Q, Stap over op A.H. AMANDEL-SPECULAAS L B E R1 r H El IJ Uit „Peel en Maas" Leerlingen diploma in het Bouwbedrijf NIEUWE KERKEN Miptiazutqcn... BINNENLAND 250 gram allerfijnste 65 CT T 1 BEL BIJ BRAND 392 Stoomgoed 3.50 De Peelparel" Maar daarnaast gaat ook een ander gerucht, waarvan geen bevestiging te krygen is, maar waar het toch wel de moeite waard is even bij stil te staan. Dat betreft de weg, die naar deze brug zal lopen. Men schijnt plannen te hebben om van de Deurnseweg in de omgeving van Veltum een weg aan te leggen, dwars door het „Venrays Veld" naar Oostrum, waar hij in de omgeving van Trans cedron op de thans be slaande weg Oostrum—Wanssum zal uitkomen. De plannen voor deze weg schijnen zelfs - nogmaals wy moeten hier enkel afgaan op geruchten, omdat geen officiöle bevestiging te krijgen is, in vergevorderd stadium te zijn We weten niet of in het herbouw plan en uitbreidingsplan van Venray met een dergelyke weg rekening ge houden is, maar oi. schuilendaar toch wel enkole grote gevaren in. En het is op het voornaamste, dat wy attenderen, n.l., dat Venray kom feite lijk op zij gelegd wordt en er niet meer aan te pas komt. Zeker, we weten, dat verkeers technisch de kom van Venray vele grote problemen oplevert en dat het ondoenlijk is al dat verkeer, b.v. in de enge Hofstraat, op te vangen en in goede banen te leiden. Maar ons speelt nog altijd het voor beeld van Zaltboramol voor de geest, waarin men indertijd het groot verkeer voor de brug ook maar om de kom heen leidde, met het gevolg, dat de middenstand daar ter plaatse nu klaagt en het eertijds levendige stadje veel van-zijn fleur verloren heeft. Zover zijn we in Venray nog niet, maar zover kan 't komen, vooral als het verseer naar en van Duitsland ook over deze brug geleid kan worden. En nu wil men wijzen op de ver keerstechnische moeilijkheden, maar deze zy'n op een andere manier op te lossen, neemt b.v. de weg via Oude Oo8trumseweg en Oostsingel en boven dien, waarom zouden deze moeilijk heden wel gelden in Venray, maar in Deurne niet, dat toch ook wel on gelukkige straten heeft, zelfs in grotere mate als Venray. Wij menen, dat het onjuist is, het snelverkeer geheel uit een plaats te bannen, want dan zal het snelverkeer die plaats niet meer kennen en zal de weerslag onherroopelyk onder vonden worden. Cyfers, die een en ander bevestigen zullen te krijgen zy'n en men zal ver baasd zyn te horen wat de verschillen zijn. Het is met het oog hierop, dat we menen op deze geruchten in te moeten gaan. Deze plannen, indien ze waar ge maakt worden, zullen niet alleen grote investeringen eisen, maar zullen tevens hot Venrayse zakenleven geen goed doen. Een omlijsting van het verkeer in Venray zelf, goed opgezet, zodat het snelverkeer geen grote hinderpalen in do weg gelegd worden, zal minder kosten en slechts voordeel brengen, tot in do verre toekomst. van G Sept. 1902 De postbode J. H. Eysbouts te Maashees werd verplaatst naar Hel mond. Zijn jaarwedde werd daardoor verhoogd met f 10.—. Omdat zy de waterlossingen, gren zende aan hun percelen, niet behoor lijk op ttjd hadden schoongemaakt, kregen ruim 100 personen uit Venray en omgeving een procesverbaal. De schutterij „Het Eind" hield op 30 Augustus prijsschieten. De prijzen werden behaald door: 1. P. Eibers; 2. P. Smits; 3. Jan Verheyen. De markt op 3 September was zeer druk bezocht. Op 9 September zouden de heren studenten weer arriveren. Het aantal was juist hetzelfde als voor de vacantie nl. 105. Het aantal nieuwelingen bedroeg 23. Aan de heer Eysbouts te Asten werd opgedragen het torenuurwerk te Oirlo te vernieuwen. Het oude uurwerk dateerde van 1772 en was gemaakt door de klokkenmaker Alexius Remmen te Well. 2 September 1002 hield de Gemeente raad te Venray een openbare verga dering. Tot wethouder werd met e van de 9 stemmen herkozen M. Poels. Christina Verheul gaf te kennen, dat zij haar benoeming tot vroedvrouw niet kon aanvaarden. Tot lid van de commissie tot wering van schoolver zuim to Merselo werd benoemd J. H. Jaspars, hoofd van de school aldaar. M. van Rijswijk, onderwijzer te Oos trum, had de hoofdakte gehaald, daarom werd zyn salaris verhoogd met f 100.