Een gemeentelijk huishonden van honderd jaren geleden Canada voor dit jaar „volgeboekt" ^SOEP is of voor SLA WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJI^EI^KWAR'TAAL0! E2™mBu«fn0VM™EfN?45 Of 't nu voor Vermicelli250 gram 19 Tomatensoep met P b> 72 Soepgroenten per blik 22 Tomatenpuree, p» mik 3,.27j Natuur-Azijn p.fles 40- 22 Slaolieper fles 1.88-1.68- ÖS3 NANETTE, de tragische bruid van Lyon NIEUWE Duiven- F. W. HENDRIKS Macaroni Griesmeel. Bessensap Capucijners. Ontbijtspek 22 28 33 59 Boterhamworst 200 gram 48 Carabiesjes fijn koekje 250 gram 59 Toiletzeep2 stukken 19 Huishoudzeep 2 29 Uit „^eel en Maas" SWIFT Dans Tloerwas F. W. HENDRIKS ZATERDAG 25 APRIL 1953 No. 17 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 XIV Vervolg aanbesteding Timmerwerk Art. 6 Dit artikel zorgde er voor, dat de aannemer niet met al te grote wins ten kon gaan strijken. Aan alle mogelijkheden was gedacht en als wijze voorzorgsmaatregel een stokje gestoken voor slimme speculaties van uitgeslapen aannemers. Immers, die stijlen in de gangmuur (Art. 5), dat werd in dit art. 6 uit drukkelijk bepaald, bleven het eigen dom van de kapel. Aannemer af blijven Datzelfde werd nu ook maar ineens vastgesteld voor alle afval van hout werk. Ja, we begrijpen de gedachtengang wel. Alles wat zich in het huis bevond en de bouw daarvan betrof, dus al wat vroeger als bouwmateriaal ge diend had, moest immers als eertijds al betaald beschouwd worden en was en bleef eigendom van de kapel. Alles had zyn waarde. Anders hadden voorgaande artikelen daarin moeten voorzien. Uit strict zakelijk, commer cieel oogpunt viel daar niets tegen in te brengen. Misschien, dat het toch wel wat ver gezocht was? Nu, om de aan nemer wat tegemoet te komen werd toegestaan, dat hij oude opleggers en ander licht hout voor de reparaties gebruikte (niet voor ander werk dan deze aanbesteding), mits het kerk bestuur van te voren zijn accoord- bevinding had uitgesproken met de keuze van aannemer, uit de afval We hebben alle gronden om in twijfel te laten wat voor de aanne mer het voordeligst zou zijn geweest, ie het aanwezige hout te mogen of moeten gebruiken, waardoor dan in de calculatie minder bij te leveren materialen verrekend hadden moeten worden, ofwel 2e te doen, zoals de artikelen nu luidden. Levering van goederen zal meer winst opgebracht hebben dan de arbeid. Immers, dit is zeker, arbeid werd desty ds veel minder en nog drie kwarteeuw daarna beduidend minder en heden ten dage ook nog wel minder geteld dan kapitaal (geld en goederen) Denken we nog maar eens aan de tractementen van velen rond het jaar ïooo, aan de arbeidslonen van 60 cents per gewerkte dag voor werkdagen van 16 uren, enz. Ook in onze ty'd is het zo, dat het arbeidsloon betaald wordt uit de winst op de geproduceerde goederen, waar niets tegen te zeggen valt, terwijl die winst zo groot moet zijn, dat de werkgever nog veel meer winst voor zich zelf moet overhouden, waar echter wel veel tegen te zeggen valt. Tenslotte staat de mens toch boven alle stoffelijke goedereD, kanonnen, bommen, bakstenen, textielproducten, auto's, vliegmachines, lampen, radio's enz. enz. Art. 7 Maar eenmaal op dat raam aan het borduren begonnen zijnde, kreeg het kerkbestuur daar subiet de smaak van beet. Mogelijk ook werd elke nieuwe aanbesteding ineengezet vol gens het model van voorafgegane aanbestedingen. Zoals immers het reglement van een nieuwe schutterij, kaartclub, biljartclub, enz. wordt opgemaakt naar het voorbeeld van bestaande verenigingen. "Wij zagen wel eens reglementen van schutters gilden, vyf en twintig uren van elkaar verwijderd en nooit of nimmer met elkaar in aanraking geweest, en toch haast woordelijk en letterlijk aan elkaar gelijk. Ook