TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS 8 Pluimveeteelt van groot belang in deze streken. ALBERT HEIJN Bij elk pak A.H. THEE BISCUITS 39 „ZAT VAN DIE"! eukeinunq dei tyevölkinq Bisdom Roermond bonwt kerken Een Dienw materiaal op de boerderij BEL BIJ BRAND 392 BOFFIE KOFFIE ZATERDAG 17 JANUARI 1953] INo. 3 VIER EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Op Maandag 19 Januari a.a. zal er in Venray, tegelijk met alle andere plaatsen in Limburg en Brabant, een begin worden gemaakt met de groot scheepse werving van vrijwilligers voor de Organisatie Bescherming Be volking. Wil deze actie een volledig succes worden, dan zal Venray 590 vi ij willigere moeten opleveren. Per sonen dan wel te verstaan, aan wie ten volle deze ernstige en uiterst be langrijke taak van B.B. kan worden toevertrouwd. Het gaat om U en Uw gezin De „Bescherming Bevolking" is in zekere zin een symptoom van een on rustige tyd- Men heeft de feiten nuch ter bekeken en men is tot het inzicht gekomen, dat huis en haard niet alleen beveiligd kunnen worden door een leger aan de grenzen, maar dat ook een bescherming van het achter land noodzakelijk is. De groeiende kracht van bet leger bracht logischerwijze meer vertrouwen in de mogelijkheid van de verdediging van het achterland Dit vertrouwen heeft zich gemanifesteerd bij de opzet van de organisatie „Bescherming Be volking. De aanmelding van talrijke vrijwilligers nog voordat de officiële werving begonnen is, wettigt de ver wachting, dat tienduizenden Neder landse mannen en vrouwen bereid zullen zijn hun aandeel bij te dragen in de bescherming van wat ons het heiligste en dierbaarste isOBze vrij heid, onze gezinnen en ons bezie. Een nieuwe uiting van gemeen schapszin, dat is de B.B., de organi satie, waarin wy elkaar als goede buren in moeilijke tijden kunnen helpen. De B.B. gaat er van uit, dat ieder op.de eerste plaats voor zich zelf zal zorgen. Zelfbescherming is daarom de peiler van de B B Daarnaast wordt verondersteld, dat wy zoveel burgerzin hebben, dat men behalve zijn naaste buren ook de bewoners van andere straten of wijken zal willen helpen. De omstandigheid, dat in een be paalde wijk mensen wonen, die we helemaal niet kennen, of die wijniet mogen, mag onze bereidheid tot hulp verlening niet beïnvloeden. Diepgaande bestudering van de er varingen in de afgelopen oorlog hebben echter aangetoond, dat meteen goed- geoefende en goed uitgeruste Bescher ming Bevolking het aantal slachtoffers en de schade met meer dan de helft verminderd kunnen worden. Dit kan alleen gedaan worden, wan neer de burgerbevolking in haar ge heel voor 100 pet achter de organisatie „Bescherming Bevolking" staat. Slechts wanneer wij van de Bescher ming Bevolking" in vredestijd al 'n goed geoefend en goed uitgérust bur- gerhulpkorps maken van ruim 200.000 man, zullen wij een verantwoorde verzekering op de gevaren van een oorlog hebben afgesloten. Ook met een B B zullen er in een eventuële oorlog slachtoffers te be treuren zijn, maar minder, veel minder. Daarvoor moet nu, in vredestijd, het offertje gebracht worden van een paar uur vrye tyd. Dat offertje zal eenieder licht vallen als daarbij steeds voor ogen gehouden wordt, dat wij de uitwerking van het oorlogsgeweld met meer dan de helft kunnen ver minderen, als iedere Nederlander, man of vrouw, meewerkt aan de BB Het zou kunnen zyn, dat juist Uw gezin en Uw huis daardoor gespaard blyft. Het apparaat Het is in ons eigen belang, dat de gemeentelijke hulpverlening, die de basis is van de B B. in blokken en wijken is georganiseerd (éenblok per plm.1000 inwoners, een