TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Het Rode Kruis in Ven ray. Di GRUYTER Grote actie voor méér leden Piet tink in Overloon Voor de politierechter WAAR IS NET GELD VOOR DE KRANT EN VOOR DE RADIO Propaganda- Wettig Gezag" dag „Steun goed geslaagd WIDWE KKKEU ZATERDAG 13 DECEMBER 1952; No. 50 DRIB BN ZEVENTIGSTE JAARGANG Het Venrayse Rode-Krufs-Team Vorige week hebben we de aandacht gevestigd op het grote nut van het Groene Kruis voor onze gemeenschap, een werk van naastenliefde, dat zoveel goeds voor Venray deed en doet. Nu willen we een andere Kruisvereniging eens nader onder de loupe nemen, waarvan het werk niet genoeg be kendheid kan hebben. Het werk namelijk van HET RODE KRUIS. Het Rode Kruis is opgericht door vrijwilligers, die hun tijd geven ten bate van hulpbehoevenden. Het is ontstaan, toen de Zwitser, Henri Dunant, op het slagveld van Solferino in Noord Italië talrijke ge wonden zag liggen, waar niemand zich om bekommerde. Hij heeft toen geijverd voor een neutrale organisatie van vrijwilligers, die de zorg voor de gewonde en zieke soldaten op zich zou nemen. Iu 1864 werd deze organisatie door acht staten erkend en sedertdien zijn in byna 70 landen een Rode Kruisvereniging opgericht. In Neder land in 1867. Het Rode Kruis is echter geen staatsinstelling, ontvangt dus ook geen enkele subsidie, maar is aange wezen op de vrijwillige bijdragen van het Nederlandse volk. Het Nederlandse volk heeft deze steun altijd royaal gegeven, want in meer dan 1000 gemeenten zijn reeds afdelingen opgericht en sinds de bevrijding is ook Venray een afdeling ryk OORLOG Ontstaan uit een oorlog, is de ver zachting van het oorlogsleed nog altijd haar grootste taak. Er zal wel geen Venrayse mens zijn, die het werk van het Rode Kruis na de bevrijding aan den lijve niet heeft ondervonden. Want alleen al aan onze evacuees zyn duizenden stuks kleding verstrekt en aan hen is op alle mogelijke wijze hulp verleend. Want de gehele éva- euatie werd verzorgd, al bleek dat niet naar buiten, door het Rode Kruis, dat zorgde voor de vrachtwagens, voor het vervoer, voor ligging, in het kort voor alles. Eq zo lang de mensheid oorlog blijft voeren, zolang heeft het Rode Kruis een oorlogstaak. Zij moet dus voortdurend paraat staan, ook al voor ernstige rampen. Zij heeft daarom vrywilligerskorp sen opgericht, welke doorlopend oefenen. Ia Venray kennen we een derge- colonne, die onder leiding staat van Dr. Oosterbaan en waar 9 helpers en 17 helpsters worden getraind voor het Rode Kruiswerk. Daar zyn verder over het gehele land verspreid Rampendepots inge richt. Ook Venray heeft een dergelijk depot, waar alleen al aan materiaal ter waarde van twaalfduizend gulden is bijeen gebracht Dit omvat o m. 90 complete bedden, met ruggesteunen, dekens, lakens, slopeD, kussens, bedzeilen, urinaals, bekers, verband trommels enz. Er staan verder tien kisten in met alle soorten verband en pleisters en verder emmers en andere benodigd heden. Moeten we dan verder nog wijzen op het Informatiebureau van het Rode Kruis, dat in oorlogstijd practisch de enigste weg is om van familie, vrienden of bekenden iets naders te horen. Het Rode Kruis zorgt dan voor berichten over krijgsgevangenen, over vermisten, over zieken en doden. VREDE Maar ook in vredestijd verricht het Rode Kruis haar werk van naasten liefde. Naast de voortdurende training van de Rode Kruis colonnes, zorgt zy o.a. voor het Welfarewerk, waardoor de bedlegerige patiënten worden bezig gehouden met huisvlijt, tekenen en handwerken. We hebben hier in Venray reeds verschillende tentoonstellingen van dit werk gezien en op dit moment krijgen 40 Venrayse zieken in en buiten het Ziekenhuis, hierdoor een goede afleiding. En dan heeft zy de taak op zich genomen te zorgen voor de bloed transfusiedienst, de moedermelkdien8t en de hoornvliescentrale. Bloedtransfusiedienst Over dit onderwerp willen we iets meer zeggen. Als gezonde mensen denken we liever maar niet aan ziek zyn, aan een ziekenhuis, of wat dies meer zy Maar de uitdrukking „de operatie is gelukt, maar de patiënt overleden" kent ieder van ons. Doktoren zullen bevestigen, dat in vele gevallen een patiënt aan bloed verlies kan bezwijken en dat velen in leven hadden kunnen blijven, als hun tydig nieuw bloed was toegevoegd. Per jaar verricht het Ned. Rode Kruis meer dan 40.000 bloedtransfusies en in hoeveel gevallen dit de laatste redding was, kan ieder voor zich wel raden. Venray heeft ook zijn bloedtrans fusiedienst. 