De Gulden Nis. Van links De Katholieke Boawvakarbeidersbond „St Joseph" in het zilver WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN .pism,Di.,ABONNEMENTS' BUITENLAND BEL BIJ BRAND 392 ORGELHOEKJE ZATERDAG 13 DECEMBER I9J2 No 50 DRIE EN ZBVENTIGSTB JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 Buiten Venray f 1.45 De afdeling Venray van de Katho lieke Bouwvakarbeidersbond „Sint Joseph" heeft de mijlpaal van een kwart eeuw vakbondswerk bereikt en wil dit feit niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Immers, in die periode zyn de ver houdingen op maatschappelijk terrein ingrijpend gewijzigd; heeft ook de verhouding van werkgever werknemer in hot bouwbedrijf, een verheugende verandering ondergaan en zijn daar naast de bedrijfsregelingen en sociale voorzieningen, afgestemd op de eigen aard en moeilijkheden van het varieerde bouwbedrijf en zyn neven- bedrijven, tot stand gekomen. Bouw Paterskerk was aanleiding Gaan we terug in de geschiedenis dan blijkt uit de aantekeningen, dat op 27 Mei 1927 tijdens de bouw van het huidige Patersklooster door de Hoofdbestuurder Windt in samen werking met Dr. Poels z.g., een ver gadering werd belegd in -het patro naatsgebouw. Bedoeling der vergadering was, te komen tot heroprichting van een af deling van bovengenoemde bond. Want reeds eerder had Venray een afdeling van St Joseph gekend, doch deze was na de eerste wereldoorlog 1914 1918, toen men in het bouw bedrijf een hoogconjunctuur heeft gekend, wegens massale uittreding der aangesloten leden opgeheven moeten worden. Er was geen belangstelling meer voor de bond, omdat de werkgevers wegens de grote vraag naar arbeiders, abnormaal hoge lonen betaalden. Dus had men de bond niet meer nodig, zo werd geredeneerd. Deze gouden tyd was slechts een kersentijd; hy' duurde niet lang. En de alleenstaande bouwvakkers, over geleverd aan de willekeur van vraag en aanbod en de hieruit voortvloeiende willekeur by de bepaling der arbeids voorwaarden, waren volkomen'rechte loos en ook machteloos. En dat in een tijd waarin het leven steeds hogere eisen ging stellen. Tot het inzicht van de noodzaak van georganiseerd te moeten zyn, wilde men verbetering in de bestaans zekerheid laDgs organisatorische weg bereiken, aansluiting bij de vakbe weging urgent maakte. Zo kon het niet langer blijven gaan. Want de hoge lonen waren naar be neden gedonderd; de vakman verdien de 1927 weer 30 hele centen per uur en de opperman 25 cent. De vrees voor de werkgevers was tastbaar, want op de reeds genoemde vergadering durfde zich eerst niemand der aanwezigen als lid op te geven. Toen dan uiteindelijk door een der aanwezigen ronduit werd verklaard, dat men niet durfde uit vrees voor de baas, achtte Doctor Poels het ogen blik gekomen om in te grijpen. Hy wilde wel eens zien, of ia het katholieke V6nray, door katholieke werkgevers maatregelen van een ran cune zouden getroffen worden tegen arbeiders, die lid werden van een ka tholieke vakbond, volgens de wens van Paus en Bisschoppen. Dat was de Doctor al te bar. Verontwaardigd, dat zoiets in ka tholiek Venray mogelijk was, kondigde hy drastische maatregelen aan, als rancune zou worden toegepast, by toetreding als lid. En toen was al gauw het eerste schaap over de dam en anderen volgden. De afdeling Venray was weer opgericht en de groei zat er al spoedig in. Daarnaast ook werkgevers In overleg tussen de Doktor en Hoofdbestuurder werden met de toen malige Burgemeester en enkele vooraanstaande werkgevers besprekin gen gevoerd, met als resultaat dat ook de werkgevers geleidelijk een wat ruimer standpunt