TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Dagboek van een krijgsgevangene DEGRUYTER ORGEL-WEEK De Millioenennota Denk aan de Orgelu eek van 12 tot 19 October. niqiantm leert de taal van Uw toekomst ^/doet 'tfif-eeti 'ttiencün Ttou/* nfovb wxtoa, 9j KOFFIE ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 No 38 1 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Ia het Orgelhoekje, dat nu al bijna een halfjaar in „Peel en Maas te vinden is, heeft iedere lozer kunnen zien, dat langzaam maar zeker toch geld bij elkaar komt voor het nieuwe orgel in de St Petrus Banden. Het gaat langzaam, te langzaam volgens de mening van volon, maar we mogen nooit vergeten, dat het comité zonder een cent, begonnen is en zeker in het begin liever wat lang zamer heeft willen worken, dan te grote linanciöle risico's te nemen. Nu is echter do tijd gekomen om oens wat meer tam-tam te maken en zo heeft dan dit orgelcomité besloten om van 12—10 October a.«. oen orgel- week t.o houden. Een weok, waarin alles zal staan in hét. teken van de orgel. Een nieuw orgel kost.om en nabij f 60.000 en er is dus nog beel wat geld nodig. Men probeert dan in deze orgel week een goede slag te slaan. Dat het mogelijk is, heeft het jongste verleden bewezen. Het. comité organiseert allereerst een fiets en bromlietsenrailly op 10 October, waaraan iederom doel kan nemen, omdat, het een betrouwbaar- heidsrit is binnen do grenzen var. de gemeente Venray. Er zijn grote prijzen aan verbonden en allen die hem uitrijden krijgen bovendien een plaquette. De fietsers moeten 30 km afleggen, de bromfietsen 63 km Het gaat helemaal niet om snel heid, maar om oplettendhoid. 'n Mooie gelegenheid voor onze Venrayse brom fietsers en fietsers om eens met deze aardige sport kennis te maken. Dan is er van 12 t.m. ir. Oct. de grote poppententoonsteiling van de Bond zonder Naam, die geweldige successen heeft geboekt op allo plaat sen, waar ze tentoongesteld is en die ook werkelijk buitengewoon schoon is. Voor de jeugd en ouderen is or verder een scliatgraverij, waarbij men flinke geldprijzen moet opdiepen uit de plaats waar de schat begraven is. Verder zal er waarschijnlijk in die week een orgelconcert zijn door een bekende meester, er zullen speldjes worden verkocht, er zal waarschijnlijk een ballonwedstriid zijn. Kortom, het zal een hele week feest zijn rond de orgel. Verenigingen, vooruit! Doch liet is niet de bedoeling, dat hot orgelcomiiö alles alleen doet. Zij hoopt en vortrouwt, dat gedurende die week of daaromtrent de verschil londe Venrayse verenigingen ook een steentje zullen bijdragen, of liever ge zegd een orgolpijpje. Verschillende verenigingen bobben al beloofd iets to organiseren, waar van de opbrengst bestemd is voor het 1 orgelfonds, maar er zijn nog vole 'andere, die niets van zich hebben lat on horen. Besturen, vooruit, aan het werk en allen aan de slag om ook mee te bouwen aan Venrays orgel. Laten we ook hierin nu eens samenwerken, zoveel te gauwer is het geld er en ook do orgel. Allemaal samen, de een doet dit, de ander dat, dan schiet dat ver- an t. woord i ngsl ij st j e omho og. Het comité rekent op alle vereni gingen, zonder uitzondering. De secretaris CL Janssen Paterslaan, hoopt binnenkort met aanbiedingen overstelpt te worden. Reserveert die week en organiseert iets in die week voor Uw orgel. Twee belangrijke factoren zijn het, welke volgens de millioenennota de Rijksbegroting voor 1933 beheersen, de defensie-inspanning in Noord-Atlan tisch verband en de problemen van de werkgelegenheid. Ook de moeilijkheden met betrek king tot de betalingsbalans, dus het verkrijgen van evenwicht tussen het geen wy aan het buitenland moeten betalen en hetgeen het buitenland ons verschuldigd is, zijn ïiog niet definitief opgelost. "Wel is, vergeleken met een jaar geleden, in deze moeilijk heden een aanmerkelijke verbetering ingetreden. Dit