TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Venray helpt Venrays blinden Nieuwe ontslagbepalingen. VENRAYERS helpt nu uui eiyen Uinden uit mm Licht en liefde ijk licht Lezers schrijven... Bij deze actie moet U weten.... steunt deze actie metteidaad Sympathiek doel. De grote macht van Lourdes NIEUWE KEEKEE Tuin- en Bloemzaden Eeuwige Lente ZATERDAG 7 MAARTJ1953 No. 10 [VIER EN "ZEVENTIGSTE JAARGANG In het begin van dit jaar besloot de Commissie voor Blindenzorg in Limburg „Licht en Liefde", bij ge tegenheid van het 25 jarig bestaan van do Blindenbond St. Odilia een actie te ondernemen, waarin men zich tot doel stelde voor iedere Limburgse blinde een reis naarLourdes mogelijk te maken. De watersnood heeft als met zovele acties ook deze overspoeld. Maar nu het leven weer normaal is, nu heeft men toch niet van deze actie willen afzien, ondanks dat misschien velen zullen zuchten: „Nu al weer geven men blyftaan de gang". Als men echter even nadenkt, dan ligt er in deze actie veel schoons. Blinde mensen het geluk te kunnen geven eenmaal in hun leven naar Lourdes te gaan om daar hulp en troost te zoeken, nieuwe kracht en levensmoed. Te weten, dat ze daar zyn, vlak by de Troosteres der Be drukten, de Hulp der zieken. Wat moet dit een geweldige ervaring zyn voor deze mensen, die in diepe duis ternis gehuld, niets kunnen zien. We klagen wel, maar als we even goed nadenken, dan zyn we feitelijk zo ryk. Te kunnen zien, wat een groot geluk, wat een zegen. Niet afhankelijk te zyn van andereD, zelf te kunnen zien en te kunnen handelen. Als we ons dat goed realiseren, dan moeten we het ons als een ereplicht rekenen deze mensen, die die rijkdom niet hebben, die dat geluk niet ken nen, ook eens keer een plezier te doen, Temeer daar we er bovendien zelf ook nog beter van kunnen worden. Want deze actie heeft men wel een zeer originele vorm gegeven. Venray is verdeeld in dertien wijken. De volgorde is door loting vastgesteld U vindt ze in bijgaande lijst. Daar achter vindt men de data, wanneer daar de zakjes worden opgehaald, zakjes, die mén enkele dagen van te voren in huis gekregen heeft. Nu is de bedoeling, dat men na tuurlyk wat in die zakjes doet. Deze worden opgehaald door dames van de Jonge Boerinnenbond, Jonge Meisjes middenstand of K A.V., die by dat op halon tevens een lot afgeven. Met dat lot heeft men nu twee kansen. Een in de gewone loterij, waarvoor van allerlei nuttige geschenken, als textiel, galanterieën, serviezen, sigaren, nylons koitom van alles en nog wat kan winnen. Maar als men woont in de wyk met de grootste opbrengst per gezin, dan beeft men nog een extra kans op de Muvero spaarketel, die voor deze wyk dan nog extra wordt verloot. In een maand tijd is deze actie achter" de rug en weet men of men tot degelukkige prijswinnaars behoort. Maar al direct weet men zeker, dat men door zyn gift zyn blinde Venrayse evenmens gelukkig maakt. Want de giften uit de gemeente Venray, zyn alleen bestemd voor de acht Venrayse blinde mensen, die men op zo'n manier een reis naar Lourdes wil lateh maken. Laten we zorgen, dat op Woensdag 8 April, a 8. wanneer in Maastricht het grootse zilveren bestaansfeest van de blindenbond St. Odilia gevierd wordt, dat Venray dan als feest ge schenk voor zyn eigen blinden een gratis bedevaart naar Lourdes kan aanbieden en dat van 9—16 Juni a.s in de bedevaarttrein deze mensen een plaats hebben kunnen krijgen. De door de Vereniging „Licht en Liefde" opgezette actie, welke de komende weken in Venray wordt gehouden, met het doel onze Venrayse blinden, ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan vaD hun Blindenbond een bedevaart te laten maken naar Lourdes, heeft my'n volle sympathie en instemming. Het is een mooie gedachte om deze mensen, welke het natuurlijk licht der ogen missen, in Lourdes het geestelijk licht, door de hulp van onze Moeder, de H. Maagd Maria, te doen verryken. Moge Venray dit mooie initiatief van harte steunen, zodat de