wijk per 15 blokkenj. Blokploegen, die als eerste hulp bedoeld zyn, werken samen de ge meentelijke organisaties als brand weer, geneeskundige dienst, opruim en reddingsdienst e.d. Het principe van deonderlinge hulpverlening geldt niet alleen voor blokken en wijken. Zoals men elkaar in de gemeenten als goede buren helpen zal, zo zullen ook de gemeenten elkaar de helpende hand reiken. Geen enkele gemeente is immers by machte een hulporga nisatie op te bouwen, die elke ramp kan opvangen. Voor de hulpverlening tussen de meenten zy zyn afhankelijk van hun grootte en ligging, verdeeld in A en B gemeenten is een zekere coördinatie en bevelsverhouding nodig die als volgt ligt: Burgemeester Commissaris der Koningin Minister van Binnenl. Zaken. Zoals gezegd heeft de B B. nodij: een korps van ruim 200000 goec geoefende en goed uitgeruste vrijwil ligere, waarvan iedere man en vrouw met de zeltbeschermingsmaatregelen op de hoogte is. De vrijwilligers blyven te allen tyde burgers. Zy kunnen nooit als militair worden beschouwd. De brandweer heeft ongeveer 20 000 man nodig, de geneeskundige dienst 15.000, de opruimings en reddicgs groepen 23.000, de sociale dienst circa 27.000, de verkenDings en verbin dingsdienst 10000 en de blokploegen en wijkposten 109000. De noodwachtere (vrijwilligers) ontvangen van het ryk een uniform: de mannen kry'gen een blauwe over all, een helm en een pet. Vrouwen zullen een voor hen pas sende kleding ontvangen in dezelfde kleur. Een baret en een helm com pleteren ook hun uitrusting. De vrijwilligers tekenen een vrij willige verbintenis, die de recht6po sitie van hen garandeert en waarin wordt vastgelegd, welke taak zij by de BB zullen vervullen. Zy kunnen zich verbinden als vaste noodwachter, als blok-noodwachter al of niet met toebeurttaak en als oproep noodwachter. Vaste noodwachtere, dat zyn er ongeveer 40.o|o, zijn degenen, die by mobilisatie (dus niet eerdei) doorlo pend dienst zullen doen; blok nood wachters, ongeveer 10000, zyn die vrijwilligere, die by de afkondiging van een mobilisatie voor het meren deel bij toebeurt, om de 6 tot 12 dagen opkomen. Alle andere vry willigere treden pas werkelijk in dienst als zy daartoe een oproep hebben ontvangen. De vaste noodwachtere ontvangen een weekloon tot een maximum van f 77.- Wanneer er sprake is van loon derving, kunnen zij aanspraak maken op een extra toeslag van f 1.50 per dag. De overige noodwachtere ont vangen een vergoeding van maximaal f 10.— per dag. Iedere Nederlander, man of vrouw die doordrongen is van de bittere noodzaak van de BB in deze zo onrustige tijd en welk nuchter en redelijk denkend mens is dat niet zal zich moeten afvragen of hy of zy niet geroepen is de schouders onder het werk te zetten. Wy mogen het niet by woorden laten en de daad aan onze buur man overlaten. Het zal niet prettig zyn om een "kaartavondje of een bioscoopje te offeren aan een cursus in de BB Het opgeven van dit verzetje kan echter tot gevolg hebben, dat huis en haard in een oorlog gespaard blijven. De keus kan niet moeilijk zyn. Diusdag van de vorige week werd een zgn. pluimveedag gehouden, waarop verschillende sprekers actuele onderwerpen behandelden op het gebied van de pluimveeteelt. Zo sprak 0 a. de voorzitter van de Ned. Pluimveefederatie en van de Pluimveebond, de heer Dinghs, in Zaal Wilhelmina over de gevorderde politiek. Hy constateerde, dat de pluimvee stapel zijn vooroorlogse grootte weer had bereikt, maar door betere tech niek, betere rassen en betere verzor ging, een heel wat grotere opbrengst opleverde Voor de behartiging van de econo mische belangen vooral, is het nodig dat de pluimveehouderij met de andere agrarische sectoren een eenheid blijven vormen. Verdeeldheid maakt ook hier zwakker op nationaal en internationaal terrein. 