TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Dagboek van een krijgsgevangene Jaarvergadering Zuivelfabriek Venray. Emigratie Vergadering R.K. Middenstand De Winkelsluitingswet naar Zuid-Afrika ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 2 No' 35 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Het was druk jl. Zaterdag in Zaal Wilhelmina, toen oindelyk de uitge stelde jaarvergadering van Venray's Zuivelfabriek gehouden werd. pe 7,aal zat geheel vol en dat de leden niet gekomen waren voor de pulden presentiegeld, toonde wel het verloop van de vergadering, die by ontstentenis van den heer A. Poels werd geleid door den heer H. Asseï- bergh8. Venray's grootste industrie Uit het jaarverslag van de Directeur bleek wel duidelijk, dat onze Coüp. Zuivelfabriek met de jaren de grootste industrie geworden is, die Venray rjik is. Want niet alléén zijn hot vorig jaar méér dan 13 millioen kilo melk verwerkt en worden per jaar voor verschillende millioenen aan geld omgezet, maar een sotal personen vonden over 1051 in deze fabriek regelmatig werk. De eigen melkaanvoer bedroeg 13.005.185 kg, met een gemiddeld vetgehalte van 3 618 pet. (vorig jaar 3.376 pet.), waarmede de fabriek boven het Limburgse gemiddelde ligt en nog net iets onder het landelijk gemiddelde. Over de kwaliteit van de melk niets dan goed, al had men in Oct. en Nov. wel klachten gehad. Maar dit lag aan de kwaliteit van het veevoeder (kuil- en herfstvoer), dat ook wel eens ondeskundig behandeld was en dat vooral by de boterberei- ding een kwalijke geur achterliet. Desondanks heeft het gehele jaar door 't Z K B. export kwaliteitsmerk weer op de Venrayse boter geprijkt. De Directeur liet verder nog eens duidelijk blijken, dat kwaliteitstoe slag op de melk mede tot de zuivere melkprijs hoort. Om de kwaliteit van de melk nog hoger op te voeren, zyn ook in 1931 verschillende melkerscursussen ge geven, zo op de Heide, Oostrum en Smakt, 56 volleerde melkers werden afgeleverd. De runderhorzelbestryding verloopt nog niet vlot. Slechts 300 van de 1000 leden hebben hetbestry dmgspoeder gebruikt. De veeverplegingswedstriiden kon den vanwege het mond en klauwzeer geen doorgang vinden. Het scheren van het vee neemt hand over hand toe. In 1951 werden 3839 dieren be handeld. (rn '50 2898, in '49 1634, in '48 668) TBC-bestryding De tbc-bestryding verliep goed. Van de Limburgse leden werden 7494 dieren onderzocht, waarvan slechts 7.1 pet. of 535 stuks positief reageer den. Van de 899 bedryven, die hier werden onderzocht, waren er 425 tbc vry, 219 reactievry en 225 nog be smet. By een gemiddeld Limburgs per centage van 106 pet. slaat Venray dus wol een goed figuur De aansluitingen bij de verschillen de fok- en controleverenigingen stygen gelukkig steeds hoger en nu staan bijna 70 pet. der dieren onder controle. De bijdragen zullen misschien in de verre toekomst voor de boeren wat groter worden, maar dan is ook de gebruikswaarde van het vee hoger hierbij 428 leden aangesloten. Thans zijn het 869 en is Venray de eerste vereniging in Nederland, waarbij alle daarvoor in aanmerking komende leden zyn aangesloten. In het afge lopen jaar werden 3 261 dieren gein- semineerd met 5354 inseminaties. Het drachtigheidspercentage be droeg bijna 90 pet. en byna 57 pet. werd drachtig na de eerste insemina tie. Resultaten, waarover men alleszins tevreden mag zyn. Trouwens de gehele stierhoudery stemt tot tevredenheid. De 14 afgeslachte stieren brachten zoveel op dat het zestal wat er nu staat voor zegge en schrijven f 1— op de balans staat en dat terwyl ze op de centrale stierenkeuring in Roermond onlangs maar liefst een kampioen en een reserve-kampioen opleverde. Winstverdeling Uit de balans en exploitatie rekening, die dan werden behandeld bleek, dat voor de geleverde melk aan de leden over 1951 werd betaald f 2.430 080.