De emancipatie der Katholieken Naar hogere Landbouwproductie SPORT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN en die van het Bijzonder Onderwijs Nieuw Feuilleton Vlaggen nitbij Kromstaf-viering Ten geleide ZATERDAG 16 MEI 1953 No. 20 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS 100 Jaren Kromstaf Geslaagde Herdenkingsavond. Plet herstel der Hiërarchie, waardoor in 1853 Nederland als Missieland heeft afgedaan en weer eigen Kerkprovincies kreeg, heeft een onpeilbare invloed gehad op de geesten en zielen van de Nederlandse Katholieken, aldus Prof. Jos. Gielen, oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, op de Herdenkings avond, die Dinsdag werd gehouden in 't kader van 100 jaren Kromstaf, door de Onderwijzers bond hier.ter plaatse. In een hooggestemde rede ging prof. Gielen na de emancipatie van de Katholieken in Nederland sinds het herstel der kerkelijke hiërarchie en in het bijzonder de emancipatie van het Katholiek Onderwijs. Want als iemand recht heeft, aldus de spreker, -tot herdenking van dit jubileum, dan is dat zeker het Katholieke Onderwijs. Omdat door dit herstel de school strijd een spoedig einde nam en nog te meer omdat hierdoor de stichting van de bijzondere school niet alleen mogelijk is geworden, maar van de beginne af uitdrukke lijk is voorgeschreven door de Nederlandse Bisschoppen. Want deze waren niet tevreden met een openbare school, waarin ook gods dienstonderwijs werd gegeven of waaraan katholieke leerkrachten waren verbonden, maar zij hebben duidelijk voorgeschreven in hun Bisschoppelijk Amendement van 1868, dat het blijvend doel van de bijzondere school moet zijn het gehele onderwijs te doordringen van de geest van het katholieke geloof. En wil dat kunnen, dan moet de leerkracht hiervan even eens doordrongen zijn. Die opgave, die in 1868 werd ge steld is ook nog heden van kracht. Zo vervult het herstel van de Bis schoppelijke hiërarchie het onder wijs van dankbaarheid, omdat dit juist door dit Bisschoppelijk schrij ven haar blijvend doel gesteld kreeg, maar vraagt van de andere kant bezinning of inderdaad dat doel ook altijd bereikt is en wordt. Uit het duister naar het licht Als in 1853 de Bisschoppen naar Nederland terugkeren, dan is het overgrote deel van ons katholieke volk pas 60 jaren bevrijd van onder drukking en terreur. Behoeven zij eerst sinds enige tijd niet meer ter kerke te gaan in schuren en holen en is er een mogelijkheid om ten minste Lager onderwijs te krijgen, zonder dat men gedwongen is zijn kinderen naar de school met de Bijbel te sturen of analfabeet te laten. Maar 300 jaren onderdrukking wist men niet in enkele jaren uit. Stond men eerst gesloten in één front tegen de geestelijke onder drukking, toen men vrij was van die druk, verloor men zich in onderlinge twisten en was er op verschillende terreinen eerder ach teruitgang. Emancipatie is nu eenmaal een langzaam en moeilijk proces, een proces, wat ook tot uiting kwam in het katholiek onderwijs. Kwam men na het bovenbespro ken Bisschoppelijk Amendement over de Bijzondere Scholen vrij spoedig tot de oprichting van Bijzondere Lagere Scholen, eerst 60 jaren later kan men spreken van Katholiek Middelbaar Onder- Wijs. Men durfde en kon dit laatste niet eerder aan. Traagheid der gelovigen In de tijd van 1853 tot 1900 con centreert zich de emancipatie der katholieken feitelijk in mannen als Le Sage ten Broeck, V, de Stuers, Nuyens en Schaepman, die vooral hebben moeten vechten tegen de traagheid der katholieken, die nog immer levend in de ban van 300 jaren verdrukking, eerst zeer lang zaam en moeilijk tot besef kwam vrij te zijn en in vrije gebondenheid vooruit te moeten gaan. Na 1900 komen de organisaties en slaat de weegschaal langzaam maar zeker door, zelfs zover dat men door onderling krakeel de bomen van het bosch niet meer onderscheidt. Maar als in 1917 de