KONINKLIJK AFSCHEID VAN DIE EMIGRANTEN H.M. DE KONINGIN WOONDE DE EINDLES BIJ VAN VENRAYSE EMIGRATIE-CURSUS BINNENLAND BUITENLAND J. Verhoeven 12.536 22.314 34.850 Gebr. Janssen 13.750 21.000 34.750 G. J. Janssen 13.500 20 299 33.700 L. Oudenhoven 13.900 10.870 33.770 Zondormeyer 13.700 19.200 32.900 Koenen, tlolthees 12 800 19.900 32.700 Arts en Gielen 12.SOO 19.330 32.150 Akerboom 12.700 19.200 31.900 Gebr. Verstralen 12.000 18 390 30.300 VollebergenZn. 12000 18.300 30.300 Dings, Castenray 11.770 18.155 29.925 De begroting was f 36.000 Onder architect J. Volleberg werd aanbesteed hot bouwen van een woonhuis en verbouwen van schuur tot stalling voor rekening van J. Bistervels, Scheide. De uitslag was: Gebrs. Verstralon, Venray f 22.700 Arts on Gielen, Merselo f 22.415 Itaedts, Oostrum f 21.500 Potten, Venray f 21.330 P. Volleberg en Zn., Venray f 21.300 Begroting f 21.900. Vergadering Gemeenteraad Vrydag 19 Sept. hield de Gemeente- raad van Venray een openbare Raads vergadering, waarbü slechts een punt op de agenda stond, n.in.het uitschry ven van oen obligatielening groot f 2000.000 tegen een rente van 41/, pet. Voor een verslag 7an deze vergadering zie men de krant van volgende we Districfoconconrg Zondag heeft het districtsconcon- cours van Noord Limburgse en Oost- Brabantse handboogschutters District XI plaats op de doelen van St. Joris to Leunen. Zondag 28 September zyn de dis- tricts-kampioenwedstrijden van dis trict XI en district XII uit Venlo. Dit heeft plaats in Venray. De voor wedstrijden zijn reeds in volle gang. WIELRENNEN Wat we vorige week in alle stilte gehoopt hadden, is niet bewaarheid geworden en konden wij dus Zondag geen kampioen begroeten. Toch kun nen we zeggen dat ze gezien hebben dat er Venrayse renners hebben deel genomen. Want zou er oen prestatie prijs verreden zyn, deze zou Guus Willems zeker mee naar Venray ge bracht hebben. fly was het immers, die keer op koer het peleton uit elkaar rukte en trachtte alleen weg te komen, maar wat steeds opnieuw mislukte. Toen hy even in de achterhoede verzeild geraakt was, flitsten voor in de groep drie renners weg, die ondanks een heftige achtervolging niet meer inge haald werden. Willems moest dan tenslotte met een eervolle se plaats genoegen nemen. Dat Theunissen uit Ysselsteyn inderdaad belofte inhoud, bewees hy om in dit rennersveld van so man nog de lie plaats te bezetten. Dit is zokor een hele prestatie, gezien zyn nog korte loopbaan als renner. Antoon Willems en van Hoof moesten beiden wegens pechdestryd staken. Zondag gaatMan de reis naar Haelen waar het kampioenschap van Noord Limburg verreden wordt. Jongens veel succes. Centrale Fokyeedag te Roermond Een succes voor Venray Onder ideale weersomstandigheden en grote belangstelling had Dinsdag j.l. te Roermond, op het terrein van P. Barten in de Weerd, de Centrale Limburgse Fokveedag plaats voor het M.R.Y.-veeslag. Het allerbeste wat Limburg aan mannelijk en vrouwelijk fokmateriaal te bieden heeft, werd op deze fokvee dag aangevoerd. Hieronder bevonden zich ook de 5 stieren van de K.I.- Voroniging te Venray. Zy behaalden de navolgende prijzen Bora's Paul1 a prys en werd tevens uitgeroepen tot reserve-kampioen;Mia's Paul: ib prfls; Maria i2's Paul: 2b prys; Jan van Kokkelert: 3a prijs; Betje's Jumbo; 3a prys. Do 1 eerstgenoemde stieren kwamen uit in één rubriek; Bora's Paul en Mia's Paul namen in deze zware ru briek de eerste plaatsen in; de be oordeling van de jury luidde: „Beste categorie met prima kopnummers". Het kampioenschap behaalde dit jaar do stier Paul van de K.I.