—, of f 18.77 per 100 kg. Dat 1951 een gunstig jaar is geweest voor de fabriek bleek wel uit het onverdeelde melkgeld f 33.579.30, dat de vergadering bestemde om bijge schreven te worden by de ledenlening, waardoor de leden 4 pet. van hun geld krygen en de fabriek niet by anderen behoeft aan te kloppen om geld. In 1951 werd niets by gebouwd, hoewel reeds toestemming gegeven was voor de bouw van een nieuw laboratorium, uitbreiding van kantoor ruimte en een nieuw tanklokaal. Het wordt echter hoog tyd, dat de melkontvangst efficiënter wordt ingericht en daarom vroeg het bestuur nu coestemming om al deze 4 veranderingen in eenmaal te doen. Hoewel de vergadering graag een begroting gezien zou hebben, kon deze niet verstrekt worden, aangezien men die nog moest opstellen en men het nog niet helemaal eens was hoe een en ander gemaakt zou moeten worden. De vergadering had zoveel vertrouwen in het bestuur, dat dit verder zonder meer die toestemming Kunstmatige inseminatie In 1947 is men begonnen met de stieren op een centrale plaats byeen te brengen en 1951 heeft daar het droeve einde van gezien. Er werden namelijk 14 stieren afgeslacht, omdat toen de K.I. zyn intrede had gedaan en wel met groot succes. Toen de K.I. in 1950 startte, waren XXII Er werd in '51 f 158 000 besteed voor nieuwe melktanks en andere machineriën. Zuivelo verzicht De fabriek ontving slechts 0,63 pet. mindei melk als in 1950 en slaat dus een goed figuur tegenover de landelijke vermindering van 2,5 pet. Het vetgehalte neemt nog steeds toe. Het verbruik van boter neemt echter af. Nederland slaat zelfs een laagte record wat dit betreft. De Nederlander eet per jaar slechts 2,5 tot 3 kg boter. De Belg heeft 11 kg nodig en de West Duitser 6 kg. Het gevolg is hiervan dat men eerst de boter onder kostprijs wegdeed en vervolgens dat de fabrieken minder boter maakten. Zo ook de Zuivelfabriek Venray. Tegenover een productie van 418 duizend kg ia 1950 staat nu een pro ductie van 389 duizend kg (deze laatste brachten nog ruim anderhalf millioen op.) De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat er boter te kort komt, want het buitenland blijft Nederlandse boter vragen. De consumptiemelk wordt goed verbruikt en zelfs de verkoop van slagroom neemt toe. In boerenkrin- gen is men allesbehalve te spreken over de 8 cent subsidie, die nog steeds per liter melk gegeven wordt. Dit is ongezond en kan niet duren. Ook het vetgehalte van 2x/i pet. moet hoger worden en minstens 3 pet. worden. Wat de zuivelproducten betreft, zien we dat de kaasproductie stygeiv de is. Voor de ondermelk, welko vry is, kon goede prijzen gemaakt worden, maar de teruglevering liep ten gevolge daarvan dan ook geweldig terug. In 1951 bedroeg ze slechts 19 pet. tegen 30 pet. in 1950. De financiële uitkomsten van de zuivel waren voor de boeren in 1931 ongunstiger dan in 1950, vooral door de stijging van do productiekosten op de boerderij. Nieuwe bestuursleden Als bestuursleden traden af L. Arts, Peelplan Zuid, die herkozen werd, J. Burgers, Veulen, die zich terug trok en waarvoor in de plaats H. J. van Ryswyck, Veulen kwam en tenslotte M. Stevens, Oirlo, die even eens zich niet meer herhiesbaar stelde, maar wiens vacature niet meer werd aangevuld. Als lid van de Raad van Commis sarissen werd gekozen J. vd. Winkel, Smakt, in plaats van Th. vd. Heuvel, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Kalverenregistratie Het Bestuur der fabriek bleek lang nagedacht te hebben over een registra tie voor kalveren en kwam nu met voorstellen dienaangaande op do ver gadering. Nu de K.I. zulk een groot succes bliikt te hebben, is het nuttig en nodig, dat men juiste gegevens krijgt over ieder kalf, dat geboren wordt. Trouwens voor de boeren is dit ook wel nuttig i.v.m. de familieteelt, die over enige tyd zeker een rol zal gaan spelen, ook al door de onderlinge ver wantschap van enkele der K I. stieren. Bovendien is het voor een boeraltyd goed te weten waar