Beroep op offervaardigheid en burgerzin. Luxe in W.-Duitsland Parochie Kerstactie St. Petrus Banden Hioob bracht „Rebecca" Maria Onbevlekte Ontvangenis Schijn of werkelijkheid Voedselbureau VENRAY Registratie kaarten ORGELHOEKJE BUITENLAND ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 No 49 DSIE EN ZBVBNTIGSTB JAARGANG 19PEEL EN MAASiS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFPffRT 1H VOOR VFNR1Y RN OM^TRRKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 cl. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. S12 GIRO 150652 OEiIVDDrtLI V UUI\ V UX1IVH I Ell AJIVIO X IXEiIUilK PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Nu de Advent begonnen is, gaan wij ons allen voorbereiden op het grote feest van Kerstmis, op de komst van Christus. Dit jaar zal er in de Parochiekerk van St. Petrus Banden een hele aparte Kerstactie ondernomen wor den, namelijk een actie voor de armen van die parochie. Van ieder gezin wordt daarvoor een offer gevraagd, een liefdegave bij de kribbe, Er zijn nog zoveel stille armen, die ook graag eens een blij Kerstfeest zouden willen vieren, maar die het onmogelijk kunnen. Voor die gezinnen vraagt men nu met Kerstmis een liefdegave, een offer, wat men de kleine jezus aanbied. Een kledingstukje, schoeisel, levensmiddelen. Iedere gave is welkom. Brengt dat met de Kerstdagen mede, als gij met de kinderen het kribje in de Grote Kerk gaat bekijken en legt Uw liefdegave dan neer aan Jezus voeten. Hij zal U voor die daad zeker belonen. In de week van 8—12 December wordt U een foldertje toegestuurd, waarop deze Kerstactie nog eens duidelijk wordt uiteengezet. Bewaar dit foldertje, op dat onze armen niet vergeten worden en men hier steeds aan blijft denken. Dan zal het mogelijk zijn, dat de armen en ook U een blij Kerstfeest zullen vieren. Werving van vrijwilligers voor Bescherming Bevolking begint in Januari a.s. Op 19 Januari 1933 zal begonnen worden met de werving van de 200.000 vrijwilligers mannen en vrouwen die nodig zy"n voor de organisatie van de Bescherming Be volking. Met de werving zal begonnen wor den in die gemeenten en streken van ons land, waar de voorbereiding van de opbouw der plaatselijke organisatie gereed of vrijwel gereed is. Verwacht wordt, dat in de Zuide lijke provincies zal worden begonnen en dat binnen 3 a 4 maanden ook de andere delen van bet land zullen volgen. Materiaal in overvloed In de voorbereiding aldus minis ter Beel is thans een hoogtepunt bereikt. De materiaalvoorziening is fors aangepakt. Honderden brand spuiten zyn vrijwel gereed om de fabrieken te verlaten. Er wordt reeds lange tyd gewerkt aan de vervaardiging van een paar honderdduizend uniforme overalls en in magazijnen liggen reeds enorme voorraden moderne gereedschappen op geslagen, klaar voor de verzending naar alle delen van het land. In de Stafschool te Barneveld is een groot aantal leidinggevende func tionarissen on instructeurs opgeleid, dio hun kennis over het gehele land zullen uitdragen. Binnenkort is de afkondiging te verwachten van een Algemene Maat regel van Bestuur, waarbij de rechts positie van de vrijwilligers de be loning zowel als de sociale voorzie ningen bij ziekte, ongeval, overlijden, invaliditeit etc. tot in de finesses zal worden geregeld. Raim 200.000 vrijwilligers nodig Geld en materaal en een goed op gezette organisatie zyn echter niet voldoende. De bevolking zelf zal er voor moeten zorgen, dat de organisa tie lot leven wordt gebracht. Er zijn ruim 200000 Nederlandse mannen en vrouwen nodig om deze organisatie te maken tot een organisme, dat met succes de strijd tegen de gevolgen van luchtaanvallen in een eventuele oorlog kan aanbinden. Een ieder hoopt van harte, dat de vrede be waard zal blijven, maar