alle afval van ijzerwerk, zoals geheugen (scharnieren), tooren, sloten, schaven (streekmensen weten wel, wat voor dingen met die namen bedoeld werden) en anderszins bleef het eigendom van de kapel. Maar daar stond dan ook tegenover, dat al het benodigde ijzerwerk door het kerkbestuur zelf werd geleverd en bekostigd, uitgenomen dan de nagels, die bleven voor rekening van aan nemer. Toen werden nog gesmede nagels gebruikt. Art. 8 Dit artikel is wel wat bedenkelijk van inhoud. Een beetje valstrikjes- achtig. Het bepaalt het volgendeAls onder de uitvoering van hot aange nomen werk het kerkbestuur tot de mening komt, dat veranderingen of verbeteringen van in vorige artikelen voorgeschreven werken noodzakelijk zijn en de kosten van drie Cleefse gulden niet te boven gaan, dan is de aannemer gehouden aldus te handelen, zonder daarvoor iets in rekening te mogen brengen. Dat riekt wel sterk naar „zaken zijn zaken" en hebben is hebben, maar krijgen is de kunst. Met een zuiver christelijke opvatting stemt dat niet overeen. Laten we dat maar eens op de keper beschouwen. Een Cleefse gulden had een waarde van 437a cent Nederl. geld, dus drie Cleefse gulden wasi f 1 30Yi* Van Dijk had aangenomen voor de som van f 16 097a- Gesteld, dat hy voor f i.307i meer moest leveren dan wat genoemd was in de aanbestedingsartikelen, dan moest hy het twaalfde deel leveriDg en arbeid van zyn aannemingssom gratis doen. Hoeveel ging daardoor van zyn misschien toch al heel karige ver- dienst verloren Iedereen kan zien, dat een bedrag van f i.30Va toen geld was I Vergelijk maar eens, wat voor f 16.— geleverd en gewerkt moest worden. Hoe moesten de inschrijvers dat risico calculeren voor goederen en arbeid en tegelijk de onderlinge con currentie het hoofd bieden? Het lijkt wel erg op een „joden streek". Art. 9 Dit is echter weer een zalfje op de wond. De vrachten of „bijhalingen" van het houtwerk, dat voor de uit voering van de aanbesteding nodig was, geschiedden door en op kosten van het kerkbestuur. Wel goed te verstaan niet de aannemer zorgde voor aanvoer of „bijhalen", waarvoor by dan later de kosten kon opgeven. Neen, dat deed het kerkbestuur zelf. De aannemer liep zo in ieder geval niet het gevaar, in bekoring gebracht te worden. Art. ïo Dit slotartikel van de aanbesteding Timmerwerk houdt in, dat voor de uitvoering van het werk een maand tijd gegeven wordt, en noemt tevens de datum, waarop de „voltrekking" geschied moet zyn. Twee onpartijdige deskundigen, daartoe aangezocht, moeten dan het geleverde werk keuren. Na hun goedkeuring kan pas uitbetaling volgen. (Zie verder ons hoofdstuk XII). Diezelfde ty'd en diezelfde datum waren ook opgedragen aan de aan nemer van het Metselwerk. Dat begrijpen we. Timmerman en metselaar waren op elkaar aangewe zen. Zy moesten niat alleen samen werken, maar ook tegelijk werken. Waar de timmerman een raam zette, diende de metselaar klaar te staan met stenen en kalk, enz. We hebben wel eens gezien in een gemeente, dat arbeiders een gasleiding repareerden, en daarmee gereed zijnde het opgebroken trottoir en de opge broken straat weer netjes in de oude toestand terugbrachten. En de vol gende dag kwamen arbeiders van een andere diensttak de hele boel weer opbreken voor herstellingswerken aan de riolering. Dat getuigde niet van samenwerking door een goed beleid, maar wel voor verkwisting van gemeenschapsgelden van een wan beleid, dat het gemakkelijk vond, van andermans leer riemen te snijden. Het enige voordeel, dat aan zulke methode van werken verbonden kon zijn, bestond misschien daarin, dat de arbeiders aan de gang konden bly ven. Staaltjes van averechtse zin hebben wij waargenomen vóór 1940, toen het wemelde van werklozen. In een gemeente met dagelijks