220 Mensen hebben zich bereid verklaard bloed af te staan voor hun medemens. Tot op heden werden in 1952 in het Ziekenhuis in totaal 174 bloed transfusies verricht. Hoeveel mensen levens zyn hierdoor alleen in Venray al gered Donors kunnen er nooit teveel zyn, mocht nog iemand voor dit prachtige werk voelen, dat hy zich dan opgeeft by Mej. Op ten Berg, Paterstraat 30. Met bovenstaand overzicht hebben by nog lang niet alles beschreven, wat het Rode Kruis doet. Denken we slechts aan de Rode Kruis-hulpposten langs de wegen, aan de kinder transporten naar en vaD het buiten land, aan de plasma transfusies voor de militairen in Indië en Korea, aan de overbrenging van gestorvenen, aan de Niwin paketten-actie e.d. Uit dit alles blijkt wel van welk een groot belang het Rode Kruiswerk voor ons allen en dus ook voor Venray is. Vele van bovengenoemde diDgen vindt men vanzelfsprekend, maar als men even nadenkt, moet men be grijpen, dat dit alles geld Kost, veel geld en nu kan men wel zeggen„Ja, maar het is ieder dag wat anders", dat ontslaat toch geen van ons van de verplichting dit werk van naasten liefde te steunen. Ale we zwaar ziek in een zieken huis zouden liggen en bloed van een ander nodig zouden hebben, zouden we er dan niet alles voor willen geven Als er een ongeluk gebeurt, waar dringend hulp nodig is, zou men dan niet alles willen geven, om die hulp direct te krijgen. Voor dat alles wordt niets gevraagd, dan nu Uw hulp en Uw steun, opdat deze, wanneer het nodig mocht zyn honderdvoudig wordt teruggegeven. In Venray zyn 720 personen lid van het Rode Kruis. Dat is 4 pet van het aantal inwoners of 26 pet van het aantal gezinnen. Gezien de grote belangen, die het Rode Kruis dient, is dat aantal te weinig. Overal is een kaart rond gestuurd als voorbode voor de helpers en helpsters, die komen vragen om Uw lidmaatschap. Der.k dan eens aan bovengenoemde feiten, die U hier in Venray al da gelijks kunt controleren en Uw ant woord zal gunstig zyn. U trekt dan een wissel op de toekomst, U helpt U zelf en anderen, Voelt men er iets voor om zich als lid op te geven by de Rode Kruis- colonne, om zich zo daadwerkelijk voor het RodeKruis-werk in te zetten, dan kan men zich melden by het secretariaat Bergweg 4. De eerste opvoering welke het her rezen toneelgezelschap van Piet Vink in deze omgeving zal geven, heeft plaats in O eerloon. Daar zal op tweede Kerstdag „De Styfkop" voor het voetlicht gebracht worden, terwijl de Overloonse Jeugd- fanfare haar muzikale medewerkiDg zal verlenen. De promotor van deze toneelavond is de plaatselijke postduivenvereniging welke met de opbrengst van deze uit voering in het komende seizoen een wedvlucht wil organiseren voor de postduivenvereningen in het land van Cuyk. De opbrengst hiervan zal be steed worden aan een te bouwen consultatiebureau in Overloon. Terwyl de goede Sint met zyn knechten allerwege zyn goede gave bracht en zyn vermaningen uitdeelde, gebeurde het op de Raadszaal feitelijk precies hetzelfde, toen daar Vrijdag jl. de politierechter zitting had. De goede gaven werden misschien minder ge waardeerd, maar de vermaningen waren dan ook des te hartelijker. Dat begon al met een jutfrouw uit Venlo, die ruzie had met haar buur vrouw. Om haar argumenten kracht by te zetten, trok ze de buurvrouw maar ettelijke bosjes haren uit het hoofd, de buurvrouw was daar alles behalve door gesticht, D'rhele perma nent was door die