ging innemen en zich by patroons-organisaties aan sloten. Toch duurde het nog jaren, mede in verband met de malaise in de dertiger jaren, eer de georganiseerde afdelingsbestuurder en lid bij elke werkgever die werk had, terecht kon. Het inzicht van te zyn bedryfsge- noten, met gelyk gerichte belangen en geenbelangen-tegenstellingen, was ook by de werkgevers nog niet vol doende aanwezig. Ook dat moest zyn tyd hebben. Toen het eenmaal zover was, groeide er een sfeer van samenwerking tussen werkgevers en arbeiders en kunnen we thans gelukkig constateren dat deze niets te wensen over laat. Plaatselijke contracten gevolgd door Regionale en nadien landelijke Collec tieve Contracten, brachten orde in de chaos. Sociale voorzieningen als ver goeding voor onwerkbaar weer, betaling der algemeen erkende Christelijke feestdagen, vacantie-rege- ling enz. waren naast bindend vast gestelde lonen de eerste tastbare resultaten, niet van strijd in de eerste plaats, doch van overleg als gelijke partners in het bedrijf, op sociaal terrein. Steeds meer bouwvakarbeiders traden tot de bond toe en op 27 Juli I94t toen ook onze bond door de maatregelen van de bezetter moest verdwynen, telde de afdeling ruim 160 leden. Eervol was de ondergang, maar glorievol en enthousiast - was de herrijzing. Herrgzing Want wie herrinnort zich niet de vergadering by Verheugen op 17 Maart 1945, waar Hoofdbestuurder Windt per fiots uit Nijmegen komende, in een geestdriftige speech voor een stampvolle zaal de vlag van St. Joseph weer in top hees. Wat waren we verheugd en blij nu we weer vrij waren en opnieuw konden beginnen aan de opbouw van onze mooie bond. Er is gebouwd; Venray herrees uit de puinen der verwoesting, doch ook de bond herrees, groter en forser dan by ooit was geweest. De afdeling liep in ledental met sprongen omhoog en telt momenteel 530 leden. Wat een leger van katholiek georganiseerde bouwvakkers. Op een na de grootste afdeling van Limburg. Wat is het jammer, dat er nog altijd enkele bouwers in onze plaats zyD, die hun tyd niet schijnen te begrijpen. Die anderen laten werken en offeren en alleen maar do vruchten plukken van het werk der organisatie. Die niets anders hebben dan critiek van hoe het niet en hoe het welmoet, doch die weigeren een hand uit te steken, opdat bereikt kan worden wat ook voor hun gezinnen alleen in organisatorisch verband kan worden gerealiseerd. Laten zy een voorbeeld nemen aan de veertien pioniers de voortrekkers die dit jaar 25 jaren onafgebroken lid zyn en mede voor hen en alle anderen de kastanjes uit het vuur hebben gesleept. Die 25 jaar trouw waren en trouw bleven, ook toen het moeilijk was en het soms om de broodvraag ging. Deze veertien getrouwen zullen we op Zaterdag 13 en Zondag 14 Decem ber, als de afdeling haar 25 'jarig bestaan feestelijk nerdenkt, eens voor het voetlicht halen en huldigen en meer nog dank brengen. Want die hulde en dank is wel verdiend en mogen anderen een voorbeeld nemen aan deze mannen van het eerste uur. St. Joseph is een katholieke vak bond en daarom zullen de VeDrayse bouwvakarbeiders in een algemene H. Communie, op Zondag 14 December, Gods Zegen over hun bond afbidden, terwijl de hoogmis van 10 uur in de Parochiekerk, ter hunner intentie zal worden opgedragen. Van n.30 tot 13 00 uur zal het af delingsbestuur Receptie houden in de Wilhelminazaal, terwyl op Zaterdag avond en Zondagavond feestvergade- ring zal zijn voor de leden en hunne echtgenoten of verloofden. De Schutspatroon St. Joseph de Timmerman, zal in de parochiekerk in de bloemen staan, want hy heeft de bond zichtbaar beschermd. De