TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Dagboek van een krijgsgevangene Zelfstandige vestiging van Ned. hoeren in Canada NIEUWE KERKEN Dc gevolgen van kinderverlamming Denk aan de Orgehveek Uit „Peel en Maas" „De Raad der Goden" ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1952 No' 37 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Dat Canada iiitstekendo perspec tieven te bieden beeft aan landbouw- emigranten die zich daar op de duur zelfstandig willen vestigen mag wel als algemeen bekend verondersteld worden. Over de wyze waarop de zelfstandige vestiging in de praetyk in zyn werk gaat zijn belangwekkende gegevens te vinden in het proefschrift, weermee dr ir. A.S. Tuinman dezer dagen aan de landbouwhogeschool te Wageningen promoveerde. Wy lezen daar, dat de Canadese landbouwer zich op het ogenblik in een gunstiger economische positie bevindt dan ooit te voren. Oorzaak hiervan is de voortdurende toename der bevolking - o a. door immigratie waardoor de binnen landse afzet aanzienlyk is verruimd, terwyl ook de consumptie per hoofd groter is geworden tengevolge van de stijgende levensstandaard. intussen is de landbouwbevolking van Canada nog steeds te klein om de rijke mogelijkheden van dit enorme land uit te buiten. De situatie is dan ook zo, dat er niet alleen nog millioenen hectaren grond op ontginning liggen te wachten, maar dat er over heel Canada duizen den reeds ontgonnen gronden met opstal te koop zyn doordat de eigenaars geen opvolger hebben. Voorlopig is er dus nog voor ruime tijd aanbod genoeg om te voor zien in de vraag van Nederlanders die zich in Canada zelfstandig willen vestigen. Hoe gaat het overnemen van een bedrijf nu in zyn werk? Zoals bekend kan de emigrant geen kapitaal uit Nederland meenemen, zodat hy eerst als werknemer dienst moet nemen om de nodige gelden bijeen te sparen. Deze gang van zaken is trouwens geheel in het voordeel van deemigrant, daar hij zodoende gelegenheid heeft om aan zijn nieuwe omgeving te wennen en ervaring op te doen met de werkmethoden in Canada, die door gaans nogal van de Nederlandse af wijken. Uit de berekeningen van dr Tuin man blijkt, dat de materiële vooruit gang van de Nederlandse landbouw- emigranten, die sedert 1947 in Canada binnengekomen zyn, in geldswaarde uitgedrukt na het eerste jaar gemid deld 257 dollar bedroeg, na het tweede 1306 dollar, na het derde 2492 dollar, na het vierde 4124 dollar. Van de tussen 1942 en 1950 aan gekomen Nederlandse gezinnen heeft zich thans ongeveer de helft, in hoofd zaak door aankoop, in enkele gevallen door pacht of deelpacht, zelfstandig Deze vestiging vond gemiddeld een kleine twee jaar na aankomst in Canada plaats. De prijs van de door Nederlanders gekochte bedrijven loopt nogal uiteen maar het gemiddelde bedrag is on geveer 7800 dollar, waaruit volgt, dat deze bedryven gekocht zyn met hulp van verstrekte credieten. Welke credietfaciliteiten zyn er nu voor de Nederlandse landbouwemigrant beschikbaar. Sommige provinciale regeringen, zoals die van Nova Scotia, Quebec en New Brunswick, verstrekken leningen voor do aankoop van een bedryf; vooral in Nova Scotia, dat leningen tot een maximum van 8000 dollar verstrekt tegen 4,5 pet interest, is hiervan reeds door verscheidene Ne derlanders gebruik gemaakt. De meeste credieten blijken echter van particuliere zijde gekomen te zijn; hierbij speelt natuurlijk een belang rijke rol de goede naam en het ver trouwen, dat de betreffende immigrant zich heeft weten te verwerven. Als interest wordt by deze particu liere leningen gemiddeld 4,8". pet in rekening gebracht, terwijl de allos- singstermijn varieert van 3 tot 40 jaar met als gemiddelde u jaar. Wanneer men de verschillende ge vallen van vestiging nagaat, blijkt, dat gemiddeld 28,5 pet in contanten betaald is en 7i,s pet als crediet op genomen. Naast de aankoop van bedrijven doen zich natuurlijk