Thomassen ORGELHOEKJE BUITENLAND prima corduroy pakjes 6 jaar 31.50 Korte Jongensbroeken in wol en manchester 5 50 Jongens regenjassen 8 j. 13.75 Windjacks waterafstotend 12 j. 10.50 in corduroy 6 j. 15.50 R.K. Handelsavondschool In verband met de Orgelweek zyn aan de diverse verenigingen verzoeken gericht, iets te organiseren in de trant der verenigingen, dat een bydrage kan leveren voor het Orgelfonds. Zodra er een plan is opgezet, gelieve men zich in verbinding te stellen met het Orgelfondscomité. Dit is nodig voor oen goed verloop van de diverse attracties. Na de vergadering van het comité, die nog voor Zondag ge houden wordt, zullen meerdere mede delingen worden verstrekt. Verantwoording Vorig Saldo f 2554,10 N.N. f 3,20 Opbrengst busjes Gasstraat, Heuvelstraat, Maaslieseweg, St. Annalaan, Smakterweg, Vlak waterweg, Hoebertweg, Buitonweg, f 82,30 Totaal f 2630,78 Bouwt allen mee aan uw orgel Giro 576601 Orgelfonds Venray. N.A.T.O. Als er O én internationale kwestie in Nederland wel stof heeft doen op waaien, dan is het de publicatie van hot Franse verdedigingsplan voor Europa. Volgens de New York Times, zouden do N.A.T.O.-militaire autoriteiten ernstige onenigheid hebben over de vraag, hoe en waar Europa moet vordodigd worden, indien de Russen onverhoopt een aanval tegen het Westen van Europa zouden beginnen. Nu staat het wel vast, dat een militair hoofdkwartier nooit in het openbaar zyn verdedigingsplan zal be handelen. Dat is waanzin tegenover oen vyand. Maar dat de staf een plan heeft is zeker, dat de N.A.T.O. ook eon of meer plannen heeft, kan ook als onomstotelijk worden aangenomen. Deze plannen blyven voorlopig, zo lang de benodigde divisies en bewa peningen niet aanwezig 2yn. In dit opzicht is het bericht der New York Times wel te voorbarig. Maar van de andere kant staat er toch ook maar zwart op wit, dat de Fransen zich by een eventuele aanval maar liever zouden beperken tot de l'yn, die gevolgd wordt door de Ryn en afbuigt by de Waal. Tot hoever die lyn naar de kust loopt staat er niet by, maar men denkt onwillekeurig aan een lyn door Brabant en Zeeland, misschien tot Hoek van Holland. Erg leuk is dat voor ons, die duur aan de verdediging van Europa mogen meebetalen niet, maar wy mogen aan nemen, dat de Fransen zich op zuiver technische defensie gronden tot deze idooün hebben laten leiden. Of het technisch niet anders kan Daarvoor zullen de Nederlandse autoriteiten moeten opkomen. Daitsland In Duitsland is in de afgelopen wook begraven Dr. Kurt,Schumacher, de fanatieke aanvoerder der Duitse Sociaal-Democraten. Voor menigeen, dio folie, eng nationalistische oppositie van Duitslands socialisten heeft ge volgd, betekent deze uitschakeling een grote opluchting. Schumacher was de rivaal van Dr. Adenauer, de Bondskanselier, die het vaak heel zwaar heeft gehad in zyn stryd om Duitsland mee te krijgen in het Europees Concert. Maar of de houding der socialisten voortaan zal veranderen en meer ge matigd zyn zal is een vraag, waarop de geschiedenis slechts het antwoord kan geven. In ieder geval is de tegen stelling tussen Frankrijk en Duits land op dit moment nog zeer fel, speciaal met het oog op de Saar. Duitsland wil er niet van afzien de Saar tot zijn Rijksgebied te rekenen. In 1935 heeft de onder internationale controle uitgeoefende stemming Duits land op dit punt in 't gelijk gesteld. Amerika De presidentsverkiezingen in de Vorenigde Staten houden nog altijd do openbare mening gevangen. Maar er heeft zich daar een zonderlinge ontwikkeling voorgedaan. De candi- daat der party, waartoe Truman behoort, Stevenson, komt voor de zware beschuldiging der Republikei nen te staan, dat het in