zyn kalveren vandaan komen, want mocht later de moeder in het stamboek worden op genomen, dan worden ook de kalveren mits geregistreerd, automatisch inge schreven. Zy, die zyn aangesloten by de tok en controleverenigingen, verstrekken deze gegevens reeds lang en vandaar komen de gevraagde gegevens vanzelf by de fabriek. Iets anders is het echter by niet- aangeslotenen. Deze zullen het schet sen etc. dan ook moeten betalen a raison van ongeveer f 1,50. Nadat de vergadering hierover van gedachten gewisseld had en nog eens duidelyk gemaakt was, dat alleen de z.g. „wilde fokkers" moesten betalen, ging de vergadering met de kalveren- registratie accoord. Karnemelk Een punt, dat practisch iedere ver gadering trouw terugkomt is de karnemelkvoorziening, die 's winters totaal geen probleem oplevert, maar 's zomers als het eens een dag gi warm weer is, onherroepelijk tot lelijke gezichten aanleiding geeft, om dat er te weinig is. Eu hoe men ook praatte en hoe men de zaak ook draait, waar te weinig is, kan men het niet ladereen naar de zin maken. Alleen was interessant, wat de Directeur vertelde n.l., dat de 1400 klanten van de fabriek so.ooo liter karnemelk kochten en nog eens 90.000 liter pap, maar de 1000 leden van de fabriek kregen 662.000 liter karnemelk terug, waaruit wel'zonne klaar bleek, dat de burgers niet werden voorgetrokken, zoals som migen meenden. Aangezien intussen de vergadering al enige uren had geduurd was de rondvraag kort. Deputé Peters feliciteerde het Be stuur met deze vergadering en het vertrouwen wat de leden in haar stelden. Ook de leden feliciteerde hy met de behaalde resultaten. Na nogmaals een kort overzicht gegeven te hebben over de voor naamste der behandelde punten, sloot Voorzitter Asselberghs, deze zeer ge wichtige vergadering. Kerstmis 1943 Wij beleven de dagen even eentonig en zonder enige diepte, als we het „Bid voor ons" prevelen by een lange litanie. Zwijgend staan we op, laten wat water over het magere lyf spoelen, knauwen ons blikje ryst en sjokken in lange kronkelrijen langs het stoffige pad naar het vliegveld. Alle veerkracht, alle verzet is ge broken. Ook inwendig komen we byna niet meer in opstand. We werken en slapen in hetzelfde broekje en ploete ren op die intens gehate vlakte, waar eens een vliegveld zal verrijzen. Heet blakert de zon op het dorre gele zand, dat langzaam maar zeker het moeras bedekt. Aan een eind bamboe over onze schouders bengelen twee mandjes met zand. Van de zandberg naar het moeras, mandjes omkieperen en weer terug. Zand laden en de tocht herhaalt zich. Tien uur per dag in de helse zon, welke het zand blakert en stooft, dat het vel van je voetzolen schroeit. Wie geen schoenen meer heeft, tracht van een eind autoband en touw tenminste wat te maken, dat de voeten be schermt. De rest van onze huid voelt de zon niet meer. Er lopen jongens tussen, zo bruin als een Maleier. Toch is diezelfde zon onze levens bron. Zonder taar zouden we reeds lang aan eczeem en schurft ten onder zijn gegaan. Als onze buik weer begint te spoken, gaan we languit op onze rug liggen en laten dat hemel vuur op ons naakte lyf branden. We zitten hier precies op de equator, zodat de zon elke dag loodrecht over ons heengaat. Niets brengt enige afwisseling in ons slavenleven. Enkele dagen in het jaar zyn wat pijnlijker dan de andere. Als een van de kinderen jarig is, je vrouw of jezelf; als je op Paasdag ot Sinterklaas mandjes zand in het moeras moet gooien. Dan gaan je gedachten wel eens verder dan de gevangenismuren, de honger en het vliegveld; dan denk je meer dan anders aan het interneringskamp, waar de vrouwen en kinderen moeten zitten. En zo nadert weer Kerstmis, het feest van de Vrede. Over het goede Limburgse land ligt nu de witte wade van de winter. Je bent in ge dachten weer kind en trekt met vader naar de kerk, slaapdronken stappend door de snaeuw. Rijen dik drommen de mannen voor