nog andere finan ciële problemen voor, zoals de aan schaf van landbouwwerktuigen en levende have of het aanbrengen van verbeteringen. Om hierin tegemoet te komen, kunnen uit hoofde van de „Farm Im provement Loan Act", een wet die in 1945 van kracht geworden is, kort lopende leningen van ten hoogste 3000 dollars aan landbouwers verstrekt worden. Dit geld wordt niet rechtstreeks door de regering geleend, maar door particuliere banken, waarbij de rege ring zich echter voor 10 pet van liet. eventuele verlies garant stelt. De bank mag niet meer dan 5 pet interest eisen, terwijl de aflossings- termynen variëren van tot 10 jaar. De hierdoor geopende mogelijkheid is tot dusver een groot succes ge bleken en vele Nederlanders hebben er reeds van geprofiteerd; deze leningen zijn echter niet bedoeld voor de aan koop van bedrijven, maar moeten be schouwd worden als „sluitstuk" om een reeds aangekocht bedryf in wer king te brengen of te verbeteren. Voor hen die nog kapitaal in Neder land hebben staan, bestaat volgens de deviezenvoorscliriften der Nederlandse Bank de mogelijkheid om twee jaar na het vertrek naar Canada een be dril'fsinventaris van Nederlands fabri kaat (waaronder ook vee begrepen wordt) tot een waarde van hoogstens f 8000 te ontvangen; zy die hiervan geen gebruik maken, kunnen na de zelfde periode ook deviezen krijgen tot een .bedrag van f 1520. Als voorwaarde wordt hierbij echter gesteld, dat de emigrant zich inmid dels zelfstandig gevestigd heeft. Overigens wordt reeds bij de oor spronkelijke plaatsing van de Neder landse 'emigrant bij een werkgever zoveel mogelijk rekening gehouden met de toekomstige vestigingsmo gelijkheden in een bepaald gebied, hetgeen de kansen om spoedig té te slagen vooral wanneer de emi grant zich een gcede.naam in zijn omgeving weet te verwerven aan merkelijk vergroot. Er moge in dit verband nogmaals aan herinnerd worden, dat zy die het volgend jaar nog naar Canada willen vertrekken zich reeds nu dienen aan te melden. Is de kogel door de kerk, Gaat men de parochies delen, Dan begint het grote werk, Dat geen uitstel meer kan velen. XNIV Lcvo do bommen 5 November 1044 Vóór het altaar onder het afdakje knielen de jongens in het zand of zitten op dé boomstammen. Want velen kunnen niet meer knielen. Het Sanctus is gezegd; het hoogtepunt van het Offer nadert. Dan klinkt plotseling als'n akelige schreeuw de sirene door de lucht. Bovenin de toren van de gevangenis gilt hy zyn schrille geluid over het gevangeniscomplex. Drie lange stoten zyn het; dat betekent „Black out". Er zijn dus werkelijk vliegtuigen in aantocht! In de troep knielenden komt nu beweging en onrust; enkelen staan op. Maar de pater draait zich om en vertelt in het Engels en Nederlands, dat hy in ieder geval de H. Mis zal voortzetten, doch wie wil gaan, mag gaan. En onverstoorbaar gaat hy door en allen blijven. Verder horen we dan niets meer on we zien niets. Heimelijk turen we naar de lucht, in ons hart hopend, dat het werkelijkheid zal worden, dat we eindelijk, na drie jaren hopen en wanhopen, een .bewijs zullen zien in tastbare, zichtbare vorm. Doch geruisloos gaat de H. Mis verder en druk mompelend gaan alle weer naar de cellen en barakken. Zoals gewoonlijk help ik na de H. Mi8 de pater bij het opruimen der paramenten, het altaar ontdoen van doeken en kandelaars. We praten nog druk na samen, als verwacht en toch 0 zo onvorwacht, doffe dreunen golven over de heuvels Opnieuw hooi zware inslagen van bommen, welke de grond doen dreu nen en schudden. Dat moet wel heel zwaar spul zyn. Nu wordt ook de Jap wakker. Van alle kanten klinkt afweergeschut en hoog in de lucht vormen zich kleine witte wolkjes. Uit de barakken van de Jappen zwermen de kortpoten uit in looppas, de bajonet op het geweer stormen ze op het kamp aan. Rond de hoge gevangenismuren vormen zy een cordon en ook rond de hutten buiten het kamp. Omdat de hut