Oorlog. Zorpvende ontwikkelingen we uwe mm\ de gruyter Maandag 19 Jan. Circus Mök Uit „Maas en Peel" Maandag 19 Jan. Circus Mök ut Vastelaoves-liedje 1953. De' komende suikerbieten- uitzaai eu vergelingsziekte Officiële Bekendmakingen G. de Mulder, Leunen TS03 Maandag 19 Jan. Circus Mök Karnevalsgekke nt Kerkrade. lingen. In de Middeleeuwse tijden was gren88chenni8 een zware misdaad. En al zal Hofdijk wel wat al te zeer z'n romantische beschryvings- lust hebben botgevierd, als hij beweert, dat de grensschender levend begraven werd, alleen met z'n hoofd boven d-» grond uitkomende welk hoofd, dan door een p'oegmet twee ongeoefende ossen bespannen, verbrijzeld moest worden ook zonder dat lugubere volksgericht, mag men wel aannemen, dat het vermelen van grensbomen, het verplaatsen van merkstenen; zeer zwaar gestraft werd. Ook na z'n dood kan de grensschen- der geen rust vinden, maar dwaalde in geheimzinnige nachten rond op de plek, waar hij de misdaad bedreven had. In de Peel zijn de sagen bekend, dat de vuurmannen zich zelfs in de de huizen waagden langs de schoor stenen. Maar een Pastoor heeft eer- einde gemaakt aan die vurige ver schijningen. Die heeft de laatste „gloeiigo" in de ban gebracht van zijn bezweringsformulus; hij ging hem te lijf met de gebeden uit zijn brevier- boek En de sage verhaalt heel mysterieus, dat hy de vuurman volgde over de eenzame vlakte en tenslotte liet neer zinken in het onpeilbare, diepe en hellfzwarte water van het Soemeer Sedertdien is de rust en het electri8ohe lichtgekomen.... H K. in Zaal Wilhelmina, mit Graad co Bcroadicn. 10 20 60 Elk kwartje een Steen Veel stenen een kerk. Veel korken bijeen Geloof hecht en sterk. 10 Januari 1891 De Sint Vincentiusconferentie bestond in 1S90 uit 16 werkende en 22 honoraire leden. De liefdadigheids predicatie door P. Pacificus O.F.M., bracht f 140,03 op. De Fanfare Euterpe gaf 6 Jan. een liefdadigheidsconcert. Resultaat was, dat men f 110.15 aan de huis- armen kon uitdelen. 10 Januari 1903 31 December 1902 vergaderde onder voorzitterschap van de Burge meester H. Esser de gemeenteraad Tot lid van het algemeen burgerlijk Armbestuur en van de plaatselijke schoolcommissie werd in plaats van de overleden Pastoor W.H. Hillen Pastoor Schmeit8. Tot leden van de commissie tot wering van het schoolverzuim voor Venray dorp werd benoemd kapelaan Sraeets en voor Oostrum Th. Hóuba, hoofd van de school. Aan de heer van Rijswijck werd ontslag verleend als onderwijzer te OoHtrum, wegens zijn benoeming tot Hoofd der School te Wellerlooi. Tot tijdelijk onderwijzer te Oostrum werd benoemd de heer Reintje8 van Veereen, die onderwijzer was te Merselo. De totale bevolking van Venray bedroeg op 31 December 1902 3117 mannen en 3200 vrouwen en 6377 zielen tegen 6181 op 31 December 1901 De heer Th. Eug. Kruijtzer, hoofd van de Voorbereidende klas van de Normaalschool te Venray werd benoemd tot leeraar aan de Rijksnormaalschool te Roermond. Pater Caspar Seelen O F M neef van Pastoor Hillen, die ruim een jaar assistent was aan de Pa rochiekerk alhier, werd verplaatst naar Weert. In 1902 werden op de markten te Venray in totaal aangevoerd 1710 koeien en vaarzeD, 525 ossen en guste koeien, 545 stuks vet vee, 310 pinken en hoküelingen, 5342 biggen. in Zaal Wilhelmina mit Ik zeg tegen m'n man: Denk maar niet, dat ik in 1953 wéér in de zorg ga zitten. Nü ga ik ook bij VéGé profiteren! De VéGé-kruidenier is veel voordeliger. De kwaliteit is af! Dat weet iedereenEn je krijgt ook nog gratis geldzegels bij de boodschappen En daarmee ga ik eens flink sparen! en er zijn er meer dan 1250! GULLER MET ZEGELS GULLER MET GULDENS De suikerbietenoogst 1952 behoort weer tot het verleden. Ondanks de schier onoverkomelijke moeilijkheden hebben boer en fabrikant in nauwe samenwerking de campagne weer tot een goed einde gebracht. De opbrengsten zijn boven ver wachting gunstig uitgevallen. Menige boer heeft zich in de loop van de zomer met zorg afgevraagd, wat er van zijn suikerbieten terecht moest komen, toen de zo gevreesde vergelingsziekte reeds zo vroeg zijn aanval