-Vereniging te Helden. Deze Paul is de vader van do reserve-kampioen Bora's Paul. Ook met het door de Venrayse veehoudors aangevoerde vrouwelijke fokmateriaal werden in hot algemeen goede tot zeer goede resultaten be haald. Eclit gaat Venray voorbij De derde Anjeravond van Echt is in alle opzichten een overweldigend gebeuren geworden. Wat de financiële kant betreft, wist Echt met een op brengst van f 2106.42 de eerste op de lijst, Venray, voorbij te steven. Dit bedrag betekent een gemiddelde van bijna 17 cent per inwoner. De stand is thans als volgt: Echt f 2106.42 - 17 ct p. inw. Venray 2646 66 - 15 ct p. inw. Maastricht 1951.50 - 21/. ct p. i. Nieuwe Lagere Landbouwschool te Well. De plannen om in Well een nieuwe Lagoro Landbouwschool te bouwen, schijnen vaste vorm aan te nemen. By dozo school zal ook gelegenheid zijn tuinbouwonderwü8 te geven. De gemeente Bergen -heeft reeds vroeger togen de vestiging in Well geprotesteerd. Men zag zo daar liever in Bergen zelf Rietsuiker voldoende voor binnenland Minister Mansholt verwacht, dat de suikoropbrengst uit de binnenlandse bietenoogst voldoende zal zijn om het Nederlandse verbruik in 1953 te dekken. Suiker zal alleen moeten worden ingevoerd, om te worden verwerkt in voor uitvoer bestemde producten. Op do begroting van het Landbouw- Egalisatiefonds is ditmaal dan ook goon post voor regerings aankopen van suiker uitgetrokken. Voor de deelnemers aan deze derde emigratiecursus is de eindles wel een buitengewone verrassing geworden door het bezoek, dat H. M. de Koningin hieraan bracht. H. M. had de wens te kennen gegeven om het organisatieleven van onze Limburgse boeren en tuinders beter te leren kennen en het is een gelukkige gedachte geweest van de organi satoren, om ook de eindles van de derde Emigratiecursus, welke in Venray gegeven is, by dit Koninklijk bezoek te betrekken. Want zo is dit afscheid aan de cursus een onvergetelijk ogenblik geworden voor al de deelnemers, welke binnenkort naar verre landen vertrekken, om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Het is verder een stimulans geweest voor allen, die meehelpen, deze jonge mensen geestelijk en lichamelijk voor dat vertrek zo goed mogelijk uit te rusten. Het beeld van de Nederlandse Koningin, die daar zo eenvoudig weg met de deelnemers zat te praten en van Haar eigen ervaringen vertelde op Haar buitenlandse reizen zal die jonge mensen, die Donderdag daar byeen waren, hun hele leven by blijven. Het was over drieën toeü de Voor zitter van de Vestigingscommissie der L.L.T.B. W, Niesten de eindles, die gehouden werd in een der grote zalen der nieuwe landhouwhuishoud- school opende. In het Engels baden leraren en leerlingen het Onze Vader, waarna de heer Niesten een korte inleiding hield, waarin hy weesop het gewel dige belang van een goede emigratie cursus. Nu honderden mensen ieder jaar opnieuw Nederland moeten ver laten, nu is het de plicht van Neder land, aldus spreker, deze mensen zo goed mogelijk uit te rusten. Dat de katholieke organisaties deze taak op zich hebben genomen, vooral hier in het Zuiden is vanzelfsprekend voor hen die het hart van het Lim burgse volk kennen. Het vererend bezoek dat we vandaag mogen ont vangen aldus spreker, geeft nieuwe moed om op de ingeslagen weg voort te gaan en le bly'ven werken voor een betere geestelijke uitrusting van hen die elders een bestaan op gaan bouwen. Ü9 heer P. Gerrits leider van de cursus gaf dan een overzicht van het hier reeds verrichte werk, waarvan U op pagina 1 het verslag vindt. H.M. de Koningin in aantocht Intussen hadden buiten, waar het zonnetje weer de regenbuien verdreef, zich reeds honderden mensen opgesteld De gehele Venrayse schooljeugd uitgerust met vlaggetjes - stond klaar om H. M. een spontaan welkom toe te roepen by haar bezoek aan Venray. Rijkspolitie reqd op en af, en de dames die ten bate van het Anjerfonds anjers verkochten maakten goede zaken. In de morgenuren had de Koningin een bezoek gebracht aan de R.K. Land- bouwhuishoudschool en -opleiding- school in Posterholt, terwijl ze in de middag een bezoek bracht aan de Boerinnendag in Roermond. Om kwart over drie begon de grote klok van de St. Potrus Banden te luiden ten teken dat H. M. de Koningin de grens van Venray overschreden had. Overal langs de weg stonden be langstellenden en de schooljeugd van Leunen en Castenray wuifden H.M. een hartelijk welkom