lieftallige behande ling grondig verruineerd. De juffrouw bekende heel deemoedig eD berouwvol en kreeg omdat het Sinterklaas was, maar f 15,— boete. Dan werden de rollen promt omge draaid, en nu was de buurvrouw de „sigaar". Nu bleek dat zy die haar trekker ij ook niet met Christelijke naastenliefde verdragen had, maar integendeel, juffrouws schenen met haar spitse schoenen voorzien had van een dozijn of wat blonde plekken. Ook al vanwege Sintetklaas Kreeg zy f 15,— boete, waarna de beide dames voor elkaar het getuigengeld u f 5,- per persoon gingen halen en de boete dus nog al minder werd. Een mijnheer uit Siebengewald was wezen jagen en al jagende weid hij aangehouden door een politieagent in het burger. Ondanks het feit dat deze politieagent zich legimiteerde, weiger de de jager zyn papieren te laten zien, de politieagent moest eerst dreigen, toen eindelijk en ten leste de papieren te voorschijn kwamen. Edoch het had reeds te lang geduurd en deze heer kreeg nu f 20,— om hem te leren voortaan vlugger op een sommatie van 'n politie agent in te gaan. Een sinterklaascadeau, wat zo te zien, niet welkom was. Een stoere marinier woonde in Gennep en deze marinier, die blijkens zyn eretekens nogal wat beleefd had in zyn leven, had wel de grootste strijd van zyn leven in Gennep uit moeten vechten, Daar woonde hjj namelijk naast 1 juffrouw, die schijnbaar geen ander doel in haar leven had, als genoemde marinier het leven zuur te maken, Zo zat ze rustig's nachts op de muren te kloppen, drek op het wasgoed te gooien, te schelden, kortom deze juffrouw had zich drie lange jaren beijverd om deze stoere zeebonk het bloed onder de nagels uit te halen, Zyn hele familie werd er zeeziek van en toen tenslotte ze hem ook nog iedere minuut van de dag voor jager uit begon te maken, toen was de maat vol en kwam de politie er by. Daar zat de juffrouw, vinnig en heftig alles ontkennende. Maar de hele buurt wist van het schandaal en zij ontkwam dan ook niet aan een zedepreek, waar de Raadzaal van daverde. Door een boete te eisen van f 25;en een maand vw. werd ze netjes op de wip gezet. Nog een verkeerd woord en ze gaat voor een maand de bak in. Ze kreeg dan ook maar de goede raad mee een groot hangslot op haar lippen te laten monteren. Ze kan beter gaan ver huizen. De Gemeente Bergen heeft nogal wat zand in eigendom, zand, dat men bij de bouwery van een en ander wel gebruiken kan en ook inderdaad gebruikte. Maar de gebruikers verga ten alty'd te betalen en daarom werd de veldwachter er eens op af gestuurd, die prompt op één dag drie processen maakte. Nu troffen deze knapen het wel ongelukkig, want ook de Officier heeft ergens zand liggen en ook hiervan wordt gebruik gemaakt zonder te betalen. De rest kan men wel raden en toen een van de zand-gappers schijnbaar maar niet snapte, wat dat nu voor een misdaad was, toen begonnen zelfs de ruiten te rammelen. De rechter zelf heeft schijnbaar geen zand, want de boete werd een stuk minder, f 15,—. We hebben al eens meer moeten constateren, dat in Venlo rare mensen wonen, dat bleek ook nu weer. Een jonge man uit Venlo komt op zekere dag, lang na sluitingstijd der winkels in Maasbree terecht. Schoon onder de olie en in meer dan kennelijke staat. Hjj ziet dan een groentewinkel en zoals een dronken man dat kan, hy bljjft aan het zanikken en aan het bellen, totdat de groenteman ten einde raad de deur open maakt en hem de appels geeft, die hy zal en moet hebben. Doch ziet de ondankbaarheid is groot. Onze dronken man zwaait de straat weerin,bytin zyn appel, vloekt en kletst de appel dan door de ruit van de groenteboer. Zeg nu zelf, dat is geen werk en dies stond de jonge ling nu voor de groene tafel. Als enig argument wist hjj te vertellen dat de appels niet lekker waren en toen begonnen de ruiten weer zoetjes te rinkelen f 25 was de boete. Het oude heertje uit Broekhuizen- vorst had bar geluk. Hy had dronken op zjjn fiets gezeten en moest nu voor de