October - Herdenkingsmaand Venray's Orgelweek Statenkieskring Horst had goede start! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIj|RpER,KWARlTAALCf US^BuU^Venny 1.4S Contact-avond Reservisten der Rijkspolitic. 0. en O.-nieuws. Morgen Missie-Zondag Loonlijsten in de landbouw te ingewikkeld Missiciilm te Ysselsteyn BUITENLAND ORGELHOEKJE ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 No 42 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS ronrtTscTDUT ->« TELEF. 512 GIRO 150652 Het is weer petober, de verjaardag van onze bevrijding 1 jaren geleden een weer als nu, kil en koud, maar de lucht vol oorlogsrumoer. De kom gebom bardeerd, mensen in kelders, op de kerkdorpen mensen weggevoerd tot ver in Duitsland. Dof bonkten de hele dag door de kanonnen en de geur van rook en puin hing over alles. s Jaren geleden Engelsen, moede gezichten, flegma tiek. Evacuatie, met achterlating van alles, ver weg, tot in België. Ellende en armoede. En op het kerkhof en in verschei dene tuinen, de graven van onze dierbaren, gevallen als losprijs voor een bevrijding. -o- De tijd vervliegt 1 Wat de oorlog verwoestte, is weer grotendeels opgebouwd. De wonden, geslagen door het verlies van dier baren, weer bijna geheeld. De problemen, de ellende van toen is allang weer vergeten. Andere problemen, andere dingen vragen de aandacht. Alleen op de kerkhoven bloeien de laatste bloemen als een afscheidsgroet 1 Langzaam maar zeker heeft het leven zijn gewone gang weer her nomen, is de herinnering vervaagd aan het kelderleven, aan de evacuatie, ..aan de plundering, aan afbraak, herstel en wederopbouw. En ieder jaar kost het meer moeite zich te realiseren, hoe zwaar de tol was, die is betaald geworden voor onze bevrijding, ieder jaar opnieuw wordt de herinnering vager en alge mener. o— En het is misschien maar goed. Want anders zou de desillusie nog groter geweest zijn. Desillusie, ja, want van al dat schone en mooie, wat we toen, temidden van ellende en armoede hebben verwacht, is zo weinig terecht gekomen Be eensgezindheid, de naastenliefde en de zelfopoffering, die toen volop bloeiden temidden van de puinen, is ook met het puin opgeruimd. Het nieuwe Yenray is een schone droom geweest, maar de werkelijkheid alleen kil en hard. Het leven heeft zijn gewone gang weer hernomen en het „Ieder voor zich en God voor ons allen" doet weer opgeld o— Vrede is ons niet gebracht Enkele honderden kilometers van ons vandaan, sterven iedere dag nog mensen in concentratiekampen, wor den iedere dag weer opnieuw mensen doodgeknuppeld. Iedere dag opnieuw verkondigen vliegtuigen nog dezelfde boodschap als in October 1944. Ternauwernood is de munitie van de vorige oorlog opgeruimd, of de nieuwe wordt woer aangemaakt. Het land kan niet worden opge bouwd, omdat de financiën nodig zyn voor militaire doeleinden, omdat we voor de vrede te winnen, ons moeten voorbereiden op de oorlog. Er zyn nog niet genoeg doden, er er nog niet genoeg kapot 1 De Orgelweek, georganiseerd door het Orgel comité, beleefde Zondag een go6de start. In alle H.H. Missen preekte Prof. Litjens, „as enne echte Venraodse jong", over de betekenis van het orgel by de eredienst, waarbij hij in de herinnering terugriep de prachtige muziek van het beroemde orgel in de St Petrus Banden by alle mogelijke De Venrayse gemeenschap heeft op zich genomeD, aldus de predikant, het orgel in zyn oude luister te herstellen. Een zware, maar ook een grootse taak, maar als we bedenken, welke grote moeilijkheden onze voor ouders hebben moeten overwinnen, dan moet de tegenwoordige