inzette. Nu wij reeds menige stem uit de practijk hebben vernomen, blijkt ons achteraf de schade, veroorzaakt door de vergelingsziekte, toch nog te zijn meegevallen. Een van de oorzaken ligt waar schijnlijk in het feit, dat zeker twee derde van het suikerbietenareaal bo zaaid was met E rassen. Zoals ook 0 a. het Zeeuwsch Landbouwblad van 4 October j.l. schreef, kwam dit duidelijk naar voren op een perceel suikerbieten, waar men op de rij af het verschil Kleinwanzleben, Hilles hö en Kuhn P zag. Ze waren gelijk gezaaid op dezelfde grond, met dezelf de bemesting en bewerking. De laatst genoemde soorten stonden veel geler Kennelijk bleek ook hier Kleinwanzle- ben beter bestand tegen de vergeling dan de beide genoemde andere rassen. Bovendien kan bovengenoemd E-ras door zy'n geringere schieterneiging en snelle grondbedekking vroeg gezaaid worden, hetgeen eveneens de kans op infectie met vergelingsziekte sterk vermindert. Men bedenke echter wel, dat men by vroeg zaaien meer zaaizaad per hectare nodig heeft om een regel matige opkomst en een plantbestand van 70 a 80 000 stuks te verkrijgen Nu de vergelingsziekte zich steeds meer heeft uitgebreid is het zeer gewenst aan het bovenstaande Uwe volle aandacht te schenken. De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie, AfdeliDg I, ter inzage ligt een voorslag van de op 7 November 1952 te Velden (gemeente Arcen en VeldeD) Heijen (gemeente Bergen), Broekhuizen, Horst en Thorn gehouden tussentijdse keuring van stieren. Venray, 31 December 1952. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat de door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 30 December 1952 vastgesteld: Verordening als bedoeld in art. 11, eerste lid, van de Winkelsluitings wet 1951, gedurende drie maanden vanaf heden op de gemeente secretarie, afdeling III, voor een ieder ter inzage is neder Venray, 30 December 1952. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen hierbij ter openbare vergadering van 30 Decern ber 1952 vastgestelde Verordening als bedoeld in artikel 4, eerste lid, van de Winkelsluitings wet 1951, gedurende drie maanden vanaf heden op de gemeente-secretarie afdeling III, voor een ieder ter lezing is neder - gelegd. Venray, 30 December 1952. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat de „Verordening tot wijziging van de Algemene Politie verordening Venray", vastgesteld bij besluit van de gemeenteraad van 30 September 1952, nr. 578, en blijkens bericht van Gedeputeerde Staten van Limburg van 22 December 1952, 4e Afdeling, No. B 33109,aan dat College medegedeeld, gedurende drie maanden op do gemeente secretarie (Afdeling I) voor eenieder ter lezing is nedergelegd Venray, 30 December 1952. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen hierbij ter openbare kennis, dat door de raad dier gemeente bij besluit van heden, no. 782, aan het Bestuur van de byz. lagere meisjesschool St. Ursula aan de Maasheseweg alhier, ingevolge de Lager Onderwijswet 1920 medewer king is verleend voor de uitbreiding van de centrale verwarmingsinstal latie van het onder zyn bestuur staand schoolgebouw. Venray, 30 December 1952 Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de Verordening regelende de heffing en invordering van keurloon in de gemeente Venray, vastgesteld by raadsbesluit van 30 September 1952, no 585, goedgekeurd bij Konink lijk besluit van 9 December 1952, no 7, vanaf heden gedurende drie maan den ter secretarie voor eenieder Ier lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Venray, 30 December 1952. Ualpbe8teller in arrest De Rijkspolitie heeft de besteller van de PTT in Beugen gearresteerd, onder verdenkiDg van valse aangifte van diefstal. Hij deed aangifte van een diefstal van byna f 1100. Volgens zijn ver klaring was het geld, dat aan een verzekering toebehoorde, tijdens zijn afwezigheid uit een nachtkastje bjj hem thuis gestolen. Het feit, dat de man pas drie uur na de ontdekking van de zogenaamde diefstal aangifte deed, wekte al de achterdocht van de politie. Het onderzoek bracht aan 't licht, dat de diefstal was