de bestuurs organen der Verenigde Staten mo menteel een corrupte bende is. Dat alles zou de schuld zijn der demo craten, die nu al twintig jaren achtereen het Witte Huis bezetten. Het nare van het geval schy'nt te zijn nu, dat Stevenson van de juist heid der beschuldiging overtuigd is en moet beloven daaraan een eind te zullen makon. Dit echter wordt door de Republikeinen zwaar uitgebuit. Men beweert zelfs, dat Stevenson daarin niet zal slagen, omdat hij dan in eigen party moet zuiveren. De Republikeinen echter zullen dit veel gemakkelijker kunnen doen, omdat er by een eventuele wisseling van president, ook allerlei mutaties op hoge en lage posten zullen volgen. Met spanning ziet men uit naar het verloop der gebeurtenissen. Frankrijk In Frankrijk is de regering opnieuw aan de arbeid gegaan. Zij staat voor de oplossing van enige zeer moeilijke vraagstukken als verlaging der lovonsko8ten, Atlantische verdediging on evenwicht der begroting. Er kun nen zich daar ook de komende maanden weer bijzondere gebeurte nissen afspelen. Spanje Spanje is met de Ver. Staten nog sloeds aan het. kibbelen en onder handelen over de hoeveelheid econo mische hulp, welke het wenst te verkrijgen in ruil voor militaire faciliteiten. Het bod van de Ver. Staten is nog niet hoog genoeg, reden waarom er voorlopig nog niet veel geschiedt. £>h hu uieei naai schoot, maat... eerst keurig en sterk gekleed met Voor belangstellenden willen wy verwijzen naar de advertentie in dit blad. Aan deze inrichting van Onderwijs, die staat onder het bestuur van de R.K. Middenstand, wordt gedurende 3 jaren onderwijs gegeven in de vak ken Boekhouden, Rekenen, Neder landse Taal en Correspondentie, Duitse Taal, en Correspondentie, Handels kennis, Bedrijfsleer en Wetskennis, Godsdienst- en Maatschappijleer. Deze school, die gegroeid is uit de bekende „Handelscursus", voorziet voor Venray en omgeving in een grote behoefte. Zy is bestemd, zowel voor jongens als meisjes, die na het verlaten der lagere school, geen vol ledig dagonderwijs meer kunnen of willen volgen. Het onderwijs wordt gegeven in de avonduren, zodat ze bezocht kan worden, na het verrichten van zyn dagtaak bij patroon, op kantoor of in het huishouden. Dat dit onderwys vooral gericht is op de practyk vau de zakeman, de winkelier of kantoorbediende, behoeft geen nader betoog. Wie zyn vrije avonduren goed wil besteden kan op >ze school terecht. De toelatingseisen zyn niet zwaar. Het met goed gevolg doorlopen van de lagere school, stelt de leerlingen in staat het onderwys te volgen. Aan het einde van het derde studie jaar wordt een examen afgenomen. Wie slaagt ontvangt een diploma, dat vrijstelling geeft van het Middenstands examen. Het beste kan men met het bezoe ken der school beginnen na het ver laten der lagere school, daar het on derwijs op de Handelsavondschool vrijwel hierby aansluit. Gegadigden worden verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden. Middenstanders, steunt Uw school. S.V.V.-nieuws Zondag was het sterke Blerick op bezoek bij S.V.V. In een zeer aan trekkelijke en sportief gespeelde wed strijd, kon Blerick het niet verder brengen dan een gelijk spel. 5 5 Was de uitslag. De voorhoede voldeed wel en ge tuigde van schotvaardigheid doorvyf goede doelpunten te scoren. Doch de middenlinie en achterhoede lieten te veel steken vallen om hecht genoemd te worden. Het is helemaal geen schande tegen een vlugge en schotvaardige voor hoede als Blerick heeft, enige doel punten tegen te krijgen, doch vijf is rijkelijk veel. Daarom zal aan midden linie en achterhoede nog wel wat gedokterd moeten worden. Dit kan mogelijk Zondag nog eens gebeuren, nu een zeer goede