TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Emigratie naar Zuid-Ma k VEI HET Middenstand of Zorgenstand De politierechter vonnist NIEUWE KERKEN BEL BIJ BRAND 392 Duiven- F. W. HENDRIKS ZATERDAG 18 APRIL 1953 No." 16 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Wonde plekken worden geëtaleerd Verlaging der Omzetbelasting gevraagd Er wordt door de verschillende po litieke groeperingen in ons volk de laatste ty'd niet weinig aandacht besteed aan de positie der midden groepen. De K.V.P. heeft er een rap port aan gewijd, dat salarisverhoging voor het bedoelde deel van ons volk bepleit. De P.v.d.A. gat op haar congres toe, dat de positie der middengroepen onvoldoende is doordacht. In deze kringen wil men ook meegaan met verbeteringen in de middenstands kringen. De overheid laat nu een midden standsrapport samenstellen, dat echter niet voor 1954 gereed zal zijn. Aan de zijde der middenpartijen is er vanzelfsprekend alle medewerking aanwezig voor een verhoging van welvaart in de middenstand. Daarom is het zo teleurstellend dat het rege ringsontwerp voor fiscale tegemoet koming niet soepeler is in dit opzicht. Afgezien van de schoolgeld verlaging moet de handelende en industriële middenstand zich opgelucht voelen door het vervallen van de extra in komsten belasting van 5 tot 7,5 pet. op winsten boven f7500. Het percentage van daarbij betrok kenen is echter zeer laag. De grote massa middenstanders heeft inkomens die daar beneden liggen. Het zyn winkeliers en andere kleine handela ren of producenten. Er zyn veel producenten onder, die donkere wolken boven hun inkomens zien hangen, voor hen is er beslist onvol doende compensatie te vinden. De investeringen spelen bij hen een ondergeschikte rol Slechts de ver laging personele belasting heeft positieve waarde, doch in onvoldoende mate. De omzetbelasting In de zojuist genoemde kringen leefde een sterk verlangen naar ver laging der omzetbelasting, terwijl men reeds jaren heeft aangedrongen om deze lasten, voor zover zij moeten blijven bestaan, op te schuiven naar groothandel en fabrikant. De détailist voelt omzetbelasting over het alge meen als drukkend op zijn inkomen en de praktijk bewijst o.i. dat ze onvoldoende wordt doorgecalculeerd aan de consument. Waarom wordt nu dit vraagstuk niet tevens opgelost De wijze van heffing der omzetbelasting is omslach tig en vereist een uitgebreid controle apparaat, dat per saldo de opbrengst vermindert. Door een eenvoudiger wijze van heffing bij de bron van het product zou veel calculatie-, inkomens- en heffingsleed kunnen worden voor komen. Om een inzicht te verkrijgen in de daaiaan verbonden administratieve chaos zou men zyn licht kunnen opsteken by de kruideniers, die een uitgebreid assortiment aanbieden, waarover zy gedeeltelijk omzetbel moeten voldoen. Afgezien hiervan bestaan in verschillende branches ernstige grieven tegen de hoogte van de omzetbelasting, zodai concessie op dit terein een bemoedigende uitwer king zouden hebben gehad. Nu de consumptie afnemend is en de markt overal flauw, is lasten verlaging op dit gebied noodzakelijk. Een loonronde 1 Andere middengroepen voelen de aangekondigde financiële concessies van de overheid ook meer als een gebaar dan als een voorstel van practische waarde. Moeten er straks loonconcessies worden gedaan, dan treft dit de loon intensieve bedrijven het meest. Daar onder zyn juist veel kleinere midden standszaken, welke zich toeleggen op kwaliteitsproducten met veel hand werk. Tegenover de concessies tav afschrijving, die overigens niet onbillijk zijn, voelen zy zich extra gedupeerd. Men geeft faciliteiten aan hen die nieuwe investeringen gaan doen. Dat is toe te juichen, maar deze maatregelen brengen