het zou struisvogelpolitiek zyn, indien daarop vast zou worden gerekend. Werving in de gemeenten De werving van de „noodwachters" - zoals de vrijwilligers voor de BB. worden genoemd is iu de eerste plaats een taak van de gemeentelijke overheid, omdat de bescherming bevolking haar basis vindt in de gemeentelijke organsatie, onder ver antwoordelijkheid van de Burgemees ter. De stichting di. een organisatie van particulier initiatief zal by de wervingsactie steun bieden, o.m. door het verstrekken van propaganda materiaal. Beroep op bnrgerzin en offervaardigheid De werkzaamheid van de organisa tie van de B B. zal in geen enkel opzicht een militair karakter dragen. Het deelnemen aan deze organiatie is zoals Prof. Beel zoide niet alleen een uiting van naastenliefde, van burenhulp en van offervaardigheid doch ook een uitiDg van burgerzin en burgerplicht Het Nederlandse volk houdt niet van y'del vertoon. Het wil vrede, maar als deze niet kan bewaard blijven, aanvaardt het wat de noodzaak ge biedt. Daarom zien de Regering en de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking de resultaten van de wervingsactie met groot vertrouwen tegemoet. Tydens de voorbereiding van de organisatie der B.B. is immers duide lijk gebleken, dat men in brede lagen der bevolking de noodzaak van deze organisatie inziet en bereid is zich voor het welslagen van het doel der B.B. in te zetten. Afgelopen weekend bracht Hioob het spel van de bekende schrijfster Dahne du Maurier „Rebecca". Zater dagavond was de belangstelling niet groot, Zondag daarentegen was zaal "Wilhelmina goed bezocht. En terecht, want we geloven te mogen zeggen, dat Hioob met de opvoering van dit drama een nieuw hoogtepunt heeft bereikt. In tegenstelling dikwijls met andere toneeluitvoeringen, worden de uit voeringen van Hioob zeer critisch bekeken, ook door het publiek, dat nu eenmaal aan Hioob andere eisen stelt als een welke andere toneel vereniging ook. Dit mag Hioob zich als een eer aanrekenen, terwyl het tevens stimu lerend werkt voor de nog betere uit en opvoering der met zorg gekozen stukken. En zo is het ook met dit spel gegaan. Het is lang geen lichte opgave waarvoor de spelers waren gesteld. Het stuk stelde zeer zware eisen, die echter allen zijn ingelost. We zagen de regisseur P. Vermelfoort als een vertwijfelde echtgenoot, die dreigt onder te gaan door de boze bedoelin gen van zijn eerste vrouw Rebecca. We zagen Greet Schaeffers de moei lijke rol van de tweede vrouw op uitstekende wijze vertolken, terwyl de bezetting van de verschillende bijrollen eveneens goed verzorgd was A. Waayenburg was een gruwelijke huishoudster, Jac. Janssen de bon jourende neef van Rebecca, J. Gerrats als butler, J. Peters als rentmeester e.v.a. die allen hun rol met liefde vertolkten en dit drama deden leven. Hioob heeft een goede keus gedaan en voor een uitstekende vertolking gezorgd. We hopen zeker een her opvoering van het stuk te zien, opdat iedereen, die goed toneel wil zien, deze kans ook inderdaad krijgen kan. Menigeen is "geneigd dit heerlijke voorrecht van Maria's Onbevlekte Ontvangenis evenals dat van haar Opneming ten hemel te beschouwen als een schone overbodigheid, als een brok „luxe" in het bij uitstek practisch geheel der katholieke geloofsinhoud, kortom als iets, dat er in het zo ryke leven der kerk is*„voor de pronk" en voor weinig anders. Toch geeft deze zienswijze, ofschoon het hier inderdaad gaat om een ver siering van Maria's wezen, blyk van grove kortzichtigheid. Want de Onbe vlekte Ontvangenis, na Maria's Moe derschap haar schoonste eretitel, is oneindig veel meer dan een oogver blindend vuurwerk aan de hemel van ons geloof. Het is een geheim, dat ook een practische kant bezit, omdat het een uitermate Bterkend