TWïETffi UT. AD VAN PEEL EN MAAS KERMIS 1952. Dagboek van een krijgsgevangene Nederlanders worden ouder Zorgvuldig oogsten geeft houdbaar fruit. BEL BIJ BRAND 392 ZATERDAG 26 JULI 1952 No: 30 DRIE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Verheugend feit schept brandende problemen Honderd jaar geloden was in Neder land de gemiddelde levensduur voor mannen 36, voor vrouwen 38,5 jaar; deze cijfers zijn nu resp. 69,5 en 71,3. De Nederlander, die een eeuw geleden zestig jaar werd, mocht nog een ge middelde levensduur van i3,3jaar verwachten. Door de verbeterde levens omstandigheden is dit cijfer nu 16,5 jaar. Wy leven langer, en dus zyn er meer bejaarden. Deze verheugende cijfers hebben er mede toe geleid, dat Nederland met 299 inwoners per km2 het dichtst bevolkte land ter wereld is geworden. Volgens het Franse bureau voor de statistiek kunnen de mensen in landen als Nederland verwachten "5 jaar te worden, terwijl by het begin van deze eeuw slechts drie of vier van de tien kans hadden 65 jaar te halen. Volgens dit bureau is de gemid delde levensduur in India slechts 27 jaar, in Japan en Braziliö tussen de 45 en 51 en in Spanje en Italië tussen 55 en 64. Daarnaast is de daling van het geboortecijfer een factor, waardoor het deel van ons volk, dat uit be jaarden bestaat, groter wordt. De rapporteurs van de commissie voor het geboortonderzoek van het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk, drs AE.Diels en drs T. v.d. Brink, die er op hebben gewezen, dat ons bevolkingscijfer sinds 1900 van vyf tot tienmillioen kwam, verwachten na de aanvankelijke stij ging kort na de bevrijding een verdere daling van het geboortecijfer. Meer bejaarden Deze twee feitenmeer oude, min der jonge mensen, worden het best geïllustreerd door de statistiek, die b.v. leert, dat in 1849 11,3 pet van de bevolking beneden vyf jaar was en 4,7 pet boven 65 jaar. Jn 1943 waren deze cijfers resp. 9,9 en 7,2. Een aanmerkelijke ver schuiving dus, die zich steeds verder voortzet. In 1940 was 28,09 pet van de bevolking beneden 14 jaar en 6.95 boven 63. Men verwacht, dat in 1970 deze cijfers 17 os en 11 S3 pet zullen zyn. Ter vergelijkingin 1849 was 33,4 pet beneden 14 jaar en 4,7 boven 65 jaar. Deze getallen vormen de zakelijke uitdrukking van een aantal pro blemen, waarvan dat van de bejaar denzorg zeker niet het geringste is. Niet alleen wordt het percentage bejaarden in ons volk groter, ook hun getal groeit. Men verwacht omstreeks 1070 een getal van 1 millioen Nederlanders, die 65 jaar of ouder zyn. Men kan dit groeiend leger niet zonder meer aan zijn lot overlaten. Zy hebben hun plicht jegens de gemeenschap gedaan. Zy mogen verwachten, dat thans de gemeenschap haar verplichtingen zal nakomen. Hun leeftijd brengt tal van problemen mee, zoals gebrek aan de juiste huisvesting, vereen zaming en verveling, behoefte aar. verzorging. Dr. P. Muntendam, de staatssecre taris van Volksgezondheid, schat b.v. het aantal bejaarden, dat Nederland omstreeks 1970 zakmoeten huisvesten op 700.000, waarvan 260 000 echtparen. De eerste complexen voor bejaarden zijn al gebouwd, en zij hebben ge lukkig niets weg van pakhuizen voor oude lieden. Het is jammer, dat andere landen ons met het bouwen van deze vrien delijke dorpjes jaren voor zyn Wachten..., Erger dan wat men ..ouderdoms kwalen" pleegt te noemen is, dat deze mensen dikwijls vereenzamen, zich in zich zelf opsluiten, zich ver velen en zodoende een allesbehalve zonnige oude dag hebben. Tal van ouderen zyn gedoemd afleiding te zoeken langs de straat, by bouw werken of aan de haven, waar ze blijven tot het etenstijd is om zich daarna verder te gaan vervelen. Dit wordt een wachten op de dood, dat tot elke pry's moet worden voorkomen. Ook deze oude mensen vormen een levend deel van de gemeenschap, die zo veel jaren de vruchten van hun arbeid heeft geplukt. Zy hebben er recht op daarnaar te worden behan