evenwicht in de betalingsbalans is van groot belang voor het z.g. monetaire evenwicht, dus het voor komen van zowel inflatie als deflatie. Uitgangspunt bij het opstellen der gegroting is dan ook geweest, dat ondanks de gestegen uitgaven ter bevordering van de werkgelegenheid, liet begrotingsbeleid ook in 1953 ge richt moet blijven op handhaving van het monetaire evenwicht en daar mede op een blijvend evenwicht inde betalingsbalans. De uitgaven dor begroting voor 1053 worden geraamd op 3616 millioen, de inkomsten op 312-1 millioen, zodat er een totaal tekort is van 492 mil lioen. De Staat ontvangt 5124 millioen gulden nl. 4499 millioen belasting inkomsten; kapitaalsinkomsten 273 millioen en niet-belastinginkomsten 352 millioen. De Staat geeft uit 5616 millioen gulden nl.dagelijks terugkerende uitgaven 4016 millioen, kapitaals uit gaven 896 millioen, subsidies op levensmiddelen so millioen en oorlogs schade enz. 579 millioen. XXV 8 Dec. 1944: Drie jaren Op bepaalde dagen dringen de pijn lijke herinneringen zich aan je op, zonder mededogen, zonder remhoe je or ook tegen vecht. Hot is vandaag juist drie jaar geleden, dat ik de soldatenbroek aan trok om hem niet meer uit te trekken en in deze 3 jaren heb ik meer emoties ondergaan dan in de vele jaren daarvoor. De hele droeve ge schiedenis speelt zich weer voor je geest afde angst en de zorgenhet intens droeve gelaat van je vrouw en de niet-begrijpende gezichljes van je kinderen; de wanorde alom. Heel de strijd aan het front herleef je nog eens. En nu zyn drie jaren nutteloos en doelloos voorbijgegaan; drie jaren van je korte leven, waarin je zoveel plan nen had en zoveel had kunnen be reiken, kun je afschrijven. Ik deDk eigenlijk nooit meer aan Nederland en toch is het Zuiden vrij. Ook Venray! Dat weet ik heel zeker. Dat is zelfs doorgedrongen binnen de muren van deze gevangenis. Dat zit zotegen 15 October kwam mijn vriend Wiel uit Venlo by me, opgewonden maar heel geheimzinnig. „Ligt daar bij dat gat, van jullie een dorp Lull „Ja, wat zou dat?" „Luister: In het BBC-nieuws ver tellen ze, dat de Engelsen het dorp Lull hebben veroverd; dat ze twee keer teruggeslagen zijn, maar nu de omgeving stevig in banden hebben. Je weet wel, wat dat voor Venray betekent". „Maar Venlo is er geen steek beter af gekomen", voegt hij er aan toe. Ook een Engelse kolonel hield me staande„Do you know a certain place, named Lull?" En hij vertelt me de gehele situa tie; de aanval op Arnhem, de stil stand aan de Maas. Ea meteen voegt hy er aan toe, dat het nu wel April of Mei zal worden voordat Duitsland op de knieën gaat. In de winter riskeren ze de aanval over de Ryn niet, als tenminste... de Rus niet doorstoot. Thuis zyn ze dus vrij... of dood. Hoe het met die radio van ons zit, weet niemand precies. Ik weet, dat 3 Engelse jongens, voor de Jap dienst doende als verpleger, om beurten een ondergrondse radio bedienen; dat de accu's worden opgeladen met de motoren van het hospitaal; dat de berichten absoluut betrouwbaar zijn. Maar waar de radio zit, wie die jongens zyn en wanneer zy ontvan gen, weet niemand, behalve óón Engelse officier. 's Morgens krijgt deze de berichten van de jongens; hij licht mondeling één Nederlandse, één Australische en één Engelse officier in, die de berichten naar hun eigen onderdelen doorgeven. De gewone jongens mogen Van de uitgaven ontvangt: Defensie 1500 millioen of bijna 27 pet. van het totaal; Soc voorz. emigr., volk8gezondh. en volkshuisvesting 819 2 millioen; Nationale schuld 704 5 millioen; Onderwijs en cultuur 510.6 millioen; Herstel van oorlogsschade 431.3 millioen; Waterstaat en verkeer 4120 millioen: Politie en justitie 216.0 millioen; Handel en nijverheid 146.6 millioen; Land- en tuinbouw, veeteelt en visserij 111.0 millioen, subsidiebeleid via het Landbouw- Egalisatiefonds so.o millioen; Overige 685 2 millioen. Huishoudboekje van een