24:00 millioen eieren. De land- en tuinbouw brengt ons land geld in het laad je. Van een totale uitvoer van 5.5 milliard, neemt de land- en tuinbouw er 2.5 milliard vóórhaar rekening, waarin de pluim veesector een niet gering aandeel heeft. Van de totale invoer van 7.5 mil liard heeft land en tuinbouw Blechts 1 5 milliard nodig, zodat de Nederl. deviezenpot door haar aardig wordt gespekt. Maar ook de boer heeft deze export hard nodig, want 16 millioen kippen leggen 2400 millioen eieren, waarvan meer dan de helft uitgevoerd wordt. Van de 3 millioen varkens, die gefokt worden per jaar, moet meer dan de helft naar het buitenland. Zo gaat het met de melk, met het fruit en met vele andere boerdery' producten. De boer is dus van het buitenland afhankelijk en zolang dat buitenland het betalen kan of wil, is er niets aan 't handje. In het andere geval is men ten dode opgeschreven en moet veel kostbaar goed vernietigd worden. En dat, terwyl 3 vierde van de wereld bevolking beneden normaal haar voeding krijgt en zelfs de helft op de rand van de hongersnood leeft. En toch moeten in Nederland de organisaties alles proberen om de afzet gaande te houden, daar men andere tot inkrimping moet overgaan. De export van eieren bedroeg 270 millioen gulden en de totale van de eierproductie was in 1952 450 millioen gulden (tuinbouw 355 millioen) Deze export is hoofdzakelijk naar Duitsland gericht geweest 83 pet en dit vond zyn oorzaak in het feit, dat de organisaties! weigerden langer naar Engeland te leveren, dat slechts 7.5 cent per ei wou geven. Doch in deze eenzijdige export schuilen grote gevaren, omdat men nu practisch afhankelyk is van dat ene land. Gelukkig heeft Duitsland zelf geen grote eierproductie en heeft Engeland dit jaar zyn eierdistributie opgeheven, zodat ze nu misschien wat redelyker gaan worden. Want dit jaar zullen minstens 1500 millioen eieren moeten worden uitgevoerd. In Nederland zelf is de toestand treurig. De Nederlander gebruikt dan ook slechts 110 eieren per kop. De Belg daarentegen 200, terwyl Engeland en Duitsland nog een groter groter gebruik hebben. Men zal dus ook in eigen land door betere reclame en kwaliteit de afname dienen op te voeren. Uit de cy'fere der eiermijnen blijkt, dat er niet veel meer eieren zyn aangevoerd als verleden jaar, zodat men dus kan zeggen, dat de pluim veestapel niet veel groter is gewor den. De kuikenregeling, het duurdere voer, de strenge selectie en de op ruiming zullen'daar de oorzaken van zyn. De pry's der eieren noemde spreker redelijk. Volgens het LEI was de kale kostprijs geweest (over 1952 gemiddeld 13.5 cent. Uitbetaald is gemiddeld 15 6 cent, zodat aan ondernemerswinst 13 5 ct is uitbetaald. Een winst van 20 pet is echter redelyker. De vooruitzichten zyn over het algemeen goed te noe men, al zal men in de eerste drie komende maanden met een geweldige teruggang van de eierprys rekening moeten houden. Dit is nu eenmaal de gewone gang van zaken en vindt zyn oorzaak in het feit, dat ook de seizoenproductie in andere landen groot is. Het is dus zaak voor de pluimvee houder, om naast go&de kwaliteit, te zorgen voor een zo groot mogelijke productie op het einde van 't jaar Dat zal zyn moeilijkheden met zich brengen, maar wie de geweldige prijsverschillen ziet tussen najaar en voorjaar, begrijpt ook de geweldige belangen. En dat het mogelijk is, bewijzen aan de Venlosche Veiling, waar de gemiddelde prijs