TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Grondonderzoek en bemesting Dagboek van een krijgsgevangene Middenstand in de branding 49 Stalin's testament 29 38 18 39 69 19 49 21 21 ALBERT HEIJN Boomkwekerij-artikelen SLITS-BROUNS, VENRAY Stap over op A.H. 250 GRAM AMANDEL SPECULAAS HAVERMOUT BRUINE BONEN VET SPEK PINDAKAAS HARING HUISHOUDZEEP LUCIFERS O PAKKEN LOSSE THEE DROPTOFFEE's HAVERSTROPITTEN GEMENGDE CHOCOLA VERMICELLI MACARONI ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 »No; 42 DRIE EN ZBVENTIGSTE2JAARGANG Richtlijn voor de Russische politiek. Geloof in crisis van het Westen. In verband met bet russische com munistische congres, dat 5 October te MoBkou begon, heeft btalin in liet tijdschrift „Bolsjewiek" een artikel gepubliceerd, dat natuurlek de lei- draad vormde voor de redevoeringen van Molotow en Malenkow, die gewoonlijk zijn opvolgers genoemd worden. Men kan kier zeker spreken van 6en politiek testament, waarin het gaat om de richtlijnen in de buiten landse politiek. Wat het binnenland betreft, kreeg het congres het nieuwe vijfjarenplan voorgelegd, dat overigens reeds twee jaren in staat van uitvoering is. Indien men de nu genoemde cij fers beziet, dan ontdekt men, dat daar de steenkolenproductie van 300 mil- lioen ton 40 pet hoger is dan die van Engeland, maar slechts iets meer dan de helft van die in de Y.S. Wat de s^aalproductie aangaat van 34 millioen ton, die bedraagt het dubbele van de britse, maar 'n derde van de amerikaanse. Do oliewinning 47 millioen ton blijft naar verhouding laag, nl. een zevende of achtste van wat de V.S. in eigen land winnen, afgezien van hetgeen zy uit Venezuela, het naburige oosten enz. kunnen betrek ken. De Russen denken economisch en zij weten even goed als ieder ander, dat zij dus industrieel verre ten achter staan by de V.Swaar weliswaar liet particuliere verbruik van de consumptiegoederen veel hoger is, doch waar voor bewapening toch de capaciteit nog zeer superieur is aan die van de Sowjet Unie. Geen aanval... Stalin heeft nu het russische volk zeer bang gemaakt voor een ameri kaanse aanval. Hij heett daarmee blijkbaar een soort paniekstemming verwekt, welke weer moet worden bezworen. En dus heeft de leider nu verklaard, dat een aanval op Rusland onwaarschijnlijk is. Dat is een merkwaardige draai en men zal moeten afwachten, hoe de communisten nu hun taktiek zullen wijzigen. Waarom acht Stalin een aanval van Amerika niet aanstaande Wel, de „kapitalistische" landen zouden volgens hem eerder elkaar te lijf gaan. Een oorlog tegen de Sowjetunie zou te riskant zyn. Dat laatste is waar, maar 't geldt van elke oorlog, er zyn geen over winnaars meer. Doch dat geldt ook voor de burgerlijke staten, die zelfs niet de macht hebben, om aanvals oorlogen te voeren. En tegen wie Tegen de V.S. Dat is bespottelijk De wensdromen van de Russen zyn echter ook „economisch" gefundeerd. De theorie is deze het kapitalisme heeft markten nodig en afzetgebieden. Die vindt het minder, nu 't sowjet- blok een afgescheiden markt vormt, nu allerlei koloniën zelfstandig zyn geworden. Maar die voorheen afhankelijke gebieden hebben er evenveel belang by te kopen en te verkopen. Zelfs de Sowjetunie ging er tijdens de economische conferentie van Mos kou prat op, dat zy met alle landen handel wilde dryven. Dus blijkbaar om de crisis van het kapitalisme te helpen oplossen Maar de hele „zekerheid" van de Russen is geba seerd op die crisis.... Moskou zegt eindelijk: geen oorlog, maar