deld. Men mag ze niet aan hun lot overlaten. Men heeft hier een tweetal oplos singen voor gevonden. Het een is, dat men de oudjes jaar lijks eens een paar dagen ontspanning bezorgd door met hen hier of daar eens heen te gaan en de bloemetjes eens buiten te zetten. Een oplossing, die hun slechts even uit de gewone sleur haalt. En op de tweede plaats door hen liefst in eigen huisje gelegenheid te geven een prettige oude dag door te brengen. In Venray is echter voor beide op lossingen nog weinig gedaan. We hebben enkele vergaderingen meegemaakt, waarbij een ouden-van- dagen-tocht zou worden georganiseerd, doch na de eerste opzet en de eerste plannen heeft men de zaak verder laten rusten. Er is niets gebeurd. Over het tweede punt, de huisves tiging van de bejaarden, die nu dik wijls by kinderen inwonen en daar als een grote last worden gevoeld, is binnenkamers veel te doen geweest. Uiterlijk heeft men daar weinig van gemerkt. Alleen is in de Raads vergaderingen een enkele maal ge sproken over plannen van de bouw van een hofje, en er is verder een enquête gehouden, maar de resultaten van beide feiten zyn nooit bekend geworden. We geloven de toestand juist weer te geven als we zeggen, dat we in Venray twee party en hebben, waar van de one do z g. gestichtsverpleging voorstaat, de andere meer voelt voor het hofjes idee, waarby dus de oudoren een eigen huisje krijgen en voor zich zelf zorgen. Voor beide systemen is natuurlijk wat te zeggen en beide systemen zullen ongetwijfeld hun bezwaren hebben. Maar deze tegenstelling kan aan leiding zyn, dat men rustig afwacht en er niets gebeurd. Wie bovenstaande cijfers eons be kijkt, zal het met ons eens zijn, dat men niet kan wachten. Want men moet niet vergeten, dat bovenstaande cijfers landelijk zyn genomen, maar b.v. voor Venray nog ongunstiger liggen, omdat hier wel een groot geboorte overschot is, een overschot waarvoor in veel gevallen de ouderen moeten wijken. Men kan dit probleem ook niet laten rusten, omdat ieder jaar op nieuw de nood en hier kan men inderdaad van spreken, hoewel uiter lijk daar weinig van blijkt - groter wordt. Over een voorkeur voor een der bovengenoemde systemen zullen wy ons niet uitspreken, daarvoor missen wy de kennis van de verschillende problemen, die voor de tot stand koming en financiering van beide projecten moeten worden opgelost. Sluitingsuur voor dranklocali- teiten en openbare vermakelijk heden gedurende de kermis in Yenray-Kom in lbo- De Burgemeester der gemunte Venray gelet op het bepaalde Tn de Algemene Politieverordening Vonray, brengt, ter openbare kennis: 1. dat aan houders van voor het publiek toegankelijke inrichtingen als bedoeld in artikel 121 der Algemene Politieverordening Venray, voorzover gelegen in de kom der gemeente, door hem tot wederopzegging toe stemming wordt verleend, om hun lokaliteiten op 3, 4, 5, 6, 1 en 10 Augustus 1952 voor het publiek geopend te houden tot des nachts half een; 2. dat de onder 1 bodoelde toe stemming, zonder enige voorafgaande waarschuwing, incidenteel of in het algemeen, zal worden ingetrokken by gebleken ongeregeldheden of niet naleving van door de ambtenaren der politie gegeven voorschriften; 3. dat de openbare kermisverma kelijkheden op 3, 4, 5, 6, 7 en 10 Augustus mogen geopend zyn tot middernacht; 4. dat in de voor het publiek toe gankelyke inrichtingen, waarin met dezerzydse vergunning muziek mag worden gemaakt of vermakelijkheden mogen worden gegeven, het geven van muziek of de vermakelijkheden zelve op 3, 4, 5, 6, 7 en 10 Augustus moet(en) zyn beëindigd om midder nacht; 5. dat het aan de houders van vergunningsiokaliteiten verboden is in die lokaliteiten of hunne aanho- righeden sterke drank te schenken op 3, 4, 5, 6, 7 en 10 Augustus 1932 gedurende het tijdvak van 15 tot 22 uur; 6. dat op strikte naleving van de bestaande of hierbij gegeven voor schriften ten strengste zal worden toegezien. Venray, 