toe. Even voor half vier reed de Konink lijke stoet via de Paterstraat de kom binnen, waar de vlaggen wapperden en de publieke belangstelling zeer groot was. Via de Oostsingel werd voor gereden aan de Landbouwhuis- houdschool, waar H. M. begroet werd door de heer Burgemeester, de Wet houders Pubben on Reintjes, alsmede secretaris Vorst. Truusje Tliijssen bood H.M. een prachtig bouquet anjers met een toepasselijk gedichtje aan. De jeugd van de laudbouwhuishoudschool bracht haar een aubade, waarna de autoriteiten aan H. M. werden voorge steld. Wy merkten daarby o.a. op Deken Berden, Depute Peters, W. Niesten, Voorzitter Vestigingscommissie der L.L.T.B. J. Selen, ondervoorzitter van genoemde commissie, P. Cryns, Secr. Xatli. Limb. Emigratiestichting, J. Qübbels, lid v. Bestuur Ver. voor Landbouwonderwijs. J. Wynhoven, hoofd Landbouwschool, H. Rutten, Voorzitter van de Kring der L.L.T.B. J. v. Osch, Voorzitter van Kring Venray der J.B.T.B. en Mej. Tiel Groenestegen, wnd. Directrice Land- bouwhuishoudschool. Dan werd H.M. door de Commissaris der Koningin naar de zaal geleid, waar de aspirant emigranten wach tende waren om de les te vervolgen. Nadat H.M. gezeten was, werd be gonnen met de eindles. De heer Niesten heette H.M. har telijk welkom op deze eindles en ver zocht Mej. R. Lemmen—Janssen te willen vertellen, waarom zij nu feitelyk had deelgenomen aan deze cursus. De vrouw en de emigratie De heer Niesten vraagt mij om in een enkel woord -te zeggen, hoe myn gedachten zyn over emigratie. Ik zie het als iets, dat noodzakelijk is om een gölukkig gezin te kunnen stichten. Vooral daar hier de toekomstmogelijk heden zo beperkt zyn. Vooral hierin deze streek waar over het algemeen grote gezinnen zijn zoals by ons thuis met 14 en by myn man thuis met 8 kinderen. Daarom hebben wy in de jaren van onze verkering het plan gemaakt om co emigreren om zodoende voor ons zolf en voor het nageslacht een mooie toekomst te kunnen opbouwen. Dat dit grote offers zal meebrengen weten wy beiden heel goed, vooral uit talrijke brieven die we ontvingen. Vooreerst het scheiden van ouders, broers en zusters, van thuis en al wat ons dierbaar is. En. al het vreemde en alles wat we hier gewend waren en daar zullen moeten missen. Ook van de vrouw zal het zeker nog extra offers vragen. Do man is meestal op het werk op het land of tusson het vee, zoals dat in 't noorden van Nieuw-Zeeland is waar wy komen. De vrouw die integendeel de hele dag thuis is heeft er voor te zorgen dat het huis gezellig is. Zy moet zorgen, dat het eten op tyd klaar is en zy heeft ook de grote en zware taak van do opvoeding van de kin deren, wat daar heel wat meer tyd en offers eist dan hier. Hier in deze streek waar er voor namelijk katholieke scholen zyn wordt- ze in de opvoeding en ook vooral en christelijke opvoeding bijgestaan door het onderwijzend personeel, die er voor j zorgen, dat de kinderen Katecbismus leren, door pastoor of kapelaan die hen voorbereiden op eerste H. Communie. Doch ginds waar slechts enkele katho lieken wonen en waar wy komen, maar tweemaal in de maand Mis kunnen horen zal dat allemaal op de ouders en vooral op moeder neer komen. Het is toch vooral moeder waar het hele gezin om draait, het is moeder die het kleine kind op do schoot neemt en het zyn eerste gebedje leert stamelen, het zal moeder weer zyn die het later helpt zyn katechis- mus te leren en het zal ook moeder zijn die het moet voorbereiden op zyn eerste H. Communie. Later als de kinderen groter worden en allerlei moeilijkheden krijgen, zal die toch al zware taak zeker niet minder worden. Dat dit een degelijke voorbereiding eist op alle gebied, zal wel zeker niemand kunnen ontkennen. Dan is er nog de grote taak van do vrouw om het huis met weinig middelen toch zo gezellig mogelyk te maken, zodat man en kinderen er zich ook echt thuis zullen voelen. Zij zal ook moeten zorgen dat haar huis steeds het middelpunt is van een echt christelijk en godsdienstig leven. Ook heeft de