op de keien liggende steuntrekkende stempelaars rondom een houten keet op een plein, ging het bestuur voor opruimingen andere betaalde krachten zoeken, ofwel probeerde de bewoners van huizen te dwingen met bekeuringen, de sneeuw in de straat voor hun huis weg te werken enz. En onderwijl slenterden vierduizend werklozen na gestempeld te hebben niets doend rond, of zochten hun heil in een café, of gingen smokkeltochten onder nemen, of verkwanselden de levens middelen, die hun heel goedkoop waren verstrekt. Men zegt wel eenswie het ambt krygt, krygt ook het verstand daar voor. Ja, als men dat maar goed begrijptDoet, alsof hy het verstand heeft! Besturen is één, en besturen met goed beleid is twéé En nu gaan we de aanbesteding Metselwerk bekijken. Wordt vervolgd. Emigratiekansen voor Nederlanders Het aantal aanmeldingen voor emi gratie naar Canada beweegt zich in de afgelopen weken in stijgende ly'n. Per week melden zich ongeveer 1200 tot 1500 personen aan. Dat betekeDt, dat verwacht wordt, dat degenen, die zich nog aanmelden, waarschijnlijk niet meer voor emigratie in 1953 in aanmerking komen. Vertrek in 1953 blijft wel mogelijk voor naaste bloedverwanten van reeds gevestigde emigranten, voor land bouwers en voor slachtoffers van de watersnood. In het algemeen meldt men zich voor Canada te laat aan. In Juli wordt in Canada niet meer geselecteerd. Dat geldt ook weer niet voor de nabije bloedverwanten, waarvan het aantal dit jaar waarschijnlijk 6 tot 8000 zal bedragen. De emigratie-autoriteiten verwachten, dat, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, het aantal emigranten naar Canada in 1953 on geveer 20.000 zal bedragen, waarvan 9000 agrariërs. Dr Smith van de emigratiedienst in Canada, die enkele dagen in ons land vertoefde, heeft met de commis saris voor de emigratie, mr. ir. B W. Haveman, de mogelijkheden bezien om tot een versnelling van het program ma voor 1953 te komen. De versnelling zal mogelijk zyn door een systeem van „open placement". Dat betekent, dat men voor vele emi granten reeds van ons land uit de plaatsen aangeeft waarheen de emi granten zich zullen begeven. Dat kan niet gebeuren voor grotere gezinnen, omdat men daar onder meer ook te maken heeft met het probleem van de huisvesting. Tot nu toe was het zo, dat de stukken eerst naar Canada gingen en dan terug kwamen naar ons land. Ook al ging zulks zo vlug mogelijk, die procedure, hield toch een vertragend element in. Hnigyesting iets moeilijker In hst algemeen is die plaatsing voor de agrariërs niet moeilijk. Anders ligt het voor de andere emigranten. Daar hangt de plaatsing veel af van de gebieden en steden, waarheen deze zich wilien begeven. Men kan zeggen, dat de huisvesting iets moeilijker ge worden is, met name in de grote steden. Maar het is in Canada nog niet nodig, dat men kampen nodig heeft. Wel zyn er zg. „emigration halls", waar men doorgaans niet lan ger dan 14 dagen verblijft. Spreiding wordt echter noodzakelijk geacht. Mogelijkheden in Australië Het herstel van de Nederlandse emigratie naar Australië ontwikkelt zich op een kalme, maar stabiele wijze. Op 1 Januari is de Ned. emigratie- dienst begonnen met de plaatsing van emigranten, waarvoor de Nederlandse regering de verantwoordelijkheid draagt. Van 1 Januari af zyn er door deze dienst 300 emigranten geplaatst. Binnen een week waren er voor een gebied 40 pet en voor een ander 60 pet der emigranten geplaatst. In het kamp Bonagilla bevinden zich nog een vijftiental gezinnen, die nog niet op normale wyze zyn geplaatst. Met betrekking tot de economische omstandigheden in Australië, welke !t vorige jaar en daarna een grote terugslag op de emigratie naar dat land hebben veroorzaakt, deelde men ons mee, .dat de toestand