Vastenavond Een gemeentelijk huishouden van honderd jaren geleden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJS ^PER^ KWAR' T A A L° f lP2™mBuafn°V^ayEfNlT45 Nationaal Rampenfonds Uit „Peel en Maas" Lezers schrijven... Boekbespreking Ilocreel slachtoffers eiste de overstroming? ORGELHOEKJE Dienstplichtigen retraite De Lijdensmeditatie Sluiting Duits Kerkhof te Ysselstcyn ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 No. 8 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Na de Vasten begonnen is, is liet misschien goed oven een terugblik te werpen op de Vastenavond. Door het besluit van de Vastel- aovesklup de Piölhaas was er geen officiële viering en do dagen zyn dan ook rustig voorby gegaan. Op vele plaatsen werd gewoon doorgewerkt, en anderen deden het heel kalmpjes aan. Over het besluit van de Vastel- aovesklup als zodanig is niet veel te doen geweest. Iedereen begreep dat vlak na een der grootste rampen, die Nederland in zyn geschiedenis gekend heeft een ramp, die in enkele dagen tyds meer dan 1400 doden eiste dat op dat tydstip geen uit bundige Vastenavondviering zou go- past hebben. Men had er vrede mee, ondanks de dikwijls zware financiële offers, die hiervoor moesten worden gebracht. Waar men zich wel, en o i. terecht over ergerde, was hot geschrijf van vele bladen over de Limburgse Carna val. Zo wist De Tyd enkele dagen na de ramp reeds te vertellen, dat ver schillende Limburgse carnavalsver enigingen zich nog steeds niet hadden uitgesproken over het al of niet doorgaan van de gewone Vastelaovend viering. En dit blad kwalificeerde dit als hoogst onfatsoenlijk en dergelijk fraais meer. Op de eerste plaats was toen afgesproken, dat de voornaamste Limburgse Carnavalsverenigingen een en ander eerst zelf zouden bepraten om dan op een algemene vergadering een voor geheel Limburg zelfde besluit te nemen. Op de tweede plaats wist toen feitelijk nog niemand hoe een en ander verlopen zou en welk eon omvang de ramp zou aannemen en op de derde plaats kwam toen al vast te staan, dat het niet doorgaan van een Vastelaovondviering voor vele Limburgse mensen grote finan ciële lasten zou meebrengen, lasten, die toch ook zo veel mogelijk opge heven diende te worden. Het schijnt dat iedereen zich in die dagen beijverde om de verschillende krantenbureaux mededeling te doen van de besluiten van Carnavalsver enigingen, die nog helemaal niet genomen waren, omdat de meeste leden hiervan wel wat anders aan hun hoofd hadden. Toen tenslotte het besluit viel, nadat men een beter overzicht had over wat zich in Zeeland en Brabant had afgespeeld en,met de voornaam ste betrokkenen en autoriteiten hier over overleg was gepleegd, toen waren het slechts enkele bladen, die op de groie offers wisten te wijzen, die hier in Limburg werden gebracht. En zo de andere zijde van de medaille eens lieten zien. Een ander feit waar men zich over ergerde, is dat wat op de ene plaats verboden werd, op een ander rustig werd toegestaan. We worden hier in Venray niet verwend met dansgelegenheid. Een kermis en een vastenavond, dat zijn practisch de twee enige gelegenheden in een jaar dat men in deze contreien dansen kan. En vooral voor de jeugd zal het dansverbod een zwaar offer zijn geweest. Maar als men gedacht had, dat dit dansverbod ook voor heel Limburg gold, dan had men Zondagavond de rij bussen van de Zuid Ooster niet uit Venlo moeten zien terugkomen. In Venlo kon men rustig dansen, ook Maandag en Dinsdag, ondanks dat daar ook officieel de Vastenavond tot volgend jaar was opgeschoven. Over Vierlingsbeek e.a. plaatsen in de omgeving praten we niet eens. We hebben dan meer