—De aanbesteding van een grintweg naar Oirlo zou op 15 September plaats hebben. Op 31 Augustus, verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina, had een bloemencorso plaats met versierde sportkarren. De fanfare Euterpe" luisterde de optocht op. 's Avonds was er een fakkeloptocht. van Sept. 1890 Tot leraren in de gymnastiek en het tekenen aan de Rijksnormaalles sen worden benoemd de heren Berend- sen en Hilgers. 30 Augustus overleed te Broek huizen de rustend-pastoor J. van den Brand. Hy was van 1S52 tot 1884 pastoor te Broekhuizen geweest. van 7 Sept. 1889 In do nacht van 3 op 4 September word ingebroken by de heer J. Ver heugen. Ontvreemd werden een zilv. horloge en.... een peperkoek. Het concert op 1 September te Wanssum slaagde uitmuntend. De fanfare van Wanssum, o.l.v. directeur Torvooren en „Euterpe" van Venray gaven de uitvoering. Ouders hebben geen belangstelling voor de vakopleiding van hun kinderen. Vorige week Vrydag had in het Luxor Theater alhier de uitreiking plaats van de diploma's der Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Het betrof hier een aantal jongens, die zich, na ambacht- en avondschool via een leerlingeDovereenkomst met genoemde Stichting zowel theoretisch als practiscli verder in hun vak bekwaamd hebben. De heer Oomens, als voorzitter der examencommissie, betreurde het in zyn inleidende woorden, dat er belaas geeu belangstelling van de zijde der ouders was en slechts zeer weinig van de zijde der aannemers. Een belangstelling, die toch ook voor de jongelui een aansporing zou zijn tot ijver on volharding in.hun beroep, nu zy weer een sport betreden hebben op de ladder van algehele vakbekwaamheid. Spreker gaf de geslaagden nog enkele goede raadgevingen voor de toekomst en spoorde hen aan deel te nemen aan de tweejarige cursus voor het diploma „gezel". Tenslotte verzocht liy, ter verlich ting der studiekosten van de nieuwe minvermogende leerlingen, alstand te doen van het examenwerk-stuk (een kozijn). Deze zullen verkocht worden en de opbrengst komt geheel voor dit doel in aanmerking. De heer Klein Schiphorst, een der aanwezige aannemers, richtte nog een woord van aansporing tot de geslaagden. Het bereikte resultaat is nog slechts een begin van wat een bekwaam vakman behoort te weten en te kennen. De heer W. Peeters gaf tenslotte ook van zijn verbazing bly'k, over het gebrek aan belangstelling der ouders. Mag men van de jeugd de volle 100 procent aandacht en concentratie verwachten, als de ouders zo duidelijk tonen zelf geen interesse hebben in de vorderingen van hun kinderen. Vervolgons werden de diploma's uitgereikt aan de navolgende leer lingen: Timmeren H. Marlens, Leunen, eer6te prijs C. Barten, Deurne; J. Buddiger, Bergen; H. Drabbels, Venray; P. van Els, Boxmeer; Th. van Els, Wansum; J. Hendriks, St Anthonis; H. Her mans, Boxmeer; Fr. Jansen, Stevens beek; J. Kersten, Smakt; H. Lucassen Hey en; M. van den Munckhof, Venray; M. Nabben, Boxmeer; G. Poels, Ven ray; J. Reintjes, Veulen f Th. Rovers, Sambeek; P. Rutten, Overloon, tweede pry's; J. van der Straten, Stevensbeek; W. Teunissen, Groeningen; H. Ver stegen, Stevensbeek; F. Vervoort, Bergen; F. van Waayenburg, Venray; W. Bongaerts, Boxmeer. GIRO 10 20 80 De kerk maar steeds in 't midden laten Is geen daad van wijs beleid, Als zy niet meer 't volk kan baten, Dat naar elders zich verspreidt. De school begint weer Do vacanties zyn uit en menig moeder heeft een zware zucht van verlichting geslaakt, toen zo haar spruiten deze week weer naar school zag vertrekken. Naar school.... Uitgezonderd de nieuwe jongensschool, puilen de andere lagere scholen in de kom uit van al het