wever In de annalen van „St Lambertus" te Helmond, bewaart men nog de cijfers uit een huishoudboekje van een wever uit de dagen van rond ïooo. De man die onderstaande boek houding hield verdiende f7,- per week. Z'n uitgaven specificeerde hy als volgt huishuur f 1,15 vuur en licht i,— kleding, klompen, sokken en lakens 1 ziekenfonds en verzekering 0,16 Zondagsgeld voor zichzelf f begrafenisfonds 0,08 zeep, zout en soda 0,12 scheren 0,03 Zondagsgeld voor 5 kinderen 0,05 zand over de vloer 0,03 schoensmeer 0,01 schoolgeld 0,04 Totaal f 3.82 Bleef over voor eten: 3,18 d.i. per persoon en per dag zes en 'n halve cent! Het mag als bekend worden ver ondersteld dat het volgend jaar land bouw emigranten in Canada kunnen worden geplaatst. Van groot belang is dat zij zich onmiddellijk melden, daar bet noodzakelijk is dat zi) in bet voorjaar in Canada aankomen Zij, die zich inmiddels hebben aange meld of dit nog in de loop van September zullen doen, hebben hier mee de eerste stap gezet op de weg naar. hun vestiging in het nieuwe land. Toch zou het vorkeerd zijn, na d6ze stap maar lijdzaam te blijven zitten afwachten tot er een papierlj» in de bus komt. Wie de A van Aan melding zegt, moet ook do B van Boekje zeggen, en met dit laatste bedoelen wij dan meer in hot bijzon der liet leerboekje Engels. Toen de Australische Minister voor do Immigratie onlangs in ons land was en wat hieronder over het leren van Engels gezegd wordt, geldt natuurlijk niet alleen Canada, maar ook Australië en Nieuw Zeeland weos hij er in een persconferentie op, welke moeilijkheden dn onvoldoende beheersing van de Engelse taal voor vele immigranten meebracht. Spiciaal geldt dit ook voor land bouwers, die immers niet in groeps verband werken, waardoor er niemand bij de hand is om een opdracht, die door gebrek aan taalkennis verkeerd wordt begrepen, nog bijtijds in goede banen te leiden. Het geeft natuurlijk de grootste moeilijkheden, wanneer iemand wordt uitgezonden om de koeien te melken en in plaats daarvan de kippen slacht. Zo'n vaart zal hot gewoonlijk niet lopen, maar de landbouwer die denkt, ik ken m'n vak, dus ik red mij wel, zou zich wel eens lelijk kunnen vergissen. De werkmethoden in de immigratie landen zijn nu eenmaal anders dan by ons, zodat hy zijn gebrek aan taalkennis niet kan goedmaken door het feit dat hy de „routine" van een boerderij kent. Veel dingen op de Canadese of Australische bedrijven zullen vreemd voor hem zyn en wanneer hy de uitleg niet volgen kan, maakt hy een „domme" indruk. En zoals men weet is het met eerste indrukken als met katten: ze hebben een uiterst taai leven. Wil de immigrant dus geen kat terig gevoel overhouden van zyn eerste tijd in hot nieuwe land, dan moet hy zorgen dat hy zicli niet alleen tydig meldt, maar ook tijdig begint zich met het Engels vertrouwd te maken. En natuurlijk geldt hetzelfde ook voor andere dan land bou w-emigranten Zo was er een Nederlands meisje in Nieuw Zeeland dat zich er over beklaagde, dat zy nog steeds als hulpverpleegster dienst moest doen, terwijl haar vriendin, die precies hetzelfde diploma had en gelijk met haar was aangekomen, al volwaardig verpleegster was. Maar geen wonder, haar vriendin was zo verstandig ge weest om Engels te leren en zy niet. En men vertrouwt tenslotte geen zieke toe aan een verpleegster die, wanneer zjj een opdracht krjjgt met de toevoeging „to be quick about it" (haast te maken), de ongelukkige patiënt misschien een hoeveelheid kwik zou toedienen. Emigratie is nu eenmaal geen picnic. Het is een voor het gehele verdere leven beslissende stap, die met een grote mate van verantwoor delijkheidsbesef genomen moet wor den. Het getuigt dan ook van een grenzenloze lichtzinnigheid, wanneer men zich zomaar „losjesweg" aan meldt en de zaak verder maar op zyn beloop laat zonder de moeite te nemen de taal van het land waar men heen wil te leren. Uit