toekomst De nabije toekomst zal, hopen we, in de concretisering van de Publiek rechterlijke Bedrijfsorganisatie voor het Bouwbedrijf en de Nevenbedryven, de kroon zetten op 25 jaar plaatselijk en 35 jaar landelyk verenigingswerk Deze taak zal geen gemakkelijke zyn want hier zal naast medezegging schap, in hoge mate mede verantwoor delijkheid van da arbeiders in het bouwbedrijf worden gevraagd. Laat men dan terdege deze verant woordelijkheid beseffen en moge de bond en de afdeling Venray, haar belangrijke plaats in de toekomst behouden. Laten zy, die nog naast de bond staan, zich hier bij aansluiten. Moge dan tot slot vanaf deze plaats namens de leden van de jubilerende bond, naast Goddank gebracht worden aan allen, Geestelijke en wereldlijke Overheid, Diensten en Instellingen, welke de leden in die 25 jaren hebben bijgestaan en daadwerkelijk hulp hebben verleend. Dank zy ook de vrouwen en de moeders der leden, die vaak in uiter mate moeilijke gezinsomstandigheden, toch trouw de gevraagde bondscontri butie opzy bleven leggen, omdat zy overtuigd waren, dat niet alleen de belangen van man of zoon, doch die van het gehele gezin alleen middels een sterke bond, veilig konden worden gesteld. W.P. NOOED-AFKIEA Vijftig doden zyn gevallen als slachtoffers van de Marokkaanse en Tunesische stry'd om zelfstandigheid en vrijheid. Het is treurig te beden ken, dat dit geschiedt op het ogen blik, dat de UNO een oplossing voor de politieke problemen van Frans- Noord Afrika probeert te zoeken. Deze samenloop van omstandigheden is niet toevallig. Het debat in de UNO, aanhangig gemaakt door de Mohammedaanse en Aziatische lan den, heeft de gemoederon verhit. Frankrijk heeft getracht zowel de Marokkanen als de Tunesiërs oen groter aandeel te geven in het bestuur van hun land. Maar de sultan van Marokko en de bey van Tunis hebben de zaak gerekt totdat de UNO de kwestie zou behandelen. Frankrijk weigert de besprekingen by te wonen. Parys betoogt, dat de UNO zich ten onrechte bemoeit met binnenlandse aangelegenheden en het stelt de inheemse vorsten verant woordelijk voor alle gevolgen van hun houding. De sultan en de bey, gesteund door en steun zoekend by de nationalisten onder hun onderdanen, achten het geen de Fransen aanbieden onvol doende. Marokko en Tunesië zyn geen koloniën, maar hebben indertijd verdragen gesloten met Frankrijk, dat protectoraatsmogendheid werd Zy wensen thans een veel verder gaande herziening van deze verdragen dan Frankrijk wil geven. De Fransen en Noord-Afrikanen houden tegenover elkaar het been stijf. Frankrijk is het machtigst, maar is het de vraag of het zal winnen. De Marokkanen en de Tunesiërs hebben de huidige tyd mee, hoe men ook over de verdiensten van hun zaak mag denken. Hat is begrijpelijk, dat de sultan en de bey met afgunst kyken naar de koning van het veel minder ont wikkelde Libye, dat aan Tunesië grenst. Dit gebied was een paar jaar geleden een kolonie, hetgeen nog een trap lager ligt op de politieke ladder, nu echter is het onafhankelijk. Libye was namelijk zo gelukkig een kolonie te zyn geweest van een der verliezers in de tweede wereld oorlog, Italië. De sultan en de bey hadden pech door onder een overwin nend land te staan. De onafhankelijk heid van Libye is voornamelijk tot stand gekomen, omdat men hoopte, dat dit gebied in bot Westerse kamp zou kunnen worden gehouden als het souverein werd. Deze berekening kwam uit. Frankrijk kan wel vrezen, dat de strategisch zo belangrijke gebieden als Marokko en Tunis van het Westen zullen afvallen als ze souverein worden, maar het is de vraag of een