en troostend uitzicht biedt op iets, dat raakt aan de diepste wortel van ons wezennl. de Verlossing. Want wat is de inhoud van dit geloofsgeheim? Een kind, Maria, wordt verwekt in de schoot van haar moeder als het eerste menselijk wezen sinds de wereldcatastrophe in het paradys, waarop de duistere macht van de zonde geen enkele aanspraak kan doen gelden. Vanaf het allereerste ogenblik van haar bestaan was zjj volkomen ge vrijwaard van het kwaad, dat elke mens by zyn intrede in deze wereld aankleeft: de erfzonde en haar droeve nasleep, de ongeregelde begeerlijkheid. Zo kan men met recht en reden zeggen, dat Maria's ontzaglijk genade- voorrecht de tyd inluidt van de beslisende nederlaag van de duivel door Christus zoenbloed. Nog weinige jaren en op haar nederige instemming: Zie de dienstmaagd des Heren, komt in haar Gods eigen Zoon als de Ver losser der wereld tot het leven. Van hoeveel wanbegrip geven die andersdenkenden blyk, die onze Katholieke kerk verwijten, dat zy Maria door haar Onbevlekte Ontvan genis van de verlossing wil uitzonde ren Maria is voor ons Katholieken veeleer de éérst en méést verloste van alle mensen Maria's Onbevlekte Ontvangenis verscbynt zo voor de ogen van ons geloof als het grote monument van onze - Verlossing door Christus. En hier raken wy aan de practische waarde van dit prachtige dogma. Want in het geheim van Maria's Onbevlekte ontvangenis eren wy niet slechts de Moeder Gods in een van haar grootste hemelse bekoorlijkheden, wy verlevendigen tevens in ons het besef omtrent de alles overwinnende macht der verlossing, waaraan ook wy door het Doopsel deel mogen hebben. Zou meu soms niet wanhopen, als men de martelende kruisgang ziet van het goede in deze ontredderde wereld Men vraagt zich by de hopeloze aanblik, die de wereld thans biedt, soms vertwijfeld af, waarom milJioe- nen van de al Ier besten negentien eeuwen lang geleden en gestreden hebben in de rangen van Christus Kerk En toch, ondanks alles is Christus tegenwoordig in deze wereld, al is het ook niet als de hartensplfjtende Macht, die onweerstaanbare wonderen werüt, maar veeleer als het zuurdesem, dat onhoorbaar en onzichtbaar doorwerkt, steeds meerdere, steeds andere zielen betrekkend in het zegenryk proces van zuivering en heilging. Twijfelt ge daaraan Herinnert u dan het grootste en meest „spectaculaire" blyk van zyn verlossingsmachtziet dan naar de Onbevlekte, die daar staat midden in deze kokende wereld als een blijvend monument voor wat Christus bloed vermag. In kleiner verband hoe dikwijls ontzinkt ons de moed, als wy telkens weer op de meest ontmoedigende wyze geplaatst worden oog in oog met onze zwakheid. Dan kan een blik op de stralende gestalte van de On bevlekte ons weer die sterkende zekerheid geven, dat ondanks alles ook in onze verloste levens de kracht van Christrs leeft, en dat hy slechts op onze loyale medewerking wacht om ook in ons over het kwaad te triomferen. H. Verbij O.F.M. Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. Amerikaanse Dollar en Duitse vlijt verrichten „wonder" van de opbouw. Hoe leeft West Duitsland Buitenlanders, die de door de Westelijke geallieerde bezette zone's in 1945, '46 of '47 bezochten en er dit jaar opnieuw korte tyd verbleven, spreken van een wonder. Dat er zich in West Duitsland, sinds het einde van de oorlog, toen het land, met al zijn vernielde steden en dorpen voor eeuwig in diepe ellende en chaos scheen te zyn gedompeld, een wonder heeft voltrokken, is ook de algemene overtuiging van mensen, die, hoewel zy de toestand niet met eigen ogen hebben kunnen gadeslaan, uit de verhalen van reizigers en de overvloed van duitse importartikelen de overtuiging hebben geput, dat de republiek van Bonn een land van melk en honing