ook geen einde aan de koude oorlog. Het heeft byv. geweigerd, de amerikaanse ambassadeur Kennan nog als zodanig te erkennen, omdat die critiek had uitgeoefend op de bewaking en het isolement der diplo maten in Moskou. Centralisatie in Moskon Dat alles j's niet zo belangrijk, als wel het feit, dat Stalin zijn eventuele opvolgers aanraadt, 0111 geduldig te wachten en zich in hot binnenland te versterken, doch zich niet te wagen aan een aanvalsoorlog. Natuurlijk: als men door kleine conflicten meent, enig voordeel te kunnen behalen zoals de blokkade in Berlijn, de burgeroorlog in Grie kenland, de eindeloze strijd in Korea, in Vietnam, moet men dat doen. Doch de westelijke wereld is nu zo vereend en vastbesloten, dat de kansen daarop wel kleiner moeten worden. Het congres van de party moest zich overigens uitspreken en het deed dat gedwee over versterking van het centrale gezag der leiding. Volgens de voorgelegde rapporten telt de party nu ongeveer 6 millioen leden en die zyn niet alle zuiver op de graat. Er moet dus gezuiverd, herschoold, getoest en wie dan over blijven, moeten voor de opleiding toezicht houden op de lagere ambte naren, die zich nog al eens overgeven aan corruptie, aan bevoorrechting van familieleden en dergelijke. Er wordt ook nog al critiex oefend op de partijen in de niet russische republieken (in de Sowjet unie worden tachtig talen gesproken, al is russisch verplichte tweede taal, of eigenlijk eerste) die zich moeten oriënteren op Moskou. Ook hier: centralistische strekking, om by de eventuele dood van Stalin de touwtjes vast in handen te hebben. Men vergete niet, dat de partij niet grote .tussenpozen bijeenkomst (1923, 1930, 1934, 1939 en nu pas in 1932) en het zou een wonder zyn, als Stalin ook nog op het volgende congres de toon kon aangeven. toestand van de onderzochte percelen. Ook hier zijn voorbeelden van te geven. Op de Brabantse zandgronden kwam van alle onderzochte percelen 39 pet. met een onvoldoende fosfaattoestand voor, terwijl 61 pet. in een voldoende of hoge toestand verkeerde; op de Drentse zandgronden was 49 pet. onvoldoende. Landbouwkundig gezien is het van groot belang, dat dergelijke cijfers bekend zijn; zelfs alleen al, omdat zij de betekenis van het grondonderzoek zo duidelijk illustreren. Men is thans ook voornemens spe ciale kaarten in omloop te brengen, waarop in kleuren de slechte-, de matige en de goede percelen staan aangegeven. Dit systeem, dat thans in Noord-Holland wordt beproefd berust eveneens op de gegevens, die door middel van de analyse-resultaten worden verkregen. Vanzelfsprekend vereist een en ander 'n goede organisatie. Ook hier mee is volledig rekening gehouden, Zo worden de bemestingsadviezen aan de hand van de analyse-cijfers van het Bedryfslaboratorium opgesteld door de Rykslandbouwconsulent en zyn assistent, die 't gebied zeer goed kent. Het is echter niet zo, dat alle monsters door de assistenten van de Rykslandbouw-voorlichtingsdienst worden genomen, want thans komt Hogere productie in het verschiet Het Grondonderzoek verstrekt jaar lijks vele waardevolle gegevens over de bemestingstoestand van onze bodem. Het ligt voor de hand, dat met deze vorm van onderzoek grote belangen worden gediend. Want de bemestingsadviezen geven aan de boer zeer belangrijke aanwijzingen, hoe 't met de bemestingstoestand van zyn percelen is gesteld en welke verbeteringen er ten aanzien hiervan nog kunnen worden tot stand ge bracht. Laat men in de eerste plaats het