toeschietelijker houding geen betere waarborg is voor de vriendschap van de Noord-Afrikanen dan de huidige politiek. Want behalve de Arabische Liga, die een grote vinger in de pap houdt, is er nog een groep, die probeert in het troebele water ta vissen. Het is namelijk bekend, dat via de internationale stad TaDger, waar alle geldeenheden vrij kunnen worden ingevoerd en gewisseld, Sovjet-geld binnenkomt, dat dient tor financiering van de onafhankelijk heidsbeweging in deze gebieden. De communistische activiteit is er dan ook zeer groot. Het is daarom zeker, dat al zou Noord-Afrika zelfstandig worden - er nog geen rust te ver wachten is in deze gebieden, omdat de communistische agitators zullen blijven doorwroeten. TEREN IG DE NATIES De Amerikaanse commissie voor onderzoek naar de politieke instelling der Amerikaanse employé's bij de Verenigde Naties, heeft na een onder zoek van negen maanden een rapport uitgebracht, dat nog geen beschuldi gingen bevat tegen bepaalde personen, maar wel constateert dat er tientallen Amerikanen bij de V.N. werkzaam zyn, die wegens hun communistische instelling politiek onbetrouwbaar moeten geacht worden. Deze commis sie, de „Grand Jury" werd in Juni 1951 geïnstalleerd met een volmacht voor anderhalf jaar, omdat hot Hoog gerechtshof had bepaald, dat het communisme een leer van internatio nale samenzwering is, die een gewelddadige omverwerping der regeringen beoogt". De grote man achter de anti communistische acties in de Ver. Staten is senator McCarthy, die reeds verscheidene malen is uitgemaakt voor een „idealistische schimmen- jager". Van McCarthy kan echter gezegd worden, dat by het commu nistische gevaar scherp onderkenten een fyne neus heeft voor het dikwijls handig verborgen communistische gewroet in kringen der Ver. Naties, der Amerikaanse regering en in belangryke industrieën. Het zou voor vele landen niet kwaad zyn, wanneer er wat meer „idealistische schimmenjagers" zouden opstaan. Het rapport van de Grand Jury is er het bewys van. troepen er voor waken, dat geen grondgebied van het „neutrale" China wordt geschonden, omdat dit het conflict zou kunnen doen uitslaan tot een open oorlog met communistisch China. Dit willen de Verenige Naties ten kost van alles vermijden. De plaats, waar de aandacht der democratieën op geconcentreerd moet blyven, is wel meesterlijk door de politici van het Kremlin uitgekozen. KOREA In alle stilte heeft Eisenhower een bezoek aan Korea gebracht, dat al afgelopen was, toen men dacht, dat Eisenhower nog in de Ver. Staten was. Resultaten zyn natuurlyk nog niet te verwachten. Het is alleen een verblijdend teken, dat het Noord Amerikaanse volk niet alleen, maar ook de gehele wereld zo intens bezig houdtde oorlog op Korea. De Zuid-Koreaanse president Syng- man Rhee heeft medegedeeld, dat er by Eisenhower is aangedrongen om op korte termijn een einde te maken aan de Koreaanse impasse. Rhee be doelt wa^pchynlyk door middel van een groot offensief in Noord-Korea. Of een dergelijk offensief nuttig effect ressorteert, valt zeer te betwijfelen, daar Noord-Korea steeds kan blyven steunen op het immense Chinese achterland. Steeds moeten de V.N.- De Gulden Mis wordt sinds de 14e eeuw roet grote plechtigheid en toe loop van het vrome christenvolk op QuatertemperWoensdag van de Advent gevierd ter ero van Maria's moeder schap.