Enquête over de biecht De politierechter Het werk der Kil „De Bazuin" het weekblad voor geloofsverkondiging, uitgegeven door do Paters Dominicanen, heeft in verhand met de Paastijd, het „biecht- seizoen", zijn editie van 21 Maart geheel gewyd aan het Sacrament van de Biecht. Enige bekende moralisten en theo logen en mensen uit de praktijk benaderen het probleem, dat de biech ten voor vele gelovigen opwerpt, van verschillende gezichtspunten. H«t nummer bevat een bijlage, die handelt over het biechten van de jongeren en geïnspireerd is door een ei q êie op lagere en middblbare scholen. D*zo enquête maakt weer opnieuw duidelijk aldus De Bazuin hoe broodnodig het is, in woord en schrift er telkens weer op te wijzen, dat de instelling van vele Katholieken by het biechten zoals trouwens by de andere sacramenten, het gebed, de eredienst enz. veel te veel een nuttigheidsinstelling is. Zy richten zich wel tot God, maar dan als degene, die hen moet he'pen en niet als degene, voor Wie zy hun zonden belangeloos moeten bekennen, aan Wie zy belangeloos dank, aan bidding en verering verschuldigd zijn, Daarom ook wordt het biechten zo goed als het ontvangen van andere sacramenten, het deelnemen aan de eredienst, het gebed enz zo vlot achterwege gelaten, want „het zegt my allemaal niets meer tegenwoordig ik ga maar zelden te biechten, want ik heb er toch geen steun aan" enz. Een speciale bijlage is uitsluitend verstrekt aan de biechtvaders en bevat de voor hen belangryke con clusies uit de enquête. In het zeer lezenswaardig artikel „Dring het kind geen doodzonden opr' van prof. H. Sanders pr. zegt schrijver oa. dat van de by het onderzoek betrokken kinderen 37* pet van de jongens denken, dat zij doodzonden doen, van de meisjes 4 pet. Het zijn, aldus prof. Sanders, waar scbynlyk objectief geen doodzonden die deze kinderen hier bedoelen, maar vergrijpen, waarvan zy subjectief menen, dat ze erger, lelijker, zwaar der zyn dan de „gewone" zonden Dat houden zy voor doodzonden met alle gevolgen van dien. Men kan uit deze gegevens vele conclusies trekken: om dat op deze leeftijden het besef voor goed en kwaad begint door te breken. Maar de allerbelangrijkste conclusie richt zich tot de ouders en opvoeders: dat zy het kind behoeden voor de gewetensangsten, die een foutieve voorlichting noodzakelijk tengevolge heeft, dat zy het om het kort te zeggen geen doodzonden opdrin gen. Bovenstaande aanhalingen zijn slechts twee grepen uit de verschei denheid van artikelen,die De Bazuin in zyn speciale nummer biedt. Andere artikelen hebben onder meer betrekking op de verhouding biechteling biechtvader; de eisen, die de biechteling aan zyn biechtvader stelt, de rypere jeugd en de biecht, kinderen over hun penitenties, het gewetensonderzoek enz Het geheel is geschreven in voor eenieder begrijpelijke taal en bevat voor priester en leken talrijke zeer behartenswaardige wenken. Het is slechts te wensen, dat dit nummer, dat in grote oplage gratis is verspreid, zyn weg moge vinden in alle Katholieke gezinnen van ons land. Na enkele maanden niet in Venray recht gesproken te hebben is VrydaK jl. de politierechter en zyn gevolg weer in de Raadszaal van ons gemeentehuis „neergestreken" om daar in naam van de gerechtigheid vonnis te doen over allen, die de Nederlandse wet op de een of andere wijze geweld hobben aaDgedaan. Het begon met een Chinees. De deurwaarder begon te miauwen 6n vervolgens stapte een Chinees de raadszaal in tot voor de groene tafel. Daarop verslikte de rechter zich en de verdachte knikte bevestigend zo heette hy inderdaad. Deze zoon van het hemelse ryk had zich te buiten gegaan aan het vuurwater van Schiedam, en vervolgens een land genoot beide spleetogen dichtgeslagen Iets dert-elyks mag dan al door de geallieerden worden toegejuicht als het in groter verband gaat, hier kunnen wy dat niet gedogen, want per slot van rekening leven we in een geordende maatschappij, waar van links naar rechts wordt geschre ven en niet van boven naar