zich thans heeft hersteld. De werkloosheid neemt af. In het algemeen kan worden ge zegd, dat elke vakman in Australië kan worden geplaatst. Hnlp voor emigranten zonder kapitaal In de eerste helft van 1953 zullen er 4000 Nederlandse emigranten in Australië zyn. Het aantal had 7000 kunnen zyn, maar door het vacuum in de tweede helft van 1952 is men daaraan niet toegekomen. Zoals bekend zyn de emigranten, die over kapitaal beschikken, thans geholpen door de nieuwe transfer- mogelijkheden. Aan de Raad voor de Emigratie is advies gevraagd of het nodig is emi granten zonder eigen kapitaal te hel pen en zo ja, op welke wyze dat zou moeten gebeuren. Gedacht wordt hier- by aan het verlenen van een rugge steun bij vestiging. Een commissie onder leiding van de voorzitter van de Raad voor de Emi gratie, prof. De Quay, zal deze zaak bestuderen. voor het grotere voordeel en de betere kwaliteit! Diverse soorten slasaus Nanette Cabolet is thans 34 jaar en nog steeds beeldschoon. Wel hebben leed en verdriet hun sporen gedrukt op haar gave, innemende gelaat. Zelfs als ze lacht, bly ft een pijnlijke trek rond haar mond nog zichtbaar. Een 'weelde van donker blond haar, buitengewoon mooie ogen en een zacht vriendelijk gezicht, een zeldzaam goed, welhaast volmaakt figuur maken haar tot een beauty Deze tragische Nanette, in Frankrijk genoemd „de Doden bruid" gaat nu voor de vyfde maal trouwen. De vyfde echtgenoot is een rasecht Amerikaan. De vier eerderen kwamen allen binnen de week na de huwe lijksvoltrekking om het leven. Hartaanra), lawine, autobotsing en val. Nooit he6fc Nanette er in haar jeugd van gedroomd, dat zy voorbe stemd zou zyn een der meest tragische vrouwen van Frankrijk te worden. Ze was gezond, mooi, van goede familie en een hel9 toekomst lag voor haar. Op haar 22ste verjaardag werd ze verliefd op eon Parys ingenieur, Mar cello Lpuer. Enige maanden later trouwden ze. Nog dezelfde avond ver trok h;t jonge paar naar deBaskische kust als einddoel der huwelijksreis. Vier dagen na het huwelijk kreeg haar echtgenoot, die nimmer ziek was geweest, een hartaanval en hy stierf onmiddellijk. De jonge weduwe was zielsbedroefd maar op de duur herneemt het leven zyn rechten. Twee jaar later trouwde ze voor de tweede maal. De bruidegom was een Zwitserse sportleraar, Rudolf Rinser. Nanette verzocht hem van de huwe lijksreis af te zien, doch daarvan wilde de gelukkige Zwitser niet veel horen. De zaak werd in der minne geschikt, men zou dan slechts gaan skiën. Al tijdens de eerste skiloop werd het jonge paar door een vreselijke lawine overvallen. Het jonge vrouwtje kon zich onder de sneeuw vandaan werken. De reddingsploegen konden slechts het lyk van haar tweede man bergen. Cok dit huwelijk had precies vier dagen geduurd Nu begon de jonge weduwe te geloven in haar noodlot. Ze trok zich terug in het ouderlijk huis en slechts zelden zag men haar. Zy sloeg vele aanzoeken af. Steeds vaster wortelde by haar de idee, dat ze ook een derde man ongeluk zou brengen. Op aandringen van haar vrienden en ouders huwde ze echter drie jaar later de Fransman Henri Dumont. Dumont wist, dat Nanette hem gehuwd had in de hoop hierdoor haar leed te kunnen vergeten. Vijf dagen na hun huwelijk kwam hy by een autobotsing om 't leven. Weer gingen er drie jaren voorbii voor ze voor de vierde maal trouwde, nu met een Par y so garagehouder, Alberto Niels. Niels had vele maanden gepoogd de jonge vrouw tot een huwelijk over te halen. Toen ze eindelijk het jawoord had gegeven, was hy zo verheugd dat hy onmiddellijk eon nieuwe villa liet bouwen,juist buiten Parys. De werkzaamheden vorderden even wel slecht. Het jonge paar kon de woning by het huwelijk nog niet betrekken. Acht dagen na 't trouwen ging men