18 Juli 1952 Afwijking van Artikel 14+ der Algemene Politieverordening, houdende verbod tot het bezoeken van avondvermakelijkheden door jeugdige personen gedurende de kermisdagen. Do Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde by artikel 144 der Algemene Politieverordening de navolgende ontheffing wordt verleend aan bestuurders of beheerders van een inrichting, waar voor het publiek toegankelijke vermakelijkheden wor den gegeven, om gedurende de kermisdagen in deze inrichtingen na des avonds negen uur toe to laton /verblijven personen beneden de leef tijd van is jaar. Het bezoeken van de kermisinrich- tingen en van dranklokalen, waar vergunning is verleend voor het maken van muziek (uitgezonderd zijn gelegenheden, waar gedanst wordt) door personen beneden de ïsjarige leeftyd, is in begeleiding van ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters, toegestaan. Kinderen beneden de achttienjarige leeftijd, welke zich in een der lokalen of inrichtingen als bedoeld na negen uur des .avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voogden of meerderjarige broer of zuster, worden daaruit door do politie verwijderd en togen hen zal procesverbaal worden opgemaakt. De ontheffing geldt enkel voor de Kom Venray. Venray, 18 Juli 1952. Houders van Dansmuziek De Burgemeester van Venray brengt tor kennis van degenen, die op hunne Vanmorgen moest ik bij de overste komen„Wil je by de Militaire Politie?" Het is, of ik het in Keulen hoor donderen. Dat is nou liet laatste, waar ik ooit aan gedacht heb, en dat zag hij zeker aan myn gezicht. „Ik weet wel, dat het geen geliefd haantje is en je vijanden zal bezorgen. Maar ik heb er lang over nagedacht, voorje vroeg; doe het maar. Jij wordt dan commandant." En zo ben ik politieman; myn agenten zijn een rechter, 2 mariniers en 2 beroepsmilitairen. De rechter moet de stukken volgens de regels van de wet opmaken. Maar meer was liet nayn bedoeling, om deze manvan liet vliegveld te houden. Hij kan die beestenbehandeling niet verkroppen, lichamelijk niet en geestelijk nog minder. Een echte zenuwpees, die bij elk woord met zijn gezicht trekt; heeft vroeger m het noviciaat gezeten van een Orde en dat geeft hem iets zalvende in zijn optreden. Ik heb hem graag bij me op patrouille, als tegen wicht tegen die andere knapen, met harten van goud en zo eerlijk als een baby, maar rauw en onbehakt. Drie weken heb ik nu op het vlieg veld gestaan; 2 uur lopen en 10 uur werken; opgejaagd en afgejakkerd door fanatieke Jappen. De bouwer, een kapitein, heeft gezworen hara kiri te plegen, als het vliegveld niet op tyd klaar zal komen. En als ik zyn tronie af en toe langs ons plukje werkers zag komen, geloof ik het direct. Zodra we in de verte maar een glimp van hem zien, werken we stug aanvraag verlof tot het houden van dansmuziek hebben bekomen, dat zy verplicht zijn deze muziek op het door hem bepaalde uur, zynde NEGEN UUR namiddag, behoudens intrekking of wijzigingen zijnerzijds stipt te doen eindigen. Door de politie wordt NIET ge waarschuwd en van hen, die na gesloten tyd hun inrichtingen nog voor dansmuziek geopend hebben, zal voor de volgende dagen do vergun ning worden ingetrokken. Op de vergunningen is de tyd, waarop de dansmuziek moet eindigen vermeld, zijnde 9 uur n.m. Alle bezoekers dienen in het bezit te zyn van een geldig toegangsbewijs, dat vanwogo het gemeentebestuur is verstrekt of gestempeld. Aan het verbod voor de onderne mers, om personen beneden de achttienjarige leeftyd toe te laten en aan het verbod voor personen beneden de achttienjarige leeftijd om deze inrichtingen binnen te gaan of daarin te verblijven, zal zeer streng de hand worden gehouden. Do dansmuziekhouders zyn ver plicht met duidelijke op minstens drie meter afstand leesbare letters aan de ingang en in de tent of zaal te vermelden, dat de toegang voor personen beneden is jaar is verboden. By overtreding zal