vrouw er nog moei lijkheden op ander gebied. Het is namelijk hier zo dat men gewend is alles bij de hand te hebben. Als men iets nodig heeft hoeft men maar naar de winkel te gaan en men kan het kopen. Dat zal daar nog lang niet altijd kunnen, omdat de afstan den vaak zo groot zijn en er ook niet altijd alle luxe te. krygen is, die men hier gewend is en nodig meent te hebben. Het zal ook voor de vrouw van zeer groot belang zyn, om de taal goed te leren, daar zy, in tegenstel ling met de man, de hele dag thuis is en zodoende niet zoveel in aanra king komt met andere mensen, waar zy de taal die ze toch ook hard nodig heeft voor de opvoeding van de kinderen goed van kan leren. Wij weten dat al deze moeilijkhe den zullen komen. Toch durven wy het aan en hopen samen met Gods hulp en met de hulp van een degelijke voorbereiding op alle gebied hier, ginds een gelukkig gezin te stichten en een mooie toekomst op te bouwen voor ons zelf en voor onze kinderen en zo de naam van ons land en volk hoog te houden. Yerv. was 't woord aan de voorz. van de Kring Yenray der J.B.TB., die ook deze cursus heeft meegemaakt en die vertelde hoe hy tot emigreren is gekomen. Waarom emigreren Als tweede uit een gezin van tien, toog ik, na de lagere school te hebben doorlopen, aan het werk op vaders bedrijf, zoals dat hier in deze streek gebruikelijk was. Van voorlichting omtrent beroepskeuze, was toen geen sprake, zeker niet by ons op het dorp. Ik bezocht de Lagere Landbouwschool te Venray en kreeg hier een beter inzicht op de stand van zaken voor ons jonge boeren. Naarmate ik ouder werd, drong de vraag zich aan my op: Wat zal ik te zyner tyd moeten beginnen Ik was toen te oud om nog van beroep te veranderen, althans naar ik meen de. Rond 1945-1946 kwam het woord emigratie voor de dag en drong de betekenis er van tot my door. Een beslissing op korte termijn in zo'n groot probleem leek my niet verstan dig. Ik besloot nog wat te wachten en de tyd te benutten om my zo goed en zo kwaad als 't ging te ontwikkelen* door het volgen van cursussen op technisch en sociaal gebied. De Kath. Standsorganisaties zagen de moeilijkheden hier - grondgebrek door overbevolking en gingen nu de mogelijkheden na die er hier nog waren en elders. Er werden studie reizen gemaakt naar Brazilië, Canada, Australië en Nieuw Zeeland. De bevindingen werden ons door gegeven via Emigratievoorlichtings avonden en via artikelen in onze vakbladen. Persoonlijk heb ik door deze voor lichting veel geleerd en werd myn inzicht in deze kwestie gebaseord op datgene, wat verantwoordelijke men sen er van zeiden en schreven. ^Ongeveer een jaar geleden ging een kennis van mij emigreren naar Nieuw Zeeland en wy beloofden elkaar om geregeld te schrijven. Dit was ook zeer leerzaam. Ik kreeg een inzicht in de moeilijkheden, die mijn vriend daar ondervond. Lang heb ik nagedacht welke rich ting ik zou kiezen. Maar als ik dan 's avonds moe gewerkt naar huis ging en ik zag dan de zon ondergaan over de weiden, waarin de koeien graas den of over het land, waar het graan stond te groeien, dan dacht ik bij me zelf: Neen, ik word boer, waar dan ook Intussen maakte ik kennis met een meisje. Eerlijk gezegd, durfde ik niet goed met haar te spreken over emigratie, omdat onze meisjes nogal sceptisch staan tegenover dit pro bleem, wat mede zijn oorzaak vindt in het feit, dat de voorlichting meer aan onze jonge boeren gericht wordt en wij er dus vanzelfsprekend beter mee op de hoogte waren. Daarby komt nog, dat van ons Limburgers wordt gezegd, dat we zo „honkvast" zijn en zeker onze aan staande boerinnen. Dit is ongetwijfeld een heel goede eigenschap, maar nood breekt wet. zal hierop wel van toepassing zyn. Naarmate wy samen meer spraken over onze toekomst, werd ons echter duidelyk, dat we moeten gaan, on danks de moeilijkheden. Al eerder was ik naar deze Emi gratiecursus gegaan waar deze moeiyk- heden worden besproken. Yooral de taal is een moeilijkheid die nu even wel gedeeltelijk is