jonge grut, wat dit jaar voor het eerst de weg der wijsheid gaat be wandelen. En de verschillende hoofden der scholen hebben zich op hun resp hoofden gekrabt, om een oplossing te vinden voor die ryke overvloed, die ieder jaar opnieuw weer de grootste puzzelaars in het nauw drijft. We hebben nieuwe ambachtsschool, nieuwe huishoudschool, nieuwe jon gensschool, maar er zullen nog meer nieuwe scholen moeten komen wil men eindelijk de jeugd nu eens een behoorlijk onderdak kunnen geven, want tot de kleinste kleuters toe kunnen we nog lang niet allen fat soenlijk bergen. Een zwaie opgave, die ongetwijfeld handen vol geld kost, maar waaraan men toch zo hard mogelijk moet werken. Verkeersborden Volgens de laatste begroting zal Venray voorzien worden van nieuwe verkeersborden. Over het nut daarvan Van 31 Augustus tot 7 September vermeldt de Burgerlijke stand Geboortengeen. Sterfgevallengeen. Huwelijken: geen. van 1 Sept. 1888 Een grote brand verwoestte een belangrijk deel van „Jerusalem" op de vooravond van de viering van het gouden feest. „Het gehele personeel van het klooster der Eerw. Paters Minderbroeders was met inspanning van alle krachten aan de brandspuiten bezig". Metselen J. Wijnhoven, Meerlo - A. van der Zanden, Wanroy 5 leerlingen werden afgewezon, maar kunnen nog eens herexamen doen. De examencommissie bestond uit de heren J. Oomens, Directeur der Nyverheidschool; Th. Lamboo, contr. vd. Stichting Vakopleiding, Henri Verstralen en J. Martens. By dit examen hadden 2 leerlingen zich bijzonderonderscheiden. Namens de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf werden zij hiervoor gecompli menteerd en kregen daarvoor een mooie pry's aangeboden. zullen we het wel allemaal eens zijn. Het is slechts te hopen, dat ze dan ietwat beter worden aangebracht als de enkele, die men do laatste tyd heeft aangebracht en die b.v. de ar geloze reiziger doodleuk de Post straat insturen als hy naar Venlo moet of hem via Merselo naar Eindhoven verwijzen. Wie niet met de plaatselijke situatie op de hoogte is, gaat telkens weefde verkeerde weg. Voorbeelden ziet men telKons weer. Misschien dat het dan ook gevonden kan worden, dat aan de paterskerk duidelijker wordt aan gegeven, welke weg naar Overloon en Nymegen leidt en welke naar Eindhoven. Nu rijden telkens weer auto's de Patersstraat in, die feitelijk de Paterslaan in moesten, maar de wegwijzer niet hebben gezien. Oranjefeest Gelezen in de Tegelse Courant. Het programma voor het oranjefeest t.g.v. de verjaardag H.K.H. Prinses Wilhelmina te Belfeld. 9 uur kinderfeesten in hot sportpark voor de hele schoolgaande jeugd. Deze duren tot 12 uur waarbij iedere deelnemer wordt getrac teerd en 60 prijzen beschikbaar zyn voor de winnaars van de verschillende wedstrijden. 2 uur. Grote vliegerwedstrijden met een dertigtal pry zen. 7 uur. Bal in alle zalen. verder gehuwdenbal, waarop de ouderen worden verwacht en go tracteerd. Entree 25 cont, wat nog tevens een lot is. 12 uur. Taptoe. Hoo beslaat het Terug naar Nederland voor familiefeesten Begin December wordt in Rotterdam verwacht een vrij groot aantal voor malige emigranten uit Canada en Australië. Het betreft hior niet een groep teleurgestelden, die terugkeren naar Nederland, doch mensen, dia zeer wel geslaagd zijn in hun nieuwe vadeiland. Zij willen echter de familiefeesten zoals St Nicolaas, Kerstmis en Oud en Nieuw weer eens in hun oude omgeving vieren. Er zyn niet alleen emigranten bij die tientallen jaren geleden ons land verlaten hebben, doch ook jonggezel len, die byv. hun bruidje komen afhalen. Voor de laatsten is het een voordeel, dat zy hun in Canada gespaarde dollars niet behoeven aan te spreken, maar de reis in guldens kunnen laten betalen. Aardbeien van de tweede oogst De veiling te Roelofarendsveen kreeg de laatste jaren in de maanden September-October een aanzienlijke aanvoer van z.g. tweede oogst aard beien, die door een speciale