van de paters vlak by is, loop ik met hem mee naar binnen. Daar rennen dokters en gees telijken door elkaar wild en zenuw achtig roepend en gebarend. Je voelt in de hele atmosfeer en stemming in de hut, dat hier iets staat te gebeuren, waar jaren lang op gewacht is en waar men toch tang voor is. Intussen dreunen zwaar de bominslagen en knettert giftig en fel het afweer. De Jappen hebben al het Engelse geschut ongeschonden in handen gekregen bij de verovering van Singapore en daar hun eigen materiaal nog bijgevoegd. In de lucht vormt zich op naar schatting 8000 meter een wolkenveld zo intens dicht is het afweer. Nu wordt ons in de hut duidelijk, wat de bedoeling der aanvallers is: iiïóót de pclitieucktei Na een lange vacantie, was Vrijdag j.l. Venrays Raadzaal weer omgeto verd tot rechtbank, en stonden tegen 10 uur reeds verschillende zondaars te wachten op het oordeel van de strenge Officier van Justitie. P. uit Horst was nummer een en bleek op zijn fiets gesprongen te zijn, na acht glazen bier genuttigd te heb ben. Hoewel niet bepaald dronken, had de politie hem toch gewaarschuwd niet te fietsen, maar P. had zich daar niet aan gestoord en kroop met mannen moed op zyn stalen ros. Die moed zag hy nu beloond met f 25 of 10 dagen. De Officier beloofde hem verder plechtig dat hy onherroepelijk de bak in zou vliegen, als hy voorde tweede maal voor het zelfde delict gepakt zou worden, een belofte die zich uit strekte over allen, die zich teveel aan het beste bier bezondigen en dan fiets of brommor bestijgen. R. uit Blerick leed aan de zelfde kwaal, ook hy was dronken op zyn fiets gaan zitten, maar omdat hy geen meewarig gezicht trok, toen de Offi cier f 30 eiste, werd hij conform veroordeeld. R. uit Bergen had ruzie met een juffrouw, wat de beste kan overkomen maar hij deed domme dingen, hy ging nm. allerlei rare praatjes vertel len van die juffrouw en zodoende kwam hy by de politie terecht, want die praatjes had hij uit z'n duim gezogen. Voor deze duimzuigerij kreeg hy ook f 25 te betalen. Juffr. A. uit Gennep zat op een Zondagmorgen op manlief te wachten, die een borreltje was gaan kopen. De soep was al drie keer opgeschept, maar manlief kwam niet. Dat beviel de juffr. niet en daar ze een stil vermoeden had waar haar echtgenoot uithing, ging ze hem opzoeken. En jawel, haar duiscere vermoedens werden waarheid, hy zat in een café en wat erger was bij hem zat6n enkele dames, die in dat café logeer den. Die juffr. was zwaar giftig en zei toen enkele dingen over die café en nog meer dingen over die „tafel dames". Maar het eigenaardige was nu, dat zy door een dienster van dat café wegens belediging vooi de balie werd gedaagd. Er ontspon zich een geheel juridisch dispuut tussen de advocaat van deze juffr. en de Officier van Justitie over de vraag of deze dienster wel beledigd was, daar de beklaagde wel toegaf, de café en de tafeldames minder nette dingen toe gevoegd te hebben maar zeker niet die dienster, die met dit alles niets had uit te staan. Het eind van het lied was, dat de dienster nu moet komen om haar mening te zeggen over deze geschiedenis. v. M. in Arcen had ruzie met haar buurvrouw en zoals dat gewoonlijk gaat by kibbelende dames werden er de nodige beledigingen by verteld. Als een rem voor dergelijke damestwisten, mag zy nu f 20 betalen. Z. uit Well had plotseling in zyn tuin een kolenmijn ontdekt. Hy be hoefde maar even onder zyn schut ting te graven en de kolen kwamen kant en klaar te voorschijn. By de buren, het was de school, slonken de kolen echter zienderogen en het einde van de Wellse kolenmijn was toen gauw gevonden. De nieuwe mijneige naar stond nu terecht wegens diefstal van kolen en kreeg drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. H. uit Horst zei tegen z'n buurman: „Jy bent maar een opgeraapte" en iedere lezer zal toe moeten geven, dat dat wel een beetje ver gezocht is. Dat