beneden en waar achter glazen ruiten de clivia's het uitzicht belemmeren in plaats van een papieren raamdichting. „Verstaat u Nederlands?" vroeg de rechter. De verdachte bewoog de lippen wat op en neer en heen en weer, alsof hij smakelijk op een pruimpje sambal kauwde, maar hif deed het terwijl hjj de kaken stijf op elkaar hieli. Toen de man uitgesproken was, herhaalde de rechter zyn vraag. „Bietsjie, bietsjie", verklaarde de verdachte. „Let dan maar eens goed op", adviseerde de rechter, want de wet heeft hem tot taak gegeven elke verdachte te vermanen tot, oplettend heid. De officier bekeek de dagvaar ding. Een normaal Nederlander begrijpt dat prosa dikwijls niet eens op hot eerste gezicht. Daarom droeg hij alleen maar de korte inhoud voor „Nou, hij heeft, die kameraad van 'm een opdoffer gegeven". Want officieren kunnen ook wel gewoon praten, zondar een hoop althansen en subsi diairs en opzettelijkheden. Of dacht. u dat ze 's middags aan tafel zeiden „Vrouw, althans echtgenote, geef me met voorbedachte rade die jus, subsidiair dat vleesnat, eens even aan De rechter noemde de naam van het slachtoffer, of probeerde tenminste dat te doen. De verdachte herhaalde die naam, wreef langs zyn scheef linkeroogje, en knikte bevestigend Hy had das bekend. „Tien gulden of vijf dagen", eiste de officier, want hy meende, dat dat manneke het wel niet breed zou hebben. De verdachte haalde de schouders op. Dat ging hem boven de kruin, waar eigenlijk een staart had behoren te zitten. Met uitge spreide vingers en opgeheven handen herhaalde het O M. dit requisitoir. De verdachte begreep het. Hy knikte tenminste bevestigend en begon weer te sjilpen. Conform de eis stak de rechter ook tien vingers op. De Chinees zei zoiets van „fietspomp, fietspomp" en haalde een briefje van honderd gulden uit zijn broekzak. „Negentig terug", zei hij, toen hy het op de groene tafel legde. We zouden wel eens willen weten wat de griffier daarvan opgeschreven heeft. Trouwens, dat vuurwater schijnt met de dag grotere aantrekkelijkheid te krygen, gezien de ris zondaren, die zich wegens een te buiten gaan aan dit kostelijk nat voor de groene tafel moesten verschijnen. S Blerick dronken op bromfiets 14 dagen voorwaardelijk met proeftijd van een jaar. S. te Venlo, voor de vijfde maal, dus prompt 8 dagen. H. te Blerick, dronken in auto, dagen. S. te Venray f 15.—. V. te Sevenum voor de derde maal netjes 8 dagen. D. te Horst f 15. V. uit Horst had een echtgenoot, die 's morgens in alle vroegte gewoon was bij buurman uit het hok turf te gappen. En buurman had dat in de gaten, zodat hy de wacht hield. Toen de turfgapper met zyn dage lykse bezigheid begon, ontstond er dan ook een fikse ruzie. De turf- steler was de buurman echter dik de baas, zodat deze in armoede zyn vrouw te hulp riep. Deze kwam, nog gestoken in haar nachtjapon dé strijdende bpurman versterken. Nu dreigde op zyn beult de turf steler het onderspit te delven, want vechten tegen een in nachtjapon gehulde dame is bij voorbaat een verloren gevecht. Dus riep hy op zyn beurt zyn wettige ega te hulp, die korte metten maakte met de nachtjaponnen juffrouw, door heel kordaat in haar hemd te zetten. En zeg nu zelf, een echte dame gaat niet in haar hemd staan. Nu moest deze Kenau zich echter verantwoor den wegens vernieling van een nacht japon, maar aangezien alles zo'n heel tbre kwestie was kwam ze er met f 25.— vanaf. J. uit Tegelen was uit met een kameraad. En omdat het bier zo best was, dronken ze er allebei een bende van uit. Maar als het bier is de maD, gebeurt er soms dat er ruzie komt. Zo ook hier. De twee vrienden kregen hooglopend „mot" en J. trok zyn kameraad vele bossen haren uit zyn hoofd, schopte hem zyn schenen en dergelijke fraaiigheden meer. De vriendschap is nu uit en J. mag bovendien f 20 aan de Staat der Nederlanden betalen. M. uit Horst had ook teveel op en kreeg ook al weer ruzie. Daarom pakte hij een bierglas en timmerde daarmede op zyn tegenstanders ge zicht. Tarwille van zyn jeugdige leeftijd en zyn blonde haren werd volstaan met f 23.