derde klasser, O.D C. uit Boxtel, komt. Wy zyn benieuwd of midden-Brabant sterker is daü de doorsnee derde klasser van Noord-Limburg. Volgens ontvangen berichten zou deze derde klasser zich ernstig candidaat stellen voor het kampioenschap. Venray laat zien, dat U voor deze plaats ook in aanmerking wilt komen. Gezien de beide voorgaande wed strijden wordt ook deze wedstrijd ernstig genomen, want een plaats in het eerste elftal hangt er vanaf. Opstelling ïste elftal P. Kortekaas P. Bertrams G. Swinkels Th. Kronenberg P. Philipsen J. Peters M. vd. Heuvel F. Schellen V. Lucassen A. Thuyis M. v. Opbergen Res. achter: A v. Bergen, midden Jac. Kusters; voorW. Arts. Opstelling 4e elftal H. v. Kessel Jac. Siebers Th. Swinkels A. Janssen A.Jacobs K.Hendriks A. Thoonen J. Ars P. vd. Beuken J. Jeuken H. de Mulder Res.de Mulder en P. Rouvroye. Het competitieprogramma voor het eerste elftal is als volgt 14 Sept. Venray-Helden 28 Sept. F.C.V.-Venray 5 Oct. Venray—RKDEV 12 Oct. JVC—Venray 2 Nov. Juliana-Venray o Nov. Ti glia—Venray 23 Nov. Venray—Boxmeer 30 Nov. Sevenum—Venray 7 Dec. Venray-Wittenhorst 14 Dec. Gennep—Venray Voor het 2e elftal ziet het er als rolgt uit: 14 Sept. Venl. Boys 2-Venray 2 28 Sept. Venray 2—Sp. Irene 2 5 Oct. Blerick 2—Venray 2 12 Oct. Venray 2—Sp. Irene 3 9 Nov. Venray 2—Gennep 2 23 Nov. Wittenhorst 2—Venray 2 30 Nov. Venray 2—VVV 3 7 Doe. Sp. Irene 2—Venray 2 14 Dec. Venray 2-Blerick 2 Als voorbereiding zal op 7 Sept. SVV 2 nog een wedstrijd spelen tegen Volharding uit VierliDgsbeek, terwijl SVV 3, die dag in Wanssum op be zoek gaat om daar tegen het 2e te spelen. SVV I speelt die dag in Oostrum, by de opening van liet nieuwe terrein aldaar, tegen een 2de klasser. Waar schijnlijk zal dit Sportcl. Irene zijn. Motorclub Zaterdag a s. zal de Venrayse motor club een oriënteringsrit houden voor haar leden, waarbij het kampioen schap der club verreden wordt. Hier voor is een wisselbeker beschikbaar gesteld door Garage Hoogstra uit Blerick. Op 21 Sept. wordt een behendig- heidswedstryd met grasbaanwedstrijd en een ballonnenjacht georganiseerd voor tourmotors. Op 5 Oct. zal een grote oriönterings rit uitgeschreven worden, waaraan motor- zowel als autorijders deel kunnen nemen, waarvoor verschillen de garagehouders uit Venray en Venlo reeds prijzen beschikbaar hebben ge steld. DlS-nieuws Zondag maakte DIS een uitstapje naar Duitsland, om in Sonsbeek een voetbalwedstrijd te spelen tegen Sons beek 1919. Voor de wedstrijd werd aan de Oirlose jongens een fraaie herinnering aangeboden. De wedstrijd zelf was vooral in de eerste helft van goed gehalte. Tegen over 't korte samenspel der Duitsers, waarbij' de bal meestal over de grond werd gespeeld, plaatste DIS een vlot open spel over de vleugels, waarbij snelheid het voornaamste wapen was. Reeds na 5 minuten wist DIS de score te open. Beide partijen wogen goeÓ tegen elkaar op en het was de rechtsbinnen der Oirlonaren, die een fout in de Duitse defensie afstrafte en er 2—0 van maakte. I11 de tweede helft namen de groen- witten 't wat te kalm op waardoor Sonsbeek zich een veldoverwicht kon verschaffen. Vry spoedig werd 't 1—2. En toen een kwartier voor het einde gelijk werd, zetten de gastheren er nog eens alles op, om het winnende puntje te scoren, waarin ze middels een prachtschot van hun rechtsbinnen ook slaagden. Na afloop werd de dag in gezellig samenzijn verder doorgebracht. Het voornemen is, dat Sonsbeek '19 reeds 14 September een tegenbezoek aan Oirlo zal brengen. Volleybal-tournooi te Merselo De Gymnastiekclub van de Jonge Boeren organiseert Zondag een Volly tournooi, waaraan verschillende clubs deelnemen. Men rekent op 10 zestallen, welke