respect voor een stad als Maastricht, die ook de volle consequentie van dit besluit wenste te dragen. Is er anders op hoog niveau altijd overleg, nu blijkt dat overleg niet plaats gehad te hebben, of Diet tot overeenstemming geleid te hebben. Zowel zakenlui als particulieren hebben zich o i. terecht, zij het dan misschien om verschillende redenen, hieraan ge-ergerd. Evenals meD zich ergerde over het feit, dat in tal van andere plaatsen buiten Limburg de gecoBtumeerde bals nu plotseling overal begonnen. En dan tenslotte punt drie. Zy, die naar Duitsland wensten te gaan, werd dringend doch vriendelijk verzocht thuis te blijven. Een raad, die men algemeen heeft opgevolgd. Wat echter te denken van Amster damse ondernemers, die Maandag morgen in alle vroegte met volle bussen langs het getroffen gebied reden en vandaar uit via Nijmegen naar Cleef reden, om daar nog iets mee te maken van de Rosenmontag. Trouwens de bladen die zich zo ergerden aan de slapheid en de laks heid van de Limburgse Carnavals verenigingen, hebben zich schijnbaar nooit ge ergerd aan de borden van de Amsterdamse reisbureaux, die tot op het allerlaatste ogenblik reclame hebben gemaakt voor hun reizen naar Keulen of Dusseldorf. Dit zijn zo de klachten, die men links en rechts gedurende de Vasten- avonddagen heeft opgevangen. Men moet daar niet de conclusie uit trek- niet groot was, dat de spontaniteit van het genomen besluit daardoor verloren is, men heeft per slot van rekening geen officiële uitbundigheid nodig om toch Vastenavond te vieren. Maar wol had men gedacht dat Lim burg in deze ook een zon zyn en dat men van de Limburgers alleen niet iets eist, terwyl anderen rustig hun gang kunnen gaan. Van verschillende Venrayse emi granten mochten wy de afgelopen weken brieven ontvangen, waarin de verschillende acties beschreven staan, dio by hun in de buurt worden ondernomen ter leniging van de nood in de Nederlandse rampgebieden. Zo stuurde ons de familie Creemers- Rutten uit Calgary, Canada een net gedrukte brief van de Help Holland Fund in Lethbridge, Alberta, waarin by alle in de omgeving van Lethbridge wonende Nederlandse emigranten gevraagd wordt om een ruime gelde lyke bydrage en om acties uit te denken, die ook op andere wyze de kas van deze instelling zal spekken. Verder kregen we van de familie Jenniskens verschillende kranten knipsels gestuurd uit Canadese kranten, die in grote opmaak versla gen brachten van de ramp, maar daarnaast ook tevens melding maak ten, van belangrijke schenkingen en giften aan het Nationaal Rampenfonds in Nederland. In Zuid Afrika, zo schrijft ons de familie van den Munekhof uit Springs in Transvaal, is ook de ramp in Nederland het gesprek van de dag geweest en zowel de Regering als ondernemers hebben ruimschoots gegeven tot leniging van de nood. By de Nederlanders werkzaam aan de goudmijnen, werden intekenlijsten rondgestuurd en men stond verbaasd over de geweldige cijfers, waarvoor werd ingeschreven. Ook Engelsen, Zuid Afrikaners en zelfs de Kaffers doen aan deze actie mede. Uit Nieuw Zeeland schrijft Arnold Sybers, dat ook daar de Nederlanders en de Nieuw Zeelanders meeleven met het gebeuren in Nederland. Alleen de voorstelling, die m6n daar van Nederland heeft, doet iedere recht geaarde Nederlander de haren ten berge rijzen. Zo heeft hy uren lang moeten praten om het idee te verjagen, dat er nu ook niets meer van Nederland overgebleven was en meermalen was hem gevraagd of zijn familie ook verdronken was. Deze verkeerde voorstelling over het gebeuren in ons land bleek ook uit enkele kranten knipsels, waarin o a. een kaartje getekend stond van de overstromin