zou zyn. Inderdaad echter moet men een scherp onderscheid maken tussen het duitse pompeus aangekondigde „economische wonder" en het inderdaad verrichte „wonder van de opbouw". Zeven jaren na het einde van de oorlog zyn de ruïnes byna en de puinhopen geheel verdwenen. De geheel herstelde „Autobahn" tussen Frankfort en Müochen bijvoor beeld verschilt in niets van de grote westeuropese en amerikaanse auto wegen; duizenden nieuwe wagens razen over het beton en de benzine is, evenals alle andere goederen, in westduitsland niet gerantsoeneerd In de nieuwe of gerestaureerde hotels der westduitse steden klopt het leven van Parys of Rome slechts is alles wat nieuwer, wat ryker en, voor een deel, ook wat parvenu-achtiger. Langs de, in vergelijking met de vooroorlogse tyd fraaiere en bredere boulevards, verheffen zich de marme ren paleizen van banken en verzeke riogsmaatsckappyen; de inrichting kan zich gemakkelijk meten met die van de rykste handelsgebouwen in het buitenland. In de havens van Hamburg en Bremen heerst evenveel bedrijvigheid als in New York, Londen en Rotter dam en het is er levendiger dan in Southampton, Le Havre en Napels. By een première in de grote stads schouwburgen, dragen de vrouwen toiletten, die door Dior of Fath zouden kunnen zyn ontworpen. En indien men een half uur heeft zoek gebracht met het bestuderen van de uitgebreide spijskaart van een van de vele luxerestaurants, ontdekt men de bescheiden opmerking „Dit zyn slechts voorstellen, wy zyn natuurlijk gaarne bereid iedere andere wens te vervullen". Amerikaanse politiek Dat dit alles slechts uiterlijke schyn zou zyn, is niet waar, maar evenmin is het zo, dat westduitsland een economisch overgezond en bloeiend land is. Het „economisch wonder", voor zover het al bestaat, is byna geheel bewerkstelligd met amerikaanse middelen. Niets bewyst misschien meer het tegenstrijdige in de westelijke politiek dan dit: Op dezelfde dag, dat uit de staalfabrieken van Salzgitter de laat ste machines naar Engeland werden weggevoerd, rolde de eerste nieuwe amerikaanse machines de montage hallen binnen. En hoewel de meeste duitsers zo gaarne spottend op de amerikaanse hulp neerzien, was zonder deze zeker geen vyfde deel van de westduitse wederopbouw mogelyk geweest. Nog jarenlang zullen de verenigde staten milliarden naar westduitsland moeten pompen in het bewnstzyn, dat credieten slechts hierin van zuivere economische hulpverlening verschillen, dat men bij credieten terugbetaling belooft, terwyl men in het geval van hulpverlening eerlijker is. Er is een ander element, dat een verhelderend licht op het wonder der duitse economie werpt. Er is in dat land nog nooit zo slecht belasting betaald als op 't ogenblik. In Italië, waar niemand belasting betaalt, stelt de staat zich schadeloos door indirecte belastingen 'n mooi woord voor hogepryzen. Maar in westduitsland zyn de prij zen betrekkelijk laag. Een ambtenaar van middelbare rang kan met een salaris van 400 mark ongeveer 350 gulden per maand uitstekend rond komen. Een voortreffelijk middagmaal in het beste restaurant kost niet meer dan 5 mark. Ook de huren zyn, tenminste voor duitse begrippen, laag: een stadshuis van drie tot vier kamers, kost per maand ongeveer 50 mark. Maar ondanks de betrekkelijk lage kosten van 't levensonderhoud betalen degenen, van wie geen loonbelasting wordt ingehouden hun belasting uiterst traag. Nog geheel afgezien van belasting ontduikingen lopen de belastingschul den van industrieëlen, kooplieden en andere ondernemers in de milliarden. Wanneer iedere dag meer auto's van het type „Mercedes 300" een luxewagen, die in Nederland 46 000 gulden kost op de wegen verschij nen, weet men, dat zy zyn gekocht met niet betaalde belastinggelden. Zo groot, ja