generatie dat ook kunnen De collectes in de Grote Kerk ge houden, brachten bijna 900 gulden op. Poppen-tentoonstelling Om half twaalf maakte Yenray's Harmonie een muzikale wandeling door het dorp, die eindigde bij Zaal Wilhelmina, waar intussen de orga nisators van dit feest waren bijeen gekomen, alsmede de Heer Deken en de parocliiegeestelykheid, Pater Luci- nius Verbey en het Gemeentebestuur. De heer J. van Heyster opende, als Voorzitter van het Orgelcomité deze bijeenkomst en ging in het kort na, wat het Orgelfonds voor doel had en wat het daartoe in het verleden reeds organiseerde. Nu was dan de tijd gekomen voor grotere acties en deze eerste orgelweek was daar weer een onderdeel van. Spreker bedankte de Bond Zonder Naam, die bereidwillig de poppen- tentoonstelling beschikbaar gesteld had en vroeg de Heer Deken deze tentoonstelling te openen. Ontmoedigd door de tegenslag, aldus de Heer Deken, die over de parochie van St. Petrus Banden ge komen was, had het hem weer nieuwe moed gegeveD, dat mensen uit Venray zelf deze actie voor een nieuw orgel hadden willen beginnen. Het getuigde niet alleen van een groot geloof, maar ook, dat men het mooie schone, wat onze voorouders hier hebben opgericht, waardeert en weer terug wil hebben. De moeilijkheden zyn vele, maar als Venray wil, dan kan het veel, dat bewezen de collectes voor de Universi teit, Pater Benjamin en het orgel. Spreker hoopte, dat het comité met haar acties veel succes zoud hebben, meer als hij zelf met de toren, waar voor op de eerste plaats geen geld was en op de tweede plaats door Roermond nog geen verlof gegeven werd. Hy dankte by voorbaat allen, die mede zouden werken door hun per soonlijk werk en door hun offer dit schone monument weer in Venray terug te krijgen. Hierna verklaarde hy de poppententoonstelling voor ge opend. Ondanks het slechte weer heeft deze poppententoonstelling, alsmede de attracties daaraan verbonden, zich in een grote belangstelling mogen verheugen. En dat ze dit wel waard was, bewezen vooral de gezichtjes van de kleintjes, die de tentoonstel ling in schoolverband bezochten en die zo ongeveer in de hemel waanden met al die prachtige poppen. De verschillende slagzinnen van de Bond Zonder Naam hadden geen schoner uitbeelding kunnen treffen als in de poppen, waarbij men talrijke originele vondsten had. Het gure weer is een paar maal spelbreker geweest, maar over het algemeen was het er behoorlijk druk. De poppenverloteryen enz. zullen ook nog wel een orgelpypje hebben opgebracht. Schatgraven Maar met de sluiting van de pop pententoonstelling op Woensdag j 1. zyn we nog lang niet aan het einde gekomen van al het schoons. Op de allereerste plaats is er heden Zaterdagmiddag een grote Schatgra- very tegenover het Ziekenhuis. Hier zyn op een klein terrein waardebon nen begraven, waarvan bv. do eerste pry's f 50.— bedraagt. Ieder, die f 1.— inleggeld betaald kan een half uur graven. Er mogen geen hulpwerk tuigen gebruikt worden, maar een en ander gaat met de blote vuist. Wie dus een gokje wil wagen, kan terecht, de prijzen zitten niet diep. Dan is er nog een gezamelyke avond van Mannenkoor en Dameskoor, waarby als spreker optreedt de be kende schrijver Harry Loontjes, die zal spreken over de verschillende Limburgse dialecten en daarvan ver schillende stukken zal voordragen. Harry Loontjes is in Venray geen onbekende, we hebben hem hier al enkele malen gehoord, en zyn voor drachten zyn zeer aardig. Ongetwijfeld zal hy vanavond wel succes hebben. Over het Mannenkoor en Dames koor kunnen we kort zyn, gezien