geen enkele verlichting wanneer men berekend heeft dat het inkomen voor consumptie reeds beneden een redelijk niveau daalt. Ook vele gesalariëerden in de de middenmoot van ons volk zien hun reële inkomen na de huurver hoging opnieuw dalen. Dit werkelijke inkomen is in de loop der jaren reeds hopeloos het kind van een eenzijdige regeringbeleid geworden. Nu door de huurverhoging een eind wordt gemaakt aan de verdere con sumptie van ons huizenbezit, voelt men zich bekocht, omdat men tot heden nog kon teren ten koste van het kapitaalbezit aan onroerende goederen. Op voor de middenstander Verschillende van de middenstands grieven komen nu goed boven drijven. Dat is geen gevolg van de politieke houding onzer grootste partijen, die speciaal met het oog op de komende verkiezingen blijkbaar voornemens zyn zoveel mogelijk stemmen van midden standers voor zich te winnen. De eigenlyke middenpartijen blijven natuurlijk niet achter. Nu zullen wel alle wonde plekken aan de midden moot van ons volk worden geëtaleerd Hier en daar is ook al sprake van overdrijven. Met dit alles krijgt men behoefte aan een juist inzicht in de positie van de verschillende onder delen van onze middenstand, die breed is en gevarieerd. Doch al wordt het beeld hier en daar wat scheef getrokken, de meest sceptische beschouwer zal beamen, dat het dringend noodzakelykyk is con structieve plannen te beramen op korte termijn om de zorgen in de middengroepen van ons volk te ver lichten. Vrouwe Justitie met haar blinddoek en haar weegschaal is, behalve een imposante dame, ook een schrikaan jagende matrone, dat merkt men ook telkens, wanneer men 'n rechtszitting meemaakt. Dan ziet men kerels, die de wereld kunnen verzetten, ineen schrompelen tot kleine misdadigers, die niet weten waar ze met hun handen moeten blijven van zenuwen. Die het angstzweet op hun voorhoofd hebben staan en voor wie de officier van justitie erger is dan de ergste Sinterklaas uit vroeger dagen. Het is maar een enkeling die reso luut naar de groene tafel stapt en 't duel met de officier tot 'n goed einde brengt. En eigenaardig, dat zyn wel dikwijls die hele kleine mannetjes, waar ieder over heen stapt, maar die parmantig de strijd aanvaarden. Zo is het ook met de vrouwen. Juffers die meer schrik aanjagen dan Vrou we Justitia zelf, smelten weg in tranen, als de Officier met zijn boutades begint. Kleine dikkertjes, de meest gemoe delijke dames, die men zich in het dagelijkse leven maar dromen kan, die vechten echter, taai en verbeten, zoals een vrouw alleen maar vechten kan, om er nog wat aan te verdie nen. En gewoonlijk gaat dat ook nog. Voor een psycholoog lykt ons een dergelijke zitting van de politierech ter een prachtig studieveld, met veel ongekende moeilijkheden. We zitten er echter om verslag te geven van wat er gebeurd en moeten ons niet met psychologie bezig gaan houden. Toch een kleine opmerking vooraf. De meeste mensen weten niet wat te doen, als zij, of als verdachte, of als getuige voor de groene tafel moeten verschijnen. Misschien dat het volgende exposé ons allen wat helpen kaD, daar geen men 8 er zeker van is, dat hy van daag of morgen niet in een van die kwaliteiten daar moet verschijnen. De zaak opent, doordat de deur waarder duidelijk de naam afroept van degene, die verschijnen moet. Is men in die zaak getuige, en men wordt nog niet afgeroepen, dan is toch zaak van de publieke tribune te verdwijnen, daar anders de getuigenis geen waarde heeft. Is men verdachte, dan vraagt de rechter naar naam, leeftijd, adres enz en vermaant vervolgens aandachtig te luisteren naar de Officier van Justitie, die de aanklacht voorleest Dan vraagt de rechter of men wat tot zyn verdediging heeft te zeggen op de