de Com muniebank, het koor jubelde zyn gezangen langs de hoge gewelven. De petroleumlampen verspreidden een wazig lig licht langs deze gewelven; in het halfdonker troonden de aposte len tegen de pilaren. En dan thuis moeder ging niet mee en haar altyd nijvere handen hadden in die twee uur de tafel omgetoverd tot een feestdis, stapels krentenbrood, cadet- jes, de brandende kerstboom en de kribbe. Alles zie je voor je, als de donkere avond in de gevangeniscel heerst. Nu is het weer Kerstfeest. In 1941 stond ik aan de kust van Java op wacht, in de pillbox en loopgraven. Zwermen muggen priemden hun ge mene malaria-naalden in elk stukje blote huid. De eerste symptomen van een buikziekte kwamen, in de vorm van erge buikloop, deze heilige nacht nog meer ondragelijk maken. Het was myn eerste kerstnacht alleen in grote eenzaamheid. Indië kent de typische kerst-sfeer niet van kou, knusheid en wijding. Je zweet hier in de Nachtmis even hard als elke dag; doch de Kerstboom brandde ook hier, de kinderen zongen de „Herder tjes" even lief, als wy dat zo lang geleden, by moeder deden. De kerstnacht van 1942 vierde ik in de gevangenis, zonder H. Mis, zonder priester. En toch vierden wy het feest met gezang, met een extra hapje en met heimwee, wat deze dag toch nog tot een bijzondere dag maakte. De Pater mocht op het laatste moment nog een half uurtje ons toespreken vanaf de put en een generale absolu tie geven. Samen met de Engelsen en Aussies zongen we Kerstliederen. Nu is het Kerstmis in Singapore Byna 2-jaren zyn we geheel afgesloten van de buitenwereld. Wy zyn het waardeloze en vergeten legioen der krijgsgevangenen, waardeloos voor vriend en een last voor vyand. Onze wekelijkse vrye dag hebben we mogen verschuiven naar vandaag, zodat heel het kamp vry is. In prettige samen werking hebben we Keret-tableaux samengesteld, waarin het Kerst geschiedenis wordt voorgesteld en uitgebeeld. Je snapt niet, hoe zonder middelen toch nog iets in elkaar gedraaid kan worden. Heel het Kerstgebeuren, van de Boodschap des Engels, tot de vlucht naar Egypte, wordt in tableau In verband met de op 1 October in werking tredende winkelsluitingswet en de daaraan verbonden consequen ties, heeft de heer Th. Coopmans, directeur van het Diocesaan Bureau, j.l. Maandag op de vergadering van de Venrayse middenstand, een ter zake kundige voorlichting gegeven. Do belangstelling hiervoor was niet slecht te noemen, wat bleek uit het aantal aanwezigen en uit de gestelde vragen, die dikwijls vreemde mogelijk heden in de nieuwe winkelsluitings wet voorzagen. In dit artikel willen wy een alge meen overzicht geven omtrent de voorschriften, waaraan iedere midden stander zich per 1 October a.s. heeft te houden, en waaraan door gemeen telijke verordening nog wijzigingen zyn aan te brengen. Zondagssluiting Het is de bedoeling, dat alle zaken Zondags gesloten zullen zyn. Hierop zijn uitzonderingen mogelijk, doch hiervoor wordt slechts sporadisch ver gunning verleend door de Kroon aan de gemeentebesturen. Wij denken hier b.v. aan fotografen, fruitzaken, sigarenwinkels, zuivel- en banket winkels. Voor hen bestaat een kleine kans toestemming te krijgen, Zondags enige uren hun zaak te mogen open houden. Verder kan de gemeenteraad ont heffing verlenen van Zondagssluiting, b.v. op kermis en carnaval tot een maximum van 21 dagen per jaar per gemeente. Yrije halve dag Dit kan in onderling overleg ge regeld worden en geldt voor elke branche afzonderlijk. Men is niet ver plicht een halve dag te sluiten, doch wordt by gemeentelijke verordening zulk een halve dag voor een bepaalde branche vastgesteld, dan is men tot sluiting verplicht, of men het er mee eens is of niet. De hier voor aangewezen dagen zyn Maandag voor- of namiddag en Dinsdag of Woensdag namiddag. Yacantieregeling Men kan eveneens in onderling overleg tot een vacantia regeling komen, maximum 12 dagen, b.v. 2 maal 6 