} De misgebeden van die Woensdag spreken voortdurend van de mens wording van Gods Zoon in de maag delyke schoot van Zyn heilige Moeder. Moeder Maria is de figuur, die de gebedon van die dag beheerst. Het Evangelie verhaalt de boodschap van den engel Gabriel aan de Maagd van Nazareth, dus de menswording van Gods Zoon. En wat het Evangelie verhaalt in de vervulling, daarheen wy zen epistel en communio in voorspellen; deze immers spreken van de profetie van Iaaias, 700 jaren voor Christus' ge boorte, omtrent de Maagd, die Moeder wordt en den Emmanuel, den God met-ons ter wereld brengt. De introïtus herhaalt de verzuch tingen der oud testamentische profeten om de komst van den Messias. En het graduale spreekt met de woorden van ps. 23, die gezongen werd, toen God boven de cherubijnen van de Ark des Verbonds binnentrok in het heiligdom op de Sionsberg te Jerusalem, van h6t binnengaan van den Zoon Gods in de geheiligde schoot van Zyn maagdelijke Moeder, de Ark des Verbonds van het Nieuwe Testa ment. Zo is deze Mis op Quatertemper- Woensdag van ouds een Maria mis Als voorbereiding op het feest van Jezus' geboorte herdenken we in alle vroegte Zyn menswording, 't Is een echte Maria feestdag. De paarse mis gewaden maken plaats voor de witte. Gloria en Credo worden gezongen. Veel licht luistort de plechtigheid op. Net als vorig jaar zet U natuur lyk ook nu Uw kaars by 't hoogal taar om Jezus en zyn moeder gezelschap te houden. De kaarsen weet U te vinden.. U kunt ze tot Dinsdagavond in de bak deponeren die daarvoor achter in de kerk wordt geplaatst. Vooral de moeders die zelf in gezegende staat verkeren, vieren deze dag. Men schrijft aan het bywonen van deze H. Mis heel bij zondere kracht en genade werking toe. Ora haar plechtigheid en kracht dadigheid kreeg deze mis zo de naam van Gulden Mis. Droevig mnar waar Verleden jaar schreven we in Peel en Maan onder deze titel een artikel om dat de opkomst in 't plechtige Lof op Zondag onder het Octaaf van Maria Onbevlekte ontvangenis zo slecht was geweest. Terwyl vroeger met het feest zolf en gedurende heel het Octaaf de kerk druk bezocht werd, konden we vorig jaar ondanks alle aansporingen, op die ene dag de kerk nog niet half vol krygon. U vergeet 't natuurlyk dit jaar niet, dan kunt U meteen kennis maken met de mooie advents oefeningen, die tot nu toe helaas lang niet voldoende belangstellinggewekt hebben, ondanks de uitstekende predikant. Dus Zondagmiddag om 5 uur en dan Woensdagmorgen om 6 30 uur de Gulden Mis die we gezamelyk zullen zingen. P. G. en utkU Mensen in nood De jongste actie van de Bond zonder Naam, welke pater Loop in September jl. lanceerde onder de titel „Mensen in nood" is een prachtig succes. In db voorbije weken zyn jassen, broeken. costuuin8, luiers, dekens, ledikanten, meubels enz. in een werkelijke stroom binnen gekomen. En deze zelfde goederen stroomden weer weg naar hen, die in nood verkeren. Aao die artikelen heeft men echter niet vol doende. Invalidewagens, kolen, bedde- goed en wat al niet meer zyn een dringende behoefte. Daarom heeft de initiatiefnemer thans een middel uit gedacht om ook aan contanten te komen. Hy zocht het in kerstkaarsjes, die elk een paar centen moeten opbrengen voor het fonds, waaruit al die goede zaken zullen moeten worden bekos tigd. Met het kopen van deze kaarsjes zal men zo, meent de pater, een driedelig doel bereikenmen heeft een leuk kaarsje voor kerstboom of kersttafel, men stelt zelf een goede daad in de geest van Kerstmis, en tenslotte maakt men grotere daden van hulpverlening mogelyk dan waartoe ieder afzonderlijk in staat is. YARKENSPRIJS WORDT HERZIEN Bacon varkens in Januari goedkoper Minister Mansholt voert met het agrarische bedrijfsleven besprekingen in verband met de moeilijkheden by de afzet van varkensvlees. Er bestaat in principe overeenstemming over de instelling van een