financiële gelijkstelling van het Bijzonder Onderwijs, dank zij de coalitie tussen Calvinisten (Kuyper) en Katholieken (Schaepman) er door komt, dan is de emancipatie toch zover gevorderd, dat men de vruchten hiervan kon plukken. De schuilkeldermentaliteit is dan verminderd en langzaam maar zeker komt katholiek Nederland los uit zijn isolement door géorga niseerde kennismaking met de nieuwe tijd en zien we mannen als Ruys de Beerenbrouck, Nolens en Aalberse, die op politiek en sociaal terrein de weg voor verdere eman cipatie openleggen. Nog 100 jaren Het is in die tijden, dat het Bij zonder Middelbaar Onderwijs lang zaam maar zeker meer veld wint en tenslotte ook het Hoger Onder: wijs op katholieke grondslag moge lijk wordt. Als we nu na 100 jaren onder de Kromstaf ons afvragen of we onze emancipatie voltooid hebben, of we als katholieke groep volwaardig zijn, dan kunnen we, aldus prof. Gielen, hoogstens zeggen deze vpl- waardigheid eerst voor 60 pet. bereikt te hebben. Het zal waar schijnlijk nog een eeuw duren voordat we als bevolkingsgroep de 100 pet. gehaald hebben. En dat zal voor een groot deel afhangen van het katholiek onderwijs, waarbij ouders, kerk en school samen moeten werken om de kinderen levend in de wereld van vandaag, klaar te maken voor de wereld van morgen. De wereld van vandaag, waarin we de revolutie beleven van de materie, de wereld van morgen, waarin de revolutie van de geest de katholieke mens weer nieuwe problemen zal stellen. De opening van deze druk bezochte en geslaagde avond werd verricht door de heer Revis, die in een korte inleiding gevoelens van dankbaarheid uitte over de afgelopen 100 jaren onder de Kromstaf. Hij verwelkomde de gasten, waaronder naast de spreker van deze avond, de Bisschoppelijk Inspecteur van het Onderwijs en de Inspecteur van het L.O., Deken Berden, vertegenwoordigers van B. en W., Deputé Peters en verdere gasten. Als muzikale omlijsting van de rede van prof. Gielen zong het Fraterskoor enige gedeelten uit een vierstemmige Mis. Met een kort dankwoord van Deken Berden en het zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen", werd deze hoogstaande avond ge sloten. MINISTER STAF OPENDE EUROPESE LANDBOUW CONFERENTIE „De productieverhoging in de landbouw is van 't grootste belang, niet slechts tot verhoging van het levenspeil, maar ook om ieder land voor zich sterker te maken. Een krach tige defensie alleen, kan ons niet helpen; wij moeten er ook op bedacht zijn, de economische en sociale voorwaar den in onze landen te verbeteren. De agrarische productie verhoging biedt hiertoe grote mogelijkheden". Aldus de Minister van Landbouw, in zijn openingstoespraak tot de uit zeventien in en met deO.E.E.S. samenwerkende landen afkomstige afgevaardigden, die voor de Euro pese Landbouwvoorlichting Con- kwamen 's Gravenhage bijeen- De Directeur-Generaal van de Landbouw, Ir, A.W. vd. Plassche, wees in een inleiding, op de steeds toenemende behoefte aan voorlich ting. Immers: voorlichting verhoogt enerzijds de productiviteit in de landbouw, anderzijds kunnen de bestaansmogelijkheden van de boer door voorlichting worden verbeterd. De basis van een efficiënt wer kende voorlichtingsdienst is het landbouwonderwijs, zodat een nauwe band tussen voorlichting en onder wijs grote waarde moet worden gehecht. Van belang is tevens dat de resul taten van het landbouwkundige onderzoek snel de producenten be reiken, hetgeen door de coördinatie in ons land tussen de organisatie van het landbouwkundige onder zoek en de landbouwvoorlichting ten zeerste wordt bevorderd. De samenwerking met het onder zoek heeft specialisatie in de voor lichting teweeggebracht. Verschillende gespecialiseerde landbouwconsulenten zijn dan ook tevens directeur van een onderzoe kingsinstituut. De landbouwconsulent dient het vertrouwen van de boeren te ge nieten, hetgeen slechts met per