organi satoren het gestelde doel bereiken, tot geestelijk heil van onze Venrayse blinden. Venray, i Maart 1953. Uw Pastoor-Deken W. BERDEN. ROND DE BEGROTING Met belangstelling heb ik uw uit gebreid verslag over de begrotings vergadering van onze Raad in uw blad gelezen en daarbij zijn me enige dingen opgevallen, die toch zeker onze aandacht verdienen. Op de eerste plaats is er de vraag of de hele begroting nog wel waarde heeft en niet een cyferspel is gewor den, waar alleen een zeer deskundige nog uit kan komen. Kapitaalswerken staan er geen meer op, wat er gebeuren gaat is dus duister 1 Daarover zal men in de loop van het jaar, als op de een of 1. Dat deze gehouden wordt voor onze Venrayse Blinden 2. Dat deze Blinden dit jaar een bedevaart willen houden naar Lourdes 3. Dat wanneer Uw bijdrage in het zakje verdwijnt U moet denken aan deze blinden en wat deze allemaal moeten missen, wat U heel gewoon vindt 4. Dat U het zakje met inhoud gereed moet leggen zodat bij het eerste bezoek van de collectrice dit kan worden mede genomen, daar anders vertraging komt in de actie 5. Dat U bij inlevering van het geldzakje aan de collectrice een GRATIS lot vraagt 6. Dat U dit lot goed moet bewaren daar het kans geeft op mooie prijzen 7. Dat bovendien voor de wijk, welke het grootste geldelijke bedrag per gezin heeft opgebracht, een Muvero-ketel wordt verloot als EXTRA prijs 8. Dat al deze prijzen zijn tentoongesteld in de etalage van de Fa. M. J. Vollebergh en Zn., Grotestraat te Venray 9. Dat de trekking van de loterij zal geschieden door een Ven rayse Blinde onder toezicht van de politie op Dinsdag 7 April 1953 10. Dat de Venrayse Blinden U reeds bij voorbaat dankzeggen voor het medeleven. No. Naam wijk Actie Aantal Verzamelde datum gezinnen gelden 1* Merselo 8 Maart 211 2 Leunen 8 Maart 189 3 Veulen 8 Maart 111 4 Oostrum 15 Maart 248 5 Pa tersstraat 15 Maart 268 6 Ysselsteyn 15 Maart 163 7 Castenray 22 Maart 98 8 Stationsweg 22 Maart 225 9 Desselke-Hiept 22 Mrt 335 0 10 Heide 22 Maart 117 11 Smakt 29 Maart 250 12 Grotestraat 29 Maart 210 13 Oirlo 29 Maart 202 TOTAAL 2627* f 000.00 Gemiddeld per gezin f 0.00 Zonder gestichten en inrichtingen. MERSELOMerseloseweg v.a. no. 7 Bergweg geheel Merselo tm M101 LEUNENLeunseweg - Leunen kom Brienshoek O verbroek weg n. Veulen tot H21 Lorbaan Weidelust Schoor tm G 43a - Laagriebroek Broekdyk Molenhofweg. VEULENScheide vanaf Kioo Stenen Brug Veulen vanaf H22 weg naar Zwarte Plak - Peelplan Zuid tot J103 - Griendts- veenseweg Veulenseweg ged. Heide tot L65. andere manier aan geld te komen is, nadere inlichtingen geven. Er is ook niemand, die vraagt, in welke richting die plannen zullen gaan. Of hiervoor een programma opgesteld is, dat men zal proberen af te handelen, mits er geld is en mits Gedeputeerde Staten die in deze almachtig schijnen ze goed zullen keuren. Punt twee is, dat niemand zich schynt bezorgd te maken, wat er gebeurd, als de reservepot leeg is Als ik goed gelezen heb, dan is als argument gebruikt, dat er nog meerdere gemeenten zyn, die in dezelfde omstandigheden verkeren en dat men maar moet afwachten Of men aan de nieuwe Raad de eer wil laten dat varkentje te was sen Punt drie is, dat schynbaar vele raadsleden in de hele begroting nergens anders naar speuren of er wel die en die weg ter reparatie op voorkomt en verder schynbaar die cyfermassa's niet meer Kunnen ont rafelen. Tekenend in deze is ook nog, dat een middenstander de afgevaardigden van de kerkdorpen de goede raad moest geven om eens met elkaar een wegenplan op te maken en dit als advies aan Openbare Werken te zenden, waardoor niet in iedere raadsvergadering opnieuw met het zelfde bijltje gehakt behoeft te worden. By gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de Blindenbond „St Odilia", wil „Licht en Liefde" onze blinden als feestgeschenk aanbieden een bedevaart naar Maria's genade' oord te Lourdes. Teneinde de nodige geldmiddelen daartoe te verkrijgen, zal binnenkort