de successen van het afgelopen seizoen en de ernst waarmede de laatste maanden voor deze avond is gerepe teerd, belooft deze Zaterdagavond een goed programma te brengen. De Toneelclub Hioob is door om standigheden verhinderd haar mede werking te verlenen. Het programma van Zondag vermeldt tenslotte dan de predicatie van Pater Licinius Verbey in de Paterskerk en de Orgel-ralley. V001 deze laatste is nog steeds gelegenheid open om zich op te geven voor deelneming. Stel niet langer uit en doe het direct. De start beeft plaats om 12 uur op het Hen- seniusplein voor de fietsers, op de Grote Markt voor de brommers. Iedereen, het zy nogmaals her haald, kan meedoen, het is helemaal geen snelheidswedstrijd, integendeel, men kan rustig aan doen en op zyn gemak de mooie plekjes eens bekijken, waarlangs de route is uitgestippeld. Uitslagen Poppenloterij. Zondag: CC 385; AA 48; CC 387 Maandag: DD 754; BB 692; CC 276 Dinsdag: AA 563 BB 241 CC 761 Woensdag: CC 465 CC 35 AA 424 De gelukkige winnaars worden beleefd verzocht de prijzen zo gauw mogelyk af te halen by de Dames van der Linden, Schoolstraat. De bruto opbrengst van de poppen tentoonstelling bedroeg f 2000. Dinsdagavond kwamen in hotel Gitzeis, de reservisten der Rykspolitie uit geheel Noord-Limburg te samen. Kapitein Offermans uit Den Haag hield hier een inleiding over het wérk der reservisten en het doel van de gehele nationale reserve. Hij wees daarbij op de jongste geschiedenis, toen de wereld niets had geleerd en het Duitse gevaar niet wilde zien. Tot Mei 1940. Nu dreigt er weer gevaar uit het Oosten, maar nu zyn de vrye volkeren byeen gekomen in een atlantisch Pact, om zich gezamenlijk te weer te stellen en gezamenlijk het gevaar te keren. Eendracht maakt macht. Doch niet alleen wat de legers be treft moet men paraat staan, men moet ook sterk zyn in het binnenland. Als nu communisten leidersin Moskou verklaren, dat Nederlandse arbeiders niet zullen vechten tegen Rusland, dan bewijst dit, dat zy de Russische belangen stellen boven hun eigen vaderland. Men vergeet maar al te licht, dat in Nederland de communisten 195 000 man op de been kunnen brengen, een machtig leger in het binnenland. Tegen deze vyfde colonne moet men paraat staan en tegen alles, wat de orde, de vrijheid kan benadelen. Hy bracht dank aan de reservisten voor het beschikbaar stellen van hun vry'e tyd, van hun persoon en hoopte, dat zij zelf ook weer anderen zouden bewegen toe te treden tot dat grote binnenlandse leger, opdat in tijden van gevaar onze soldaten weten in de rug gedekt te zijn. Op deze avond werden een tweetal films vertoond, waarvan de ene op suggestieve wijze de waarde van de vrijheid duidelijk maakte, de andere het werk van de Rijkspolitie propa- Op deze avond spraken verder de provinciale Secretaris der Nationale Reserve, alsmede de Luitenant der Rijkspolitie de heer Vroethoff. De film bezet in onze tyd een invloedrijke plaats. Zy vestigt vooral ongemerkt bepaalde opvat tingen omtrent moraliteit en schoon heid by de bioscoopbezoekers. Zy kan waarheid brengen, maar speelt vaak op de behoefte van de mens om in schyn te vluchten of de werkelijkheid te doen overschreeuwen. Het verschijnsel film is nog jong, maar het heeft in deze tyd van stormachtige technische evolutie al een hoge graad van perfectie ge kregen. De film is een middel tot een aparte kunstuiting en deze kunst heeft zich, ondanks veel humbug op filmgebied, tot aanzienlijke hoogte ontwikkeld. Deze ontwikkeling en deze actuele problematiek waren het Bestuur van O. en O. aanleiding, een