bijna hysterisch, is de zucht naar rjjkdom, naar 't inhalen van de „verloren tyd", dat de duitse soliditeit er volkomen aan ten gronde dreigt te gaan. Nog grote woningnood Daaraan is het ook toe te schry ven dat de „onzichtbare" woningbouw zo sterk wordt verwaarloosd. Niets is kenmerkender dan het feit, dat de staat en de banken de bouw van zakenpanden krachtig ondersteunen, maar de woningbouw aan het parti culiere initiatief overlaten. De woningnood is dientengevolge nog altijd catastrofaal. Ook de kleinste nieuwe woning kan niet gehuurd worden zonder betaling van een „bijdrage in de kosten" van tenminste 6000 mark. Ia de kampen voor de vluchtelin gen is het geen zeldzaamheid, indien 20 mensen in een kamer huizen. De werkloosheid is echter klein en zy zal in geval van de duitse herbe wapening ongetwijfeld zo goed als geheel verdwijnen. Met andere woorden: het duitse herstel is opmerkelijk gedeeltelijk door buitenlandse financiële hulp, gedeeltelijk door de onverminderde en nauwelijks te avenaren vlyt van het duitse volk. De economische opleving is er, maar zy rust op lemen voeten, niet in de laatste plaats als gevolg van de egoïstische houding, die de particuliere ondernemingen tegenover de staat aannemen. De sociale tegenstellingen worden met de dag scherper; zy zyn aanzien lijk groter dan waar ook in west Europa. By dit alles heeft men dan echter te bedenken, dat de hartader van de duitse economie door de Amerikanen op elk gewenst ogenblik afgeknepen zou kunnen worden. Er bestaat werkelijk nog geen eükele aanleiding voor de economische leiders in West Duitsland om zich vol trots op de borst te slaan Henseniusplein 11 Tel. 416 BEKENDMAKING Op ondervermelde data's kunnen de toegezonden registratiekaarten worden ingeleverd. Men wordt verzocht de kaarten volledig in te vullen, aangezien deze als basis dienen voor de voedertoe- wyzing van de gehele veestapel. Daarnaast dienen de telers van wintergranen en stoppelgewassen de verbouwde oppervlakte tevens te vermelden. Veehouders, welke bezwaarlijk ter zitting kunnen komen, kunnen het best op het Bureau, byv, by een bezoek aan de jaarmarkt te Venray a 8. Maandag de kaart inleveren, of wel deze per post, voorzien van een zegel volgens brieftarief, inzenden. Mochten er registratiekaarten te laat binnenkomen, dan kunnen de betreffende veehouders voor de eerst komende periode geen voederzegels worden toegezonden en dit zou toch zeer nadelig kunnen zyn, aangezien hier ditmaal de kuikenvoederbonnen bybehoren. De aantallen kuikenR. vermeld op de bij de registratiekaart ingesloten circulaires worden by de komende voedertoewijzing nog met 13 pCtvoor elk bedryf verhoogd. De zitdagen voor inlevering zyn als volgt: Woensdag 10 December 9 uur te Merselo in café H. Arts; 10 uur te Heido in café Rongen; 11 uur te Ysselsteya bij Fleurkens; 1 uur te Veulen in café van Gasselt: 2 uur te Leunen in café A. Martens; 3 uur te Castenray in café M. Kuypers; Donderdag 11 December 9 uur te Oirlo in café Drabbels; 10 uurteOostrum in café wed. Camps 11 uur te Smakt in café Nolier-; 1 uur te Geysteren in café Baltussen; 2 uur te Wan8sum in café Poels; 3 uur te Blitterswyk in café de Swart De P.B.H. H. EMONTS Als U dit orgelhoekje onderdo ogen kry'gt heeft de goede Sint zyn milde gaven uitgedeeld. 't Is te hopen, dat U allen over zyn geschenken en versnaperingen te vreden bent. Sint Nicolaas heeft U een voorbeeld van gulheid willen geven en 't Orgel fonds met een extra gift bedacht (zio onder). Schiet er mogelyk by U ook nog iets over voor het orgelfonds? U weet, waar U 't kwyt kunt: Verantwoording Vorig saldo f 8483,14 Van St Nicolaas 100,- Orgelbusje8: Akkerweg, Tuin straat, Landweertweg, Oude Oostr.weg, Brukske (Bravo Bindstraat, Bontekoestr. 