hoger ligt als op vndere veilingen, omdat juist in het najaar daar zo geweldig geleverd wordt. Hier is het woord aan de technici, die dit moeten uitknobbelen. Vroege kuikens is al een aanwijzing in de goede richting. Wat de export betreft, verwacht men weer veel van Duitsland, maar men hoopt ook dit jaar weer tot te kunnen komen met de terwyl ook naar andere landen steeds nieuwe markten worden gezocht. Om de vakkennis te vergroten, moeten er vakscholen komen en proefbedrijven. Gelukkig is er Horst al een gekomen en overweegt men de oprichting van een vakschool in deze streken. Spreker verwacht weer veel werk voor de organisaties en vroeg de steun van allen voor dit dikwijls moeilijke werk. zomerhokken en tegen de leg naar binnen en niet meer naar buiten als tegen het voorjaar, geeft een hoge productie, vooral in de herfst; een normale uitval, minder ziekten, hoger slachtgewicht en minder voedselop- name. Men dient er dan wel behoorlijk voor te waken, dat ze ruim zitten (3 per M2) dat er goede legnesten zijn, die gemakkelijk en goedkoop te maken zijn volgens de tekeningen van de Voorlichtingsdienst en dat er behoorlijke ventilatie bestaat. Over de gehele kippenfokkerij is men echter nog lang niet uit geöx perimenteerd, en op de proefbedrijven en in het buitenland probeert men telkens weer opnieuw nieuwere en betere methodes. De voorlichting die gegeven wordt, dient men dan ook in eigen belang en veel mogelijk te volgen. Aan het einde van de vergadering bracht de voorzitter H. Goumans dank aan alle sprekers, terwyl ook Deputé Peters een kort woord tot de verga dering richtte. De belangstelling was heel goed te noemen, alleen de dames hadden beter vertegenwoordigd kunnen zyn, Garantieprijs Sprekende over een mogelijke ge wenste garantieprijs, toonde spreker aan, dat die voor eieren niet gewenst In de praktijk zal dat neerko men op het afromen van de goede pryzen, terwijl als het misloopt, de Regering nooit lang steun kan blyven jeven en toch moet overgaan tot een Gein aantal kippen. Laat dan de kippenhouders de volle pry's krijgen en zelf de last dragen als de eieren niet meer weg kunnen. Uit de vergadering kwam aan het slot van zyn rede de vraag, waarom middenstanders en arbeiders zo maar kippen en varkens konden houdeD, maar een boer door allerlei reglemen ten verboden werd op middenstands of arbeidersterrein te komen. De heer Dinghs was van mening, dat dit euvel want inderdaad is het niet juist, dat middenstanders en arbeiders op dit terrein komen geen slechte gevolgen zou hebben op prijsbeleid en dergelijke, daar het totaal van deze beunhazerij slechts een zeer gering onderdeel vormt. Kippenziekten Na deze inleiding sprak de hoofd assistent Verkennis over de verschil lende kippenziekten. Volgens zyn oordeel was het mo gelijk de verschillende wormziekten en de ziekten veroorzaakt door darm- oarasieten tegen te gaan door de kuikens in plaats van op vers terrein te brengen, op te fokken op de pot stal, waarin kuikenmest van vorig jaar goed gebroed en goed behan deld verwerkt is. Volgens zyn inzicht vinden de kuikens dan voldoende weerstand en waren zy tegen de bovengenoemde ziekten bestand. Ook het opfokken in hokken tot 6 weken, dan op gezond terrein in Het tweede jaar van de kwartjes- actie voor de bouw van nieuwe kerken in het bisdom Roermond, heeft f 1.273 000,— opgebracht. Het eerste jaar 1951 bracht f 20000, minder op. Intussen werd in Limburg reeds een bedrag van f 2100000, besteed _aan de bouw van nieuwe kerken. In 1952 kwamen nieuwe kerken gereed te Brunssum-Langeberg, Haler- Uffels, Heibloem—Roggel, Kakert