soonlijk contact kan worden bereikt. Daarnaast kunnen voorlichtings middelen als publicaties en films, ondersteunend werk verrichten. De samenwerking tussen landbouw consulenten en vertegenwoordigers van standsorganisaties getuigt van het streven, de boeren op zo prac- tisch mogelijke wijze van advies te dienen. Voor landbouwvoorlichting, als voor onderwijs en voorlichting wordt jaarlijks ongeveer 10 milliQen door de overheid ter beschikking gesteld. Deze bedragen belopen 1 pet van de totale brutowaarde van onze landbouwproductie. Voor een land als Nederland staan grote belangen op het spel bij een hoge productiviteit in de landbouw. Voorlichting aan gezinsbedrijven. De Inspecteur van de Landbouw voorlichting, IrPenders, sprak over de voorlichting aan gezinsbedrijven die in Europa overheersend zijn. Meer dan 13 millioen gezinnen vin den bestaan op een even groot aan tal bedrijven, waarvan de bedrijfs- grootte voor 75 pet 10 ha bedraagt en voor 90 pet kleiner dan 20 ha. Deze gezinsbedrijven beslaan de helft van de totale oppervlakte cultuurgrond in West Europa. Ter vergelijking diene, dat de gemiddelde bedrijfsgrootte in de Verenigde Staten van N.- Amerika 80 ha bedraagt. Het zijn voornamelijk de kleine gezinsbedrijven in Europa, die de weg van de veredelingslandbouw en tuinbouw hebben ingeslagen. In Noord, West en Centraal Europa maakt de dierlijke productie 60 80 pet van de waarde van de agra rische productie uit, in Zuideuropa 30 tot 40 pet. In Europa wordt echter nog altijd voor 1 milliard dollar per jaar aan veevoeder geïmporteerd. Deze uitgave drukt zwaar op het Europese budget. De voornaamste uitweg zal moe ten worden gevonden in verhoging van de Europese veevoederproduc tie per oppervlakte en per man eenheid, want met uitzondering van enkele landen, waarbij Turkije speciaal moet worden vermeld, is de mogelijkheid tot uitbreiding van de oppervlakte cultuurgrond slechts gering. De Europese voorlichtingsdienst zal alle krachten moeten richten op het aannemen van betere pro ductiemethoden op de bedrijven. Als bekend domineert ook in ons land het kleine gezinsbedrijf. De gemiddelde bedrijfsgrootte is in ons land 9,5 ha; de gemiddelde bezetting per bedrijf is hier de hoogste in Europa, te weten 8.3 personen. Wijzende op de resultaten, in ons land bereikt, met de voorlichting aan kleine gezinsbedrijven en de daarbij gevolgde methotiek, betoog de de heer Penders, dat de voor lichtingsdiensten in hun verdere ontwikkeling meer en meer het zwaartepunt naar de bedrijfs-eco- nomische voorlichting zullen moeten verleggen. Daarbij zal de Europese land bouwvoorlichting terdege rekening moeten houden met de heersende of de te verwachten prijsverhou dingen in de landbouwsector en met de mogelijkheden van de vee voedervoorziening. Ir. Penders toonde met grafieken aan, dat in het kleine gezinsbedrijf nog belangrijke mogelijkheden tot verbetering liggen besloten. De leiders van de kleine bedrijven moeten het bedrijf meer als onder neming leren zien, minder als een leefwijze en traditie. Juist op het veredelingsbedrijf met zijn verscheidenheid van pro ducten worden hoge eisen aan de bedrijfsleiding gesteld. We mogen ditmaal de speciale aandacht van onze lezers vragen voor het nieuw feuilleton, dat in dit nummer gaat verschijnen. „Een actrice zonder schoenen", van J. Vazzary, waarin deze Hongaarse schrijver zijn belevenissen vertelt, toen de Russen zijn land binnen vielen. Hij, de gevierde schrijver en zijn vrouw een der grootste toneelspeelsters van deze tijd, meenden als zovelen, dat het met de Russen wel los zou lopen. Hoe duur zij deze ver gissing hebben moeten betalen, blijkt uit het waarheids getrouwe verhaal, dat hu zijn eerste aflevering vindt in dit blad. Wij mogen dit verhaal, wat practisch in 'alle talen der wereld is vertaald, sterk aanbevelen in de aandacht van onze lezers, omdat het ook