varkensfonds, dat handhaving van de gegarandeerde prijs voor baconvarkens tot taak zal hebben. Na overleg met de Stichting voor de Landbouw, welk overleg nog op enkele aanvullende punten moet worden voortgezet, heeft minister Mansholt besloten met ingang van Maandag j 1., vS Decde speling in de gegarandeerde pry's voor baconvar kens, die tot nu toe 5 cent naar beneden en naar boven bedroeg, op 10 cent te brengen. De minister heeft voorts besloten de prijs voor baconvarkens ia Januari 1953 te verlagen als gevolg van de gedaalde voederpryzen op de wereld markt. Als de politie de fietsen controleert By een controle, welke door de staatsmynpolitie werd uitgeoefend op de fietsen waarmede het personeel zich naar het werk pleegt te begeven, werden bij totaal van ruim 15 ooo fietsen niet minder dan 4 800 tekort komingen geconstateerd. Onder meer bleken 1505 achterspatborden niet wit te zyn, terwyl i.i96 achterlichten en 394 voorlichten niet brandden. Voorts functionneerden 1.091 bellen niet. Het best kwamen er de remmen nog af, die bleken slechts in 76 gevallen ondeugdelijk te zyn. Hoe zou het zijn, als een dergelijke controle eens op alle fietsen ia den lande werd toegepast? Garantieprijs snikeroogst verhoogd De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de garantieprijs voor de suiker van de oogst 1952 verhoogd tot een bedrag, dat overeenstemt met de gemiddelde kostenstijging in de suikerbietenteelt. Als gevolg hiervan zal de gegarandeer de suikerprijs voor de producent van f 48 per ïoo kg. met 45 cent worden verhoogd, hetgeen een dienovereen komstige verhoging van de suiker bietenprys mogelijk maakt. Deze prijsverhoging heeft geen betrekking op de pry's van de suiker voor de consument. 39.000 golden uit postkantoor gestolen Des avonds tussen negen uur en half tien waren drie postambtenaren van de binnendienst op het post kantoor te Boxmeer, bezig het geld in te pakken, dat op die dag was ontvangen. Een pakje was er gemaakt met bankbiljetten ter waarde van f 39.000. Bovendien was er nog wat los geld ter waarde van f 60.- in een trommeltje gelegd. Dat geld werd geplaatst in de safe. Hot schijnt, dat de betrokken amb tenaar de deur van de safe niet heeft gesloten, maar op een kiertje heeft laten staan. Even daarna gingen de ambtenaren naar 't kantoor van de directeur om iets te bespreken. Toen zy later terugkwamen, ontdekten zy tot hun schrik, dat de safe openstond en dat het geld, dat daarin had gelegen, was verdwenen. Zy" stonden voor een raadsel. Ogen blikkelijk werd de politie gewaar schuwd. Trein met 22 wagons ontspoord Op het spoorwegemplacement by de haven der Staatsmijnen te Urmond, is Woensdagmorgen tegen zeven uur een met kunstmest beladen goederen trein tegen een spoorblok geredon en tengevolge daarvan ontspoord. De vyf treingeleiders konden op tyd van de rijdende trein afspringen, waar van drie van hen lichte verwondingen opliepen. Van de 22 wagons werden de eerste vier in elkaar gedrukt en nagenoeg totaal vernield. De spoorlijn werd ter plaats ernstig beschadigd. Tengevolge van val overleden Woensdag is in het ziekenhuis te Sittard overleden de 45 jarige F.W. Barkhuizen, wonende te Maastricht, De man viel Maandagmorgen tydens werkzaamheden in de haven van Stein van een hoogte van 16 meter. Diefstal uit offerblok In de kapel te Moezel onder de ge meente Weert, trachtten Dinsdag middag twe§ jongelui zonder resul taten een offerblok te iorceren. Enige tijd later probeerden zy hun geluk in de kerk van de Minderbroeders. Hier maakten zij een bedrag van ongeveer 12 gulden buit. De Weerter politie slaagde er spoe