goede, oude bekende, de katholieke autoriteit op filmgebied, A. van Domburg, voor velen beter bekend als „close up" te vragen, wederom naar Venray te komen. Hij zal tijdens de eerste ontwikkelingsavond spreken over „De ontwikkeling van de filmkunst" en daarna zyn betoog aanvullen met een filmvertoning. In het programma van O. en O., dat de vorige week is gepubliceerd, waren nog enkele lacunes. Deze kunnen nu alle gevuld wor den: Ontwikkelingsavonden: Op 4 November zal "W. Kielich een lezing houden over „Japan", naar aanleiding van een recent bezoek. Op Vrijdag 30 Januari (niet Dins dag 24) komt Nel Oosterhout Capek's „Toneelgeheimen" voordragen. Muziekavonden De liederenavond op 3 Februari zal worden verzorgd door Harry van Oss. De Paus vraagt aller gebed en offer voor de bekering van de heiden wereld. BID daarom heel bijzonder op deze dagHeer, zend werklieden in U w Wyngaard; zegen het werk Uwer Missionarissen; schenk aan de hei denen de genade der bekering". OFFER op deze dag Uw H. Mis en H. Communie voor de uitbreiding van Gods Kerk. GEEF op deze dag mild en royaal aan de collecte voor de Voortplan ting van het Geloof. Wordt lid van het Pauselijk Genootschap tot Voort planting van het Geloof, dan vol brengt ge tenminste iets van Uw Mi8sieplieht. HELP mee het Missie-pionierswerk van St. Franciscus Xaverius te vol tooien door de opleiding van pries ters uit het eigen volk der Missie landen. STEUN daarom het Sint Petrus' Liefdewerk, tot opleiding van in heemse priesters in de Missielanden, door Uw lidmaatschap, door Uw gaven. Geef U op als lid door het formulier, dat U thuis bezorgd kreeg, in te vullen en het by de Parochiegeestelijkheid in de brieven bus te doen als de zelatrice het niet komt ophalen. VRAAG St. Franciscus Xaverius, de Patroon van de Missie, U met een grotere Missieliefde en met meer Apostolische Ijver te bezielen. Zondag jl. kwamen de leden van de Statenkieskring Horst in vergade ring te Well byeen. Voorz. Emonts bracht in zyn openingswoord dank aan allen, die met. de jongste ver kiezingen hard gewerkt hadden om een goed resultaat te bereiken. Dat de resultaten niet zo zyn geweest als men verwachtte, is jammer, maar is tevens een les voor een volgende keer. De katholieke eenheid, het grote goed, wat de katholieken hebben, moet .weer hecht en stevig worden gemaaèt. Daartoe dient de Party maatregelen te treffen, maar ook ieder individueel lid, want nog te velen waarderen het werk niet wat do katholieke vertegenwoordigers in de Kamers doen. Ook secretaris Dolmans hield een gloedvol betoog over de laatste Kamerverkiezingen. Hier is gebleken, dat onze eenheid mank ging, aldus de heer Dolmans. Winst is er alleen behaald door de P. vd. A., die van deze winst uitermate zal profiteren. Ook in de Statenkring Horst was geen eenheid, geen eenheid wat candidaatstelling betrof, geen eenheid voor de K.V.P. Materiële overwegin gen heeft men zwaarder laten wegen, dan ideële, en de eenheid is niet bewaard. Wat dat voor de toekomst betekent, zal men ondervinden ook in de sociale organisaties. Het N.V.V. maakt niet voor niets degelijke reclames, ook in Noord- Limburg. Vooral de jongeren dienen De toenemende moeilijkheden voor het bedrijfsleven en in het bijzonder voor de landbouw tengevolge van de ingewikkelde loonadministratie is voor de Stichting voor de Landbouw dan ook aanleiding geweest om zich tot de Ministers van Financiën en van Sociale Zaken te wenden met het verzoek, om op korten termijn een bespreking over deze kwestie te willen toestaan. Deze moeilijkheden blijken vooral in