licht vallen op het aantal monsters, dat in de periode Juni 1951—Juli 1S52 is onderzocht, dan blykt, dat er ongeveer 100.000 grondmonsters wer den ontvangen, hetgeen neerkomt op een aantal van rond 2.000.000 bepa lingen. Deze cyfers geven wel een duidelijk beeld, van welke omvang dit onderzoek is. Maar dit is het niet alleen, want het gaat er by dit onderzoek om een zo juist mogelijk inzicht te verkrijgen in de bemestings XXIX VredeAugustus 1945 Er hangt een wilde onrust over het kampallerhande geruchten duiken op. De Japanse officieren lopen zenuw achtig in en uit de gevangenis; de mitrailleurs boven in de uitkijktoren zijn permanent bemand; ja, zelfs de ergete pessimisten raken van streek. De radio in ons kamp staat dagen nacht aaD; dus moeten onze officieren meer weten; anders zouden zy het risico niet durven nemen. En volgens die geheime radio is op Horishima een geheimzinnig bom uit geworpen, waarvan de werking berust op atoomsplitsing. Tien kilometer in het rond is alles plat gedrukt door de enorme luchtdruk en door de intense hitte is alle leven verdwenen in het getroffen gebied. Men spreekt van 250.000 doden. Wy hier, jaren lang totaal afgesloten van de wereld, vragen ons anstig en ont steld af, wat voor duivelse krachten de mens heeft ontworsteld aan de natuur, om zó te kunnen vernietigen. Mag dat allemaal maar? Wat zouden wy gezegd hebben, als Hitier zoiets had gepresteerd 200,000 mensenlevens weggerukt door een bom; 8 kilogram zwaar is het moordtuig De Rus rukt Mansjoerye binnen; ook al zo'n „vriend" en bondgenoot. Geeft de stuiptrekkende Jap nog even een dolksteek in de rug, om mee te kunnen delen in de buit. Een tweede atoombom op Nagasaki gevallen; erger uitwerking dan de eerste Nu zal, nu moet Japan wel vallen. Onze radio stort een sliert nieuwtjes over ons uit: Alle bevelhebbers der geallieerden moeten dag en nacht de radio aanhouden... De Japanse com mandanten idem... De Mikado, de Tenno, Haika, zal een redevoering houden... Mac Arthur beveelt, dat de vijandelijkheden gewoon doorgang vinden. O God, laat het asjeblieft waar zyn Van duizenden monden binnen de gevangenismuren, uit duizenden kelen in ons „hospitaal" prevelt dit gebed omhoop Laat dit het ware einde zyn we kunnen echt niet meer. Laat asjeblieft fotografen hier komen en ons allen vereewigen, de doden op de beide kerkhoven en de levenden als een eeuwigdurend bewijs tegen de Japanse onmenselykheid of liever de onmenselykheid van de oorlog. Laat men die duizenden hospitaal klanten „vereeuwigen" en deponeren op de eónferentietafels, waar over vrede gesproken zal wordenmagere uitgeteerde karkassen, vol ringworm en schurft en jarenlang verwaarloosde zweren. Al die dysentrielijders en rillende malaria-patiënten. En ook de foto's van ons, de „gezonden". Wy praten, praten, fan taseren en kunnen niet slapen. Voor het eerst na jaren voel je weer, dat het vry veel voor, dat ook andere personen in de kwaliteit van monster nemer op de bedryven verschijnen. Deze monsternemers worden n.l. door het Bedryfslaboratorium in zeer nauw overleg met de Rykslandbouwconsu- 1 enten aangesteld. Zij dragen het bekende Bedryfs-laboratoriumem- bleem, terwijl ze voorts van een legimitatiebewys zyn voorzien. Een van de grote voordelen van het aanstellen van speciale monster nemers is, dat een meer regelmatige inzending van monsters kan worden verkregen; het Laboratorium kan het onderzoek dan sneller afwerken, wat wel zeer bepaald in het belang van de boer is. Hierdoor, èn