opgelost. Vooral met het oog op een eventueel zelf standig te voeren bedrijf in de vreemde. Het ligt in onze bedoeling in Nieuw- Zeeland enkele jaren als werknemer te gaan werken bij een werkgever waarvoor myn vriend zorgen zal. We kunnen dan de kat eens uit de boom kyken en mij zodoende de daar heer sende werkmethoden en hun eigen aardigheden eigen te maken. Wanneer we precies vertrekken weten we nog niet. Dit zal van zeer vele factoren afhangen. Als we gaan hopen we met Gods hulp daar een gezin te stichten en onze krachten te geven aan ons nieuwe vaderland, tot heil van ons en onze kinderen. Godsdienst, Biologie en Engels Dan was het woord aan de leraren van deze cursus, die hun pupillen de laatste raadgevingen en lessen mee gaven. Pater Adjutor drong er bij de aspirant-emigranten op aan, toch niet te vergeten, waar zy ook zouden komen, dat zy Katholieken waren en dat zy op de allereerste plaats in hun leven als doel hadden, God te ver heerlijken, om daardoor zelf gelukkig te worden in de hemel. Al het ma teriële, alle andere doelstellingen kun nen slechts middel zijn om dat te bereiken. Wie het anders ziet gaat onherroepelijk verloren. Wat baat het de mens indien hy alles wint, maar daarby schade lydt aan de ziel. In een eenvoudig maar diepgevoelig afscheids woord, wenst hij hen Gods beste zegen toe, voer hen persoonlijk en voor hun (toekomstige) gezinnen. Dr. v.d. Hombergh, gaf een kort overzicht van alles, wat hij besproken had in de lessen waarin hy hun ge wezen had op de biologische zijde van verschillende levensvragen. Als een emigrant zedelijk ten onder zou gaan, zou hij het aan zichzelf te wijten hebben, want hy kan nooit zeggen, ik wist het niet, integendeel, die kennis is hem in ruime mate ge geven. Naast het godsdienstige onder wijs wat gegeven was, is en blijft het noodzakelijk ook de biologische zy'de te belichten en hy hoopte en vertrouwde, dat de lessen in deze cursus gegeven, hen af zou houden van de grote ge varen en hen gelukkige mensen zou doen zyn. De dan volgende les maakten op alle aanwezigen diepe indruk. Want nu had bet Nederlands afgedaan en werd het Engels voertaal. In vlot tempo werden door de heer Revis aan verschillende deelnemers vragen gesteld, die prompt en vlot werden beantwoord en waarin tevens nog het een en ander over emigratielanden werd verteld. Niemand had dit verwacht en met grote aandacht werd het vraag en antwoordspel door de aanwezigen be luisterd. Dat de leerlingen hun lesje kenden, werd in dit kwartiertje wel duidelijk. Onder-onsje Nadat de heer Niesten de verschil lende sprekers had bedankt, deelde hy mede, dat H.M. graag eens onge dwongen met de leerlingen wou praten, en inderdaad toen de thee geserveerd werd, ging H.M. bij de leerlingen zitten, die in een kring rondom haar schoven en nadat de verlegenheid een beetje geweken was duurde het niet lang of zowel de dames als de heren waren in druk gesprek gewikkeld met de Koningin, die van ieder bijzonderheden wilde weten over thuis, over de emigratie, over de moeilijkheden en die boven dien veel nieuws wist te vertellen van haar reizen door Amerika en Canada. En hoewel er buiten de kring wel eens bedenkelijk op het horloge werd gekeken, hielp het niets. H.M. was vol belangstelling en met de heer Gouverneur en de emigranten werd er echt gezellig gepraat. Maar de reis moest verder en nadat H.M. de leerlingen een goede reis had toegewenst en veel succes, nam zij afscheid van de genodigden, de paters, dames en heren leraren, om zich dan naar buiten te begeven. In de hal stonden een viertal meisjes opgesteld, die Haar voor de prinsesjes een mandje Peelhei aan boden en een Kistje honing, een geschenk wat door Haar zeer op prys werd gesteld. Nadat aan haar buiten nog de leden van het Anjercomitó Yenray waren voorgesteld, ging H.M. verge zeld van haar twee hofdames en Haar adjudant te voet naar de Stationsweg, daarby luide toegejuicht door de honderden kinderen, die hier waren opgesteld. By het instijgen van