gen, die zo ongeveer ophielden bij de Duitse grens. Maar desniettemin hebben de Nieuw Zeelanders het hunne bijgedragen om de nood te lenigeo en zyn vooral de Nederlanders in touw om deze bedragen nog te vergroten. De ge weldige afstanden daar zyn echter een beletsel om vlot te kunnen werken. Uit Australië schrijft de familie Winters, dat daar aanvankelijk de meest dwaze geruchten de rondgang deden. Hoewel op de plaats waar hij woont te weinig Nederlanders zyn om ëen grote actie op touw te zetten, is door dat kleine groepje mensen reeds een groot bedrag bijeengebracht, niet in het minst, omdat ook de Australiërs zelf ongevraagd wensen mee te doen. Uit een toegezonden Illustratie blykt wel dat in de grotere steden de Nederlanders niet stil zitten en alles in het werk stellen om hun getroffen landgenoten te helpen. Als zo het buitenland reageert, dikwijls onder moeilijke omstandig heden, hoe moeten wy dan niet werken. Laten we ons niet doodstaren op de 53 millioen die al by elkaar gebracht zyn. De nood is veel groter. De argumentatie, dat wij toen we in de put zaten, ook niet geholpen zyn, gaat niet op. De omstandigheden lagen toen ook heel anders en boven dien zyn we, gezien die omstandig heden toen wel geholpen. Laten we God op onze blote knieën danken, dat we nog in staat zyn om te helpen en laten we de verschillende acties blijven steunen. Het is zo bitter hard nodig. 18 Februari 1893 12 Februari gaf „Euterpe" een keurig uitgevoerd concert voor de honoraire leden. De jaarmarkt op 13 Februari was buitengewoon druk bezocht. Zeer veel aandacht trok de hengst „Cesar". Het fanfare gezelschap te Wans- sum, gaf op de Yastenavonddagen 12 en 13 Februari een concert met toneel ken, dat de offerbereidheid in Venray voorstelling. 21 Februari 1903 Op 21 Februari werden door de heer Joh. Schatffers de leden van de Sociëteit „Burgerlust" gotracteerd op worstenbroodjes. Op zyn verzoek ontving de heer Hendrix, voorzitter van de coöpera tieve zuivelfabriek „De Eendracht" te Oirlo, eervol ontslag. Zyn opvolger werd J. van der Sterren. Het kasteel te Blitterswyck, werd betrokken door Zusters uit Laval (Frankrijk). De Gemeenteraad hield op 20 Fe- biuari een vergadering. De Gilde St Jozef van de Venrayse timmerlieden hield op 15 Februari haar jaarfeest. Een heerlijk souper met braadworst verenigde de leden in het lokaal van Mart. Jacobs. By de aanbesteding van 79750 kg prima Seillse kluitkalk ten behoeve van de Boerenbond te Venray, was M. Verriet te Venray, de laagste in schrijver VOOr f 58,98 10.000 kg. Tot semi arts slaagde te Amster dam J. Coenders uit Meerloo. Tot brievengaarder te Well, werd benoemd M. Janssen, brievenbesteller te Rotterdam. 25 Februari 1893 22 Februari overleed Jan Peter Fran8S9n,inde ouderdom van 55 jaren. Venray's jeugd had veel aan hem te danken. 19 Februari werd het gouden feest van Paus Leo XIII plechtig gevierd. Van alle huizen wapperde de vlag. Na een plechtige H. Mis met Te Deum, gaf de fanfare een muziekuitvoering op de Grote Markt. 21 Februari 1891 Op de zeer druk bezochte jaar markt, 16 Februari gehouden, werden aangevoerd 160 stuks hoornvee 130 biggen. De prijzen van de biggen waren 8 tot 0 guidon. Toen wy in Peel en Maas van vorige week de Gemeentebegroting onder de loupe namen, schrokken wij toch van de zware lasten, welke onze gemeentenaren in de toekomst te dragen zullen hebben. Waarom echter die zwaie financiële offers gebracht zijn voor de mooie straten, zo achteraf gelegen, waar hoegenaamd geen huizen staan en waar ook de eerste jaren geen uit zicht bestaat op bouwplannen, biyft voor de meeste inwoners en vooral voor hen, die op