Schaesberg, Mariaberg-Maastricht en Sittard Sanderbout. By"na zyn thans gereed de nieuwe kerken van Bruns sum 0 L. Vrouw van Fatima, Geleen- Christus Koning, Heerlen-H. Anna, Roermond O.L. Vrouw v. Altydd. By stand, Sittard Stadsbroek en Ven- Ottereum. In aanbouw zyn sedert kort nieuwe kerken te Boekend Blerick, Bleyerheide Nulland, Nieuwdorp Stein en te Oirsbeek. In totaal werden dus in 1952 zestien Limburgse kerken voltooid of werd met de bouw daarvan begonnen. De bouw van andere nieuwe kerken zal binnen afzienbare tyd aanhangen en wel te Blerick St Hubertus en Roermond Roerzicht, terwyl o.m plan nen worden gemaakt voor kerken ten behoeve van nieuwe parochies te Maastricht, Vaals, Spekholzerheide en Weert. Ook de wederopbouw van tydens de oorlog vernielde kerken in Midden Nooid Limburg maakte in 1952 goede vorderingen. Gereed kwam men met de wederopbouw van de kerken te Baarlo, Broekhuizen, Grubbenvoret en Horst. Gewerkt wordt aan kerken te Ell (definitief herstel en vergroting). Helden Beringen, Hout-Blerick, Gra them, Helden, Melders 0, Oostrum, Swolgen en Wellerlooi, terwyl weldra ook de kathedraal van Roermond weer in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Verder zal waarschijnlijk spoedig kunnen worden begonnen met het herstel van kerken te Gennep, Haelen. Herten, Heyen, Sevenum en Swalmen! Niet spoedig verovert nieuw ma teriaal een plaats in hoeve en tuin dery. Men stelt daar hoge eisen aan alle gebruiksvoorwerpen en houdt zich het liefst zo lang mogelijk aan wat in het verleden bewees goed te zyn. Zodra in het huis van de burger een materiaal voldoet, komt het langzamerhand ook op de boerdery. Nu echter maakt een nieuw artikel nog niet zo lang bekend, uitzondering op deze regel. Zodra het op de markt verscheen, nam de boer het in gebruik. Het materiaal, waarop gedoeld wordt, is: schuimrubber. Voor hen, wier dagelijks werk ligt in het door stage arbeid en toegewij de zorg op akkers en in boomgaarden voortbrengen van landbouwproducten is het wellicht interessant te weten, dat schuimrubber uit een natuur product wordt voortgebracht, door eenzelfde arbeid en zorg van hen, die in Oost Azië in de rubber,,bongerds" werkzaam zyn. Uit de latex, de rubbermelk van de bomen, wordt in de fabriek het schuimrubber gefabriceerd. Nu ziet men het op de stalen zit banken van de tractoren en andere moderne landbouwmachine^. Ook op de banken van de houten wagen, in de gareelkussens en ander tuigage van het paard en in de sorteerma- chine8. Het komt op de boerderij goed tot zyn recht, omdat het onverslijtbaar, licht en verend is. Vooral by 't werk op een stalen zitbank bewijst het voortreffelijke diensten. Nu bleek, dat het voldoet, zal ongetwijfeld nog in nieuwe vormen dit materiaal in land- en tuinbouw worden toegepast. Oe Ihce die 10 voordelig uituhenkt I van 45 - 52 - 62 - 68 - 76 250 GRAM GEMENGDE van 54 voor w ct. Café Noir Hippodrome Zaanse Molen Croquette Roomboter-Petit Beurre 84 ct DOPERWTEN per blik vanaf SPERCIEBONEN groot blik 95 DOPERWTEN mei wort. gr. bin. HAVERMOUT 500 s..m PUDDING (6 smaken) per pek SCHOUDERHAM too GELDERS ONTBIJTSPEK 200,, BACON 100 gram CH0C0-HAGE1 100 CACAO los 100 gram CACAO EXTRA par p.k 44 CHOC. PASTILLES DROP-TOFFEES 1 00 gram 100 gram Dal 's pas kollie 250 GRAM 204 188 183 - 173 DELICATA- Kollie in busver- q pakking 250 't Beste is voordeliger bij ALBERT HEIJN maakt U het leven goedkoper door Herman H. J. Maas Het was dan toch ook zo'n beestig schone geschiedenis Met droge ogen niet aan te horen. De vrollie moesten zich 's avonds de kop dik van brullen. Och, och, zei Nardus Boeks, met