de wagen dankte Zy hartelijk de heer Burge meester voor de prettige ontvangst in onze gemeente en vooral voor het enthousiaste welkom van de school jeugd. In snelle vaart ging de Koninklijke stoetdan via Oostrum naar Wanssnm en Well en vandaar uit naar Gennep, waar het sanatorium Zonliehtheide door Haar werd bezocht. De muzikale opluistering van dit Koninklijk bezoek werd bij aankomst van H.M. verzorgd door Venray's Harmonie en by het vertrek door de Roadse Blaoskapel. Diploma's Intussen ging de eindles weer door en ontvingen de geslaagden uit han den van de heer Rutten, kringvoor zitter der L.L.T.B. hun viertalig diploma. De geslaagden waren: Wilhelm Arts, Ysselsteyn; Hendri- kus v.d. Berg, Oostrum; Leo v.d. Berg, Oostrum; Arnold Bodden, Maashees; Antonius Cremers, Venray; Johannes Cornelissen, Leunen; Petr. Duyekers, Maashees; Willem v.d. Ham, Venray; Jacobus Heiligers, Ysselsteyn; Elisa Janssen, Veulen; Huberta Janssen, Ysselsteyn; Johannes Janssen, Vier lingsbeek; Johan Jaspers, Venray; Antoon van Kempen, Leunen; Lamb. Kersten, Holthees; Theo Kusters, Veulen; Leo Lemmen, Oostrum; Jo hanna Loenen, Leunen; Jan Maas, Heyde; Piet Michels, Heyde; Peter Nellen, Heyde; Jac. van Osch, Heyde; Gerard Peeters, Overloon; Maria Peeters-Willems, Overloon; Peter Poels Heyde; Jos. Reinties, Veulen; Peter van Ryswyck, Merselo; "Wim van Ryswyck, Ysselsteyn; Petronella Strfibos, Castenray; Antonia Strybos, Castenray; Peter Timmermans, Horst; Allegonda Volleberg, Venray; Theod. Vullmgs, Castenray; Gertruda Wilm- sen, Oostrum; Jacobus Wilmsen, Oostrum. Totaal8 dames en 27 heren. Na de diploma-uitreikiug gaf Radio Zuid de cursisten gelegenheid de reportage van de hele middag te horen, onderwijl de koffietafel werd gereed gemaakt. Aan tafel, waaraan alle gasten en de leerlingen aanzaten, werd door verschillende sprekers dank gebracht voor al het goede en schone, waarvan deze middag de bekroning bracht en tevens nog eens gewezen op het grote belang van een goede opleiding voordat men gaat emigreren. O.a. voerden aan tafel het woord de heren Niesten, Dinghs, Burgem. Janssen, Th. Peters, Pater Sergius Emonds, Kryns, Revis, vd. Hombergh, Pater Adjutor Rietjens, P Gerrits, terwyl tot slot de heer van Osch alle leraren en leraressen dank bracht voor hun lessen. Er werd een telegram gezonden aan H.M. waarin Haar nogmaals dank werd gebracht voor Haar bezoek van deze middag. De koffiemaaltijd werd opgeluisterd door zang van het koor der landbouwhuishoudschool, terwyl oudere meisjes enkele voordrachten verzorgden. Dnurder brood op platteland Op het jubileumcongres van de Nederlandse Katholieke Bakkers- patroonsbond, dat te Tilburg word gehouden, werd gepleit voor de in voering van één soort bloem voor witbrood. Bovendien werd nog voorgesteld om op het platteland, vooral in de kop van Noord-Holland de broodprys met 1 of 2 cent te verhogen, omdat de bezorging alleen al 0 a 7 cent per Ijrood kost. De Nederlandse Bakkery- stichting zal hierover een onderzoek instellen. Loonsverhoging in de landbouw De lonen van de vakarbeiders in de landbouw zullen omhoog mogen, die van de ongeschoolde niet. Dit zijn de conclusies, waartoe het College van Ryksbemiddelaars gekomen is na bespreking van voorstellen, die waren ingediend door de Stichting voor de Landbouw. Het college acht een basis-uurloon van 88 ceDt, met inbegrip van 3 cent voor de werknemersbijdrage aan de pensioenpremie, voor de vakarbeiders in de normale landbouwgebieden aan vaardbaar. Door de Stichting van de Landbouw was voorgesteld dit loon op ssVa cent, met inbegrip van 3 cent voor de pensioenpremie, te bepalen. Het huidige loon bedraagt S4Vs cent met inbegrip van 2:/a cent voor de pen sioenpremie. De datum van invoering der loons verhoging is nog niet vastgesteld. Daarover en over enige andere punten, zoals de loonsverhoging in de overige loongebieden en do beloning van de jeugdige werknemers zal nog een bespreking met het college worden gehouden op 26 September. Iu 1953 