talryke ïapporten blijkt dat officieel niet ingelicht worden, maar de meesten van ons hebben wel vriendjes onder de officieren. Er wordt geen letter op papier gezet en alle voorzorgen moeten wel genomen zjjn, want in ruim 2 jaar heeft de Jap nog niets ontdekt. En dat zegt toch wel wat. Ontdekking zou weer een paar hoofden kosten Intussen wordt de gevangenis steeds voller. De 250 Nederlanders zijn aangegroeid tot 1200. Groepen uit Tailand, Sumatra en Flores zyn ons lot komen delen. Er zou een boek te schrijven zjjn over de erva ringen van elk dezer groepen. Wie het ergst geleden heeft, is niet uit te maken; het is allemaal even droevig, wat de jongens ons vertellen, Niet alleen Tailand was een hel. misschien Flores nog meer. De be volking op Flores, merendeels katho liek, heeft de jongens geholpen, waar ze maar konden. Dat heeft velen het leven gered of verlengd. Want na een jaar onmenselijk hard werken aan een vliegveld, volgt de terugtocht. Een schip werd getorpedeerd; het andere bereikte Makassar na veel omzwervingen. Daar kwam een Amerikaans toestel boven de haven cirkelen. De Jap gelastte de jongens met witte vlaggen op het dek te zwaaien; dan... zou de vlieger zien, dat het vrienden waren. Aldus geschiedde; de Amerikaan kwam cirkelend omlaag, zó laag, dat de jongens duidelijk de ster op de vleugels konden zien. Maar toen begonnen die duivelse Jappen te vuren op de Yank, die ternauwernood ont snapte. Deze gemene streek werd betaald) gezet, maar ten koste van de jongens. Zorg liever wat extra's te ver dienen, want dat is géén kunst en géén moeite. De Gruyter's cassa tions geven U immers regelmatig geld. Al zou U maar een tientje per week aan De Gruyter-artikelen besteden, dan hebt U toch al iedere week een hele gulden extra 1 Als U zegt: „Die korting betaal je toch zelf!" bedenk dan, dat De Gruyter, met eigen fabrieken en meer dan 360 eigen winkels heel voordelig werken kan. Daardoor is 10°/o korting mogelijk. Daarom gééft De Gruyter 10°/o korting. De Gruyter geeft 10%) korting op alle ^artikelen, behalve suiker, zouten soda. Goudmerk 250 gr. 230 et Roodmerk 250 gr. 204 cl. Blauwmerk 250 gr. 196 cl. Oranjemerk, 250 gr. 186 cl. Coffeme-vrije koffie pak 250 cl. Gemalen koffie met moutkolfie 200 gram pak. 112 ct Koffiestroop busje 30 ct Koffiesurrogaat pak 35 ct Koffiemelk flesje 37 ct die gevallen, waarin de emigrant niet j T.r> u 11 r slaagt, voor een belangrijk deel terugUit 99x CCl Cll iVIciflS te voeren zjjn op te gebrekkige taal kennis. Het is daarom met klem aan te raden, zyn. emigratie zorgvuldig voor te bereiden en daarbij een aller eerste plaats in te ruimen aan het leren van de taal, met welks hulp men zyn toekomst in het nieuwe land moet smeden. Binnen enkele uren kwam een heel escadrille bombers terug en nam het schip even onder vuur. Weer een massa doden, en meteen gooiden ze de halve stad en de hele haven aan puin. Dat is nou het rottige van een oorlog: die werkelijk de klappen krijgen, hebben er niets mee te maken. Nauwelijks zyn we aan hun verha len gewend, als er een transport uit Medan aankomt. Yan de 900, die de reis meemaken over Straat Malakka, komen er 250 aan. Nauwelijks buiten de haven van Medan treft een torpedo reeds het schip. Binnen 20 minuten is het schip in de golven verdwenen. Een paar honderd hebben geen kans gehad uit het ruim te komen, een paar honderd zijn verdronken voordat een Japanse kustboot het restant aan boord neemt. Ze hebben uren in het water gedreven. We zien deze troep niet, alleen de ergste gewonden. Ook onze vroegere dokter is er by; een zoon van professor Boeke. Als ik by hem kom, zie ik alleen een klomp gips. Alles is gebroken by hem. Alleen de ogen zyn zichtbaar en een gaatje voor de mond. Beide kaken, enkele ribben, armen en benen zyn gebroken. Nog een volle dag blijft deze jonge, oersterke man leven binnen zyn omhulsel. Pas 30 jaar oud, vol idealen. Hy