rechter verschijnen. Met een sierlijke zwaai kreeg hjj het bekende papiertje overhandigd, waarop de kruik staat met de doodskop. Het was het i003te papiertje, wat de Officier in Venray mocht uitreiken aan allen, die zich bezondigd hadden aan het beste bier en het nat uit Schiedam. Vanwege dit jubileum was de boete nu geenf 30,— maar f20,—. Het heertje was er gewoon beduusd van. Krant èn radiozegels dat is toch al gauw méér dan 35 gulden elk jaar hoe kom je aan dat geld in deze dure tyd Maar U krijgt het immers dubbel en dwars van De Gruyter's cassabonsl Dat is geen kunst en géén moeite. Elke week een gulden dat zijn er 52 in een jaar U krijgt bij De Gruyter steeds een cassabon ter waarde van bet aankoopbedrag. Voor tien gulden aan bons wordt één gulden contant uitbetaald. Zo profiteert U van de voordelen van een groot bedrijf met méér dan 360 eigen winkels. Wacht dus niet langer meer af, maar wordt óók klant I DE GRUYTER BIEDT U KEUZE UIT HEERLIJKE SOEPEN! Tomatensoep met rijst pol 55 ct Kippenbouillonsoep pak 50 ct. Kalfsbouillonsoep rakje 45 ct. Aspergesoep rakje 60 ct. Groentesoep pak 32 cl. Vermicelli bouillonsoep pak 28 ct Koninginnesoep tablet 12 ct. Bouillonsoepblokje 4 ttuki 1 5 ct. Bouillonblokje 2'h ct. Aroma flesje 36 ct. Vetrijke vleesjus bekertje 30 ct. Alléén De Gruyter gee'l 10% korting op alle artikelen, Twee huisvaders afkomstig uit Nij megen hadden geen werk en gingen toen naar Ottersum by verschillende boeren om „vettigheid" vragen. Nu bleek die vettigheid worst en spek te zijn geweest. Ondanks hun argu ment, dat zy vroeger zelf in Ottersum hadden gewoond en dus links en rechts daar de nodige kennissen hadden, noemde de Officier het maar doodgewoon bedelen en kregen prompt i maand voorw. met de waarschuwing er by, dat er in Roermond geen vet tigheid by het eten zat. Trouwens in Ottersum gebeuren Dog anderedingen. Daar zegt de ene vrouw tegen de andere, dat ze haar man in Nijmegen met een vreemde vrouw gearmd heeft zien lopen. Het gevolg was een daverende familietwist en een politiezaakje. De roddelaarster bekende deemoedig. Zy had het ook weer van anderen gehoord, maar kreeg desondanks f 20,— boete. Een jonge man, pas uit het verbe teringshuis ontslagen, werd gesnapt-, toen hy aardappelen gapte. „Je moest eens weten, hoe ik er voorstond" aldus de verdachte tegen de Officier. „Dat weet ik," zei de Officier, „8dgn brommen" en daarmede was de zaak af. Een Raadslid uit Bergen was tevens lid van de fanfare en toen die op een goede keer de eerste prys won in de een of andere afdeling, toen dronk hij een glaasje teveel. Dat is op zich niet erg, maar het beroerde was, dat toen er de politie by te pas kwam, hy nogal weerspannig was. En dat was fout, want deze vroede vader had al eenmaal met een dergelyk bijltje gehakt en had al een voor waardelijke straf op zyn boekje staan. Er was dan ook heel wat gepraat van zyn advocaat voor nodig voordat deze heer, die overigens met getuig schriften kwam, die weinige van ons zullen kunnen overleggen, het zover kreeg, dat hy 2 maanden voorw. kreeg opgelegd. De oude getrouwe uit AfFerden, die reeds 30 jaar in 's lands gevangenis sen heeft door gebracht en meer dan 28 veroordelingen achter de rug heeft, had nu weer hout gestolen. Oude klanten krygen ruime maat, 3 maan den mag hy nu by de dertig jaren bijschrijven. Dan was er nog het Oirlose geval letje, waarop zekere dag iemand zyn erf bezaaid zag liggen met oud ijzer. Aangezien hem dat in de weg lag, liet hy een opkoper komen, die het spul netjes oplaaide en er een paar centen voor gaf. Later kwam echter de eigenaar van het oude spulletje opdagen en die maakte er politiezaak van. Aangezien de eigenaar nu niet als getuige verschenen was en men niet van zins was dit zaakje nog langer op de rol te laten staan, wer den zowel koper als verkoper vrij gesproken. Dan was er nog een jongeman, die slechte vrienden had. En deze vrien den gapten zo links en rechts nogal eens wat