in onze gemeente een collecte worden gehouden. Wanneer wy ons eens goed realiseren wat het zeggen wil blind te zyn, de pracht der natuur niet te kunnen aanschouwen, de aanblik van onze dierbaren te moeten missen, altijd te moeten tasten in diepe duisternis, dan geloof ik, dat er niet veel woor d?n nodig zyn om eenieder sympa thiek te stemmen voor dit mooie doel. Gaarne beveel ik deze actie dan ook in aller belangstelling aan, waar by ik de hoop uitspreek, dat zy een succes moge worden voor de organi satoren, doch vooral voor onze eigen blinden. Venray, 28 Febr. 1953. De Burgemeester van Venray, Mr A. H. M. JANSSEN. Het prachtig initiatief van Venray om hun blinden naar O.L. Vrouw van Lourdes te brengen, kan men niet anders dan van harte toejuichen. Maria, onze goede Moeder, zal hen met open armen ontvangen en zonder twijfel met zegeningen overladen. Met blinden heeft iedereen medelijden en Maria zal ons daarin nog wel voor gaan. Het is inderdaad een zware beproe ving, verstoken te zyn van het meest vitale zintuig, dat God ons gaf: het gezichtsvermogen. Nooit het lieve zonlicht zien, dat het leven is van ons leven; nooit Gods schone natuur genieten; altyd door dikke duisternis omgeven zyn, alsof men in een donker graf was opgesloten. Wie zou de droeve ernst daarvan niet aanvoelen Maar als men zelf blind is, beseft men het nog beter. En het zou een heerlijke beloning voor uw inspanning zyn, indien de Moeder Gods deze bedevaart met een genezing wilde begunstigen. Toch zou dat niet het grootste bewijs van genegenheid zijn, dat Maria ons geven kan. Als geestelyk adviseur gaat my 't lestelyk belang onzer blinden boven alles ter harte. Berusting in 't lyden; volkomen onderwerping aan Gods H, Wil; volmaakte vereniging van onze wil met de Wil van God. Dat is de grootste weldaad, die wy kunnen ontvangen. Dat is ook het verheven- ste wonder, dat Maria te Lourdes in de zielen wrocht. Wie een beetje is ingewijd in het geestelijk zieleleven en in de beteke nis van kruis en lijden, zal moeten toegeven, dat dit alle lichamelijke genezingen verre overtreft. Er was geen enkele zieke, die met goede mening naar Lourdes ging, al ver langde hy ook nog zo zeer genezen te worden, of hy keerde getroost en tevreden naar huis terug. Te Lourdes vond hy de berusting. Maar nog groter wonderbare ver anderingen in de zielen heeft Maria te Lourdes tot stand gebracht. Menig een, die met een ongeneeslijke kwaal daar om genezing smeekte na jaren lang bidden, krijgt opeens een vol slagen ommekeer in hoofd en hart. Het verlangen naar geneziDg wordt stil gelegd. De berusting in Gods Wil wordt zo groot, dat hy niets anders meer ver langt dan met Jezus te lyden, om met Jezus aan de verlossing der wereld mee te werken. Dat is iets verhevens, maar te Lourdes helemaal niet zeldzaam. Mgr. De Ségur, een der edelste figuren uit de Franse katholieke wereld, die ook in de bloei van zyn jaren het licht der ogen verloor, wilde niet, dat men zyn genezing van God afsmeekte. Hy aanvaardde deze beproeving als een offer voor de zonden der wereld, maar op de eerste plaats als een kostbaar middel tot eigen heiliging, gelijk hijzelf getuigt in een van zyn brieven: „Er is niets heilzamers op aarde dan volgens Gods Wil te lyden en Christus met zyn eigen kruis te volgen." Moge dit werk van echte naasten liefde van Yenray's katholieken met rijke vruchten bekroond worden! Mogen onze blinden te Lourdes nieuwe moed en berusting ontvangen om hun kruis met opgewektheid en blijdschap te dragen tot Gods glorie en tot eigen heil en dat van anderen Pater LUCIANUS, O.Min.Conv. Geestelijk Adviseur van de R. K. Blindenb. „St. Odilia" Punt vier is, dat gesproken wordt over een gezamelyk protest tegenover hét Ryk over de onbillijke verdeling van de Rijksbijdragen aan de Lim burgse gemeenten, maar dat nergens vermeld staat, dat men hier inderdaad ook toe overgaat. Uit deze punten en zo zyn er nog meerdere op te noemen blijkt wel, dat of de voorlichting