zowel tegen de vergunninghouder als tegen de be zoekers proces-verbaal worden opge maakt en degenen, die zich hieraan schuldig maken zullen bovendien onmiddellijk door de politie worden verwijderd. Venray, is Juli 1932. Houders van muziek of variété Degenen, die vergunning hebben bekomen tot het houden van muziek of variété in hunne vergunnings- of verlofslokalen moeten onder overleg ging der vergunning vóór Zaterdag, 2 Augustus 1932, v/m 12 uur ten kantore van de gemeente-ontvanger de verschuldigde belasting betalen. De kwitantie moet steods op eerste aanvrage aan de politie ambtenaren worden vertoond. Venray, 18 Juli 1952. Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat door hem ingevolge het'bepaalde by artikel 127, sub b, der Algemene Politieverorde ning Venray aan de houders der in de artikelen 121, 133 en 137 van ovengenoemde verordening bodoelde inrichtingen of plaatsen, geen dans tenten zynde, toestemming wordt verleend om op Zondag 3, Maandag4, Dinsdag 5, Woensdag 6, Donderdag 7 en Zondag 10 Augustus a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van het bedryf dienst te laten doen of door of vanwege de houder aanwezig te doen zyn, onder voorwaarde, dat zy de leeftyd van 16 jaar hebben bereikt en van een onbesproken levenswatidol zyn. Deze ontheffing geldt enkel voor de Kom Venray. DRINGENDE UITNODIGING aan alle ouders, verzorgers en weldenkende inwoners De Burgemeester van Venray verzoekt de ingezetenen met de meeste aandrang hunne algehele medewer king te verlenen, om alle wanorde lijkheden Jen drankmisbruik tijdens de kermis te voorkomen on aan de kasteleins na drie uur namiddag tot tien uur 's avonds geen sterke drank te vragen. Aan ouders en verzorgers richt hy in hun eigen belang en dat hunner kinderen de dringende uitnodiging mede te zorgen, dat do hand wordt gehouden aan het verbod van bezoe ken van avondvermakelijkheden door kinderen, voor zover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het eigen belang der ouders on der kinderen vastge steld. door, om meteen de lyn te trekken als hy ons zijn rug heeft, laten zien. Want met die gewone Jappies hier valt wel te praten. Die zjjn zo stom en onnozel, dat je ze van alles kunt wijs maken. Van de week kwam by by ons kankeren, dat we niet hard genoeg werkten. Maar één liet zyn benen zien en drukte met de duim een heel diepe kuil in het gezwollen vlees. Die kuil bleef er lange tyd inzitten. Dat ontroerde hem, vooral toen ook wy kuilen duwden in voeten en schenen. Prompt kregen we jasumo, rust. Maar een half uur later kan dezelfde Jap opvliegen en met een eind bam boe links en rechts klappen uitdelen en de gemeenste plagerijen uitden ken. O.a. voor ons kleine Mossie, een joggie van is jaar, die toevallig tus sen de militairen terecht kwam by de capitulatie en zo als soldaat ge vangen gezet werd, ofschoon hy pas 16 was. Mossie is ons aller lieveling; ons vaderinstinet kan zich een beetje botvieren. Maar de Jap heeft de pik op hem, en dat is zijn eigen schuld. Mossio kroop weg achter de struiken onder het werk en dat zag de Jap. Toen begon liet: De knaap moest gestrekt voor-ligsteun maken; handen en tenen op de grond, lichaam kaars recht. Midden onder zyn buik plaatste de Jap een pikhouweel, zo dat de punt precies tegen zyn navel raakte. Qrynzend bleef hy erby staan, vyf minuten, 10 minuten.... Toen begon het gezicht van Mossie te vertrekken; liy probeerde zijn achterwerk wat omhoog te steken, maar dan sloeg de Jap er op. Het ventje kon niet meer, je zag de hopeloze pogingen zyn buik niet op die punt te laten zakken. Dat gemartel duurde nog een poos; toen kon hy niet meer. En gillend zakte de jongen op die scherpe punt. De Jap, bevredigd van sadistisch genot, tilde hem op, trok het houweel uit do grond en deed net of er niets gebeurd was. Het bloed liep langs de zy naar beneden. Gelukkig vallen zo'n straffen wel mee; het was slechts een