beschadiging. En op -^t moment maken de meeste mensen fouten, door een omstandig verhaal op te hangeD, dat allemaal met de zaak als zodanig niets te maxen heeft. Als men 's avonds om 10 uur wordt gepikt, omdat men te diep in het glaasje gekeken heeft, interesseert 't niemand, dat men die ochtend al om 7 uur is opgestaan. Hoogstens wekt men het vermoeden, dat men toen al begonnen is om in het glaasje te kyken. Men zy dus kort en bondig. Dan worden de getuigen opgeroepen die ook weer naar naam, adres, leeftyd enz. gevraagd worden. De rechter vraagt vervolgens of men de waarheid wil verklaren en niets dan de waarheid, waarop men, als men dit tenminste bevestigend beantwoord, de eed moet afleggen, En dan begint het lieve leven. De meeste hebben daar niet aan gedacht en beginnen van alles te stotteren, behalve de eedsformule. Maar als men rustig wacht, dan zegt de rechter die netjes voor en men behoeft ze maar te herhalen. Ook voor de getuigen geldt, kort en bondig, want het is alleen een herhaling van het procesverbaal in hoofdzaken en de verdere rimram interesseert niemand. Heeft de verdachte nog op en aan merkingen op de verklaringen van getuigen, dan krijgt hy gelegenheid om deze te spuien, maar nooit door het onderbreken van getuigenissen of later met een kwaad gezicht. Men dient hier zeer voorzichtig te zyn, omdat deze mensen onder ede staan en geacht worden de waarheid te zeggen. Om daar kwaad tegen in te roepen, dat ze liegen, maakt dan beslist geen goede indruk. Dan ryst de officier overeind en begint zyn requisitoir by welke ge legenheid hy gewoonlijk ook zyn eigen opinie geeft over het voorge vallene. Dat deze niet altijd even vleiend is voor de verdachte, kan iedereen begrijpen en men doet het beste maar om een berouwvol gezicht te trekken. Aan het eind van zyn requisitoir komt dan de eis b.v. 14 dagen brom men (zij het dan in nettere taal). De rechter vraagt dan op zyn beurt of de verdachte hierop iets heeft te zeggen en verwacht dan ook dat de verdachte om vermindering zal vragen om de een of andere bijzondere reden. Nu is het eigenaardig, dat mensen, die het voorste gedeelte behoorlijk hebben behandeld, zeer goed hun woordje hebben gedaan, nu met hun mond vol tanden staan en wel om vermindering van straf vragen, maar geen redenen daarvoor op kunnen geven. En dit is juist het punt, waar in voor verdachte nog winst ce be halen is. Men preparers zich dus juist op dit punt. Als de verdachte is uit gesproken, velt de rechter vonnis en zegt dan plechtig in naam der Konin gin wat men te betalen heeft of hoe lang men moot brommen. Dan is alles afgelopen. Men moet dan gaan. Voor getuigen, die nog een of andere vordeiing hebben op verdachte is het van het grootste belang, deze vorde ring direct op te geven, met overleg ging van bijbehorende rekeningen by het begin van hun getuigenis. Dan kan verdachte meteen veroordeeld worden, om die te betalen. De meeste getuigen wachten echter met het indienen van hun schadebewyzen tot na de uitspraak en dan kan de rechter er niets meer aan doen. Dus rekenin gen indienen voor de uitspraak. En laten we nu maar gauw begin nen met een verslag van afgelopen Vrydag, waarbij V. uit America de ry van beklaagden opende. Deze schone jongeling had op zekere keer een fiets op de Lorbaan zien staan en kreeg boze neigingen. Nu kan men deze overwinnen, door gelegenheid tot zondigen te vluchten, maar helaas, deze jongeling deed dat nitt en hy begon met de spaken van die fiets kapot te trappen. Weer een bewijs temeer dat een mens eigenaardige neigingen kan hebben. De Officier was niet mals, noemde het zelfs minder parlementair een „rotstreek" en eiste f 55 boete. Die werden hem ook promt toebedeeld. S. uit