oprapen moest nu betaald worden met f 15. B. uit Venlo reed zeer hard met zyn auto en net toen hy een vracht auto wilde passeren, ging deze midden de weg op. Om een botsing te voor komen vloog B. de berm van de weg de vlootbasis en de vlieghaven, die beide een eindje Noordelijker, naast ons vliegveld liggen. En nog steeds vragen wy ons met verbazing af, waar de vliegtuigen zyn. We zien niets en horen, door al het aanhoudend gedreun helemaal niets van motoren. We turen stiekum door openingen in de houten wand naar buiten, waar Jappen opgewonden heen en weer rennen, brullen en dreigen. Ik weet zeker, dat ze nu uiterst gevaarlijk zyn en dat de kogels op dit moment los in hun geweer zitten. Een der Engelse doruiné's heeft echter meer gezien dan wy en roept in jubeltoon: „Ik zie ze, heel klein daar daar Dan is ei geen houden meer aan en op en over elkaar leunen we in de raamopeningen van do hut, drie man dik op elkaar. We wyzen, wy juichen en jubelen het uit. Roepen de vrienden daar boven op 10.000 M. hoogte aanmoedigende woorden toe, zoals supporters langs 't voetbalveld dat doen. We tellen en tellen. Er zwermen hele groepen vliegtuigen rond en al gauw komen we aan de 200. Elke groep cirkelt een keer boven de vlootbasis en even daarna schudt onze hut van de acht tot tien doffe slagen. En de Jap maar blaffen tegen die vyand, waar hy niet by kan. Wat doet ons dat alles toch goed; je zou willen grienen, maar we slaan mekaar op de schouders en roepen dwaze dingen. In onze fletse holle ogen straalt ineens weer vuur, het vuur der hoop en der zekerheid. „Kyk maar uit daar in het raam". Ben je gek? Angst? Waarvoor zouden wij angst hebben? Zie je ze in, ramde daarby een jong boompje en een bushalte-plaatje. Na dat B. de schade opgenomen had, gaf hij alles door aan zijn verzekering, die prompt de schade betaalde en daarmede was do zaak volgens hem af. Het bleek echter anders uit te komen, want ieder automobilist, die stukken maakt is verplicht hiervan binnen 21 uren aangifte te doen by de politie. En dat had B. uit onwetenheid niet ge daan. Enfin, B. deed zyn woordje behoorlijk en werd met f 1 boete naar huis gestuurd. Dat de wegen der gerechtigheid ook soms wonderbaar zijn, bewees de volgende zaak, waar G. uit Venlo beschuldigd word een uithangbord van een huis afgereden te hebben en wel in de Maasstraat in Arcen. Deze heer, die in een vrachtwagen met aanhanger reed, had later aan die aanhanger gemerkt, dat hy ergens schade gemaakt had. Bij navraag bleek het in Arcen te zyn en toen had zyn baas direct de schade laten herstellen. Maar ook hy had de fout gemaakt dit geval niet binnen 2-1 uur gemeld te hebben, maar hy kreeg 10 dagen voorwaardelijk. De familie L. uit Bergen hebben jaren geleden gedeeld, maar die delery is aanleiding geweest tot menig rechtsgeding, daar de een meent, door de ander beduveld te zyn. Ook nu bleek het ene lid van de familie het andere lid uitgemaakt te hebben voor „flodder" en deze liep toon als de weerlicht naar de politie. De Officier was niet mals in zyn oordeel over deze gehele familie en spoorde de deliquent en de getuigen aan om nu eindelyk eens vrede te sluiten, wil het vandaag of morgen niet uitlopen op moord en doodslag. Met f 25 werd het zoveelste hoofdstuk van deze familie twist afgesloten. Maar buiten in de gang werd het vervolg alweer 8cb reven. Juffrouw M. uit Siebengewald was verpleegster in Gennep en had wat schulden gemaakt. Daarom ging zy by diverse goedgelovenden collecteren voor het sanatorium, maar gebruikte de centen zelf. Edoch de juffrouw liep teg9n de lamp en hoewel ze alles by stukken en brokken weer had terugbetaald moest ze nu voor het colportageloon f 20.