waarschynlijk 55000 emigranten Voor sociale voorzieningen, emigra tie en volksgezondheid is op de gehele begrotingsdienst 1953 geraamd 631 milioen gulden. Van belang is hier te noteren, dat voor arbeidsbemidde ling en scholing ongeveer 3 milioen meer (te weten 23 millioen) is uitgetrokken dan vorig jaar. Dit vooral ten behoeve van de Rijkswerkplaatsen voor vak ontwikkeling, waarby in de eerste plaats wordt gedacht aan mecha nische metaalbewerking. Daarnaast zullen emigratiecursussen komen, onder andere in bouwarbeid. In het geheel van het op de werk gelegenheid gerichte beleid blyffc bevordering der emigratie en belang rijke plaats inemen. Voor 1952 is het aantal emigranten geschat op 4700. Vooi 1953 is op een styging gerekend. De vervoerskosten voor dat jaar zyn geraamd voor 35000 personen. - Een stel Oostenrijkse oplichters hebben een drietal Nederlandse zaken lui opgelicht voor een half millioen gulden. Het betreft een leverantie van hout. Van bet geld zal niets meer of niet veel meer terecht komen. Fabrieksbrand te Weert Donderdagnamiddag is by de Nati onale Luciferfabrieken te "Weert door nog onopgehelderde oorzaak brand uitgebroken. Met grote felheid greep het vuur om zich heen en vond een gretig voedsel in het wel zeer brand bare materiaal. Door een steekvlam, by het begin van de brand, werd een daar werk zame metselaar zeer ernstig aan het gelaat en handen gewond. De materiële schade is groot. De totale voorraad ging verloren. Stag natie in werkzaamheden is onvermy- delyk door machieneschade. Meer premies voor woningverbetering Voor de verbetering van woningen, die wegens technische gebreken of slechte indeling onbewoonbaar zyn geworden of dreigen te worden, kunnen thans, op ruimere schaal dan voorheen, premies worden verstrekt. De premie bedraagt maximaal 1400 gulden per verbeterde woning en wordt toegekend uit het zogenaamde Terlingenfonds, dat mede door belang rijke schenkingen van particulieren tot het verstrekken van de premies in staat is gesteld. Voorwaarde voor toekenning van premie is, dat de gemeente een deel daarvan voor haar rekening neemt. Elke aanvrage wordt afzonderlijk beoordeeld; daarby geldt onder meer, dat de woning na de voorgestelde verbetering weer voor geruime tyd als volwaardig kan worden beschouwd. Gevallen die uitsluitend normale onderhoudswerken betreffen, zoals schilderen, behangen en andere zoge naamde onderhoudswerken, komen niet voor premie in aanmerking. De premieregeling voor woning splitsing, ingevolge welke regeling voor elke door splitsing verkregen woning een premie van maximaal 2100 gulden kan worden verleend, blijft onverminderd van kracht. Voor inlichtingen dient men zich te wenden tot het gemeentebestuur of tot de directie van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting in de provincie. In Helmond 3 millioen voor woningen en grond De gemeenteraad van Helmond heeft drie millioen gulden bestemd voor woningbouw en grondaankopen. Tij dens de zitting werd een telegram voorgelezen van de voorzitter van de woningbouwvereniging Volksbelang, de heer Jos. van Well. Hierm stond, dat door verouderde bouwmethoden en weinig'doelmatige organisatie de in vier plannen ondergebrachte 260 woningen ruim 730.000 gulden duurder zouden kosten dan noodzakelijk is, SOVJET-UNIE, CHINA EN HET WESTEN De Chinese delegatie, die naar Mos kou reisde en enige dagen later werd gevolgd door die van de Mongoolse republiek, verblijft nog steods in de Russische hoofdstad. Het is geen toeval, dat Jakob Malik, de Russische woordvoerder in de Verenigde Naties, kortgeleden werd vervangen door Valerian Zorin, want Malik is een goed kenner van het Verre Oosten. En het lydt geen twijfel, dat de Sovjet-Unie tracht tot klaarheid te komen over de stand van zaken in Oost-Azië, omdat de zaken daar niet naar wens verlopen. Er bestaat een controverse tussen de Russische en de Chinese zienswijze in zake Korea. De Russen zouden gaarne zien, dat de positie in Korea enigermate werd