Grubbenvor8t is een nog schonere jongeling. Toen hy zya zak centen ophad, pakte hij een stuk ijzer en forceerde daarmede een offerblok van een veldkapel. Toen had hy geld, maar liep tevens tegen de lamp. De Officier, die een gewone inbraak, mits handig opgezet, nog wel appreciëren kan, vond dit een diefstal van de lafste soort en vroeg 4 mna, v.w. met een proeftijd van 3 jaren. En dat kreeg ie dan ook promt, J. uit Venray, die vol van het beste bier, vervelend werd en uit een café behoorlijk op straat werd gedeponeerd wist niets beters als afscheidsgroet achter te laten enkele kapot getrapte café-ruiten. De rekening werd hem gepresenteerd door de Staat der Neder landen zegge en schrijve f 25. Voor uw Venray8 verslaggever doet het zyn chauvenistisch hart deugt, iedere rechtzitting opnieuw hele rijen dronken heren te zien opdoemen, die telkens maar weer op fiets of brom fiets kruipen en dan ook promt gesnapt worden. Zy komen uit alle windstreken behalve uit Venray. En hier is het bier toch ook best en we hebben hier toch ook bromfietsen en zelfs nog een paar gewone fietsen en tcchDeze week waren er slacht offers uit Bergen, Horst, Tegelen, Blerick en Arcen. Als ze voor de eerste keer kwamen was het prompt f 30. Kwamen zy voor de derde maal of nog meer, dan is het een gratis reis en verblijf in Hare Majesteits gevangenis te Roer mond op water en brood brrr... Van T. uit Venlo gaat jaarlijks in Siebengewald de schoorstenen vegen, tenminste als hy niet in Roermond in hét Staatshotel verblijft. Maar dit jaar was hy present, alleen werd zyn verblijf daar ter plaatse aanleiding, dat hy wederom enkele weken van de vermoeienissen des levens kan gaaD uitrusten. Vol stof van het schoorsteenvegen ging hy namelijk een glaasje drinken en nog een paar, ging een stukje eten en dronk weer enige glaasjes. Kortom, hy genoot van het goede des levens, totdat de rekening werd gepresen teerd. Toen was er geen geld en er bleef alleen flessentrekkerij over. Drie weken was de uitspraak. Praat men van Siebengewald, van koffiebonen en pistolen, dan weet je het wel 1 Er was een mof, die koffie smokkelde van ons land naar zyn land, via Siebengewald. Er was ook een nijvere douanebeambte, die hem daarby snapte. De smokkelaar gaf zich over, doch toen hij geboeid zou worden, sloeg hy er op en duchtig De douanebeambte trok zyn revol ver, maar toen hy wou schieten, ketste het wapen jammer genoeg Tenslotte kwam het zover, dat die mof de douane met zyn eigen pistool op zyn kop timmerde, zyn koffie pakte en naar de Heimat zuruck fuhr. Maar als die Pruis nog ooit zyn neus over de palen steekt, gaat hy er voor twee maanden in, mits het pistool van de dienstdoende kommies tenminste weer niet gaat ketsen. Er was eens een echtpaar uitzetten dat de bloempjes ging buiten zetten. Dat deden ze ook in Venlo. Mynheer was spoorbeambte en had dus met zyn familie vrij reizen. Daar in een café vergat een dame haar beurs en en de spoormevrouw pikte die gauw binnen. Het geld haalde ze -er uit en de lege portemonnaie gaf ze aan haar spoormynheer, als een souvenir aan Iq het algemeen kan men zeggen, dat op enkele uitzonderingen na mogelijkheden tot plaatsing in Zuid Afrika bestaan voor iedereen, die zich op een bepaald gebied een deskundige kan noemen. In de eerste plaats de groepen: bouwvakarbeiders met uit zondering van schilders, monteurs en metaalarbeiders. Voorts bestaan er, hoewel in iets geringere mate kansen voor kappers, kleermakers, brood- en banketbakkers en slagers. Wat de intellectuele beroepen be treft zyn er toekomstmogelijkheden voor werktuigbouwkundige ingenieurs en civiele ingenieurs, electrotechnici en chemici. Ook bestaan er mogelijkheden voor administratief personeel. Maar deze