— betalen. E. uit Gennep had een hoogst verdienstelijk politieman beschuldigd centen van hem achtergehouden te hebben en ondanks het feit, dat hem ter zitting duidelijk bewezen werd, dat, integendeel, deze politieman juist gezorgd had, dat hy zyn centen terug kreeg, dit pertiment bleef volhouden, zonder onig bewijs, kreeg 3 weken gevangenisstraf. W. uit Aff'erden, die een politieman minder net bejegend had kreeg f 40. C. uit Velden had nog een oude rekening te vereffenen met een zekere van H. en op de kermis in Lomm troffen ze elkander. C. gebruikte zyn vuisten zodanig dat v. H. „pijnlijk werd getroffen". Nu kreeg hy een rekening gepresenteerd van f 23.— Van H. uit Broekhuizenvorst had tegen een verzekeringsman gezegd, dat hy zyn verzekeringspremie voor het ziekenhuis wilde verhogen. De verzekeringsman beloofde, dat een en ander in 01de zou komen, maar toen na een poos v. H. zyn vrouw in het ziekenhuis belandde, toen bleek dat de zaak helemaal niet in orde was. De Officier kon zich voorstellen, dat v. H. toen inderdaad wel wat harde taal gebruikt heeft tegen die verzeke ringsman, maar dat hy met moord en doodslag gedreigd zou hebben, zoals de verzekeringsman vortelde, nam hy niet aan. Derhalve werd van H. vrijgesproken. Tenslotte was er dan nog L. uit Gennep, die beweerde oude postzak ken op zyn land tussen de rommel gevonden te hebben, maar die schijn baar ergens anders vandaan kwamen. Waarvandaan, daar kwam men niet achter, wel dat de bezitter nu f 30 - mag betalen en de zakken nog kwyt is op de koop toe. dan niet, jy bangerik daar op dat matje in de hoek; geloof je nu nog niet, dat wy bijna vry zyn'? Ons kan niets meer gebeuren en we tellen de vliegtuigen en bootsen de slagen na. Ha, wat een vreugdedag, deze 5de November. De eerste ware mooie dag. Een lang aanzwellend (luiten doet plots alles verstommen. Het is maar een moment misschien, doch het lijkt een heel lange tyd; dat groeien van heel zacht (luiten tot een gierend alles doordringend snerpen. Dan schudt de hele hut-, stukken hout en bamboewand vliegen om ons heen. Alles springt op en duikt weg, onder de enkele kribben, tegen de schotten. Dan een doffe klap en niets meer. Het is zo haastig gegaan, dat de dominé zyn knie ontwricht heeft en andere schaafwonden hebben. We snappen er niets van, tot na een hele poos van de hut ernaast het bericht komt, dat een zware granaat door de hut in de grond is geslagon, maar niet ontplofte. Anders was onze jubelzang meteen zwanenzang geweest. De granaat sloeg nog geen meter naast het hoofd van myn doodzieke vriend Joop in de grond. Hy was onder een laag zand bedolven. Ineens is heel onze stemming om geslagen. Tenminste, als we na een )oos weer van die plotselinge schrik bekomen zijn, wordt er niet meer met bommen gegooid en zwygt het afweer. Het kamp keert weer tot de orde van alledag terug, doch heeft nu ineens volop stof tot praten, tot gissen en geruchten verspreiden. De granaat wordt uitgegraven, 2l/3 j meter diep uit de grond. In de Japanse krant staat een relaas over de „laffe" aanval op de burgerbevolking, geen Sterke helpende handen" gaat centra stichten De kinderverlamming is helaas nog niet tot staan gebracht en deze ge vreesde ziekte zal ongetwijfeld het toch reeds aanzienlijke leger van verlamden en gebrekkigen nog ver groten. Wy Katholieken mogen de zorg voor de toekomst van de Katholieke jeugd niet aan anderen overlaten. Indien zy hun ledematen weer enigszins hebben leren gebruiken, kunnen zij door juist gericht Vak onderwijs weer bruikbare krachten worden in onze samenleving. Geen ondersteunden, maar mensen die in het volle leven kunnen staan In ons land bestaat nog geen enkel R.K. Revalidatiecentrum. Het stichten hiervan is o.m. het zorgenkind van het Hoogwaardig Episcopaat. De toe komst van het invalide kind is on verzorgd. Enorme bedragen zyn nodig voor d9 stichting der Centra, maar het werk is dankbaar. Wy behoeven u niet de ellende van een invalide jeugd te illustreren. Een verheugend feit is, dat wij de volle sympathie en medewerking mochten ondervinden van degenen die met deze ellende werden