ons nog veel kan leren, nu eens eindelijk iemand ons vertelt, hoe het leven achter het ijzeren gordijn, ook nog op dit moment, zich toedraagt. De Stichting 1853-1953 verzoekt aan ALLE Katholieken in Nederland op Zaterdag 16 en Zondag 17 Mei, de hoogtijdagen in de viering van het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiërachie, hun vlag uit te steken, indien mogelijk met geel-witte wimpel. Dit verzoek geldt geldt dus niet alleen voor de in woners van Utrecht, waar de voor naamste plechtigheden in die dagen zullen plaats hebben, doch voor het gehele land. Voetballen Door een verdiende overwinning op SW 4, nl. 43, werd Oostrum 2 kampioen. Een vlotte wedstrijd, waarin Oostrum toonde vastbesloten te zijn de bovenste plaats niet meer te willen afstaan. Er werden aan beide kanten goede staaltjes voetbal te zien gegeven. De Oostrumse supporters hebben een goede middag gehad. Niet in het minst omdat zij na afloop een kampioens-elf tal mee naar Oostrum konden brengen, dat aldaar met muziek en bloemen werd gehuldigd voor de opmerkelijke prestaties, die dit elftal onder vaak moeilijke om standigheden in deze competitie heeft klaar weten te maken. Ook van onze kant onze geluk wensen aan deze jeugdige kam pioenen. Dan was er Zondag de big-match van SWGennep, een match vol teleurstellingen. Een verbeten Gen nep, dat vastbesloten was tegen de eerste plaatshouder niet te wijken en met een achterhoede, die van opruimen wist, heeft een goede Zondag beleefd. Daartegenover een Venray, dat nog zenuwachtig van de afstraffing in Horst, lang werk had om zich in te spelen en zeker in de eerste helft vooral in de middenlinie nog al eens geducht rammelde. Met een vrij goedkope goal kwam het einde van de eerste helft. 01. De veranderingen in de voorhoede bleek ook al weinig gebaat te heb ben en de trapvaste Gennepse backs hadden weinig moeite het korte spel van Venrays voorhoede te onderscheppen. De tweede helft ging in met een groots offensief van Venray, dat tenslotte de gelijkmaker opleverde. Een goede vrije trap moest de ijverige Gennep-keeper laten schie ten, waarmede de stand in het voor deel van Venray kwam, dat nu stevig het Genneps doel bleef bom barderen. Door een ongelooflijke fout van de Venrayse keeper die een voor beeld kon nemen aan zijn Gennepse tegenstander, werd de gunstige uit slag teruggebracht tot 2—2. Zondag gaat het naar Helden en deze club heeft wel eens meer rare dingen gedaan. Nu staan Venray en Horst nog gelijk. Horst krijgt Zondag Boxmeer op bezoek en zal een heel wat lichtere karwei hebben als Venray. Nog ligt een beslissingswedstrijd tegen Horst in het vooruitzicht maar alles zal afhangen van de wedstrijd van Zondag en gezien de resultaten van de laatste weken, zal in Venray definitief het roer moeten worden omgegooid, wil men deze laatste kans niet definitief verspelen. Zomerwandeling door en om Venray De Sportcommissie van „St. Wil- brordus te Venray heeft besloten om op Zondag 31 Mei a.s. een wan deltocht te organiseren over een afstand van 25 K.M. dit met het oog om verschillende verenigingen met het prachtige natuurschoon van Venray en omgeving kennis te doen maken. De inschrijving sluit op Maandag 25 Mei en kan geschieden bij J. Er zal wel geen enkele trouwe lezer of lezeres van „Peel en Maas" zijn, die deze week niet „iets vreemds" aan ons weekblad op merkt. Dit „iets vreemds" is het nieuw lettertype welk heden zijn intrede maakt in onze kolommen. Na twaalf jaren van trouwe dienst is de oude lettervoorraad opgeruimd en door een nieuwe vervangen. De oude letter was van Duitse herkomst, die de gewoonlijk gang bare leeftijd van" 6 jaren heeft ver dubbeld. Deze dubbele levensduur vond zijn oorzaak in het feit, dat „Peel en Maas" tijdens de oorlogs jaren en ook daarna ja zelfs tot op heden, noodgedwongen niet kon ver schijnen met de vooroorlogse om vang van 10 pagina's. De