weg. Van de centen kreeg deze jongeman ook wat en nu stond hy terecht wegens heling f 20,— boete was de laatste waarschuwing. Een volgende maal wordt het gevan genis. Dat was het op deze Sinterklaasdag. De volgende zitting is begin 1953. We zyn in Venray niet verwend met militaire paiades en wat dies meer zy en daaraan ishet te danken, dat ondanks de voetbalwedstrijd Venray—Horst, het toch behoorlijk druk was in de straten, toen de ver schillende afdelingen van de Nationale Reserve hun mars door Venray maakten. Voorafgegaan door de drumband der Nationale Reserve, waarvan vooral de tamboer-maitre opviel door zyn keurig showwerk, trokken om half drie de afdelingen op. Er waren manschappen van de Reserve Grensbewaking, Nationale Reserve en Reserve Rijkspolitie, ter wyl de kranige Rode Kruiscolonne de lange stoet sloot, waarin 'n kleine 350 mensen meeliepen. De witgehelmde marechaussees openden de stoet, die via Langstraat, Paterslaan en Patersstraat trok naar de Grote Markt. Bij Lunchroom Verheugen hadden geestelijke, wereldlijke en militaire autoriteiten zich opgesteld om het defi'.é van deze manschappen af le nemen. Daar waren o.a. bij aanwezig luitenant-generaal van Oyen uit Den Bosch, adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit en com mandant van het Rode Kruis in ons land. Verder Kapitein Offermans uit Den Haag, commandant der Reserve Rijkspolitie, Majoor vd. Put, districts commandant van de Reserve Grens bewaking, afd. Limburg, Majoor H Schouten, districtscommandant van de Nationale Reserve afd. Limburg, Kapitein van Boon, districts comman dant van de Reserve Rijkspolitie, afd. Limburg en Majoor Odyk, districts commandant der Kon. Marechaussees. Uit Venray zagen we naast de heer Deken en Pater Gardiaan, tevens Deputé Peters, alsmede het bestuur van het Rode Kruis afd. Venray. Op de Grote Markt stelden de man schappen zich in carré op, waarna de heer Burgemeester vanaf het bordes een kort propagandistisch woord sprak tot de aanwezigen, waarin by er nog maals op wees welke grote belangen er op het ogenblik op het spel staan en hoe noodzakelijk het is dat man nen van Nederland zich oefenen om in tüden van nood eigen streek en eigen huis te kunnen beschermen tegen aanvallen van binnen en buiten. Dan trokken de keurig ge-uniformde troepen verder door de kom en de muziek der gestoken trompetten en het dreunend gebrom van de diepte- trommen trokken allerwege grote belangstelling voor de stram in de maat marcherende Reservisten. Voor al die duizenden belangstellenden by de wedstryd Venray-Horst werd tenslotte na het einde van de wed strijd nog een défilé gegeven, waarby de Tilburgse drumband nog enkele show-nummers weggaf, die klonk als oen klok. Daarna kregen de manschappen een lunchpakket aan geboden en waren zy vrij tot s uur toen de propaganda-avond begon in zaal Wilhelmina, die gerust wat drukker bezocht had mogen zyn, want ook op deze avond was veel te leren. Al was het alleen maar van de Judo demonstratie, die enkele K.L.M.-employees gaven. Maar er was meer. We noemen de korte schetsjes, die verschillende afdelingen opvoerden eu waarin zy ieder op hun manier de grote betekenis van het werk der Reserve afdelingen naar voren brach ten. Er was de spreekbeurt van kapitein Offermans, die dat alles ook nog eens duidelijk naar voren bracht en een film, die wees op het grot» goed van onze vrijheid. Kortom het was een prettige avond, die gerust wat meer belangstelling had mogen hebben. Men kon er bovendien nog prachtige pry zen winnen. Al met al kunnen we rustig be weren, dat deze propaganda dag, die werd georganiseerd door Steun Wettig Gezag op uitstekende wyzo heeft voldaan en eens te meer een waarschuwing geweest is voor de velen langs de kant om zich ook daadwerkelijk in te zetten. 10 26 60 Op Palmzondag liet de Heer De enige processie houden. Nu gebeurt het zoveel keer Als wy kerken voor Hem kou wen.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5