geconfronteerd. Zonder aarzelen heeft het bestuur van de Stichting „Sterke Helpende Handen" te Nymegen dan ook de zware taak op de schouders genomen tot stichting van genoemde Centra. De hulp die wy tot dusverre mochten ondervinden by het organiseren van de nodige ontspanning voor de ver lamde patiëntjes van de bekende St. Maartenskliniek te Nymegen, wettigt het vertrouwen dat wy zullen slagen. Hiervoor is echter ook nodig dat iedere Katholiek in Nederland achter onze actie staat. Met vertrouwen wenden wy ons ook tot u, met vriendelijk verzoek de katholieke zaak in deze te steunen en onze actie te propageren aan te sporen tot geldelijke steun of contact-opname met ons bestuur voor een plaatselijke actie. Laat iedere Nederlander zijn dankbaarheid voor hét bezit van gave ledematen tonen door hulp aan deze getroffenen. Wy zelf kunnen er misschien later ook toe behoren. Het Secretariaat van de Stichting „Sterke Helpende Handen" te Ny megen, is gevestigd Berg en Dalseweg 190, tel. 23557 te Nymegen en het adres van de penningmeester is Graafseweg 47, tel. 23242. Giro 79t53 t.n.v. genoemde Stichting. £ezet$ ukii[ixen... Vreemdelingenverkeer Met belangstelling, geachte redactie heb ik Uw artikel gelezen over het vreemdelingenverkeer in Venray. Inderdaad zal over het algemeen het toeristenverkeer in Venray, als we tenminste dat grote woord kunnen gebruiken, minder geweest zyn als het vorig jaar. En inderdaad zal in samenwerking met Venray Vooruit en andere instanties geprobeerd moe ten worden om wat meer vreemde lingen naar Noord Limburg en Venray te trekken. Daarbij zal echter ook de gemeente haar steentje by moeten dragen. We doelen hier speciaal op het sluitings uur, dat hier in tegenstelling met andere en dikwijls heel wat kleinere plaatsen nog steeds op 11 uur staat. De redenatie, dat 11 uur toch een behoorlijke tyd is, gaat zeker in de zomermaanden in verschillende hotels, restaurants en caté's niet meer op. Daarvoor zyn bewijzen genoeg, evenals voor het feit dat verschillende ver tegenwoordigers e.a. juist hiervoor enkel militair doel werd geraakt, 4000 burgers gedood, enz. We kennen die verhalen uit onze eigen vrije dagen, toen we ook wonnen volgens de legerberichten... tot we achter de prikkeldraad zaten. Na enkele dagen dringt de waar heid tot ons door. Een groot dok gezonken, veel schepen in de grond geboord of kapot en ontzettend veel Jappen en werklui dood. Die eerste klap op Singapore is hard aange komen. Vol goede moed sjokken we de volgende dag maar weer naar het vliegveld en in gedachten zien we de Amerikanen al landen op óns veld. We zyn nu ruim een jaar bezig en de grond is doordrenkt van zweet. De moerassen zijn herschapen in één grote vlakke woestijn van hei-geel zand, wel 3 metsr dik. Als het dragen met mandjes te lang gaat duren, worden er een paar rail-banen dwars over hot veld aangelegd en nu duwen we kiepwagen8 op en af van de heuvel naar de rand van het over gebleven moeras. Het is door deze railbanen, dat we weer sensatie beleven. Er zyn nog geen startbanen klaar, als er een paar Japanse verkenningsvliegtuigen willen dalen. De eerste komt vlak over de palmbomen aan; we denken vast, dat hy de toppen zal raken. Doch wat we stiekum hopen, gebeurt niet. De Jap haalt nog net het vlakke veld, maar weet van lorry-banen zeker niets. In volle vaart botsen de kleine wieltjes tegen de rails en drie keurige salto's door de lucht vormen het einde van het vliegtuig. Dit be tekent voor ons rust. Alles wat Jap heet, rent er op af en uit de wrak stukken sleuren ze een man naar buiten, die wonder boven wonder dooryden naar Venlo of elders. Zeker, men kan by bijzondere ge legenheden open hebben tot 12 uur, maar dat kost dan iedere Kper f2.50. Hierop is reeds verschillende malen geattendeerd maar tot heden nul op request. Als er samen gewerkt moet worden, en over die noodzaak zullen we het wel allemaal oons