letter voorraad werd dus veel minder ge bruikt en de slijtage was eveneens veel minder. Thans echter is zij veroordeeld tot de smeltoven, om weer als een andere letter te her rijzen. Een nieuwe letter heeft zijn in trede gedaan. Een letter die het levenslicht zag in Amerika, waar zij werd samengesteld uit verschil lende goed leesbare en duidelijke courantentetters en denaam REGAL ontving. Oorspronkelijk werd zij gemaakt voor de „Chicago Tribune", een groot Amerikaans dagblad, dat zeer speciale eisen stelde aan haar courantenletter. De REGAL werd dan ook eerst na een nauwkeurige vergelijking door haar uitverkoren. Een vergelijking waaraan specialis ten op het gebied van lettertypen en zelfs oogartsen te pas kwamen. Naast verschillende andere Ame rikaanse couranten ging ook de „Buffalo Times" de REGAL ge bruiken. Met (wellicht overdreven) Amerikaanse reclame verscheen dit blad weldra met een foto-pagina van vooraanstaande persoonlijk heden, die via een acht-koloms-kop verklaarden nu geen bril meer nodig te hebben om het nieuws te lezen. Dat ook „Peel en Maas" thans de REGAL gaat gebruiken wil niet zeggen, dat zij heren oogartsen en opticiëns concurrentie wil aandoen, doch dat zij poogt, prettiger en vlotter leesbaar te zijn, ten gerieve van al haar lezers. Interessant is het nog te vertellen, dat de REGAL feitelijk een zet machine-letter is. Aangezien „Peel en Maas" echter nog geheel met de hand wordt gezet (bijna een unicum in de Nederlandse Nieuwsbladen- Pers) moest deze letter speciaal vervaardigd worden door de impor teurs de N.V. Lettergieterij „Am sterdam" te Amsterdam. Ook deze speciale vervaardiging is een uit zondering, omdat dit slechts kan geschieden bij grote afname. Moge de REGAL bij onze lezers en lezeressen in de smaak vallen, of liever gezegd: het oog strelen. DE UITGEVERS. Coppus, Eindstraat 7 en H.F. Ver meulen, Langeweg 60. Iedere deelnemer, die de mars volbrengt, ontvangt een herin- neringskruis, terwijl daarnaast voor deelnemende groepen Korpsprijzen beschikbaar worden gesteld. De tocht begint om 1 uur. De finish is om 7 uur. P.D.V.; DE ZWALUW Uitslag Dourdan, Oude duiven 1 Kleuskens, 2 J. Derks, 3 J. Gou- mans, 4 H. van Ass, 5 H. Jans, 6 P. en J. Hendriks, 7 G. Janssen W„ 8 en 9 A. Loonen,10 S. Keyzers, 11 J. Arts, 12 H. Jans, 13 F. Stevens, 14 H. Vissers, 15 J. W. Hendriks 16 J. Goumans, 17 H. Jans, 18 M. Francken, 19 A. Willems. 3 5 7 8 10 12 14 16 19 20 23 24 27 28 29 30 34 36 37 zijn voor Horst. Jarige duiven: 1 J. Arts, 2 J. vd Heyden. 3 P. Janssen en Zn. 4 W. Janssen, 5 Th. Rutten, 6 H. Vissers, 7 H. Jans. Ook op deze vlucht bleek H. Jans weer de sterkste te zijn. Wedvlucht Java, Oude duiven 1 3 6 8 P. Dinghs, 2 J. Verstegen, 4 J. van Leuken, 5 9 17 P. en J. Hendriks, 7 J. Kusters, 10 A. de Riet, 11 en 16 P. Manders, 12 en 13 H. Janssen C„ 14 Jos Vermeulen 15 E. Vermeulen, 18 F. Schellen, 19 Jaap Janssen, 20 P. Janssen en Zn. Jarige duiven 1 19 P. Janssen en Zn., 2 M. van Rooy, 3 H. Arts en Zn. 4A. Smits. 5 A. Loonen, 6 18 A. de Riet 7 Gebr. Ewals, 8 J. Janssen K., 9 M. Tonen, 10 11 13 M. Duyf, 12 E. Oudenhoven, 14 G. Philipsen 15 A. v. d. Munckhof, 16 Gebr. Hendriks, 17 P Kersten, 20 Fr. Vermeulen. P. Dinghs was deze keer wel zeer duidelijk de succesvolste, want 4 prijzen bij de eerste 10 is een feli citatie waard. Willen de leden er aan denken, dat vanaf 15 Mei de ringen voor de late jongen getoond moeten worden. Mijnwerker verongelukt In de mijn Oranje Nassau III te Heerlerheide, is de 37-jarige houwer P. S. uit Epen, om het leven ge komen, toen hij met zijn hoofd be kneld raakte tussen een kap en een ijzeren stut. Hij overleed kort na dit ongeluk ter plaatse. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kinderen. Nieuws uit Venray en Omgeving ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. Rode Kruis Week De jaarlijkse actie-week voor het Nederlandse Rode Kruis zal dit jaar gehouden worden van 25 Mei tot 7 Juni. Ook in Venray zal de Rode Kruis colonne hieraan haar steentje bij dragen. Nadere mededelinge hier over volgen nog. Rectificatie In ons laatste raadsverslag hebben wij vermeld, dat de heerWISMANS gezegd zou hebben bij de behande ling van de nieuwe credietregeling voor boerderij bouw, dat de meeste liefhebbers het grootste deel uit eigen zak zou kunnen betalen. Men heeft er ons van bevoegde zijde op attent gemaakt, dat dit niet juist is weergegeven. Inderdaad blijkt uit de officiële notulen, dat de heer WISMANS het zo niet heeft gesteld. Door hem is alleen beweerd dat met deze cre dietregeling de boeren inderdaad bouwen kunnen, dater verschilende zijn, die het volle pond niet nodig hebben, en dat hij hoopt, dat voor diegene, voor wie deze regeling nog te zwaar mocht blijken, de Gemeente alsnog een oplossing zal weten te vinden. Lustrumviering Maria Congregatie De jongens en meisjes Maria Congregatie te Merselo vierde haar 10 jarig bestaan op grote wijze. Des morgens had in de kerk een plech tige dankdienst plaats terwijl 's avonds in het jeugdhuis de grote feestvergadering gehouden werd. Deze stond onder leiding van dhr. Michels. De feestrede werd uitge- proken door de landelijke Directeur Pater Minderop. Tijdens de pauze werd de leden een tractatie aangeboden en de ver dere avond werd gevuld met voor dracht muziek en zang. Successen voor Venray's Zangkunst Het zangconcours te Eist heeft voor twee verenigingen uit onze gemeente successen opgeleverd. Dat is allereerst voor het Gemengd Koor in Oirlo, dat onder leiding van de heer Jacq. Janssen 331 punten wist te behalen in de eerste afdeling en daarmede niet alleen de eerste prijs heeft behaald, maar ook het hoogst aantal punten van dit concours. Een succes, wat het Gemengde Koor natuurlijk uitbun dig heeft gevierd. Venray's Mannenkoor was met het verplichte werk ver boven het gemiddelde, maar had volgens het oordeel van de strenge jury een betere keuze moeten doen voor het vrije werk, waarvoor Venray's Mannenkoor De Zaaier had gekozen van Henk Andriessen. Deze opgave was te zwaar en zo moest Venray's Mannenkoor met 297 punten met de 2e prijs genoegen nemen. Aangezien zij zingen in de supe rieure afdeling toch een groots succes, waarmede de zangers dan ook hartelijk werden gecomplimen teerd door de zusterverenigingen en Venray's Harmonie, die Maandag een serenade kwamen brengen. Kringvergadering L.L.T.B. Vorige week hield de Kring Venray der L.L.T.B. een vergadering in Hotel de Zwaan, die goed was be zocht. Na de opening door Voor zitter Rutten uit Wanssum hield de geestelijk adviseur een boeiende inleiding, waarin hij de vraag beant woorde of het Christendom een zegen of een ramp voor de mens heid is. In zijn boeiend betoog be wees de Zeer Eerw. Heer Berden Pastoor van Blitterswijck de grote verdiensten van het Christendom in de loop der tijden en de beteke nis op dit ogenblik, nu de wereld in twee kampen verdeeld is n.m. voor of tegen Christus. Uit deze inleiding bleek wel, dat de L.L.T.B. in haar nieuwe adviseur een gloedvol spreker heeft gekregen, die ook in deze vergadering de aan wezigen wist te boeien met zijn overtuigend woord. Feest van St. Isidorus De jonge boeren in Venray zijn reeds druk in de weer, om de dag. toegewijd aan hun patroonheilige St. Isidoris 21 Mei a.s. op feestelijke wijze te vieren. Een voorlopig pro gramma is reeds vastgesteld. Zo zal de dag ingezet worden met een plechtige Hoogmis en een grote feestvergadering, die tevens de jaarvergadering zal zijn. Inde namiddag zullen grote sport wedstrijden gehouden worden, waar aan iedere jonge boer kan deelnemen. De avond zal mei voordrachten, muziek en zang gevuld worden. Voor de sportwedstrijden zijn inmiddels de clubs onderling ge vormd.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1