de landbouw een dergelijke om vang te hebben aangenomen, dat zy, naar de mening van de Stichting tot zeer grote bezorgdheid aanleiding heeft gegeven. Enerzijds is de vrees gegrond, dat het aantal fouten in de loonadmini stratie zo groot zal worden, dat er stagnatie by de uitvoering der sociale verzekeringswetten e.d. hiervan het onvermijdelijke gevolg zal zyn. Anderzyds kan ook niet voorbijge gaan worden aan de stijgende impo pulariteit van de sociale wetgeving in werkgeverskringen tengevolge van deze loonadministratie, welke by de invoering van ieder nieuw voorschrift nog toeneemt. De administratieve consequenties van de onlangs in werking getreden Werkloosheidswet, hebben een en ander in een zodanig acuut stadium gebracht, dat wel van ea onhoudbare toestand kan worden gesproken, al dus de Stichting voor de Landbouw. te beseffen, wat zy hebben voort te dragen. De K.V.P. zal zich ook zelf dienen te beraden op de fouten, die zyn gemaakt, op een betere propa ganda, op samenwerking, op eenheid. Maar van ieder K.V.P.-lid kan geëist worden, dac hy medewerkt om het verloren terrein terug te winnen. Tydens het dan volgende debat kwamen suggesties naar voren om zowel ouderen als jongeren weer op te wekken, zich politiek te bekwamen in studie- en kerngroepen. Verder werd voorgesteld de vak- en stands organisaties in te schakelen by de ledenwerving. Dit zal op hoger niveau bekeken worden. Tydens de rondvraag ontspon zich een interessant debat tussen deputé Peters en burgemeester de Mulder uit Mook, waarby men tot de con clusie kwam, dat het de hoogste tyd werd, dat de K.V.P. zich eens zal bezinnen over de te voeren bouw- politiek, speciaal voor de woningbouw voor grote gezinnen. De bestuursverkiezing bracht Ant. Jeuken, Venray in het kringbestuur, die G. Hovens uit Venray opvolgde. Ewalds uit Velden volgde vd. Sterren uit Oirlo op. Verder werden herkozenH. Emonts uit Horst als voorzitter. J. Linders uit Bergen als secretaris, J. Daemen uit Well als penningmeester en de leden Jenniskens, Meterik, v. Encke* vort, Sevenum, Koops uit Gennep en Weys ui^ Siebengewald. Een in brillante kleuren opgenomen geluidsfilm over Afrika, het wereld deel, dat juist nu in het brandpunt der belangstelling staat, dat is de film „Afrika ontwaakt", die Maandag 20 Oct. a.s. om 7.30 uur in zaal Janssen te Ysselsteyn, vertoond wordt. Deze film is dooi Mr. Drs. Regout, vervaardigd, in opdracht van de Paters van Cadier en Keer; de muziek werd verzorgd door de Nederlandse musicus Jan Mul. En voor zover het missiewerk in deze film een plaats heeft, vervult het iedere toeschouwer met voldoening en trots over deze vrucht van Neder landse missie liefde. Helder en zakelijk houdt dit mach tige filmwerk Uw aandacht van begin tot eind gevangen. Daarom allen op Maandagavond naar zaal Janssen, want deze kans mag U niet missen. KOREA In Korea is de stryd tussen de communisten en de troepen der Ver. Naties opnieuw opgelaaid. Dat is niet het enige, misschien ook niet het be langrijkste. Wel echter het feit, dat ook de wapenstilstandsbesprekingen voor onbepaalde tyd zyn opgeschorst. De Verenigde Naties hebben er van af gezien verder samen te komen met de Chinese en Noord Koreaanse onder handelaars, stromannen van de Sovjets om te praten over de krijgsgevangenen. De Verenigde Naties passen er voor om de krijgsgevangenen, die niet wensen terug te keren naar hun com munistische bazen, te dwingen de hel in te gaan. En dat is ten minste 20 pet van het aantal gevangenen. Zullen de perspectieven van de oorlog in Korea nu veranderen? Het is