mensen moeten de sprong niet wagen als zy niet voor zichzelf overtuigd zyn dat zy de Engelse taal behoorlijk kunnen spreken en schrijven. Gezien het aanvangssalaris voor administra tief personeel zyn de mogelijkheden bovendien nog beperkt tot personen beneden 35 jaar met een klein gezin Wanneer de echtgenote in staat en in de gelegenheid is ook werkzaam te zyn, dan vermindert dit vanzelfspre kend het risico. Bijv. zou de vrouw kunnen werken als steno typiste, na tuurlyk alleen als zy de Engels? taal machtig is, als verpleegster als zy in het bezit is van het diploma „Algem. Ziekenverpleging", dat in Afrika zal Worden erkend, als masseuse, kap stei* of schoonheidsspecialiste. Engels of Nederlands De kwestie van Engelse of Neder landse taal hangt af van waar men in het begin zyn tenten opslaat en in welk beroep of ambacht men werkt. Iq de provincie Natal byv. wordt overwegend Engels gesproken, doch in de provincie Oranje Vrijstaat is de omgangstaal grotendeels Afrikaans. Ruw gezegd wordt in de steden veelal Engels gesproken en op het platteland meer Afrikaans. Hoewel in sommige delen van 't land men wel met Nederlands terecht kan, is ken- kennis van de beide landstalen zeker noodzakelijk om de kansen die men voor zich zelf ziet ook te benut ten. Of het voor een Nederlander ook moeilijk is om Afrikaans te leren, daar kan misschien de volgende ver klaring van een Nederlander-Afrikaan antwoord geven In die algemeen is dit vir 'n Ne derlander glad nie moeilijk nie om Afrikaans te verstaan en na 'n rukkie te gesels. Die beste ma nier om met hierdie taal vertrou te raak is om een Afrikaanse koerant of tydskrift gereeld te lees, Daar is 'n aantal woorde wat in Afrikaans 'n ander betekenis het as in Nederlands. Toen ek in Zuid Afrika aangekom het ek self die slagoffer ge word van hierdie feit. Ek het namelik teen 'n jong nooitje van omtrent tien jaar gesè dat sy 'n „aardige meid" was. Die ouers, wat teenwoordig was, het baie gelag, want 'n „meid" beteken in Afrikaans 'n naturelle vrouw en „aardig" het in Afrikaans meer die betekenis van „eienaardig" of in goeie Ne derlands„geschift". Afrikaans is dus nog niet hetzelfde als Nederlands en men moet dus wel voorzichtig zyn met het gebruik van Nederlandse woorden en gezegden. Lonen en pryzen Het verschil tussen lonen en de kosten van levensonderhoud is in de Unie groter dan hier te lande. Wy zullen hier enkele pryzen noemen: maatcostuum, behoorlijk f 240 confectiecostuum f 185 eenvoudige ochtend jurk f 35 goede hererenschoenen f 30 damesschoenen van f 15 f 45 vleesrekening voor een gezin v. 4 personen p. maand f 65 een pond boter f ,75 een dozijn eieren f 1,75 een pond suiker f 0,30 melkbrood 800 gram f 0,32 giro 10 20 80 Vijftig nieuwe kerken bouwen Het vyf jaren plan, Dat de Bisschop, in vertrouwen Op zyn volk, volvoeren kan. Foto Hoedemaekers Henseniusplein 6 Venlo. Driewerf hulde aan de Venlose politie, die zonder speurhond of wat ook, twee dagen daarna in Zetten by mynheer en mevrouw de portemon naie en het geld terug kwamen vragen. Nu bleek op de zitting, dat mevrouw de hoofdschuldige was, die dan ook f 25 boete en 1 maand voorwaardelijk kreeg. Mynheer kreeg echter ook f 25- boete, om te leren, dat hy z'n vrouw maar eens beter aan moet pakken en zyn vingers van andermans spullen af moet houden. En dat was het, want de zaak van het hele kleine tuindertje uit Blerik, die door twee knapen van agenten was aangehouden, omdat hy zyn paard aframmelde, werd uitgesteld, omdat 't kleine tuindertje zich zonder meer zo maar niet liet veroordelen, maar dat horen we de volgende week Vrydag wel DE ENE KEER een „hartigheidje" voor man lief; de andere keer een lapje voor een nieuwe blouse. En dat kan, omdat