komen van Well, Bergen, Leunen, Heide, Oirlo en vooral van de Ambo nezen uit Well verwacht men sterke tegenstand. De Jonge Boerinnen uit Leunen en Merselo zullen elkaar ook bekampen. Er zijn verschillende prijzen en enkele medailles beschikbaar. Betrouwbaarheidsrit te Wanssum De motorclub „St Michaël" organi seert Zondag 7 Sept. een betrouwbaar- heidsrit voor auto's, motor- en brom fietsen. Het af te leggen traject is voor auto's en motoren 100 km en voor bromfietsen 50 km. Het inleggeld be draagt f 2 50 voor auto's, f 1,— voor brommers en f 1,50 voor motorfietsen zonder duo-rijder. De start is om 1 uur voor brom mers en om 1.30 u. voor motoren en auto's. Naast de vele fraaie prijzen, welke beschikbaar zijn gesteld voor iedere klasse apart, ontvangt elke deelnemer een herinneringsmedaille. Het aantal deelnemers schijnt alle verwachtingen te overtreffen en ook uit Venray, waar men voornemens is ten bate van het orgelfonds ook iets dergelijks op touw te zetten, zullen diverse liefhebbers starten. De start en finish zijn bij het club lokaal Poels, waar een half uur voor de start het reglement en 't tijdschema kunnen worden afgehaald. By de opstelling van het tijdschema is rekening gehouden met de capaci teiten van de soorten voertuigen. Nederlaagwedstrijden van „Juliana" Zondag beslist De nederlaagwedstrijden, welke op de 5 Zondagen van Augustus als voorbereiding voor de komende com petitie werden georganiseerd, worden a.s. Zondag beëindigd met een wed-, strijd tegen de Hegelsom reserves. Tot op heden bleef Wanssum baas op eigen veld en we zijn benieuwd of! de Horstenaren er in zullen slagen de de Juliana res. de eerste nederlaag toe te brengen. De laatste wedstrijd tegen Geys- teren werd met 5—1 gewonnen. De GeijBtersen verdedigden zich fel, doch waren niet opgewassen tegen hot technisch beter verzorgde spel van de Juliana mannen en bovendien kwamen zij in tempo veel te kort. Vennekens scoorde tenslotte voor Geijsteren het verdiende tegenpuntje. Deze jonge speler stak in speltechniek wel zeer gunstig af bij zijn makkers. Het Jengd-Kringtournooi Venray en Arcen winnen de bekers De finales van het Kring tournooi werden verleden Zondag gespeeld op het terrein van Wittenhorst. Venray B moest in de DEV-ers hun meerdere erkennen. De Arcenaren waren vlug ger en hadden een beter positie spel dan de Venrayers. Met 2—0 bleef Arcen de baas. De A-spelers daarentegen toonden zich verre superieur aan hun Seve- namse tegenstanders. Hoewel de Ven- raysen met een drie-tal invallers aantraden, werd een zeer gaaf partijtje voetbal gedemonstreerd en van meet af aan een hoog tempo ingezet. Voor de rust werd Sevenum totaal over- ;peeld en een 5—0 voorsprong be haald. In de tweede helft gaven de Se- venummers beter partij, maar ge leidelijk aan werden zij toch weer in de verdediging gedrukt en 3 maal moest de Sparta keeper nog vissen. Tenslotte gelukte het Sevenum toch om een tegenpuntje te scoren. Na afloop werden door de voorzitter van de Jeugdcommissie, de heer L. Bussemakers, de prijzen uitgereikt, t.w. twee prachtige bekers, welke door de H.E.H. Dekens van Horst en Venray werden geschonken. De voorzitter bracht hiervoor dank aan de milde gevers en hij hoopte voor de jeugd, dat voortaan ieder jaar een dergelijk tournooi gehouden mag worden. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de Verordening tot wijziging van de Verordening op de heffing ener Rioolbelasting in de gemeente Venray, vastgesteld bjj raadsbesluit van 1 Juli 1952, no. 393, en goedgekeurd by Koninklijk Besluit van 7 Augustus jl. no. 21 vanaf heden gedurende drie maanden voor eenieder ter secretarie ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. Venray, 27 Augustus 1952. Burgemeester en Wethouders voorn. P. PUBBEN, lb. Burgem. H. VORST, Secretaris Nieuwe Overste van het Klooster Jerusalem Door de Provinciaal Overste van de Zusters Ursulinen te Boxtel werd benoemd tot Overste van het klooster en pensionaat „Jerusalem" alhier Mère Maria Smit,' tot nu toe lerares aan het Gymnasium van genoemd pensionaat. De aftredende Overste, Mère Ani- cata Vroomen werd benoemd tot assistente van het hoofdbestuur te Boxtel Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst Soktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 4 September: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Jubileum middenstands- vereniging De R.K. Venrayse middenstand zal in Februari a.s. 40 jaren bestaan. Het ligt in de bedoeling dit feit niet on opgemerkt te laten voorbijgaan en een feestelijke herdenking aan de jaarlijkse middenstandsdag te koppelen. Adviesbureau voor oorlogsgetroffenen Op een nader te bepalen datum zal Drs Ten Doeschate, hier in Venray zitdag houden, waarop middenstan ders hun moeilijkheden,inzakeoorlogs schaderegeling e.d., kunnen bospreken. Geslaagd Op het gehouden kleermakers examen, gezel B, slaagde te 's Her togenbosch, Leo Pouwels Bontekoe straat. Zilveren kloosterbroeder Op 28 Augustus herdacht broeder Eumachius Martens in huize St. Servatius te Venray de uag waarop hy 25 jaren geleden de plechtige geloften aflegde. De jubilaris is geboortig uit Vortum-Mullem. 25-Jarige dienst bij Gemeentewerken Op 3 en 10 Sept. a.s. zullen de arbeiders Karei Groenen en Peter Pelzer, hun 25 jarig jubileum als gemeente arbeider herdenken. Rijkspostspaarbank In de afgelopen maand Mei werden in Venray ingelegd op de Rijkspost spaarbank f 43.269.—. In diezelfde maand werd in Boxmeer ingelegd f 60.082,— en in Horst f 27.719,—. Doeken van Jonas gefotografeerd De vrouw van de overleden Lim burg8e kunstschilder Henri Jonas heeft bij de officier van Justitie een klacht ingediend tegen de fotograaf P. S., die foto's van schilderijen van de schilder in de handel brengt. Zy meent, dat dit in strijd is met de bepalingen van de auteurswet. De foto's zyn reproducties van de schilderyen, die deze zomer in Venray waren tentoongesteld. Daar werden diverse werken van de schilder, uit particulier bezit, inbeslaggenomen, omdat het eigendomsrecht door mevrouw Jonas werd betwist. De officier van Justitie, mr. Pluymaekers, wil de behandeling van deze klacht laten rusten tot vaststaat wie auteurs rechten kan doen gelden op deze doeken. Volksconcert Hoden Zaterdagavond om s uur zal de Fanfare „St Catliarina" uit Leunen een volksconcert geven op de Grote Markt. Weekend Jonge Boeren Kring Venray Op 13 en 14 September houden de besturen van de Jonge Boeren van de Kring Venray een weekend, waar hunne problemen behandeld worden. Mannenkoor A.s. Woensdag s uur repetitie in het Brouwershuis i.v.m. uitvoering Geijsteren. Aanbesteding Te Ysselsteyn werd aanbesteed het vergroten van de R.K. School aldaar; de uitslag was als volgt: Gebrs Janssen, Venray f 27800 Gebrs Vollenberg, f 27150 P. Potten, f 27090 A. Tacken, Oostrum f 26575 G. Janssen f 26532 J. Houwen, Oirlo f 25797 Arts—Gielen, Merselo f 25600 GoorenTeunissen Ysselsteyn f 25375 Architect de heer J. Colsen. Recollectie De Besturen van de Jeugdstands- organisaties houden op Zondag 31 Augustus een Recolectie te Venray, welke gegeven zal worden door Eerw. Pater Vitalis. Om 8 uur is een H. Mis waarna bijeenkomst in Zaal Schellen. Bijen in de Feel In de afgelopen dagen nu de heide in de Peel in volle bloei staat, hebben talrijke imkers hun volken overgebracht naar deze nu paarse Peelvlakt9. Van heinde en verre