voorgewend. GEVONDEN Zilveren rozenkrans, van Lipsig Laagheidseweg A 14a. KUNT U IEDER JAAR 50 GULDEN VAN DE BANK GAAN HALEN? Zeker kunt U dat! Het is géén kunst en géén moeite. Die bank. dat is de winkel van De Gruyter. Ga zelf maar nawekelijks hebt U toch wel voor tien gulden aan boodschappen nodig. Dat is per jaar voor ruim 500 gulden. Vijfhonderd gulden aan cassabons, betalen 50 gulden contant uit. Hoe kan hel, dat De Gruyter 10% korting geeft? Heel eenvoudig:' eigen fabrieken en eigen winkels kunnen héél voordelig werken. Daarvan profi teren De Gruyter's klanten mee. Dat is al meer dan 40 jaar zo. Wie maar kan, profiteert ervan I DE GRUYTER'S SOEPEN EN AROMA DOEN DE EETLUST GOED! Tomatensoep met rijst. pot 55 ct Kippenbouillonsoep pak 50 ct. Kalfsbouillonsoep zakje 45 cl. Aspergesoep zakje 60 ct. Vermicellibouillonsoep pak 28 ct. Groentesoep32 ct. Koninginnesoep. tablet 12 ct. Windsorsoep12 cl. Ossestaartsoep18 ct. Bouillonsoepblokje huisje 4 >t. 15 ct. Bouillonblokje 21/2 ct. Justablet ,15ct. Aroma. «les 36 ct. Vleesjuspasla bekertje 30 cl. Alleen De Gruyter geeft i 10% korting op alle artikelen, rC befialve suiker, zout, soda. VERKOOP RADIO REPARATIE PHILIPS, N S F. en andere merken. Vraagt demonstratie. Ook op afbetaling. Op electro-technisch gebied alles te leveren. Het is gemakkelijk gezegd soldaat worden. Maar als we voorzien, dat een massa van onze jonge militairen het uitermate moeilyk zullen krygen, dan is er volop reden om daar even by stil te staan en méér te doen dan zorgelyk het hoofd te schudden. Wat gebeurt er in Enropa Het is duidelyk, dat zich in de Europese wereld belangrijke dingen aan het ontwikkelen zyn. De meeste van deze zaken liggen in het politieke vlak. Maar niet uitsluitend. Met ernstige bezorgdheid zien wy de. ontwikkeling van de Europese Defensie Gemeenschap (E.D Gaan. Hier immers wordt direct aan het belang van onze eigen Nederlandse jongens geraakt. Onze bezorgdheid raakt niet de Euro pese Defensie Gemeenschap zelf, maar het wel en wee, het godsdienstig wel zyn van tienduizenden van onze jongens. We vrezen, dat we niet voldoende beseffen, dat er iets gedaan moet worden om een geestelyke schade aan onze eigen jongens te voorkomen. Europees soldaat Wat is toch deze E.D.G.? Wel, als het tractaat, zoals het op het ogen blik op tafel ligt, wordt aangenomen, komt er een groot Europees leger, samengesteld uit eenheden van Duits land, Italië, Frankryk, België, Luxem burg en Nederland. Dit houdt in dat we het leger voort aan niet meer kunnen zien als een uitsluitend Nederlandse aangelegen heid. maar dat we het voortaan óók zullen moeten zien als een Europese zaak. En dit Europese karakter zal vermoedelijk tot consequentie hebben, dat de diverse troepen daarheen wor den gevoerd, waar het voor Europa het meest gewenst is. Dat kan dus betekenentroepen in Duitsland, in Frankryk, of ergens elders buiten de landgrenzen. En dat zal het betekenen volgens de mensen die het kunnen weten. Er zullen Nederlandse troepen aan buitenlandse troepen worden toege voegd. Ze kunnen, zoals de Minister aan de Tweede Kamer uitlegde, even goed onder Duits als onder Belgisch of Nederlands commando komen. Dit alles kan uit het oogpunt van Europese veiligheid geruststellend klinken, uit het oogpunt van de zielzorg rijzen hier bepaald beangsti gende vraagtekens. Temeer, omdat in het tractaat van de E D.G., zoals het thans in de betrokken landen op be trachting wacht, het woord „gods dienst" niet is opgenomen. Wy kunnen gemakkelijk de vrees van de ouders begrijpen, die hun zonen in buitenlandse verbanden den vreemde zullen zien ingaan, zonder dat de godsdienstige verzorging van hun jongene degelijk en hecht is veilig gesteld. Zullen we de sprong knnnen meemaken! Daarop mag natuurlijk een sterk Europa niet afspringen, maar als we pas aan de slag gaan, nadat we de eerste „brokken" van een buitenlands verblijf gewaar zyn geworden, dan is het te laat. Want dan is wellicht reeds onherstelbaar kwaad gesticht dan is er wellicht zo'n slechte ge woonte gevormd, die juist by mili tairen zo moeilyk van