niet erg waarschynlyk. Nog altyd blyft het een plaatselijk binden van strijdkrachten, wie weet met welke bedoelingen Hoe gaarne de Verenigde Naties ook tot een wapen stilstand zouden komen, en hun krach ten tot een nuttiger doel zouden willen aanwenden, de Russen laten niet los. Frankrijk is intussen in een veel scherpere verhouding tot de Verenigde Staten van Amerika komen te staan dan de overige landen van West-Europa. Een onverkwikkelijke geschiedenis heeft zich afgespeeld naar aanleiding van 'de opmerkingen, die Amerika's ambassadeur in Frankryk had ge maakt over de besteding van de open bare gelden. Dat ging inderdaad heel ver. Frankryk wenst baas te blyven in eigen huis en niet door Amerika geringeloord te worden. Trouwens, de aanmerkingen, welke de Amerikaanse generaals kort geleden hadden ge maakt over de slechte vliegvelden, zaten de herey ook al heel hoog. Maar... Frankryk maakt het er wel naar ook, want doordat het iedere keer weer dreigt de plannen van de Nato en de Europese Defensie Ge meenschap te dwarsbomen, maakt het de stemming tegen zich er niet beter op. De verhouding van Dnitsland ten opzichte van Frankrijk, wordt er ook al niet beter op. Beide landen zitten te dreigen ook in deze kwestie de Europese Defensie Gemeenschap failliet te laten gaan als ze hun zin niet krygen in de Saarkwestie. Duitsland spreekt terecht over de Duitse gezindheid van de Saar en eist daarom het land op. Frankryk is terecht bang, dat de Saar voor de zoveelste maal door Duitsland als een voorpost tegen Frankryk zal worden gebruikt. Bovendien wil het in de economische verbinding met dat land gaarne enige compensatie vinden voor de schade, geleden door Duitsland. Het voorstel het land een Europees land te maken, is een oplossing,'maar dan voor goed, niet voor een paar jaar SOVJET-UNIE In de Sovjet-Unie is het commu nistische congres ten einde. Voor de vorm is daar het nieuwe vijfjaren plan, dat overigens al in 1951 is begonnen, goedgekeurd evenals de begrotingen. Maar belangrijker is, dat de Sovjets weer eens een paar dingen hebben kunnen luchten, die met de nodige franje het daglicht moesten zien. Vooreerst de tegenstellingen tussen de Westerse landen onderling, die de Sovjets als tekenen van een naderende catestrophe voor hun volk hebben willen uitbeelden. En ver volgens de vastbeslotenheid om te vechten, de verzekerdheid, dat Rus land tot de tanden bewapend is. Dat zyn twee belangrijke dingen, die met veel omhaal van woorden en met veel vertoon tot uitdrukking zyn gebracht. We hebben er goede nota van genomen en weten wat ons te doen staat. Rest van de wereld In Egypte houdt Naguib onvermin derd de touwtjes in handen, alles heeft tot nog toe voor hem moeten buigen. Het land zal grote verande ringen tegemoet gaan. Maar Engeland is nog steeds niet zeker van wat er met de Suezzone gaat gebeuren. Israël hoopt, dat er een verzoening met Egypte tot stand zal komen. In Tunis blijft de toestand gespan nen, maar Frankrijk zal het wel alleen proberen te klaren. Zuid-Afrika krijgt in zyn apartheids politiek nog steeds de steun van Engeland, maar dat is alleen om economische redenen. Engeland blyft nl. een der belangrijkste geïnteres seerden by het goud. Overigens dreigt er een grote concurrent te gaan optreden en wel in Columbia, dat hard op weg is zyn economie in samenwerking met de Ver. Staten te exploiteren. Terwijl we dit sohryven zitten wo nog midden in de Orgelweek. Een volledig verslag van de baten vindt u de volgende week in dit Orgelhoekje. Elders in dit blad vindt u het ver slag van de pers. Denkt u nog eens aan de laatste dagenHeden Zaterdagmiddag om half vier schatgra very. Vanavond om acht uur de heer Loontjes in Ernst en Luim, in Limburgse dialecten. Morgen Zondag muzikale wandeling door Venray's Harmonie door de kom van het dorp. 