door de overgrote capaciteit, die sedert 1949 is bereikt, is het mogelyk ook in de drukste perioden vast te houden aan een onderzoeksduur van maximaal ca ri/j maand. Uiteraard hangt het ook voor een belangrijk deel van de boer zelf af, op welk tydstip hy het bemestings advies met het analyse-rapport in zyn bezit kry'gt. Daarom is het van het grootste belang, dat menzo vroeg mogelyk monsters iaat nemen. Ter verkrijging van een hogere productie is het noodzakelijk, dat de boer elke mogelykhild, die hiertoe kan leiden, ter hand neemt. Het grondonderzoek is een van de midde len, die aan dit streven ruimschoots tegemoet komt. De middenstand laat van zich horen, het is een goed teken. Want de poli tiek der regering, zoals die na de oorlog is gevoerd, heeft toch wel een erg eenzijdige indruk achtergelaten. Er is in de eerste plaats, en terecht, aandacht besteed aan de arbeiders groepering, die nog altijd het grootste percentage der bevolking uitmaakt De kracht van de macht heeft de regering gedwongen aan de arbeider de nodige zorg te wijten. Nadat het evenwel duidelijk was geworden, dat men de zorgen voor de arbeider niet te eenzijdig ten nadele van de onder neming en de ondernemer kon beste den, is nu ook aan bedrijfsbelangen meer gedaan, verlichtende belasting- bepalingen kwamen tot stand, divi- dent beperkingen werden verlicht, uitvoerfaciliteiten gegeven. Allerminst is men in werkgeverskringen tevreden zeker niet, men voelt zich nog maar ernstig gehandicapt. En de neiging om als maar hogere bedryfsonkosten te kweken, toont aan, dat de werk gevers nog niet aan de natuurlijke spaarzaamheid toe zyn. Intussen is by dit alles de midden stand toch min of meer het kind van de rekening geworden. Het onlangs door de K.V.P. gepubliceerde rapport over de middengroepen heeft met grote duidelijkheid aangetoond, waar deze niet commerciële middenstand, de werknemende middenstand aan toe is. De regering heeft iets gedaan met de schoolgelden, doch daarmee houdt het op. Even slecht staat het er met de handeldrijvende middenstand voor. De analyse, welke Prof. Duynstee heeft gegeven op het congres der handelaren in porcelein en aardewerk te Nijmegen gehouden op 21 Septem ber, heeft met grote duidelijkheid aangetoond, dat het voor vele kleine bedrijven en zaken moeilijk wordt het hoofd boven water te houden. De bezwaren, dat de regering de middenstand in de steek liet zyn velerlei. Een der meest treffende, voor het grote publiek ook duidelijke tekenen van achterstelling is zeker wel de lage grens, volgens welke kinderbijslag aan kleine zelfstandigen wordt gegeven. De ongelijkheid van behandeling van Nederlandse staats burgers komt hierbij zo sterk naar voren, dat dit moet lijden tot wrevel jegens de overheid. Intussen is het een feit, dat de mid denstand zelf niet stil zit en zich op velerlei wyzen roert. Een zeer recent voorbeeld is het werk, verricht door een commissie van belastingdeskun digen, uit de drie grote middenstands bonden. Want het zijn vaak de be lastingen, die het de middenstand byna onmogelijk maken adem te halen. Het zou ons te ver voeren in al die technische bijzonderheden te treden, maar één ding staat vastde onder nemers moeten, onverschillig of zy groot of klein zyn, extra belasting betalen, z.g, vereveningsbelasting. Nu doet zich dit schromelijk onrecht voor,- dat kleine ondernemers, dus kleine zelfstandige middenstanders, zodra zy maar enig personeel in dienst hebben, extra belast worden en het dus zwaarder