wordt op ons nieuwe kerkhof begraven, omdat het oude vol is. Van de gewonden horen we ook verhalen over de vrouwen op Suma tra. Het is ook daar alweer hetzelfde: mishandelingen, afbeulen, miserabel eten, „de stryd om het leven" in de ware zin van het woord. van 20 September 1890 Tot kapelaan te S wolgen werd be noemd de Weleerw. Heer J. Saes, in plaats van P. J. L. Litjens, die kape laan werd te Sevenum; tot kapelaan te Broekhuizenvorst werd benoemd W. Wierts, te Meerlo P. G. W. Joos- ten, te Wanssum H. M. Wijnhoven. Pater Paulus Boerkamp o.f.m. schrijft een artikel over het H. Land. Overal vechten mannen dezelfde stryd; overal vechten vrouwen voor hun leven en dat van hun kinderen; het is de stryd tegen systematische uitmoording door een sadistische leger-staat. Maar geregeld komen nu de zware B 29 van de Yankees ons moed in spreken met hun zware bommen, die dood en verderf uitstrooien over de Japanse stellingen en havens. Daar, boven in de lucht op 10.000 meter, ligt onze hoop. Al moeten elke dag enkelen de strohalm, waaraan allen zich vastklampen, loslaten. Gelukkig komt de Jap zelf ons ook af en toe een hart versterk ortje geven we zijn nu buiten het vliegveld brede banen aan het graven door de heuvels; en links en rechts graven we diepe kuilen in de wanden als schuilplaat sen voor vliegtuigen. En dan horen we op een dag prut telend en ploffend een vliegtuig aan komen. Boven de palmbossen zien we hem aankomen. Af en toe slaat de motor af; rookzuilen stoten uit de motor. We staren de kist na, of hy het nog haalt. En heel onverwacht duikt de neus omlaag en in volle vaart giert het vliegtuig vlak bij ons in de grond. Een ontzettende klap, vleugels en rompstukken vliegen in het rónd. Een wolk zand belemmert e?en het uitzicht en dan is alles stil. Nu rennen we er allemaal tegelijk op af. Het is een hoop verwrongen ijzer, die diep in de grond zit. Van mensen is niets te bekennen. Een troep Jappen graaft het wrak uit en tussen de stangen en brokken komt het danig verminkte lyk van de vlieger te voorschijn. Het is geen 21 September 1889 Op 16 September gaf de fanfare Euterpe een uitvoering by Sanders en Boers te Oostrum. W. van den Munckhof-Sassen was voornemens op 23 September om 11 uur voorm. bij Jac. Gitzeis aan te bestedenhet bouwen van een schuur met bylevering van materialen. van 22 September 1888 Venray mocht in de laatste helft van de vorige eeuw tweemaal een diamanten priesterfeest vieren. Op 30 Juni 1870 vierde Joannes Caspar Fröling, rector van het Ursulinenkloo8ter de zestigste ver jaardag van zyn H. Priesterwijding. mens meer; niets dan onkenbare flarden vlees en kleren. Zulke voorvallen doen ons goed Zo afgestompt zijn we Om deze dag tot een gedenkwaar dige te maken, moet ik bij de com mandant komen. Zwijgend geeft hy me een enveloppe en daarop zie ik... het handschrift van myn vrouw. Ik weet niet, of ik mijn ogen geloven moet. Ik raak er geheel van over stuur. Na drie lange jaren een brief. Zenuwachtig scheur ik de brief open en vind er niets anders in dan een foto van het hele gezin. Lang sta ik er naar te staren en lang duurt het, voordat ik op de achterkant lees: Pasen 1943. De foto is dus bijna 2 jaar oud, maar ik merk het niet eens in mijn eerste opwinding. Ik kyk maar naar elk gezicht afzonderlijk. En de „ouwe" staat maar naast me, luistert geduldig naar mijn uitleg. Als ik tenslotte weer op de gang tussen de cellen sta, komen de vrien den om me heen staan en de foto gaat van hand tot hand. Die brengen me pas goed aan het verstand, dat liet een oude foto is. De nuchter- lingen laten zich ontvallen, dat zo'n foto niets zegt. Maar anderen.zeggen jij weet tenminste, dat ze toen nog leefden; wy weten niets. Ik weet niet hoelang en hoe vaak ik er naar gekeken heb. Maar bly ben ik ermee, heel erg bly. 3 jaar is lang, heel lang! Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5