uit het Lim burgse land zyn de byenhouders gekomen. Het is een prachtig gezicht als mea langs de weg Venray Deurne de Peel passeert en ai deze kasten by elkaar verzameld ziet staan. Zang- en toneeluitvoering De meisjes van de B. J. B. te Merselo zyn voornemens op 26 en 27 October een zang- en toneelavond te geven. Het veteranenlegioen Na Maastricht en Heerlen is thans ook in Sittard een plaatselijke af deling opgericht van het Veteranen- Legioen Nederland. Er werd een voor lopig bestuur gevormd met de heer P.O. Rietveld als voorzitter, de heer P. J. Timmers als secretaris en de heer M.H.J.G. van Aubel als penning De doelstelling van het Veteranen- Legioen Nederland, waartoe in de eerste plaats de Nederlandse oud strijders met als kern de veteranen uit Indonesië behoren, is om door een versterking van het nationale bewust zijn een einde te maken aan veel wan toestanden in ons vaderland, die juist het gevolg zyn van een gebrek aan nationaal bewustzijn. Hat ligt in de bedoeling om ook in andere Limburgse steden, zoals Roermond, Venlo, Weert, Venray en Gennep in de toekomst plaatselijke afdelingen op te richten. Fokdag roodbont MRY De jaarlijkse grote fokdag van het roodbonte M.R.Y.-vee zal dit jaar op s September gehouden worden in do boomgaard van de heer Ousters, hoek Ryksweg-Agricolastraat tegenover de ambachtsschool te Sittard. Deurwaarder te Roermond I.v.m. het aan deurwaarder M. L. Tomlow te Roermond met ingang van 1 Sept. a.s. op diens verzoek eervol verleend ontslag, is met ingang van die datum door de Minister v- Justitie aangewezen voor de waarneming van de deurwaardersdienst bij de rechtbank en het Kantongerecht te Roermond, de heer G. Th. M. Schreurs, deurwaar der by het Kantongerecht te Venlo, Moordende Nederlandse concnrrentie op Belgische markt Het verzet tegen de Benelux houdt in België niet op. Het gaat niet tegen de economische unie als zodanig. Men betoogt alleen, dat een econo mische unie slechts eerlijk is door te voeren, als de deelnemers in die unie economisch onder dezelfde voorwaar den werken. Dit laatste nu is volgens de Belgische industriëlen niet het geval. De normale Belgische lonen liggen 30 tot 60 pet. boven de Neder landse Gezien de grote rol van de lonen in de kostprijsberekening, con curreert de Nederlandse industrie ons dood. Aldus in het kort het Belgische standpunt. Mond- en klauwzeer moet worden bedwongen Veestapel afgemaakt op 26 bedrijven Hoewel het mond- en klauwzeer in ons land nagenoeg is bedwongen, worden toch nog af en toe nieuwe gevallen geconstateerd. Teneinde ons land geheel van deze ziekte vry te maken en vry te hou den, is het sinds half Juli verplicht het vee op bedrijven, waar mond- en klauwzeer uitbreekt, af te maken, waarvoor uiteraard een schadeloos stelling tvordt uitgekeerd. Naar de Msb. thans verneemt, is tot nu toe op 26 bedrijven de vee stapel afgemaakt, namelijk op 4 bedrijven in de week van 13 tot 20 Juli en in de daaropvolgende weken resp. 5, 4, 9 en 4. Het ligt in de bedoeling, dat deze maatregel vooilopig gehandhaafd zal blyven. „Tochtgenoten van St Frans" pelgrimeren Op 30 en 31 Augustus zal de be weging van de „Tochtgenoten van Sint Frans" haar 25 jarig bestaan vieren met een bijeenkomst te Nij megen welke wordt voorafgegaan door een pelgrimstocht van een week uit verschillende delen van Nederland. Internationaal is het 25-jarig be staan van de Tochtgenoten van Sint Frans gevierd met een 14-daagse bedevaart door Italië van Rome naar Assisië, eindigend in een gezamenlijke audiëntie van de deelnemers by de Paus. Sedert 23 Augustus trekken drie groepen Tochtgenoten te voet door het land. De jongens zijn gestart in de Achterhoek, de