te verantwoorden heb ben dan niet ondernemers met een zelfde inkomen. Ook de omzetbelasting is een van die onaangename lasten, die de mid denstand meer dan nodig drukken. Allerlei verlichtingen worden beloofd, maar helaas telkens weer op de lange baan geschoven. Een lichtpunt is er nu in het verschiet gekomen. Bij de kabinetsformatie is overeen gekomen dat een speciale staatssec retaris voor de middenstand zal op treden in het kabinet. Hy is tot op heden niet benoemd, maar men heeft wel te kennen gegeven, dat de be noeming van Drs. Veldkamp spoedig kan worden verwacht. Misschien zal deze erin slagen meer verlichting voor de middenstand te brengen. Voor alle voorkomende Langeweg 26 Telefoon 771 het kale beton onder je knokige schou ders en heupen hard is om op te slapen. We liggen wakker, woelen en dromen. Het is 2 uur in de nacht. Opeens een ruk aan myn tenen. Ik spring op, denk dat er gestolen is of zo, dat er één gek geworden is, zoals zo vaak gebeurt de laatste tijd. Maar een overspannen stem fluis tert: „De Jap heeft de voorwaarden van Potsdam aangenomen; het is vrede „Man, je liegt". „De Keizer houdt een redevoering; ze zyn nog aan het luisteren. Kom mee, maar zachtjes. Anders ontstaat er paniek en buiten patrouilleren de Jappen met dubbel posten". Maar eer ik de lange gangen tussen de cellen door ben, zwelt het geroeze moes aan tot een wild rumoer. Een Aussie schreeuwt: „We are freePeace... Vrede". Overal gaat licht aan, cigaretten worden aangefloept. De oudere manen tot kalmte, wyzen op het gevaar van de zyde der Jappen, op de onbetrouwbaarheid der be richten. Dan roept iemand een bevel van de commandant door de gevangenis gangen, dat alles rustig moet blijven en het gezonde verstand gaat weer overheersen. En zéker van onze verlossing, op het hoogtepunt van onze nood, ge nieten we hurkend tussen de enge betonmuren van onze cellen van een onzegbare vreugde. 's Morgens staan we op de gewone tyd weer op, halen ons pannetje blubber-pap en gaan aan ons werk. De een in de tuinen, de ander veegt goten en gangen schoon. De officieren laten nu wel los, dat er vrede zal komen; dat er onder handeld wordt... doch, dat de Jap volle macht over ons houdt En dus houden wy ons rustig; we gunnen onze gehate bewaker de kans niet om represailles op ons te nemen. Het moet een kwestie van uren of dagen zyn. In ons veldkapelletje gaat de grote novene door. Elke dag komt alles, wat lopen kan naar het dal tussen de barakken. Pastoor Hochstenbach bidt 15 Augustus, Maria ten Hemelop neming, is deze gebedsactie afgelopen. En met het uur voelen we de ver horing van ons bidden nader komen. Het schynt of O L.Heer zelfs oog heeft voor deze grauwe gevangenis en zyn ellendige bewoners. Onze commandant, Colonel Newey confereert met Takahasji. We krijgen meer eten, meer Rode Kruis artikelen, ja we krijgen cigaretten. Echte Ches teifield en Camel! Van elk 9 stuks. Na 2 jaar steekt ieder echte tabak aan. Maar, wat valt dat tegen; na een paar trekjes is het, of ze met een hamer op je kop slaan; je wordt duizelig en misselijk. Ik zelf breek ze open en rook de tabak in myn oude stompie pijp. Maar zie, op 15 Augustus, komt het definitieve bericht, dat Japan is ge capituleerd. Bestaan er dan toch ge bedsverhoringen ook hier? Vandaag geloven het velen, zo duidelijk merkbaar is het. Wy zyn „vry", echt vry; een on vatbaar begrip voor ons. We hebben geen kleren aan ons lyf, hoogstens een stuk vod als schaamlap, maar we zyn vry. Doch, eerst inwendig, dan openlijk, Tot en met Zaterdag 25 October: bij aankoop van 250 gram BOFFIE-KOFFIE a 173-183-188-204 ct. VAN 65 CENT VOOR CENT gezonde voeding. per kilo oogst 1951. 