vleeswonde, meer geschaafd, omdat het houweel niet zo puntig was. Mossie kan het anders wel bont maken. De eerste week kwamen we met onze groep terug van het vlieg veld, doodmoe en op van honger. De Jap van de poort aan het tellen ichi, ni, santot 90. Maar geen honderd, hoe vaak de Jap ook telde. Alle jongens mochten naar binnen, hun happie eten opbikken, maar vooral baden; al dat vuile zweet en die modder van je huid spoelen. We staan daar maar, de Jap heeft de tyd. Tenslotte moeten er een paar jongens terug met een Jap, anders staan we er morgen nog. Ontvlucht is niemand, dat weten wij zeker, maar de Jap niet. Weer staan we 2 uur en dan zien we geen 2, maar 3 mannen de weg afkomen. Mossie tussen de Jap en onze man. Het snotjong is om 12 uur tydens de rust in een hoge boom geklommen en op een geschikte plaats is het ventje in slaap gevallen. Tot by, by het wakker worden, het vliegveld verlaten zag! Zo vonden ze Mossie reeds op wög naar het kamp. Een fiks pak slaag, veel diplomatie van onze tolk en om 9 uur strompel den wy het kamp binnen. Om 3 uur sia je dan weer aange treden. Voor my is dat niets, maar die vele oudere mannen, zonder zo'n oersterke corpus. Sommigen strompe len meer dan ze lopen. Anderen staan de handen nu een maal niet voor koelie werk; elke klap kost moeite en onnodige energie verspilling. Sommigen lagen twee maanden geleden nog lam of blind in de ziekenbarak En nu zal deze episode weer eindi gen. Of ik er bly mee ben? Ik weet zulke dingen nooit zo zeker; maar je vraagt niet te veel wat goed en niet goed is. Met een rode band om je blote arm stap ik nu door het kamp. Twee man hebben overdag dienst; die moeten erop toezien, dat er geen contact met de buitenwereld- komt; letten op diefstallen en ook een oogje op de hygiëne houden. We hebben geen W.C.'s en boren voor dat doel diepe gaten in do grond, tot 8 meter toe. Daar leggen we een paar planken op, met een gleuf erin en dan maar hurken. Na 2 weken sluiten we zo'n gat af, om de maden te doen sterven. Anders zou het kamp zó onder de bromvliegen zitten en daarmee het besmettingsgevaar vergroten. Om de 14 dagen maken we een ry „bore holes" open en een andere dicht. Het voornaamste politiewerk is echter nachtwerk. De hele nacht zyn we, 2 aan 2, op patrouille. We lopen door het eigenlijke kamp en erbuiten door de rubberbossen, vlak langs de prikkeldraad. Ons werk 'snachts? Zover er over te praten valt, gepraat mag worden liever, werken we vooral tegen de zwarte-markt. Officieel mag er geen enkele handel over de versperring plaats hebben, maar het gaat er juist om, als politie man deze handel te regelen. De bonafide handel en de vuile handel. Bevorderem moet je de ruilhandel i van gouden ringen, vulpennen, hor De tyd van oogsten is er weer. Het fruit ziet er op de boom over het algemeen genomen good uit. Er zit weinig schurft op on andere beschadigingen vallen mee. - De weersomstandigheden en ook de grotere zorg aan de ziektebestrijding besteed, hebben deze mooie oogst mogelyk gemaakt. Wanneer er nu zorgvuldig geoogst wordt, zal er veel klasse fruit op de veiling komen en tevens een goed houdbaar product, hetgeen uiteinde lijk een voordeel voor teler er. con sument is. Aan het plukken en verzamelen van het fruit mankeert helaas nog veel, daarom willen we hier nog eens met enkele woorden wijzen op het belang van zorgvuldig oogsten. Onze provincie telt een groot aantal fruittelers in het gemengde bedryf. Vooral deze mensen zyn er vaak onvoldoende van doordrongen, dat er zorgvuldig moet worden geoogst en dat men met beschadigd fruit een slechte indruk maakt. Wanneer de tyd van plukken is gekomen, kent ook het akkerbouw- bedryf een berg werk en zo moet men in hot gemengde bedryf vaak op meer plaatsen tegelijk zyn. Het plukken gebeurt daarom vaak snel en de omgang met het fruit is ruw en slordig, het mag immers slechts weinig tyd kosten. Nu kent men thans reeds diverse