— boete. H. uit Oirlo was in Meerlo aan het werk en ondervond daar veel hinder van een misselijk stukje mens, dat hem de hele tijd bleef treiteren. Tot de maat vol was en H. dat stukje mens danig onderhanden nam, waardoor deze meer dan pijnlijk werd getroffen. Hoewel het rechtscollege met hem meevoelde, moest hy met f 1.— boete toch leren, dat alleen zy recht te spreken hebben en men geen eigen rechter mag gaan spelen. S. uit Horst die uit armoede met St. Nicolaas wat speelgoed had weg gehaald in een winkel, kreeg ook een mild vonnis tegen naar nl. een maand voorwaardelijk. L. uit Venlo heeft een dikke buur vrouw, wat op zich heus geen zonde is. Maar deze dikke juffrouw was allerminst gemoedelijk, integendeel, zij deed haar best om in het geluk kige huwelijk van L. te stoken en stak daarby een repertoir scheld woorden af, waar men met verbazing naar stond te luisteren. Kort en goed, op zekere dag was de maat vol en de scheldende dikkerd kreeg nu f 25.— boete. We hebben zo'n stiekum vermoeden deze juffrouw nog wel eens terug te zien. Een oude man uit Siebengewald had geluk de rechter in een milde bui aan te treffen. Want dit heertje had een juffrouw met een stoel ge slagen. Hec bleek dat de juffrouw een roddellaarster was en zyn familie danig onder vuur nam. Dat had hij haar verweten, maar zy had hem overhoop geduwd. Toen hy opstond had hy steun moeten vinden by een stoel, waartegen de juffrouw haar hand had geslagen. Hy had dus niet geslagen. Voor deze keer werd 't ver haal gegeioofd en kwam er vrijspraak. A. uit Venlo was reeds meerdere malen betrapt dronken in een auto gezeten te hebben en aangezien dit nu onlangs weer het geval was, was het voor hem bittere noodzaak om te bewijzen, dat het zo erg niet was. Dies trok er een hele processie de rechtszaal binnen, met advocaten en getuigen, maar hy had in zoverre pech, dat zyn getuigen a decharge op de publieke tribune bleven zitten, toen het getuigenverheor a charge bezig was. Ea dat mag niet. Dus werd de zaak uitgesteld, waarna hele processie weer onverrichter zake vertrok. En tot slot was er dan een droevig geval van een juffrouw, die na de bevrijding voor de zesde keer was gesnapt als winkeldievegge en nu in Amsterdam zat voor de zevende keer. Deze dame, die een allesbehalve licht leven achter de rug had, was na de oorlog onder de invloed geko men van een slechte man, die haar dwong in winkels te gappen en zelf buiten schot bleef. Nu was echter ook deze vogel geknipt en haar advocaat meende, dat daarmede ook het einde gekomen was aan de zondeval van deze dame. Drie maan den was tenslotte de uitspraak, waar deze juffrouw dan ook best tevreden mee mag zyn. De volgende zitting, „met 1 geheel nieuw programma", zoals de Officier zei, is volgende week Vrydag in het afgelopen jaar. Een jaarvergadering der KA B. is altyd interessant, ook voor een bui tenstaander, omdat op deze vergade ring al de verschillende acties, die door de K.A.B. gevoerd worden, nog eens uitdrukkelijk voor het voetlicht treden en deze, zy het dan alleen wat het financiële gedeelte betreft, rekening en verantwoording afleggen van wat gedaan is in het afgelopen jaar. Zo bleek Herwonnen Levenskracht het steunfonds der K.A.B. in de strijd tegen de tuberculose, dit jaar f 4708 66 ontvangen te hebben en byna f 800 uitgegeven aan huisver- pleging alleen in Venray. Een saldo van f 622.83 is een voldoende waar borg voor het komende jaar. Het GezinBZorgfond8 telt al 153 leden, een gezonde groei dus van meer dan 80 leden. 