de Langstraat wonen, een groot raadsel Nog nooit heeft de gemeente eraan gedacht om de Langstraat ook eens een beurt te geven, ofschoon deze reeds heel oude straat byna geheel is vol gebouwd en er ruim vijftig ge zinnen wonen. Vooral in de winter by dooi weer kunnen daar de bewoners nauwelijks droogvoets op de straatweg komen. De auto's, welke dikwyls achter de bomen omrijden, maken er dan nog moddergreppels van. Waarom worden de oude bomen niet opgeruimd ot door nieuwe ver vangen De laan is toch helemaal geschon den en de dorre takken waaien er by stormen uit, een gevaar opleverend voor voetgangers en wielrijders. Trottoirbanden en nieuwe goten voor de waterafvoer naar de zink putten, zyn hier dringend nodig. De kosten kunnen desnoods wel gefinancierd worden uit de opbrengst van de bomen. Twee fietspaden langs deze straat zou het zeer drukke autoverkeer ten goede komen. Strikt genomen is een definitieve verbetering van de Langstraat dan ook een algemeen belang. Een bewoner van de Langstraat. In geen enkele straat van onze stad, rydt men zo dikwyls in een gat, waardoor overal maar modder spat, en nergens liggen de keien glad Nog is 't ty'd, wacht niet totdat een ongeluk heeft plaats gehad. Och bestuur van onze stad, U gaat op vele daden prat, doe nou is goed, repareer me wat.._ DE SCHOOLSTRAAT. Verdediging ran Vastenavond, is een nieuw werkje, wat onze oud- dorpsgenoot, Pastoor Poels, uit Venlo heeft geschreven en uitgegeven. Hierin wordt de huidige Carnavals viering in Limburg bekeken vanuit de ziel-zorg, wordt eens de nadruk gelegd op het zedelijk aspect van de gehele Carnavalsviering na de oorlog. Hoewel een belichting van de kant van de zielzorg, voor de Christenmens voorop moet staan, kennen we tot hedenslechts uitgaven, die de Carnaval belichten vanuit folkloristisch en cul turele zyde, zodat dus dit boekje in een behoefte voorziet. De schryver heeft zyn taak niet licht opgevat. In kort bestek geeft hy een volledig overzicht van de oorsprong van Carnaval en bewijst uit deze ge schiedenis, dat voor een juist begrip en goede viering, absuluut een schei ding moet komen tussen Carnaval en Vastenavond. Diep gaat de schryver in op de oor zaken van de handhaving der Car navalsfeesten in meer Zuidelijke De rekening on verantwoording van de gemeente ontvanger van Venray over de dienst 1837 bevatte een groot aantal posten, die precies gelijk waren aan de posten van 1836. Zo komen onder de ontvangsten als gelijke posten voor: 1. de additio peele cents op de grondlasten. 2. de personeele omslag („kopgeid") 3 de pacht van jagt en visscherijen (ging d9ze verpachting misschien over enkele jaren? Dat zou kunnen). Wat de posten 1 en 2 betreft past dan de opmerking, dat de gemeente geen centime was vooruitgegaan. Wat had het gemeentebestuur uitgevoerd Zy dronken een glas, zy p.... een plas, en by het oude bleven de zaken. Daarentegen brachten de intressen van koopprijs en van verkochte gronden in 1337 minder op, namelijk in dat jaar 563 francs 55 centimes Zeker geen goed teken. De vervallene koopprijzen van ver kochte gronden waren gedaald tot 395 francs 44 centimes. Oyer die verkoop van gemeente gronden laten begrotingen en rekening en verantwoordingen ons in het duister tasten. Welke gronden had de gemeente verkocht? Aan wie? Tegen welke prijzen? Ziedaar enige vragen, waarop het precieze antwoord wellicht wat licht zou kunnen uit spreiden over de aard van het bestuurs beleid. Er zouden nog wel andere vragen gesteld kunnen worden, bijv. door wie kwamen de transacties tot stand, enz. De additioneele cents op het perso neel bedroegen toen 197 francs 61 centimes. Het