dig in de twee jongelui, de 18-jarige F. en de 25 jarige v. V., te arresteren By hot verhoor bleek, dat zy voorts nog een zinkdiefstal op hun geweten hadden. Deze week de verantwoording vooraf. Vorig bedrag f §822.10 X te Z. Voor enkele orgelpijpen en pijpjes f 130445 f 10.716 5» Zoals U ziet: we zyn de f 10.000 gepasserd. Wie maakt voor Nieuwjaar de f 11 000 vol Met de zinken centen, gaat het na Zondag niet meer. Wij verzoeken U vriendelijk na 15 December dan ook geen zinken centen meer in de busjes te deponeren, omdat ze voor het Orgelfonds, evenmin als voor U, dan nog waarde hebben. Helpt ons spoedig de elfduizend bereiken Bouwt allen mee aan Uw orgelI Gironummer 576604. Orgelfonds Venray Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. d. HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG 18 DECEMBER Consultotlaburcan voor zuigelingen uit de KOM BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare keunis dat op Zaterdag 27 December a s. alle gemeentediensten de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zyn. In afwijking hiervan zal die dag tussen 9 en 10 uur ter gemeente secretarie gelegenheid bestaan voor het doen van aangiften van geboorte of van overlijden en voor wat betreft de Vleeskeuringsdienst uitsluitend voor het doen van aangiften van nood slachtingen. Venray, 28 November 1952 Burgemeester en Wethouders voorn., Mr. A. H. M. JANSSEN H. VORST Aanstaande emigranten Dinsdag 16 December a s. zal te Venray van 2 tot 5 uur in Hotel De Zwaan, door de Secretaris van d» Vestigingscommissie van de LLTB., een zitdag worden gehouden voor aspirant emigranten. Deze is ook toegankely'k voor per sonen uit andere beroepen dan d» landbouw. Naar vermogen zullen alle gewenst» inlichtingen inzake emigratie worden verstrekt. Betreffenden worden in hun eigen belang verzocht steeds zoveel mogelyk hun bescheiden als eventueel trouwboekje, paspoort, enz, enz. me» te brengen. Jubilea Paters Minderbroeders Op de lyst van de jubilerend® Minderbroeders in 1953 komen o a. voor Pater Bentivolius Hanraets, dia manten kloosterfeest op 3 October. Pater Martinianus Briels, Pater Titus Plekker en Pater Gustavus Ammerlaan, gouden kloosterfeest op 7 September. Pater Florus Claessens, zilveren kloosterfeest op 7 September. Zinken centen Denkt U er aan dat het Maandag de laatste gelegenheid ia om zinken centen in te wisselen op de post kantoren. Herkenring Donors Bloed transf usied ienst A.s. Maandag wordt begonnen met de herkeuring van de donors voor d® bloedtran8iu8iedien8. De donors kry- gen hiervoor een persoonlijke oproep. In het verleden is het mee» malen voorgekomen, dat men door een of andere oorzaak niet kon komen, maar dat men dan vergat het Ziekenhuis even te waarschuwen. Daar dit voor de dienst in het Ziekenhuis moeilijk heden met zich brengt, worden zy, die niet komen, dringend verzocht zich ty'dig al te melden. Pater Loop komt in Yenray een spreekbeurt honden Op Woensdag 21 Januari a.s. zal Je Zeereerw. Pater Loop te Venray een spreekbeurt honden voor de aan gesloten verenigingen van het Soc. Charitatief Centrum in het Dekenaat Venray. Comité-Generaal Vrijdagavond vergaderde do Ge meenteraad in comitó generaal over de winkelsluitingswet, waarvan het advies van de Kamer van Koophandol intussen is geariveerd. Verder werd een nota besproken en toegelicht omtrent de financiering van de te bouwen Peelbonrdery.-n Naar aanleiding van deze bespre kingen, zullen in de eerstvolgende raadsvergadering waarschijnlijk voor stellen komen van Burgemeester en Wethouder».

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1