onvol doende is, ofwel dat men het wel gelooft Daar dit laatste voor een goed raadslid niet aannemelijk is, zal men dus ernstig moeten trachten in de toekomst de raadsleden een beter begrip van de begroting by te bren gen, daar men anders beter dergelijke vergaderingen niet meer kan houden. Na de oorlog stonden wy direct voor de vraag, of de arbeids verkou ding, zoals die voor de oorlog bestond ongewijzigd moest blijven doorgaan. Het grote verloop van arbeids krachten, dat toen aan de dag trad was een gevolg van de toen algemeen levende wens naar „iets anders", dat beter zou zyn dan het bestaande. Spoedig begon men de noodzaak in te zien van een andere regeling van het ontslagrecht. De band tussen werkgever en werk nemer moest hechter worden en niet al te lichtvaardig worden verbroken. Deze gedachte vond vaste vorm in het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen (BBA), dat in de jaren 1945, 1946 en 1947 in de eerste plaats do werkgevers beschermde tegen een ondoordacht heengaan van de werk nemers. Immers, voordat de arbeidsovereen komst verbroken werd, moest men toestemming hebben van de directeur van het arbeidsbureau. Hieruit sprak de wens, om zo enigszins mogelijk, een eenmaal be staande arbeidsovereenkomst te doen voortbestaan. De werkgevers hadden daar toen de meeste voordelen van. De tyden veranderen echter en mo montool beschermt die noodzakelijke ontslagvergunning dikwijls de arbei ders. VAN NOOD NAAR WET By nader onderzoek vond men ver scheidene leemten in het ontslagrecht en er is een ontwerp gemaakt om dit te herzien. Na veel gediscussieer is dit ontwerp door de Tweede Kamer behandeld. Het is nu gebleken, dat hetgeen eertijds als een soort noodrecht werd gezien, nu geheel is ingeburgerd Men wil de bepalingen van het BBA niet meer missen. Er is een drang naar zo lang mogelijke besten diging van eenmaal bestaande ver houdingen. Het zal in de toekomst niet meer mogelijk zyn om arbeidsverhoudingen die reeds lang bestaan, op korte termyn te beëindigen. Zo zal een werkgever in die geval len een termyn van minstens drie maanden in acht moeten nemen en de werknemer zal zes weken na het ingediende ontslag nog zyn oude werkgever moeten dienen. Een ander belangrijke nieuwe voor ziening betreft het kennelijk onrede lijk ontslag. Hieronder verstaat men van de werkgeverszijde bijv. het beëindigen zonder opgaaf van reden of onder opgave van een valse of voorgewende reden. Bestaat er in het bedrijf bij een reglement of gewoonte een bevorder ing na dienstjaren-regeling, waarbij de langst in dienst zijnde werknemer ook het laatst ontslagen wordt, dan mag deze niet worden doorbroken. Van werknemerszijde kan een ver breken van de dienstbetrekking voor de werkgever zulke ernstige gevolgen hebben in vergelijking met de belan gen van de arbeider, dat men een verbreking kennelijk onredelijk moet noemen. Ook door deze maatregelen worden patroon en ondergeschikte nauwer aan elkaar verbonden. BIJ ZIEKTE GEEN ONTSLAG In het verleden zag men by een langdurige ziekte van de werknemer dikwijls ontslag volgen. In de toekomst zal men door ziekte In Huize Bouvigne werd deze week een emigrantendag gehouden, waar aan 300 aanstaande landverhuizers deelnamen. Een zestal emigranten, met verlof in Nederland bespraken de toestanden in Canada. „Ik zal jullie allemaal de goede raad geven: neemt je eigen haard mee en dan komt d'r De niet meer zo heel jonge vrouw Van Aart vertelde, dat ze de Bra bantse en Canadese keuken reeds door elkaar beoefende. Het beviel haar buitengewoon en zy noemde de Canadezen zeer hulpvaardig. Er zyn maar een paar slechte boeren en wel duizend goede. Het Engels iq,de eerste tyd niet gemakkelijk, maar dan motte''t maar zelf gaan spreken. Een half uur gaans naar de kerk, door een harde winter, zodat my'n vingertoppen zyn bevroren, zei deze vrouw. Maar ge mot deurzette. Nou ry ik met de taxi op en neer voor een dollar, daar kunde niet voor lopen. We hebben nu een