teelt methode voor de tweede maal van de zelfde plant geoogs* worden. Maandag werden ruim 600 doos, aangevoerd, waarvan een gedeelte aangekocht werd voor export naar België, De prys van deze aardbeien is iets lager dan die van het vroege gewas. Weer vee-export naar Italië Maandag arriveerde het eerste vee in Roosendaal, bestemd voor transport naar Italië, te weten honderd kalf- vaarzen en pinken. Er volgt nog meer vee, waaronder ook koeien. Donderdag vertrok het eerste transport, niet via Frankryk vanwege het klauwzeer, maar via Duitsland, daar Italië momenteel geen vee accepteert, dat langs Frankryk komt. Het vervoer geschiedt per trein. Wijnoogst op steenberg bij de Staatsmijn De wijnoogst van de Staatsmijnen in Limburg zal dit jaarnaar schatting 8 kilogram druiven van het soort „Precosse de Malingre" bedragen, zo meldt het bedrijfsorgaan „Nieuws" met enige trots. Deze trots komt voort uit de hard nekkige poging van de tuinlieden bij de Staatsmijnen om de zwarté en kalo steenbergen in de mijnstreek te doen begroeien. Op de steenberg van staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen zyn zy daarin wonderwel geslaagd. Dat op het zwarte steengruis zelfs negen duivenstruiken een zij het wat armetierig bestaan kunnen leiden, slaat leek en kenner met verbazing. Eerlang „wijn van eigen steenberg" te kunnen schenken, is een toe komstdroom, waarvan het geheim door de directie slechts node aan de openbaarheid wordt prijsgegeven. Aan die huisvrouwen, die nog geen klant zijn bij Albert Heijn: Als goedkoper uit zijn het einddoel van Uw „boodschappen- reis" is, stap dan over op ALBERT HEIJN. Nergens is Uw huis houdgeld zozeer in tel als daar. Bood schap voor bood schap bewijst: BIJ ALBERT HEIJN betaalt U de LAAGSTE PRIJZEN en ontvangt U de HOOGSTE KWALITEIT! Van Donderdag 4 t/m Zaterdag 13 September bij aankoop van 250 gram B OF FIE-K OF FIE van voor 49 Ceniel van hef fijnste kopje koffie BOFFIE-KOFFIE de krachtigste de geurigste per pak 250 gram 173,183,188,204 De speciale Iracfalie DELICATA-KOFFIE p. blik inh. 250 gr. 250 ct 1 MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER!- >VQ0R KWAUTEIT< Om de sanering van de veestapel Als gevolg van de maatregelen, die tot bestrijding van do tuberculose onder het rundvee zijn genomen, is de laatste tijd een sterke teruggang van deze ziekte merkbaar, aldus schrijft het college van B. en W. aan de Rotterdamse gemeenteraad. Deze ontwikkeling hoeft tot gevolg, dat de vraag naar runderen, die tbc vrjj zijn, de laatste tijd sterk is toe genomen. Tot dusverre voorzagen de veehouders zich van het voor de sanering van hun bedrijf nodige rundvee rechtstreeks uit tbc-vrye bedrijven in de handel van veehouder tót veehouder, ofwel op do tbc vrye afdeling van de veemarkt in Utrecht. Gezien de belangrijke plaats, die de Rotterdamse veemarkt in de veehan del inneemt, is het volgens B. en W van belang, dat ook Rotterdam op korte termijn een afdeling van haar veemarkt voor de verhandeling van tbc vry v00 aanwijst. De voorzieningen, die met betrek- kolyk eenvoudige middelen en ver houdingsgewijs geringe kosten tot stand zouden kunnen worden gebracht zullen, zoals is geraamd, een uitgave vergen van f 6500, aldus B. en W. van Rotterdam, die de raad in over weging geven tot instelling van een afdeliDg voor de verhandeling van tbc vry V00 °P de Rotterdamse vee markt over te gaan. Drama bij Someren Verdachte op vrjje Toeten Dinsdag heeft het gerechtshof te 's-Hertogenbosch na behandeling in raadkamer gunstig beschikt op het appèl van verdachte SI. uit Hamont (B) en hem onmiddellijk in vrijheid doen stellen. Hangende het onderzoek, dat het parket van de rechtbank in Den Bosch ingesteld naar de omstandig heden, waaronder het ongeval van 4 Augustus jongstleden plaats had, werd 3. in het Huis van Bewaring te Den Bosch in voorlopige hechtenis gehou den. S. reed op genoemde datum met zyn personenauto