dagennatuurlijk moet het algemeen belang hier in het oog ge houden worden, zodat b.v. niet alle bakkers eenzelfde week de deur ge sloten houden. Verder is men geheel vrij-om vacantie te houden wanneer men dat wil. Uitzonderingen Vóór St. Nicolaas en Kerstmis mag men enkele dagen geopend hebben tot 9 uur n.m. Dit geldt niet voor 5 December die als pakjes avond wordt gekenmerkt. Spoedeisende reparaties en of leve ringen mogen ook na sluitingstijd geleverd of verkocht worden. Niet aan de sluitingsuren gebonden zyn apotheken en bedryven, waar uit sluitend consumptie- en of patates- frite8 verkocht worden, alsmede Horeca-automaten. Dit laatste geldt dus niet voor automaten aan winkel panden. Koopavonden De minister heeft in de nieuwe winkelsluitingswet de mogelijkheid opengelaten tot het houden van een koopavond per week. Uitgezonderd hiervan is de Zaterdag. De winkels mogen op zulke dagen geopend zyn tot to uur n.m. Algemeen bestaat hiervoor, zowel van de zijde der middenstand als van het publiek, weinig of geen belang stelling. Verkoop na sluitingstijd D8 op het moment van sluiting in de winkels aanwezige klanten mogen nog afgehandeld worden tot uiterlijk een halt uur na sluitingstijd. Eveneens mogen bestellingen, b.v. van bakkers of kruideniers, uitgegaan voor sluitingsuur onbeperkt besteld worden. Het verkopen na sluitingstijd brengt voorts alleen voor de winkelier risiso met zich mee. De kopers zullen nim mer verbaliseert worden. Uur van opening Dit valt eigenlijk buiten de winkel sluitingswet. Vastgesteld is echter 5 uur v.m. Over het algemeen opent men om 9 uur. Het publiek zal het echter zeer op prys stellen, als enkele bedrijven, o.a. van eerste levens behoeften en sigarenwinkels, reeds om 8 uur v.m. hun „poorten" openen. Middagsluiting Er bestaat geen verplichting tot het sluiten tussen de middaguren, b.v. van 12 tot 2 uur. Men is hier geheel vry in en kan eventueel in overleg met collega's hier een regeling voor vaststellen. Enquête Voor twee maanden terug heeft het bestuur van de Venrayse midden stand een enquete gehouden omtrent de diverse verlangens inzake de winkelsluiting. De ingekomen antwoorden konden echter niet als een gemiddelde worden aangehouden. Evenmin kon de ver gadering een beslissing nemen om trent diverse mogelijke afwijkingen van deze wet. Besloten is daarom alsnog alle georganiseerde midden standers een vragenformulier toe te zenden. Aan de hand van de inge komen antwoorden zal aan het ge meentebestuur worden verzocht een plaatselijke verordening samen te stellen. De invulling en inzending van be doelde vragenformulieren, dient op zeer korte termijn te geschieden. De middenstander die zyn belangen dus behartigd wil hebben, zal zeer zeker dit formulier aangrijpen omzijn wensen kenbaar te maken. De belangstelling voor emigratie naar Zuid-Afrika neemt de laatste tyd meer en meer toe. Dit blijkt vooral uit het aantal aanvragen bij de aan- meldingskantoren, terwijl bovendien vele brieven worden ontvangen van mensen, die belangstelling voor Zuid- Afrika hebben en daarover inlichtin gen vragen. Dat de mogelijkheden voor Neder landers in dat grote en mooie land vivant voorgesteld. Een declamator, als Engel verkleed, zegt passende teksten bij de tableaux en tussendoor houden Dominé en Pastoor een korte predicatie. Alles even sober maar stemmingsvol. Myn rol lag achter de coulissen, schminken en aankleden. Met rode klei, kalk en houtskool, uitgeplozen touw en zakken tover je herders en koningen uit schamele gevangenen. Het publiek is niet critisch, maar dankbaar voor elke poging de muur van ellende en wanhoop te door boren. En vanmorgen een plechtige H. Mis. Naar beste kunnen is de 2 stemmige Perosi-mis gereconstrueerd uit het geheugen. Er zijn zangers genoeg en pastoor Hochstenbach blijkt een kun dig musicus en dirigent te zijn. 1200 mannen, uit elk deel van de aarde, knielen in het zand voor het kapelletje