kleine farm die we graag houden, want net als overal zal de grond steeds meer waard worden. Vader Van Aart vertelde van de moeilijkheden in de eerste jaren, toen in de zomer 2400 dollar verdiend werden met de bietenteelt en in de winter gerentenierd moest worden omdat er geen werk was. Mevr. Brunklaus uit Breda vertelde over de ziekenhuizen, het eten en de manier van winkelen. En de vrijgezel Jan Michielsen uit Chaam zei, dat de meisjesin Alberta hem te uithuizig waren. Hy was niet voor niets even naar ons land terug gekomen. practisch niet meer werkloos kunnen worden. De gedachten gaan voor dit geval naar oen absoluut ontslagver bod. Bestaat er een concurrentiebeding tussen arbeider en werkgever, dan heeft de rechter voortaan de bevoegd heid om aan de arbeider voor zyn beperking van rechten een vergoeding toe te kennen, zodat deze geen schade lijdt. Alle nieuwtjes in het ontslagrecht versterken dus practiech de positie van de werknemer in het bedrijf, waar hy werkt. In de loop der jaren is er van de vroeger veel sterkere positie van de werkgevers niet zoveel meer over gebleven. Het arbeidscontract wordt steeds meer een overeenkomst tussen in rechten en plichten volkomen gelijk staanden en dit is toe te juichen. Minder gejuich kan er nog opgaan over de wy'ze, waarop de rechtspraak in arbeidszaken plaats vindt. Eigen lijk speelt de directeur van een arbeidsbureau nu al min of meer voor rechter. De eigenlijke rechter waar dus by conflicten de beslissing valt, is de kantonrechter. In werknemerskringen zyn er tegen de kantongerechten in de loop der jaren allerlei bezwaren gerezen. Men vond dat de kantonrechter niet des kundig was. Men zag bezwaren in de proceskosten, het directe contact tussen rechter en partijen is niet aanwezig, terwyl men ook het ver schil in maatschappijbeschouwing tussen rechters en betrokkenen als een bezwaar aanvoelde. Geen rechter meer Deze grieven dateren reeds van een kwarteeuw geleden. Sindsdien heeft men ijverig gewroet om in de arbeids- rechtspraak wijziging te krijgen. Men heeft getracht troost te vinden in arbitragemogelijkheden. Echter, men mag nooit de rechter geheel uitsluiten by twistgedingen. Dat maakte een algemeen verplicht stellen der arbi trage by arbeid8kwestie8 onmogelijk. Daarnaast kent men de juridische mogelijkheid tot een zgn. bindend advies. Dit bindend advies houdt in dat men eventuele geschillen zal oplossen door een commissie, waarin evenveel arbeiders als werkgevers. De rechter houdt hierin zoverre het laatste woord, dat by bewezen kwade trouw een dergelijk bindend advies wordt vernietigd. De Hoge Raad heeft echter beslist dat men een zodanig advies niet algemeen ver bindend mag verklaren, omdat hier grondwettelijke bezwaren tegen zyn. Ook de geopperde mogelijkheid tot instelling van arbeidskamers by de kantongerechten stuit op verschillen de bezwaren, onder meer van de grote verschillen in soorten arbeid. De rechtspraak in arbeidszaken is nog onvoldoende geregeld. Ook by het nieuwe ontslagrecht is er nog geen oplossing gevonden. Het grote voordeel van de nieuwe ontslag regeling is echter gelegen in de bestendiging en verbetering van de maatregelen die arbeider en werkge ver nauwer aan elkaar binden. Het tydelyk en als bijzonder recht geziene wordt nu permanent. Zo heeft ook de jongste oorlog nog weer goede gevolgen gehad. Bijzonder aangenaam is daarby dat de onder scheiden geestesstromingen in ons volk schouder aan schouder staan in de drang naar zo volmaakt mogelijke sociale verhoudingen. Het waren eenvoudige verhalen, die stuk voor stuk getuigen van de moeilijkheden en teleurstellingen in het begin, die overwonnen werden met doorzetten. OIKO 1010 AO Werken, werken, blijven werken Voor de bouw van nieuwe kerken, Verder geven, blyven geven, Vrucht van christelijk liefdeleven Voor al uw Graszaden voor gazons enz. ASEF Tuin- en gazonmest. Bewerken, aanleggen en onderhouden van tuinen. Schoolstraat 2

Peel en Maas | 1953 | | pagina 7