zoveel weedom begaan, wat er onder de vrollie van deze streken toch gebruld wordt! Allemaal tranen uit haar goed hart Als men dan toch ook hoorde, hoe een mens in zyn ongeluk komen kon Men verschoot ervan, zo'n schone jongen, van rijke, deftige familie, in een plaats, waar geloof en godsdienst nog bestonden. Maar hy moest zyn brave geboor teplaats met aloude goede zeden verlaten om te gaan leven in een van de grote steden in ons vaderland, waar de mensen zich vroeger van het ware geloof hadden losgescheurd. Daar was een slechte man gekomen, die wel een goede opvoeding in het ware geloof had gekregen, tegelijk met een koningszoon, wiens vriend hy in zyn jeugdjaren was geweest Maar de jaloersheid op diens vriend speelde hem zo erg de baas, dat hy dien vriend ging verraden en zyn vyand werd, om zelf tot rijkdom en macht te komen. In die streken van ons vaderland behoorden alle grote, deftige, rijke neten tot de goddeloze vrymetse laars. Dat moesten toch wel verschrikke lijk slechte mensen zyn, hoe was het godsmogelyk. Wat ging er toch allemaal in de wereld om I Maar wat een ramp, alleen in die slechte grote steden bestonden de hoge scholen. In de gelovige godsdienstige streken net als hier en net als daar, waar de deftige ryke familie van dien jongen woonde, waren zulke scholen niet nodig, want daar studeerde haast niemand. En die jongen had ook met plezier alle knappe meisjes met veel geld en van goede familie kunnen kry'gen... Maat wat had hy dan in 's hemels naam met al dat vrouwvolk moeten aanvangen, vroeg Nardus Boeks heel droogweg, Misschien balansopruiming houden na Nieuwjaar Och, die Nardus weer, die dreef ook overal de spot mee. Hy had er toch een kunnen uitkiezen om met haar te trouwen, dan kreeg hy' er weer geld genoeg by zonder te stu deren en naar een goddeloze stad te trekken. O, ging het daar om, zei Nardus. Ja, maar dan was voor zo'n jongen het gevaar toch ook wel erg groot, dat hy precies een verkeerde zou uitkiezen. Denk maar eens, dat je het schoonste ei kunt uitzoeken uit een wasmand vol Misschien pak je dan net een vuil 1 Geloofde Nardus dan die Rchone geschiedenis weer niet, dat hy' er zo de gek mee stak Er stond toch by: „waar gebeurd". Ik geloof, dat je het begint te snappen, antwoordde Nardus, maar je hebt vergeten er over te denken, wat de bedoeling was van dat: waar gebeurd. Natuurlijk betekende dat: waar zou zo'n onzin ergens werkelijk geoeurd kunnen zyn Zeker niet hier, in dit vaderland, misschien wel weer in „het goddeloze Frankrijk", als men het zo hoorde, 'gebeurde daar alles wat niet deugde. Of andera in een ander vaderland. De wereld was toch vol van vaderlanden. Nu eens duwden de hoge politiekers i een oorlog een streek met al inwoners maar even by een ander land Dan konden dia immers zeggen: vaarwel vaderland, wy gaan nu ook eens een ander vaderland beminnen. En als dat in oorlog komt m^t j m, dan moeten wij jou haten en komen wy by jullie doden en verwoesten. Dan weer verlaten troepen mensen hun vaderland uit armoede, gedwon gen op zoek te gaan naar een nieuw vaderland, om een boterham Dus, nu eens dwingen de macht hebbers, dan weer dwingt 't gebrek. Net zoals je nu en dan van schoenen moet verwisselen. Het is al 'n heel oud bekend gezegde: Waar het my goed gaat, daar is my'n vaderland En in alle vaderlanden bestonden immers ook wel Bchone en ijselyke geschiedenissen. Och, met die Nardus Boeks kon men uiet praten. Zo'n schone geschiedenis, ja, als men er aan dacht, dan moest men alweer b< ginnen, och heer nog toe, hoe oe 00. Pak een bedlaken in de plaats van

Peel en Maas | 1953 | | pagina 5