buitenaf te corrigeren valt. Neen, het Thuisfront moet nu zyn organisatie zodanig opbouwen, dat het straks in staat is, waar onze jongens, in Duitsland, Frankryk of waar ook in de wereld, zijn, aan het militair apparaat de steun te geven, die voor een hecht moreel en een principiële verzorging onontbeerlijk is. Er zal veel geïmproviseerd moeten worden. We zullen gedachten aan eigen Militaire Tehuizen wellicht niet eens mogen koesteren. Maar we zullen wel klaar moeten hebbeneen hecht Thuisfront, dat de middelen kan opbrengen om in de verdediging van Europa het verlies van het allerhoogste (en de Aller hoogste) niet als vanzelfsprekend te aanvaarden. Een roeping yan de Neder landse soldaat? De Nederlandse militair kan over de grenzon een rijke zegen brengen, hij kan zyn ernstige godsdienstige overtuiging als een fakkel doen lich ten in de mist van gedachtenverwar ring, die boven Europa hangt. Doch dan zullen wy hem hier in Nederland, vóór zyn vertrek naar het buitenland, beter dan tot nu toe het pantser des geloofs moeten aantrekken en de mi litairen zélf zullen zich bewuster moeten zyn, in Europa een grote roe ping te kunnen vervullen. Zy zullen achter zich moeten weten een sterk katholiek volk, dat de wil heeft Europa te veroveren en niet onze jongens door Europa te laten overwinnen. Maar dan zal dat volk de offers, ook de financiële, moeten brengen, die dat natuurnoodzakelijk meebrengt. Het Thuisfrontwerk van nü bete kent nog veel te weinig, gezien de dingen die te wachten staan. Zoals het met Thuisfront nu gaat zal het niet opgewassen blijken tegen de verzwaarde taak, zo sterk mogelijke steun te geven aan onze jonge mili tairen, die, met weinig verlof, in de hachelijke verwarring van 'n vreemde wereld staan. De gevaren naderen en het is nog niet te laat. Laat elke Parochie het als een ereplicht voelen om het hare by te dragen tot het behoud van de eigen jeugd en laten de parochies ge zamenlijk het ledental van Nationaal Katholiek Thuisfront opvoeren tot 300.000. Voor slechts f 1 20 per jaar kan men zich als lid opgeven aan Post bus 4, Den Haag. De nieuwste ontwikkelingen roepen werkelijk dwingend om topprestaties Wim Janssen verlaat KRO De verslaggeveromroeper Wim Jansen gaat de KRO verlaten, met ingang van 1 Jannuari heeft zyn dienstverband by deze omroep opge houden te bestaan. Wel zal hy voor lopig nog meewerken aan de inzame ling ter gelegenheid van „Honderd jaar Kromstaf" en aan de rubrieken als „De appel valt niet ver van de boom" en „Alles of niks". Het vertrek is een gevolg van ver schillende interne verwikkelingen, die in het bekende conflict omtrent Jansen's reportage over de haring visserij het voorjaar 1952 hun hoogtepunt vonden. in Zaal Wilhelmina mit Dit vreselijk gebeuren kan zich herhalen, want weer is er dreiging van oorlog; weer is er de kans van een verrassende overval Herinnert gy U Mei 1940 en de bezettingsjaren, de vloedgolf van angst en ontzetting, welke ons land over stroomde en vastgreep in haar kille omklemming Ga in gedachte even terug naar die ellende Laat alles, wat toen gebeurde nog eens tot werkelijkheid in Uw ge dachten terug komen, ook Uw mate loze woede, Uw niets kunnen doen. Wilt ge de vrijheid voor U en degenen die U lief zyn, voor Uw gezin, uw godsdienst, uw huis Wilt gy de vrijheid in uw menings uiting, in uw verenigingsleven Wilt gij behoud van uw cultuur, uw beschaving, de onschuld uwer kinderen Wilt ge dit alles verliezen Neen, natuurlijk niet! Meldt U dan aan voor het Binnen landse Front (dit is Nat. Reserve, Reserve Grensbewaking, Reserve Ryks of Gemeentepolitie) Geeft U met spoed op alvorens 't te laat is. Vaders, moeders, vrouwen en ook verloofden, weerhoudt uw zonen en mannen er niet van hun plicht jegens zichzelf en de gemeenschap te doen, maar geeft ook Uwe volledige mede werking in deze. Laten wy schouder aan schouder eensgezind het gevaar, dat ons be dreigd onder de ogen durven zien en het juiste antwoord geven. Wilt U nadere inlichtingen, wendt U dan tot het Gemeentehuis by de ambtenaar van Militaire Zaken.

Peel en Maas | 1953 | | pagina 6