samen eens kijken hoe het met de bouwbedry vigheid stond. Daarby klom de gelukkige man overmoedig op de balken, die het plafond zouden moeten dragen. Hy viöl er af, kwam met zyn hoofd op een hoop stenen terecht en overleed enkele uren later Amerikaan durft het nog eens aan 1 Het is niet alleen de Amerikaanse zakenman Mr Harry Beekman, die het aandurft. Ook vele anderen hebben de jonge weduwe gevraagd om hun vrouw te worden. Ze heeft echter besloten met Beekman in het huwelyk te treden. Deze ontvangt intussen dagelijks tientallen brieven van Francaises, die zich geroepen voelen te waarschuwen en in geuren en kleuren nog eens beschrijven, welke tragiek er op de ,üodenbruid" drukt. Voorlopig ziet het er niet naar uit, dat de Amerikaan hierdoor aan het wankelen zal gaan. Het huwelyk, nu het vyfde van Nanette zal begin Mei worden geslo ten. Broedschotels Tabaksstelen voor nesten, Kunsteieren, Dringers, Vita grit-, Duvo roodsteen, RodiYit, Bodemwit, enz. Langstraat 46 Tel. 713 250 gram 500 gram r fles 2 5 per 500 gram 200 gram Vr 11I j tu tj w l\ <£UU yidlll vu stukken S3 BQFFIE-KOFFIE H dat's betere, ia beste koHiel MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! - 25 April 1891 - G. van ter Velden, bakker in de Patersstraat maakt bekend, dat by hem te bekomen zyn alle soorten kruidenierswaren. - Antoon Ousters vestigde zich ten huize van zyn mosder aan de Langstraat als huisschilder. - Op de veemarkt te Well op 20 April, waren ruim 70 stuks hoornvee aangevoerd. 29 April 1893 By de op 25 April gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Limburg, kwamen van de 347 kiezers er slechts 112 op. Gekozen werd de heer P. H. Everts, burgemeester van Sevenum. Te Maastricht slaagden voor het examen Onderwijs de navolgende leerlingen van „Jerusalem": M. Ellerbeck uit Venray, J. Deckers uit Amsterdam, C. Smits uit Leiden, J. van Blarkom uit Purmerend, M. Winters uit Lanaeken en H. Stein uit Grave. Op de jaarmarkt van 26 April stonden 237 stuks hoornvee aan de lyn. De biggen waren ten getale van 350 aangevoerd en vonden voor de prys van 6 tot 10 gulden goede aftrek. Het Zangkoor van Venray bracht een tegenbezoek aan dat van Merselo. Beide koren brachten vel schillende stukken ten gehore. - Bericht wordt, dat de installatie van Pastoor Hillen waarschijnlijk op 3 Mei zou plaats hebben. De verkiezing van een lid voor de Gemeenteraad, ter vervulling van de plaats van de overleden heer J Camps, zou geschieden op 16 Mei. - De woningen van de schoenma kers Remmen en Strybos te Maashees werden door brand verwoest. De heer P. Klaassens bericht, dat hy zich ten huize van Jos. Géominy gevestigd heeft als goud en zilversmid. 25 April 1903 De tuinarbeider Jacobus Cremers en de stoker Willem Hendriks her dachten op 19 Apiil het feit, dat zy voor 25 jaar in dienst van 't klooster „Jerusalem" kwamen. Het feest werd waardig gevierd. De tuinman Nicolaas Bekkers droeg eon zeer mooie heilwens voor. De jubilarissen ontvingen een nieuw pak kleren en een prachtige hanglamp. De restauratiewerken aan de kerk te Oirlo werden beraamd. Op 19 April had een tentoon stelling en prysuitdeling plaat» by gelegenheid van de sluiting van de eerste Wintercursns van de Teken- school. Byzondere aandacht had een mooie tekening, Dr Schaepman voorstellende, die vervaardigd was door de jongste leerling, Piet Wijnhoven. De prysuitdeling had plaats onder toezicht van de Burgemeester od de leden van de Schoolcommissie. Op 26 April zouden 66 jongens en 66 meisjes de eerste H. Communie ontvangen. Dansen Dansen Als U wilt dansen op een spiegel gladde vloer, gebruikt dan de bekende Verkrijgbaar bij Langstraat. 46 (let op 't huisnummer) Telefoon 713

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1