meisjes in Apel doorn en de gezinsgroep in Hilvaren- beek. In navolging van de H. Fran- ciscus van Assisië gaan zij te voet van plaats tot plaats en houden onder weg z g. kapittels, waarop onder werpen als „De Kerk", „Het men selijke en het goddelijke in de Kerk", worden behandeld en onder leiding van de aalmoezenier worden be sproken. Deze voettochten zyn pelgrimages naar de oude trantte voet, sober, opgewekt, gewijd door gebedssfeer, jong, kameraadschappelijk, 's Avonds wordt er samen met de bevolking, waar overnacht wordt, een vrerigde- vuur gehouden als middel tot contact. In Nijmegen zullen alle groepen Zaterdagavond 30 Augustus bijeen komen voor een avond wy ding in het gebouw „Rooms Leven" op Brakken- stein, die wordt gevolgd door een vreugdevuur. Barnam en Baily naar Enropa Het bekende Amerikaanse circus Barnum and Baily 't grootste en waarschijnlijk oudste circus ter wereld zal in het komende jaar een tour nee door Europa maken. Nn ezelbiefstuk... Na de walvis- en rendiercarbonade zal ihans ezelbiefstuk zijn intrede doen in het met cronische vlees- schaarste kampende Groot-Brittannië. De Britse firma, die invoer van paarden- en ezelvlees wil gaan onder nemen, rekent voorlopig op een afzet van een honderdtal paarden en een vijftigtal ezels per week. Nieuwe briket geeft meer warmte Na jarenlang experimenteren is een firma te Baarn erin geslaagd voor namelijk van afvalproducten van de houtverwerkende industrieën een briket te vervaardigen, die met 5360 calorieën per kilogram in kwaliteit de eierkolen evenaart, doch in pry's thans iets lager is. Voor millioenen tonnen houtafval kan men in Europa geen afzet vinden. De heer Wolfs, die van zyn vak schei kundige is, doch wie het uitvinden in het bloed zit, heeft het nu ge presteerd door toevoeging van een bepaalde chemische stof een waarde loos product om te vormen tot een waardevolle brandstof. Hij is niet de enige, die dit geprobeerd heeft, want men is al twintig jaar bezig geweest met het zoeken naar een doelmatige bestemming van het houtafval. Het meest geslaagde product stond, wat de warmtewaarde betreft, op circa 2500 warmte calorieën per kilo gram. De heer Wolfs zag kans een „briket" te persen met een warmte waarde van 5360 calorieën. Vergeleken met bruinkoolbriketten, waarvan de calorische waarde 3000 bedraagt, is dit zeker niet gering. Een andere gunstige factor is het asgehalte, dat van het nieuwe product slechts 2,7 pet is, zodat van 1 kg van deze brandstof slechts 27 gram in de asbak overblijft, terwijl van bruinkool 42 pet tot as vergaat. Een dergelijke briket blijft anderhalf uur in de kachel liggen. Voor duizend kilogram is slechts 880 kilogram houtafval nodig, die zeer gering is pry's is. Het Instituut voor Warmte-conomie, onderafdeling van de T.N.O. te Delft, gaf over dit nieuwe procédé een zeer gunstig rapport. Naar ruwe schatting kan, verdeeld over de verschillende landen van West Europa, minstens vijf millioen ton waardeloos hout afval omgezet worden tot waardevolle brandstof. Vierde slachtoffer overleden Te Nijmegen is Donderdag aan de gevolgen van het ongeluk, dat Zon dagmiddag aan de motor wedstrijden in het Goffertstadion te Nijmegen zulk een tragische afloop gaf, het vierde slachtoffer overleden. Dodelijke aanryding Op de Venlose weg te Neder weert had Woensdag een ernstig verkeers ongeval plaats, waarbij de ruim 75-jarige H. Janssen, wonende aan de Hagelkruisbaan te Ospel-Nederweert, dodelijk werd getroffen. Op een ogenblik dat hy zich te ver de weg op begaf werd hy door een achteropkomende personenauto van de fa. J. en de J. uit Horst aange reden en vrijwel op slag gedood.

Peel en Maas | 1952 | | pagina 2