500 gram gerookt100 gram extra kwaliteit. per pot in tomatensaus. 170 gram blik dubbel stuk A.H. kwaliteit. VOOR voordelig 200 gram heerlijk van smaak. 100 gram lekker snoepje 150 gram 100 gram Tijdelijk tot en met 25 October voor een heerlijke soep.250 gram elleboogjes 250 gram BIJ EEN DOOS WRIJFWAS geel of bruin a 29 Cent DE TWEEDE DOOS GRATIS MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! ryst de grote vraag opHoe zullen we de wereld terugvinden... hoe onze gezinnen, waar we ge9n van allen taal noch teken hebben gehoord, al deze jaren Wat werd er van onze gezinnen in Indië, van onze familie in Nederland, waar we sedert 1940 niets meer over hoorden. De meesten interesseren zich van daag meer voor de volle pan ryst en hun maag, die weer echt „vol" ge geten kan worden. De Jap houdt de bewaking tot de komst van geallieerde troepen. Maar 16 Augustus piep ik er tussen uit met een vriend. Op de hoek van de gevangenis wachten we op een vrachtwagen naar Singapore. Een oud rammelend Chinees wagentje pikt ons op en zo maar, naakt op een stuk lap na, hobbelen we naar de millioenen stad. Lak heb ben we aan alles, vooral aan de Jap. Wie kan ons wat doen? Vry zyn we, dus we gaan En midden in stad, op High Street, springen we van de wagen tussen een menigte Chinezen. Er gaat een luid gejuich op; we worden op de schou ders geklopt; men stopt ons cigaretten toe. De eigenaar van het hoge Middle- Hotel troont ons mee naar binnen en boven op zyn daktuin schrokken we grote porties bahmi naar binnen, dat het vet ons langs de kin druipt. „En nu heb ik nog wat lekkers be waard, van vóór de oorlog". Daar komt de ouwe Taukéh aan met een fles Whisky en 3 glazen. Samen, de vetgemeste Chinees en zyn 2 ver- slonste gasten, drinken op de vrede. De sterke whisky lykt wel vuur water, het brandt in onze keel. Drie volle glazen gaan naar binnen. En de Chinees maar praten, zwetsen op zyn vriendschap met blanken, pochen op zyn haat tegen de Jap. De huichelaar Misschien heeft het heel lang ge- duurd voor ik wakker word in de luie stoel op de daktuin; ik voel me zo beroerd, misselyk en loom. In de straten weer omhelzingen, hoerageroep. Er wordt aan ons ge trokken, men wil ons meelokken. Het is laat als we thuiskomen. Niemand weet iets van onze es capade. 's Avonds vraagt m'n baas me, of ik naar het huis van generaal Saito durf, lampen stelen. Met z'n tweeën er op af. Heel stiekum, want je kunt nooit weten, hoe gek de Jappen doen. By het huis aan de zee sluipen we door de tuin, we zien 2 lallende Jappen smoor dronken hangen tegen de deur. Binnen is geroezemoes. Als we goed luisteren; horen we Hollands. Dusnaar binnen. De Jappen zien ons niet eens; bier flessen liggen wyd verspreid. In de grote zaal van Saito trefl'en we een stel vrienden; een grote kist bier in het midden. Lol voor tien. Wat doen we toch zot! We weten geen van allen goed raad met onze vrijheid; de reactie op jaren, lange knechting en onderdrukking, honger en angst, maakt ons geheel van streek. Wat vergeet de mens toch vlug. We zitten nog in dezelfde omgeving, slapen op dezelfde betonvloer, onze levens wijze vloekt met elk begrip van be schaving en toch voelen we ons ko ningen. „Vry-zyn" is een begrip voor de vryen; een ideaal voor een krygs gevangene. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5