's Middags van 12—1 uur starten voor de bromfietsen en rywielralley. Vervolg verantwoording Vorig saldo f 4445,84 N.N. Maandelijkse Giro storting f 5,— K.A.V. eerste lustrumfeest voor een orgelpijp f 34,84 N.N. een orgelpy'p f 13,— N.N. ter verhoging van het succes der Orgelweek voor een orgelpijp f 250,— N.N. van een bruiloft f 14, Kaartclub N.N. een orgelpijp f 20,— Handboogschuttery St. Anna f 22,85 N.N. een orgelpy'p f 100,— Totaal f 4907,53 Helpt allen mee dat 't met de Orgel week wordt; „Eind goed, al goed l" Bouwt allen mee aan Uw orgel Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS DONDERDAG 23 OCTOBER Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Kath. Bond „Voor het Gezin" De ontspanningsavond van de Kath. Bond „Voor het Gezin" is wegens de sluitingsdag van de Orgelweek uitge steld tot Zondag 2 November a.s. Luxor Theater Maandag en Dinsdag brengt het Luxor Theater een film, die terecht nog al belangstelling heeft getrokken. Het is de film ELLEN, een mysterieus geval, dat de toeschouwer van het begin tot het einde in spanning houdt, en waarvan de oplossing heel aardig is gevonden. Het is dus een zgn. thriller, die echter een knap voor beeld is van de geraffineerdheid der Amerikaanse filmmakers, om het bioscooppubliek, dat op dit gebied toch wel wat gewond is, in spanning te houden. Liefhebbers van dergelijke films vinden hier „het neusje van de zalm". Hebt D nog niet beslist i U had zich al eigenlyk op moeten geven voor de Parochieretraite voor de mannen van Venray, maar U kunt dit nog doen: er zyn nog '11 paar plaatsen vry in Venlo van Vrijdagavond 31 October tot Maandag 3 November. Zo'n retraite is goud waard, U wordt een ander mens, een gelukkige mens, en het kost U maar enkele guldens. Hak nu maar ineens de knoop doer en geef U dadelijk op of vraag inlichtingen by Pater Domi- tius, Patersklooster. Geslaagd Voor het praktyk-diploma Stucadoor slaagden de heren Hub. Kroon, Gerrit Janssen Frzn., Antoon Relouw en H. van Hooff uit Venray. Bevorderd Onze vroegere dorpsgenoot de heer Jac. Smeets uit Ysselsteyn, thans in dienst der belastingen, is bevorderd tot Hoofdassistent (titulair) by's Ryks Belastingen te Maastricht. Rechtbank Roermond Dat het reizen op spatborden van een vrachtauto zeer gevaarlijk is onder vond zekerd B. te Horst, toen hy op 1 Mei j 1. zo'n ritje maakte op een kermisauto. Toen de auto het kruis punt Schoolstraat-Herstraat naderde, reed de 34-jarige chauffeur W. vd. L. te Venray, ook met zyn auto over het kruispunt zonder de kermisauto voor rang te verlenen. Door krachtig remmen werd de spatbordreiziger van zyn „zitplaats" geslingerd en kwam juist voor do wielen van vd. L.'s auto terecht waar door hy werd overreden en een ern stige bekkenfractuur opliep. Tengevolge van vd. L.'s roekeloos, althans onoplettend ryden, wiens auto bovendien slechte remmen had, eiste de Officier van Justitie te Roermond tegen vd. L. f 40 subs. 20 d.h. Verdachtes verdediger pleitte vrij spraak aangezien de bestuurder van de kermisauto minstens even schuldig is en vd. L. z i. niet roekeloos heeft gereden. Toneeluitvoering Op 16 en 17 November zal door de toneelvereniging van Oostrum een toneeluitvoering gegeven worden in zaal P. Litjens, Heide ten bate van de zangver. „'t Heidebloempje".

Peel en Maas | 1952 | | pagina 1