totaal van de buitengewone ontvangsten in 1837 was 958 francs 99 centimes. De plaatselijke eigen middelen be liepen een totaal van 4952 francs 82 centimes. Behalve wat betreft de reeds ge noemde pacht van jagt en visscherijen vertonen de diverse inkomsten in 1837 een heel ander beeld dan in 1836. Grondrenten en intressen van kapi talen 112 franc3 9 centimes. De vraag bly'ft open, wie die kapitalen in handen hadden, tegen welke rente, en zo meer. Helemaal geen vraag zonder zin, want er zyn aardige staaltjes te verzamelen aangaande kapitalen van gemeenten in Peelland in handen van particulieren en instel lingen in het verleden. Die het dichtst by het vuur zaten, warmden zichzelf wel het best, maar voor familie en vriendjes schoot toch ook nog wel eens wat over. Ook toen liet zich met camouflages aardig werken, als het. ging om ont duiking van wettelijke bepalingen. Ook teen was het hebben is hebben, maar krygen is de kunst Raadsels Nu komt een verrassende post. De opbrengst van ^een- en turfgronden en van het weiden van vee op dezel- ven bedroegin 1837 opeens7127 francs 60 centimes. In 1836 kwam deze post van ontvangsten helemaal niet voor. Welk onderdeel zoveel opbracht, blykt nergens uit. Wel had de op brengst de verwachting ver overtroffen want de begroting gaf op 2000 francs voor veen- en turfgronden en 2000 francs voor weigeld, dus in totaal 4000 francs. De begroting splitst de bedragen, maar in de rekening en verantwoor ding worden de ontvangstèn in één post samengevat. Misschien zonder enige bedoeling, maar het doet toch wel eigenaardig aan. En welke bete kenis heeft het, dat er gesproken wordt van veengrond en van turf- grond Turfgrond is vanzelf veen grond. Werd het vee alleen geweid op veengrond, waar nog niet geturfd streken, hoe deze viering op dit mo ment feitelijk toe gaat en welke gevaren hieraan zyn verbonden. De reclame voor de Carnaval, het bezoek van vreemdelingen, de exces sen, het zyn allemaal punten, die deze priester uitvoerig beschryft en onder de loupe neemt. En tenslotte komt de schryver tot deconclusie, dat alleen diegenen recht hebben om Vastenavond te vieren, die ook de Vasten goed onderhouden. Hy wil dus allerminst alles laten zoals het is, of worden zal, of het feest radicaal afschaffen, maar ver edelen, verbeteren en in goede banen leiden. Een taak op de eerste plaats van de ouders en van de vierders zelf, een taak op de tweede plaats van de uitvoerende comité's. In dit boekje staan practische raadgevingen in over vloed, die, en we mogen dat misschien met wat trots zeggen, in Venray reeds lang zijn toegepast. Voor een echte Vastelaovend vierder en allen, die eens nader kennis willen maken of zelfs moeten maken met dit standpunt, kunnen wy dit boekje aanbevelen, dat by deschry ver Deken van Oppensinge] 131 te Venlo, ver krijgbaar is. werd, of waar geen steekbare turflaag zat? Van de gelegenheid om tegen betaling hun vee te kunnen laten grazen j op de gemeentelijke veen gronden hadden de boeren in 1837 blijkbaar een druk gebruik gemaakt. Want in de begroting voor 1839 wordt al een ramingspost van 2500 francs opgegeven. Daarmee was ieder geval een nieuwe bron van gemeentelijke inkomsten aangeboord, Onduidelijkheden blijven nog wel over. Waar lagen de veenweigronden Ver van de; boerderij en af? Werd daar melkvee heengebracht enz, Het Oostrum8e Broek (waar nu „Trans Cedron" ligt) en het Witteven waren ook veen- en turfgrond. Vermoedelijk werd het weigeld vastgesteld per „eind", (zoveel „ein den" op stal was Venrayse taal en betekende: zoveel koeien. Ook het woord „beest" voor koe was daar gebruikelijk). De byeDstand had in 1837 