en 1200 harten smeken om vrede en verlossing. En heel de dag klinkt het tussen de gevangenismuren en in de cellen: Merry Christmas en Zalig Kerstfeest. Geen vrolijk Kerstfeest, doch voor velen is het „zalig". Pastoor vertelt me, dat wederom 45 jongens teruggekeerd zyn tot de Kerk, dank zy de beproevingen en nood. Een Australische jongen, de beste cabaret speler van het kamp, is gedoopt en alle Australiërs, katho liek, Anglicaan of „niets", komen hem feliciteren. Raar volk, die Aussies, ruw en ongemanierd, maar toffe jongens, die het leven nemen zoals het komt. De Australische pastoor kan er zo boeiend over vertellen; hoe hy een parochie heeft als een provincie zo groot en daar met zyn wagentje kris kras doorheen trekt. Hy logeert, waar niet gering zyn, werd in het verleden reeds bewezen door duizenden Vader landers, die in dit stamverwante land zich oen goed bestaan hebben weten te veroveren. By myn bezoek aan Zuid-Afrika heb ik dit met eigen ogen kunnen zien. Ik ban U de verzekering geven, dat de Nederlanders, die ik in Zuid- Afrika ontmoet heb, het daar uit stekend maken. Ik neem ongetwijfeld hy 's avonds toevallig terecht komt. Hy is bij iedereen welkom en als hy 's morgens weer vertrekt, is zyn tank vast en zeker gevuld. Van de tien gastheren is er hoogstens één katho liek Met deze Aussies kunnen wy nog het best opschieten, tenminste beter dan met de Engelsen. De offi cieren zyn een kaste op zich en de minderen, ondanks hun opvallende domheid, nog arrogant. Aussies en Engelsen is helemaal water en vuur. De Engelsman betitelt de Australiër als „afstammeling van boeven" of „schapenscheerder", de Aussie spreekt van „lafaard" of „dégéneree". Men moet 'dat allemaal niet zo letterlijk opvatten natuurlijk. Maar het is typerend, hoe vierkant deze groepen tegenover elkaar staan. De Nieuw-Zeelander is geheel anders. Veel be8chaatder, zelfbewuster en meer ontwikkeld. Maar in het kapelletje van de pastoors knielen we allen broederlijk samen, hier is geen verschil in volk of ras. Wel begrijpen de Engels sprekende gevangenen niet, dat wy de halfbloeds als volwaardige mede mensen behandelen. „Half casts" en „Bastards", meer officieel Eurasians geheten, behoren niet tot het blanke ras en dus staan voor hen alle deuren dicht en is contact of vriendschap niet toegestaan. By ons is 75 pet. gekleurd, en dat is maar goed ook. Deze taaie magere kerels zyn harder dan de doorsnee blanke; zy weten zich beter aan te passen aan deze omstandigheden, nu wy dieper gedaald zyn dan welk oosters peil ook. Zy kennen elke plant, elk soort vis en elke vrucht. Ook weten zij van alles iets eetbaars te maken. Deze jongens zyn meer een steun dan een last voor ons. aan, dat er ook daar Nederlanders zyn, die nog veel voor hun toekomst te wensen over hebben, maar die ik ontmoet heb waren zeer tevreden. Ik denk hierbij aan Nederlanders, die ik gesproken heb in Johannes burg, Kaapstad, Durban, Bloemfontein en Port Elisabeth en die in vele gevallen eerst enkele maanden ge léden naar Zuid-Afrika waren ge- emigreerd. Onder hen waren bank werkers, lassers, automonteurs en electriciens. De automonteur die ik sprak, doch die nog niet in het vinden van woon ruimte voor zyn gezin was geslaagd, was niet minder tevreden dan de bankwerker die dit reeds wel gelukt was. U hoort het al, ook het woning probleem is in Zuid-Afrika, als in alle nieuwe landen en in ons eigen land eon groot probleem. Men zal er dan dikwijls op moeten rekenen, dat het gezin eerst later zal kunnen nakomen en dat het hoofd van het gezin zo lang in een hotel moet verblijven. De huishuren in dit land zijn aan zienlijk hoger dan in Nederland, zodat men daarmede wel degelijk rekening moet houden. Huren van 15 tot 20 pond, dus honderdvyfiig tot twee honderd gulden per maand zijn nor maal, zodat men er goed aan doet zich niet te laten verblinden door de veel hogere Zuid-Afrikaanse lonen. Met dit