in de omgeving var. Someren in de Zuid-Willemsvaart. Hierbij kwamen de echtgenote van S. en drie kinderen door verdrinking om het leven. S. was in appél gekomen by het Hof tegen de beschikking van de rechtbank van 19 Augustns om hem in voorlopige hechtenis te doen houden Het Hof heeft thans de nietigverkla ring van deze beschikking gelast, hetgeen een strafvervolging niet uitsluit. Rotkrenpel onder schapen te Griendtsveen Door de Inspectie van de veeartse- nykundige dienst in Limburg is een onderzoek ingesteld naar een aantal gevallen van rotkreupel onder een schapenstapel in Griendtsveen. Op het vermoeden van deze erg gevreesde schapenziekte, zyn de betrokken weidegronden aldaar tot besmet gebied verklaard. Rotkreupel, dat in de schapenstreken Dertig pinken en vaarzen en twee en twintig ionge stieren, afkomstig van een aantal veefokkorsbedryvon in Nederland, zijn onlangs aan boord van liet m.s. „IJssel" van de N.V. „Houtvaart" (Vinke en Co.)*, dat in charter vaart voor de K.N.S Mnaar Beiroet in de Libanon verscheept. Zy zyr. hier aangekocht door dr Clawson- Y. Cannon, een Amerikaanse deskundige op het gebied van de veeteelt, die op het ogenblik een belangrijk aandeel heeft in de uitvoering van het „Point Four"-programma in de Libanon. Eén van de stieren op weg naar de box, waarin hy de reis van kade naar schip zal maken. meer voorkomt, is voor Limburg zeer zeldzaam. Het is een zeer gevreesde besmet telijke ziekte, die onder de veewet valt. Kinderverlamming Blijkens de Staatscourant zyn er in de week van 17 tot en met 23 Augustus 154 gevallen van kinder verlamming geregistreerd. De verde ling over de provincies is als volgt Groningen 3, Friesland 12, Drente 2, Overijssel 22, Gelderland 17, Utrecht 2, Noord-Holland 14, Zuid-Holland 28, Zeeland 1, Noord-Brabant 34 en Lim burg 19. Het gevaarlijke oversteken Op de rijksweg Roermond—Weert is Maandagmiddag onder Horn een dodelyk ongeluk gebeurd. Zekere G. uit Asenraay is namelijk, toen hy op zyn fiets uit een zijweg kwam en de rijksweg wilde oversteken, door een bestelauto uit Roermond gegrepen. De man werd zo ernstig gewond, dat hy op weg naar het ziekenhuis is overleden. Tegelen jubileert Op 6, 7 en 8 September zal het feit worden gevierd, dat de openlucht spelen te Tegelen 25 jaar geleden voor het eerst werden gehouden. Het was in 1926 dat in een café te Tegelen, dat de veelbelovende naam „De Gouden Berg" droeg, een kleine groep lieden by een kwam om over de mogelijkheden tot het houden Van een openluchtspel te vergaderen. Er werd een vereniging opgericht en tevens werd contact op genomen met do eigenaar van de „Doolhof" over de mogelijkheden om het ver wilderd park aan de vereniging te verpachten. Sindsdien is men in „De Doolhof" gebleven en daar zal ook het zilveren feest gevierd worden o.m. met een opvoering van Don Paspuale door de Utrechtse opera en het Maastrichts stedelijk orkest. In 1930 kregen d'e spelen het karak ter van een passiespel. Op 8 Septem tei zal het spel „25 jaar geschiedenis in de doolhof' worden opgevoerd. Tweede ambachtsschool voor Eindkoren De gemeenteraad van Eindhoven heeft besloten, voor de stichting enei tweede ambachtsschool aan de vereni ging Ambachtsonderwy8 voor Eind hoven" een lening te verstrekken van 850.000 gulden, zijnde vijftig percent der stichtingskosten. De regering draagt zorg voor de overige vijftig' percent. Waarschijnlijk zal begin October de aanbesteding kunnen ge schieden, zodat nog in September van het volgende jaar de school in gebruik genomen kan worden. Rijkspostspaarbank Gedurende de maand Augustus werd by de Rijkspostspaarbank inge legd 32 millioen gulden en terug betaald 27 millioen, een positief saldo derhalve van 5 millioen gulden. Vanaf heden rekenen wy voor onderstaande sterk verlaagdo pry'zen Herencostuums Demi's Damesmantels Regenjassen Maandag gebracht Zaterdag klaar StoomwasseriJ M

Peel en Maas | 1952 | | pagina 6