hulpmiddelen by het oogsten, die het werk sneller doen verlopen, doch deze komen weer veel minder of in het geheel niet in het gemengde bedryf. Voorzichtigheid is echter steeds vereist en vooral moet de wil er zyn om goed en gaaf fruit aan de markt te brengen. Onder de echte telers zyn er reeds velen, die de gegeven waarschuwin gen ter harte nemen. Zy oogsten voorzichtig, zy leggen het fruit en storten het niet, althans zo min mogelyk. Bij hen, die uit sluitend snel willen werken, hoort men steeds het gerommel van om storten. Hierdoor ontstaan altyd be schadigingen, die de houdbaarheid slecht beïnvloeden. We zullen eens nader zien, waarom deze wonden zo gevaarlijk zyn. Fruit behoort gaaf te zyn. Een appel of peer, zoals deze aan de boom groeit, behoort een gaaf product te zyn. Indien geen insectenbeschadiging of kwetsuren tengevolge van hagel of wind voorkomen, is het vruchtvlees geheel ingehuld door een schil, die geen enkele opening heeft, uitgezon derd dan de huidmondjes der bepaal de schimmelsporen. De kans op infectie wordt echter veel groter, Alleen zouden wy willen attenderen op de geschiedenis, die wy reeds in Venray hebben meegemaakt, waarby reeds eerder de ouden van dagen- zorg werd geregeld, maar waardoor de gewijzigde omstandigheden deze nu nog even ver zyn als vijttig, zestig jaren geleden. Met het getal der bejaarden zal on getwijfeld ook het probleem der be jaardenzorg groeien. Een oplossing is echter mogelyk, moet mogelyk zyn, als het met idealisme wordt aangepakt, als men over schijnbare tegenstellingen weet heen te stappen en men beseft, wat men aan de ouderdom verplicht is. Want tenslotte hoopt ook hy, die nu nog jong is, eenmaal een gezellige maar geen doelloze oude dag te be leven. Dat kan, indien nu gezorgd wordt. loges en meor onnodige sieraden tegen medicijnen en voedsel. Ook buiten moet de nood hoog zijn en vooral de Chinezen willen graag het Japanse geld inwisselen tegen prijshoudend goud. Wy daarentegen hebben er niets aan met mooie ringen aan de vingers ver-ast te worden, of met gouden tanden in de mond niets te bikken te hebben. Daarom probeer ik contact te maken met de zwart handelaars, hun ver trouwen te vragen en hen te helpen. Dat lukt en zo ken ik al heel gauw de hele donkere affaire, welke zich 's nachts afspeelt. Myn eigen trouwring, welke meer dan 13 jaar aan mijn vinger prijkte zeg ik ook vaarwel: 4.1 gram, 18 karaat, waarde 850 Japanse dollars. Voor 300 dollars koop ik een andere ring terug, 11 karaat 3.2 gram. Zo ben ik weer getrouwd; de ring is myn reserve kapitaal. En 350 dollar leveren eten op, vooral trassi. Dit spul is van vis gemaakt, fijngestampt en in de zon gedroogd. Het is een stinkend kleverige grauw-paarse mas sa, waar ik vroeger, een straatje voor omliep. Toen aten Indonesiërs het gebakken by de rijst. Wy eten het rauw, elke dag een klontje om eiwit binnen te krijgen. Die zwarte pieten komen met de wonderlijkste dingen terug van hun nachtelijke tocht en het is wonderlijk, dat er nooit een een kogel door zyn lyf krygt. Buiten de draad lopen Japanse patrouilles en wee degene, die voor hun vizier komt. Maar onze sluip- smokkelaars, vooral Indo jongens, zyn zo glad als een aal. Geregeld komt er een by me met: „vanavond 9 uur". Dit is genoeg voor me9 uur is het sper-uur van de Jap. Dan draait men de hoofdschakelaar uit en alles is zwarte nacht, in en buiten de barak wanneer de schil beschadigd is. Ook om in het blootliggende vruchtvlees en het uitgeperste aap een welkome voedingsbodem te vin den. De opening in de schil, waardoor een spore naar binnen dringt, kan zeer klein on met hot blote oog niet waarneembaar zyn. Een kleine beschadiging of stoot- plekje geeft dus een vergrote kans op infectie. Het is verwonderlijk, dat de scha niet groter is, daar toch de grote massa vruchten meer of minder wordt gestoten. De natuurlyke afweermid delen doen echter ook weer hun werk en dit bectaat vooral ir. 