maar 188 francs 14 centimes opgebracht. Maar de verkoop van turfslyk over trof het jaar tevoren ver, want die was gestegen tot 3835 francs 76 centimes. Waar werd toen turfslyk gewonnen Zo werd het totaal van diverse inkomsten 11345 francs 1 centimes. Eerste merkwaardigheidde fout in de aftreksom van de rekening en verantwoording dienst 1836 was ge vonden en gecorrigeerd. De rekening en verantwoording dienst 1837 geeft als batig slot van 1836 de post van 34435 francs 28 centimes op. Tweede merkwaardigheidde fout in de optelsom van de uitgaven iS36 was echter niet ontdektEr bleef dus een te weinig van 100 francs in het totaal van de uitgaven en by ge volg een teveel van 100 francs ia het batig saldo, en eveneens weer in het batig saldo dienst 1837. Het ging automatisch van het een in het ander over. Het totaalbedrag van de ontvangsten over 1837 beliep 51692 francs 16 cen times. (ioo francs te hoog berekend) Aan politieboeten werd in 1837 niets gebeurd. Braaf van de mensen Het kan regenen, maar ook droog blyven. In ieder geval slecht voor de gemeentekas. De rekening en verantwoording van de uitgaven over 1837 biedt weer interessante gegevens aangaande het bestuursbeleid. Wordt vervolgd Het kan verwondering wekken, dat de gepubliceerde globale cyfers van het aantal doden by de overstromings ramp zoveel hoger liggen dan de door het Rode Kruis tot nu toe bekend gemaakte cyfers. De tien dóór het Rode Kruis gepu bliceerde dodenlysten vermeldden de namen van ongevesr 600 personen en daarnaast werd gemeld, dat het In formatiebureau van het Rode Kruis nog over de namen van ongeveer 300 personen beschikt, die ook als ver mist zyn opgegeven doch omtrent wie nog geen positieve mededelingen zyn ontvangen, dat zy zyn omgekomen. Tezamen zouden er derhalve volgens deze Rode Kruisgegevens circa 900 doden zyn terwyl het door de dag bladen gepubliceerde cyfer naar de 1500 loopt. Vanwaar dit grote verschil? zal men vragen. By informatie by het Rode Kruis is ons geblekeD, dat dit verschil voor namelijk daarin gezocht moet worden, dat het aantal dodenlysten van het Rode Kruis nog geenszins is uitgeput. Tien lysten zyn reeds verschenen, de elfde is zo goed als gereed en thans wordt reeds aan de twaalfde gewerkt, terwyl er waarschynlyk nog meer zullen volgen. Men weet bovendien helemaal nog niet hoeveel lijken van slachtoffers er onder de puinen van huizen liggen begraven, hoeveel erin prikkeldraad vastzitten of onder tak ken, stro en wrakstukken verborgen zyn. Dat zal pas blijken, wanneer het water gezakt is. Ook dan eerst zal men het juiste aantal doden kunnen vaststellen. Waarschynlyk zal dit niet veel ver schillen van de gepubliceerde globale ramingen, welke op grond van de door de burgemeesters der getroffen ge meenten verstrekte gegevens zyn op gesteld. Steekpartij in Roermond In de nacht van Zondag op Maandag kregen cafébezoekers te Roermond op de Roerkade zo hevig ruzie, dat zy handgemeen werden. Hierbij trok J.N. uit Roermond het mes en stak S.uit de Voorstad diep in de rug. S. werd, daar voor zyn leven gevreesd werd, onmiddellijk naar het ziekenhuis over gebracht. Zyn toestand is nog steeds zorgwekkend. N. is gearresteerd. Na de catastrophe, die in de vroege morgen van 1 Februari jl. het Zuid- Westen van ons vaderland teisterde, herneemt het leven geleidelijk weer zyn normale loop. Ook wy gaan onze actie weer op dezelfde voet voortzet ten. Do vorige week berichtten wy, dat tot de bouw van het orgel op dracht was gegoven. Het zal een instrument worden onze Parochiekerk waardig. Maar.... de kosten 1 Die zul len ongeveer f 60.000 bedragen. Voorwaar geen peulschilletjeZeg nu