30 Uitkeringen werden in het afgelopen jaar gegeven en hielpen zo mede de zorgen in het huisgezin, waar de moeder door de een of andere oorzaak was uitgevallen, te verlichten. De Dr. Poels stichting zorgde voor gezinshulp in 28 gezinnen. Het Kin dervacan tie werk maakte het mogelijk dat 10 arbeidersjongens een onbekommerde vacantia genoten in Groenewoud. De levensverzekering Concordia heeft meer dan een half millioon verzekerde gelden in Venray. Het Lourdes Ziekenfonds zorgt dat ook in het komende jaar enkele reeds lang liggende zieken een gratis reis naar Lourdes krygen. By de brandverzekering is in Venray byna 15 millioen verzekerd. Het Centraal Ziekenfonds telt 6432 leden in onze gemeente. De Volksbank zorgt voor de spaar gelden. Er werd afgelopen jaar voor ruim f 19.000 ingelegd en voor ruim f 18.000 uitbetaald. Het Priesterstudiefonds wist met de andere standsorganisaties in het afgelopen jaar f 1075 bij elkaar te krygen en daarmede Venray de tweede plaats te geven in ons Bisdom. Dat men dit jaar de eerste plaats zal- proberen te bereiken is vanzelf sprekend. De Klein vee Centrale verricht haar werk ook naar behoren en had 193 varkens en 3 geiten verzekerd voor f 46 100 4 Varkens en 1 geit zyn ge sneuveld, waarvoor promt f 1284 is uitbetaald. Eenheid maakt macht Al deze genoemde verslagen onder streepten de inleiding van de Voor zitter P. Schoester, die er op aan drong toch de eenheid te willen bewaren. Het verleden heeft bewezen, dat het verbreken van die eenheid ten koste van het algemeen gaat. De eenheid die we moeten bewaren op politiek en maatschappelijk terrein, moeten we ook in onze Venrayse gemeenschap bewaren, aldus de Voor zitter. Door uiterlijke en innerlijke levens houding moeten we de numerieke meerderheid die de K:A.B. bezit tot een weldaad maken op de eerste plaats voor de aangesloten leden, op de tweede plaats voor de gehele ge meenschap. Ook de geestelijk adviseur wijdde woorden aan de zonodige eenheid in katholiek verband By alle materiële vooruitgang moet ook geestelijke vooruitgang zijn, wil men inderdaad vruchten kunnen plukken. In enkele woorden schetste hy o a. de gevaren van het humanisme en wees in dit verband op retraite's en recollecties. Raadsverkiezingen Verder werd besloten voor de a.s. verkiezingen namens alle arbeiders een kiescomité samen te stellen, bestaande uit de heren Schols, van Soest, Bonants, Oostrum, Martens en Reintjes uit Leunen, W. Peeters en P. Schoester, welk comité een can- didatenlyst zou samenstellen voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Dit college heeft reeds de volgende candidaten gesteldW. Selder, H. Odenhoven, J. de Bruyn, J. Derks Oostrum, H. van Boven, H. Vermeulen en L. Janssen. Over de volgorde op de lijst zal nader overleg worden gepleegd door het kiescollege. Credo Pugnodag In zyn openingswoord wees de Voorzitter nog op het belangrijke feest dat Venray dit jaar gaat vieren, als op 13 September de Limburgse CredoPugno dag in Venray zal worden gehouded. By die gelegenheid zal ook het op te richten standbeeld van Mgr. Poels worden onthult, mits dit tijdig klaar zal zyn. De bestuursverkiezing bracht P. Kustors, W. Dommeck en Th. Peeters op hun oude plaatsen terug. In plaats van M. v. Houdt en J. van Goch, die zich niet meer herkiesbaar stelden, werd J. van Gerven gekozen. Te Siebengewald zyn ton nadele van Th. J. 400 kuikens verbrand. Te Weert zyn in het gezin Sweron in zes jaar tyds drie tweelingen ge boren. Te Kerkrade is een 60-jarige vrouw in arrest gesteld, die gepoogd had haar man te vergiftigen. In Venlo namen dieven een brand kast maar mee naar huis van de Caltex Pecroleum Maatschappij De inhoud bedroeg f 3500. By da landbouwer V. te Tienray, kwamen 3 stuks vee om het leven, doordat het gehale huis onder elec- trische stroom stond. In Nijmegen is men begonnen met het bouwen van een nieuw spoorwegstation. Dit jaar wordt alléén te Nijmegen een vierdaagse gehouden. Te Eindhoven werd aangehouden een 46-jarige vrouw, die verdacht wordt haar man, de 51 jarige W.R. te hebben vermoord. By Wijk bij Duurstede, hebben duizenden vogels een vreselijke dood gevonden na het gebruik van zwaar vergif, dat was gestrooid op een erwtenakker. Te Londen is aangehouden de man, waarop de gehele politie de laatste weken loerde, nl. John Christie, die verdacht wordt een zevental vrou wen vermoord te hebben.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 4