'tverkurken van de ontstane wond. Verloopt deze verkurking sneller dan het binnendringsn van de schimmel, dan is het gevaar geweken. Alleen is de vrucht ontsierd door een verkurkt plekje. Een andere remming op de ont wikkeling van schimmels op do vrucht kan bostaan in do luchttoe- toestand. Droge on koele lucht maken de schimmels minder actief, dan een warme en vochtige atmosfeer. Dat is dus een reden om het geplukte fruit voor de bewaring be stemd, zo snel mogelijk op te slaan in de koelcel of de bewaarplaats, teneinde de schimmelontwikkeling zoveel mogelyk te vermijden. Ook na de pluk Al zyn er dus verschillende om standigheden, die het optreden van infecties verhinderen, van het aller grootste belang blyft, dat we de mogelijkheid om de vruchten te be schadigen, zoveel mogelyk moeten uitschakelen. Het komt hierop neor: we moeten tydens de pluk met zorg en niet overhaast te werk gaan, ook al wacht soms andoro belangrijke arbeid en voorts moeten 't transport en de sortering even zorgvuldig ver lopen. Het gebruik van schone en waar mogelyk ontsmette kisten, moot sterk worden aanbevolen. Het ma teriaal zelf laat natuurlijk mogelyk- heden tot beschadiging open. Kisten met veel scherpe randen veroorzaken meer beschadiging dan die, waarvan het hout een weinig is afgerond; de randen dus gebroken zyn. Uitstekend hout en spy kers zyn uit den boze. Wanneer het fruit langdurig moet bewaard worden, hebben appels en peren door de druk van de volle kist, vaak last van doorliggen op de gleuf tussen de bodemplankjes. Wanneer de kisten te vol zyn en de druk dus groter is, is de kans op deze beschadiging evenredig groot. By de handgrepen hebben we dan nog steeds de nagelbeschadiging, ten gevolge van het herhaald verplaatsen der kisten. Yeol van deze verwondingen kun nen verhelpen worden door papier in de kisten te gebruiken en voldoende oplettend te zyn. De fruittelers moe ten tevens begrijpen, dat al deze voorzorgen noodzakelijk zyn. Nu is het onmogelijk om alle beschadigingen te vermyden, want dan zou er te veel tyd in de oogst gaan zitten. Het is daarom van groot belang het fruit na de pluk direct in een opslagplaats te brongen en luchtig en regenvry te plaatsen. Jo zo'n geval krygen de belagers zo weinig mogelijk kans de vruchten aan te tasten. ken. Dan ben ik present en zonder do smokkelaars te zien loop ik in de richting van de rubberbossen, de politieband om de arm. Langzaam gaat het de duisternis in, de bossen door tot aan de prikkeldraad. Dan begin ik kwasie wat te fluiten. Is er een Jappen-patrouille in de buurt, dan hoor ik het wel. Een gebrul ergens uit de duisternis; antwoord: „M.P." on een flaslight schijnt op myn arm. Komt er geen antwoord, dan kan ik veilig terug gaan. Verder hoor of zie ik van smokkelen niets. Maar deze jongens kennen het vak; tegen 3 uur zyn ze terug, beladen met eten, medicijnen en geld. Buiten hebben ze hun contact personen: Chinezen, Arabieren en soms ook Jappen. Want die voelen ook wel voor wat extra's en dienen hun god-keizer meer met de mond, dan mét de daad. Over het zakendoen wil ik verder ook niets horen; dat is onze duidelijke afspraak. Ik vermoed, dat do andere politiemannen ook wel van die gyntjes uithalen, maar onder mekaar praten we niet over onze affaires buiten de dienst. Na de nachtdienst slaap je naar hartelust, want overdag is het kamp leeg. Iedereen heeft zijn werk. Meestal houd ik de nachtdienst voor mezelf, een paar houden niet van die uren lange stille tochten in het duister; ik des te meer. Dan kun je zo heer lijk fantaseren. Ik haat de eeuwige aanwezigheid van mensen; ik zie nu al i1/j jaar mannen, altyd maar mannen. Sedert 8 maanden heb ik geen enkele vrouw of kind gezien. Vreemd bestaan toch, nooit oen vrouwenstem te horen of kinder- gehuil. Ja toch, laatst, 's nachts hoorde ik een kind huilen, ver over de draad. XVIII

Peel en Maas | 1952 | | pagina 5