niet: „O, dat orgel komt toch wel." Zonder Uw hulp zouden de slachtoffers van de overstromingsramp er ook hebben moeten komen. En toch begreep iedereen, dat er hulp moest worden geboden. En die hulp kwam en wel van alle zyden en in ruime mate. Ook onze Parochiekerk heeft Uwe hulp nodig. Schenk, die hulp dan ook royaal door milde bijdragen aan het Orgelfonds. Stort een bedrag op Giro 576604 1 Koopt een orgelpijp 1 Gedenkt de orgelbusjes! Bouwt allen mee aan Uw orgel 1 P.S. Wy vragen één persoon voor de busjes ophaaldienst Merselose weg. Zich te melden Secretariaat Paterslaan 16, Venray De jongens die zich opgegeven hebben voor de dienstplichtigen- retraite in Venlo van 24-27 Februari, moeten nu Dinsdagavond om half s in Venlo zyn (op ..Manresa"). Hand doek, zeep en kam meebrengen, en contributieboekje van R K. Vakbond wanneer ze georganiseerd zyn. De andere dienstplichtige jongens krygen nog wel te horen met welke retraite ze mee kunnen doen. Er komen nog meer retraites. U interesseert zich voor de Lijdens meditaties, anders kwam U op de Zondagen in de Vastentijd niet telkens naar de Kerk. Maar waarom interesseert U zich daarvoor Toch niet uit sensatie Daar is het Lijden en Sterven van Jezus te heilig voor. U komt misschien, omdat U dit ieder jaar nu eenmaal gewoon bent? U meent, dat een Katholiek dit min of meer aan zyn naam verplicht is? Of is het misschien iets andere, iets, dat U niet goed onder woorden kunt brengen? Een verlangen. Een inner- lyke behoefte. Ik hoop dat het dit is. Als het zo is, dan bent U tenminste eerlijk tegenover U zelf. Dan geeft U toe, dat er een onrust in U is; onrust, door de bestaande onzekerheid van onze tyd. Dan geeft U toe, dat onverschillig heid U daarby niQt kan baten. Dan erkent U, dat U verlossing, redding nodig hebt, de reddende hand van iemand, die U boven al dit onrustige en onzekere uittrekt; die U vrijmaakt van zondigheid en halfheid, de grote oorzaak van veel onzekerheid en van veel tranen; de reddende hand van iemand, die U de ware zin van het leven leert. Moge de overweging van Jezus Ljjden U opnieuw doen beseffen, dat die iemand met de reddende hand niemand andere is dan Degene, waar van de Apostel Petrus getuigde „Daar is IN NIEMAND ANDERS REDDING te vinden, dan in Jezus Christus". Wie tot deze ontdekking komt, heeft blijvende vrucht geplukt uit de over weging van 'sHeren Lyden. De Stichting Oud-Politieke Delin quenten zal geen vergoeding krygen voor de schade, welke zy heeft ge leden door het sluiten van het mili taire kerkhof in de Peel op 9 Nov. 1952. De kantonrechter overwoog by zyn vonnis, dat de sluiting van de begraafplaats volkomen rechtmatig was, omdat het Rijk als beheerder op dit stuk naar eigen inzicht kon handelen. In een kort geding tegen de Staat en dr Drees had de Stichting schade vergoeding gevraagd omdat de be stelde bussen en kransen niet meer zonder kosten konden worden afge zegd. Dr Drees kan allerminst aan sprakelijk worden gesteld, zegt het vonnis, omdat ir. Staf de sluiting had bevolen in zyn hoedanigheid van minister van Oorlog. Of de Stichting onder het Besluit Ontbinding Landverraderlyke Organi saties valt, hoefde volgens de kanton rechter in dit geding niet uitgemaakt te worden. Hierover zou eventueel een rechtbank zich moeten uitspreken. Wel «egt de kantonrechter, dat het vermoeden bestaat, dat de Stichting andere dan alleen sociaal charitatieve doeleinden nastreeft Afscheid Onze oud dorpsgenoot de heer Adriaan Schilleman, hoofd der school te Sterksel(N Br zal op 6 April a.s op 65 jarige leeftyd afscheid nemen van zyn school.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 1