een groot succes worden voor Nederlanders. De reeds gevestigde Nederlandse pioniers hebben een uitstekende naam. Hnn werklust wordt zelfs te groot geacht, hun vakkennis geprezen, hun betrouwbaarheid tot voorbeeld gesteld. Jarenlang hebben de Australiërs een zelf genoegzaam leven geleid. Men streefde niet naar expansie, maar naar bestaanszekerheid en hoge welvaart voor een kleine bevolking. Die geestesgesteldheid is nu uitgebannen. Men voelt de behoefte aan een jonge machtige staat in deze hoek van de wereld. Men droomt van een tweede Amerika. Hoe zijn onze kansen in dit land Zonder aarzeling mag men die uit stekend noemen. Wij bezitten er reeds een flinke dosis goodwill, Wij hebben een overschot aan vak mensen en ijverige personen, zoekend naar ruimte en vrije kan sen, die daar in overvloed zijn. Wol blijft hoofdzaak De handel met Australië biedt goede perspectieven. Het land streeft naar een meer evenwichtig export pakket. De wol blijft domineren, maar vooral de uitvoer van agra rische artikelen is enorm gestimu leerd. In een half jaar steeg de export van vlees van 79 tot 163 milioen lbs. Boter werd geëxporteerd tot een kwantum van 66 millioen engelse ponden. Een jaar geleden, van Juli 1951 tot Januari 1952, voerde men slechts 14 millioen ponden het land uit. Hoe soepel en kneedbaar de bedrijvigheid er is, blijkt uit de veranderde positie'van de handels balans. Tussen 1 Juli 1951 en 1. Februari 1952 had het handelsver keer een tekort van 314 millioen ponden. In het jongste tijdvak van die lengte hield men 203 millioen ponden over. De import daalde door beperkingen met ruim 400 millioen pond sterling. De vooruitzichten voor de naaste toekomst worden zeer gunstig ge noemd. Men verwacht een export overschot en de wens naar afschaf fing of vermindering der import restricties is algemeen. Men ver wacht dat de regering daaraan te gemoet komt, omdat dit de bedrij vigheid nog zal opvoeren. Men is er in arbeiderskringen in Australië aan gewend geraakt, dat er steeds werk genoeg is en men wil die toestand behouden. Ook past deze gedachte in 't expansie-programma. Kans voor Nederland Wie zal die toenemende import verzorgen Wie staat er boven aan de ranglijst bij verruiming der im migratiekansen Engeland geniet nog tal van wettelijke en fiscale voordelen, maar deze kunnen slijten. De producten uit Engeland worden niet overal evenzeer gewaardeerd. Door de bevoorrechte positie van de Engelsen zijn hun producten niet steeds van de beste kwaliteit. *De banden binnen het britse gemene best zijn niet meer zo stevig. Hier liggen kansen voor Neder land. In 1950 verkochten wij voor f 36 millioen gulden aan Australië, in 1951 voor f 96 millioen, en het vorig jaar bereikten wij nog f 55 millioen, ondanks de drastische beperkingen van de invoer. Men moet zich afvragen hoe druk men in de weer is op onze ambassade en consulaten in Australië teneinde de economische banden met Neder land te versterken. Hoeveel Neder landse bedrijven zetten een dochter bedrijf in het jonge land? Dat betekent export, financiëel verkeer, werk voor onze overbevolking in een nieuw land. Wij kochten in 1952 voor f 97,5 millioen in het land met een over bevolking aan konijnen. Wij ver kochten voor f 55 millioen. er is dus alle reden om de in- en uit- voerbalans met dit land meer in evenwicht te brengen. De emigre rende Nederlanders zullen er veel toe bijdragen onze producten ginds populair te maken De Australische gevoelens van vriendschap voor Nederland, waar van zo dikwijls in het openbaar is getuigd, dienen ook in het handels verkeer meer tot uitdrukking te worden gebracht. Beide landen kun nen slechts voordeel plukken van nauwere aaneensluiting. Beide be horen tot de kleine naties strevend naar meer evenwicht in de wereld. Er zullen nog veel Nederlanders in Australië een goede toekomst vinden. Tof en met 3 Juni a.s. 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram Vruchtenhagel 150 gram 22 Appelstroop per grote beker 69 Gekookte Worst 200 gram 59 Mager Ontbijtspek200 gram 59 leverpasteiper blik 31 Vruchtenwafels. 100 gram 28 A. H. Custard p pak 29-54 Abrikozen.200 gram 49 Pruimen 250 gram vanat 35 Koffie250 gram 149 Witte Bonen500 gram 55 Vermicelli .'T'. 250 gram 19 Macaronif1!". 250 gram 22 Havermout 500 gram 23 Op het eerste alarm uitge rukt, heeft het Rode Kruis zich bij de stormramp vol ledig gegeven - zijn mid delen niet gespaard. Het heeft zich uitgeput. Nu staat 't daar - gehavend, verzwakt. Toch blijft nog ontzettend veel werk te doen, vandaag en morgen en iedere dag weer. En dan geve de Hemel dat we ge spaard blijven voor nieuwe catastrophes. Daarom: het Rode Kruis moet zo spoe dig mogelijk weer paraat zijn. Geef 't nieuwe kracht. Maak het weer innerlijk sterk. Bezorg het de mid delen. U hebt al zo ge offerd nu weer geven Het Rode Kruis vraagt geen offer, slechts een bijdrage. Laat het, daar waar 't kan, een milde bijdrage zijn. -b -f De activiteit van het Rode Kruis Is sinds 1 Februari j.i. vooreen zeer belangrijk gedeelte ge richt geweest op de hulpver lening in de noodgebieden. Het heeft zijn middelen vrijwel uitge put ten behoeve van de aan zijn zorgen toevertrouwde slacht offers. Ter tegemoetkoming in een gedeelte der gemaakte kosten heeft het Rampenfonds een belangrijk bedrag vergoed, terwijl veel doeltreffende hulp kon v/orden geboden mede dank zij de offervaardigheid van zuster-organisaties In het bui tenland. De rampendepóts van het Rode Kruis moeten echter zo spoedig mogelijk worden uitgebreid. Het kostbare mate rieel, dat door het Intense werk in de afgelopen maanden sterk heeft geleden, eist herstel of vernieuwing. Het uitgebreide, dagelijkse werk van het Rode Kruis mag geen vertraging ondervinden. Bloedtransfusie dienst, Welfare-werk. Rode Kruls-colonnes,Hoornv|iestrans- plantatiedlenst en al die vele andere humanitaire werkzaam heden moeten blijven function- neren. Het Rode Kruis was paraat, maar moet paraat blijven.. Dat kan - dank zij U daadwerkelijke hulp. Dit li een pubflcetle van het Centraal Campagne QemU*

Peel en Maas | 1953 | | pagina 2