geconsolideerd. Moskou ziet met lede ogen de trage gang der wapenstil standsbesprekingen aan. Enerzijds is het voor de Sovjet-Unie van belang, dat de Verenigde Naties een échec lijden, maar de prys, dat Zuid-Korea daardoor in Chinese handen zou ge raken is haar te hoog. Het zou de heerschappij, die de Sovjet-Unie over Noord-Ckina uitoefent aanmerkelijk doen tanen, zoal niet te niet doen. Daarom is Malik, die van 1942 tot het uitbreken van de oorlog tussen Rusland en Japan, en in t946 weder om als raadgever van de Russen. Een kloof tussen Engeland, dat strategisch een zo belangrijke positie inneemt in het verre Oosten, en de Ver. Staten zou voor Moskou zeer welkom zijn. Bovendien dwingt de consolidatie in het Verre Oosten voor Moskou temeer, omdat men in het Kremlin met do allergrootste belang stelling het verloop van do Ameri kaanse verkiezingen volgt. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden PAROCHIE-ACTIEWees eerlyk. Priester van de weekkap. v. Leipsig 16de Zondag na Pinksteren, 5de Zondag t.e.v. St. Gerardus; 6 uur lm.; 7 uur leesmis Gerard Janssen; s uur Ieesmis voor parochianen; 9 uur kin dermis; 10 uur Hoogmis voor de leden van S.V.V.; 3 uur kinderlof; 7 uur Rozenhoedje en Lof. MaandagH. Mauritius en Gezellen. 6.30 zielemis v. alle overl. parochianen; 7 uur leesmis zek. int.; 7 30 leesmis Gerard Direks en echtgenote; 8 uur gest. jrd. Gebrs. Piet, Jozef en Martin Janssen (2kl); 7 uurzielelof en rozenh. Dinsdag H. Linus. 6 30 leesmis z.i 7 uur leesmis voor behouden vaart; 7.30 leesmis Antonius Arts, echtgen. en overl. ouders; 8 uur gest. jaard. Maria Claessens en overl. kinderen(3kl) 9.30 pl. Huwelyksmis voor bruidspaar Xelissen-Peeters. Woensdag: O.L. Vrouw ter Slaven. 6 30 leesmis Wilhelm Clephas en beide echtgenoten; 7 uur leesmis; 7.30 lm. wed. Swinkels Hendriks; 8 uur gest. jaard. Mgr. Dr. P. Hoefnagels en ouders (sol. ikl); 9.30 pl. Huwelyksmis 3or bruidsp. Donderdag; - overl 7.15 •km. Ben H. Sacral, meisjes; 8 uur ge Camps, ouders eil Vrijdaga. C, 30 leesmüfraj uur leesnis^ overl. «4- Johan en Alfcflj ~~rd. Marfan Petronella Zaterdag :B*p. - O.L. Vnmrfat leesmis/amj -jr gest. jaardj Wilhelmina Bros- biechten; 7 u. Marii VELTUMDonfoj KATECHI8KC8:, en 4deklas'i les, de boon en 5de les. RETRAITE: in Roermoa: een worden voc? vanaf 17 jaar. Van o-i-Dea mond een verloof^ In de loop van zullen propaganc retraitewerk 1% rekenen, gezien kc medoworkiDg7, 6.30 7.30 8 uur de gevers. f«ti( Groep I lijpe buitenspel, competitie komen op ;a $r< PAÏRJ 16de Zo van H. ApjSeift met instrutöe 03 overl. oudits jCf Hoogmis ico:© leden van dj Airt 't Koordje; jadi I Communieen&iigj collecte Patejrl 4.20 gez. "Vsp-n, Maandag: fLi 7 uur H. Ui ur pl. jaarg. Wal broeders j gewerkt htïa Dinsdagtig 6 uur uit8t:>iva 6 uur H. Jür I 7 uur Gersia^i echtgenote! H van Haldemiasi H. Antoniusilar gunst; 6.30lilvai 3 reliquieut. WoensdajiiPa peda; 7 uu-Mn Jacobs uit u Donderdartui en Gertrudijsei Verheggen. Vrydagsi. 1 6 30 oefen in vH Zaterdag ::lze; t.z.i. (R); va:-8 Iedere diii weldoeners, Parochiek(iiléfi 16de Zona a I van H. Mat.'^po! zyn alle vasees is voor het'ïiver - uur Lof ::zei Maandag .bes H. Geest. Dinsdag :X)es zielen in hnevu Woensda'b 1 Hendricus ans. Donderda 'O t O.L. Vrouvsanl VrydagSBSt. Johanna Miéen Verstappen Zaterdag - g' Henricus ÜWgJk van 6 7 Marialof. PAROCHIRbtl 16de Zonki P feest vd. heidsfeest de H. Misi Dyck—Smi hoogmis der H. Kii___ halen der ^en school; 3 c* oj Kindje Jezwai: en opleggiqihet Maandag®" Lit-jens; 7.31'xoor en echtgonfc Dinsdag :!#rl Verlinden; Smits en Woensdi Claessens; Lena van Donderdi Claessens; Bomm, ocl Vrydag Weys; echtgenote Zaterdai Litïens; Bouten—Vj tot 8 uur; PARO 16de Zofl H. Comma H. Missen] Maandai overl. vd.l Dinsdag! t.e.v. O.L y Woensdi 7.30 rozenj om hun Donderdj Jeuken en! Vrydag! VandevenlJ Zaterda; Broeren PAROCl 16de Zqj leesmis t.l 8.30 kindtl de paroclf voor de i het BisscS Maanda( Cox.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 2