al zyn deze lonen, welke zich voor vaklieden bewegen tussen de vijftig en tachtig pond, een ruime waarborg om zich in Zuid-Afrika een goed bestaan te verwerven. In 1951 vertrokken bijna 3000 Nederlandse emigranten naar dit land. In 1952 zullen er ongeveer 4000 ver trekken. Wanneer U deze aantallen hoort zult U zich ongetwijfeld at vragen uit wat voor categorieën van personen bestaan deze aantallen Kan iedereen er, ongeacht zyn beroep, terecht Het antwoord hierop isin de eerste plaats, diegenen die een vak verstaan. Een vak dat voor de Zuid- Afrikaanse economie van belang is. De kansen voor ongeschoolden zyn zo gering, dat zy er beter aan doen de gedachte aan emigratie naar Zuid- Afrika uit hun hoofd te zetten. Voor het verrichten van ongeschoolde arbeid zyn in Zuid-Afrika ruim vol doende arbeidskrachten aanwezig. Voor geschoolden, vaklieden dus, biedt Zuid-Afrika zoals gezegd goede mogelijkheden. In het verleden emi greerden in hoofdzaak bouwvak- en metaalarbeiders. Het is thans zo, dat ook voor andere beroepsgroepen plaats is. De mate echter waar in Zuid- Afrika emigranten kan opnemen is afhankelijk van de situatie op de arbeidsmarkt. Vandaar dat ik hier geen uitputtende opsomming zal geven van de in Zuid-Afrika gevraag de beroepen, omdat dit afhangt van de zich voordoende vraag. Bij myn bezoek aan dit land is my echter gebleken, dat het niet juist is dat slechts zeer hooggeschoolden daar een plaats kunnen vinden, doch dat ook de minder hooggeschoolden zich een goed bestaan kunnen verwerven. Ongetwijfeld zult U zich na deze opmerking afvragen hoe kom ik er achter of er voor mij een plaats in Zuid-Afrika is? Bij de beantwoording van deze vraag dien ik U eerst iets te vertel len over de wijze waarop de emigratie naar Zuid-Afrika is georganiseerd. De toelating van Nederlandse emigranten geschiedt door de Zuid- Afrikaanse Keurraad te Pretoria. Dit kan alleen wanneer een werkgever in Zuid-Afrika een verklaring heeft afgegeven, dat hy de emigrant zal tewerkstellen. Ook is emigratie moge lijk indien een garantieverklaring wordt afgegeven door het Nederlandse Immigratie Garantiefonds in Zuid- Afrika, in welk geval de afgifte van een verklaring door een werkgeler niet noodzakelijk is. Het zal U duidelijk zyn, dat het contact met een werkgever in Zuid- Afrika, teneinde de benodigde werk geversverklaring te verkrijgen, in het algemeen door de emigrant zelf zal moeten worden gelegd. In heel veel Kerstmis is voor ons wel een feest van zielvrede; wij leven hier zonder enige afleiding of bekoring, wy wor den niet meer opstandig, ons lichaam is té zeer ondervoed en afgebeuld om ons nog last te bezorgen. Onder de H. Mis predikte de Austra lische pastoor en na de dienst de onze. Beiden durfden in hun woorden wel enig optimisme te leggen, doch spoorden ons aan vooral veel geduld en veel vertrouwen te hebben. Zal het onze laatste Kerstmis in gevan genschap zijn Duizenden malen [is de vraag van daag gesteld. Ja, zegt de cynicus, de volgende vieren we onder de grond. Het andere uiterste is, dat we Pasen met onze families zullen vieren. We horen goed nieuws over Noord Afrika en dat geeft moed. Want al zijn wy ook gevangenen van Japan, instinctmatig voelen we wel, dat eerst Europa klaar moet zyn, vóór Amerika zyn volle kracht kan inzet ten tegen Japan. Dus neuzen we alle Japanse en Maleise kranten af en tussen de regels door kunnen we genoeg lezen. En onze radio vangt by stukjes en beet jes ook wel voldoende op, om de juiste toestand te kennen. Hier in het Oosten gebeurt nog niets beslissends. We weten, dat de taaie Mac Arthur volgens belofte zal terugkomen op de Philipyr.en. Dat heeft hy beloofd, toen Bataiin moest worden opgegeven. Over een week zal het Nieuwjaar zijn, een nieuw jaar, ioi-i. Dan is weer een jaar, doelloos en nutteloos, van ons leven voorbijgegaan. Wordt vervolgd

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5