126,77 Busjes: O verl.weg, Broek weg Vlakwaterweg, Hoebertweg, Molenpad, Past.-Ruttenstr., Hiept, Kruis8tr., Antonius- straat, Henseniusstr., Hen seniusplein, Leeuwatraat 112.19 f 8822,10 Bouwt allen mee aan Uw orgel Gironummer 576604. Orgelfonds Venray P.S. In de orgel week viel by ver loten op: Serie AA no. 563 als prijs, een pop. Deze pop is tot nog toe niet afgehaald en berust by de Dames vd. Linden, Schoolstraat Venray Voor noemd lot werd gekocht door een dame uit Roermond. SAARGEBIEO Tydens het vorige weekeinde was aller aandacht gericht op het Saar- gebied. Wat aanvankelijk een gewone regionale verkiezing had moeten zjjn, was geworden tot een krachtmeting tussen Frankrijk en Duitsland. Bonn heeft verloren. De buitenlan ders hebben gerapporteerd, dat er van een Franse „terreur" geen sprake was. Dat het de pro-Duitsers vrij stond, hun ongenoegen te kennen te geven door niet of blanco te stemmen, wat de katholieke en protestantse geestelijken niet in strijd achtten met een zuiver geweten. De Duitse leuzen waren volkomen bekend. Indien men de stemmen telt, dan ziet men echter dat 62 pet. van alle kiesgerechtigden voor „Europvïiering" stemden, d.w z. voor verlenging van de huidige status, met steeds meer autonomie van Saarland 8n invoeging van het land in de combinatie van de staal- en kolengemeenschap (plan- Schuman) voorzover het de economie aangaat. Zeven procent der kiezers kwam niet op. Van de anderen stemden 66 of 67 pet. tegen terugkeer tot West- DuitRland. Daaruit kan men nog niet afleiden, dat de overige 33 of 34 pet. voor „Heims ins Reich" zijn. Want hierby zyn zieken en onverschilligen, die niet kwamen en communisten (ruim 40.000) die tegen alles zijn, zowel tegen de Saarpremier Hoffmann als tegen Adenauer. Men kan het aantal echte pro-Duitse kiezers op een kwart stellen van het totaal. Geen breuk De Saarlanders hebben een grote dienst bewezen aan Europa. Immers, als zij tegen Frankryk hadden ge stemd, dan zou dit het oude bezet tingsregiem hebben hersteld en aan de inmenging van Bonn (dat boycot van de verkiezingen had aanbevolen) hebben verweten dat het zo zou zyn gelopen. De breuk tussen Parys en Bonn zou dan voorlopig veel wyder zyn geworden. Nu is Parys tevreden. Bonn moet zyn nederlaag erkennen, en het kan weinig anders doen dan de slechte indruk van de anti-Frar.se en natio nalistische campagne weer goed maken. Waar zou West-Duitsland heen moeten, als het de samenwer king met de Fransen afwijst? Het zou bezet gebied blyven. Men verwachtte dan ook, dat uiter lijk Vrydag de Bondsdag de conven ties met het westen zou ratificeren. Het is bekend, dat Adenauer dit felle incident niet heeft gewild maar een beetje moest „meehuilen met de wolven". Nu de storm voorbij is en de lucht weer wat is opgeklaard, kan men hopen op een geleidelijk beteïe verstandhouding op het Euro pese vasteland. Eisenhower naar Korea De belangstelling zal nu bovendien weer uitgaan naar de geheimzinnige reis van Eisenhower naar Korea. Men had hem daar al in het afgo- lopen weekeinde verwacht, doch men wist, dat nieuws er over pas zou doorsijpelen, als hy weer veilig terug zou zjjn. Die reis zal de generaal en toekom stige president trouwens weinig helpen. In Korea toont generaal van Fleet zich voorstander van snel ver vanging van Amerikaanse door zuid- Koreaanse troepen. Maar dat zal aityd wel een paar jaar duren. Bovendien betekent dat geen oplossing want de zuid-Koreaanse president Syngman Rhee wil niets weten vaneen bestand en droomt er van Noord Korea te veroveren en zo de eenheid des lands te herstellen. Als de Amerikanen zouden vertrekken, zonder dat er vrede is gesloten, kunnen Noord- Koreanen en Chinezen pogen, Syng-

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1