ik mijn boodschappen bij de VéGé-kruidenier haal. Je krijgt daar geldzegels, die ongemerkt oplopen tot een welkom bedrag. GRATIS krijgt U bij VéGé een handig spaarboekje, waar U de waardevolle geldzegels in kunt doen. Op een vol boekje betaalt ieder van de 1300 VéGé-kruideniers U direct één gulden uit! l^^^g^kruidenier-^J De hoogste post op het huishoud budget is de huishuur. Deze bedraagt per maand gemiddeld f 155. Maar er staat tegenover dat de belasting op inkomens tot f 1000 per maand vry- wel te verwaarlozen is. Er zyn in Zuid Afrika 2 artikelen waarvan het bezit op den duur nodig is. Het klimaat is in uitgestrekte delen van het land zodanig dat men niet buiten een ijskast kan. De aan koop hiervan tweedehands kost fsoo Een auto vervult wegens de grote afstanden in de Unie dezelfde dienst als by ons de fiets. De genoegens van het buitenleven en van het beschou wen van de indrukwekkende natuur ontbeert men grotendeels als men zich niet snel en gemakkelijk kan verplaatsen. Voor een kleine 2ehands auto in goede staat betaalt men al gauw f 3000 Tegenover deze uitgaven staan de lonen, die voor ambachtslieden onge veer f 125 per week bedragen. Na gebleken geschiktheid kan dit bedrag oplopen tot f 155 De huisvesting Een huisvestingsprobleem, zoals in Nederland is in ZuidAfrika onbekend. Men slaagt er snel accomodatie te vinden. Het meenemen .van 'n mon tagewoning is niet noodzakelijk en evenmin aan te raden, omdat de bouwcommissies in de meeste steden het neerzetten van een montagewo ning binnen de stadsgrenzen verbie den. Als de economische toestand in de Unie blyft zoals hy thans is, wordt de emigrantie van 7 tot 10 duizend Nederlanders in de loop van 1953 binnen de grenzen van het bereikbare geacht. De Zuid Afrikaanse Immigra- tiewet heeft voor de toelating van Nederlanders geen jaarlijks quotum vastgesteld. Verdere inlichtingen zijn natuurlijk te verkrijgen bij de aanmeldingskan toren van de Gewestelijke Arbeids- bureaux en de particuliere emigratie organisaties. Jonge Nederlanders gevraagd voor Zuid-Afrikaanse goud my nen De Staatsmjjnscholen van Zuid Afrika zyn bezig in Nederland jonge ongehuwde mensen tussen 18 en 25 jaar aan te werven voor een opleiding tot ondergronds mijnwerker. De Zuid-Afrikaanse goudmijnen kampen thans met het stijgende ge brek aan werkkrachten in de Unie. De jongelieden, die op deze werving ingaan, moeten zich voor 41/, jaar verbinden. Het is de bedoeling, dat zy als opzichter werkzaam zullen zyn; tydens de opleidingsperiode moet echter ook bijzonder zwaar werk ver richt worden. Aan de tekening van een leercontract met de Staatsmijn- scholen gaat een zeer scherpe medische selectie vooraf. Op de duur bestaat de mogelijkheid op te klimmen tot hogere functies. De reis naar Zuid Afrika, welke voor rekening van de Mynscholen ge maakt wordt, geschiedt per vliegtuig. De leerlingen worden doorgaans ge huisvest in woonoorden. Aan het eind van de leertijd, welke ca twintig maanden duurt, volgt een examen, waarbij men als volslagen mijnwerker kan worden erkend. Plaatsing in een goudmyn is dan verzekerd. Na be ëindiging van 4-jarig verband is men vry al dan niet by de mijnen te bly'ven. Aangezien het vak geheel ter plaatse geleerd wordt, biedt deze werving ook mogelijkheden aan ongeschoolden mits zy aan de hoge medische eisen, welke vooral in verband met de bestrijding van de silicose gesteld worden, vol- doon. In de Venrayse Peelparel stryken Venrayse mensen de Venrayse Overhemden en Boorden Maandag, Dinsdag of Woensdag gebracht.... Zaterdag klaar 1 Broodschotels Tabaksstelen voor nesten, Kunsteieren, Drinkers, Vita grit, Duvo roodsteen, Rodivit, Bodemwit, enz. Langstraat 46 Tel. 713

Peel en Maas | 1953 | | pagina 5