zyn, dan ook van hoog tot laag. Met dank. M.O. Bloemen De leuzeLaat Bloemen uw tolk zyn, schijnt blijkens het raadsverslag nog niet overal te zyn doorgedrongon Speciaal de heer Odenhoven schynt de bloemen, die na do oorlog, - go- lukkig ons dorp wat opvrolijken, niet bepaald een goed hart toe te dragen. Want het gebeurt nogal eens dat hy fulmineert tegen de parken wat een groot woord, wat eon groot woorden plantsoenen, die men heeft aangelegd. We dachten hier speciaal aan toen wy deze week de Waalbrug by Nymegen opreden, waar ^alleen op dat korte stukje weg meer bloemon staan en meer perken zyn aangelegd als wij in geheel Venray de eerste tien jaren by elkaar zullen zien. En wat men daar als mooi beschouwd, wordt hier verafschuwd. Waarom feitelijk Misschien omdat ze geld kosten Maar waar betalen andere plaatsen, die nog heel wat anders op dit gebied laten zien dan Venray, dit. alles dan van? Waarom kan men elders dat wel, maar hier in Venray niet? Laten we de hemel prijzen, dat men hieraan na de oorlog gedacht heeften in bescheiden mato een bloem gebracht heeft in het dorp. Nu het natuurschoon rond Venray voor het overgrote deel is afgesloten, mogon wij wel een klein beetje een compen satie kry'gen in het dorp zelf. Mogen het bescheiden begin wat gemaakt is, ook in de nieuwe wijken worden uitgebreid, velen zullen daar voor uiterst dankbaar zijn. Een lezer. van 12 tot 19 October 13 September 1890 Op de jaarmarkt van o September waren aangevoerd 120 stuks hoorn vee en 250 biggen. De prijzen waren, hoornvee f 120 tot f 18O, biggen van f4.- tot f 8.— per stuk. 15 September 1888 De Zeoreerw. Heer Leonardus Johan nes Clae88ens, rustend priester hoopte op 20 September zyn diamanten priesterfeest te vieren. Op de markt van 10 September werden 170 stuks hoornvee en 200 biggen aangevoerd. 8 September 1888 Burgemeester Ph. Esser en Pastoor W. A. Notermans komen in 7 punten op tegen de vele overdreven berich ten en valse voorstellingen betreffende de brand van „Jerusalem". Aan Dr. P. Cuypera, architect te Amsterdam, werd de herbouw van Jerusalem opgedragen. Het werk werd onderbands aangenomen door de Heer van Groenendaal. Men hoopte met November onder dak te zyn. Na een lange voor- en tegencampagne is de Duitse film „De Raad der Goden" ook in Venray terecht gekomen. Daar deze film uit de Oost-zOne van Duitsland kwam en daar ook het politieke (anti-democratische en anti kapitalistische) kenmerk van draagt, heeft men, om Amerika niet te kwet sen, deze film aanvankelijk tegen gehouden. De Amerikaanse regering heeft echter geen bezwaren tegen de ver- nog leeft. Meteen komt een vliegtuig van het andere einde aan getaxied, de verongelukte Jap wordt erin go- duwd on omhoog gaat het. Een paar flinke loopings, wat draaien en bochten en keurig landt het toestel buiten onze baantjes op de vlakte. Jappen-manier een vlieger, die oen 'crash meemaakt, wordt meteen weer de lucht ingestuurd, anders overwint hij zyn schrik nimmer. Ja, er komt meer „muziek'1 in ons sleurbestaan. 8 November gilt weer de sirono zyn huil-geluid over het eiland. Nu zyn we op het vliegveld. De Jap dryft ons naar de hangar, die half- klaar aan de rand van het veld staat. „Wie eruit komt, wordt doodgescho ten", vertaalt onze tolk het bevel. Ons bestWe hebben rust, en ver trouwen erop, dat onze vrienden geen bommen op een woéstyn vlakte zullen gooien. Het blijkt maar één enkel vliegtuig te zyn. Een verkenningskist, onbereikbaar hoog voor het afweerVerscheideno malen trekt het baantjes over hot eiland. De vliegers onder ons weten, dat er foto's gemaakt worden van do ravage, aangericht door het eerste bombardement, of voor een nieuwe aanval. De Amerikanen zitten op Saipan en Guam; van daar uit kunnen ze Singapore bestrijken. O God, laat ze toch spoedig komen; het wordt zo hoog tijd voor ons Wordt vervolgd

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5